Becommer.com

A’dan Z’ye Amazon Dijital Reklam Sözlüğü

Tüm piyasada bilinen  Amazon reklamcılık seçeneklerinden farklı olarak hazırlanmış sizlere Amazon Dijital Reklam Sözlüğü hakkında eğitim ve bilgi vermek için bir rehber sunuyoruz.

Amazon Dijital Reklam Sözlüğü Nedir?

Amazon reklam platformunun satışları artırmak için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Amazon Sponsorlu Ürün reklamları, ürünlerinizin varlığını önemli ölçüde iyileştirebilir ve satışlarınızı artırabilir. Ancak Amazon reklamcılığında Sponsorlu Ürünler reklamlarından daha fazlası vardır. Manzarayı daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için işte bir Amazon Dijital Reklam Sözlüğüne birlikte göz atalım. Ne dersiniz?

Bilinmeyen Terimleriyle Birlikte Amazon Dijital Reklam Sözlüğü

Reklam Grubu

 

Amazon-Dijital-Reklam-Sozlugu-Becommer.com

 

Bir kampanya içinde küçük reklam grupları bulunur. Bir reklam grubunu, bir kampanyayı daha küçük, yönetilebilir parçalara bölmek için kullanılan bir kapsayıcı veya rastgele bir gruplama olarak düşünün. Reklam grubu düzeyinde bir varsayılan teklif belirtmeniz gerekeceğinden araştırma ve analizlerinizi doğru yapmanız faydanızadır.

Reklam Harcaması

Tüm kampanyalarınızdaki  tıklamalar için ödediğiniz toplam tutar.

Reklam Satış Maliyeti (ACoS)

Reklama harcanan paranın geri dönüşünde satışların toplamına olan  yüzdesi. Bu, toplam reklam harcamasının ilişkilendirilen satışlara bölünmesiyle hesaplanır.

Bir Satışın Reklam Maliyeti (ACoS), Amazon tarafından icat edilen bir ölçümdür. ACoS, muhtemelen bir reklamın başarılı olup olmadığını belirlemek için satıcıların en çok kullandığı ölçümdür. ACoS, tüm reklam maliyetlerinizin toplamını ölçer ve bunları bir reklamın oluşturduğu satış sayısına böler.

Örneğin, reklam için 50 TL harcadıysanız ve 500 TL değerinde mal sattıysanız, ACoS’unuz %10 olacaktır. Amazon, satıcılara birim düzeyinde bir reklam maliyeti vermek için bu metriği kullanır. Bu ölçüm, satıcılara bir satışla ilgili olarak reklamlara ne kadar harcadıklarını görmeleri için basit bir yol sağlar. ACoS, dönüşüm oranlarını, teklifleri ve maliyetleri hesaba katar. Bir reklamın başarılı olup olmadığı konusunda size bütünsel bir bakış açısı sunar.

 

Amazon-Dijital-Reklam-Sozlugu-Becommer.com

 

Hedefleme Türü (ASIN)

Rakiplerinizi ve kendi ürünlerinizi hedefleyerek karşılaştırın. Daha pahalı bir ürününüz varsa bu size daha dikkatli ve fiyatlandırma da gözden kaçan bir ayrıntıyı gösterebilir, ürünlerinizden başka birinin de görüntülenmesi sırasında rakiplerinizden çok fazla ucuz olanı varsa o da size bir donedir. Bir ASIN hedefleme kampanyasında kullanılacak ASIN’leri keşfetmek için Arama Terimi Raporlarını kullanın. Otomatik kampanyalardan Arama Terimi Raporunu kullanın.

