Becommer.com

Artıları ve Eksileri ile Online Pazaryeri ve e-Ticaret Sitesi

Online pazaryeri ve e-ticaret sitesi son yılların en popüler ticari platformları olarak karşımıza çıkarken, satıcıların ticari faaliyetleri için hangisini seçmeleri gerektiği konusunda kafaları karışık.  Yazımızda bu iki farklı platformun karşılaştırmasını yapıp her ikisinin de artı ve eksi yönlerini ele alacağız. Amacımız bir ticari faaliyet için yola çıkacak olan siz okuyucularımıza bir nebze ışık olsun.

Online Pazaryeri mi? e-Ticaret Sitesi mi?

Online pazar yeri ve e-ticaret sitesi arasındaki en temel fark, pazar yerinin birden fazla satıcının ürün sattığı bir web sitesi olması, bir e-ticaret sitesinin ise ise tek bir satıcının ürünlerini birden çok müşteriye sattığı bir web sitesi olması.

Pazaryeri siteleri ve e-Ticaret siteleri, ürünlerinizi online satarken seçebileceğiniz iki seçenek. İşletmeniz için en iyi yaklaşımı seçmek ise sitelerin çalışma şeklini  çok iyi anlamaktan geçiyor. Bu nedenle öncelikle pazaryeri nedir, e-ticaret sitesi nedir sorularını cevaplayalım ve daha sonra aradaki farklara değinirken artı ve eksi yönlerini ele alalım.

Online Pazaryeri nedir?

Pazar yeri, birden fazla satıcının ürün sattığı bir web sitesidir. Bu tür web sitelerinde çeşitli müşteri türlerini cezbeden çok geniş çaplı bir ürün yelpazesi vardır. Bu siteleri her yerde karşımıza çıkan bir alışveriş merkezi olarak hayal edin. Bir pazaryerinde ticari faaliyette bulunan üç taraf vardır: pazar yerinin yöneticisi (web sitesinin sahibi), satıcılar ve alıcılar, bir diğer ifade ile müşteriler.

Bir Online Pazaryeri Nasıl Çalışır?

Pazaryerine örnek olarak ilk akla gelen Amazon’un nasıl çalıştığına bakalım. Web sitesi Amazon şirketi tarafından yönetilmektedir. Korumalı müşterileri çekmek ve güvenli bir alışveriş deneyimi sunmak için zaman ve para yatırırlar. Ancak müşteri satışı tamamladıktan sonra ürünler çoğu zaman satıcı tarafından saklanır ve gönderilir.Ancak ürün gönderme konusunda satıcıların işlerini kolaylaştırmak amacıyla bazı pazaryerlerinin ürün kargo servisi vardır ve bu satıcılara belli bir ücret karşılığı sunulur.  Pazaryerleri, satıcılardan ve müşterilerden komisyon alarak para kazanır. Bazı pazar yerleri sabit bir üyelik ücreti talep eder veya ikisini bir arada sunar. Komisyon pazardan pazara değişebilir. Genel olarak, eBay, Amazon ve Etsy gibi pazar yerleri %5-15 arasında komisyon alır.

Bir online pazaryerinde satış yapmanın temel faydası, satıcıların web sitesi bakımı veya web sitesi performansı konusunda endişelenmelerine gerek olmamasıdır. Çoğu pazar yeri ayrıca ücretsiz mağazalar sunar. Çoğu pazaryerinde bir mağaza kurmak veya bir hesap açmak çok basittir ve yalnızca birkaç adımdan oluşur. Hatta bazen sosyal medya hesaplarınızla bile giriş yapabilirsiniz.

e-Ticaret sitesi nedir?

E-ticaret, tek bir satıcının ürünlerini birden çok müşteriye satan bir web sitesidir. Web sitesi satıcıya aittir, dolayısıyla satışta sadece iki taraf vardır: satıcı ve alıcı. Ürünleriniz popülerse veya çok satışınız varsa her zaman bir e-ticaret sitesine sahip olmanız daha avantajlıdır. e-Ticaret siteleri satıcılara ait olduğundan, satıcılar tarafından kurulmalı ve sürdürülmelidir. Ayrıca sitelerin her zaman güvenli ve çalışır durumda olduğundan emin olmaları gerekir. Bu günlerde bir e-ticaret sitesi kurmak çok zor değil ve sıfırdan kodlamaya da gerek yok. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda önceden tasarlanmış özellik ve şablon sunan Magento, WooCommerce ve Shopify gibi e-ticaret platformları var.

