Becommer.com

Amazon Reklam Optimizasyonu Kılavuzu 2023

Amazon reklam optimizasyonu kılavuzu ile Amazon reklamlarınızı ve Amazon PPC’de düşük etkili, düşük tıklamalı anahtar sözcükleri düzeltmek için başka bir kılavuza ihtiyacınızın kalmayacağını düşünüyorsanız, evet işte o zaman doğru yerdesiniz.

Amazon’da PPC yönetimi çocuk oyuncağı gibi görünebilir, ancak değil. Bir kampanya doğru şekilde yürütülmediğinde, yatırım yaptığınız parayı boşa harcayarak negatif bir ROI’ye yol açabilir. Bunun en iyi örneği, düşük sayıda gösterimin ve düşük tıklamalı anahtar kelimelerin tekrar tekrar kötü sonuçlar ürettiği sinir bozucu döngüde görülebilir. Amazon Sponsorlu Reklamlar aracılığıyla düzgün bir şekilde reklam yapmak, herhangi bir Amazon pazarlama kampanyasının ana odak noktası olmalıdır. Bunu yapmak için Amazon PPC’nin temellerini bilmek ve Amazon’da güncel kalmak gerekir. İsterseniz lafı fazla uzatmadan hemen konuya girelim.

ilgili: Amazon’da Satış Artıran Pazarlama Teknikleri: 2022

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Verimsiz Anahtar Kelimeler

Belirli bir zaman aralığında minimum sayıda gösterim alan anahtar kelimeler, düşük gösterimli anahtar kelimeler olarak adlandırılabilir. Bu, aylık aramaların hacmine bağlıdır.

Ve çok az tıklamaya ve tatmin edici olmayan bir CTR’ye yol açan anahtar kelimeler, düşük tıklamalı anahtar kelimeler olarak adlandırılabilirler. İşte bu kelimelerin yarattığı tahribatlar.

ilgili: Püf Noktaları ile Amazon Keyword Belirleme (Anahtar Kelime) Klavuzu 2022

Düşük Gösterim Ve Düşük Tıklamalı Anahtar Kelimeler, Amazon PPC Kampanyalarınızı Yanlış Etkiler

Amazon Sponsorlu Reklamları yayınlarken, düşük gösterimli ve düşük tıklamalı anahtar kelimeler, size maliyet getirdikleri için işletmeniz için zararlıdır. A10 algoritması onları taradığında kampanyalar için genel puanınızı da etkileyebilirler. Bu tür kampanyaların çalışma mekanizmasını anlamadan kampanyalara ek para harcamamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Amazon Advertising’de, düşük tıklamalı düşük gösterimli anahtar kelimelerin başarılı PPC kampanyalarına tanık olamama durumu olabileceğini gösteren birçok örnek vardır. Her durum benzersizdir. Unutmayın her niş farklıdır.

Amazon PPC hesabında düşük tıklamalı düşük gösterimli anahtar kelimeler sorununu çözmek için, performans göstermeyen belirli metrikleri dikkate alacağız.

Aşağıda bu sorunları içeren üç önemli nedeni inceleyelim:

 • Yetersiz veri: Gösterimi olmayan bir anahtar kelime için ortaya çıkan bir olasılık, gösterimlerin henüz veya yeterli ilgiyi toplayamamasıdır. Bu, kelime veya veri yeterince rekabetçi değilse gerçekleşebilir.
 • Kötü veya zayıf Amazon SEO: Bir anahtar kelimenin yeterli gösterim almamasının bir başka nedeni, anahtar kelimenin SEO listesinde listelenmemesidir. Bu, anahtar kelimenin SEO’da temsil edilmediği anlamına gelir. Bunun nedeni, Amazon A19 algoritmasını kullanan arama yapıcıların, arama sorgusuyla alakalı olup olmadığını belirlemek için listedeki kelimeyi bulamamasıdır.
 • Gereksiz kelime kullanımı: Hiç gösterim almamanın başka bir yolu, bir anahtar kelimenin birden fazla anahtar kelimeye sahip bir reklam kampanyasının parçası olması durumudur. En yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimelerin birbiriyle kutuplaşması nedeniyle görüntülenmemesidir.

Amazon anahtar kelimeleri çok düşük gösterim alıyorsa, ürünlerinize yeterince ilgi çekemiyorsunuz demektir. Ürününüze bakan daha az sayıda insan, daha az satışla sonuçlanacaktır, bu da sonuçta kimsenin istemediği bir şeydir.

ilgili : Becommer eBay Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

Amazon Reklam Optimizasyonu için Doğru Anahtar Kelime Seçimi

Amazon anahtar kelimelerinizin neden yeterli gösterim alamadığını çözdüyseniz, gösterimlerinizin sıralamasında sıralamanızı artırabilecek önerdiğimiz üç yolu burada bulabilirsiniz.