 

Amazon-Dijital-Reklam-Sozlugu-Becommer.com

 

Otomatik Hedefleme Türü

Otomatik tür kampanyaları artık daha ayrıntılı reklamcılık için farklı hedefleme türleri sunar. Bu ek hedefleme seçenekleri şunlardır:

  • Yakın eşleşme: Ürünlerinizle yakından alakalı arama terimlerini kullanan müşterilere gösterilen reklamlar.
  • Tamamlayıcılar: Ürününüzü tamamlayan ürünlerin ayrıntı sayfalarını görüntüleyen alışveriş yapanlara gösterilen reklamlar.
  • Gevşek eşleme: Ürünlerinizle gevşek bir şekilde alakalı arama terimlerini kullanan müşterilere gösterilen reklamlar.
  • Yedekler: Sizinkine benzer ürünlerin detay sayfalarını görüntüleyen alışveriş yapanlara gösterilen reklamlar.

Teklif

Teklif, reklam tıklaması başına harcamak istediğiniz maksimum dolar veya yerel birim tutarıdır. Bir ürünün ekranda gösterilebilmesi için o ürün için bir anahtar kelimeye teklif verilmesi gerekir. Teklif, reklamın gösterilip gösterilmeyeceğini belirler. Geleneksel olarak, bir teklifin gösterilebilmesi için diğerlerinden daha yüksek olması gerekir, ancak en yüksek teklif her zaman kazanmaz. Unutmayın, Amazon her zaman bir ürün satmaya çalışır; herhangi bir reklam geliri ekstradır. Amazon, satış yapabilmek için en iyi reklam metnini doğru anahtar kelimelerle eşleştirecektir. Amazon, bir tıklamayla sizden altınızdaki kişiden yalnızca bir kuruş fazla ücret alır.

 

Amazon-Dijital-Reklam-Sozlugu-Becommer.com

 

Teklif +

Amazon teklif ( Bid+) , etkinleştirildiğinde, manuel olarak hedeflenen bir kampanyada reklam grubu veya anahtar kelime tekliflerini otomatik olarak %50’ye kadar artırır. Amazon, genellikle arama sonuçları sayfasının en üst satırında Bid+ ile etkinleştirilen reklamları görüntüler, ancak her zaman değil; Bu reklamların daha yüksek bir tıklama ve dönüşüm oranı elde edecekleri için merkeze yerleştirildiğine inanılıyor. Bid+ kullanarak ortalama tıklama başına maliyetinizin (TBM) artacağını unutmayın. Ancak günlük bütçe kısıtlamanız artmaz.

Kampanyalar

Bu sizin belirlediğiniz, bir grup ürün için kullanılan terimdir. Kampanyaları, teklif vermek istediğiniz şeylerin mantıksal bir birimi olarak düşünün. Kampanya düzeyinde ve günlük reklam bütçenizde hedefleme türünüzü belirleyebilirsiniz.

 

Amazon-Dijital-Reklam-Sozlugu-Becommer.com

 

Kategori Hedefleme

Ürün hedefleme altında seçeceğiniz herhangi bir kategoriyi belirtir. Bir kategori, marka, fiyat ve yıldız derecelendirmesi hedeflemeyi seçebilirsiniz. Prime için uygun olmayan ürünleri hedefleyerek de ötesine geçebilirsiniz.

Tıklamalar

Bir reklam görüntülendiğinde (gösterim) ve alışveriş yapan kişi reklamı tıkladığında, reklam için bu ölçümleme görünür. Amazon, reklamınız her tıklama aldığında sizden ücret alır. Sponsorlu Ürünler şu anda yalnızca tıklama başına ödeme reklam platformudur. Biri reklamınızı tıklarsa, satın alıp almadığına bakılmaksızın ücretlendirilirsiniz.

Tıklama Oranı (CTR)

 

Amazon-Dijital-Reklam-Sozlugu-Becommer.com

 

Tıklama oranı veya CTR, bir reklamın aldığı toplam tıklama sayısının toplam gösterim sayısına bölünmesiyle tanımlanan bir ölçümdür. CTR genellikle yüzde olarak gösterilir. Örneğin, 1.000 gösteriminiz ve 10 tıklamanız varsa, tıklama oranınız %1 olur. Çoğu tıklama oranı %3’ün altındadır. Son derece hedefli terimler, genellikle %5 civarında daha yüksek tıklama oranları alır. Geniş eşleme türü hedefli anahtar kelimelerin çoğu, %1’in altında bir CTR’ye sahiptir.

