Becommer.com

Amazon SEO Nedir? Amazon SEO Rehberi: Ürününüzü Nasıl Öne Çıkarırsınız?

Amazon SEO Nedir?

Amazon SEO, ürününüzün Amazon’un arama sonuçlarının ilk sayfasında görünmesini sağlamakla ilgili bir kavramdır. Amazon için SEO’nun büyük bir kısmı, doğru anahtar kelimeleri seçmekle ilgili. Basitçe söylemek gerekirse, Amazon SEO, Amazon içinde ve dışında alışveriş yapanları çekmek amacıyla oluşturulan arama motoru optimizasyonudur.

Anahtar kelimeler, Amazon’un arama algoritmasına (A9) ürününüzün alışveriş yapan kişinin aramasıyla iyi bir eşleşmeye sahip olduğunu bildirir. İyi bir eşleşme, Amazon’un alışveriş yapanın ürünü satın alma olasılığının yüksek olduğunu düşündüğü anlamına gelir.

Anahtar kelime açısından zengin metinlerle doldurulmuş ürün açıklamaları yazarak Amazon SEO’yu uygularsınız. Ürün detay sayfanız (yani başlık, madde işaretleri, ürün açıklaması ve arka uç anahtar kelimeler) alıcılara hitap etmelidir. Aynı zamanda içerik, Amazon’un sıralama algoritması için de optimize edilmelidir. Her Amazon ürün listesi için hem alışveriş yapan insanlar hem de bir yapay zeka sistemi için yazıyorsunuz. İnsanlara hitap eden dil ile Amazon’un A9 algoritması arasında bir denge kurmalısınız.

Satışı yapılan ürünün açıklamaları oluşturmak, değişkenleri test etmek, karşılaştırmak ve geliştirmek için devam eden bir süreçtir. Alıcıları çekmek ve dönüştürmek için hangi arama terimlerinin en iyi sonuçları verdiğini görmelisiniz. Amazon, A9 arama motoru optimizasyonu için talimatlar verir, ancak Amazon pazarlama uzmanları olarak kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Ürünlerinizin kalitesi veya markanızın itibarı ne olursa olsun, Amazon müşterileri internette bulamadıkları ürünü satın alamazlar. Kendi kullanıcı deneyiminizi düşünün. Amazon’daki ürünler listesinin ikinci sayfasını hiç tıkladınız mı? İstatistiksel olarak konuşursak, bu pek olası değil. Google arama sonuçları gibi, Amazon’daki ürünlerin tıklama oranı (TO), üçüncü konumdan sonra bariz keskin bir şekilde düşer.

Amazon Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)’yu anlamak ve güçlü bir Amazon SEO stratejisine sahip olmak, ürünlerinizin bulunmasını ve nihayetinde satın alınmasını sağlamak için çok önemlidir. Bu Amazon satıcıları için ne anlama geliyor? Ürün görseliniz ilk birkaç Amazon arama sonucunda gösterilmiyorsa, satış fırsatlarını kaçırıyorsunuz demektir. Bu sebeple ürün sayfalarınıza daha fazla trafik çekme fırsatını asla kaçırmamalısınız. Bu yazının amaçlarından biri ürünlerinizin bulunmasına yardımcı olmak için güçlü bir Amazon SEO stratejisi oluşturmanıza yardımcı olmaktır.

 

Amazon Seo Nedir

Bir alıcı Amazon’da arama yaptığında, listelemelerinizin bu sonuçlarda oldukça görünür olmasını istersiniz. Amazon arama motoru optimizasyonu (SEO), organik arama sonuçları aracılığıyla ürün listelemelerine gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırmanın bir yoludur.

SEO’yu geliştirmek için çalışarak daha fazla müşteriyle bağlantı kurabilir, ürün listelemelerinize daha fazla trafik çekebilir, ürün görünürlüğünüzü artırabilir, daha yüksek dönüşüm oranları elde edebilir, arama sıralamalarında yükselebilir ve satışları artırabilirsiniz.

