Becommer.com

Püf Noktaları ile Amazon Keyword Belirleme (Anahtar Kelime) Klavuzu 2022

Amazon Keyword Nedir, Ne İşe Yarar?

Amazon anahtar kelimeleri, Amazon tarafından dizine eklenen kelimeler ve kelime öbekleridir. Bu onları, listelerinizi optimize etmek için kullanmanız gereken Amazon SEO için güçlü bir kaynak haline getirir. Amazon keyword, satmak istediğiniz belirli bir ürünü tanımlayan tek bir kelime veya kelime dizisi de olabilir. Bunlar, alışveriş yapanların Amazon web sitesinde bulmaları gereken ürünleri ararken yazdıkları kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler, alışveriş yapanların ürünlerinizi bulmasına yardımcı olur, bu nedenle en hızlı kazançları bulmak ve Amazon’da başarılı olmak için onlara ihtiyacınız vardır.

ilgili: Amazon Reklam Optimizasyonu Kılavuzu

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Amazon, alıcılara ilgili ürün önerileri sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapar. Aslında Amazon’un kendisi, bir ürünü satmaya karar vermeden önce anahtar kelimeleri aramanın basit bir yolu olan küresel bir anahtar kelime aracıdır. Araç, Amazon’da anahtar kelimelerin nasıl aranacağına, anahtar kelimelerin ürünle ne kadar yakından ilgili olduğuna ve anahtar kelimelerin Amazon için ne kadar karlı olduğuna bakar.

Amazon Anahtar Kelimesi

Amazon gibi bir online pazar yerinde, keyword (anahtar kelime) araştırması ve belirlenmesi, ürününüzü tanımlamak için en uygun kelimeleri ve kelime öbeklerini bulmayı ve formülize etmeyi içerir. Bu anahtar kelimeleri bilmek ve stratejik olarak kullanmak, alışveriş yapanların ürün listelemelerinizi bulmasını sağlar. Bu nedenle Amazon keyword konusundda seçici ve hassas davranmak inanılmaz derecede önemlidir.

Amazon pazar yerinin arama algoritması, aranan terimlerle en alakalı ürünü bulmak için çalışır, bu nedenle uzun kuyruklu anahtar kelimeler hayati önem taşır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler (genel bir arama teriminden çok bir hedef pazara özgü en az üç kelime içeren ifadeler) dönüşüm oranınızı 2,5 kata kadar artırabilir. Amazon’un arama algoritması, en iyi müşteri deneyimini sağlamak için anahtar kelime alaka düzeyini, kaliteli satıcıları ve kaliteli ürünleri birleştirir.

ilgili: Zirveye Çıkışın Yolu: Amazon Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Arttırma!

 

Amazon Anahtar Kelimesi
Amazon Keyword Belirlerme

Amazon, ürünlerinizi ilgili potansiyel müşterilere pazarlamak için harika bir platform olarak öne çıkıyor. 310 milyonu aşkın aktif kullanıcısı olan bu platform, ürünlerinizle ilgilenen kişilere ulaşmanız için harika bir fırsat yaratıyor. İlgilenen potansiyel müşterilere ulaşmak için, alakalı arama sonuçlarında görünecek doğru anahtar kelimeleri (Amazon keyword) seçmelisiniz. İlgilenen potansiyel müşterileri çeken anahtar kelimeler seçmeniz çok önemlidir. Bu sayfada, değerli potansiyel müşterilere ulaşmanıza yardımcı olacak, Amazon keyword konusunda başlıca ipuçlarını sağlayacağız.