Dönüşüm oranı

Amazon-Dijital-Reklam-Sozlugu-Becommer.com

Dönüşüm, bir müşteri ürününüzü onun için bir reklamı tıkladıktan sonra satın aldığında gerçekleşir. Dönüşüm oranı, reklamınızın bir gösterim, bir tıklama aldığı ve alışveriş yapan kişinin ürününüzü satın aldığı anlamına gelir. Dönüşümler, satışlar değil, kullanıcı bazında hesaplanır.

Örneğin, bir müşteri reklamınızı tıkladıysa ve ardından reklamı yapılan ürünlerinizden ikisini satın aldıysa, bu bir dönüşüm olarak sayılır. Dönüşümler o kadar basit değil. Alışveriş yapanlar her zaman reklamları tıklar ve hemen satın almazlar. Amazon, üç tür dönüşüm ölçer:

  • Bir gün içinde bir dönüşüm
  • Yedi gün içinde bir dönüşüm
  • 30 gün içinde bir dönüşüm

30 günlük dönüşüm oranınız her zaman yedi günlük dönüşüm oranınızdan büyük veya ona eşit olacaktır. Yedi günlük dönüşüm oranınız her zaman bir günlük dönüşüm oranınızdan büyük veya ona eşit olacaktır.

Maliyet

Maliyet, bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında tanımlanır ve tıklama için sizden ücret alınır. Bir reklam için 1 Tl’lık bir teklif belirleyebilirsiniz, ancak her tıklama size yalnızca 10, 20 veya 30 kuruşa mal olabilir. Sizden alınan gerçek tutar, teklifinizden daha az olacaktır. Maliyetiniz, her bir tıklamanın toplamıdır.

Amazon Dijital Reklam Sözlüğü-Becommer.com

Tıklama Başına Maliyet (CPC)

Tıklama Başına Maliyet veya CPC, Amazon size ortalama bir sayı vermek için tüm maliyetlerinizin toplamını aldığında ve bunları tıklamalarınızın toplamına böldüğünde hesaplanır. Bu, reklam ROI’sinin yanı sıra ne kadar harcayabileceğinizi belirlemede yardımcı olur. Şu anda satıcılar her bir tıklamanın maliyetini göremiyor, bu nedenle Amazon’un maliyetle ilgili bilgisini almak zorundalar.

 

Amazon Dijital Reklam Sözlüğü-Becommer.com

Satış Başına Maliyet (CPS)

Satış Başına Maliyet (CPS), tek bir satış oluşturmak için harcadığınız para miktarıdır. Google AdWords’e aşina olanlar, bunu ölçmek için İşlem Başına Maliyet’i (CPA) kullanır. Satış Başına Maliyet benzeridir çünkü Amazon’daki eylem genellikle bir satış anlamına gelir.

Amazon Dijital Reklam Sözlüğü-Becommer.com

Varsayılan Teklif

Varsayılan teklif, bir reklama harcamak istediğiniz dolar veya yerel birim tutarıdır. Bu, reklam grubu düzeyinde yapılır. Tek tek anahtar kelimeler için teklif tutarını da belirtebilirsiniz. Bir reklam grubu oluşturmaya karar verirseniz, kendi anahtar kelime listenizi eklemeniz gerekir.

Gösterimler

Amazon, ürün reklamınızı bir müşteriye gösterdiğinde bir izlenim oluşur. Gösterimlerin gerçekleştiği ana yerler ya bir arama sonuçları sayfasında ya da bir ürün detay sayfasındadır.