Bunu yapmanın üç yolu vardır:

 • Adil Bütçe Dağıtımını Sağlayın

Amazon Sponsorlu Reklamlar için kampanya başına yalnızca en iyi 30 anahtar kelimeyi kullanmanızı öneririz. Kampanya için çok fazla anahtar kelime varsa, kampanya başına sadece en popüler 10-20 anahtar kelime de işe yarayabilir.

Kampanya başına bu sayıda anahtar kelime, bütçelerin tahsisinde tüm anahtar kelimelerin aynı miktarda dikkat çekmesini sağlayacaktır.

Amazon Reklam Optimizasyonu-Becommer.com

 • Amazon’da Anahtar Kelimeleri Arama Hacmine Göre Gruplandırın

Düşük gösterim sorununun üstesinden gelmek için bir başka etkili strateji, anahtar kelimeleri arama hacmine göre sınıflandırmaktır. Bu yöntem, ayda 10.000 arama sorgusu alan anahtar kelimelerin, ayda yalnızca 100 arama sorgusu alan anahtar kelimelerle aynı kategoriye yerleştirilmemesini sağlar.

 • Teklifleri Arttırmak veya Düşürmek


A’dan Z’ye Amazon Dijital Reklam Sözlüğü

Düşük kalmış bir alan varsa, bir gösterim payı sıralama raporuna dayalı olarak teklifleri artırma fikri, daha yüksek teklif havuzlarına daha sık girebilmek için harika bir yoldur. Akıllı teklifler vermek en iyi seçenektir.

Tekliflerinizi değiştirebileceğiniz alanları belirlemek için Dizinlemeyi ve aramalarınızın hacmini çaprazlayın. “Avlanacak” daha çok alan var mı? Evet ise, önce o arama terimi için dönüşüm oranlarını inceleyin. Bu arama terimi için dönüşüm üretmiyorsanız, Amazon, ürününüzü o sorgu için iyi performans gösteren diğer ürünler kadar sık ​​göstermez.

Amazon CTR’nızı İyileştirin

Gösterimleriniz harika olabilir, ancak tıklama oranınız yüksek olmayabilir. Tıklama oranlarınız performans göstermiyorsa ve görmek istediğiniz tıklama sayısını oluşturmuyorsa, tıklama oranınızı iyileştirmeniz gerekir.

Düşük CTR’a sahip bir Amazon Sponsorlu Reklam kampanyası, kayıtla ilgili sorunlar veya yetersiz ürün listelemeleri nedeniyle o kadar başarılı değil gibi algı oluşturur. CTR’nızı artırmak için aşağıdaki 6 stratejiyi uygulamanızı öneririz:

 • Kayıt Sorunlarını Çözmek için Kampanyaları Yeniden Yükleme

Bir kampanya harcama yapıyorsa ancak CTR’ı düşükse, kampanyanın kaydıyla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Amazon’a her gün milyonlarca kampanya yüklenir, ancak bunlar kayıtlı olmayabilir, bu nedenle kampanyayı yeniden yüklemeyi deneyin.

Amazon Reklam Optimizasyonu-Becommer.com

 • Amazon Ürün Listelerinizi İyileştirin

Kampanyanız yeterli tıklama almıyorsa, bu, pazarlama kampanyanızla ilgili çekici olmayan bir şey olduğuna dair bir işarettir. Arama motorunun sonuç sayfasını kontrol etmek ve sayfayı müşterilerin gözünden incelemek esastır.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

 • Daha Fazla Amazon Ürün İncelemesi Yorumlarını Dikkate Alın

İyi performans göstermeyen ürünler hakkında kaç yorumunuz var? İnceleme sayısı ve derecelendirmeler hayati öneme sahiptir ve çoğu zaman ürünlerinizi aynı niş içindeki rakip ürünlere kıyasla konumlandırma şekliniz olabilir.

 • Amazon Listenizin Başlığını Optimize Edin

İdeal olan kampanya, başlığın kendisinde ölçümler, boyutlar, renk ve malzeme dahil olmak üzere ASIN’inizin belirli ayrıntılarını içermelidir. Bu, kullanıcıyı aradıkları ürüne tıklamaya motive edecektir.

Amazon’daki müşterilerin %70’e varan bir kısmının alışverişlerini mobil cihazlardan yaptığı göz önünde bulundurarak, kampanyanızın başına ürününüzün özelliklerini eklemeniz önerilir.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Doğal olarak, daha uzun kuyruklu belirli bir anahtar kelimenin tıklama yüzdesi, normal yüksek seviyeli anahtar kelimelerden daha yüksek olacaktır. Bu yüzden anahtar kelimeleri kovalar halinde düzenlemek faydalı olabilir.

