Becommer.com

Amazon Brand Registry ( Amazon Marka Koruma ) Nedir? Püf Noktaları!

Amazon marka koruma çalışmalarını başarıyla yürütüyor. Tabii bunda dünyanın 1 numaralı alışveriş platformu olmasının hem yükümlülüğü hem de bilinci var. Amazon’un bu çalışmaları neden gerçekleştirdiğini ve markanızı nasıl ve nelerden koruduğunu öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz, tabii eğer Amazon’da bir markanız var ise.

Amazon Marka Koruma

Amazon Marka koruma uygulamasına neden ihtiyaç duyuluyor? Amazon’un dünyanın bir numaralı e-ticaret platformu haline gelmesi elbette pek çok kötü niyetli kişilerin de ağzını sulandırdı. Dijital ortamda zaten sahtecilik olaylarının kolaylıkla gerçekleşmesi bazılarının bu alanda yasadışı faaliyetler ortaya koymasına neden oluyor. Yazımızda da detaylı anlatacağımız gibi, Amazon hesabınız ve listeleriniz taklit edilebilir, sizin profiliniz kopyalanıp sahte ürünler gönderilebilir, markanız kopyalanıp sahtesi ile Amazon’da hesap açılabilir vs. buna benzer pek çok sahtecilik olayı ile karşılaşan Amazon bu konuda ciddi çalışmalar yaparak sahteciliğin önüne geçecek önlemler aldı. Yazımızda Amazon’un önlemleri ile sizin yapabileceklerinize odaklanacağız.

ilgili: En Hızlı Büyüyen Amazon Markaları 2022: Trendleri Kaçırmayın

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

 

 

Sağlam Proaktif Kontroller

 Amazon’un mağazasında satış yapmak, girişimciler için bir fırsatlar dünyasının kapılarını açacak bir gelişme. Girişimcilerin bir satış hesabı oluşturması için hiçbir engel yok, kolaylıkla orada hesap açabilirsiniz, ancak kötü niyetli olanlar varsa bunu yapması çok zor. Amazon, ileri teknoloji ve uzman insan incelemelerinin bir kombinasyonunu kullanarak potansiyel satıcıların kimliklerini doğrulamak için sektör lideri araçlar geliştirmiş durumda.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

ilgili: Amazon’da satış nasıl yapılır? Amazon satış ve e-ihracat rehberi

Muhtemel satıcıların devlet tarafından verilmiş bir fotoğraflı kimlik belgesi ve kimlikleri, konumları, vergi mükellefi bilgileri, banka hesabı, kredi kartı ve daha fazlası hakkında bilgi vermeleri bir zorunluluk. Kayıtlı sistemler sayesinde, bilgileri doğrulamak ve potansiyel riski tespit etmek için yüzlerce benzersiz veri noktasını analiz ediyorlar. Satıcı Doğrulaması git gide kötü bir kötü niyetlilerin satış hesabı açmasını daha da zorlaştırdı. Hesap doğrulama sürecinin bunu mümkün kılmaya yardımcı olan önemli bir parçası, potansiyel satıcıların kimliklerini ve belgelerini doğrulamak için ekip üyelerinden birisiyle bire bir görüşmelerini gerektiren yüz yüze doğrulama programı.

 

 

Bu süreç, satıcının fiziksel konumunun ve ödeme araçlarının doğrulanmasıyla daha da sağlamlaştırıldı. Ayrıca, kötü niyetli kişilerle olan  ilişkiler de dahil olmak üzere, riski tespit etmek için olası hesapla ilgili yüzlerce veri noktasını kullanan makine öğrenimi modellerinden de yararlanıyorlar.

