Becommer.com

En Hızlı Büyüyen Amazon Markaları 2022: Trendleri Kaçırmayın

Hızlı Büyüyen Amazon Markaları

İster faaliyetlerinize yeni başlayan bir Amazon satıcısı olun, ister deneyimli bir Amazon satıcısı olun, hangi ürün kategorisine odaklanacağınızı bulmak büyük önem taşıyor olabilir. Diğer önemli husus ise ürün kategorisinden sonra marka konusuna karar vermek. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok kategoriyle ve markayla, araştırmanızı nasıl daraltır ve odaklanılacak en iyi nişi nasıl bulursunuz? Hangi ürün kategorilerinde en fazla veya en az rekabet var? En yüksek kar marjları olan markalar hangileri? Tüm bunları ve daha fazlasını ele alacağız bu yazıda.

Amazon’da gerçek büyümeyi gösteren şey, yalnızca satışların artması değil, aynı zamanda satışların genel olarak kategori ve markadaki artışlardan daha çok ve istikrarlı olmasıdır. Yani artan bir şekilde pazar payı elde etmek. Zorluk şu ki, hepsi Amazon’da satış yapan köklü eski markalar ve çevik yeni gelenlerin karışımıyla, her marka geniş bir potansiyel güç yelpazesini kapsayan rekabetle karşı karşıya. Bu ortamda pazar payı elde etmek göz korkutucu, ancak mümkün. Aşağıda, Amazon’daki en popüler kategorilerden bazılarında en iyi işi yapan markalar yer almaktadır.

Hızlı Büyüyen Amazon Markaları
Hızlı Büyüyen Amazon Markaları

Şirketlerle tüketici etkileşimlerinin %60’ı 2021’de çevrimiçi olarak gerçekleştiğinden ve her ürün aramasının %66’sı Amazon’da başladığından, dijital pazardaki markaların tüketicilerin neyi ve nasıl aradığını anlaması çok önemli. Covid dönemi alışveriş trendlerinden elde edilen içgörüler, e-ticaret satışlarının öngörülebilir gelecekte ivmesini sürdüreceğini ve artık dijital kolaylık, tutumluluk ve kişisel bakımı ön planda tutan tüketicilerin Covid dönemi etkinliklerinin de devam edeceğini gösteriyor. Satıcıların göz önünde bulundurması gereken başarılı ve yüksek potansiyele sahip kategori ve bu kategorilerde başarılı olan markalara örnekler belirledik. İşte bu trend olan Amazon kategorileri ve markaları hakkında bildiklerimiz.

Hızlı Büyüyen Amazon Markaları Nasıl Belirlendi?

Verilerin kendisi, 1 Eylül 2021’den 28 Şubat 2022’ye kadar bağımsız, üçüncü taraf kaynaklar tarafından kataloglanan Amazon’a özgü satış rakamlarından alınmıştır. Daha sürdürülebilir pazar payı büyümesini daha iyi göstermek için, pazar payı rakamlarının ortalaması Eylül’den Kasım’a kadar alınmıştır. Eylül 2021’den Şubat 2022’ye kadar uzanan altı aylık bir çalışma dönemi boyunca, farklı Amazon kategorileri değişen derecelerde pazar payı oynaklığı gösterdi. Güzellik ve Kişisel Bakım, Giyim, Ayakkabı ve Takı, Sağlık ve Ev ve Ev ve Mutfak kategorilerinde çok çeşitli markalar arasında pazar payı iyi bir şekilde dağılmış durumda. Pazar payı, Elektronik ve Oyuncak ve Oyunlarda yalnızca birkaç markada çok daha yoğunlaşmıştır.

