Becommer.com

Amazon’da Başarılı Olma Rehberi 2022

 Amazon’da Başarılı Olma Yada Havlu Atmak

Dünyanın önde gelen alışveriş platformlarından olan Amazon, özellikle son birkaç yılda oldukça etkileyici bir büyüme kaydetti. İstatistiklere göre, 2017’de e-ticaret satışlarının tahmini olarak %44’ünü ve ABD’deki tüm perakende satışların yaklaşık %4’ünü ele geçirdiler. Bu büyüme, bir taraftan e-ticaret sektöründeki girişimciler için muazzam bir fırsat yaratırken, aynı zamanda Amazon’daki satıcılar için de belli başlı zorluklar yaratıyor.

Amazon pazar yeri sürekli değişiyor ve her yeni günle birlikte satıcıların yüzleşmesi gereken bir dizi karmaşıklık ve zorluk ortaya çıkıyor. İster Amazon’da satışta yeni olun, ister platformu yıllardır kullanıyor olun, değişimin hızına yetişmek zor; bu karmaşa ve zorluklardan nasibinizi alıyorsunuz.

Çok sayıda çevrimiçi satış platformunun yardımıyla kendi çevrimiçi satış işinizi kurmak kolaylaştı. Tüketim ürünleri ve temel ürünler söz konusu olduğunda, Amazon, rakiplerinin e-ticaret endüstrisindeki etkisini gölgede bıraktıktan sonra 2000’li yılların başından beri girişimciler tarafından güvenilir bir ortak olageldi. Amazon’un e-ticaret endüstrisindeki popülaritesinin ve hakimiyetinin artmasından bu yana, çevrimiçi satıcılar için en iyi yer haline geldi. Etkisinin yanı sıra, satıcılar potansiyel satışlar nedeniyle ürünlerini Amazon’da FBA veya FBM programları aracılığıyla satmaya meyillidir.

ilgili: Amazon Lojistik ve Operasyon Modelleri; FBA, FBM

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Amazon'da Başarılı Olma

 

Amazon’da Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

1. Amazon’un Karmaşık Bir Platformdur

Amazon’da başarısız olma nedenlerinden biri sistemin karmaşıklığıdır. Amazon platformunda iş yapan girişimciler, nakliye seçenekleri, FBA lojistiği, yeniden pazarlık ücretleri, yinelenen listelemeler,  vergi düzenlemesi, buybox rekabeti, inceleme yönetimi ve daha fazlası hakkında ayrıntılı bilgi edinme konusunda zorlanıyor. Bu durum girişimcilerin çoğu için, Amazon programlarını yöneten bir çalışana sahip olmak anlamında extra maliyetlere de sebep oluyor.

ilgili: A’dan Z’ye Amazon FBA Rehberi; Amazon FBA nedir, ne satılır, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

Çözüm: Amazon’da başarı, sağlıklı ve kârlı bir program yürütmek için ister şirket içinde ister dışardan bir ajans aracılığıyla olsun, değişen manzaraya ayak uydurmayı ve uzmanlardan yararlanmayı gerektirir. Görülen en büyük hata, markaların Amazon’a sonradan gelmeleri ve gerçek potansiyelinden yararlanmamalarıdır, çünkü genellikle nereden başlayacaklarını bilemezler. Amazon’daki performans potansiyelinizi diğer kanallarınızla karşılaştırarak başlayabilir ve kaynaklarınızı buna göre yeniden tahsis edebilirsiniz. Amazon’un FBA ile Boost etkinliği ve YouTube’daki Satıcı Eğitimi kanalı dahil olmak üzere Amazon’un sunduğu kaynaklardan yararlanın. Hala bunu nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız ve yeterli bilgiye sahip değilseniz, bu konuda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

 

Amazonda-Basarisiz-Olma-Rehberi-Becommer

 

2. Amazon’da Kârlılık Garantisi Yoktur

Amazon’da başarısız olma nedenlerinden bir diğeri kârlılık konusundadır. 2019’da yapılan bir anket, Amazon satıcılarının çoğunun aylık en az 1.000 $ satış yaptığını ortaya koydu. Süper satıcılar için, yıllık satışlarının 3 milyon dolara bile ulaşabileceği tahmin ediliyor. Satış yapınıza, marjlarınıza, nakliye masraflarınıza ve kategorinizdeki rekabete bağlı olarak Amazon’daki kârınız büyük ölçüde değişebilir. Pazar performansını ve karlılığı doğru ve zamanında analiz etmek zordur. Buna ek olarak, Amazon’un kesintileri çok şey götürüyor. Bu nedenle satıcılar gerçekten karlı olup olmadıklarını gerçekten bilmiyor olabilirler.

