Becommer.com

İnternetten (Online) Satış Yapmaya Hazır mısınız?

İnternetten Satış yaparak para kazanmak günümüz dünyasının en popüler ticari uğraşlarından biri haline geldi. Ancak bu alanda çalışmak isteyen pek çok satıcı işe nasıl ve nereden başlayacağını bilmiyor. Bu makale, online ürün satmak isteyen bireyler ve işletme sahipleri için yazılmıştır.

İnternetten satış yapmaya başlamanın birkaç yolu vardır. Bir online pazar yeri, ya da bir e-ticaret platformu kullanabilir veya mevcut bir web sitesine alışveriş sepeti ekleyebilirsiniz.

 E-ticaret platformları, hızlı bir şekilde online mağaza kurmayı kolaylaştıran platformlar. E-ticaret platformlarında ödemeleri kabul etmenize ve envanteri yönetmenize yardımcı olacak şekilde platformun kendisine ait çeşitli uygulamalar da var.

İnternetten satış yapmak, bir web sitesi kurmaktan ve ürün resimlerini yüklemekten daha çok, başarılı olmak için o işe duyulan tutku, alanda uzmanlık ve pazarlama teknikleri gerekiyor. Şimdi size internetten satış yapmaya başlamak için gereken en önemli beş adımdan söz edeceğiz.

İnternetten nasıl satış yapılır?

İnternetten satış yapmaya başlamadan önce, nasıl yapacağınıza dair esaslı bir planınız olmalı. Başarısız olmanın en hızlı yolu, bir web sitesine veya online pazara rastgele ürünler atmak ve oturup en iyisi için dua etmek.

İyi bir e-ticaret işinin iki temel saç ayağı vardır: O işe duyulan tutku ve o işte gerçekten iyi olmak. İşinizi tutku ile yapıyorsanız ve ne yaptığınızı iyi biliyorsanız, hangi ürünü veya ürünleri satmak istediğinizi belirledikten sonra aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

Internetten Satış-Becommer.com
Internetten Satış-Becommer.com

1. İşletmenize ve Alan Adınıza Bir Ad Verin

Web sitenizin ve alan adınızın adlarını seçmek, satacağınız ürünleri seçmek kadar önemlidir.

Potansiyel müşterilerin sorgularda yanlış heceleyerek veya Alexa’ya yanlış telaffuz ederek kafalarının karışmasını istemezsiniz.

İpucu: Trafiği artırmanın bir yolu, alan adınıza arama motoru optimizasyonu anahtar kelimeleri eklemektir. Ne satıyorsanız, alan adınıza onu ekleyin.

Internetten Satış-Becommer.com
internetten satış-becommer.com

2. Mekanınızı Seçin

Bir e-ticaret platformu veya Etsy veya Amazon Marketplace gibi bir online pazar kullandığınızda online ürün satmak daha kolaydır. Küçük işletmelerin mağaza kurmasına ve satmaya başlamasına yardımcı olacak en iyi yerler bunlar ayrıca kendi web sitenizde oluşturduğunuz bağımsız platformlar da bulunuyor.

Internetten Satış.becommer.com
Internetten Satış.becommer.com

3. Hangi ödemeleri kabul edeceğinize karar verin

Online mağazanızda ödeme kabul etmek, ödeme miktarına bağlı olarak kolay veya karmaşık olabilir.Kendi web siteniz varsa ödeme işlerinizi, alışveriş sepeti, ödeme sayfası veya ödeme formu ekleyen bir ödeme işlemcisi ile çözebilirsiniz. Ödeme işlemcisi, birkaç saniye içinde, satın alma işlemini gerçekleştirmek için sizinle banka arasında iletişim kurar. Ayrıca, sahte bir ödeme yöntemi olmadığından emin olmak için de güvenlik önlemleri alır. Online işletmeler için popüler ödeme işlemcileri arasında

 krem

PayU

Paymec

BKM Express

iyzico

bulunuyor.

Shopify gibi bir e-ticaret platformu kullanıyorsanız, ödemeler genellikle yerleşiktir. Bazı platformlar üçüncü taraf bir ödeme işlemcisiyle çalışmanıza izin verir, ancak sizden ek ücret alabilirler.