Amazon SEO‘nun Genel SEO’dan Farkı Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, web arama motorlarına hitap edecek anahtar kelimeleri seçme işlemidir. Google, Amazon listelerini dizine eklediğinden ve bunları Google arama sonuçlarında gösterdiğinden, oldukça fazla örtüşme vardır. “Amazon’da Görünürlük Nasıl Artırılır” sorusu önemli; çünkü Amazon’un kendisi, aramanın müşterilerin ürünleri bulmak için kullandığı birincil yol olduğunu söylüyor. Arama, insanların ürününüzü aramanın en popüler yoluysa, bunu bilmelisiniz!

Bir şey satın almak isteyen insanların neredeyse üçte biri Amazon’da başlıyor aramaya. Bu, doğrudan Google’a gidenlerin iki katından fazla. Amazon aramasına biraz açıklık getirmek amacıyla, Amazon’un sıralama faktörlerini derinlemesine ele alalım: alaka düzeyi ve performans. Ancak, Amazon farklı türde bir arama motoru olduğundan SEO’yu Google ile ve SEO’yu Amazon ile karıştırmayın. Amazon arama algoritması, kullanıcının sorgusunu en alakalı yanıtla eşleştirmeye çalışmaz; Amazon arama algoritması satış yapmak istiyor.

 

Amazon Seo

Amazon Liste Optimizasonu

Amazon SEO nasıl çalışır? Daha fazla müşteriyle bağlantı kurmak için ürün listelemelerinizi optimize etmeye yönelik ipuçları ve örnekler içeren bir ipuçları serisini bulacaksınız bu yazıda. Listeleri Amazon.com’daki aramalarda görünecek şekilde optimize ederek ürün görünürlüğünü iyileştirmek ve karlılığınızı artırmak temel amaç.

Amazon arama motoru optimizasyonu (Amazon SEO), Amazon.com’da ürün aramalarında daha üst sıralarda yer almalarına yardımcı olmak için ürün listelemelerini optimize etme sürecidir. Birkaç basit adım, ürün arama listelerini iyileştirebilir, satışları artırabilir ve alışveriş yapanların markanızı bulmasına yardımcı olabilir.

Bir Amazon satıcısı olarak Amazon SEO taktiklerini şu amaçlarla kullanabilirsiniz: Ürün listelemelerine daha fazla trafik çekmek, ürün ve marka görünürlüğünü artırmak, dönüşüm oranlarını ve satış büyümesini artırmak. Dönüşüm, alıcının harekete geçmesinin sonucudur. Dönüşüm oranı, toplam ziyaretçi sayısı içinde bir satın alma işlemini tamamlayan potansiyel alıcıların yüzdesidir. Daha fazla ziyaretçi ürün satın aldıkça dönüşüm oranı artar. Amazon SEO çabalarınızın etkisini ölçmek için dönüşüm oranını Anahtar Performans Göstergesi (KPI) olarak kullanın.

Amazon Seo

Amazon SEO nasıl çalışır?

Amazon arama kutusu kavramı önemli. Alışveriş yapanlar, Amazon.com ana sayfasının üst kısmında bulunan arama kutusuna bir terim veya kelime öbeği yazarak ürünleri arayabilir. Çevrimiçi alışveriş yapanlar, açılır bir departman menüsü ile ürünleri hızlı bir şekilde bulmak için Amazon arama kutusunu kullanabilir. Alışveriş yapanların ayrıca genel anahtar kelimeleri yazma seçeneği de vardır. Amazon, kelime veya kelime öbeği için alakalı sonuçları alır ve müşteri, arama sonuçlarını daraltmak için aramayı hassaslaştırabilir.

Arama sonuçları sayfası için, arama sonuçlarını belirlemeye yardımcı olabilecek faktörler şunları içerir: Ürün başlıkları, ürün açıklaması, optimize edilmiş görüntüler, ürün özellikleri, rekabetçi fiyatlandırma. Amazon arama sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmek için bu öğelerin her birini iyileştirmek için Amazon SEO’yu kullanabilirsiniz.