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

ilgili:En Hızlı Büyüyen Amazon Markaları 2022: Trendleri Kaçırmayın

Çözüm: Karma bir program yürütüyorsanız ve aynı zamanda reklam kampanyaları yürütüyorsanız, birkaç farklı arayüzden raporlar indirmeniz, ardından verileri yararlı bir şekilde birleştirmenin bir yolunu bulmanız ve ücret ve marj verilerinizi hesaba katmanız gerekir. Kârlılığı gerçekten anlamak önemli. Verilerinizi almak ve yararlı bir şekilde analiz etmenize yardımcı olması için bir ajans veya üçüncü taraf raporlama aracı kullanmanızı öneririz. Bunun gibi bir çözüm, tüm bileşenlerin hesaba katıldığı kanallardaki marjlarınızı incelemenize yardımcı olabilir ve daha iyi iş kararları vermenize olanak tanır. Bu, kategori araştırmasına dayalı olarak ürünleriniz için satış tahminlerini ve fiyatlandırma önerilerini anlamada da yardımcı olabilir.

ilgili:Amazon Petshop Kategorisinde Nasıl Avantaj Sağlanır?

İlgili: Becommer Amazon Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon'da Karşılaşılan Problemler

3. Amazon’da Yoğun Bir Rekabet Vardır

Amazon’da başarısız olma nedenleri arasında satıcıların ticari  gerçekler konusunda duygusal davranmasındır. Amazon’daki belirli endüstriler – örneğin besin takviyeleri ve elektronikler – çok doymuş durumda, bu da pazara girmeyi ve pazar payını güvence altına almayı zorlaştırıyor. Artan rekabet, markalardan sıklıkla duyduğumuz bir zorluktur. Bu nedenle, ister yeniden satış yapıyor ve satın alma kutusu için rekabet ediyor olun, ister kendi ürünlerinizi üretiyor olun, rekabet analizi yapmak ve stratejinizi sürekli olarak geliştirmek çok önemlidir.

Çözüm: Ürettiğiniz veya sattığınız ürünlerin türüne ve sektörünüze bağlı olarak Amazon’da rekabet etmenin birçok nüansları olsa da, pazar payını güvence altına almak için en önemli önerilerimiz şunlardır:

  • Review (ürün incelemesi) oluşturmaya odaklanın. Ürün incelemelerinizin kalitesi yalnızca Amazon arama sonuçlarındaki organik sıralamanızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda dönüşüm oranınızı da önemli ölçüde artırabilir. Genel kuralımız, ürün başına 4.0 veya daha fazla derecelendirme ile en az 100 yoruma sahip olmaktır.

ilgili:Amazon Reklam Optimizasyonu Kılavuzu

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

  • Ürün protföyünüzü değerlendirin. Kendi ürünlerinizi mi üretiyorsunuz? Bir perakendeciyseniz, özel bir markanız var mı? Amazon’daki fiyatlarınız D2C sitenize kıyasla nasıl? Yalnızca Amazon’da bulunan özel ürünler mi sunuyorsunuz? Bayiler ile stratejiniz nedir – tüm kataloğunuza erişimleri var mı ve MAP’yi zorunlu tutuyor musunuz? Tescilli bir ticari markanız varsa Amazon Marka Kaydı kullanıyor musunuz? Yapmak isteyeceğiniz son şey, dibe doğru yarışmaya başlamak ve özellikle kendi satıcılarınıza karşı sadece fiyat üzerinden rekabet etmektir.
  • Ücretli reklam stratejisi oluşturun. Ürünleriniz için sponsorlu ürün reklamları yerleştirerek ve stratejik bir anahtar kelime ve teklif verme sürecine sahip olarak, alakalı sorguları yakalayabilir ve ayrıntı sayfalarınıza trafik çekebilir ve ayrıca Amazon’da arama sonuçlarının en üstüne doğru değerli alanları güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca, markanızı halihazırda sizin terimlerinizi hedefleyen rakiplerinizden korumak için kendi marka terimlerinizle başlık arama reklamları yayınlamanızı öneririz.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

ilgili: Amazon Sponsorlu Marka Reklamları Nedir, Nasıl Kullanılır?