Zaten kredi kartlarını kabul ettiğiniz bir fiziksel mağazanız varsa, mevcut ödeme işlemciniz online satışlarınızı destekleyebilmeli. Ve onlarla bir sözleşme imzaladıysanız, aslında onları online işlemciniz olarak kullanmak için sözleşmeye bağlı olarak yükümlü olabilirsiniz.

E-ticaret mağazanızın kabul etmesi gereken ödeme yöntemleri söz konusu olduğunda, ne kadar farklı ödeme yöntemi olursa o kadar iyidir. Kredi kartlarını ve banka kartlarını kesinlikle kabul etmelisiniz ancak Apple Pay, PayPal ve Google Pay gibi dijital ödemeleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Internetten Satış.becommer.com
Internetten Satış.becommer.com

4. Gönderinizi Belirleyin

Amazon, ücretsiz kargo ve hızlı teslimatı olağan hale getirdi, ancak her e-ticaret mağazası bunu yapmayı göze alamaz. Ücretlerinizi listelemeden önce nakliye maliyetlerini ve bunun kar üzerindeki etkisini hesaplamalısınız. Bu bir dengeleme eylemidir. Nakliye çok pahalı olduğu için bir satışı kaybetmek istemezsiniz, ancak herkese ücretsiz nakliye verdiğiniz için de para kaybetmek istemezsiniz.

Değer sağlamanın ve beklentileri sürekli olarak aşmanın bir yolunu bulmalısınız. Özellikle şu anda insanlar her şeyden önce hıza ve kolaylığa değer verdiği için müşterileri yakalamak ve elde tutmak kesinlikle çok önemlidir.

Internetten Satış.becommer.com
Internetten Satış.becommer.com

5. Online Mağazanızı Sosyal Medyada Paylaşın

Dünyanın en iyi e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz ama kimse bilmiyorsa bunun bir değeri yoktur. Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin tümü, mağazanız hakkında farkındalık oluşturmak için en etkili platformlardır. Marka oluşturma, online satış başarısının büyük bir parçasıdır.

Internetten Satış.becommer.com
Internetten Satış.becommer.com

Hangi platformlar internetten satış için en iyisi?

İnternetten satış yaparken e-ticaret platformları arasında seçenekler çok. Bir online pazaryerine katılabilir, bir e-ticaret platformu kullanabilir veya web sitenize bir alışveriş sepeti ekleyebilirsiniz. Sizin için doğru seçim, işinizde bulunduğunuz yıl sayısına ve girişiminiz için hedeflerinize bağlıdır.

Küçük bir işletme olmaya henüz hazır olmadığınızda seçebileceğiniz çok sayıda pazar yeri var. Küçük bir işletme olduğunuzda ve internetten satmak istediğiniz benzersiz bir ürün grubunuz olduğunda, bir e-ticaret platformu seçebilirsiniz.

Halihazırda web siteleri olan köklü perakendeciler, kendi sitelerinde bir alışveriş sepeti kullanarak bir web mağazası kurarak işlemleri kendi elleriyle yapabilirler, ancak zaman çok önemliyse, bir e-ticaret platformu hızlı bir şekilde çalışmaya başlamanızı sağlayacaktır. Karma bir seçenek de iyi bir seçim olabilir, örneğin, ürünleri kendi web sitenizde ve bir pazaryerinde satabilirsiniz.

Online pazar yerleri genellikle online satış yapmaya yeni başlayan kişiler tarafından kullanılır. Bir e-ticaret platformu, hızlı bir şekilde online olmak isteyen işletmeler için uygundur. Web mağazaları, halihazırda web siteleri olan yerleşik satıcılar için en iyisidir.

Popüler e-ticaret pazar yerleri nelerdir?

Trend olan ürünleri satabileceğiniz birkaç farklı e-ticaret pazarı var. Bazıları nişlere hitap ederken, diğerleri genelcidir. İşte en popüler seçeneklerden üçü.

Amazon Pazarı

Amazon, işletmelerin 150 milyondan fazla ABD müşterisine ürün satmalarını sağlayan bir e-ticaret pazarı işletiyor. Bu erişim karşılığında Amazon, aylık bir ücret alır ve ayrıca ürün başına bir yönlendirme ücreti alır. Online mağazalar, Amazon’un nakliye işlemlerini gerçekleştirmesi için ekstra ödeme yapabilir.