 

 

Sürekli İzleme

Potansiyel ihlaller için mağazalar sürekli olarak izleniyor. Bir satıcı, mağazasında satılık bir ürünü listelediği andan itibaren, ileri teknoloji ile, ürün için gelecekte yapılacak değişiklikler de dahil olmak üzere, olası taklit, dolandırıcılık ve kötüye kullanım için sürekli olarak taranıyor. Olası bir konuyu eğer daha yakından inceleme gereği duyarlarsa, uzman araştırmacıları ayrıntılı inceleme için listeleri bir kenara koyar. Ve bir sorun belirlendiğinde, sorunlu içeriği veya listelemeyi kaldırmak, hesapları bloke etmek, fonları alıkoymak ve kötü niyetelileri kolluk kuvvetlerine yönlendirmek dahil olmak üzere müşterileri ve markaları korumak için hızlı hareket ediyorlar.

 

Amazon’un otomatik teknolojisi,

2020’de 5 milyardan fazla olan olası kötüye kullanım belirtileri için ürün detay sayfalarında günlük 8 milyardan fazla değişiklik girişimi tarandı. Amazon, mağazalarında listelenmeden önce 4 milyardan fazla hatalı listelemeyi engelledi. Bu listelemelerin dolandırıcılık, hak ihlalinde bulunma, sahte olma, diğer suistimallerin riskini taşıma veya ürün kalitesiyle ilgili önemli endişeler oluşturacak durumları vardı ve sonunda kötü niyetli olma şüphesi ağır bastı. Yüksek kaliteli ticari marka başvuruları, kayıtları hızla yaratıcıların ve yenilikçilerin eline alarak büyük ve küçük tüm işletmelere fayda sağlar. 2021’de USPTO (Amerika Marka Tescili) ile Amazon’un bu konudaki işbirliği daha da gelişti.

ilgili: Tüm Detayları ile e-İhracat Destekleri ve Teşvikleri Rehberi 2022

Amazon, sahte ticari marka başvurularının ve tescillerinin Marka Kaydı’na kaydolmak için kullanılmamasını sağlamak amacıyla artık doğrudan USPTO’dan kayıt durumu ve gizli anlaşma yapan avukatlar da dahil olmak üzere USPTO yaptırımlarına tabi olan taraflarla ilgili bilgileri alıyor. Ayrıca, mağazalardaki olası kötüye kullanım belirtilerini ortaya çıkarmak için bu bilgileri kullanıyor. Benzer şekilde Amazon, başvuru sahipleri ve tescil ettirenler tarafından yapılan olası dolandırıcılık soruşturmalarını desteklemek için mağazalardaki taciz edici davranışlar ve eğilimlerle ilgili bilgileri USPTO ile paylaşıyor.

Bu İletişim kanalı iki taraf için de bir kazan-kazandır – USPTO, bilgilerinin kalitesini belirleyebilirken, Amazon, Marka Tescili’nin doğruluğunu denetleyebilir. 2021’de, bu derinleşen diyalog seviyesi, Marka Kaydı’na kaydolmak için sahte USPTO ticari markasını kullanmaya yönelik 2.000 girişimin durdurulmasını sağladı.

İlgili:Amazon Ürün Başlığı Atmayı Bilmiyor musunuz?

 

Markaların Marka Kaydının Korunması için Güçlü Araçlar

 2017’de, Amazon mağazalarında satış yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın marka sahiplerine ücretsiz bir hizmet olan Amazon Marka Kaydı başlatıldı ve markalara Amazon’daki markalarını ve fikri mülkiyet haklarını yönetme ve koruma imkanı sağlandı. İhlal Bildir aracı vasıtasıyla marka sahipleri, ihlalleri ve sonraki ihlalleri arayabilir, belirleyebilir ve bildirebilir.

Marka Kaydı Amazon‘un makine öğreniminden ve Marka Kaydında sağlanan verilerden yararlanan otomatikleştirilmiş korumalar aracılığıyla markaları daha etkili bir şekilde korumasına da olanak tanıyor. Otomatik korumalar, potansiyel olarak hak ihlalinde bulunan ürünleri ortaya çıkarmak için Amazon’un mağazalarını sürekli olarak tarıyorlar.