  • Amazon’da satış yapmanın birçok nüansları vardır ve sağlam bir satış ve operasyonel pazarlama stratejisi oluşturmak önemlidir. Sadece bu temel taktiklerden birkaçını uygulayarak satışlarınızda kaydadeğer artışlar görebilirsiniz.
  • Marketplace Pulse‘a göre, “Amazon pazarının dünya çapında toplam 8,6 milyon satıcısı var.” Böyle bir popülarite ile aşırı rekabetin ortaya çıkmasına yardımcı olunamaz. Aşırı rekabet nedeniyle, yeni satıcılar piyasaya girmekte zorlanıyor. Ancak, Amazon’un organik aramasında listenizin sıralamasına yardımcı olacak ipuçları ve püf noktaları var. Amazon PPC aracı, Anahtar Kelime Araştırması ve SellerApp Ürün Araştırma Araçları gibi çevrimiçi Amazon satıcı araçları mevcuttur. Söz konusu araçlar, Amazon satıcılarının işlerini geliştirmelerine ve karlılığı en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış ve oluşturulmuştur.

ilgili: En Güncel Amazon PPC Reklamları Kullanım Rehberi

 

Amazon'da Problemler

 

4. Amazon’da Kârlılık Geç Gelir 

Amazon’da karşılaşabileceğiniz problemler kümesinin bir diğer elemanı da kârlılığın geç gelmesi olabilir. Amazon işiniz kârlı hale gelmeden önce, nakit akışınızdaki olası zorluklara karşı dikkatli olmalısınız. Ancak, iyi olan şey, böyle bir endişenin yalnızca geçici olmasıdır. Yeni Amazon satıcılarının yaygın olarak karşılaştığı nakit akışı açısından en büyük zorluklardan biri, envanteri korumak için para yaratmaktır. Amazon, üçüncü taraf satıcılara iki haftada bir ödeme yaptığından, envanterinizi korumak için yatırım yapmanız gerekecektir.

Çözüm: Deneyimsiz satıcıların hatalarından biri, envanterlerini yenilemek için yalnızca Amazon listelerinin gelirine güvenmektir. Bu nedenle, Amazon FBA veya Amazon FBM’yi derinlemesine incelemeden önce Amazon işinizi ayakta tutmak için bir tampon fon sağlamanız gerekir. Bazı üreticiler veya tedarikçiler, ürünlerinizin sevkiyatını başlatmak veya üretimine başlamak için envanter maliyetinin en az %25’ini isteyecektir, bu özellikle Amazon’da özel markalı markalar satmayı hedefliyorsanız geçerlidir.

5. Amazon Fiyat Savaşları

Amazon pazarındaki aşırı rekabet gerçeği ile Amazon satıcılarının fiyat savaşlarına girmesi kaçınılmazdır. Bu, listelerinin Amazon Buy Box’ta görünmesini hedefleyen satıcılar arasında yaygın olarak görülür. Çoğu deneyimsiz satıcı, önceliğinden daha düşük bir fiyat teklif ederek rekabetlerini geride bırakmaya çalışacaktır. Ancak, bu tür yöntemleri uygulamak, basitçe daha azına razı olmak ve kar marjını tüketmek anlamına gelir.

Çözüm: Mantıksız ve daha az karlı yeniden fiyatlandırma stratejilerinden kaçınmak için, bir AI algoritmik Amazon yeniden fiyatlandırıcısının kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Bir AI algoritmik Amazon yeniden fiyatlandırıcısı teknolojisi, belirli bir rakibin davranışını tespit etme ve bu rakibi zekasıyla alt etmek için özel fiyat ayarlamaları yapma yeteneğine sahiptir. bir AI algoritmik Amazon yeniden fiyatlandırıcısı, fiyat savaşlarından kaçınırken mümkün olan en yüksek fiyata Satın Alma Kutusunu (buybox) elde etmeyi amaçlar.

ilgili:2022 Amazon Buybox rehberi: Amazon Buybox nedir, kriterleri nelerdir? Buybox nasıl kazanılır?

