Becommer.com

Tüm Detayları ile Amazon Ürün Videosu Hazırlama Rehberi 2022

Amazon ürün videosu, Amazon’da satıcı olarak ticaret yapmak isteyenlerin yapmak ile büyük yarar sağlayacakları bir ürün tanıtım şekli. Alıcılar ürün videosu ile aradıkları ürün hakkında daha net bilgiye sahip olurlar.

Amazon ürün videosu niçin gerekli?

Online alışverişlerin patlama yaptığı son yıllarda alıcıların en çok sıkıntı yaşadığı konu çevrimiçi olarak gördüğü ürünü fiziksel olarak deneyimleyememesi. Online alışveriş deneyiminden önce çarşı Pazar gezerek bir ürünü defalarca inceleyenler çevrimiçi alışveriş söz konusu olunca sadece resimlere bakıp karar vermek zorunda kalıyorlar. Genellikle bir görüntünün binlerce kelimeden daha etkili olduğu söylenir. Bu yaklaşıma bir de video açısından bakarsanız bir video binlerce görüntüye bedel olacaktır. Videolar gerçeğe en yakın görüntüler olduğu için alacağınız ürün hakkında en doğru kararı vermenize yardımcı kaynaklardır.

Liste kaydınızın kopyası, görseller ve Amazon A+ içeriğiniz ne kadar önemli olsa da, Amazon listelemelerinize ürün videoları eklemek müşteri deneyimini büyük ölçüde iyileştirebilir. Bir müşteri, satın almaya karar vermeden önce ürününüzle fiziksel olarak etkileşimde bulunamayacağından, ürününüzü Amazon listelemenizde sunma şekliniz, müşterinin ürünle ilgili tek deneyimidir. Müşteriniz online alışverişinde ürününüzü fiziksel olarak kontrol edip inceleyemez ama buna en yakın bir deneyim olarak video ile o ürünü yakından tanıyabilir.

ilgili: Amazon A+ İçerik (A+ Content) ile İlgili En Çok Merak Edilenler!

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

 

Müşterilerin %90’ı videoların satın alma kararları vermelerine yardımcı olduğunu ve videolu açılış sayfalarındaki dönüşüm oranlarının %80 arttığını söylüyor.

Başka bir deyişle, listelemenizde bir ürün videosuna sahip olmak, ürününüze kalabalık bir pazarda rekabet avantajı sağlayarak oyunun kurallarını değiştiren bir eklentidir. Amazon’da 60.000’den fazla kayıtlı marka ile rekabette ihmal etmeyi göze alamayacağınız bir fırsattır.

ilgili: 2022’de Bilmeniz Gereken Amazon İstatistikleri

Tüketicilerin %96’sı çevrimiçi satın alma kararları verirken videoyu faydalı buluyor.

Çevrimiçi alışveriş yapanların %79’u, bir ürün hakkında bilgi almak için bir sayfadaki metni okumaktansa bir video izlemeyi tercih ediyor.

Doğru ürün videosu, dönüşümleri %80’in üzerinde artırabilir.

Amazon satıcısı olarak ürününüzü bir video ile tanıtmanızın yüzlerce faydalarından bir kaçını ele alalım.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Amazon Ürün Videosu Faydaları

Amazon’un amacı kusursuz bir alışveriş deneyimi yaratmaktır. Bu amaçla Amazon üçüncü taraf satıcılara bu deneyimi müşterileri için daha iyi hale getirmelerine yardımcı olacak çeşitli araçlar sağlar. Müşteriler video aracılığıyla bir ürünün nasıl çalıştığını, ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını gerçekten görebilir ve satın alıp almamaya karar vermelerine yardımcı olabilir.

 

Amazon Ürün Videosu
Amazon Ürün Videosu

Ürün listelemeniz için neden Amazon ürün videolarını kullanmalısınız?

Kısa cevap: daha fazla ürün satmanıza yardımcı olacaklar.

Bir Amazon ürün videosu, liste kaydınıza birçok avantaj sağlar:

Ürününüzü hayata geçirir ve müşteri onu kullanırken kendilerini daha iyi hayal edebilir

Ürününüzün daha iyi açılarını ve perspektiflerini sağlar

Amazon ürün videosu kullanarak, ürününüzün kullanımlarını, özelliklerini ve faydalarını anında gösterebilirsiniz

Ürün videoları olmayan rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar

Listelemeniz sırasında bir müşteriyi meşgul edebilir, ürününüzle bir bağlantı oluşturabilir ve dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Amazon ürün Videoları, müşterinize net ürün beklentileri sunabileceğinden, olumsuz yorumlardan kurtulmuş olursunuz.

Ürün videoları, müşteriye, metin ve statik görüntülerin kendi başlarına elde edemeyecekleri ürününüz hakkında ek bilgi ve görselleştirme sağlar.

İnsan doğası gereği meraklıdır. Gösterişli bir şey görürsek, ilgimizi çeker. Videolar bu özelliği çok iyi kullanır.

Müşterileri kaydırmayı bırakmaya ve ürününüzün özelliklerine ve faydalarına fazladan bir saniye daha dikkat etmeye zorlarlar.

ilgili: Amazon ürün videoları için destek linki 

Çoğu durumda, insanlar içeriği gözden geçirir. Ancak, bir video onların yolunda durmasını ve odaklanmasını sağlar.

Müşteriler tanıdıkları bir markadan alışveriş yapmayı severler ve işte burada videolar işe yarar.

Bir video markanız hakkında çok şey anlatır. Marka hikayenizi paylaşmanın ve müşterilerinizle bağlantı kurmanın mükemmel bir yoludur.

ilgili: Amazon Marka Sayfası (Amazon Storefront) Nedir?