Anahtar Kelimeler

Amazon dijital reklamcılığı bağlamında anahtar kelimeler hakkında konuştuğumuzda, eşleme türünden de bahsedeceğiz. Amazon reklamcılığının derinliklerine indikçe anahtar kelimeler daha nüanslı hale gelir. Örneğin “Su Şişesi” anahtar kelimesini geniş, sıralı ve tam eşleme türüyle kullanabilirsiniz. “Su Şişesi”nin üç versiyonu da farklı bir amaca hizmet ediyor. Bu anahtar kelimeler, bir reklam grubunun içinde oluşturulur. “Su Şişesi” anahtar kelimesi, üst düzey anahtar kelimeye dahil edilmiş birkaç kullanıcı arama terimine sahip olabilir.

Manuel Hedefleme Türü

Manuel bir kampanyada üç anahtar kelime eşleme türü seçeneğiniz vardır. Bunlar: tam eşleme, sıralı eşleme ve geniş eşleme:

  • Tam anahtar kelime eşleme türü: Bu, Amazon reklamcılığındaki en belirgin anahtar kelime eşleme türüdür. Tam anahtar kelime eşleme türü reklamlar, kelime öbeğini çoğullar, edatlar ve yazım hatalarıyla bir arada tutar.
  • Sıralı anahtar kelime eşleme türü: Bu anahtar kelime hedefleme türü, Tam seçeneğinden daha geniş bir ağ oluşturur, ancak her şeyi kapsamaz. Sıralı eşleme türündeki bir reklam, anahtar kelimeleri bir biçimde birlikte içermelidir.
  • Geniş anahtar kelime eşleme türü: Geniş anahtar kelime eşleme türü hedefleme, otomatik bir kampanya yürütmeden yayınlayabileceğiniz en geniş ağdır. Örneğin, bir elma dilimleyici düşünün. Geniş eşleme türünde bir kampanya için, anahtar kelime öbeğinin etkili olması için elma ve dilimleyici kelimelerini içermesi gerekir, ancak bunların birlikte veya sırayla olması gerekmez. Geniş eşleme türündeki bir reklamda hedeflenen anahtar kelime öbeğinin önüne, ortasına veya sonrasına herhangi bir kelime eklenebilir.

Negatif Anahtar Kelime

Satıcılar, ürünlerinin aramada gösterilmesini istemedikleri anahtar kelimeleri bir reklam grubundan seçebilir. Negatif anahtar kelimeler, reklam maliyetlerini azaltabilir ve yatırım getirisini artırabilir. Negatif anahtar kelimeler ayrıca satıcıların reklam hedeflemelerinde ince ayar yapmalarına yardımcı olur.

Tıklama Başına Ödeme (PPC)

Tıklama Başına Ödeme (veya yaygın olarak bilinen adıyla PPC), internet reklamcıları tarafından tıklanan bir çevrimiçi reklamla ilişkili maliyeti açıklamak için kullanılan bir terimdir.

 

Amazon Dijital Reklam Sözlüğü-Becommer.com

Ürün Hedefleme

Ürün hedefleme, kategoriye ve ASIN’e göre manuel kampanya hedefleme yoluyla kullanılabilmektedir.

Reklam Harcamalarının Getirisi – RoAS

Her bir dolar veya yerel birimlik reklam harcaması için reklam harcamalarından veya ilişkilendirilen satışlardan elde ettiğiniz getiridir.

Satış veya Gelir

Satışlar veya gelir, birisi reklamınızı gördüğünde, reklamı tıkladığında ve ardından ürünü satın aldığında hesaplanır. Ürün fiyatları sık sık değişmektedir. Dolayısıyla satışlar ve gelir, reklamınızla ve reklamınızın sattığı dolar miktarıyla ilişkilendirilen her şeydir. Satış geliri, dönüşüm metriğinden farklı olarak, tek bir işlemde birden fazla ürünün satışını hesaba katar.