Hızlı Büyüyen Amazon Markaları
Hızlı Büyüyen Amazon Markaları

Hızlı Büyüyen Amazon Markaları ve Kategorileri

Güzellik ve Kişisel Bakım

Kategorinin rekabet gücünün altını çizen Güzellik ve Kişisel Bakımda en hızlı büyüyen marka, iki çalışma dönemi arasında +%0,2’nin hemen altında ek pazar payı elde etti. Aquasonic’in pazar payındaki artışı, daha büyük diş fırçası markaları Oral-B ve Philips Sonicare aleyhine gerçekleşti. Güzellik ve Kişisel Bakım kategorisindeki marka büyümeleri:

 • NNPCBT (+73.0%)
 • Aquasonik (%71,5)
 • BUYWOW (+68.6%)
 • Chapstick (+66.6%)
 • Arm & Hammer (+58.7%)

Amerikalıların çoğuna aşı dağıtımına ve maske zorunluluklarının kaldırılmasına rağmen, en hızlı büyüyen marka NNPCBT, siyah, tek kullanımlık yüz siperlerinde uzmanlaşmıştır. %73’lük büyümesi, üçüncü çeyrekte virüse karşı koruma için yüksek tüketici talebinin devam ettiğini gösteriyor. Alışveriş yapanlar hala maskenin arkasında birinci sınıf bir gülümseme istiyorlar. Elektrikli diş fırçaları üreten Aquasonic’in geliri %71.5 artarak ikinci sırayı almasına yardımcı oldu. Beşinci sırada yer alan Arm & Hammer. Gelir sırasına göre, en çok satan ürün detayları şunları içerir: Spinbrush Pro Clean Yedek Fırça, Gelişmiş Beyaz Aşırı Beyazlatma, Peroxicare diş macunu, Essentials Florürsüz Diş Macunu.

Temiz güzellik trendi, üçüncü sırada yer alan BUYWOW’un %68,6’lık büyümesini hızlandırdı. Tüketiciler güzellik rejimlerinde parabenler, silikonlar ve sülfatlar gibi kimyasal bileşenlerden giderek daha fazla uzaklaşıyorlar (BUYWOW’un mesajlarında bahsettiği bir şey). Örneğin, üçüncü çeyrekte 1,6 milyon dolar gelir elde eden en çok satan WOW Elma Sirkesi Şampuanı ve Saç Kremi, Amazon listesinin başlığında “Paraben veya Sülfat Yok” ifadesini kullanıyor. BUYWOW’un diğer en iyi ürünleri, C vitamini, kırmızı soğan ve çörek otu gibi doğal içerikleri vurgular.

Hızlı Büyüyen Amazon Markaları
Hızlı Büyüyen Amazon Markaları

Giyim, Ayakkabı ve Takı

Giyim, Ayakkabı ve Mücevher kategorisinde  markalarda durum şöyle:

 • Spooktacular Creations (+632.1%)
 • JanSport (+372.4%)
 • French Toast (+354.8%)
 • Disguise (+273.9%)
 • Rubie’s (+267.3%)

En iyi giyim markaları da okula dönüş için yatırım yaptı: sırt çantası markası JanSport’un geliri %372,4 artarak ikinci sırayı aldı. %355’e yakın saygın bir gelir artışına rağmen, French Toast üçüncü sırada yer aldı. Okul üniforması tarzı giysiler üreten giyim markası, üçüncü çeyrek satışlarında 16 milyon dolar kazandı. Arama trafiği yıldan yıla %157 artarak markanın sınıfa dönüşle yakın uyumunu gösterdi. Kategorisi için en iyi 15 anahtar kelime arasında French Toast , okula dönüşle ilgili tüm arama trafiğinin %58’ini aldı. Markanın ürünlerinin rakip markalardan %28 daha ucuza mal olması kesinlikle zarar vermedi. Lowball fiyatları, ortalama 400 dolarlık bir sepet harcamasıyla rakiplerden %32 daha fazla artış yaptı.

