Becommer.com

Tüm Detaylarıyla, Amazon A9 algoritması nedir, nasıl çalışır?

Amazon A9 algoritması nedir?

Amazon A9 algoritması Amazonda arama çubuğuna girilen arama terimine en uygun ürünleri müşterinin karşısına çıkarmak üzere belirli ağırlık oranındaki parametreleri değerlendirerek çalışan bir algoritmadır.

Amazon şu anda dünyanın en büyük alışveriş merkezi durumunda ve her yıl büyük adımlarla büyümeye devam ediyor. Her bir adımı milyar Dolar seviyesinde olan bu dev alışveriş merkezinde her hangi bir ürünün öne çıkması durumunda satıcının normal şartlarda başka bir yerde hayal dahi edemeyeceği satışlar gerçekleşebiliyor. İşte işin sırrı öne çıkmakta. Peki Amazon’da mağaza olarak ürünümüzü nasıl öne çıkarabiliriz. Bu yazımızda bu soruya cevap vermenin ötesinde işin püf noktalarını da göstereceğiz.


Bu yazıda;

 • Amazon algoritması nedir ve nasıl çalışır?
 • Amazon algoritmasının en temel 24 parametresi nedir?
 • Amazon’da öne çıkmanın püf noktaları nelerdir?

sorularına cevap bulacaksınız.

Eğer siz de Amazon’da ürünlerinizi öne çıkarmak ve daha fazla satış yapmak istiyorsanız bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Hazır mısınız, haydi başlıyoruz!

Amazon A9 Algoritmasını Nasıl Çalışır?

Önce Amazon algoritmasını tanıyalım. Amazon organik arama algoritmasını, nasıl çalıştığını ve parametrelerini önem ve ağırlık dereceleri ve sınırları ile birlikte bilirseniz onunla barışık bir mağaza ve ürün yönetimi yapabilirsiniz. Bu da doğal olarak başarıyı getirecektir.

Yani A9 Amazon algoritması ürün araştırmasını kolaylaştıran bir işlev görüyor. Mesela Amazon’daki arama çubuğuna Pilates Topu yazıldığında çıkacak ürünleri bu algoritma belirler.

ilgili: Amazon Keyword Belirleme Klavuzu 2022

 

Amazon-A9-Algoritması-Becommer

 

Tam da bu noktada en fazla karıştırılan konulardan birine dikkatinizi çekmek isteriz. Amazon’da en çok satan ürünler listesi Amazon’un algoritmasındaki parametrelerden sadece biridir.

Yani bir müşteri arama çubuğunda bir arama terimi ile arama yaptığında Amazon A9 algoritması mümkün olduğunda en çok satan ve en popüler ürünleri müşterinin karşısına getirmeye çalışsa da diğer bir çok parametreyi de dikkate alarak yapılan arama terimi ile ve müşterinin arama niyeti ile en ilgili olabilecek ürünleri getirmeye çalışır. Yani algoritma çok boyutlu bir sorgulama yaparak en ilgili ve en popüler ürünleri müşteriye sunmaya çalışır.

Amazon İstatistiklerene  göre müşteriler Amazon’da ürün araması yaptığında, tüm ürün tıklamalarının yaklaşık üçte ikisi arama sonuçlarının ilk sayfasından gelir.

Bu da ürününüzün satın alınma olasılığını arttırmak için potansiyel müşterilerin arama yaptığı ürününüz ile doğrudan ilgili tüm kelimelerde ilk sayfada çıkmanız gerekir. Yoksa ürün tıklamalarının kalan üçte birini oluşturan tüm diğer sayfalardaki belki yüzlerce binlerce ürün arasından müşteriye satış yapmaya çalışmak zorunda kalırsınız.

Bugün tüm dünyadaki arama hacimlerine baktığımızda Amazon’da ürün özelinde yapılan aramaların Google ile yarışır hale geldiğini görüyoruz.

Bu demektir ki;

 • Çoğu insan ürün araştırması konusunda Amazon’a güveniyor,
 • Amazon’da ürününü sıralamaya sokmak çok daha zor hale gelecek,
 • Günümüzde alışveriş yapanların %87’sinin ürün araştırmalarına online olarak başlıyor.

Amazon Arama Motoru Direktörü” Marc Delingat bu konuda şöyle diyor.

 

Amazon-A9-Algoritmasi-Nedir

 

Buna göre Amazon A9 algoritması kullanıcı bir arama sorgusu için ara butonuna tıklamadan çok önce ürünlerin arka tarafta sıralanmaya başladığı anlamına gelir.

Şimdi asıl soruya geldik. Peki öyleyse bir ürünü Amazon algoritmasında diğer ürünün önüne geçiren daha üst sıralara çıkaran faktörler nelerdir?

 

Temelde Amazon A9 algoritması iki aşamada çalışır;

 1. Yapılan arama ile ilgili tüm ürün listelerini Amazon’un ürün kataloğundan çek
 2. Kullanıcının araması ile ilgili en alakalı sonuçları diğer ürün parametrelerini de dikkate alarak sırala

Uzun bir süredir Amazon’un algoritması olarak tanımlanan bu algoritma yakın zamanda Amazon A9 olarak yenidem tanımlandı.

 

 

Bugün Amazon A9 olarak adlandırılan algoritma, 2003 yılında “arama ve reklamcılık için teknoloji üretmeyi amaçlayan bağımsız bir şirket” olarak kuruldu.

A9, arama motoru ve arama reklamcılığı teknolojisi geliştiren Amazon’un bir yan kuruluşu olarak bugüne kadar faaliyetlerine devam etti.