Arama Terimi Raporu

Amazon Arama Terimi raporu, bir satıcıya, alışveriş yapanların ürünlerini keşfetmek için en çok kullandıkları arama terimlerini gösterir. Arama terimleri, arama sıklığı sıralamasını, bir müşterinin terimi aradıktan sonra tıkladığı ilk üç ürünü ve ürünün tıklama payı ve dönüşüm oranını gösterir.

Sponsorlu Marka Reklamları

 

Amazon Dijital Reklam Sözlüğü-Becommer.com

 

Başlık arama reklamları olarak bilinen Sponsorlu Marka Reklamları, Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS) aracılığıyla yalnızca Vendor Express ve Vendor Central’da daha önceleri mevcuttu. Amazon, Sponsorlu Markalar Reklamlarını Seller Central Ağustos 2017’ye ekledi. Sponsorlu Markalar Reklamları, Amazon’da bir arama sonuçları sayfasının en üstünde görüntülenen başlık reklamlarıdır. Tipik olarak, markanın logosu, bir slogan ve markanın sunduğu üç farklı ürünle birlikte gösterilir.

Sponsorlu Görüntülü Reklamlar

Ürünlerinizi veya benzer ürünlerinizi görüntüleyen Amazon’dan alışveriş yapanlarla yeniden etkileşim kurun ve onları detay sayfalarınıza yönlendirin.

Sponsorlu Ürün Reklamları

Sponsorlu Ürünler, tıklama başına ödeme reklam aracıdır. Satıcıların, müşteri arama terimleri içindeki anahtar kelimelere dayalı olarak reklamları alışveriş yapanlara hedeflemesine olanak tanır.

Önerilmiş Teklif

Bu, reklam açık artırmasını kazanmak için Amazon tarafından bir anahtar kelime için önerilen bir dolar veya yerel biriminiz miktarıdır. Bu metrik, rakiplerin sayısını ve bir anahtar kelime için tekliflerini hesaba katar. Amazon’un önerdiği miktar görecelidir çünkü önerilen tutarı teklif etmeniz gerekmez. Amazon’un önerdiğinden daha fazla, eşit veya daha az teklif verebilirsiniz. Amazon 50 sent önerirse ve siz 1 dolar teklif ederseniz, biri kazandığınız bir reklamı tıkladığında mutlaka 1 dolar ödemeniz gerekmez. Önerilen teklif, özellikle reklamınızla alakalıysa, satıcıların bir dizi maksimum gösterime girmesine yardımcı olur.

Toplam Reklam Satış Maliyeti – TACoS

Satış oluşturmak için ne kadar reklam harcaması gerektiğini anlamak için toplam gelire göre reklam harcaması.

Kullanıcı Arama Terimleri

Kullanıcı arama terimleri, alışveriş yapanların Amazon aramalarına girdiği kelimelerdir. Amazon daha sonra en alakalı ürünleri görüntülemek için kullanıcı arama terimlerini anahtar kelimelerle eşleştirir. Bu, farklı eşleme türlerinin farklı anahtar kelime sürümleriyle çakıştığı yerdir. Bir anahtar kelime içinde birden fazla kullanıcı arama terimi olabileceğinden, bir eşleme türüyle ilgili olarak “anahtar kelime” terimini kullanmak istediğinizi unutmayın.

 

Amazon Dijital Reklam Sözlüğü-Becommer.com

Değerlendirme

Sponsorlu Ürünlerde daha derine indikçe, sunulan tanımları bağlamsallaştırmaya başlayacaksınız. Ancak Amazon dijital reklamcılığı sizin için zor veya imkansız bir iş gibi geliyorsa, seçenekleriniz var. Satıcı Laboratuvarları Yönetilen Becommer Hizmetler ekibimiz, her tür ve büyüklükteki satıcı için Amazon reklamlarını yönetmede size yardımcı olacaktır.