Becommer.com

Amazon Satış Sıralaması (BSR) için 14 Önemli Faktör!

Amazon satış sıralaması kısaca BSR, Amazon Satıcıları ve ürünleri için çok önemli bir ölçümdür. Daha iyi ürün seçimleri ve kârlı satış yapmak için Amazon En Çok Satanlar Sıralamasını anladığımız zaman bir satıcı olarak ne yapacağımızı çok daha net planlayabiliriz. Yazımızda Amazon Satış sıralamasını etkileyen faktörleri çok detaylı bir biçimde ele alacağız. Önce Amazon satış sıralamasının neden bu kadar önemli olduğunun açıklamasını yapalım ve ardından dikkat etmemiz gereken faktörleri ele alalım.

 

 Amazon Satış Sıralaması Neden Önemli?

Bir satıcı olarak, BSR veya ASR birçok nedenden dolayı önem arz ediyor. BSR e-ticaret dünyasına yeni başlayan biri olarak, ürününüzün rakiplerinizle karşılaştırıldığında iyi performans gösterip göstermediğinin bir işaretidir. Ayrıca, çevrimiçi pazarda satıcı olarak nerede olduğunuzun da bir göstergesidir aynı zamanda.

ilgili: Amazon Best Sellers Rank (BSR) Rehberi 2022: Ürününüz Kaçıncı sırada?

 

Amazon Seo

Amazon BSR nasıl hesaplanır?

Amazon Best Seller sıralaması, bir ürünün satışına göre hesaplanır ve saatlik güncellemelerden geçer. Sıra ataması ayrıca ürünün mevcut satışlarını ve satış geçmişini de dikkate alır. 1. sırada yer alan bir ürünün, yakın zamanda o mağazada o kategorideki diğer tüm ürünlerden daha fazla satıldığı anlamına gelir 1. sıra. O kategorideki diğer tüm ürünlerden daha iyi satar ve bu nedenle diğer ürünlerden daha yüksek puan alır

Örneğin Amazon.com’da BSR’si 2342 olan bir ürün, Amazon.com.tr’de 123 satış sıralamasına sahip olabilir! Amazon Satış Sıralaması veya BSR, ideal olarak 1 ile 1 milyon arasında sıralanır. İyi bir Amazon Satış Sıralaması 1-3 arasındadır, yani ilk üç sonuçta yer alırsınız. Bu, potansiyel bir alıcının sizinkini satın alma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Kısacası, numaranız ne kadar düşükse, rütbeniz o kadar yüksek olur.

ilgili : Becommer eBay Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Shopify Danışmanlık Hizmetleri

Amazon’da Ürün Sıralaması Nasıl Bulunur?

Amazon’daki herhangi bir öğe için ürün sıralamasını bulabilirsiniz. Herhangi bir ürün listesine gidin ve en alta doğru ilerleyin, şöyle bir bilgi göreceksiniz:
Amazon En Çok Satanlar Sıralaması: 1710, Ayakkabı, Takı ve Giyim

Amazon’da kârlı bir şekilde satabileceğiniz en çok satanları bulmak için SellerApp’e bakın. SellerApp’ın Amazon Ürün Araştırma Aracı, size Amazon’un en çok satanı olabilecek ürünlerin derlenmiş bir listesini verir. Bir sonraki Amazon ürününüzü BSR taşıyıcılar, trend ürünler ve hatta en çok istek listelenmiş ürünler gibi çeşitli kategorilerden bulabilirsiniz!

İlgili: Amazon Best Sellers Rank (BSR) Nedir, Nasıl Geliştirilir?

Amazon’un Algoritmasına (A9) Uygun Listeleme

Amazon’un ürün arama algoritması Google’ınkinden tamamen farklıdır. Bir alıcı Amazon’da bir ürün aradığında sonuçlar iki aşamalı bir süreçle iletilir. İlk olarak, kataloglarından ilgili sonuçları alırlar ve ardından bunları alaka düzeyine göre sıralarlar.