Amazon İçin Temel Anahtar Kelime Stratejileri

Anahtar kelimeler Amazon’da Google’dakinden farklı davranır. Müşterilerinizin arama çubuğuna girebileceği daha uzun anahtar kelime öbeklerini oluşturan kelimeleri dizine ekledikten sonra, anahtar kelime öbeklerine bakan sıralamaya odaklanabilirsiniz. Organik Amazon SEO için daha uzun ifadeler oluşturan tek tek kelimeleri düşünün. Ardından, Amazon PPC kampanyalarınızı optimize ederken ve planlarınızı başlatırken, anahtar kelime öbekleri açısından düşüneceksiniz.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Bu, Amazon için optimizasyon yaparken, müşterinin organik Amazon SEO için arama çubuğuna yazabileceği sıralama veya gruplandırmadan bağımsız olarak tek tek anahtar kelimeleri dahil ettiğimizden emin olmak istediğimiz anlamına gelir. Amazon SEO için sıklığın bir sıralama faktörü olmadığını bilmek de önemlidir. Bu nedenle, başlık, madde işaretleri ve arka uç arama terimleriniz boyunca aynı anahtar kelimeleri birden çok kez tekrarlamak, Amazon’a öğenizin müşterinin araması için doğru bir eşleşme olduğuna dair daha güçlü bir sinyal göndermeyecektir.

Amazon Anahtar Kelimesi

Amazon öncelikle dönüşüm geçmişine bakar, diğer birkaç faktör de rol oynar. Şimdi, Amazon stratejinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz bir takım anahtar kelime oluşturma tekniklerini inceleyelim.

1. Amazon Keyword İçin Hedef Kitlenize Odaklanın

Amazon ürünleriniz için anahtar kelimeleri bulmaya başlamadan önce, kime ulaşmaya çalıştığınızı bilmelisiniz. Birçok işletme, Google ve Amazon’a uyguladıkları “hepsi bir arada” bir arama motoru optimizasyonu (SEO) planı oluşturmaya çalışmak gibi bir hata yapar. Farklı arama motorlarının farklı gereksinimleri olduğunu unutmamak önemlidir. Google için kullandığınız taktikler her zaman Amazon için çalışmayacaktır. Aslında, hedef kitleniz de her platformda farklı davranıyor. Amazon arama terimleri optimizasyonu üzerinde çalışmak için yalnızca Amazon hedef kitlenize ve Amazon’da nasıl davrandıklarına odaklanın.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Örneğin, kullanıcılar Google‘da arama yaptıklarında, bir ürün, hizmet veya genel bilgi hakkında bilgi aramaya eğilimlidirler. Amazon araştırmacıları, satın almak istedikleri belirli bir ürünü arıyorlar. Bu kitleler farklı davranır, bu nedenle yalnızca Amazon hedef kitlenize ve Amazon için anahtar kelimelerinize odaklanmak isteyeceksiniz. Ayrıca, Amazon hedef kitlenizin aramaları nasıl yürüttüğünü de düşünmelisiniz. Sizinki gibi ürünleri nasıl ararlar?

Amazon Anahtar Kelimesi

“Top” veya “şişe” gibi genel anahtar kelimelerin bir listesini oluşturun ve arama yaparken kitlenizin bunları nasıl genişleteceğini düşünün. Belki bir “mavi egzersiz topu” ya da “yalıtımlı bir su şişesi” ararlar. Bu, hedef kitlenizin ürünlerinizi nasıl arayacağına göre uyarlanmış anahtar kelimeler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Alakalı anahtar kelimeleri bulmak ve Amazon arama terimleri optimizasyon görevlerinizi tanımlamak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

2. Amazon’a Özel Anahtar Kelime Araçlarını Kullanın

Amazon ürün listelemeniz için anahtar kelimeler bulmaya çalışırken Amazon’a özel anahtar kelime araçlarını kullanın. Amazon kullanıcıları, Google kullanıcılarından farklı şekilde arama yapar. Google’da çalışan anahtar kelimeler mutlaka Amazon’da çalışmayacaktır. Arama amacı, Amazon’da Google’dakinden çok daha farklıdır. Kampanyanız için en iyi anahtar kelimeleri elde etmek için Amazon’a özel anahtar kelime araçlarını kullanın. Bu araçlar, Amazon’da iyi performans gösterecek anahtar kelime listeleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

ilgili:Amazon Ürün Analizi İçin Helium 10 ile Jungle Scout Kullanmak Yeterli mi?