Amazon Brand Registry ( Amazon Marka Koruma )

2020’de %40’lık bir artışla 500.000’in üzerinde olan kayıtlı markaya kıyasla 700.000’den fazla markaya sahipti. Otomatik korumalar ile devam eden iyileştirmeler sayesinde markalar, Amazon’un mağazasında daha az hak ihlali ile karşılaştı. Marka Kaydı’nda bir marka tarafından gönderilen ortalama geçerli ihlal bildirimi sayısı %25 azaldı. “Dünyanın en büyük bir uluslararası e-ticaret platformu olarak Amazon, hak sahiplerinin seslerini ve taleplerini çok önemsediği için yayından kaldırma talepleriyle ilgilenmek amacıyla Marka Kaydı aracı oluşturdu. “Şeffaflık” aracılığıyla bir serileştirme hizmeti sağlıyor ve hak sahiplerine markalarını korumak için harekete geçme yetkisi veren “Project Zero” sunuyorlar.

Tüm bu çabalar, marka koruma ve sahtecilikle mücadele çalışmalarına büyük kolaylık sağlıyor ve diğer e-ticaret şirketleri için iyi bir model oluşturuyor. Dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler için birlikte daha güvenilir bir e-ticaret ortamı yaratmak için Amazon bütün imkanlarını kullanıyor.

ilgili: En İyi e-Ticaret Platformu Seçmenin Önemi ve Püf Noktaları !

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Markaları ihlale karşı korumak, sürekli dikkat ve sürekli yenilik gerektirir. Marka Kaydı aracılığıyla markalar tarafından sağlanan değerli bilgiler, ihlal edici ürünlerin dünya çapındaki Amazon mağazalarında ortaya çıkmasının önlenmesini sağlıyor.

 

 

Amazon IP Hızlandırıcı 

Amazon IP Accelerator işletmelerin fikri mülkiyet haklarını daha verimli bir şekilde elde etmelerine yardımcı olur, bu da markaların IP’lerini yalnızca Amazon’da değil, her yerde, her mağazada korumalarına yardımcı olur. Bu işletmeler ayrıca, bekleyen bir ticari markaya sahip olsalar bile, Marka Kaydı’na kaydolabilir ve markalarını korumak için Amazon’un bazı araçlarından yararlanmalarına olanak tanır. IP Accelerator, işletmeleri, rekabetçi fiyatlarda yüksek kaliteli ticari marka tescil hizmetleri sunan, seçilmiş bir güvenilir IP hukuk firmaları ağıyla birleştiriyor.

Tedarik zinciri boyunca ürünün orijinalliğini doğrulamak için taranabilen benzersiz bir kod ile Amazon her bir ürünü etiketler.  Herhangi bir perakendeci bu kodları doğrulamayı seçebilirken, Amazon’un Şeffaflık hizmetine kayıtlı ürünler için Amazon bu ürün birimlerinin %100’ünü doğrular. Geçerli kodu olmayan ürünler belirlenir ve durdurulur, böylece müşterilere yalnızca orijinal ürünler ulaşır.

 Markaların dağıtım kanallarındaki ürünleri izlemesine ve müşteri iadeleri konusunda gelişmiş analitiklere erişmesine olanak tanıyan izleme hizmeti de  ayrı bir koruma önlemi. Bu hizmet, markaların bir fabrika veya üretim partisi düzeyinde ürün kusurlarındaki eğilimleri görselleştirmesine ve temel nedenleri düzeltmesine yardımcı olur.

Amazon Brand Registry ( Amazon Marka Koruma )  Patent Değerlendirme Ekspresi

Amazon, faydalı patent sahiplerine patent ihlali anlaşmazlıklarını daha etkin bir şekilde çözmeleri ve her iki taraf üzerindeki maliyet yükünü önemli ölçüde azaltmaları için bir forum sağlamak için 2018’de Amazon Patent Değerlendirme Ekspresi (APEX) pilot uygulamasını başlattı.

