Becommer.com

Amazon Marka Tescili ve Amazon Marka Kaydı Rehberi 2023

Amazon Marka Tescili nedir? Neden Önemlidir?

Amazon’daki bir e-ticaret işletmesi olarak markanızı dolandırıcılıktan korumak en büyük önceliklerinizden biri olmalıdır. Üçüncü taraf satıcılar, ürünlerinizin adını değiştirerek düşük kaliteli ürünlerini satmak için marka adınızı kullanan rakipler bu anlamda dikkatli olmanız gerkene başlıca faktörlerdendir. Bu nedenle çevrimiçi mağazalar, e-ticaret platformunun markalarını korumaya yönelik paketi olan Amazon Brand Registry konusunda ciddileşmelidir.  Amazon marka tescili uygulaması müşterileriniz için daha iyi bir marka deneyimi yaratırken size daha fazla güvenlik sunacak bir uygulama. Bu yazımızda ele alacağımız başlıca konular şunlar:

  • Amazon marka tescili uygulaması nedir?
  • Amazon marka tescili uygulamasının faydaları nelerdir?
  • Amazon marka tescili uygulaması nasıl yapılır?

ilgili : Becommer eBay Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

ilgili :Amazon Brand Registry ( Amazon Marka Koruma ) Nedir? Püf Noktaları!

Amazon marka tescili, marka sahiplerini Amazon’a tanımlayan bir programdır. Marka sahiplerinin Amazon’daki fikri mülkiyetlerini ve ürün içeriklerini korumalarına yardımcı olur. Amazon marka tescili (Brand Registry), marka sahiplerinin fikri mülkiyet ihlallerini, politika ihlallerini, listeleme sorunlarını ve teknik sorunları bildirmek ve ayrıca daha önce iletilen vakaları iletmek için iletişime geçebilecekleri özel bir ekibe sahiptir. Marka Kaydı ayrıca marka sahiplerine A+ İçerik ve Amazon Storefronts dahil olmak üzere ek pazarlama programlarına erişim sağlar.

Amazon marka tescili uygulaması (Amazon Brand Registry), Amazon’daki mağaza sahiplerinin işlerini geliştirmek, markalarını korumak ve daha iyi müşteri deneyimleri sunmak için çok çeşitli gelişmiş araçlara erişmesine olanak tanıyan bir programdır. Amazon mağazanızı bir sonraki seviyeye taşımaya çalışıyorsanız, önemli bir fark yaratabilir. İster mağaza performansınızı ölçmek ister müşterilere ulaşmanın yeni yollarını bulmak olsun, Amazon Marka kaydı sizin için önemli imkanlara sahiptir. Sunduğu çözümlerden bazıları şunlardır:

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Amazon Marka Koruması:

Amazon marka tescili, çevrimiçi mağazanızı korumaya yönelik tüm araçlarla birlikte gelir. Ürün sayfalarınız için doğru listelemelerle birlikte gelir, markanıza yönelik şüphelenilen ihlalleri ortadan kaldırır ve algılanan ihlalleri bildirmenize olanak tanır.

ilgili: 2022’de Amazon’da Satacak Toptan Ürünler Nasıl Seçilir? Altın Öğütler

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Marka Deneyimi Optimizasyonu:

Amazon Marka Kaydı’na kaydolan mağazalar, markalarını çevrimiçi olarak tanıtmak için sınırsız yollardan yararlanır. Örneğin, sponsorlu reklamları ve ürünleri sergilemek için yüksek kaliteli içeriği içerir.

Gelişmiş Mağaza Analitiği:

Brand Registry’nin gelişmiş analitiği ile işletmenizin nasıl performans gösterdiğini tam olarak anlayacaksınız. Oradan, mağazanızı geliştirmek için veriye dayalı daha iyi kararlar verebileceksiniz. Şu anda dünya çapında Amazon Marka Tescili programının parçası olan 350.000’den fazla Amazon markası var. Amazon’un kendilerine göre, program 2,5 milyondan fazla kötü oyuncuyu durdurabildi ve yaklaşık 6 milyar şüpheli kötü listeyi engelleyebildi.