Amazon Arama Filtreleri

Müşteriler, ürünleri ararken, arama sonuçlarını belirli bir sırayla listelemek için çeşitli filtreler kullanabilir, örneğin:

 • Departman
 • En Çok Satanlar (satışlara göre en popüler ürünler)
 • Yeni gelenler veya yeni sürümler
 • Öne çıkarılan ögeler
 • Musteri degerlendirmeleri
 • Movers and Shakers (24 saat boyunca satış sıralamasında en büyük kazananlar)
 • Yüksek veya düşük fiyat
 • Dijital içerik ve cihazlar
 • Programlar ve özellikler (Abone Ol ve Tasarruf Et, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve daha fazlası gibi)

 

Amazon Seo Nasıl Çalışır

 

Amazon Satış Sıralaması

Amazon, tüm satıcılara hesap durumu, incelemeler, ürün fiyatı ve diğer faktörler dahil olmak üzere satıcı performans ölçümlerine dayalı bir puan verir. Genel olarak, sıralamanız ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla satış potansiyeline sahip olursunuz. Satış sıralamasının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek daima faydalıdır.

Sponsorlu Ürünler

Sponsorlu Ürünler, satıcıların Amazon mağazalarındaki bireysel ürün listelerini tanıtmak için kullanabileceği tıklama başı maliyet (TBM) reklamlarıdır ve Amazon Marka Kaydı’na kayıtlı bir Profesyonel satıcı hesabına sahip satıcılar tarafından kullanılabilir. Reklamlar, alışveriş sonuç sayfalarında ve ürün detay sayfalarında görünür. Amazon, reklamları otomatik olarak oluşturacak ve alışveriş sorgularıyla eşleştirecektir.

Sponsorlu Ürünler, listelediğiniz ürünlere benzer ürünleri aktif olarak arayan yüksek niyetli müşterilere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Liste Kalitesi Panosu, Seller Central’da belirli ürün bilgilerini vurgulayan bir araçtır. Pano, iyileştirilmesi gereken ürün listelerini gösterir ve hangi ürün özelliklerini sağlamanız gerektiğine ilişkin öneriler sunar.

Amazon Seo

 Amazon Liste Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

SEO’yu Amazon’un 300 milyon müşterisiyle etkileşim kurmanıza yardımcı olacak sürekli bir süreç olarak düşünmekte fayda var. Optimizasyonu e-ticaret iş stratejinizin sürekli bir parçası haline getirerek başlayın. Ayrıca, çabalarınızı bir ürün listelemesinin farklı bölümlerine odaklayabilirsiniz:

 • Anahtar kelimeler
 • Ürün başlıkları
 • Ürün Açıklaması
 • Temel özellikler
 • Ürün resimleri
 • Backend arma anahtar kelimeleri
 • Ürün fiyatlandırma

Bir ürün listelemesinin bu öğelerinin her birinin SEO açısından nasıl iyileştirileceğinin ayrıntılarına girelim.

1- Anahtar Kelime Analizi

Kapsamlı bir anahtar kelime listesi derleyin. Anahtar kelimeler, insanların çevrimiçi bir şey ararken aradıkları kelimeler ve kelime öbekleridir. Sunduğunuz ürünleri düşünün ve kendinizi müşterinin yerine koyun. İstedikleri ürünleri bulmak için Amazon arama kutusuna hangi kelimeleri veya cümleleri yazacaklar? Satışlara bu perspektiften baktığınızda kalıpları görmeye başlayacaksınız. Müşteriler sizinki gibi ürünleri nasıl buluyor? Amazon SEO stratejinize hangi anahtar kelimeleri dahil edeceğinizi bulmak için şu fikirleri deneyin:

Amazon arama kutusuna çeşitli kelimeler ve ifadeler yazın. Ardından, açılır önerilere göz atın ve benzer listeler için alakalı anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmaya başlayın. Kendi listeleriniz için bir başlangıç ​​noktası olarak rakip sonuçlarını kullanın. Halihazırda orada ne olduğunu görmek için Amazon.com’da benzer aramalarla denemeler yapın. Ardından ürün arama terimlerini karşılaştırın.