 

Amazon'da Karşılaşabileceğiniz Problemler

6. Amazon Geri Bildirimleri Dikkate Alın

Amazon’da karşılaşılan problemlerden biri de geri bildirimlerle (feedback) ilgilidir. Amazon’un algoritması tarafından dikkate alınan sıralama faktörlerinden biri, geri bildirim veya müşteri incelemeleridir. Yakın geçmişte (2016 yılında), Amazon inceleme manipülasyonu iddiasını fark ettiğinde, teknoloji devi inceleme politikasında büyük değişiklikler yaptı. Satıcıların artık ücretsiz öğeler veya teşvikler karşılığında doğrudan inceleme istemesine izin verilmemektedir.

Çözüm: Amazon, resmi blog gönderisinde, “Amazon Vine programı aracılığıyla kolaylaştırılmadıkça, teşvik edilen incelemeleri yasaklamak için topluluk yönergelerini güncelledik” dedi. Ancak müşterilerinize sorunsuz bir deneyim sunarsanız Amazon alışveriş yapanlardan yorumlar alırsınız. Söylemeye gerek yok, Amazon geri bildirimlerinizi iyileştirmeye yardımcı olacak Amazon incelemeleri ve geri bildirim araçları da var.

7. Amazon Kısıtlı Ürün Politikası

Dropshipping gibi diğer yöntemlerden farklı olarak Amazon, platformlarında satılmasına izin verilen ve satılmasına izin verilmeyen ürünler hakkında yönergeler sağlar. Yeni bir Amazon FBA satıcısıysanız, Amazon’un ürün kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için sürekeli alarmda olmalısızın.

ilgili:Amazon Kısıtlanmış Ürünler Neler? Hangi Ürünleri Amazon’da satamazsınız?

Çözüm: Amazon’da karşılaşabileceğiniz problemlerin belki de en önemlilerinden biri kuşkusuz hangi ürünlerin satılıp hangilerinin satılamayacağına ilişkin kurallar gelmektedir. Bu kurallara, ürünlere ilişkin kargolama bilgisi ve müşterilerin bulunduğu ülkelerin gümrükle ilgili mevzuatlarını da eklemekte fayda vardır. Genel topluluk yönergeleri açısından, Amazon, topluluk katılımı için katı yönergeler belirlemiştir. Buna uygunluk, promosyonlar ve ticari talepler ve içerik ihlali dahildir ancak bunlarla sınırlı değildir. Tüm Amazon satıcılarının ve alışveriş yapanların ortak iyiliği için kısıtlamalar ve politikalar uygulanır. Sorunlardan kaçınmak için yapılacak en iyi şey, Amazon işlemlerinizde usulsüzlük yapmaktan kaçınmak için bunları tanımaktır.

Yavaş yavaş ama emin bir şekilde Amazon’da satış yaparak finansal özgürlük hedefinize ulaşmak mümkündür, ancak hemen değil. Yukarıda bahsedilen araçların yardımıyla ve ne bekleneceğinin net bir şekilde anlaşılmasıyla başarılı bir Amazon işi kurmak mümkündür.

 

Amazon'da Karşılaşılan Problemler. Becommer.com9

 

8. Amazon Reklamlarını Optimize Edin

Amazon’da karşılaşılan problemler konusu gündeme gelince yapılan reklama harcamlarına çokça kaynak aktarılmasına rağmen umulan sonucun pek de elde edilemediğine yönelik bir dizi sızlanma ile de karşılaşabiliyoruz.

ilgili:En Güncel Amazon PPC Reklamları Kullanım Rehberi

Çözüm: Reklam harcamalarından elde ettiğiniz geliri (ROAS) en üst düzeye çıkarmak için şu üç ipucunu deneyin. Yaratıcı arama terimleri kullanın. Ürünlerinize trafik çekerken, talep edilen anahtar kelimelerle ilişkili rekabetten ve yüksek maliyetlerden kaçınacaksınız. Amazon Web Services’i (AWS) kullanırken, en yüksek dönüşüm oranını sağlayan anahtar kelimelere odaklanmak için tam eşleme teklifini seçin. Ürün paketleri veya müşterileri daha pahalı ürün çeşitlerine satarak ortalama sipariş değerinizi (AOV) artırın.

9. Amazon Stoklarınız Kararlı Olsun 

Talep konusundaki tahminler inanılmaz derecede önemlidir; optimize edilmiş bir envanter yönetimi stratejisiyle, fazla envanter satın almadan satışlarınızı artırmak için yeterli stoğu hazır tutabilirsiniz. Stok seviyenizi etkileyebilecek ana faktörleri anlamak önemlidir: farklı talep türleri, ürün satışlarındaki eğilimler ve envanter optimizasyon yazılımı (Feedvisor, Jungle Scout, Google Trends ve Helium 10, bunlardan birkaçı).

ilgili: 10 Sihirli Amazon Ürün Analiz Programı!