APEX süreci, bir ürünün hak ihlalinde bulunup bulunmadığını belirlemek için tarafsız bir üçüncü taraf uzman değerlendiriciyi devreye sokar. Bu avukatlar, Amazon ile ilişkili değildir ve Amazon, belirleme sürecine dahil değildir. APEX davaları, ortalama bir ABD patent davasında yargılanmak için gereken iki yıldan çok daha hızlı bir şekilde, ortalama yedi haftada karara bağlanıyor. APEX kazanan taraf için ücretsizdir. Her katılımcı, değerlendiriciye 4,000 dolar yatırır. Sürecin sonunda değerlendirici, kazananın 4.000 $ depozitosunu iade eder. Diğer tarafın 4.000 $ depozitosu değerlendiriciye çalışmaları için ödenir.

Kötü niyetlileri  Sorumlu Tutmak

Amazon’un Sahtecilik Suçları Birimi 2020’de Amazon Sahte Suçlar Birimi’ni (CCU) kurdu. Amazon’un CCU ekibi eski federal savcılardan oluşuyor , FBI ajanları, deneyimli araştırmacılar ve veri analistleri. CCU, gümrük daireleri ve kolluk kuvvetleri, kalpazanları takip etmek, kötü niyetlilerin hesaplarını kapatmak, sahte envanteri ele geçirmek ve ilgilileri kovuşturmak için bilgi paylaşıyor. CCU, tedarikçilere, lojistik sağlayıcılara, sosyal medya etkileyicilerine ve sahte fatura sağlayıcılarına karşı da dahil olmak üzere dünya çapındaki kolluk kuvvetleriyle ortak icra eylemleri ve el koymaların yanı sıra hukuk davaları yoluyla kalpazanları ve ağlarını bozuyor. Amazon, ABD mahkemelerinde 170’ten fazla kalpazan kişiye karşı hukuk davası açtı. Amazon, ABD, İngiltere, AB ve Çin’de 600’den fazla suçluyu soruşturmak üzere dava etti veya yönlendirdi, 2020’ye göre %300’den fazla bir artış oldu.

 

 

Tedarik Zincirindeki Sahteciliğin Ortadan Kaldırılması Sahte ürünle mücadele, tüm perakende kanallarında küresel bir sorundur. Amazon, sahte bir ürün bulduğunda, tedarik zincirinin herhangi bir yerinde yeniden satılamayacak şekilde sistemden ve süreçten atılmasını sağlıyor. Bu, müşterilerin Amazon mağazalarında veya başka bir yerde alışveriş yaptıklarında orijinal ürünler satın almalarının en temel nedeni ve aynı zamanda sahtekarların bu ürünlerden başka yerlerde kâr etmesini önlemede önemli bir caydırıcı işlevi görür

 

Amazon Marka Koruması: 2022’de Riskler Nasıl Azaltılır

Anlaşılması gereken ilk şey, Amazon’un dijital ortamda iş yapmak için “sadece” bir geçit olduğudur (yani markanızı en temel haliyle korumaya çalışmaz)

Amazon’un satışları için tüm yasal satıcıları vicdansız satıcılardan ve hakemlerden korumayı amaçlayan bir davranış kuralları olsa da, kötü niyetli kişiler her zaman pazara girmenin bir yolunu bulur.

Amazon, taklitçilere karşı onları platformdan yasaklamak da dahil olmak üzere bir dizi önlem alabilir, ancak Amazon işletmenizi taklitçilerden onlar işletmenizi çökertmeden önce korumak her zaman en iyisidir.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Örneğin, bir rakip ürün sayfanızı olumsuz yorumlarla doldurursa, siz farkına varmadan satın alma kutusunu sizden almış olur. Bu nedenle, gözlerinizi açık tutmak ve Amazon işinizi taklitçilerden, sahte incelemelerden ve diğer dolandırıcılık uygulamalarından korumak sizin sorumluluğunuzdadır.

Amazon işinizi kurmanız uzun zaman alır, ancak itibarınızı mahvetmek için tek yapmanız gereken aynı adı taşıyan bir sahte ürün veya bir listeleme sabotajıdır.

 

Yine de Amazon Marka Koruması Nedir?