 

Amazon Seo

 

Ek fikirler için Amazon tarafından önerilen ve ilgili ürün kategorilerini keşfedin. Listenizi derlerken uzun kuyruklu ve kısa kuyruklu anahtar kelimeler açısından düşünün. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nispeten spesifiktir. Genellikle düşük arama hacmine, düşük rekabete sahiptirler ve müşteri genellikle tam olarak ne aradığını bildiği için daha yüksek bir dönüşüm oranına sahip olabilirler.

Kısa kuyruklu anahtar kelimeler, genellikle yüksek arama hacmine ve yüksek rekabete sahip daha geniş aramalardır. Müşteri farklı seçeneklere göz attığı için dönüşümleri daha düşük olabilir.
Amazon arama kutusundaki otomatik tamamlama özelliği, ürününüzle ilgili popüler uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmanın harika bir yoludur.

 

Amazon Seo

 

Kısa kuyruklu anahtar kelimeler genellikle geniş arama terimleridir. Daha yüksek bir arama hacmine sahip olma eğilimindedirler. Örneğin, bir ürün aramasındaki kısa kuyruklu anahtar kelimeler “nişan yüzükleri”, “yastıklar” veya “yoga pantolonları” olabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha karmaşık, spesifik arama ifadeleridir. Bazı örnekler, “özel elmas altın nişan yüzükleri”, “yan traversler için tamamen doğal köpük yastıklar” veya “organik pamuklu siyah kapri yoga pantolonları” olabilir.

Her iki anahtar kelime türü de Amazon SEO stratejinizin bir parçası olarak gereklidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler yazan müşteriler genellikle oldukça spesifik ürünler ararlar. Bu daha kesin satın alımları yakalamak için uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Kısa kuyruklu anahtar kelimeler markanıza görünürlük kazandırabilir, ancak bu daha az spesifik, daha rekabetçi terimler için sıralama yapmak da zor olabilir.

2. Ürün Başlığını Optimize Edin

Bir müşterinin dikkatini çekmek için sadece bir anınız var. Ürün başlığı (ürün adı), müşteri aramasının bir parçası olarak bir ayrıntı sayfasının alaka düzeyini ölçmek için Amazon SEO ve arama motorları tarafından kullanılan birincil alanlardan biridir. Bir müşterinin bir başlığa tıklama şansını artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

Ürün başlığınız, ürününüzün fiziksel ambalajında ​​ne olacağı ile eşleşmelidir. Başlık uzunluğuna dikkat edin. Yaklaşık 60 karakter uzunluğunda ve 80 karakterden daha azını öneririz. Daha uzun başlıkları okumak, kısa başlıklara göre daha zordur, bu nedenle başlığınız ne kadar uzun olursa, müşterinin dikkatini kaybetme riskiniz o kadar artar. Her ürün kategorisindeki listelemeler için farklı başlık uzunluklarına ve tercih edilen başlık stillerine dikkat edin.

 

Amazon Seo

 

Tüm büyük harfleri kullanmayın. Edatlar, bağlaçlar veya ekler dışında her kelimenin ilk harfini büyük yapın. Marka adı alanının doldurulmasını sağlamanın yanı sıra ürünün marka adıyla bir başlık başlatın. Rakamları kullanın: “iki” yerine “2”. Æ, © veya ® gibi dil dışı karakterleri kullanmayın. Başlıklar, öğeyi tanımlamak için gereken minimum bilgiyi içermeli ve daha fazlasını içermemelidir.

“Sıcak Ürün” veya “En Çok Satanlar” gibi öznel yorumlar kullanmayın. Başlıklar, kısa çizgi (-), eğik çizgi (/), virgül (,), ve işareti (&) ve nokta (.) gibi gerekli noktalama işaretlerini içerebilir.
Başlıklar “cm”, “oz”, “in” ve “kg” gibi ölçüleri kısaltabilir. Genel olarak, ürün başlığı gereksinimlerini gözden geçirin ve ilgili aramalarda görünmek ve aramaların gizlenmesini önlemek için kriterleri izlediğinizden emin olun.