Çözüm: Beklenmeyen envanter kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalan bir Amazon Lojistik satıcısıysanız, envanterinizden en iyi şekilde yararlanmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Yeni başlayanlar için, stratejik reklamcılığa odaklanın; marka bilinirliğinizi artırın, ancak yalnızca yeterince stoklanmış ürünler için Amazon reklamları yayınlayın. Ayrıca marka pazarlama taktiklerini, Amazon Gönderilerini kullanarak ve Amazon Storefront‘unuzu geliştirerek müşteri katılımını ve dönüşümünü oluşturabilirsiniz.

 

Amazon'da Karşılaşılan Problemler.

10. Amazon Ürün Listenizde Kaç Satıcı Var?

Amazon’da çok sayıda bağımsız üçüncü taraf satıcıyla çalışıyorsanız, markanızın kontrolünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Amazon’da karşılaşılan problemlerden biri de budur. Tutarsız fiyatlar, ortalamanın altında içerik ve düşük satıcı puanlarıyla uğraşıyor olabilirsiniz.

Çözüm: Bu konudaki çözüm önerimiz başka aktörlerin gücünden ve işbirliğinden faydalanmanız. Kendini markanızın Amazon’daki başarısına adamış tek, deneyimli bir ajans veya toptan satış ortağıyla çalışın. Bu seçenek durumunuzu düzeltmeye yardımcı olacaktır.

11. Amazon Vendor Central Satıcısı Olmak Cazip mi?

Vendor Central’da satış yapmanın güzel avantajları vardır… ama aynı zamanda uzun bir baş ağrısı listesiyle birlikte gelir: satış sürecinin kontrolünü kaybetmek, onaylanmamış fiyat değişiklikleriyle uğraşmak, nakliye kısıtlamaları ve genellikle daha küçük marjlar.

Çözüm: Amazon’da markanızın sahipliğini yeniden kazanmak ve sipariş sürecini basitleştirmek için markanızı ilk sıraya koyacak stratejik bir ortakla takım kurun.

12. Amazon Görüntülenme Sayınız Düşük mü?

Ürün İncelemelerinizin istediğiniz formatta ve sayıda olmaması da Amazon’da karşılaşabileceğiniz problemler listesinin içinde yer alan bir konu. Amazon’daki satıcılar ve alışveriş yapanlar, incelemelerin önemli olduğunu biliyor. 2021’de Amazon alıcılarının %57’si, satın alma kararlarında incelemelerin önemli bir faktör olduğunu söyledi. Amazon’un Hizmet Şartları dahilinde kalırken Amazon inceleme sayınızı artırmak için bir takım çözümler şunlar.

Çözüm: Olağanüstü bir müşteri deneyimi sunun. Müşteri sorularını hızla yanıtlayın, müşterilere sipariş ve iadelerle ilgili güncellemeler verin, kafası karışmış müşterilere ulaşın ve incelemeleri birleştirmek için ürün varyasyonlarını kullanın.
Ürün ve satıcı incelemeleri oluşturmak için ürün ambalajı eklerini kullanın, ancak bunların Amazon’un inceleme politikalarına uyduklarından emin olun. Ayrıca Amazon’un FeedbackWhiz ve FeedbackFive gibi otomatik hizmetleri aracılığıyla geri bildirim isteyin.

 

Amazon.  Endişe Etmek

13. Amazon BSR’de Kaçıncı Sıradasınız 

Markanız en kaliteli ürünü satıyor olsa bile, optimize edilmiş bir Amazon listesi ve ürün detay sayfası olmadan iyi performans göstermez. Amazon anahtar kelime sıralaması ve SEO, daha iyi sıralamalar elde etmek için ürün listelemenizi optimize etmenin merkezinde yer alır.

ilgili:Amazon Best Sellers Rank (BSR) Rehberi 2022: Ürününüz Kaçıncı sırada?