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

Biliyor musunuz? Müşterilerin %72’si bir ürün veya hizmeti video yoluyla öğrenmeyi tercih ediyor. İnternet kullanıcılarının %50’si bir mağazayı ziyaret etmeden önce bir ürün veya hizmetle ilgili videoları arar.

Videolar ilgi çekicidir. Sadece göze çarpmakla kalmaz, aynı zamanda bilgiyi kısa sürede kolayca erişilebilir ve sindirilebilir hale getirerek tutmaya yardımcı olurlar.

Bir anket, yöneticilerin %59’unun metin okumaktansa video izlemeyi tercih ettiğini söylediğini ortaya koydu. Bunun nedeni, görsel ve ses kombinasyonunun duyguları harekete geçirmesi ve müşterinin ürününüze olan ilgisini artırmasıdır.

Satış hunisine girme olasılığında artış sağlar

Videolar, etkili bir pazarlama stratejisinin bel kemiğidir. Beyninizin bir videoda verilen bilgileri daha uzun süre sindirmesi ve hatırlaması daha olasıdır. Bu, bir ziyaretçiyi ilk kez girişinize dönüştürmeseniz bile, markanızın hala akıllarının gerisinde kalacağı anlamına gelir. Bu nedenle, reklamınız bir sonraki sefer açıldığında, tıklama olasılıkları daha yüksektir.

Araştırmalar, açılış sayfanıza bir video eklemenin dönüşüm oranınızı %80’e kadar artırabileceğini gösteriyor. Bunu düşünün. Müşteriler, Amazon’un aramasında birçok ürün arasında gezinirken İlgilerini çeken bir video görürler. Üzerine tıklar, sunduğunuz ürün gibi markanızla etkileşime geçer ve ürününüzü sepetlerine eklerler.

Bir öğenin tüm özelliklerini, faydalarını ve işleyişini vurguladığınızda, müşteri üründen ve ne sunduğundan haberdar olur. Video, alıcının sahip olabileceği herhangi bir soruyu yanıtlamaya hizmet ediyor. Bu, daha iyi satın alma kararlarına yol açar ve bu da olumsuz yorumları azaltır.

 

 

Amazon Ürün Videosu İçerik Politikası

Bu politika, Amazon’a yüklenen videoların kurallarını kapsar ve video oluşturucu olarak gönderdiğiniz tüm içerikler için geçerlidir. Amazon, topluluğun bütünlüğünü çok ciddiye alır ve politikayı manipüle etmeye yönelik her türlü girişim kesinlikle yasaktır. Bu politikayı ihlal ederseniz, Amazon ürün videosu yükleme ve yönetme yeteneğinizi kısıtlayabilir, hatta her durumda, yapmış olabileceğiniz herhangi bir maliyet veya harcamayı size geri ödeme yükümlülüğü olmaksızın hesabınızı tamamen askıya alabilir veya feshedebilir. Amazon, İçerik Politikasını zaman içinde değiştirir, bu nedenle güncellemeleri kontrol etmeniz önerilir.

Uygunluk

Seller Central’da video yüklemek ve yönetmek için etkin bir Amazon Satıcı hesabınızın olması gerekir

Satış ayrıcalıklarınızı (Amazon Satış politikası yönergelerine uygun olarak veya başka bir şekilde) iptal ederseniz, video yükleme ve yönetme hakkınızı kaybedersiniz ve önceden yüklediğiniz videolar kaldırılabilir

Amazon, bu İçerik Politikasının ihlali nedeniyle video ayrıcalıklarınızı askıya alır veya iptal ederse, Amazon’dan bir sonraki bildirime kadar video yüklemeye uygun olmayacaksınız.

Videonun tamamı İngilizce olmalıdır

Ek hesaplar oluşturarak askıya alma işlemlerini engelleme girişimleri, söz konusu hesapların kalıcı olarak devre dışı bırakılmasıyla sonuçlanacaktır.

İddialar

Açık ve zımni tüm ifadeler gerekçelendirilmeli veya desteklenmelidir.

Kişisel görüşünüzü belirtebilirsiniz ve makul ve doğru olarak yorumlanması gerekir.

Güvenlik özellikleri, performans, teknik özellikler, boyutlar, ağırlık vb. gibi ürün özellikleri uygun olmalıdır.

Bahsedilen veya temsil edilen tüm ödüller (örneğin, “2017 Yılı Ürünü”), içerilen ürünün ayrıntı sayfasıyla birlikte gönderilmelidir.

Videolarınızda tanıttığınız tüm ASIN’lerin marka sahibi olmalısınız

Rakip karşılaştırmaları

 Bahsedilen karşılaştırmalar kesinlikle doğru olmalıdır. Örnek olarak, Ürün X’in Ürün Y’den daha fazla olan 8 GB RAM’e sahip olduğunu söyleyebilirsiniz.

Karalayıcı veya aşağılayıcı sözler söyleyemezsiniz. X Ürününün Y ürününden çok daha iyi olduğunu söyleyemezsiniz, Y çöptür.

Satıcı yetkisi talep edemez, firmanızı satıcı veya distribütör olarak gösteremez veya herhangi bir iletişim bilgisi sağlayamazsınız.

Fiyatlar ve promosyonlar

Bir fiyat veya ucuz, uygun fiyatlı, indirimde veya zamana duyarlı bilgiler gibi herhangi bir indirim veya promosyon bilgisi eklememelisiniz.

Ürün garantileri

Yalnızca üreticinin garantilerini ve teminatlarını sunabilirsiniz, ancak bunların oluşturulmasına veya değiştirilmesine izin verilmez. Bizden satın alırsanız garantiyi uzatacağız demeyin.