Amazon, müşteri başına geliri en üst düzeye çıkarmak istiyor. Algoritmalarını “insan yargılarını, programlı analizleri, temel iş ölçütlerini ve performans ölçütlerini kullanarak” sürekli olarak değerlendirirler.

ilgili: Amazon Keyword Belirleme Klavuzu 2022

ilgili: Amazon Ürün Listelemede Satışları Artıran 10 İpucu

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Amazon’da yüksek bir ürün sıralamasına sahip olmak, sitede arama yaparken daha fazla potansiyel müşteri ürünlerinizi bulacağından satışlarınızı artırmanın harika bir yoludur. Amazon’da başarılı bir şekilde sıralamak için, satıcıların Amazon’un arama algoritmasının (A9 olarak adlandırılır) nasıl çalıştığını anlaması önemlidir

Amazon A9 Algoritmasının Temel Parametreleri

Amazon’un eşit derecede önemli üç sıralama faktörü vardır:

 • Amazon Dönüşüm oranı – İncelemeler, görüntü kalitesi ve fiyatlar dahil olmak üzere Amazon’un dönüşüm oranları üzerinde etkisi olduğunu tespit ettiği faktörler. Satıcıların, iyi bir Amazon dönüşüm oranı sağlamak için fiyatlarını rekabetçi tutmaları hayati önem taşır. Bu, yeniden fiyatlandırma yazılımının Amazon işinize yardımcı olmasının yollarından sadece biridir.

ilgili:  Zirveye Çıkışın Yolu: Amazon Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Arttırma!

 • Alaka düzeyi – A9’a bir arama sonucu için ürün sayfanızı ne zaman dikkate alacağını söyleyen faktörler. Daha üst sıralarda yer almak için ürününüzün alakalı olması gerekir.

 • Müşteri memnuniyeti ve elde tutma – Amazon satıcı geri bildirimi ve kusurlu sipariş oranı (ODR) dahil olmak üzere müşteriyi elde tutmaya yardımcı olan faktörler. Müşterileri mutlu edin ve geri gelmeye devam etsinler. Ne kadar olumlu satıcı geri bildirimi ve iyi yorumlar alırsanız, satışı kazanma olasılığınız o kadar yüksek olur.

ilgili: Olumlu Amazon Müşteri Yorumları Almanın 15 Etkili Yolu

İlgili:Amazon A9 Algoritması Nedir, Nasıl Çalışır?

Amazon Satış Sıralaması Nasıl İyileştirilir?

Optimize Edilmiş Ürün Başlığı

Potansiyel alıcıların, bir ürün için orada yazılan başlık ile bir ürünü yargılama eğiliminde olduğunu unutmayın. Bu nedenle, yaratıcı, bilgilendirici ve doğru anahtar kelimelerle optimize edilmiş olmalıdır. Şimdi, bunu yapmak biraz zor görünüyor, ancak bunu nasıl doğru yapacağınızı öğrendikten sonra işinizin yarısı tamamlanmış oluyor.

ilgili: Amazon Reklam Optimizasyonu Kılavuzu

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Ürün başlığınıza aşağıdaki unsurları eklediğinizden emin olun:

Marka adı

Ürün adı

Varsa ürünün özellikleri (beden, renk, ölçü)

Ürünün Amazon’da Aranan anahtar kelimelerle alaka düzeyi

Her şeyden önce, Amazon anahtar kelime alaka düzeyine bakar. Amaç, insanların aradığı anahtar kelimelerle eşleşen alakalı ürünler sağlamaktır. Amazon, yalnızca insanların tıklayıp satın almasını sağlayacak alakalı arama sonuçlarını dahil etmek istiyor.

Ürünlerinizin doğru arama sonuçlarında görünmesini istiyorsanız doğru anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Kaydınız için alakalı, Amazon’a özel anahtar kelimeler bulmak için Sonar gibi araçları kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi aldıktan sonra, bunları listenize entegre etmek isteyeceksiniz.