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Amazon anahtar kelime araştırma araçları için (Sonar ve Keyword Tool) gibi birkaç seçenek var. Her iki anahtar kelime aracı da Amazon’a özgü anahtar kelimeler oluşturur ve bu anahtar kelime için arama hacmini görmenize olanak tanır. Diğer mevcut anahtar kelimeleri görmek için Amazon arama çubuğunu da kullanabilirsiniz. “Gömlek” veya “pantolon” gibi temel anahtar kelimenizi yazarak, diğer kişilerin bu anahtar kelimelerle ne aradığını göreceksiniz.

Bu stratejiyi kullanarak, ürün listelemenizde kullanabileceğiniz anahtar kelimeler için fikirler geliştirme imkanına sahipsiniz. Amazon’a özel anahtar kelime araçlarını kullanmak, Amazon listelemeniz için işe yarayacak alakalı anahtar kelimeleri seçmenize yardımcı olacaktır. Bu, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşan daha iyi anahtar kelimeler bulmanın harika bir yolu.

Amazon Anahtar Kelimesi

3. Yalnızca İlgili Anahtar Kelimeler Kullanın

Amazon için alakalı anahtar kelimeler kullanmak, Amazon arama terimi optimizasyonunuz için büyük önem taşır. Ürünlerinizi Amazon’da sattığınızda amaç dönüşüm kazanmaktır. Değerli trafik elde etmek için en iyi Amazon keyword kombinasyonunu seçmeniz çok önemlidir. Anahtar kelimelerinizi seçerken, yalnızca ürün listelemenizle alakalı anahtar kelimeleri kullanın. Bazı şirketler, daha fazla kişiye ulaşmaya çalışmak için yüksek arama hacmine sahip alakasız anahtar kelimeleri dahil etmeye çalışacaktır. Bunu, trafiğin bolluğundan bazı dönüşümler kazanma umuduyla yaparlar.

Bununla ilgili sorun, ürünün anahtar kelimeyle alakalı olmamasıdır. Örneğin, polaroid kameralar için bir arama yapıyorsanız ve bir su şişesi için bir liste gördüyseniz, bunun ne kadar alakalı olduğunu merak edersiniz, değil mi? Şirketler alakasız (ancak popüler) anahtar kelimeler için sıralamaya çalıştığında böyle olur. Polaroid kamera arayan biri su şişesi listesini görmek istemeyecektir. Arama amaçlarıyla ilgisi yok.

Amazon da bu uygulamanın farkında. Şirketiniz, ürününüzle alakalı olmayan anahtar kelimeler kullandığı için cezalandırılabilir. Alakasız arama sonuçlarında görünüyorsanız çok fazla dönüşüm kazanmayacağınız için sıralamanıza da zarar verir. Amazon ürün listelemeniz için en iyi sonuçları elde etmek için yalnızca ürününüzle ilgili anahtar kelimeler kullanın. Bu davranış, daha alakalı potansiyel müşteriler elde etmenize ve dönüşümler kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Amazon Anahtar Kelimesi

4. Amazon Ürün Başlığında Sübjektif Anahtar Kelimeler Kullanmayın

Liste kaydınız için anahtar kelimeler seçtiğinizde, ürününüzün diğerlerinden daha iyi ses çıkarmasını sağlayan bazı anahtar ifadeler eklemenin iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun “en çok satan” veya “2022’nin en iyisi” olduğunu söyleyebilirsiniz. Amazon’da bu öznel anahtar kelimeleri kullanmaktan kaçınmakta fayda vardır. Bu anahtar kelimeler özneldir çünkü genellikle kişisel görüşe dayalıdırlar. “Muhteşem” veya “harika” gibi anahtar kelimeler kullanmak, ürününüzü satın alan herkes için geçerli değildir. Her ne kadar bazı insanlar ürününüzü satın alıp ve bunun sorun olmadığını düşünse de durum böyledir.