• Amazon’un Profesyonel satış planının maliyeti aylık 39,99 ABD dolarıdır.

• Bireysel satış planı, satılan birim başına 0,99 ABD dolarıdır. Bu plan, ayda 40’tan az ürün satan işletme sahipleri içindir.

• Ayrıca ürün başına bir sevk ücreti vardır. Ücret, ürün kategorisine göre belirlenir.

Etsy

El işi, mücevher ve diğer ev yapımı eşyaların satıcılarına yönelik Etsy, satıcılara 40 milyondan fazla kişiye erişim sağlayan büyük bir pazar haline geldi.

• Etsy, öğe başına 0,20 $ listeleme ücreti alır. Listeler dört ay boyunca veya satılana kadar yayında kalır.

• Ayrıca %5 işlem ücreti ve %3 + 0.25$ ödeme işlem ücreti vardır.

• Etsy’nin site dışı reklamlarından birinden satış yaparsanız, %15 kesinti yaparlar.

Internetten Satış-Becommer.com
Internetten Satış-Becommer.com

Walmart Pazarı

Daha köklü satıcılara yönelik Walmart Marketplace, ürünlerinizi milyonlarca tüketicinin önüne çıkarır. Walmart, tüccarları pazara dahil etmeden önce tarar ve tıpkı Amazon gibi, yerine getirme hizmetleri sunar.

• Walmart Marketplace, ürün başına bir tavsiye ücreti alır. Ücret, ürün kategorisine göre değişmektedir. Giyim ve aksesuarlarda, bebek ve güzellik ürünlerinde ve kitaplarda %15 indirim alır. Cep telefonları, kameralar ve tüketici elektroniği %8 ücrete tabidir.

Internetten Satış-Becommer.com
Internetten Satış-Becommer.com

Popüler e-ticaret platformları nelerdir?

E-ticaret platformları, işletme sahiplerinin kısa sürede bir online mağaza kurmalarına yardımcı olur. Bu platform operatörleri ayrıca tüccarların ürünlerini listeleyip satmalarına, envanteri yönetmelerine ve ödemeleri kabul etmelerine yardımcı olur. İşte iki popüler seçenek.

Shopify

1 milyondan fazla işletme tarafından kullanılan Shopify, müşterilerine eksiksiz bir hizmet paketi sunan popüler bir e-ticaret platformudur. Satıcılar bir online mağaza oluşturabilir, ürünleri sosyal medyada ve pazaryerlerinde satabilir ve ürün envanterini, ödemeleri ve nakliyeyi yönetebilir. Shopify, aylık abonelik ücreti alır.

• Lite planının maliyeti aylık 9 ABD dolarıdır, ancak mevcut bir web sitesiyle kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Tam platform deneyimi için Temel plana veya daha iyisine ihtiyacınız olacak.

• Temel planın aylık maliyeti 29 ABD dolarıdır, bunu orta düzey teklifi ayda 79 ABD doları ve Gelişmiş paketi ayda 299 ABD doları tutarındadır.

Internetten Satış-Becommer.com
Internetten Satış-Becommer.com

büyük ticaret

Cazip bir online mağaza oluşturmaktan sosyal medya pazarlamanızı yürütmeye kadar BigCommerce, online satış için bir başka lider platformdur. Fiyatlandırması Shopify ile karşılaştırılabilir.

• Standart planın en düşük maliyetli planı ayda 29,95$’dan geliyor. Orta düzey hizmet ayda 79,95 ABD Doları, en üst düzey plan ise 299,95 ABD Dolarıdır.

• Tüm planların sınırsız depolama alanı, bant genişliği ve personel hesabı vardır ve işlem ücreti yoktur.

Biliyor musun? Acele kurulabilecek tam özellikli bir online mağaza isteyen köklü tüccarlar, Shopify ve BigCommerce gibi e-ticaret platformlarına yöneliyor.

Internetten Satış-Becommer.com
Internetten Satış-Becommer.com

Hangi tür ürünleri online satmak karlı?

Her online satıcının sattıkları ürünler için bir tutkusu yoktur genelde.