Amazon ile, sayfanızın onlar için sıralanması için anahtar kelimeleri yalnızca bir kez entegre etmeniz gerekir. Bu, en önemli anahtar kelimelerinizi başlık ve ürün açıklaması gibi değerli yerlere yerleştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Ürünlerinizin bu anahtar kelimeler için sıralanmasını sağlar.

Anahtar kelimelerinizi entegre etmek, ürünlerinizin daha alakalı listelerde görünmesine yardımcı olacaktır.

İyi bir ürün başlığı, dönüşüm oranınızı artıracaktır. Amazon ürün başlığınızı optimize etmek için anahtar kelimeler içermeli, okunması kolay olmalı ve 200 karakterin altında olmalıdır.

Volan Etkisi

Amazon gibi büyük ve popüler pazarlar, çevrimiçi olarak milyonlarca öğeye sahiptir. Şimdi, “bilinen markalar” ile büyük envanterler yayınladığınızda, diğerlerinden daha iyi görünürlük elde eden bazı ürünler olacak.

Bunun nedeni, daha fazla görünürlüğe sahip ürünlerin volan etkisinden faydalanması, daha az görünür olanların ise gizli kalmasıdır. Satışlarınızı dengede tutmak için, envanterlerinizi gruplandırdığınızdan ve daha az görünür olan ürünler için bir volan oluşturduğunuzdan emin olun.

Şimdi, bu üç temel yönü içerir:

Prime nakliye için uygunluğu karşılamak için Amazon Lojistik‘te birkaç ürün yayınlayın. Bu da görünürlük kazanacaktır. Sıralamanızı yükseltmek için 2 ila 3 hafta boyunca Sponsorlu Reklamlar ve Başlık Arama reklamlarından yararlanın. Ürünlerle ilgili geri bildirimleri sorgulamanıza izin veren bir sistem uygulayın.”

Amazon Keyword

Amazon’da Rekabetçi Fiyatlar Belirleyin

Fiyat, Amazon’un bir satıcının Satın Alma Kutusunu kazanmasına yardımcı olmayı düşündüğü bir diğer önemli faktördür. Rakiplerinizin önüne geçmek için onlardan daha düşük fiyatlar sunmalısınız.

Şimdi, bu “fiyat” nakliyeyi de içeriyor. O yüzden nakliyede fiyatları çok aşağı çekip, arttırma hatasına düşmeyin. Amazon’un algoritmasını kandıramazsınız. Bazı perakendeciler, rekabete dayalı olarak ürün fiyatlarını otomatik olarak değiştiren yazılım olan Repricer araçlarını kullanma eğilimindedir. İnsanlar her zaman ürünlerde en iyi fırsatları ararlar. Amazon’da arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız ürünlerinizi doğru fiyatlandırmalısınız.

Fiyatlandırma hakkında bir fikir edinmek için, ürün anahtar kelimeleriniz için rakiplerinizin listelerine bakın. Ürünlerini nasıl fiyatlandırdıklarına bakmak ve aklınızdaki fiyatla karşılaştırmak isteyeceksiniz.

Rakiplerinize kıyasla ürünlerinizi aşırı fiyatlandırmak istemezsiniz. Amazon kullanıcıları en iyi teklifi ister ve rakiplerinden daha pahalı olan ürünlere ikinci kez bakmazlar. Aslında, Amazon bunu zaten biliyor ve dönüşüm oranınızın (daha yüksek bir fiyat noktası nedeniyle) düşük olacağını ve ürününüzü daha düşük sıralayacağını varsayar. Ürünlerinizin üst sıralarda yer almasını istiyorsanız doğru fiyat noktasını seçmelisiniz. Rekabette kalmak için benzer bir fiyat noktası seçebilir veya insanları satın almaya ikna etmek için fiyatınızı biraz daha düşürebilirsiniz.

 

Amazon satış sıralaması sizin için önemliyse, sıralamanızda başarıyı görmek istiyorsanız, ürünleriniz için doğru fiyatı belirlemeniz çok önemlidir.