Amazon Marka Tescili Neden Önemlidir

Amazon Marka Tescili Avantajları

Mağazanızı Amazon Marka Tescili programına uygun hale getirmenin birçok avantajı vardır. Bu ana faydalar şunları içerir:

1. Markanızın Ürün Listelemeleri İçin Tam Koruma Elde Edersiniz

Amazon Marka Tescili ile ürün listelemeleriniz üzerinde tam koruma elde edersiniz. Bu, ürün listelemenizin bilgilerinin platformda nasıl görüntülendiğini ve ürünlerinizi nasıl tanıtmak istediğinizi kontrol ettiğiniz anlamına gelir. Diğer bir deyişle, tüm marka bilgilerinizin doğru ellerde olduğundan emin olabilirsiniz. Üçüncü taraf Amazon satıcılarının ürün listeleme bilgilerinizi değiştirmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Amazon, ürünlerinizi platformunda sergilediğinde, markanız için kaydettiğiniz verilere her zaman öncelik verir.

ilgili: Amazon Ürün Listelemede Satışları Artıran 10 İpucu

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Ürün bilgilerinizin yanı sıra Amazon Marka Kaydı, reklam verilerinizin korunmasına da yardımcı olabilir. Kayıtlı bir marka olarak Amazon, sizi aynı ürününüzü satan diğerlerinden daha iyi tanıyacak ve diğer mağazaların kendi ürünlerine trafik çekmek için markanızı kullanan şüpheli reklamlar yayınlamasını önleyebilir. Ayrıca, diğer Amazon satıcıları, uygun marka koruması olmadan düşük kaliteli ürünlerini satmak için marka adınızı kullanabilir. Marka Kaydı, dolandırıcılık faaliyetini tespit ettiği anda bunun olmasını engeller, böylece markanızın imajını korumaya devam edersiniz.

Amazon Marka Tescili Avantajları

2. Ürün Satışlarınızı Artırın ve Daha Fazla Dönüşüm Elde Edin

Peki, Amazon marka verilerinizi daha iyi koruduğunda ve markanızla ilgili tüm hileli listeleri platformundan kaldırdığında ne olur? Doğal olarak satışlarda bir artış göreceksiniz. Müşteriler Amazon’da arama terimlerinizi yazdığında, başkalarını değil, her zaman ürünlerinizi bulurlar.

3. Veriye Dayalı Analitikle Müşterilerinizi Daha İyi Anlayın

Kendinize sorun: müşterilerinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve onları satın almaya neyin yönlendirdiğini anlamak, Amazon‘da en iyi sonuçları elde etmek için hayati öneme sahip olacaktır. Amazon Brand Registry’nin gelişmiş analitik özelliğiyle, müşteri arama ve hedef müşterilerinizin satın alma davranışlarına ilişkin verilere erişebilirsiniz. Hangi ürünlerin hedef kitleniz için en iyi sonucu verdiğini, kitlenizin sıklıkla hangi arama terimlerini girdiğini ve önemli demografik bilgileri anında belirleyebilirsiniz. Buradan, mağaza deneyiminizi ve ürünlerinizi geliştirmek için bilgileri kullanabilirsiniz. Amazon stratejinizi geliştirmek söz konusu olduğunda artık herhangi bir tahmin olmayacak.