3. Ürün Açıklamalarını Optimize Edin

Müşterilerin ürünleri bulmasına, değerlendirmesine ve satın almasına yardımcı olmak için yüksek kaliteli ürün açıklamalarında ürün özellikleri ve ürün kullanımı hakkında ayrıntılı bilgileri kullanın. Ayrıca, Amazon SEO için listelemenin başka bir yerinde bulunmayan belirli ürün bilgilerini de vurgulayabilirsiniz.

Yüksek kaliteli ürün açıklamaları oluşturmak için birkaç ipucu daha: Marka adlarını dahil edin.
Ayakkabı numarası gibi bedenleri dahil edin. Örneğin, bir sırt çantası için kanvas gibi malzeme türünü dahil edin. Renkler, paketleme ve miktar gibi ilgili ayrıntılardan bahsedin.
Genel olarak, listeleme kalitesi için en iyi uygulamaları aklınızda tutun ve belirli politikalar, kurallar ve kısıtlamalar için ürün listeleme yönergelerini kontrol edin.

 

Amazon Seo

 

Ayrıca, durumunu belirtmeden önce ürününüzü dikkatli bir şekilde değerlendirmelisiniz. Kabul edilemez ve yasaklanmış öğeler için koşul yönergelerini incelediğinizden emin olun. Marka alanını kullanın Marka genellikle başlıkta, açıklamada ve madde işaretlerinde yer alsa da, onu marka alanına da eklemelisiniz. Müşteriler markaya göre filtreleme yapıyorsa ve liste kaydınızda marka tanımı eksikse (açıklamaya dahil edilmiş olsa bile) müşteriler listenizi asla bulamayabilir.

4. Ürün Temel Özelliklerini Optimize Edin

Anahtar özellikler, müşteri aramasının bir parçası olarak bir detay sayfasının alaka düzeyini de etkiler. İyi yazılmış maddeler doğal olarak anahtar kelimeleri içerecektir, ancak ilk öncelik net bir şekilde iletişim kurmak ve müşterilerin satın alma kararı vermelerine yardımcı olmak olmalıdır. Bir yaklaşım, bir özellikle bir madde işareti başlatmak ve ardından bu özelliğin faydalarını belirtmektir. Açık ve özlü madde işaretleri en iyisidir.

 

 

Anahtar özellikler oluştururken aşağıdaki yönergeleri kullanın:

Her ürün için en fazla beş maddede anahtar özellikler ekleyin. Anahtar özelliklerinizi toplamda 1.000 karakterin altında tutun. Bu kılavuz okunabilirliği artırır. Anahtar özellikler her zaman Amazon Search tarafından dizine eklenmez, ancak ürün detay sayfalarında her zaman tam olarak görünür. Boyutlar, yaşa uygunluk, ürün için ideal koşullar, beceri düzeyi, içerikler, menşe ülke vb. gibi müşterilerin dikkate almasını istediğiniz beş temel özelliği vurgulayın. Tutarlı bir düzeni koruyun. İlk Anahtar özellikler noktanız menşe ülke ise, tüm ürünler için aynı sırayı koruyun. Başlık ve açıklamadan önemli bilgileri güçlendirin. Her anahtar özellikler noktasına büyük harfle başlayın. Cümle parçalarıyla yazın ve noktalama işareti eklemeyin. Promosyon ve fiyat bilgilerini dahil etmeyin. Tüm ürün detay sayfası kurallarına ve politikalarına uyduğunuzdan emin olun.

 

Amazon Seo

 

Anahtar özellikler neden önemlidir? Anahtar özellikler, ürününüzün temel özelliklerini ve avantajlarını satmanıza yardımcı olur. Müşteriler, bir ürünle ilgili önemli veya ayırt edici özellikleri vurguladıklarından, temel ürün özelliklerini anlamak için onlara güvenirler. Anahtar özellikler müşteri deneyimini geliştirir: Testler, iyi hazırlanmış madde işaretlerinin satışları artırdığını gösterir.