Çözüm: Yüksek dereceli anahtar kelimeleri belirlemek için Google Trends veya Sonar Tool gibi yazılımları kullanın ve bu anahtar kelimelerin ürün açıklamanıza dahil edildiğinden emin olun. Güçlü ürün sıralamalarını korumak için dinamik bir Amazon reklam stratejisi, envanter tahmini ve listelemelerinizdeki hataları hızla düzeltmenizi de öneririz.

14. Amazon Dönüşüm Oranları Düşük mü?

Böylece listelerinizi optimize ettiniz ve alışveriş yapanlar ürünlerinizi Amazon’da buluyor. Ama satın alma işlemini yapmalarını nasıl sağlarsınız? Cevap Amazon Storefront’unuzda olabilir.

Çözüm: Optimize edilmiş Vitrinleri uyguladıktan sonra, satıcıların çoğu, ziyaretçi başına satışlarda önemli bir artış gördü. Vitrinler, markanızı ve ürün çeşitlerinizi tek bir yerde sergilemek için reklamları barındırabileceğiniz “mini web siteleri” olarak işlev görür. Amazon Storefront oluşturabilmeniz için önce Marka Tescilli satıcı olmanız gerekir. Kalifiye olduğunuzda, öne çıkan bir Amazon Mağazası geliştirmek için aşağıdaki adımları öneriyoruz:

Vitrin’in markanızın bir uzantısı olarak hareket etmesi için marka varlıkları toplayın. Web siteniz veya mağazanızla aynı görünmeli ve hissettirmelidir. Vitrininiz için bir amaç geliştirin. Tüketicileri eğitecek mi? Vaka çalışmaları ve istatistikleri göstermek ister misiniz? Yoksa sadece Amazon’daki marka varlığınızı artırmak mı istiyorsunuz? Markanızın içeriğini görseller aracılığıyla ileten bir Vitrin tasarlayın. Ekibinizin geri kalanından Storefront hakkında geri bildirim alın.
Vitrininizi yayınlayın ve müşteriler etkileşime geçmeye başladığında gerekli değişiklikleri yapın.

 

15. Amazon Listeniz Politikalara Uygun mu? Suspend Riskiniz Var mı?

Amazon’da karşılaşabileceğiniz problemler içinde en önemlilerinden biri budur. Liste kaydınız Amazon’un gereksinimlerini karşılamıyorsa engellenebilir, devre dışı bırakılabilir veya hesabınız sorun çözülene kadar nihai olarak askıya alınabilir. Bastırılmış listelemeler genellikle yetersiz bilgi nedeniyle oluşur. Liste kaydınızın en az bir ana resmi, ayrıntılı bir ürün açıklaması veya tanımlanmış bir kategori türü yoksa gizlenebilir.

Çözüm: Bastırılmış bir Amazon listesini düzeltmek ve satışlarınızı tekrar rayına oturtmak için şu adımları izleyin: Seller Central’daki Envanter sekmesinin altındaki “Envanteri Yönet” düğmesine gidin. Bastırılmış listeleriniz varsa, bir “Bastırıldı” düğmesi göreceksiniz. ‘Bastırılmış’ öğe belirtilmemişse, tebrikler – tüm listeler düzgün çalışıyor! Düğme varsa, “Bastırıldı”yı tıklayın ve istediğiniz ürün listelerini seçin. Daha fazla bilgi gerektiren ilanları düzenleyin veya ürün resimleri olmayanları düzeltmek için “Görselleri Yönet”i tıklayın. Her ürün listelemesinin, tüm engelleme ve kalite sorunlarını listeleyen bir Amazon Ürün Özeti sayfası vardır. Tüm sorunlar çözüldüğünde, çıkmak için ‘Kaydet ve Bitir’i tıklayın.

16. Ürün Lansmanı Yapıyor musunuz?

Tipik Amazon lansmanı zaman ve kaynak gerektirir. Markalar, bir ürün lansmanının ilk altı ayında yatırım getirisi görmeyi beklememelidir. Bu zaman aralığındaki amacınız, görüntülemeleri, incelemeleri ve dönüşümü artırmaktır. Kapsamlı anahtar kelime ve rekabetçi araştırma, sürekli izleme ve test etme ve sonuçlara göre reklamlarda ve listelemelerde yapılan değişiklikler de dahil olmak üzere, Amazon’da yeni bir ürünü başarılı bir şekilde piyasaya sürmeye giden birçok faktör vardır.