Amazon Müşteri degerlendirmeleri

Müşteri yorumlarından bahsetmek istiyorsanız kesin bilgileri eklemelisiniz. Müşterinin “Yüzdeki izleri tamamen yok etmek için bu krem ​​benim favorim” iddiasını bu ürün kanıtlayamayacağı için ekleyemezsiniz.

iligili: Olumlu Amazon Müşteri Yorumları Almanın 15 Etkili Yolu

Yorum bırakmak istiyorsunuz, ancak doğrudan olumlu yorumlar için değil

Bahsedilen yorumlarınız bir yıldan eski olmalıdır

Herhangi bir inceleme, bir ürünü rakip bir ürünle adıyla karşılaştırıyorsa, yukarıdaki Rakip Karşılaştırmaları bölümünde olmalıdır.

Anlamını değiştirebilecek müşteri incelemesinin anlamını değiştirmeyin veya değiştirmeyin

Kısıtlanmış ürünler ve hak talepleri

Alkolle ilgili ürünler:

Alkol üreticileri veya distribütörleri tarafından üretilen tüm ürünler kesinlikle yasaktır.

Şarap şişesi açacağı, bardak vb. gibi diğer üreticilerin veya distribütörlerin alkolle ilgili ürünlerine izin verilir, ancak aşağıdaki kurallara uymanız gerekir:

Sahte sarhoş bir şekilde (açıkça şaka olsa bile) bir şarap şişesini kapmak gibi sorumsuz içmeye teşvik etmeyin.

Aşırı alkol tüketimini teşvik etmeyin.

Alkollü içeceklerden uzak durmayı amorti edemezsiniz. Örneğin, “Limonata yapmaktan daha eğlenceli” diyemezsiniz.

ilgili: Amazon Kısıtlanmış Ürünler Neler? Hangi Ürünleri Amazon’da Satamazsınız?

Sağlık, güzellik ve kilo kaybı:

Uygun olmadıkça herhangi bir tıbbi açıklama yapmayın.

Herhangi bir tıbbi tavsiye veya öneri vermeyin

Sağlık ürünlerinin reçete edilen ürünlere benzer veya onlardan daha iyi olmasını talep etmeyin.

Ürününüz dengeli beslenmeden ve egzersiz yapmadan kilo verebilir demeyin.

Kilo kaybı sonuçlarını garanti etmeyin

Güvenli olmayabileceğinden, haftada iki kilodan fazla kilo verme hızından söz etmeyin.

Aşağıdaki diğer kabul edilemez ürün kategorileri videolara dahil edilmemelidir:

Kısıtlanmış Ürünler politikası kapsamında yasaklanmış ürün kategorileri

Amazon’un Yaratıcı Kabul Politikasının “Kabul Edilemez Ürünler ve Hizmetler” bölümündeki yasak ürün kategorileri.

İlgili:Amazon A+ İçerik (A+ Content) Ile İlgili En Çok Merak Edilenler!

Amazon Ürün Videosunda İzinler ve Yasaklar

 

Videolarınız şunları yapmamalıdır:

Çıplaklık, müstehcen içerik veya kışkırtıcı görüntüler (örneğin, bariz bir şekilde cinsel veya şehvetli pozlardaki modeller) içerme veya pornografi veya cinsel eylemleri tasvir etmek.

Müşteriyi ürün detay sayfasından uzaklaştıran tüm web bağlantılarını, URL’leri veya harekete geçirici mesajları eklemek.

Aldatıcı, yanlış veya yanıltıcı olmak ya da bir kişinin veya markanın kimliğine bürünmek.

Markanız bu tür bir ünlüden resmi bir onay almamışsa, onayınız olduğunu ima etmeyin veya herhangi bir şekilde belirli ünlülere atıfta bulunmayın.

İzleyicileri Amazon’dan uzaklaştırmak. Örneğin, izleyicileri harici bir web sitesini ziyaret etmeye yönlendiremezsiniz.

Başkasının fikri mülkiyetini veya diğer haklarını ihlal etmek. Örneğin, ilgili tüm üçüncü taraflardan izin almadığınız sürece, videolarınıza müzik çalmayın veya resim, sanat eseri veya diğer görsel-işitsel eserler dahil etmeyin. Ayrıca, marka sahibinden izin almadıysanız, belirgin bir şekilde görünür markaya sahip giysiler, takılar veya aksesuarlar kullanmaktan da kaçınmalısınız.

Kişisel veya özel bilgileri ifşa etmek.

Duygusal olarak sömürücü, tartışmalı, şok edici veya izleyicileri rahatsız etme olasılığı yüksek tutum içinde olmak.

Sosyal olarak tarafsız olun. Örneğin, ayrımcı, cinsiyetçi veya ırkçı ifadeler kullanmayın. Politika veya skandallar, cinsiyet hakları, ateşli silahlar vb. gibi diğer hassas konularla ilgili bölücü tartışmalara girmek.

Kötü, kaba veya müstehcen dil ya da skatolojik referansları dahil etmek.

Müstehcen, iğrenç, kaba, küçük düşürücü, iftira niteliğinde, taciz edici, küçük düşürücü, bir başkasının mahremiyetini ihlal eden veya başka bir şekilde yasa dışı davranış içinde olmak.

Güvenliğinizi veya başkalarının güvenliğini tehlikeye atmak.

Şiddeti veya sansürlenmemiş görüntüleri teşvik etmek veya tasvir etmek.

Antisosyal veya rahatsız edici davranışları teşvik etmek. Örneğin, kapalı mekanlarda kaykay yapmayı veya toplu taşıma araçlarında sigara içmeyi teşvik etmek.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Sayfada gezinmeye müdahale etmek veya müdahale etmeye çalışmak.

Nakliye detaylarıyla ilgili tüm bilgileri eklememek.

Yalnızca Amazon.com’da satışa sunulan ürünlerle ilgili videolar yükleyebilirsiniz.

Çocuklar

Toplulukta paylaştığınız içerik çocuklara yönelik olmamalıdır. Çocuk ürünleri, yüklenen videolar için uygundur ancak içerik çocuklara yönelik olmamalıdır.