5. Ürün Resimlerini Optimize Edin

Amazon SEO bağlamında, kaliteli görüntüler, müşterilerin temel özellikleri görsel olarak değerlendirmesine ve karşılaştırmasına yardımcı olur. Birden fazla görsel, ürünü farklı açılardan görmelerini sağlar ve bir müşteriyi bir arama sonucunu diğerine tercih etmeye ikna edebilir. Etkili ürün görselleri, müşterinin hayal gücünü harekete geçirir ve satın alma konusunda onlara ilham verir. Görseller, kullanılan ürünü göstermeli, çeşitli açıları göstermeli ve farklı özellikleri vurgulamalıdır.

İşte fotoğraflarla ilgili akılda tutulması gereken birkaç faktör daha: Her detay sayfası en az bir ürün görseli gerektirir. Altı resim ve bir video idealdir. Görseller açık, bilgilendirici ve çekici olmalıdır. Resimlerin arka planı beyaz olmalı ve resim alanının en az %85’ini doldurmalıdır. Listeleme kalitesini artırmak için 500 x 500 veya 1000 x 1.000 piksel kullanın.

 

Amazon Seo

 

Görüntü kalitenizi şu yönergelere göre değerlendirin:

Resim, boyut, renk ve doğruluk açısından ürün açıklamasıyla eşleşir. Ürün tanınabilir. Resim bir fotoğraftır, çizim değildir. Fotoğraf hoş bir açıyla çekilmiş. Ürün odaklı ve iyi aydınlatılmış.
Yakın plan çekimler, vurgular veya gölgeler tarafından engellenmez. Ürünün tamamı görselde gösterilmiştir. Dikkati üründen uzaklaştırmamak için arka planlar basit ve temizdir.
Mümkün olduğunca çok sayıda farklı görüntü sağlayın.

Ek olarak, tüm site standartlarına ve ürün görseli gereksinimlerine uyduğunuzdan emin olun. Yüklediğiniz fotoğraflar da teknik dosya gereksinimlerini karşılamalıdır. Sorun yaşarsanız, görüntü sorunlarını ve görüntü sorunlarını gidermeyi kontrol edin. Kendi görüntülerinizi oluşturursanız, self servis görüntüleme ürünlerimizi ve fotoğraf videolarımızı faydalı bulabilirsiniz. Giysi satıyorsanız, ürün kategorilerindeki gereksinimleri kontrol etmek, yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmek ve örnekleri görmek için Görüntü Stili Kılavuzunu indirin.

 

Amazon Seo

 

6. Ürün Arama Terimlerini Optimize Edin

Arama Terimleri, bir ürün sayfası için ilgi çekici ve okunabilir içerik oluşturmanıza olanak tanıyan ve aynı zamanda Amazon’un ürünle ilgili tüm anahtar kelimeleri dizine eklemesini sağlayan arka uç anahtar kelimelerdir. Alışveriş yapanlar bu anahtar kelimeleri görmez, bu nedenle bunları ürün listelemelerinin “arka ucuna” ekleyerek ürünlerin keşfedilebilirliğini daha da artırırsınız.

Arama Terimlerinizi optimize etmek için ipuçları:

Yalnızca genel kelimeleri dahil et. Bir ürün için eşanlamlıları, kısaltmaları ve alternatif adları ekleyin. Uzunluk sınırının altında kalın. 250 bayttan daha az yeriniz var, bu nedenle gereksiz karakterleri en aza indirin. Boşluklar ve noktalama işaretleri sayılmaz. Anahtar kelime özellikleri, sınırları ve seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin. İfadeleri girerken, bunları mantıksal bir arama sırasına göre yazın. Varsa yazım varyasyonlarını dahil edin, ancak yaygın yazım hatalarını kasıtlı olarak dahil etmeyin. Kısaltmalar ve alternatif adlar ekleyin. Kelimeleri yalnızca boşluklarla ayırın. Arama Terimleri alanındaki kelimeleri tekrarlamayın. Amazon’un Arama Terimleri en iyi uygulamalarını öğrenin ve yasaklanmış Arama Terimlerinden kaçının.