Herkes ürünlerinin en iyisi olduğunu söyleyebilir. Gerçekte, insanlar Amazon’da “en iyi saç fırçası” için arama yapmayacak. “Kıvırcık saçlar için saç fırçası” veya “düz saç fırçası” gibi ifadeleri arama olasılıkları daha yüksektir. Genel olarak, yalnızca ürününüzü tanımlayan anahtar kelimelere odaklanmak ve öznel anahtar kelimelerden kaçınmak daha iyi olacaktır sizin için.

5. Amazon Ürün Anahtar Kelimelerini Listelemelerinize Entegre Edin

Amazon keywordünüzü veya anahar kelimelerinizi seçtikten sonra, bunları listenize entegre etmenin zamanı geldi. Bu, Google ve Amazon’un farklı olduğu bir kısımdır. Google için anahtar kelimeleri entegre etme zihniyetindeyseniz, Amazon anahtar kelimelerini listenize yalnızca bir kez entegre etmeniz gerektiğini unutmamanız özellikle önemlidir. Bu, Google’dan büyük ölçüde farklıdır. Google ile, sayfanızın bu anahtar kelimeler için sıralanmasını sağlamak için anahtar kelimeleri birden çok yere entegre edersiniz. Amazon ile anahtar kelimelerinizi birden çok kez entegre etmek, sıralamanızı artırmanıza yardımcı olmaz.

İlgili: Becommer Amazon Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon, arama sonuçlarında sıralamak için anahtar kelimelerinizi yalnızca bir kez kullanmanıza ihtiyaç duyar. En önemli anahtar kelimenizi başlığa yerleştirin. İkinci ve üçüncü en önemli anahtar kelimeleriniz açıklamalarınızda yer alacaktır. Aynı anahtar kelimeyi bir kereden fazla kullanırsanız, bunun Amazon sıralamanız üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Üstüne üstlük, farklı bir anahtar kelime kullanabileceğiniz ve bunun için sıralayabileceğiniz alanı boşa harcıyorsunuz demektir. Listenizi en iyi şekilde optimize etmek için, anahtar kelimeleri sayfada bir kez kullanmaya devam edin.

Amazon Anahtar Kelimesi

6. Backend Keyword Kullanın

Amazon ürünleriniz için anahtar kelime araştırması yaptığınızda, bir anahtar kelime listesi bulacaksınız. Tüm bu anahtar kelimeleri listenize eklemek istemezsiniz, ancak yine de onlardan faydalanmak istersiniz. Backend keywords (arka uç anahtar kelimeleri) çözümdür. Arka uç anahtar kelimeleri, kitlenizin görmediği anahtar kelimelerdir. Adından da anlaşılacağı gibi, listelemenizin arka ucunda görünürler. Bu, girişiniz için ek anahtar kelimeler koymak için harika bir yerdir.

Uzun bir anahtar kelime listeniz varsa, o listedeki en önemlilerine odaklanın. Arka uç anahtar kelimeleriniz için yalnızca 250 bayta izin verilir. A-Z ve 0-9 bir bayttır, bu nedenle daha fazla bayt değerinde herhangi bir özel karakter kullanmazsanız, arka uç anahtar kelimeleriniz için yaklaşık 250 karakteriniz olur. Girişinizde görünen hiçbir anahtar kelimeyi tekrarlamayın. Arka uç anahtar kelimeleriniz, Amazon için diğer önemli anahtar kelimeleri sıralamanız için bir fırsattır. Potansiyel müşterilerin ürün listelemenizi bulmasına yardımcı olacak alakalı anahtar kelimeler seçin.

7. Amazon Satıcısı Rakiplerini Takip Analiz Eder 

Bir anahtar kelime için sıralama yapmaya çalışırken, o Amazon keyword çin kimin rekabet ettiğini kontrol etmek her zaman iyi bir uygulamadır. Ürününüzü onlarınkinden farklı kılmanın bir yolu olup olmadığını görmek için ürünlerini nasıl sunduklarına bakın. Bakılması gereken en önemli şey fiyattır. Amazon, dönüşüm oranınızı tahmin etmek için fiyatlandırmanızı kullanır. Ürünlerinizin sıralamasını belirlemek için bu tahmini kullanırlar.