Hızlı Büyüyen Amazon Markaları
Hızlı Büyüyen Amazon Markaları

Sağlık ve Ev

Vitamin markası Olly, Sağlık ve Ev gibi geniş ve geniş bir kategoride bile, iki çalışma dönemi arasında pazar payını neredeyse ikiye katladı. Liquid IV ve Optimum Nutrition’ın da benzer kazanımlar elde etmesiyle sağlıkla ilgili yeni yıl kararları muhtemelen bir rol oynadı. Amazon’un özel markalı markaları, her iki dönemde de pazar lideri olmalarına rağmen +%0,12’lik ek bir pazar payı alarak kategoride öne çıkmaya devam ediyor. Diğer önemli markalar:

 • Sandhu’s (+245.2%)
 • Santamedical (+189.6%)
 • Xlear (+183.7%)
 • EnerPleax (+169.6%)
 • Munfix (+122%)

En hızlı büyüyen markaların çoğu, Q3’ün en hızlı büyüyen D2C markaları arasında fark ettiğimize benzer şekilde sağlıkla ilgili. Tüketicinin devam eden koronavirüs tehditleri arasında sağlıklarına dikkat etme isteğinin göstergesi bu durum. Bir spor takviyeleri markası olan Sandhu’s, en çok satanlar arasında bağışıklığı güçlendiren çinko ürünleriyle ilk sırayı aldı. İkinci sırada yer alan Santamedical, kandaki oksijen seviyelerini tespit eden ve COVID-19 semptomlarının izlenmesine yardımcı olabilecek tıbbi cihazlar olan oksimetreler üretiyor. Kumaş maskeler konusunda uzmanlaşmış EnerPleax, COVID-19 endişelerinin canlı ve iyi olduğunu daha da belirterek dördüncü sırayı aldı.

 Hızlı Büyüyen Amazon Markaları
Hızlı Byüyen Amazon Markaları

Ev ve Mutfak

Tüketici davranışı, alışveriş yapanların “bento” için deli olduğunu gösterdi. Japonya’da ortaya çıkan terim, tek porsiyonluk evde paketlenmiş bir yemeği ifade eder. Bentgo, hareket halindeki bento tarzı öğle yemeği kutusu teklifleriyle ikinci sırada yer alırken, Sistema en çok satan “büyük bento kutusu” ile altıncı sırada yer aldı. Bazı markalar için mevsimsellik oldukça önemlidir. Zober, Ev ve Mutfak kategorisinde harika bir örnektir. Askı ve klozet düzenleme şirketi, Yeni Yıl boyunca yükselen Ocak satışları sayesinde pazar payını %0,35 oranında artırdı.

 • HOMCOM (+144.8%)
 • Bentgo (+143.2%)
 • Thermos (+142.9%)
 • Niagara Sleep Solution (134.4%)
 • AmazonCommercial (+117.8%)

Bu, Amazon’un özel markalı markalarının, kısmen kategori genelindeki ürün çeşitliliği nedeniyle öne çıktığı başka bir kategoridir ve Amazon Basics, çalışma süresi boyunca ek +%0,16 pazar payı elde etmiştir. Hem Bentgo hem de Sistema, tüketiciler işe ve okula döndükçe taşınabilir gıda ambalajı talebinden yararlandı. Üçüncü sırada yer alan Thermos, aynı trendi benimseyerek en çok satan ürün grubu “Funtainers”ı, okula geri dönen öğrencilere hitap etmek için Batman ve diğer sevilen süper kahraman logoları ile parlak renklerde sunuyor.

Hızlı Büyüyen Amazon Markaları
Hızlı Büyüyen Amazon Markaları

Elektronik

Yukarıdaki kategorilerle karşılaştırıldığında, Elektronik pazar payı nispeten yoğunlaşmış durumda. Aralık-Şubat döneminde, ilk 25 marka tüm kategori satışlarının %49.23’ünü ele geçirdi. Bu, daha düşük fiyatlı aksesuarlara kıyasla doğal olarak daha yüksek satış rakamları sağlayan daha yüksek fiyatlı bilgisayarlar ve cep telefonlarından etkilenir. HP, Lenovo ve Logitech ile birlikte, incelenen altı ay boyunca en büyük pazar payı artışlarını sağlayan  büyük oyunculardan bazıları:

 • Philips Hue (+401.4%)
 • Kyocera (+275.2%)
 • Noot Products (211.8%)
 • Roccat (+139.1%
 • PNY (+133.2%)

Üçüncü çeyrekte geliri %400’ün üzerinde yükselen Philips Hue, hem en hızlı büyüyen elektronik markası hem de en iyi Amazon kategorilerinde en hızlı büyüyen markadır. Diğer ilk beş elektronik markasından daha fazla, arama tıklamalarının %85’ini oluşturan markalı aramalar. Markalı arama tıklamalarının yaklaşık %60’ı ile Roccat, marka bilinirliği için en yakın yarışmacıdır. Kasa Smart ve LIFX gibi Philips Hue’nun rakipleri, kendi sıralamalarını yükseltmek için Philips Hue markalı terimler için teklif vermek isteyebilir.