Her şeyden önce, e-ticaret demek, İnternet üzerinden satın alma ve satış faaliyetlerinin gerçekleşmesi demektir. Ve bir e-ticaret platformu, her iki tarafın, satıcıların ve tüketicilerin gelip rollerini oynadığı uçtan uca bir yazılım uygulamasıdır.

Bu hizmet türü, e-ticaret web sitesi oluşturucularını, muhasebe ve envanter yönetim sistemlerini ve ayrıca müşteri hizmetleri altyapısını kapsar.

En önemlisi, bir tüketici, e-ticaret sitesinde ürünleri keşfetmek, alışveriş sepeti kullanarak alışveriş yapmak ve ardından kontrol etmek için bir platformu kolaylıkla kullanabilmelidir.

Tüccarlar için bir e-ticaret platformu, sıfırdan veya fiziksel bir mağazaya ek olarak bir online mağaza açmaya karar verirlerse bir cankurtaran görevi görür.

“E-Ticaret platformu nedir?” sorusunun cevabını aldıktan sonra, bugün piyasada bulunan en popüler e-ticaret platformlarından bazıları hakkında daha fazla bilgi edinmek  ve nasıl çalıştıklarına bakmak platformları anlamak açısından faydalı olacaktır. Örneğin Shopify, BigCommerce, Magento, WooCommerce (Elementor yazılımı gibi WooCommerce web sitesi oluşturucuları dahil), Wix  gibi bir e-ticaret sitesi oluşturmak için başvurabileceğiniz çeşitli uygulamalara bulunmakta.  Ayrıca, saygın bir sağlayıcı direği Cloudways’den istikrarlı e-ticaret barındırma hizmeti de ihtiyacınız olanlar arasında.

Shopify, Squarespace veya WooCommerce, hızlı bir şekilde kurulacak bir platforma ihtiyaç duyan küçük işletmeler için ideal seçimler olabilir. Öte yandan, Magento ve BigCommerce, büyük sipariş hacimleri olan daha büyük firmalar için daha uygundur. BigCommerce uygulaması, satıcıların daha büyük bir kitleye erişmesine ve dolayısıyla daha fazla satış fırsatına sahip olmasına olanak tanır.

Ayrıca, Wix veya HubSpot gibi bazı web sitesi oluşturucular, kodlama deneyimi çok az olan veya hiç olmayan mağaza sahipleri için sürükle ve bırak işlevi sağlarken, diğer platformların daha karmaşık arka uçları vardır.

Artılar ve Eksiler

e-Ticaret platformu: Artıları ve eksileri

Artıları:

 • Gelecekteki pazarlama kampanyalarınız için müşteri verilerini kolayca toplamanıza imkan sağlar.
 • Sitenin işlevselliği, tasarımı ve navigasyonu üzerinde tam kontrolünüz bulunur.
 • Site içi rekabet ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 • Kendi marka bilinirliğinizi oluşturma imkanınız vardır.
 • Daha az kısıtlama ve kuralın keyfini çıkarırsınız.

Eksileri:

 • Trafik ve müşteri katılımı sağlamak için çok çaba sarf etmeniz gerekir.
 • Web sitenizi oluşturmak ve sürdürmek için daha fazla zaman ve para ayırmak durumunda kalırsınız.
 • Ölçeklenebilirlikte daha fazla finansal risk vardır.

Hızlı e-ticaret platformu karşılaştırması

Çevrimiçi işiniz için en iyi e-ticaret platformlarında hızlı bir tur atalım: Shopify, WooCommerce, Magento, Wix ve BigCommerce.

Shopify, piyasadaki en iyi çözümlerden biridir. Dünyanın dört bir yanındaki tüccarlar, muazzam miktarda uzantısı olduğu için şaşırtıcı e-ticaret özellikleri ile Shopify’ı tercih ediyor. Ek olarak, bu çözümün kullanımı oldukça basit ve uygun bir fiyat aralığına da  sahip.

WooCommerce, uygun fiyatı, güçlü özelleştirme yeteneği ve şaşırtıcı e-ticaret özellikleri ile ünlüdür. Ayrıca WooCommerce, kullanıcılara tema mağazalarında 1000’den fazla tema ve şablon sunuyor. Sadece 20$-100$ ile çarpıcı ve güçlü bir WooCommerce mağazasını hazır ve çalışır durumda tutabilirsiniz.