Amazon, markanızın taklit veya saldırı riski altında olduğu tek yer değil. Amazon marka koruması, çoğu çevrimiçi perakendeci için önemli bir rol oynar. Temel olarak marka koruması, dürüst olmayan satıcıların markanızı çeşitli şekillerde ihlal etmesini önlemek için etkili önlemler alma eylemidir.

Satıcıların markalarını kalpazanlara, telif hakkı ihlallerine ve marka kötüye kullanımına karşı korumalarını sağlar. Çeşitli marka suistimalleri satışlarınıza zarar verir, itibarınızı zedeler, güven kaybına neden olur ve kalpazanlara karşı savaşmaya çalışırken size çok pahalıya mal olur.

Bu nedenle markanızı korumak için sağlam bir stratejinizin olması tavsiye edilir. Amazon marka koruması, Amazon’daki satıcıların geliri yeniden elde etmelerine, Satın Alma Kutularını şüpheli satıcılar tarafından alınmasına karşı korumalarına, itibarlarını korumalarına ve doğrudan maliyet tasarruflarından yararlanmalarına olanak tanır.

 

E-Ticaret Markanız İçin Amazon Marka Koruması Nasıl Uygulanır?

Neyse ki Amazon, markanızı Amazon ekosistemi içinde korumanıza izin veren Marka Kaydı hizmetleri sunuyor, ancak bunun maliyeti nedir? Amazon’un marka kaydı, kayıtlı marka sahiplerinin markalarını sahteciliğe ve çeşitli fikri mülkiyet ihlallerine karşı korumalarına olanak tanıyan bir programdır.

Bu program, doğrulanmış marka sahiplerinin üçüncü taraf satıcıların markayı kötüye kullanmasını önlemesini sağlayan araçlarla birlikte gelir. Ayrıca bir dizi özgünlük programına erişim sunar ve kullanıcılara ihtiyaç duyabilecekleri yardımı sağlamaya hazır özel bir dahili ekip vardır.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Ürününüz marka tescilli değilse, herhangi bir kontrolünüz olmadığı için herhangi biri ürün listenizi güncelleyebilir.

Marka Kaydı başvurusuna hak kazanmak için ticari markanızı kaydettirmeniz gerekir ve bu size 225 ila 400 ABD Doları arasında bir maliyete mal olur. Her ne kadar maliyet bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

Amazon Marka Kaydı ile şunları yapabilirsiniz:

 • Ele geçirme, bindirme ve sabotaj listelerini bildirin
 • Telif hakkı ihlali ve patent ihlalini bildirin
 • Ürün detay sayfalarınızda yetkilendirilmiş değişiklikleri önleyin
 • IP ihlali iddiaları gönderin
 • Ticari markalarınızın kötüye kullanımını araştırın ve ihlalleri doğrudan Amazon’a bildirin.
 • Ayrıntı sayfalarındaki yanlış bilgiler gibi listeleme sorunlarını bildirin

Genel olarak, Amazon’un marka kaydı markanızı meşrulaştırır ve tescilli olmayan markalara göre size benzersiz avantajlar sağlar.

Amazon’un marka kayıt hizmetlerinin avantajları:

 

 • Markaya kayıtlı kullanıcılara daha fazla kontrol ve avantaj sağlar
 • Markanızı marka ihlali, kalpazanlık, liste hırsızlığı ve diğer marka ihlallerinden korumanıza yardımcı olur.
 • A+ içerik ve alternatif reklam stratejileri ile ürünlerinizin görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olur
 • Kullanıcıların markalarını ihlallere karşı korumalarına yardımcı olan güçlü arama ve raporlama araçlarıyla birlikte gelir
 • Portföyünüzdeki öğelerin daha hızlı onaylanması
 •  

Büyük Amazon Marka Koruması İçin Kullanılacak 5 Taktik

Marka Kaydı ile markanızı Amazon’da korumak, kendi başınıza yapmaktan daha kolaydır. Ancak onsuz da uygulayabileceğiniz 5 taktik var.