Amazon Anahtar Kelimesi

 

Ürününüz rakiplerinize kıyasla çok yüksek fiyatlıysa, Amazon, çok fazla dönüşüm kazanmayacağınıza inandığı için ürün listelemenizi daha düşük sıralar. Örneğin, ürününüzün 70$ olmasını ve 20$’lık benzer ürünlerle rekabet etmesini istemezsiniz. İnsanlar alışveriş yaparken en iyi fırsatları elde etmek isterler, bu nedenle aynı ürünü daha ucuza bulabilirlerse ürününüzü satın alma olasılıkları daha düşüktür. Tüm bunlardan dolayı değerli trafik çeken ama aynı zamanda sizi rakiplerinizle rekabete sokan anahtar kelimeleri seçmeniz önemlidir.

ilgili: Amazon Reklam Optimizasyonu Kılavuzu

Ek olarak, rakiplerinizin listelerine bakmak isteyeceksiniz. Başlıklarına, fotoğraflarına ve açıklamalarına göz atın. Kaydınızı onlarınkinden daha iyi hale getirmek için kullanabileceğiniz, kaçırdıkları şeyler var mı? Birden fazla fotoğraf eklemek kadar basit bir şey olabilir bu bazen. Bu size rekabette üstünlük sağlayabilir ve işletmenizin daha fazla dönüşüm elde etmesine yardımcı olabilir.

8. Anahtar Kelime Performansını İzleyin

Amazon listenize anahtar kelimeler eklediğinizde, onları sadece eklemekle yetinmeyin. Amazon liste kaydınızın mümkün olduğunca çok sayıda değerli müşteri adayına ulaşmasını istiyorsunuz. Belirli anahtar kelimeler girişinize trafik çekmiyorsa, değerli potansiyel müşterilere ulaşmak için anahtar kelimelerinizi değiştirmek için bir fırsattır. Anahtar kelime performansınızı izleyerek, anahtar kelimelerin girişinize değerli trafik çekip çekmediğini göreceksiniz. Değillerse, anahtar kelimelerinizi yenileriyle değiştirebilirsiniz. Size daha nitelikli trafiğe ulaşma fırsatı verir.

Amazon Anahtar Kelimesi

Bu, özellikle arka uç anahtar kelimeleriniz için önemlidir. Listenizin diğer anahtar kelimeler için sıralamasını bozmadan anahtar kelimeleri kolayca değiştirebilirsiniz. Sayfanız, listelemenizdeki anahtar kelimelerinizin sıralamasında iyi bir konuma geldikten sonra, yalnızca arka uçtaki anahtar kelimeleri değiştirmeniz gerekir. Anahtar kelimelerinizi izleyerek girişinizin daha alakalı arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olacaksınız. Girişinize daha iyi trafik çekecek ve işletmeniz için daha fazla dönüşüm kazanacaksınız.

9. Tamamlayıcı Ürünleri Düşünün

İnsanların Amazon’da ne aradığını tahmin edin; ancak ürününüz hakkında tam olarak konuşmadığını da unutmayın. Ardından da reklamınızı bu anahtar kelime etrafında oluşturun. Ürününüz için alakalı ancak doğrudan açıklamayan bir anahtar kelime bulmayı düşünün. Bunu yapmanın bir yolu, sattığınız ürün için Amazon’un arama çubuğuna bir arama sorgusu girmektir. Aşağı kaydırdığınızda “Sıkç birlikte satın alınan” ürünleri görebilirsiniz. Bu ürünlerden faydalanmayı ihmal etmemelisiniz. Müşteriye sayfanız veya ürününüz hakkında bilgi sağlamak için reklamlarınızın veya listelemelerinizin açıklamasında anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz. Ürününüzle ilgili ancak ürününüzü doğrudan tanımlamayan bir anahtar kelimenin arama sonuçları, web sitenize trafik çekmenize ve rekabet avantajı kazanmanıza yardımcı olabilir.