Yo!Kart, kendi kendine barındırılan bir pazaryeri çözümü. KOBİ’lerin ve işletmelerin Amazon, eBay, Alibaba gibi çok kanallı bir satış pazarı başlatmasına olanak tanır. Yo!Kart, önceden entegre edilmiş bir dizi popüler işletme API’si ile güvenli, ölçeklenebilir ve özelleştirilebilir. Yo!Kart, lisans için 999$’dan başlayan her şey dahil paketler, 1 yıla kadar ücretsiz teknik destek ve daha fazlasını sunmaktadır.

Magento, güçlü ölçeklenebilirliği, yüksek özelleştirilebilirliği ve güçlü yerleşik özellikleri ile haklı bir itibar kazanmış durumda. Magento karmaşık sistemi nedeniyle orta ve büyük ölçekli işletmeler için daha uygun. İyi bir Magento mağazası için 15 bin dolar ile 100 bin dolar arasında bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Wix, listedeki en iyi platformlardan birisi. Wix editörü ile, kullanıcılar en üst düzeyde, kolay ve rahat bir şekilde istedikleri gibi bir websitesi oluşturabilirler.  Wix’in sürükle ve bırak site oluşturucu aracıyla, mağaza birkaç basit adımda çalışır duruma getirebiliyor. Dahası, Wix’in temalarından çok güzel görünümler ortaya çıkarabiliyorsunuz. Wix bu açıdan epeyce nam salmış.

BigCommerce, online bir mağaza oluşturmanıza ve çeşitli platformlarda satış yapmanıza olanak tanıyan bir e-ticaret platformudur. Ücretsiz işlem maliyetleri ve ölçeklenebilir çözümleri nedeniyle ölçeklenebilir bir satış platformuna ihtiyaç duyan yüksek gelirli ve gelişmekte olan işletmeler için mükemmel.. Aylık oranları aylık 29.95 dolardan başlıyor

Online pazar yeri ise birçok farklı kaynaktan alışveriş yapmayı kolaylaştıran bir e-ticaret sitesi veya uygulamasıdır. Pazar yerinin işletmecisi herhangi bir envantere sahip değildir. Bunun yerine onların işi, diğer insanların ürünlerini müşterilere göstermek ve işlemleri mümkün kılmaktır.

Ürünlerinizi Satmak için Online Pazar Yerleri örneği

Günümüzde Amazon, eBay, Etsy, Walmart, Alibaba ve benzeri pek çok sayıda sitelerden sayısız çevrimiçi pazar yeri bulunuyor. Günümüzün pazar yerleri baş döndürücü bir hızla genişliyor.

Analistlere göre, küresel pazar yerleri gittikçe daha da yaygınlaşacak ve 2022 yılı sonunda online perakende pazarı, küresel pazarın %40’ından fazlasını oluşturacak Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pazarlama uzmanlarının %75’i, işinizi müşterilerinizin satın almak istediği yerde yapmanın, online pazarlarda satıştan elde ettiğiniz geliri artırabileceğini kabul ediyor.

Online pazaryeri: Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Daha fazla trafik ve müşteri katılımı sağlayabiliyorsunuz
 • Daha az finansal risk ile karşı karşıya kalacaksınız
 • Envanter çalıştırmak için zaman harcamanıza gerek olmayacak.
 • Kurulumu hızlı.
 • Kurulum maliyeti düşüktür veya yoktur.

Eksileri:

 • Birçok rakip arasında yarışmak zorundasınız.
 • Marka bilinirliği eksikliği bulunuyor.
 • Pazarlama kampanyaları için müşteri listesi oluşturulamıyor.

Hızlı pazar yeri karşılaştırması

Piyasadaki binlerce e-pazaryeri arasından bazıları, satış için uygun bir platform seçme konusunda en iyi seçenekler olarak öne çıkıyor. Amazon, eBay, Walmart, Etsy ve Google Shopping dahil olmak üzere ilk 5’i sıraladık.


ilgili:Amazon Satış Sıralaması Için 14 Önemli Faktör!

Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük e-perakendeci olmanın yanında dünyada da ilk sırada. Bu pazaryeri, mükemmel müşteri desteği ve muhteşem nakliye hizmeti ile ünlüdür. Yeni bir mağaza açmak o kadar kolay olmasa da Amazon, muazzam bir müşteri tabanıyla hala gelecek vaat eden bir yatırım.

eBay, müşteriden müşteriye online satış hizmetleri sağlayan dünya çapında bir e-pazar yeridir. Bir satıcı olarak, açık artırma platformuyla eBay’de tam anlamıyla her şeyi satabilirsiniz. Mükemmel “Şimdi satın alın” alışveriş hizmetleri, çevrimiçi sınıflandırılmış reklamlar ve çevrimiçi etkinlik bileti ticareti, eBay’i bu kadar ünlü yapan şeydir.

İlgili: eBay’de Satış Yapmanın Avantajları! Nereden Başlarım? Nasıl Yaparım?

Etsy, müşterilerin benzersiz ve yaratıcı ürünleri uygun fiyata bulabilecekleri, gelişmekte olan bir online pazardır. Bu nedenle Etsy, 2022’de 3 milyon satıcı ve 50 milyonun üzerinde aktif alıcıyı kendine çekiyor. Ucuz fiyatı nedeniyle hiçbir şey ödemeden yeni bir Etsy mağazası açabilirsiniz.

İlgili:ETSY Mağaza Açma Ve Satış Yapma Maliyeti Nedir?

Walmart, dünya çapında bir perakende mağaza ağının yanı sıra bir onlinepazaryeri işletmekte. Şirket, “günlük düşük fiyatlar” stratejisi ve geniş bir ürün yelpazesi ile tanınır – Walmart’ta neredeyse her şeyi bulabilirsiniz. Bu e-perakende devi, ABD’deki en ünlü 2. pazar yeri olarak kabul edilir.

Google Alışveriş, insanların çeşitli mağazalardan ürünleri bulmasına, karşılaştırmasına ve satın almasına olanak tanıyan bir online alışveriş motorudur. Hepsi online bir platform tarafından desteklenen geniş bir hizmet ve konum kümesidir. Google’da ürün gösteriminizi artırmaya çalışıyorsanız, bu e-pazar yeri iyi bir seçimdir.

Online Pazaryeri ve e-Ticaret sitesi : 6 Temel Fark

e-Ticaret veya çevrimiçi pazaryerinin temelinde aslında aynı amaç vardır: müşterilere ürün satmak. Pazaryeri ve e-ticaret sitesi karşılaştırmasının artılarını ve eksilerini öğrendikten sonra, artık işiniz için hangi seçeneğin doğru olduğunu belirleyebilirsiniz. Şimdi aralarındaki en temel farklara göz atalım.

#1 – Trafik ve izleyici katılımı

İster bir e-ticaret sitesi isterse online pazaryeri olsun, her online işte trafik ve izleyici katılımı hayati öneme sahiptir.

Online pazaryeri

Online pazaryerleri, alıcıları ve satıcıları bir araya getirmek amacıyla her zaman işlem odaklı olmuştur. Pazarın doğası gereği, çok çeşitli ürün kategorileri ve dolayısıyla siteye daha fazla trafik sunduğu için hedef kitle daha büyüktür.

Temel olarak, online pazaryerleri genellikle yalnızca müşterileri satın almaya teşvik etmeye odaklanırken, mağaza sahiplerini listelerine daha fazla ürün veya hizmet eklemeye teşvik eder. Bu nedenle, online pazar yerleri, müşterilerin ürünleri satın almalarını sağlamak için daha fazla fırsat sunar. Gerçekten de pazar yerleri ağ etkilerinden yararlanır: daha fazla alıcı daha fazla satıcıyı çeker veya bunun tersi de geçerlidir.

e-Ticaret platformu

e-Ticaret işinde ise, kitlenin ilgisini çekmek daha zordur. Web sitesine trafik çekmek uzun zaman alır ve çok paraya mal olur. Çok fazla deneyiminiz olsa bile, yine de yanlış hedef müşterilere odaklanabilirsiniz.

Bununla birlikte, Facebook veya Instagram gibi bir sosyal medya platformu, izleyici katılımına önemli ölçüde yardımcı olabilir. Facebook gönderilerinizin performansını ölçmek için piyasada bulunan Facebook analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

#2 – Pazarlama ve marka tanıma

Pazaryeri ve e-ticaret sitesi karşılaştırmasında pazarlama yaklaşımı ve hedefleme konusunda net bir konsepte sahip olmak işletmeler için büyük bir avantajdır.