 Amazon Ürün Açıklaması

Ürün başlığı gibi, ürününüzün açıklaması bile alışveriş yapan kişi üzerinde harika bir izlenim bırakır. Bu bölümü sonuçlarınızı en üst düzeye çıkaracak şekilde kullanın.

Bu, oynayabileceğiniz kısımdır. Ürünlerinizi anlatabilir ve özelliklerini anlatarak biraz daha genişletebilirsiniz. Ve bu “anahtar kelimeleri” eklemeyi unutmayın.

ilgili: Amazon Ürün Detay Sayfasında Sizi Öne Geçirecek 10 Değerli Taktik

Net bir ürün açıklaması, potansiyel alıcıları çekme ve bir ürünün genel satışını artırma potansiyeline sahiptir. Dönüşüm oranlarınızı ve müşteri katılımınızı artırmada önemli bir rol oynar.

Öte yandan, bir ürünün açıklaması alıcıyı etkilemek için yeterince iyi değilse, satış açısından çok şey kaybetme olasılığınız yüksektir. Bu yüzden, bunu doğru yaptığınızdan emin olun.

Özelliklerinizi genişletmek ve anahtar kelimelerinizi eklemek için ürün açıklamasını kullanın. Harika bir ürün açıklaması, müşteri katılımınızı ve dönüşüm oranlarınızı artıracağından, bunu doğru yapmak için çaba sarf etmeye değer.

Benzer şekilde, sıfırdan yapılmayan bir ürün açıklaması, satışlarınızı kaybetmeniz (rakiplere karşı) veya olumsuz alıcı geri bildirimi ile sonuçlanmanız anlamına gelebilir. Amazon’daki olumsuz geri bildirimleri nasıl kaldıracağınızı keşfedin.

Firmaların yaptığı en büyük hatalardan biri ürün listelemelerini tamamlamamaktır. Birçoğu sadece küçük bilgi ekleyecek ve ürünlerini yayınlayacaktır. Ürününüzün arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak istiyorsanız, eksiksiz ve bilgilendirici bir ürün listesi oluşturmalısınız.

Hedef kitlenize değerli bilgiler sağlamak, işletmenizin daha fazla dönüşüm kazanmasına yardımcı olacaktır. Ürününüz hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaklar, bu da o ürünü satın alma konusunda kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlıyor.

Ayrıca, ürününüzün önemli özelliklerini öne çıkarmanız için harika bir fırsattır. Bunu yaparak, hedef kitlenize rekabet yerine neden ürününüzü seçmeleri gerektiğini göstereceksiniz.

Amazon Keyword

Maddelenmiş Ürün Özellikleri

Ürününüzün özellikleri, maddeler halinde anlatıldığında, hem müşterileri çekmek hem de listelemeyi bilgilendirici tutmak açısından harikalar yaratabilir.

Bu ürünlerin ana özelliklerini paragraflar halinde değil, maddeler halinde görmenize şaşmamalı. Madde işaretleri gerçekten de dönüşüm oranlarını artırmanın inanılmaz bir yoludur.

Ürün özelliklerini, anahtar kelimeleri (aşağıdaki gibi) içeren ayrıntılı maddeler halinde görüntülemek, dönüşümleri artırmanın harika bir yoludur

Özellikler bölümü, boyut, nakliye ağırlığı, renk vb. dahil olmak üzere ürününüzün teknik ve fiziksel ayrıntılarını listelemeniz gereken yerdir. Bu bölümü tamamlamak, Amazon’a konu listeleme konusunda titiz olduğunuzu gösterir.

Amazon Ürün Resimleri Nasıl Olmalı?

Böylece, ürününüzü çok az doğru yaptınız, madde işaretleri içinde açıklanan temel özellikler, rekabetçi bir fiyat koydunuz ve yaratıcı bir açıklama yazdınız. Şimdi, başka ne var? Pekala, satışları artırmaya yardımcı olacak bir başka önemli husus daha var ki bu da “ürün resimleriniz”den başkası değil.