Bir çocuk bir videoda gösteriliyorsa, çocuğun görünümü doğrudan tartışılan ürünlerle ilgili olmalı ve çocuğun ebeveynlerinin ve/veya vasilerinin yazılı onayı alınmış olmalıdır.

Mayo ve çocuk iç çamaşırları yapan reşit olmayanlar da dahil olmak üzere, reşit olmayanları içeren herhangi bir çıplaklık veya müstehcen içerik kesinlikle yasaktır.

Amazon ürün video İhlalleri

Amazon, müşteri deneyimini koruyacak ve bunu yaparken bu İçerik Politikasının sadece sözlerini değil ruhunu da yansıtacaktır. Amazon, bu İçerik Politikası tarafından açıkça yasaklanmış olsun ya da olmasın, izleyici deneyimini olumsuz etkilediğini düşündüğü herhangi bir içeriği askıya alma veya feshetme veya herhangi bir içeriği duraklatma veya kaldırma hakkını saklı tutar. Bu İçerik Politikası, Amazon’un kısıtlayabileceği veya engelleyebileceği her tür içeriği veya Amazon’un içeriği kısıtlayabileceği veya engelleyebileceği her temeli kapsamlı bir şekilde listelemez.

Diğer şartlar ve koşullar

Bu İçerik Politikasına ek olarak yüklediğiniz videolar Amazon’un Topluluk Kurallarına tabidir.

Topluluğa katılarak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikasını kabul edersiniz, geçerli yasalara, kurallara, düzenlemelere ve yönergelere uymayı kabul edersiniz ve Amazon’u ve bağlı kuruluşlarını içeriğinizden kaynaklanan herhangi bir iddia veya yükümlülükten muaf tutarsınız. Bir Amazon satıcısı adına video oluşturma yetkiniz varsa, bu tür bir ilişkiyi açıkça açıklamanız gerekir ve topluluğa katılımınız için geçerli satıcı sözleşmesinin koşulları geçerli olacaktır.

Yukarıdakilere ek olarak ve bunlarla sınırlı olmaksızın, bir satıcıysanız, Amazon Hizmetleri İş Çözümleri Sözleşmesinde belirtilen tüm hüküm ve koşullara uymayı kabul edersiniz.

Yasaların izin verdiği azami ölçüde, topluluğa gönderdiğiniz içeriğin tüm manevi haklarından, mahremiyet haklarından ve tanıtım haklarından feragat edersiniz ve Amazon’a gerekli tüm üçüncü taraf izinlerini, izinlerini ve izinlerini sağlamayı kabul edersiniz.

İlgili: Amazon Satış Sıralaması Için 14 Önemli Faktör!

 

Amazon Ürün Videosu Özellikleri:

16:9 En boy oranı

 

23.976, 24, 25, 29.97, 29.98 veya 30 fps

 

H.264 veya H.265 kodeki

6-45 saniye uzunluğunda (30 saniye veya daha azı şiddetle tavsiye edilir)

500 MB veya Daha Küçük

MP4 veya MOV dosyası

Ana veya temel profil

Aşamalı tarama türü

1 Yalnızca video akışı

Amazon Ürün Videosu Ses Özellikleri:

44,1 kHz veya daha yüksek örnekleme hızı

 

1’den fazla ses akışı değil

Video, en az 1280 x 720 piksel çözünürlüğe sahip 16:9 en boy oranında olmalıdır.

1 Mbps veya daha yüksek bit hızında bir RGB profili ile kaydedilmelidir.

Videonuz şu biçimlerden birinde olmalıdır: MP4, MOV, 3GP, AAC, AVI, FLV veya MPEG-2.

Sesin bit hızı 128 kbps ve örnekleme hızı 44 kHz veya daha yüksek olmalıdır.

Uzunluk kısıtlaması yoktur, ancak ideal bir video 2 dakikadan uzun olmamalıdır.

Profesyonel İpucu: Videonun ilk 9 saniyesi çok önemlidir. Müşterinin dikkatini çekmeli ve onları yakalamalısınız.

Mükemmel bir izlenim için profesyonel görünümlü bir video oluşturun.

Tutarlı markalaşma çok önemlidir. Ürününüze ve markanıza uygun bir renk teması ve stili seçtiğinizden emin olun.

Videolarınızı .png veya .jpeg formatında yüksek kaliteli bir küçük resimle yüklemelisiniz. Bu, müşterilerin dikkatini çekmeye yardımcı olur.

Bahsettiğiniz tüm iddialar veya ödüller doğru olmalı ve bunları destekleyecek yeterli destekleyici kanıta sahip olmalıdır.

Boyutlar, ağırlık, özellikler, performans ve spesifikasyonlar gibi ürün özellikleri uygun ve amacına uygun olmalıdır.

Videoda bir çocuğu gösterirseniz, görünüşü tartışılan ürünle ilgili olmalıdır. Çocuğun ebeveynlerinin ve/veya vasilerinin onayı zorunludur.

Profesyonel ipucu: Basitçe arka plan müziği eklemek işe yaramaz. İzleyicileri sesleri kapalı olarak karşılamak için altyazılar veya grafikler ekleyin.

Amazon Ürün Videosu Hazırlanırken Yapılması Gerekenler

Videonun ilk birkaç saniyesinde izleyicinizi bağlamaya çalışın. Uzun bir tanıtımınız varsa, müşteri ilgisini kaybeder ve tıklar.

Videoyu kısa ve öz tutun. Tüm tüyleri veya gereksiz bilgileri kesin. Videoyu bir dakikanın altında tutmanızı öneririz. Not: Videonuzu Sponsorlu Markalar video reklamlarında kullanmak istiyorsanız, 45 saniyenin altında olmalıdır.

Kendinize şu soruyu sorun: Ürünüm hangi sorunu çözüyor? Ürününüzü müşterinizin sorununa çözüm olarak gösterin. Bir ürün öne çıkarma veya karşılaştırma videosu, bunu ele almanın etkili bir yoludur.