Pazaryeri satıcıları, tüketici güvenini ve pazarın tanınmasını kullanabilir ve geniş bir potansiyel alıcı kitlesine anında erişebilir, ancak bir satıcı bir e-ticaret sitesi kurduğunda, web sitesini, markayı ve ürünü pazarlamak için para ve zaman harcamak zorundadır.

Online pazar yeri

Ne yazık ki, pazaryerlerindeki satıcıların müşterilerine erişimleri sınırlıdır. Bu nedenle, eşyalarınızı satmak veya marka bilinirliği ve sadakati oluşturmak zordur. Satışlar veya yeni ürün sürümleri hakkında bilgi vermek için önceki müşterilerinizle temasa geçemezseniz, önceki satın almaların gücünden yararlanmak yerine yeni satışlara güvenmeniz gerekir.

Ayrıca, online pazaryerlerinin önemli bir dezavantajı, müşteri analizlerine ve iletişimlerine doğrudan erişim eksikliğidir. Marka rekabeti söz konusu olduğunda, ürünleriniz benzersiz olsa bile, potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmek için birbiriyle yarışan birçok benzer ürün vardır. Sonuç olarak, ürününüzü rekabetçi bir pazarda öne çıkarmak için fazlasıyla çaba göstermek zorundasınız  veya ürününüz hiçbir şekilde öne çıkmayabilir.

Ayrıca, pazaryerlerinden satın alan birçok tüketici, ürünlerinizi satın alıyor olsalar bile, o pazaryerinden satın aldıklarını unutmazlarr. Bu nedenle, alıcılar bir dahaki sefere geldiklerinde markadan çok pazarı hatırlamaya eğilimlidirler.

Çoğu pazaryerinde odak noktası satıcılar değil, ürünlerdir. Bu durum, marka bilinirliği ve tanınırlığı geliştirmeyi ve nihayetinde işletmenizi farklılaştırmayı son derece zorlaştırır.

e-Ticaret platformu

Bu arada, e-Ticaret web siteleri tüm müşteri analizlerine tam erişime sahiptir ve satış promosyonları, yeni sürümler hakkında onları bilgilendirmek için doğrudan müşterilere ulaşabilir.

Ayrıca müşterilerinize doğrudan erişim, daha iyi müşteri hizmeti sunmanıza, daha ayrıntılı bilgi edinmenize ve ürün geliştirmeyle ilgili girdi almanıza olanak tanır. Web sitenizin kullanıcı deneyimini daha iyi anlamak ve optimize etmek için müşteri davranışlarını analiz edebilirsiniz.

Pazaryeri vs e-ticaret sitesi – web sitesi analizine bakarsak,  kendi e-ticaret web sitenizi yönetmenin en büyük avantajlarından biri, sitenizi ziyaret eden kişileri reklamlarla hedefleyebilmeniz, sizden daha önce satın alanlara pazarlama yapabilmeniz ve gelecekte bağlantıda kalabilmenizdir.

e-Posta listesi oluşturma, farkındalık oluşturmanıza, sabit gelir sağlamanıza ve envanterden kurtulmak için promosyonlar yürütmenize yardımcı olur. Neyse ki, web siteniz yalnızca ürünlerinizi satacak ve böyle olunca listelemelerinizin rakipleriniz tarafından sunulan aynı öğelerin üzerinde görünmesi veya kendi sitenizde daha üst sıralarda yer alması için hiçbir zaman reklam için ödeme yapmanız gerekmeyecek.

#3 – Ölçeklenebilirlik

Online pazaryeri

Aslında, pazaryeri sahipleri, e-ticaret web sitesi sahiplerinden daha az finansal risk alır. Mağaza sahipleri, pazaryerlerinde satış yaparken, işletmenin ölçeklenebilirliğini büyük ölçüde artıran hiçbir şey satın almaz veya satmaz. Sonuç olarak, pazaryerleri daha kolay ölçek ekonomileri kazanır; ve e-ticaret web sitelerinden daha hızlı genişlemelerini sağlar.

Trafik çok hızlı arttığında, talebi karşılamak için yeni satıcılar aramak gerekebilir, ancak yeni envanter veya depolama tesisleri için büyük miktarda para harcama konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

e-ticaret platformu

Oysa bir e-Ticaret web sitesi ticari ağını büyütmek istiyorsa, bunu yapmak daha fazla zaman alır.