 • Ana Resminizi Bölünmüş Olarak Kullanmayı Deneyin

Kullanabileceğiniz başka bir strateji, birincil yani ana görüntünüzü ayrı ayrı kullanma yoluyla  test etmek ve sonuç sayfasına göz atan müşterinin kalıplaşmış bakış açısını bozmaktır. Beynimiz Amazon’un algoritmaları gibi olabilir. Ana resmi bölme testi süreci, reklamını yaptığınız kelimelerin sattığınız ürün veya hizmetle alakalı olmasını sağlar.

 

Amazon Reklam Optimizasyonu-Becommer.com
amazon reklam optimizasyonu-becommer.com


 • Arama Terimi Gösterim Payı Sıra Raporunu Kullanın

PPC araç kutusunda bulunması gereken bir diğer araç, arama terimleri sıralaması raporunun gösterim payıdır. Bu rapor, gösterim sıralaması düşük olan anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olabilir; bu, kampanyalarınızı inceleyebilir ve sıralaması ikiden az olan anahtar kelimeleri arayabileceğiniz anlamına gelir.

Bu anahtar kelimeleri tek anahtar kelime kampanyalarına ayırın ve ardından daha düşük sıralamalara sahip anahtar kelimelerin alaka düzeyini inceleyin. Böylece, verileri kullanarak ideal seçiminizi yapın.

Başarılı Amazon ACOS ile Yapabilecekleriniz

Şu anda ACOS’unuzdan memnunsanız, düşük gösterimli anahtar kelimelere veya düşük tıklamalı anahtar kelimelere yaklaşma şekliniz farklı olabilir. Aşağıdaki işaretçiler size bir fikir verecektir:

 • Yüksek CTR’a sahip anahtar kelimelerin yanı sıra düşük CTR’a sahip anahtar kelimelere gidecek harcamalarınızın yüzdesini belirleyerek başlayın. Oran normal değilse, anahtar kelimeleri optimize ederek ve teklifleri değiştirerek bütçenizi ayarlayın.
 • Uygun bir teklif artışı, teklif miktarını yükseltmek için karşılayabileceğimiz miktarı belirlediğiniz zaman , kampanyanın amacı ve hedefe yönelik mevcut eğilimler tarafından çok daha iyi ve avantajlı olarak belirlenir.

iligli: Amazon ACoS Nedir? Amazon Reklam Satış Maliyeti Nasıl İyileştirilir?

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

 • Strateji doğruysa ve kampanya hedefteyse teklif verdiğimiz para miktarını daha da yükseltebiliriz. Kampanyaları gerçekleştirirken teklifleri kademeli ve özlü bir şekilde artırmanızı öneririz.
 • Arama terimleri raporunuz için gösterim payınızı her zaman iki kez kontrol edin ve raporu anahtar kelime için filtreleyin, anahtar kelimeye göre konumunuzu belirleyin ve sahip olduğunuz bilgilere göre teklifi yükseltin. Bu size büyük getiri sağlayacaktır.

 

 • Yüzdeler kademeli olarak değişebileceğinden ve daha yüksek frekansın sabit olması muhtemel olduğundan, yüzdelere kıyasla mutlak değerlerdeki teklif sayısını artırmak da en etkili yöntem olabilir.

Şu Anda Kullandığınız ACOS İle Yeterli Sonuçlar Alamıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Şu anda ACOS’unuzdan memnun değilseniz ve CTR’nızı artırmak istiyorsanız şunları yapabilirsiniz:

 • Teklifi, CTR’ı daha yüksek olan konumla eşleşecek şekilde değiştirin
 • Teklifleri artırarak daha yüksek CTR’a sahip anahtar kelimelere “artırma” avantajı sağlayın. Aynı şekilde, daha düşük CTR’a sahip anahtar kelimeler için bütçeyi azaltın
 • Arama alanınızda tıklama olmadan 2500’den fazla gösterimi olan tüm arama terimlerini engelleyin

Sonuç ve değerlendirme

Özetle, bu kılavuz, Amazon Reklam kampanyalarının neden çok az tıklama veya gösterime sahip olabileceğinin nedenlerini özetlemektedir ve size buna karşı önlemler almak için çeşitli seçenekler ve stratejiler sağladık.

Amazon PPC bazen yanıltıcı ve kafa karıştırıcı olabilir. Bu konuda destek almak için bize danışabilirsiniz.  Amazon Danışmanlık hizmeti veren Becommer.com destek ekibimiz ile , Amazon Sponsorlu Reklamları, PPC Kampanyaları, Amazon Görüntülü Reklamları ve daha fazlası olan konularla ilgilenerek insanların e-ticaret hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlarla müşterilerimiz arasında güven oluşturduk. Lütfen iletişim linklerimizden ücretsiz olan ön görüşme danışmanlık randevusu alın!