 

Diğer segmentler için ne kadar uğraşırsanız uğraşın ve nihayetinde bunu doğru yapmamakta başarısız olursanız, asla satışları artıramazsınız.

ilgili: Amazon Ürün Videosu Hazırlama Rehberi

Unutma, “bir resim bin kelime konuşur.” Amazon gibi çevrimiçi pazar yerleri söz konusu olduğunda bu çok doğrudur. Bu, potansiyel bir alıcı için nihai karar verme faktörüdür. Onu bu konuda etkilemeyi başaramazsanız, ürün listelemenizi kapatıp bir sonrakini seçmeleri birkaç saniye sürmez.

Şimdi, bu olmasını istemediğin bir şey değil mi?

Bu nedenle, aşağıda verilen yönergeleri uyguladığınızdan emin olun:

 • Amazon, ürün resminizin 2560 piksel genişliğinde olmasını önerse de, en az 1000 piksele sahip olabilirsiniz. 1000’den aşağısı iyi değildir.
 • Ürün görseliniz, sunduğu görsel çerçevesinin %85’ini dolduracak şekilde tıklanmalıdır.
 • Resminizin arka plan rengi beyaz olmalıdır.
 • Ürününüzün resim formatı JPEG/PNG/GIF/TIFF formatında olmalıdır.
 • Ürününüzün her resmi, iyi bir ışık ayarı altında profesyonelce tıklanmalıdır.
 • Görsel dosya adınız boşluk, tire, alt çizgi veya özel karakter içermemelidir.
 • Resimlerinize logo, kenarlık, filigran veya manken ekleyemezsiniz.
 • Görüntü kalitesini basit, çekici ve yüksek kalitede tutun.

Ürünleriniz ne kadar inanılmaz olursa olsun veya Amazon SEO’ya ne kadar para yatırırsanız yapın, harika resimler koyamazsanız, ürünlerinizi tek seferde sıralamak için tüm fikri çökerteceksiniz.

Profesyonellikten yoksun ürün görselleri, alıcılar üzerinde olumsuz bir izlenim bırakabilir,

ve asla satın alma niyetine sahip olmayacaklar. Paranız, zamanınız ve emekleriniz boşa gitmesin.

Amazon Ürün Resimlerinizi Farklılaştırın

Çevrimiçi pazar yerleri söz konusu olduğunda, orada milyonlarca farklı markayla rekabet ettiğinizi bilin. Bu nedenle, ürününüzün hikayesini görsellerle açıklamak ve alıcıları satın almaya zorlamak için her türlü avantaja ihtiyacınız var.

O yüzden burada biraz oynamanızı öneririz. Evet elbette görsellerinizi beyaz bir arka planda tutmanız ve Amazon’un tüm görsel gereksinimlerine uymanız gerekiyor ancak rakiplerinizden farklı görünmeniz de hayati önem taşıyor.

Tüm resimlerinizin yalnızca beyaz arka planda olduğunu hayal edin? Yoksa ürününüzle aynı açıda poz veren tek bir modeliniz var diyelim? Sıkıcı görünüyor değil mi?

Bu nedenle, listelemeyi potansiyel müşteriler için ilgi çekici ve çekici kılmak için, her biri farklı bir model tarafından pozlanmış 2 – 3 HD beyaz arka plan resmi ve 4 – 7 yaşam tarzı resmi koymayı hedefleyin ve farklı konumlarda tüm açılardan poz vermesini sağlayın.

Bir ürünün farklı açılardan fotoğraflarını çekip alıcılarınıza sergilemek, onların ürününüzü nasıl kullanacaklarını hayal etmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda rakiplerinizden farklı görünmenize de yardımcı olur.

Amazon Listeniz İçin Yenilikçi Grafikleri

Bu pek çok satıcının yapmadığı bir şey. Ancak HD görsellerin yanı sıra infografikler veya grafikler de dahil olmak üzere satışlarınızı artırmak için harika bir fırsat.

Ürününüzün resimlerinde temel değerleri vurgulamak, kullanıcıların ürünün ne hakkında olduğunu bir bakışta net bir şekilde anlamalarına yardımcı olur.