Amazon Marka Koruma Taktiği 1: Markanızı Olabildiğince Benzersiz Hale Getirin

Markanız benzersiz bir şekilde öne çıktığında, kalpazanların markanızı kötüye kullanması zorlaşır. Markanız ne kadar benzersiz olursa, gölgeli satıcılar sizi kopyalamaya çalıştığında o kadar çok göze çarpar.

Sahtecilerin taklit edemeyecekleri bir noktaya kadar farklılaşan ünlü markalara örnek olarak McDonald’s, Pizza Hut, Nike, Coca-cola, Apple ve daha birçokları verilebilir.

Markanızı farklılaştırmanın ve Amazon pazarında öne çıkmanın en iyi yolları şunlardır:

 • Markanız için bir logo ve şablon tasarlaması için bir uzmanla anlaşın—Bu, markalaşma sürecinin hayati bir unsurudur ve kalabalık bir pazarda öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.
 • Doldurulacak pazar boşluklarını bulun— Sahtecilik, aşırı kalabalık bir niş içinde yaygın olma eğilimindedir. Bu yüzden müşterilerin sıkıntılı noktalarına hitap edecek benzersiz fikirler bulmanız gerekiyor. Markanız rakiplerinizin sunduğundan daha iyi değer sunduğunda, gölgeli satıcıların kopyalaması zorlaşır.
 • Ürününüzü rakiplerinizin ürünlerinden daha iyi yapan şeyin ne olduğunu açıklayın—Ürünlerinizin satış noktalarını vurgulamanın yanı sıra, rekabet avantajı elde etmek için diğer markaların zayıf yönlerini ortaya çıkardığınızdan emin olun.
 • Listeleme, resimler, ambalaj ve gerçek ürün dahil olmak üzere logonuzu her yere koyun. Bu, taklitçilerin çalışmanızı kopyalamasını önler.

Taktik 2: Amazon Pazarlama Hizmetlerinden Yararlanın

Amazon’un sponsorlu ürün reklamları ve ürün teşhir reklamları gibi reklamcılık seçeneklerini kullanmak, markanızı vicdansız üçüncü taraf satıcılardan koruyabilir. Amazon pazarlama hizmetlerini kullanmak, markalı aramanız için arama sonuçları sayfasının yalnızca ürünlerinizi göstermesini sağlar.

Bu, üçüncü taraf satıcıların ve rakiplerin ürünlerinizde sahtecilik yapmasını, işinizi sabote etmesini ve sizden satışları çalmasını engeller.

 

Taktik 3: Şüpheli Aktiviteleri İzlemek İçin Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanın

Amazon marka koruması, Amazon işinizle ilgili tüm etkinlikleri sürekli olarak izlemeyi gerektirir. Amazon’daki dolandırıcı satıcılar çoğu zaman akıllı olma eğilimindedir ve kimliklerini nasıl gizleyeceklerini ve izlerini nasıl gizleyeceklerini bilirler.

 

Markanızı korumak için daha gelişmiş araçlar kullanmanız gerekecek. Açıklamanızı veya resimlerinizi değiştirmek gibi şüpheli etkinlikleri tespit etmek için tasarlanmış araçlar vardır.

Listeleme Eagle ve AMZAlert, markanızı korsanlardan korumak için kullanabileceğiniz en iyi araçlardır. Listeleme Eagle, 7/24 gerçek zamanlı uyarılar vaat eder ve derhal durdurma ve vazgeçme bildirimleri göndermenize olanak tanır. AMZAlert kapsamlı listeleme güvenliği sağlar.

Bu araç, ürün listelemenizde her değişiklik yapıldığında size uyarı gönderecektir. Ayrıca sahte incelemeleri önlemek için incelemeleri izlemenizi sağlar.

Taktik 4: Ürünleriniz İçin Bir Ticari Markaya Sahip Olun

Ticari marka, ürünlerinizi pazardaki diğer ürünlerden yasal olarak ayıran bir şeydir. Bir logo, kelimeler, semboller, marka adı, işaret, cümle, şablon ve daha pek çok şey olabilir. Ticari markanızı kaydettirmek, ürünlerinizin kaynağını ayırt ettiği için markanızı taklitçilerden korumaya yardımcı olacaktır.