Hızlı Büyüyen Amazon Markaları
Hızlı Büyüyen Amazon Markaları

Oyuncaklar ve Oyunlar

Son iki yılda saatlerce ekran başında geçirilen süre, çocukların eğlence ve oyun karakterlerine olan güçlü yakınlığının gelişmesine yardımcı oldu. Hal böyle olunca da ilgili oyuncaklara ve oyunlara olan talep arttı. Amazon’un en hızlı büyüyen markaları, oyuncakların eğlence ile iç içe geçmesini yansıtıyor. Adını animasyonlu bir çocuk şovundan alan Bluey %135 artışla bir numaraya yükseldi, onu TV, film ve video oyunu figürleri üreten Kotobukiya, ardından bir Japon oyun serisine dayalı oyuncaklar yapan Yu-Gi-Oh izledi. Oyuncak ve eğlencenin sürekli iç içe geçmesi, dijital prodüksiyonların mağazacılık stratejilerini buna göre uyarlamaları için parlak fırsatlar sunuyor. Ayrıca, özellikle tatiller gibi oyuncakların yüksek talep gördüğü mevsimlerde Amazon PPC ve Amazon SEO’ya yatırım yaparak bu ürünleri tüketiciler için daha keşfedilebilir hale getirmek için Amazon’un pazarını kullanabilirler.

 • Bluey (+134.4%)
 • Kotobukiya (+103.3%)
 • Yu-Gi-Oh! (103.1%)
 • Temi (+99.5%)
 • Tamagotchi (+91.5%)
 Hızlı Büyüyen Amazon Markaları
Hızlı Büyüyen Amazon Markaları

Üçüncü çeyrekte Amazon’un en hızlı büyüyen oyuncak markası olmasına rağmen, “Bluey oyuncaklar” anahtar kelimesi için amazon.com’a gelen trafik aynı anda yaklaşık %3 azaldı ve en fazla trafik payına sahip ilk 10 web sitesinden dokuzu için daha da fazla düştü. Çocuk kulaklıkları, okula dönüş için olmazsa olmazlardan. Okula dönüş sezonu, üçüncü çeyreğin en çok talep gören ürünlerinden biri olan çocuk kulaklıklarında uzmanlaşmış Noot Products’ın %211 büyümesine yardımcı oldu. Bu dönemde “çocuk kulaklıkları” için yapılan aramalar QoQ’da %125 arttı. Noot Products’ın gelir artışı, mevsimselliğin ötesindeki faktörlerin büyümeyi tetiklediğini göstererek, geçen yılın üçüncü çeyreğindeki (%182) olanı aştı.

 Hızlı Büyüyen Amazon Markaları
Hızlı Büyüyen Amazon Markaları

Amazon Pazar Payı Büyümesi Üzerine Son Düşünceler

Amazon‘da satış yapan herhangi bir markanın ana hedefi pazar payı kazanmak olsa da, bu kazançları sağlamanın yolu etkili reklamdan geçiyor. Bunu taktik ve stratejik düzeye indirerek, işiniz ve bireysel ürünleriniz için anlamlı olan terimleri, bu terimlerde hangi rakiplerin ortaya çıktığını ve ürünlerinizin aynı arama sonuçları sayfalarında nerede, nerede sıralandığını tanımlamaya odaklanmanız gerekir. Tüketiciler yalnızca aramanın en üstünde dönüşüm gerçekleştiriyor veya satışlar sayfanın aşağısına daha seyrek bir şekilde dağıtılıyor. Markanızın Amazon’daki sesini veya pazar payını merak ediyorsanız, ücretsiz Amazon Marka Dizini gibi yazılım aygıtlarına atın.