Bu nedenle, temel özellikleri düzgün görsellerle vurgulamak, alıcıların ürününüzün genel değerini hızlı bir şekilde anlamalarını sağlar. Ayrıca bu, büyük bilgi veya metin yığınlarını okumayı tercih etmeyen müşteriler için büyük bir faktördür.

Amazon Müşteri İlişkilerini İyi Yönetin

Dönüşümler, sıralamanıza katkıda bulunan büyük bir faktördür. Amazon, dönüşüm sağlayan ve müşterileri memnun eden ürünleri daha üst sıralarda sıralamak istiyor. Bu, Amazon’un nihai hedefi olan insanların dönüşmesini sağlar. Daha fazla dönüşüm elde etmenin en iyi yolu, ürününüzün arama sorgularıyla alakalı olmasını sağlamaktır. Ürününüz alakalıysa, potansiyel müşterilerin ürüne tıklama olasılığı daha yüksektir. Ürününüzü uygun bir hedef fiyatta tutmak da yardımcı olur.

 

Amazon’da bulunduysanız, müşterilerin sahip olduğu bazı önemli soruları yanıtlayan çok sayıda ürün listelemesiyle kesinlikle karşılaşmışsınızdır. Bu bölüm, siz aşağı kaydırdıktan sonra gelir – yani ürün özellikleri ve açıklamasından sonra. Şimdi, çoğu potansiyel alıcı bu bölümü kontrol edecek ve eğer bunu yapıyorlarsa, ilgilendikleri anlamına gelir. Ancak bu Soru-Cevapları gözden geçirdikten sonra hala satın almıyorlarsa, bu yalnızca satın almak için zihninde yeterli değeri oluşturmadığınız anlamına gelir. Potansiyel müşterilerinizin sahip olduğu tüm itirazları veya endişeleri listeleyin. Ardından, ürününüzün satış kopyasındaki her itirazı yanıtlayın. Şimdi, bunu her yaptığınızda, istisnasız daha iyi bir dönüşüm elde edeceksiniz.

Sayfanızı sıralamak söz konusu olduğunda yorumlar son derece önemlidir. Amazon, iyi incelemelere sahip ürün sayfalarını en üst sıralarda yer almak istiyor. İnsanlar büyük ölçüde incelemelere güveniyor. Bir aile üyesinden veya arkadaştan fikir almak gibi. Müşterileriniz, satın almaya değer olup olmadığını bilmek için başkalarının ürününüzle ilgili deneyimlerini bilmek ister. Genellikle, arama sonuçlarının en üstünde yer alan ürünler dört veya daha fazla yıldıza sahiptir. Bunlar, genel olarak müşterileri memnun eden ve satın almalarından memnun hissetmelerini sağlayan ürünlerdir. Amazon, bu ürünleri en üst sıralarda yer alıyor çünkü bu ürünlerin, dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek.

İnsanlar ürünlerinizi satın aldığında, onları Amazon sayfanıza yorum bırakmaya teşvik edin. Daha olumlu eleştiriler toplamanıza yardımcı olacak ve sıralamanızı yükseltin.

Tüm olumsuz geri bildirimler, ürün arama sonuçları açısından eşit olarak aleyhinize sayılır. Geri bildirim puanınız da Satın Alma Kutusu şansınız için önemli bir faktördür

Amazon Seo

Amazon Stok Durumunuz Yeterli mi?

Sıralamaların zirvesine çıkmak ve zirvede kalmak istiyorsanız ürünlerinizi stokta tutmalısınız. Kullanıcılar hemen satın alamazsa, Amazon ürünleri en üstte sıralamaz. Bir kullanıcının liste kaydınızı tıklaması ve ürünü stokta olmadığı için 10 gün boyunca alamadıklarını görmesi cesaret kırıcıdır.

Bu, insanların stokta benzer bir ürüne sahip farklı bir listeye gitmesine yol açar. Ürünleriniz stokta yoksa, sıralamanıza zarar verirsiniz.