Videonuzda seslendirme kullanıyorsanız, mükemmel ses kalitesine sahip olduğunuzdan emin olun. Sesi herhangi bir şekilde duymak zorsa veya boğuksa, kimse onu izlemek istemeyecektir. Kameranıza veya telefonunuza kolayca takabileceğiniz iyi bir mikrofona yatırım yapın.

Videonuzu kaydetmek için telefonunuzu kullanıyorsanız, çekimlerinizin düzgün ve sabit olmasını sağlamak için uygun fiyatlı bir telefon sehpası satın alın.

Tüm kliplerinizi bir araya getirmek için iMovie gibi ücretsiz video düzenleme yazılımlarını kullanın. Kaliteli bir video üretmek için herhangi bir süslü ekipmana veya yazılıma ihtiyacınız yok.

Müşterinin videonuzdan en iyi şekilde yararlanması için ana özelliklerinize ve avantajlarınıza odaklanın. Müşteriler, ürünü çalışırken görmek ve bir sürü kopya okumadan ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için ürün videolarını izlemeyi tercih ediyor.

Video boyunca iyi aydınlatma kullanın. Ürününüzün karanlık köşeler veya parlama olmadan iyi aydınlatıldığından emin olun. Profesyonel aydınlatmanız yoksa doğal ışık da işe yarar.

Ürünün önemli özelliklerini veya avantajlarını belirtmek için ekrandaki metni kullanın. Bu, özellikle birisi videonuzu sesi kapalı olarak izliyorsa faydalıdır.

Bir ruh hali oluşturmak ve videonuza profesyonel bir görünüm kazandırmak için videonuzun arka planında telifsiz müzik kullanın.

Amazon Ürün Videosu Yapılırken Uzak Durulması Gerekenler

Videonuza herhangi bir promosyon bilgisi (“özel indirim” veya “sınırlı süre” gibi), indirim kodları veya zamana duyarlı dil eklemeyin.

Rakipleriniz hakkında karalayıcı açıklamalar yapmayın. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi videolarınızda başka markalardan bahsedemezsiniz. Bu tür ifadeleri “rakiplerimiz” ile sınırlandırın.

 

Kendi web sitenize bir URL eklemek gibi, izleyicileri Amazon’dan uzaklaştırmaya çalışmayın. Bunu yaparsanız Amazon videonuzu onaylamayacaktır.

 

 

Harici iletişim bilgileri vermeyin veya ziyaretçileri Amazon platformundan uzaklaştıran bir web adresi göstermeyin.

Üçüncü taraf alıntıları veya editoryal içerik yayınlamayın. Marka resmi bir onay almadıkça, bir ünlüden veya tanınmış kişiden referans bile almaz.

Karşılaştırmalar eklemek istiyorsanız, bunların rakiplerinizi küçümsemediğinden veya karalamadığından emin olmalısınız.

Ürün videolarınız promosyon bilgileri, fiyat noktaları, abartılar, yanlış iddialar veya zamana duyarlı bilgiler içermemelidir.

Logoları veya şirket adlarını kullanarak rakiplerinizden veya diğer markalardan doğrudan bahsetmeyin. Yalnızca markanızın veya sattığınız ürünlerin logolarını gösterebilirsiniz.

Amazon Ürün Videosu türleri

Ürününüz için oluşturabileceğiniz birkaç farklı video türü vardır. Liste kaydınızda kullanmanız gereken video türü, sattığınız ürünün türüne bağlıdır. Örneğin, bir giyim veya mücevher ürünü satıyorsanız, bir ürün öne çıkanları veya yaşam tarzı videosu, ürününüzü en iyi şekilde sergileyecektir.

Amazon ürün öne çıkanlar videosu

Bu video türü, ürününüzün temel özelliklerini, kullanımlarını ve avantajlarını belirtir. Potansiyel müşterilere ürününüzün tam olarak neler sunabileceğini göstermek için bir ürün öne çıkanlar videosu kullanın. Bu videoyu hazırlarken, ürününüzün temel özelliklerine odaklanın ve kısa, basit ve konuya odaklı tutun.

Adı gibi, bu video türü de ürüne, her yönden görünümüne ve sahip olabileceği özelliklere odaklanır. Ekleyeceğiniz statik resimleriniz varsa, basit, kısa, etkili ve mükemmeldir.

Amazon yaşam tarzı videosu

Bir yaşam tarzı videosu, hedef kitleniz tarafından kullanılan ürünü gösterir. Bu, potansiyel müşterilerinize ürünün tadını nasıl çıkarabilecekleri konusunda bir fikir verir ve ürünü kullanırken kendilerini hayal etme şansı verir. Bu tür videolar çekerken hedef kitlenizi ve ne aradıklarını bilmek çok önemlidir. Onlarla ürününüz arasında bir bağlantı kurmayı ve bunun hayatlarını nasıl iyileştirebileceğini hayal etmelerine yardımcı olmayı hedefleyin.Bu videolara Müşteri deneyimi videosu da denir. Burada müşterinize ürünü nasıl kullanacağını ve kullanımdayken nasıl hissettiğini gösterirsiniz. Bu, alıcılarınızla bağlantı kurmanın ve onları satın almaya zorlamanın harika bir yoludur.

Amazon açıklayıcı video/kutu açma

Bu tür videoları daha önce YouTube’da gördünüz: Birisi bir ürünü baştan sona kutusundan çıkarıyor ve pakette gelen her şeyi görüp öğreniyorsunuz. Bu tür bir video, müşterilere, siparişleri geldiğinde nasıl görüneceğini bilmenin memnuniyetini verebilir ve ürünün kutusundan çıkarmalarına olanak tanır. İyi yapılırsa, bir kutu açma/açıklayıcı video, müşterilere satın alma konusunda etkili bir fikir verebilir.