 

10. Google Trends‘i Kullanın

İçeriğinizin hangi anahtar kelimeleri hedeflemesi gerektiğinden emin değilseniz, Google Trends, çalışmaya başlamanın kolay bir yoludur. Sektörünüzde neler olup bittiğini bilmek zor olabilir. Neyse ki, Google Trends, tüm son trendleri bulmanıza yardımcı olacak yerleşik bir anahtar kelime aracına sahiptir. İçeriğinizi nereye odaklayacağınız konusunda akıllı kararlar verebilmeniz için terimin popülerliği hakkında bir fikir verir.

Diyelim ki “iPhone şarj cihazı” anahtar kelimesinin Google aramasında nasıl sıralandığını bilmek istiyorsunuz. Amazon keywordünüzü Google Trends arama kutusuna girebilir ve bu rakamları bulmak için sonuçlara bakabilirsiniz. Ardından, anahtar kelimenin ne sıklıkla arandığını ve bir arama motoru pazarlaması açısından anahtar kelime için sıralamanın ne kadar kolay olacağını görmek için çeşitli zaman dilimlerinde günlük arama sayısını karşılaştırabilirsiniz.

Son Söz

Amazon, tercih edilen perakendeci olmak için harika bir fırsat sunuyor. Buna ulaşmanın en iyi yollarından biri, insanların zaten ne aradığını bulmak için anahtar kelime araştırması yapmaktır. Bunu öğrendikten sonra, markanızı bu anahtar kelimelerle oluşturmak için iyi tasarlanmış anahtar kelime stratejileri geliştirebilirsiniz. Amazon arama ipuçlarımızın sizin için yararlı olduğunu umuyoruz.

Amazon Anahtar Keli̇meler

Amazon Keyword konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Daha da yararlı Amazon keyword (anahtar kelime) ipuçlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olmak için web’deki bazı SSS’ler burada.

Amazon İçin Anahtar Kelime Seçmek Ne Kadar Sürer?

Her şey deneyiminize ve sattığınız ürüne bağlıdır. Elbette, acemi iseniz, Amazon SEO ile çalışmanın tüm inceliklerini yakalamanız aylar alabilir. Ancak elinizdeki doğru araçlarla, bu görevle çok daha hızlı başa çıkabilirsiniz.

Amazon’un Arama Algoritması Nedir?

Amazon pazar arama algoritması A9, e-ticaret devi tarafından müşteri aramaları için mevcut ürünleri sıralamak için kullanılan sistemdir. Google gibi, hangi sonuçların arama sorgusu ile en alakalı olduğunu belirlerken anahtar kelimeleri dikkate alır.

Amazon Anahtar Kelime Araştırmasını Nasıl Yaparım?

Ürününüzü tamamlayan ürünleri hedefleyin. Amazon arama çubuğuna yazın ve anahtar kelime önerilerine bakın. Google’da ne için sıraladığınıza bakın. Bir anahtar kelime araştırma aracı kullanın.

Amazon anahtar (Keyword) kelime nedir?

Amazon anahtar kelime (keyword) insanların Amazon arama çubuğuna yazdığı arama terimleridir (yani kelimeler ve kelime öbekleri). Doğru anahtar kelimeleri belirlemezseniz: Hedef kitleniz satıcı listenizi bulamaz.

Amazon için en iyi anahtar kelimeleri nasıl bulurum?

*Anahtar kelime araçlarını kullanın
*Amazon Kindle anahtar kelime aracını kullanabilirsiniz
*Tamamlayıcı ürünler düşünün
*Rakiplerinizi araştırın
*Amazon arama önerilerini değerlendirin
*Google Trend’i kullanın
*Müşteri gibi düşünün
*Google Analytics kullanın

Amazon Kaç Anahtar Kelime Kallanmaya İzin Veriyor?

Anahtar kelimelerin ne kadar önemli olduğunu bilmeniz elbette önemli, Ancak sınırlar var. Amazon yaklaşık 40 anahtar kelime sınırına karşılık gelen ve dosya boyutu 250 bayta kadar izin veriyor. Harf ve Karekterleri doğru kullanmanız önerilir.