 

 

17. Kar Marjlarınızı Kontrol Edin

“Ayarla ve unut” yaklaşımı, Amazon gibi titiz, sürekli değişen bir pazarda işe yaramaz. Bir Amazon satıcı fiyatlandırma stratejisinin etkili olması için tamamen uygulamalı olmanız ve fiyatları izlemeye yeterli zaman ayırmanız gerekir.

Çözüm: Ürünleri rekabetçi bir şekilde fiyatlandırıyor ve reklam harcamalarınızı optimize ediyor musunuz? Bir üreticiden veya distribütörden mi satın alıyorsunuz (ya da belki Amazon iadelerini toptan satın alıyorsunuz)? Satıcı ters ibrazlarıyla veya daha yüksek ücretlerle mi karşı karşıyasınız? Genel satış büyümesi eksikliğinden bıktınız ve nereye döneceğinizden emin değil misiniz? Tek başına üstesinden gelmek çok fazla gibi görünüyorsa, popüler Amazon toollarının ve programlarının Amazon’da markanızı korurken kar marjlarını en üst düzeye çıkarmanıza nasıl yardımcı olabileceğini göreceksiniz.

18. Amazon Markanıza Yatırım Yapın 

Ürününüzün Amazon’da satılan diğer 350 milyon ürün arasından öne çıkması için fotoğraf, video, A+ İçerik ve optimize edilmiş bir Amazon Storefront ile eksiksiz bir marka pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekir. Amazon müşterileri, özgün ve güvenilir markalarla etkileşim kurmak ister. İlgi çekici görseller ve metinlerle markanızın hikayesini anlatmak ve müşterileri anlamlı bir şekilde çekmek için fırsatları yakalayın.

 

 

19. Sadece Amazon Değil, Diğer Platformlarda da Var Olun

Markanız Amazon’da başarılı oluyorsa, neden ürünlerinizi başka bir çevrimiçi pazara getirip satışlarınızı artırmıyorsunuz? Büyüyen markalar için pazar çeşitlendirmesi şu anda aklın en üstünde yer alıyor – Walmart, eBay, Facebook ve Target, değişen ürün çeşitleri, fiyatlandırma ve nakliye seçenekleri ve müşteri deneyimleri ile rekabetçi pazarlar kurmuştur.

Çözüm: Ve genişlemek istiyorsanız, bunu bir an önce yapmanızı öneririz. Walmart pazarı iki yıl üst üste iki katına çıktı ve şu anda 100.000’den fazla satıcıya ev sahipliği yapıyor. Amazon hala diğer e-ticaret pazarlarının üzerinde hüküm sürüyor, ancak rakipler izlerini sürmeye başlıyor.

 

Amazon'da Başarısız Olma

20. Amazon Danışmanlarından Destek Alın

Markanızı temsil etmesi için bir Amazon Ajansına güvendiğinizde, beklentilerinizin karşılanmayı hak ettiğini biliyoruz. Ajanslar çoğu zaman gereğinden fazla söz verir ve gereğinden az sunar ya da herkese uyan tek bir yaklaşım kullanır. Tecrübeli, değerlere bağlı ve başarınıza kendini adamış bir ortakla çalışın. Sektörde kendini kanıtlamış aktörlere öncelik vermeniz gerekir.

 

 

21. Amazon Listenizi Güncelleyin

Özellikle yeni başlayanlar için Amazon, zor bir pazardır. Başarılı bir iş yürütmenin yanı sıra Amazon varlığınızı güçlü ve rekabetçi tutmak için zamanınız olmayabilir. Girişimciler, son kullanma tarihlerini, nakliye maliyetlerini ve dağıtım uygulamalarını belirlemekte zorlanabilirler. Bu aşamada da profesyonel yardım almak en rasyonel çözüm.

Amazon’da  Sık Sorulan Sorular

Amazon’da nasıl başarılı olabilirim?

Amazon SEO’nuzu geliştirin. Ürünlerinizi doğru Listeleyin. Ürünlerinizi Rekabetçi Şekilde Fiyatlandırın. En Karlı Ürünlerinizi Belirleyin. Müşteri servisine önem verin.

Bazı öne çıkan başarısızlıklar nelerdir?

Yeterli kar elde edememe, Amazon hesabının askıya alınması.

Başarısızlık ve hayal kırıklığı ile nasıl başa çıkılır?

Sakin kalın. Başarısızlığı üstlenin. Başarızıslığın da hayatın bir parçası olduğunu bilin. Devam etmek için nedenler bulun.