Bu videolar ürünlerinizi sergilemek için kullanılır. Özelliklerini, faydalarını, kullanımını vb. açıklayın. Karmaşık veya çok amaçlı bir ürününüz varsa, bu tür videolar sizin için mükemmel olabilir. Aslında, insanların ezici bir çoğunluğu (%94) bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için açıklayıcı videolar kullandığını bildiriyor ve %84’ü bir satın alma işlemine kapıldığını kabul ediyor.

Amazon ürün karşılaştırma videosu

Bu video türü, ürününüzü rakip bir ürünle karşılaştırmalı olarak gösterir. Cesur ama etkili bir hareket, özellikle de ürününüzün rekabetten daha iyi olmasının iyi nedenleri varsa. Rakiplerinizden isimleriyle bahsetmenize izin verilmediğini unutmayın. Bunun yerine, “bizimkine karşı onlarınki” gibi ihtiyatlı bir dil kullanabilirsiniz. Bu tür bir video, ürününüz rakiplerinizin ürününün çözemediği belirli bir sorunu çözebiliyorsa en iyi sonucu verir. Karşılaştırma videolarında, ürünlerinizin özelliklerini ve avantajlarını rakiplerinizinkiyle veya farklı bir ürün türüyle karşılaştırırsınız. Bu tip, birçok kişi aynı şeyi satarken ve siz farklılaşmak istediğinizde kullanılabilir. Veya pazara başka bir ürünün değiştirilmiş bir versiyonunu getiriyorsanız.

Amazon ürün videoları nereye eklenir?

Tam olarak değil. Yalnızca Marka Kaydı olan satıcılar listelerine video ekleyebilir. Ve onları tam olarak nereye ekleyebilirler

Ana Görüntü Blokları

İlk nokta, ürün detay sayfasının sol üst köşesinde bulunan ana resim bloklarıdır. Amazon Brand Registry veya Vendor Central’a kayıtlı satıcılar, resim bloklarına bir video ekleyebilir.

Amazon A+ İçerik

Ürün görsellerinin altına veya madde işaretinin altına video ekleyebilirsiniz.

Amazon A+ İçeriğinizin merhemleri. Ayrıca, “Üreticiden” bölümünün altında da görülebilirler.

Müşteri Soruları ve Cevapları

Tüm uygun satıcılar, müşteri sorularına yanıt olarak video yükleyebilir. Bunlar cevaplar bölümünde görülebilir. Videolar ideal olarak MP4 veya MOV formatında olmalıdır. Boyutları 10-25 MB arasında olmalı ve en boy oranı 16:9 olmalıdır.

Alıcı Yorumları

Müşterileriniz, ürün detay sayfanızın altındaki “Müşteri İncelemeleri” bölümünde veya İlgili Video Kısaları bölümünün altında video yayınlayabilir.

Amazon listelerinde kimler video kullanabilir?

Ürün videoları tüm Amazon satıcıları tarafından kullanılamaz. Şu anda, iki birincil grup tarafından kullanılabilir:

Amazon’da bir ürüne video eklemenin maliyeti nedir?

Marka tescilli pazar yeri satıcıları için, listenize veya Amazon Storefront’a bir ürün videosu eklemek ücretsizdir.

Ne yazık ki, satıcılar ürün videosunu kullanmak için fazladan ödeme yapar. Birinci sınıf bir modül olarak kabul edilir ve bir ASIN varyasyon ailesini kapsayan ayrıntı sayfası başına yaklaşık 1500 ABD Doları tutarındadır.

Tüm markalar ve satıcılar için, bir müşteri incelemesinde yayınlanan ürün videosu ücretsizdir.

Video prodüksiyon maliyetleri açısından, yüksek kaliteli ürün videolarını üretmek her zamankinden daha ucuz hale geldi. Kamera, düzenleme ve aydınlatma teknolojisindeki gelişmelerle birlikte, video çok uygun maliyetli hale geldi.

Bir ürün listelemesine video ekleme çok kolaydır

 

 • Envanter’e tıklayın.
 • Açılır menüden Videoları Yükle ve Yönet’i seçin.
 • Video Yükle düğmesini tıklayın ve video dosyanızı seçin.
 • Videoyla ilgili bir başlık ve ASIN’leri girin.
 • Video için bir küçük resim (ön izleme görüntüsü) seçin.
 • Videoyu onay için Amazon’a göndermek için gönder düğmesini tıklayın.
 • İnceleme süreci bir haftaya kadar ve bazen daha uzun sürebilir. Onaylandıktan sonra durum “canlı” olarak değişecektir. Halihazırda atanmış altıdan fazla resim olmadığı sürece, video iki gün içinde ilgili ASIN’ler için ürün detay sayfalarında görünmelidir.

Bir prodüksiyon şirketi kiralamalı mıyım yoksa kendim ürün videoları mı oluşturmalıyım?

Markanızın ürünleri için bir video oluştururken iki ana seçeneğiniz vardır: videoyu şirket içinde oluşturun veya video oluşturma işlemini Amazon ürün videoları konusunda uzmanlaşmış bir prodüksiyon şirketi veya ajansla sözleşme yapın

Markanızın ürünleri için bir video oluştururken iki ana seçeneğiniz vardır: videoyu şirket içinde oluşturun veya video oluşturma işlemini Amazon ürün videoları konusunda uzmanlaşmış bir prodüksiyon şirketi veya ajansla sözleşme yapın.

Stüdyoda Amazon ürün video prodüksiyonu

Hangisini seçeceğiniz nihai olarak bütçenize, zaman kısıtlamalarınıza ve kurum içi personelin bir ajans veya prodüksiyon şirketine karşı uzmanlığına bağlıdır.