Bir ticari marka, portföyünüzdeki ürünleri farklılaştırmanın yanı sıra, Amazon’un marka kaydına kaydolmanıza olanak tanır. Ticari markanıza sahip olmak, markanızı kopyalayan ve markanızdan kazanç sağlayan herkese karşı yasal haklar verir. Bir marka her 10 yılda bir yenilenmelidir.

Taktik 5: Amazon Şeffaflığını ve Amazon Project Zero’yu Kullanın

Project Zero, satıcıların markalarını korsanlardan ve kalpazanlardan korumalarına yardımcı olan güvenilir bir Amazon marka koruma aracıdır. Bu araç, Amazon pazarını potansiyel kalpazanlara karşı taramak ve bunları ortadan kaldırmak için Amazon’un ileri teknolojisini ve yeniliğini makine öğrenimi yetenekleriyle birleştirir.

Bu araçla, Amazon ile iletişim kurmak zorunda kalmadan sahte ürünleri kaldırabilirsiniz. Project Zero ayrıca her ürün için benzersiz bir seri kodu üretir; böylece satıcıların ürünlerini farklılaştırmalarına izin verir. Ancak, bu aracı Amazon marka koruması için kullanabilmek için Amazon Marka Kaydı hizmetlerine kaydolmanız gerekir.

 

 

Amazon Şeffaflığı, ürünlerinizin kimliğini doğrulayan benzersiz barkodlar sağlar. Bu araç, Amazon satıcılarının sahte ürünlerin müşterilere ulaşmasını engellemesine yardımcı olur. Amazon Şeffaflığı kullanmak için Marka Kaydı hizmetlerine kaydolmanız gerekmez, ancak aracı kullanmaya hak kazanmak için ticari markanızı kaydettirmeniz gerekir. Ayrıca, kalpazanları kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir uygulama ile birlikte gelir.

Amazon’da platform zihniyetinin tuzağına düşmek kolaydır (yani her şeyi halletmeleri gerekir), ancak gerçekte birçok Amazon marka koruma taktiği hala sizin çabalarınıza bağlıdır. Tüm gözlerinizi açık tuttuğunuzdan ve Amazon marka korumasıyla ilgili en son gelişmelerden haberdar olduğunuzdan emin olun. Marka koruması için bir bütçeniz varsa, size yardımcı olacak uzmanları işe almayı düşünebilirsiniz.

2022’de Amazon’da Markanızı Koruma

İyi bir Amazon işinize sahip olduğunuzda, Amazon marka korumasına giden tonla şey var. Ve her şeyi kendi başınıza yönetmek o kadar kolay değil! Markanızı korumanıza yardımcı olması için Sunken Stone gibi profesyonel bir Amazon pazarlama ajansıyla çalışmayı düşünebilirsiniz.

Markayı Korumak Ne Demektir?

Amazon’da marka koruması, markanızı taklitçilerden, ticari marka ihlalinden, sahte incelemelerden ve diğer birçok uygulamadan korumaya yardımcı olan stratejilerin uygulanmasını içerir. Amazon marka koruması, Amazon’un satış yapmasına izin verip marka itibarını korumak ve kalpazanların müşterilerini çalmasını önlemektir.

Markamı Amazon’da Kaydetmem Gerekiyor mu?

Amazon’da marka tescilli satıcılar, tescilli olmayan satıcılar için mevcut olmayan özel avantajlardan yararlanır. Markanızı Amazon’da kaydettirmek, Project Zero gibi marka koruma özelliklerinin kilidini açarak taklitçilere karşı gelişmiş koruma sunmanıza olanak tanır.

Amazon Marka Tescilinin Maliyeti Ne Kadardır?

Marka tescil programı ücretsizdir, ancak ticari marka tescil ücretleri 225 ila 400 $ arasında olacaktır.

Amazon Markamı Nasıl Korurum?