Amazon Satıcı Merkezi Hesabınız Aracılığıyla Arama Terimleri Nasıl Eklenir:

Amazon satıcı merkezi hesabınızda oturum açın. Envanter altında Envanteri Yönet’e gidin.
Arka uç anahtar kelimeleri eklemek istediğiniz girişi bulun ve Düzenle’yi tıklayın. Anahtar Kelimeler sekmesini seçin. Anahtar kelimenizi Arama Terimleri alanına girin ve kaydedin. Amazon Arama Terimleri Raporunu kullanın.

 

Amazon Seo

 

Amazon Arama Terimleri raporu, bir markaya sahip satıcılar için bir avantajdır. Bu rapor, marka sahiplerine, müşterilerin (toplu olarak) Amazon mağazalarında markalı ürünleri ve rakip ürünleri nasıl bulduğunu gösterir. Belirli bir zaman aralığında en popüler arama terimlerini, her terimin arama sıklığı sıralamasını ve müşterilerin o terimi aradıktan sonra tıkladığı ilk üç ürünü bir araya getirir.

7. Ürün Fiyatını Optimize Edin

Ürünlerin fiyatı, dönüşüm oranlarını ve satış büyümesini etkileyebilir. Ürünleri rekabetçi bir şekilde fiyatlandırmak için rekabeti araştırın ve nişinizde zorlayıcı bir fiyat noktası geliştirmek için ayarlamalar yapın. Ürün fiyatlarınızı otomatik olarak ayarlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Otomatik Fiyatlandırma, Fiyatınızı her değiştirmek istediğinizde SKU’yu yeniden ziyaret etmek zorunda kalmadan, Öne Çıkan Teklif fiyatı gibi olaylara yanıt olarak kataloğunuzdaki SKU’lardaki fiyatları otomatik olarak ayarlamanıza olanak tanır.

Ürün fiyatlarını optimize etmenin bazı yolları şunlardır: Nakliye masraflarını göz önünde bulundurun. Ücretsiz gönderim sunmak, satışları önemli ölçüde artırabilir. Özellikle, ucuz ürünleri düşünün. Örneğin, 5-10$ değerindeki mal için 5$ kargo ücreti çok cazip değildir ve bir müşterinin teklifinizi reddetmesine neden olabilir. Ücretler ve teslimat süreleri dahil olmak üzere nakliye politikanızı açıkça belirtin. Gönderi Ayarlarınızda sağladığınız bilgilere eklemek için Bilgileriniz ve Politikalarınız sayfasını kullanın.

Fiyatları karşılaştırın. Bir Rekabetçi Satın Alma Kutusu kuralı veya bir Rekabetçi Daha Düşük Fiyat kuralı oluşturduğunuzda kullanılabilen Amazon Dışı Fiyatları Karşılaştır özelliği, Rekabetçi Fiyatı otomatik olarak eşleştirmenize ve Satın Alma Kutusunda yer alma şansınızı artırmanıza olanak tanır.

 

Amazon Seo

 

Sıralamanızı takip edin. Marka Kontrol Panelinde ürün sıralamanızı takip edin ve ürün incelemelerini yönetin. Amazon SEO anlamında olumlu yorumlar, arama sıralamanızı iyileştirir. Olumlu geri bildirimleri ve derecelendirmeleri sürdürmek için en iyi uygulamaları izleyin. Fiyatlandırma tanımları ve fiyatlandırma öğeleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Amazon Brand Analytics ile toplu arama terimleri ve arama terimi raporlarıyla bilinçli ve stratejik kararlar alın. Bu özellik ayrıca reklam kampanyalarının, demografinin ve diğer güçlü verilerin etkisini ölçmenize yardımcı olabilir.