ilgili: Olumlu Amazon Müşteri Yorumları Almanın 15 Etkili Yolu

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

4. Amazon’un A+ İçerik Özelliğine Erişin

Amazon’un Marka Kaydı programı, mağazaların ürün listelemelerinin görüntülenmesini iyileştirmek için kullanabilecekleri A+ İçerik Yöneticisi ile birlikte gelir. Ürün listenize ekstra metin ekleyebilir, yüksek kaliteli görseller ekleyebilir, benzersiz marka hikayeleri ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Tüm bu yeni geliştirilmiş marka içeriğiyle, ürününüzün benzersiz değer teklifini sergilemek ve müşterilerinizin itirazlarının üstesinden gelmek daha kolay olacak. Harika içeriğin satışlar üzerinde her zaman olumlu bir etkisi olacaktır. Bazen, satışlarınızı ve dönüşümlerinizi iyileştirmek için tek yapmanız gereken, listeleme kopyanızda veya resminizde basit bir ince ayar yapmaktır. A+ İçerik Yöneticisi ile, hangi farklı ürün listeleme yapısının en iyi sonuçları verdiğini hızlı bir şekilde test edebilir ve müşterileriniz için en iyi neyin işe yarayacağını tahmin etmekten zaman kazanmanızı sağlayabilirsiniz.

ilgili: Amazon A+ İçerik (A+ Content) ile İlgili En Çok Merak Edilenler!

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon Marka Tescili Avantajları

5. Müşterileriniz İçin Daha İyi Bir Alışveriş Deneyimi Sunun

Amazon Brand Registry ile çevrimiçi mağazanızın deneyimini anında iyileştirebilir ve müşterilerinizle etkileşim kurmanın daha iyi yollarını bulabilirsiniz. Amazon mağazanızı rakiplerinizden farklı kılmak için tüm araçlara sahip olacaksınız. Örneğin, Brand Registry’nin kullanımı kolay mağaza oluşturucusu ile mağazanız için kolayca özel bir Amazon vitrini oluşturabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli şablonlarınız var veya tercih ettiğiniz buysa sıfırdan başlıyorsunuz. Marka bilinirliğinizi artırmak ve ürünlerinize daha fazla trafik çekmek için Sponsorlu Marka Reklamlarının kullanımından yararlanabilirsiniz. Bu reklamlar, ürün teklifinize daha fazla dikkat çekmeye yardımcı olmak için Amazon’un arama sonuçları sayfasının üstünde görünür.

6. Amazon’dan Daha İyi Destek

Markanızı ve ürünlerinizi çevreleyen herhangi bir dolandırıcılık faaliyeti fark ederseniz, Amazon’un olağanüstü desteğinden yararlanırsınız. Platform, tüm şikayetlerinizi hızlı ve verimli bir şekilde ele alacaktır. Amazon’un şüpheli etkinlikleri ve sahte ürünleri bildiren kendi özel ekibi vardır. Marka Tescili programının bir parçasıysanız, platform yalnızca birkaç saat içinde olabilecek tüm şikayetleri ele alacaktır.

Amazon Marka Kaydı Nasıl Yapılır?

Amazon Marka Kaydı’na nasıl kayıt olunur? Peki Amazon’daki mağazalar, Marka Kaydı programıyla birlikte gelen tüm avantajlardan nasıl yararlanmaya başlayabilir? Mağazanızı geliştirmek için programa katılmak için yapmanız gerekenler:

Amazon Seo

1. Adım: Marka Kaydı İçin Uygun Olduğunuzdan Emin Olun

Amazon’daki her mağaza Marka Kaydı’ndan yararlanamaz. Marka Kaydı’nı kullanmaya başlamadan önce uymanız gereken birkaç gereklilik vardır. Örneğin, Amazon’un sizden isteyeceği ilk şey Ticari Marka Tescili veya Seri Numarası olacaktır. Bu, işletmeniz için şu anda sahip olmadığınız bir şeyse, aşağıdaki adımlarla devam edemezsiniz. Ticari marka numarasına başvurmak için www.uspto.gov web sitesine gidebilir ve bir form doldurabilirsiniz. Ancak, sürecin dokuz ay kadar sürebileceğini ve kaydettirdiğiniz ürünlerin türüne göre değişen başvuru maliyetlerini de karşılamanız gerekeceğini unutmayın. Ardından Amazon, ürünlerinizin markalı logolar ve ambalajlarla gelip gelmediğini bilmek isteyecektir. Tescilli bir ticari marka numarasında olduğu gibi, aynı kural geçerlidir: Bu, sizde eksik olan bir şeyse, Amazon Marka Kaydı programına hak kazanamazsınız.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