Nitekim satıcılar daha fazla ürün stoğu almak ve daha fazla depolama alanı bulmak zorundadır. Bu nedenle, tüm ürünleri yönetmek, sınıflandırmak, depolamak ve sevk etmek için daha fazla personel kiralamak gereklidir ve bu da beklenmedik bir şekilde faturanızı aşabilir.

Buna göre, e-ticaret web siteleri, çalışanlara zaman ve para harcamak yerine, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için web sitesi ve uygulama geliştirmeye daha fazla zaman ve kaynak yatırımı yapmalıdır.

#4 – Envanter yönetimi

Envanter ne kadar büyük olursa, alıcıların çevrimiçi mağazanızda aradıklarını bulma olasılığının o kadar yüksek olduğunu unutmayın. Ziyaretçileriniz e-ticaret veya online pazarla ilgilense bile, büyük envanter bazen müşterinin dikkatini çekebilecek pazarlama için ekstra çaba anlamına gelir.

Online Pazaryeri

Online pazar yerleri, esasen e-tüccarların ürünlerini sergilemeleri ve alıcılarla bağlantı kurmaları için bir alan olduğundan, envanterleri yoktur. Neyse ki, ürünler de satılmazsa risk yoktur. Bir ürünün trafik almaması aslında satıcının yükümlülüğüdür ve satılmayan bir ürünü elinde tutmanın ve depolama alanı kaplamanın mali yükünü çekmeniz gerekmez.

e-Ticaret Platformu

Buna karşılık, bir e-Ticaret web sitesi kullanıyorsanız, müşteri talebini karşılamak için stoksuz satış kullanmadığınız sürece envanter tutarken sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Aksi takdirde, kar marjlarını etkilemeden satın almayı veya depo alanını yükseltmeyi zorunlu kılmanız gerekir. Bu şekilde satmayan ürünleri elinizde tutabilirsiniz.

Ayrıca, envanterinize zarar, kayıp getirebilecek envanteri satın aldığınızda ve elinizde tuttuğunuzda daha fazla finansal risk vardır. Bu senaryoların tümü, işletmenin kar marjları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Pazar yeri sitelerinin envanteri yoktur, çünkü yalnızca satıcıların alıcılarla bağlantı kurması için bir alan oluştururlar, ancak e-ticaret sitelerinin, stoksuz nakliye kullanmadıkları sürece müşteri talebini karşılamak için envanter tutması gerekir.

#5 – Hacim

Online Pazaryeri

Aslında, çevrimiçi pazar yerleri, e-Ticaret web sitelerinden daha düşük kar marjlarına sahiptir. Listeleme ve komisyon ücretleri, pazar yerlerinin nasıl para kazandığıdır. Bu işletmeler, kârlı kalabilmek için web sitelerinde çok sayıda listeleme ve işlem gerektirir.

e-Ticaret Platformu

Öte yandan, e-Ticaret platformları, her bir satışta daha yüksek bir kar marjına sahiptir. Bu nedenle, kaliteli satış konusunda yaptıkları kadar hacim konusunda da endişelenmeleri gerekmez. Örneğin, şirketiniz yüksek fiyatlı ürünler satıyorsa, ayda bir veya iki satış önemli bir kar marjı sağlayabilir. Ayrıca, pahalı ürünlerdeki komisyon ücretleri şüphesiz daha ucuz olanlardan daha fazla para getirecektir.

#6 – Zaman ve para

Online Pazaryeri

E-Ticaret ile online pazar yerinin karşılaştırılmasında, pazar yerinde bir online mağaza oluşturmak başlangıçta daha fazla zaman ve para tasarrufu sağlayabilir. Örneğin, Amazon veya Etsy gibi pazar platformlarında bir satıcı profili ve perakendeci dükkanı oluşturmak çok az zaman ve teknik beceri gerektirecektir.

Ayrıca, online pazaryerinde alışveriş yapmış potansiyel müşterilere kolayca satış yapmaya başlayabilir ve onlara ulaşabilirsiniz. Mağazanızı kurarken zamandan tasarruf etmek, satışları ve kârları hızla artırabilecek ürün geliştirme ve satışlara odaklanmanıza olanak tanır.

e-Ticaret platformu

Öte yandan, bir e-Ticaret web sitesi geliştirmek, neredeyse kesinlikle önceden daha pahalı olacaktır. Web sitenizi tasarlamak ve sürdürmek için kendi başınıza inşa etmeniz veya bir web geliştiricisi tutmanız gerekir. Öte yandan, Shopify, Wix veya WooCommerce gibi kullanıma hazır e-Ticaret platformunun yardımıyla mağaza sahipleri çevrimiçi mağazalarını kolayca kurabilir ve hızlı bir şekilde çalıştırabilir.