Amazon SEO Uygulamaları İçin Püf Noktalar

1. Anahtar kelimeleri tekrarlamayın. Olumlu bir müşteri deneyimi sağlamaya odaklanın. Doğal bir şekilde yazın ve müşterilere satın alma kararı vermek için ihtiyaç duydukları bilgileri vermeye odaklanın. Anahtar kelime tekrarı (anahtar kelime doldurma olarak da bilinir) ters etki yapabilir ve aleyhinize çalışabilir. Anahtar kelime doldurma, içeriğinizde aynı anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanmanızdır. Bir zamanlar kabul edilebilir bir SEO uygulaması iken, müşterilerin aradıkları ürünleri bulmasını zorlaştırdığı için kötü bir kullanıcı deneyimi yarattı. Anahtar kelime doldurma, kötü SEO uygulamasıdır ve artık cezalara ve potansiyel müşteri kaybına neden olabilir.

2. Satış metnini müşteriye odaklayın. Ürün sayfanızda önceki satıcı sorularını ve ürün sorularını yanıtlayın. Ürün hakkında söylemek istediklerinizin aksine, müşterinizin bir ürün hakkında bilmek isteyeceklerini tahmin etmeye ve odaklanmaya çalışın.

 

Amazon Seo

 

3. Sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olun. Amazon Lojistik’i (FBA) kullanın. Marka Kaydı’na kaydolarak A+ İçeriği kullanın. Prime rozetine ve hızlı, ücretsiz kargoya hak kazanmak için Amazon Lojistik’e kaydolduğunuzda dahil olan bir Amazon Prime satıcısı olun. Bu, yalnızca Prime rozetine sahip ürünleri düzenli olarak arayan müşterilerin ilgisini çekmeye yardımcı olabilir.

4. Listeler için bu temel stil ipuçlarını kullanın: Açıklayıcı, ancak net ve özlü olun. İkna edici olun, ancak saldırgan veya aldatıcı olmayın. Ürün durumu ve kalitesi konusunda doğru ve dürüst olun.
Abartılı veya öznel iddialarda bulunmaktan kaçının.

5. Amazon Hızlı Başlangıç ​​Satıcı Stil Kılavuzunu indirin. Kaçınılması gerekenler ve aşağıdakiler için tutarlı biçimlendirme konusunda yönergeleri izleyerek mükemmel ürün ayrıntı sayfaları oluşturun. Amazon SEO oyununuzu geliştirerek ürün görünürlüğünü artırmaya, müşteri yolculuğunu iyileştirmeye, daha fazla müşteriyle bağlantı kurma şansınızı artırmaya ve satışları artırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Amazon SEO Konusunda “En Çok Sorulan” Bazı Sorular

Neden Amazon’da SEO yapmalıyız?

Ürününüzün görünürlüğünü iyileştirmenin çok önemli hale geldiği zamanlardayız. İşte tam da bu noktada Amazon SEO devreye giriyor. Doğru Amazon SEO stratejileri ile sadece sıralamanızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla satış gerektirir. Tam bir Amazon SEO rehberi aradığınız gibi, rakipleriniz de aynı şeyi yapıyor.

Amazon’da anahtar kelimeleri nasıl optimize ederim?

Hiçbir kelimeyi tekrar etme. Genel karakter sayınızı sınırlayacağından tırnak işaretleri kullanmaktan kaçının. Aynı kelimenin çok fazla varyasyonunu eklemeyin. Yazımdaki veya eş anlamlılardaki varyasyonları dahil edin.

Amazon’daki organik sıralamamı nasıl yükseltirim?

Yeni bir satıcıysanız veya rakip anahtar kelimeleriniz için sıralama yapmaya çalışıyorsanız, organik sıralama için Amazon PPC’yi kullanmak en iyi stratejilerden biridir. PPC kampanyalarınızdaki anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz ve bu, aynı anahtar kelime grubu için organik trafik oluşturmanıza olanak tanır.