COVID-19 salgınını ele alalım. Evde çalışan ve sağlıklarından endişe duyan insanlarla birlikte, belirli ürün kategorileri hızla arttı. Tıbbi ürünler ve ev giyimi şu anda gerçekten çok popüler. Kolay mallarda ve insanları evde rahat ettiren şeylerde bir artış görmeye başladık.

Ev eşyalarına, özellikle de dekorasyon ürünlerine, egzersiz ekipmanına ve ev iyileştirme malzemelerine olan talep arttı. Odun satamayabilirsiniz, ancak DIY el sanatları için gerekli olan eşyaları satabilirsiniz.

İnternetten satış yapmanın faydaları

Günümüz pazarında, her büyüklükteki perakendeci için online bir varlığa sahip olmak bir artık gerekliliktir.

Küçük işletmelerin online olması kesinlikle çok önemli. Yalnızca hayatta kalmakla kalmayıp gelişmek için, müşterilerinize nerede olurlarsa olsunlar onlara ulaşmanız gerekiyor. Küçük işletmelerin daha önce hiç yapmadıkları bir şekilde küreselleşme fırsatı var.

İşletmenizi internete taşımak için başka birçok neden var. İşte yedi önemli neden:

1. Daha ucuz başlangıç ​​maliyetleri

Fiziksel bir mağaza işleten herkes, operasyonlarla ilgili maliyetleri bilir. Kiradan kamu hizmetlerine kadar çok fazla genel masraf var. İnternet üzerinden mağazanızı kurduğunuzda ev sahibi ya da elektrik faturası derdiniz olmaz. Nakit toplamak, rafları stoklamak ve operasyonları yönetmek için personel kiralamanız da gerekmez.

Elbette, bir web sitesi kurmak ve online ödemeleri kabul etmek için para harcamanız gerekir- bu ister bir e-ticaret platformu ister başka bir çözüm olsun – ancak genellikle gerçek zamanlı maliyetlerden çok daha ucuzdur.

2. Hareket etme veya bulunduğunuz yerde kalma özgürlüğü

Online ürün sattığınızda, belirli bir yerde takılıp kalmazsınız – e-ticaret operasyonunuz ülke çapında ve hatta dünyanın her yerindeki müşterilere satış yapmanıza olanak tanır. Örneğin, Elazığ’daki deponuzdan ahşap ürünler satabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, işinizi sürdürmek için internete, e-postaya ve telefonlara erişimdir.

3. Daha fazla müşteriye ulaşmak

İnternetten alışveriş yaparken herhangi bir engel bulunmaz. Küçük işletme sahibine yepyeni bir müşteri grubuna ulaşmak için büyük bir fırsat sunar. Ürünleri uluslararası olarak göndermek daha pahalıya mal olabilir, ancak online satış dolayısıyla satışları artırabilir.

4. Ölçeklendirmenin kolay olması

E-ticaretin dijital doğası sayesinde, ürün satışlarını takip etmek, hangilerinin iyi performans gösterdiğine karar vermek ve ardından gerçek zamanlı olarak ürün ekleyip çıkarmak çok kolaydır.

5. Mağaza saatleri yok

İnternet 7/24 açıktır, bu da her zaman iş için açık olduğunuz anlamına gelir. Siz uyurken bile siparişler gelebilir. Bu, satışlarınızı artırabilir ve kesinti olmadığı için kârınızı artırabilir.

Internetten Satış-Becommer.com
Internetten Satış-Becommer.com

6. Daha iyi marjlar

Fiziksel bir mağazayla ilgili tüm masraflar olmadan, ürünlerinizi online olarak daha düşük bir fiyata sunabilir ve yine de kar elde edebilirsiniz. Online satış yaptığınızda, iş yapma maliyeti daha düşük olduğu için marjlarınız artma eğilimindedir.

7. Satışları ve gönderileri takip etmek

Analitik yazılımı, envanter yönetimi ve lojistik araçları sayesinde online satışlarınızı takip etmek çok kolay. Bu, neyi satacağınız ve müşteri ilişkilerini nasıl geliştireceğiniz, ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınız ve teslimat oranlarını nasıl takip edeceğiniz konusunda kararınızı bilgilendirebilir ve bunların tümü verimliliği ve kârlılığı artıracaktır.