Kendiniz yapıp yapmadığınıza bakılmaksızın, markanızın bütünlüğünü korumak ve ortaya çıkan videonun mümkün olan en yüksek kalitesini sağlamak için yine de sürece çok dahil olmanız gerekir.

Çoğu Amazon markası ve özel marka satıcısı için en iyi hareket tarzı, profesyonel kalitede video prodüksiyonuna yatırım yapmaktır. Markanızın ve ürünlerinin mümkün olan en üst düzeyde temsil edilmesini istiyorsunuz ve profesyonel video prodüksiyonuna yapılan yatırım, zamanla artan satışlarla kendini amorti edecektir.

Bir videonun prodüksiyon öncesi planlamasında ne düşünmeliyim?

İster markanızın en yeni widget’ı ister Marvel Studios’un en yeni gişe rekorları kıran filmi olsun, her tür video prodüksiyonunda ön prodüksiyon ve planlama başarının anahtarıdır.

Ürün videonuz söz konusu olduğunda, markanızı ve ürününüzü nasıl sunmak istediğinizi ve dahil edilecek ürün bilgilerini dikkatlice düşünmek çok önemlidir.

Markanız nasıl konumlanıyor ve üretim bunu nasıl sunacak? Üst düzey mi yoksa kitleler için bir ürün mü?

Ürünün hangi özellikleri ve faydaları ve müşteriler için bir sorunu nasıl çözüyorlar?

Ürününüzü müşterilerin anlamasına ve satın almak istemesine yardımcı olacak şekilde nasıl sunarsınız?

Müşteriler genellikle hangi soruları soruyor ve bu soruları videoda nasıl yanıtlayabilirsiniz?

Ürün varyasyonları var mı? Bunlar ayrı videolar mı gerektiriyor yoksa tek bir videoda toplanabilir mi?

Markanızın ürünlerini sergilemek için bir ürün videosu hazırlıyorsunuz. Bu nedenle, markanızın süreç boyunca yerinde kaldığından emin olmanız gerekir.

Amazon Ürün Videom için senaryo yazarken nasıl bir yol izlemeliyim?

Daha önce hiç video senaryosu hazırlamadıysanız, “Ne kadar zor olabilir?” diye düşünebilirsiniz. Cevap oldukça zor – özellikle daha kısa videolar için.

Amazon ürün videoları için ideal uzunluk bir dakikadan azdır, ancak daha uzun olabilir. Ancak, iki dakikayı geçtiğinizde videonuz istediğiniz etkiyi veya ilgiyi göremeyecek. En iyi kural şudur: ne kadar kısa o kadar iyi.

Bir dakikalık bir video için bir komut dosyasında, her kelime ve görüntü önemlidir. Ürünü, faydalarını ve kullanımlarını tanıtmanız gerekirken, aynı zamanda doğru görüntülerle ilgi çekici ve senkronize olmasını sağlamanız gerekir.

Bu, mesajınızı damıtmak, ikna edici bir görsel ve anlatımsal şekilde sunmak için profesyonel bir senaryo yazarı veya metin yazarı kiralamak için uygun bir zaman olabilir.

Ayrıca anlatımı da göz önünde bulundurmalısınız. Kamerada anlatıcı mı yoksa kamera dışından seslendirme mi olacak? Belki hiç anlatıma gerek kalmadan, hikaye resimler, başlıklar ve grafiklerle anlatılıyor?

Üretim öncesi karar verdiğiniz hedefleri göz önünde bulundurun, ardından ideal müşterinize doğru bilgiyi iletmenize en çok yardımcı olacak formatı seçin.

Amazon Ürün videom için ne tür müzik seçmeliyim?

Telif hakkıyla korunan müziği izinsiz kullanmadığınızdan emin olun. Video müzikleri için düşük maliyetli müzik konusunda uzmanlaşmış birçok web sitesi var. Telif hakkı olmayan müzik arayın, ancak telif ücretinin tamamen ücretsiz olduğu anlamına gelmediğini unutmayın, bu sadece maliyetin müziğin kaç kez duyulduğuna bağlı olmadığı anlamına gelir.

Özellikle kısa bir videoda, doğru müzik parçasına sahip olmak, izleme deneyimi için çok önemlidir.

Anlatımı boğmak veya izleyicinin dikkatini dağıtmak istemezsiniz, bu nedenle müziğiniz sunumun geri kalanını tamamlayıcı olsun.

Video düzenleyicinize müziği nasıl kullandıkları konusunda esneklik sağlamak için mümkün olan en yüksek kalitede indirmeyi aldığınızdan emin olun. Kötü ses, en iyi görünen videoyu bile mahvedebilir.

Amazon Ürün Videosu Çekmeye başlamadan önce neye ihtiyacım var?

Videoyu kendiniz yapıyor veya profesyonel bir prodüksiyon şirketi kullanıyor olsanız da, kameralar dönmeye başlamadan önce hazırlamanız gereken çok şey var.

Videoya eklemek için yüksek kaliteli dijital ve/veya fiziksel logolar hazırlayın. Markanızın renklerini arka planda, hatta belki de kameradaki yeteneklerin kıyafet seçiminde kullanabilirsiniz.

Grafik öğeler oluşturun, yüksek kaliteli fotoğraflar toplayın ve müzik dosyalarınızı hazırlayın. Kendi çekiminizi yapıyorsanız, alanı hazırlayın ve tüm ekipmanları test edin.

Hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, filme almak için ürününüzün birden fazla kopyasını bulundurmaktır. En iyi görünenleri yalnızca yakın çekimler ve ürün çekimleri için “kahraman” ürünler olarak kullanın. Ürünü kullanımda göstermek için farklı öğeler kullanın ve gerekirse ürünleri rötuşlamak için temizlik malzemelerini elinizde bulundurun.

Temizliğe karşı aşırı hevesli tutum neden? Yakın çekimlerde parmak izlerini ve toz lekelerini görmenin ne kadar kolay olduğuna şaşırabilirsiniz.