Markanızı korumanın birçok yolu vardır. İşletme adınızı ve logonuzu ticari marka haline getirdiğinizden emin olun, girişinizi izlemek için çeşitli araçlar kullanın ve taklitçilerle hemen ilgilenin.

Amazon’da Yetkisiz Satıcıları Bildirmek İçin KOLAY İPUÇLARI [Nasıl Yapılır]

 Amazon’da markanızı oluşturmak için çok çalıştınız ve birdenbire yüzlerce taklitçi, sahte inceleme ve Amazon marka koruması gerektiren diğer sorunlarla karşı karşıya kaldınız.

Amazon, dünya çapında milyonlarca satıcı ve alışverişçinin güvendiği bir platform olsa da, piyasada pek çok şüpheli satıcı var., bu yıl Amazon marka koruma çabalarınızı en üst düzeye çıkarmak için çeşitli stratejileri aşağıda açıklıyoruz.

Amazon satıcılarının karşılaşabileceği saldırılardan bazıları şunlardır:

 Ele Geçirme ve kopya  Listeleme

 Bir üçüncü taraf satıcının veya distribütörün, sunduğunuz ürünlerin sahte bir sürümünü veya özel seviye ürününüzün benzer bir sürümünü sattığı liste kaçırma; böylece tescilli ürününüzden Amazon Satın Alma Kutusunu kaldırmış olursunuz.

 Bir Amazon satıcısı olarak karşılaşabileceğiniz başka bir saldırı türü de bindirmedir. Bu, birisi sizin ürün listelemenizi kopyalayıp kendi ürün listenizi oluşturduğunda ortaya çıkar. Çoğu arkada listeleyici, ürünlerinizin sahte sürümlerini satar ve bu, markanızın itibarını büyük ölçüde mahvedebilir.

 Orijinal listelemeniz hakkında olumsuz geri bildirimler alacaksınız ve taklitçiler daha düşük bir fiyattan satacakları için satın alma kutusunu sizden çalacaklar. Diğer taklitçiler, ürün açıklamanızı kelimesi kelimesine kopyalayacak ve ürün fotoğraflarınızı kendilerine aitmiş gibi kullanacaktır.

 

 

 Amazon Listeleme Sabotajı

 Rakipleriniz, müşterileri korkutup kaçırmak için Amazon’daki ürün listelemenizi değiştirmenin yollarını bulabilir. Örneğin, ürününüzü yanlış tanıtmak için başlıkları değiştirebilir, bulanık görüntüler, yanıltıcı bilgiler ekleyebilir ve ürünlerinizi yanlış kategorilere geçirebilirler. Bu saldırılar satışlarınızı önemli ölçüde azaltabilir ve işinizi sabote edebilir.

ilgili: Amazon Ürün Listelemede Satışları Artıran 10 İpucu

 Çoğu Amazon müşterisi, satın alma kararı vermeden önce incelemelere bakar, bu nedenle Amazon’daki kötü niyetli kişilerin rakiplerinin ürün listelerinde sahte incelemeler yayınlaması yaygın bir uygulama haline gelmiştir.

Müşterileri korkutmak için arkadaşlarını ve akrabalarını kullanabilir veya farklı zombi Amazon alıcı hesapları oluşturabilir ve kaydınıza çok sayıda olumsuz yorum gönderebilirler. Bazı dolandırıcı rakipler, ürünlerinizi Amazon üzerinden satın almaya kadar gidebilir ve tek yıldızlı yorumlar bırakabilir.

 Ne yazık ki, bu tür sahte incelemeleri tespit etmek oldukça zorlaşıyor çünkü Amazon, ürünü gerçekten satın aldıkları için onları gerçek alıcılar olarak görüyor. Vicdansız rakipler, ürün listelemenize olumsuz yorumlar göndermenin yanı sıra, spam gibi görünen parlak yorumlar yayınlayabilir.

Amazon, sahte incelemelerden kurtulmak için yıllar boyunca çok çaba sarf etti. Bir satıcı olarak, markanızı şüpheli rakiplerin sponsor olduğu sahte incelemelerden korumak için belirli önlemler alabilirsiniz.