2. Adım: Amazon Marka Kaydı Hesabınızı Oluşturun

Amazon’un Marka Kaydı programı gereksinimlerini karşıladıktan sonra, hesabınızı oluşturmanın zamanı geldi. Marka Kaydı’nda oturum açmak için Amazon Satıcı hesabınızdaki kullanıcı adınızı ve parola bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

3. Adım: Markanızı Kaydedin

Amazon Marka Kaydı Hesabınızı oluşturduktan sonraki adım, markanızı programa resmi olarak kaydettirmek olacaktır. Başlamak için Amazon’a sağlamanız gereken bilgiler şunlardır:

Marka Tanımlama: Bu sayfada tüm ürün resimlerinizi, logolarınızı, ambalajınızı ve sosyal medya ve web sitesi bağlantılarınızı yüklemeniz gerekecek.

Fikri Mülkiyet: Bu adım için markanızın ticari marka türünü, ticari marka adını, kayıt numarasını ve kayıt ofisini seçmeniz gerekir. Bu bilgi, Amazon’un markanızı çevrimiçi ortamda koruyabileceğinden emin olmak için çok önemli olacaktır.

Hesap Özellikleri: Bu bölümde markanız hakkında önemli bilgiler vermeniz gerekecek. Üretim ayrıntıları, satıcı hesap bilgileri, satıcı hesap ayrıntıları ve ürünlerinizi hangi ülkelere dağıttığınız gibi bilgileri içerecektir. Amazon’a tüm bu bilgileri sağladıktan sonra yapmanız gereken tek şey “Gönder”e tıklamak ve hazırsınız. Ardından, birkaç gün içinde Amazon’dan Marka Kaydı programının bir parçası olduğunuza dair bir onay alacaksınız.

Amazon Marka Kaydı ile İşinizi Hızlandırın

Amazon’daki mağazaların, e-ticaret platformunun Marka Kaydı programına kaydolarak kazanacakları çok şey var. Daha iyi marka korumasından müşterilerle etkileşim kurmanın sonsuz yollarına kadar, daha fazla satış yapmak ve bilinirliği artırmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız. Her şey en iyi marka deneyimini yaratmaktan geçiyor. Erişiminiz olan tüm araçları da kullanarak, Amazon’daki potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmaya ve kalabalığın arasından sıyrılmaya bir adım daha yaklaşacaksınız.

Faq

Amazon Marka Tescili Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Amazon marka kaydının maliyeti nedir?

Şu an itibariyle, Amazon Marka Kaydı maliyeti yoktur. Ancak, Marka Tescili başvurusuna hak kazanmak için tescilli bir markanızın olması gerekir. Tescilli ticari marka ücretleri tipik olarak 225 ila 400 dolar arasında değişir. Ancak bu ücretler, satın almak istediğiniz koruma sınıfına göre değişiklik gösterebilir.

Amazon’da satış yapmak için marka kaydına ihtiyacım var mı?

Hayır, marka kaydına katılmadan Amazon’da satış yapabilirsiniz. Ancak, birkaç risk ile birlikte gelir. En yaygın olanı, listelerinizin sahte veya sahte ürünler satan rekabet tarafından ele geçirilmesidir. Diğer bir yaygın sorun, benzer bir ürünü düşük fiyata satan düşük maliyetli üreticilerdir.

Amazon’da markasız ürünler satabilir miyim?

Amazon’da markasız ürünler satmak için Amazon ürün listelemenizi (ASIN) oluştururken Marka Adı alanına “jenerik” veya “jenerik marka” girebilirsiniz. Amazon’da markasız ürününüzü listelemek için bir UPC’ye ihtiyacınız olmaması için Amazon Satıcı Hesabınızda GTIN muafiyeti için bile başvurabilirsiniz.

Markalı ve markasız ürünler arasındaki fark nedir?

Markalı içerik açıkça şirketiniz hakkındadır ve genellikle tanıtım veya reklam amaçlıdır. Markasız içerik, özellikle şirketinizle ilgili değildir, ancak bir şekilde sektörünüz veya ürününüzle alakalıdır.