Amazon’un ürün videoları için teknik gereksinimleri nelerdir?

Platformdaki tüm içeriklerde olduğu gibi, ürün videolarının teknik yönleri söz konusu olduğunda Amazon’un çok özel yönergeleri vardır.

Dosyayı video düzenleme yazılımınızdan mevcut en yüksek kalite ayarında dışa aktarın. Kabul edilebilir dosya biçimleri 3GP, AAC, AVI, FLV, MOV, MP4 ve MPEG-2’dir. Apple ProRes dosya biçiminden kaçının.

Küçük resim, 16:9 en boy oranında ve minimum 1280 x 720 piksel (1920 x 1080 tercih edilir) bir JPEG veya PNG dosya biçiminde olmalıdır.

Amazon yüklediğim ürün videosunu neden reddetti?

Amazon ürün videonuz, Amazon’un Video İçeriği Politikasında belirtilen şartlara göre onaya tabidir. Bunun gibi, bir videonuzun onaylanmamasına neden olacak şekilde bu şartların ihlalini oluşturacak çok sayıda şey.

 • Ürünle ilgili desteklenmeyen veya yanlış iddialar.
 • Rakipler hakkında aşağılayıcı sözler.
 • Şirketinize satıcı veya distribütör olarak atıfta bulunmak veya herhangi bir şirket iletişim bilgisi sağlamak.
 • Fiyatlar, promosyonlar, indirim talepleri veya zamana duyarlı bilgiler dahil.
 • Üretici garantisini değiştirmek veya kendi garantinizi sunmak.
 • Yanlış ürün bilgileri içeren müşteri yorumlarından bahsetmek, olumlu yorumlar istemek, bir yıldan daha eski yorumları kullanmak veya yorumlarını anlamlarını değiştirmek için düzenlemek.
 • Dengeli beslenmeden ve egzersiz yapmadan bir ürünün kilo verdirebileceğini iddia etmek.
 • İzleyiciyi sayfadan veya genel olarak Amazon’dan uzaklaştıran web bağlantıları veya harekete geçirici mesajlar dahil.
 • Ünlülerin onayını ima etmek veya başkalarının fikri mülkiyet haklarını ihlal etmek.
 • Tartışmalı, sosyal olarak duyarsız veya politik olarak bölücü olmak vb.
 • Gördüğünüz gibi, Video İçerik Politikasını ihlal etmenin birçok yolu var. Politikayı baştan sona dikkatli bir şekilde okumadıysanız, özellikle de senaryonuzda mizah kullanmaya çalışıyorsanız veya herhangi bir şekilde hassas bir ürününüz varsa, bunu yanlışlıkla yapmanız oldukça olasıdır.
 • Önlenebilir politika hataları nedeniyle bir videoyu yeniden çekmek veya yeniden düzenlemek zorunda kalmak zaman alıcı, maliyetli ve sinir bozucu olacaktır.

  Amazon’da kayıtlı bir marka olmadan ürün videosu eklemenin bir yolu var mı?

  Ürün videosunun avantajlarından yararlanmak istiyorsanız ancak bir markanız yoksa veya Amazon Marka Kaydı’na dahil olmayan bir markanız varsa, o zaman yalnızca bir seçeneğe sahipsiniz.

  Bu seçenek bir müşteri inceleme videosudur. Bir müşteri, liste kaydınıza bir inceleme gönderebilir ve buna bir ürün videosu ekleyebilir. Mükemmel müşteri hizmetlerine ve optimize edilmiş bir listelemeye sahip harika bir ürününüz varsa, başka bir şey yapmanıza gerek kalmadan inceleme videolarının gönderildiğini görebilirsiniz.

  Video ekleyebilmek için sahte incelemeler göndermeyin veya kaydınıza video incelemeleri eklemeyi vaat eden gölgeli hizmetlerden birini kullanmayın. Amazon bir süre size yetişemeyebilir, ancak bunu yaptığında, bu eylemler satıcı hesabınızın kalıcı olarak askıya alınması riskini taşır.

  Ürün videolarının tüm avantajlarının yanı sıra Amazon A+ içeriğin ve bir marka koruması seviyesinin keyfini çıkarmak için en iyi seçeneğiniz markanızı Amazon marka kaydına almaktır.

   

  Amazon ürün videoları nedir?

  Amazon ürün videoları, ürünlerinizi tanıtan kısa videolardır. Ürün özelliklerini vurgulamak, kullanım örneklerini göstermek veya insanlara satın almadan önce ne satın aldıklarına dair bir fikir vermek için kullanılabilir!

  Amazon’da ürün videoları var mı?

  Marka tescilli Amazon satıcıları listelerine ürün videoları ekleyebilir. Ürün videolarının markanız için yaratabileceği etki çok büyüktür. Amazon satıcıları %90’ı videoların satın alma kararları vermelerine yardımcı olduğunu ve videolu açılış sayfalarındaki dönüşüm oranlarının %80 arttığını söylüyor.

  Ücretsiz ürün videoları nasıl yapılır?

  Aşağıdaki uygulamalardan video hazırlayabilirsiniz
  *Pixabay.
  *Videvo.
  *Pexels.
  *Videezy.
  *Life of Vids.
  *Coverr.
  *Splitshire.
  *Clipstill.

  Amazon ürün sayfama nasıl video eklerim?

  *Amazon Satıcı Merkezinizde Oturum Açın ve Envanter Sekmesine tıklayın
  *Videoları Yükle ve Yönet’e tıklayın.
  *Videoyu Yükleyin ve Dosya Türünü Seçin
  *Doğru Anahtar Kelimelerle Bir Başlık Oluşturun
  *Videonuzu Temsil Eden Bir Küçük Resim Seçin
  *Videonuza Bağlı ASIN’leri (Ürünler) seçin.
  *Onay İçin Gönder’i tıklayın.