Online pazaryerinin ana avantajlarından biri, satıcıların web sitesini kurmak veya sürdürmek zorunda olmadıkları için başlangıçta zamandan ve paradan tasarruf edebilmeleridir. Bir e-ticaret sitesi kurmak ve sürdürmek zaman ve paraya mal olacaktır.

Lütfen, özel tasarımlar, entegrasyonlar için işlevler, satış özellikleri söz konusu olduğunda, ücretlerin kesinlikle hizmeti kullanma veya teknik bir uzman tutma olarak ekleneceğini unutmayın.

Ayrıca, bir e-Ticaret web sitesi oluştururken düşünülmesi gereken diğer maliyetler, alan adı, HTTPS sertifikası, ödeme ağ geçitleri vb. Bir e-Ticaret web sitesi oluşturmak uzun zaman alır ve daha fazla maliyetli olurken, uzun vadeli kar marjları daha yüksek olacaktır.

Tüccarlar pazaryerlerinde ürün reklamı yaptığında, her satış için bir komisyon ödemeleri gerekir ve seçtiğiniz platformlara bağlı olarak diğer ücretler için de ödeme yapmanız gerekir. Zamanla komisyon ve listeleme ücretleri önemli bir miktara ulaşabilir. Bu nedenle, uzun vadede, iş modeliniz başarılı olursa, e-Ticaret satışları daha yüksek kar marjları üretir.

Pazaryeri ve e-Ticaret Sitesi: SSS

1. E-ticaret bir pazaryeri midir?

E-ticaret ve pazar yeri iki farklı platform türüdür. Bir e-ticaret mağazası, Shopify, WooCommerce veya Magento gibi e-ticaret çözümlerinin yardımıyla oluşturulmuş bağımsız bir web sitesidir.
Öte yandan, bir pazar, müşterilerin satıcıları bulduğu, bağlantı kurduğu ve mal satın aldığı bir platformdur. Bu nedenle, bir pazar yerinin genellikle kendi müşteri tabanı vardır ve ayrıca kullanıcıları üzerinde birçok kısıtlama vardır

2. Amazon bir pazaryeri mi yoksa e-ticaret mi?

Amazon, e-ticaret değil, ünlü bir pazar yeridir. Şu anda, dünyanın en iyi E-pazarlarından biridir.

3. Pazar tabanlı e-ticaret nedir?

Pazaryeri tabanlı e-Ticaret, E-pazaryerinizi e-Ticaret mağazasına bağladığınızda ve her iki kanalda da satış yaptığınız zamandır. Bu sayede müşteri tabanınızı artırabilir ve potansiyel müşterilere daha fazla ulaşma fırsatı yakalayabilirsiniz.

4. E-ticaret mağazamı e-pazaryerim ile nasıl entegre edebilirim?

Merkezi bir platforma bağlanarak ve her şeyi tek bir yerden yöneterek e-ticaret mağazanızı çevrimiçi bir pazaryeri ile kolayca entegre edebilirsiniz.

Online Pazaryeri ve e-ticaret sitesi : Son Düşünceler

Ürün nişlerine, ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlı olarak, online satış yapmak için en iyi yer perakendeciden perakendeciye farklılık gösterecektir. Online pazaryerleri, önceden bir iş kurmak için maliyetleri, riskleri ve zamanı azaltmanıza izin verdiğinden, e-ticarete yeni başlayanlar için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Veya zaten tanınmış bir markaysanız ve kârınızı bir pazarla paylaşmak istemiyorsanız veya özel yapım bir çözüme ihtiyacınız varsa, kendi e-ticaret web sitenizi kurmak bir yol olabilir. E-Ticaret veya online pazar, satış yapmak için harika bir yerdir, ancak işinizi geliştirmek için her ikisini de kullanabileceğiniz bir imkanın olması sizin için büyük bir avantajdır. Yazımızı faydalı bulduğunuzu umaraka işlerinizde başarılar dileriz.