Bunun olmasını önlemek için, stoğunuzda kaç adet ürün bulunduğunu yakından takip edin. Çok satış yapıyorsanız, önceden daha fazla ürün aldığınızdan emin olun. Bu, stokta kalmanızı önleyecektir.

Amazon Prime Müşterilerini Önemseyin 

Abonelik tabanlı Amazon hizmeti, orada en belirgin şekilde konumlandırılmış filtrelerden biridir. Bir ziyaretçi Prime olmayan ürünleri filtrelediğinde, çoğu öğe kaybolur ve filtre ayarlandıktan sonra sonuçlarda görünme şansları yoktur.

 

Şimdi, burası senin olabileceğin bir yer. Bu önemlidir, çünkü Amazon, Prime olmayan kullanıcılardan sayıca fazla olan 63+ milyon Prime üyeye sahiptir. Bu devasa kitle, bir satıcı olarak sizin görmezden gelemeyeceğiniz bir şeydir.

Amazon Müşterinize Eşantiyon Denediniz mi?

Lansmanlar veya eşantiyonlar, herhangi bir ana anahtar kelime için ürün listelemenizin sıralamasını yükseltmenin en iyi yollarından biridir.

Bir hafta boyunca yaklaşık %80-90 indirim yapmayı deneyin. Evet çok hafif vurulacaksınız ama uzun vadede bu daha fazla sıralama yapmanıza ve değişiklik yapmanıza yardımcı olur, fiyatları revize edebilirsiniz.

İlk önce yüksek indirimler listelenir ve bu sonunda satışları artıracak ve sıralamaları organik olarak hareket ettirecektir. Ürün lansmanınızın nihai amacı yalnızca anahtar kelimelerin sıralamasını iyileştirmek olsa da (ki bu organik olarak satış yapmaktan çok önemlidir), geliştirilmiş bir BSR genellikle herhangi bir promosyon kampanyasının dezavantajıdır.

Amazon Google Optimizasyonu Yaptınız mı?

Son olarak, Google’ı da unutmayın. Satıcılar, Amazon gibi popüler pazar yerleriyle yüksek düzeyde ilgilendiklerinde, büyük olasılıkla Google’ı gözden kaçırma eğilimindedirler. Her web sitesinin tüm içeriğine büyük bir göz atan bir arama motorudur.

Bu nedenle, bir web sitesi olarak Amazon bir istisna değildir. Amazon’da yaptığınız her şey Google tarafından da indekslenir. Şimdi, Amazon’da ürün satıyorsunuz diye tipik SEO metodolojilerini göz ardı etmeyin. İster inanın ister inanmayın, büyük bir anlaşma yapar.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Google ve Amazon‘un arama motoru algoritması farklı boyutlarda çalışsa da hala büyük bir birliktelik var.

Herhangi bir ürünü Google’a yazmanız yeterlidir; her zaman birkaç Amazon ürün listeniz görünecektir. Bu, alıcıları kendinize çekmenin başka bir harika yoludur.

Amazon Sipariş Gönderimi

Mükemmel Sipariş Yüzdesi (POP)

Daha yüksek bir mükemmel sipariş yüzdesine ulaşan satıcılar, sipariş sorunları yaşayan satıcılardan daha üst sıralarda yer alacaktır. POP hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kusurlu Sipariş Oranı (ODR)

Bir müşteri bir siparişe karşı bir talepte bulunursa, bu bir sipariş kusuru olarak kabul edilir. Kusurlar, olumsuz alıcı geri bildirimlerini, A’dan Z’ye Garanti talebini, gönderi sorunlarını ve ters ibrazları içerir. Geri bildirim daha sonra alıcı tarafından kaldırılırsa, bunun ODR’niz için geçerli olmayacağını unutmayın. Bu nedenle, ortaya çıkabilecek sorunları çözmeye çalışmakta fayda var.

Amazon Sayfanızdan Çıkış Oranı

Çıkış oranınız, bir müşterinin liste kaydınızı görüntüleme ve ardından Amazon’dan çıkma yüzdesidir. Daha düşük çıkış oranına sahip ürünler daha üst sıralarda yer alacak ve daha fazla dönüşüm sağlayacaktır.