Bugün itibariyle Amazon A9 algoritması günde 1,2 milyar reklam isteğini ve 45 milyon görsel arama sorgusunu işliyor.

 

 

Amazon A9 algoritması 3 temel arama alanına odaklanır.

 • Ürün Arama
 • Görsel Arama
 • Reklam

A9’un web sitesine göre Ürün Arama, bir ziyaretçi Amazon’da arama yaptığında arama sonuçlarını yani sıralı bir şekilde ürün sayfaları getiren mekanizmadır.

 

 

Amazon A9’un web sitesindeki açıklamaya göre Görsel Arama’nın farklı bir işlevi var; Müşterilerimizin çevrelerindeki dünyayı aramak ve keşfetmek için görsel bilgileri kullanmalarına yardımcı olan derin öğrenme tabanlı bilgisayarlı gözlem çözümleri.

A9’un Görsel Araması artırılmış gerçeklik, görüntü eşleştirme ve jeo-uzaysal tanıma gibi uygulamaları içerir.

Üç alanın sonuncusu olan Reklam aramalarının amacı ise “her gün milyarlarca sorguyu işleyen reklam ürünleri ve reklam sunma sistemleri oluşturmak” olarak açıklanıyor.

ilgili: Becommer Amazon Hesap Açılış Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Hesap Yönetimi Hizmetleri

Amazon A9 algoritması karlılık odaklı mı?

Amazon, kendisine karşı uzun süredir yöneltilen eleştirilerdeki Amazon’un sıralama algoritmasının karlılığı dikkate aldığını ithamını reddediyor.

Amazon tarafından yapılan açıklamalara göre A9 algoritması çok basit iki hedef özelinde çalışıyor.

 • Kullanıcılara yaptıkları arama ile ilgili en alakalı sonuçları sunmak
 • Kullanıcının satın alma olasılığının daha yüksek olduğu ürün listesini sunmak

Bu iki hedefe dayanarak şunu söyleyebiliriz;

Her ne kadar Amazon doğrudan karlılık ithamlarını reddetse de Amazon’un en büyük hedefi Müşteri Başına Geliri (RPC) en üst düzeye çıkarmak böylece sonuç olarak karlılığı arttırmaktır. Amazon, kullanıcının Amazon’da yaptığı her eylemi, ziyaret ettikleri kategorilerden, farenin sayfada gezindiği yere kadar izler ve buna göre kişiselleştirilmiş sonuçlar sunar.

Amazon vs. Google: Hangisinde sıralamaya girmek daha zor

“alaka düzeyi” hem Amazon hem de Google’daki temel parametrelerden biri fakat Amazon’un alaka düzeyi tanımlaması Google’dan biraz daha farklı.

ilgili: Amazon Satış Sıralaması için 14 Önemli Faktör!

Google’da yapılan aramalar da dikkate alınan tek temel parametre alaka düzeyiyken Amazon hem alaka düzeyi hem de satın alma potansiyelini dikkate alarak sonuç getirir. Bu nedenle Google’da sıralamanın Amazon’da sıralamaya göre çok daha zor olduğunu söyleyebiliriz.

ilgili:Amazon SEO Rehberi 2022: Ürününüzü Nasıl Öne Çıkarırsınız?

Google ile sayfa içi SEO, teknik SEO, içerik veya geri bağlantılar gibi bir çok SEO parametresine dikkat etmeniz gerekir. Bunlar, Amazon SEO‘su söz konusu olduğunda endişelenmenize gerek olmayan şeylerdir.

Peki, bu şeyler için endişelenmeniz gerekmiyorsa, ne için endişelenmeniz gerekiyor?

Amazon sıralama algoritmasını etkileyen faktörler

Amazon’da arama sıralamasını etkileyen temel 3 faktör vardır.

 • Dönüşüm Oranı

Bunlar, Amazon’un dönüşüm oranları üzerinde etkiye sahip olduğunu istatistiksel olarak tespit ettiği sıralama faktörleridir. Dönüşüm oranı faktörlerine örnek olarak ürün incelemeleri, Amazon görsel gereksinimlerini karşılama ve fiyatlandırma gibi kriterler verilebilir.

ilgili: Zirveye Çıkışın Yolu: Amazon Dönüşüm Oranını Arttırma!

 • Alaka düzeyi

Bunlar, bir ürün sayfasının belirli bir arama terimiyle alakalı olup olmadığını değerlendirmek için Amazon’un kullandığı sıralama faktörleri olarak tanımlanabilir. Alaka düzeyi faktörleri, ürün başlığı ve ürün açıklaması gibi noktaları içerir.

 • Müşteri Memnuniyeti

Tek bir müşteriden en fazla parayı nasıl kazanırsınız? Onları o kadar mutlu edin ki geri gelmeye devam etsinler. Amazon, maksimum RPC yani yeniden satın alma oranının sırrının müşteriyi memnun etme ve böylece elde tutmada yattığını biliyor. Birinin 100$ harcamasını sağlamak, on defa 10$ harcamaktan çok daha zordur. Müşteri Elde Tutma sıralama faktörleri, satıcı geri bildirimi ve Sipariş Kusur Oranı gibi noktaları içerir.

Artık Amazon’un sıralama algoritması hakkında neredeyse her şeyi biliyorsunuz. Yazımızın ikinci bölümünde bu faktörlerin alt parametrelerine ve bu parametreleri lehimize düzeltebileceğimiz işlemlere odaklanacağız.