Amazon’da Satışları Nasıl Artırabilirim?

Sponsorlu reklamlar başta olmak üzere PPC kampanyaları yayınlayarak Amazon’daki satışlarınızı artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, ilgi çekici bir reklam metni oluşturabilir ve eşantiyonlar veya indirimler yayınlayabilirsiniz.

Amazon’da Nasıl Daha Yüksek Sıralanırsınız?

Optimize edilmiş bir listeleme, Amazon Lojistik ve mükemmel ürün kalitesi, Amazon’da daha üst sıralarda yer almanın en iyi yoludur. Reklamlar, stok arzı, müşteri memnuniyeti, iyi geri bildirimler ve mükemmel hizmet, en iyi sonuçları sürdürmenize yardımcı olan diğer faktörlerdir.

Amazon’da Bunları Yapmayın

 • Yanlış, yanıltıcı veya alakasız bilgiler vermeyin.
 • Aşırı uzun içerik sağlamayın. Farklı alanlar için belirlenen sınırlara uyun.Başlık, yazar, ürün açıklaması, madde işaretleri, marka vb. gibi diğer alanlarda zaten yakalanmış olan gereksiz bilgileri vermeyin.
 • Arama terimi olarak birkaç kelime girerken, onları en mantıklı sıraya koyun.
 • Anahtar kelimeleri ayırmak için tek bir boşluk kullanın. Virgül, noktalı virgül veya şapka gerekli değildir.
 • Yalnızca geçici olarak doğru olan ifadeleri dahil etmeyin, örneğin “yeni”, “satışta”, “şimdi mevcut”.
 • Şaşırtıcı, iyi kalite vb. gibi öznel iddiaları dahil etmeyin.
 • Ürün adının yaygın yazım hatalarını dahil etmeyin.
 • Boşluk, noktalama işaretleri, büyük harf kullanımı ve çoğullaştırma değişkenleri sağlamayın.
 • Doğası gereği küfürlü veya rahatsız edici terimler eklemeyin.

Özet

Amazon’da daha üst sıralarda yer almak için Amazon ürün listelemelerinizi optimize etmeniz gerekir. Ürününüz için alakalı ve eksiksiz bilgiler sağlayarak ürününüzün görünürlüğünü ve satışlarını artırabilirsiniz.

Ayrıca ürünlerinizin sürekli olarak rekabetçi bir şekilde fiyatlandırıldığından emin olmanız gerekir. Amazon yeniden fiyatlandırma yazılımı, Amazon fiyatlarınızı otomatikleştirmenize ve satışlarınızı ve kârınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Amazon BSR nedir?

Amazon Best Sellers Rank anlamına gelir. Kısaca BSR olarak adlandırılır. Milyonlarca ürün listesindeki her bir ürünün sıralamasını gösteren numaradır. Sıralamayı bir çok parametre belirler ancak en belirgin olan ürün fiyatıdır.

Sales Rank aralığı nedir?

Satış sıralaması (sales rank) anlamına gelir. Aynı ürün kategorisinde bulunan satıcalr arasında kaçıncı olduğunu gösterir.

Amazon Seller ne demek?

Amazon’da Satış demektir. Satıcıların ürünlerini listeledikleri ve sattıkları bir proğramdır.

Amazon’s Choice ne demek?

Bu amazonun kendi sattığı marka “Amazon’s Choice” (Amazonun Tercihi) anlamına geliyor. Amazon markaların fiyatı genel olarak rakiplere göre düşük olur.

Amazonda trademark ne demek?

Markanızı tescil ettikten sonra marka avantajlarından yararlanmak için Amazon’da kayıt ettirmeniz gerekli (Amazon Brand Registry). Genelde 1 hafta içinde Amazon markanızı inceleyip onaylar. Amazon’un sizin markanızı onaylaması başkalarının sizin listenizden satış yapmasını engeller.