Becommer.com

Amazon Ürün Listeleme Stratejisi ve Satışları Artıran 10 İpucu

Amazon Ürün Listeleme İçin İpuçları

Amazon’u her gün ziyaret eden yüz milyonlarca ziyaretçisi var (Amerika 3 milyar, Avrupa 1,5 milyar, İngiltere 500 milyon)  Bu anlamda devasa kalabalık bir pazar yeri olduğu sır değil. Bunun nedeni, Amazon’un her zaman satın almaya hazır yerleşik bir kitleye sahip, inanılmaz derecede sofistike bir platform oluşturmayı başarmasıdır. Ancak, gelişen bir marka veya yerleşik bir e-ticaret satıcısı olsanız da, müşterilerin ürünlerinizi Amazon’da hızlı bir şekilde bulup incelediğinden emin olmalısınız.

Amazon Ürün Listeleme

 

Amazon liste kayıtlarınızı temizlemek ve kontrolünü elinize almak için çaba sarf ederek envanterinizi aktif olarak izleyebilir, sorunlara yanıt verebilir ve üstün müşteri hizmeti sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda temel olarak şu konulara değineceğiz:

 • Amazon Ürün Listeleme Nelerdir?
 • Bir Amazon Ürün Listelemesinde Neler Bulunmalı?
 • Detay Sayfası Kontrolü Nedir?
 • Amazon Listelerinizi Nasıl Düzenlersiniz?
 • Amazon Listelerinizi Optimize Etmenin 10 Yolu

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Amazon Ürün Listeleme Nedir?

Amazon listeleme, Amazon’da satılan her bir ürünün ürün bilgi sayfasıdır. Amazon listeleme genellikle ad, açıklama, fiyat, resimler ve incelemeler gibi ilgili ürün bilgilerini içerir. Müşterinin bir ürünü satın alıp almama kararında büyük rol oynadığından, satıcıların Amazon ürün listelemesini doğru bir şekilde alması önemlidir. İyi optimize edilmiş bir Amazon ürün listeleme, bir ürünün diğer benzer öğelerden öne çıkmasına, güvenilirlik oluşturmasına ve satışları artırmasına yardımcı olabilir.

Amazon Ürün Listeleme
Amazon Ürün Listeleme

Bir Amazon Ürün Listelemesinde Neler Bulunmalı?

Amazon ürün listelemeleri altı temel özellik veya bileşenden oluşur: başlık, resimler, açıklama, özellikler, incelemeler ve derecelendirmeler. Bu unsurlar uygun şekilde kullanıldığında, markaların hareketli Amazon pazarında gerçekten öne çıkmasına yardımcı olabilir.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

1. Amazon Ürün Başlığı

Bir ürün başlığı genellikle potansiyel bir alıcının liste kaydınızla ilgili fark ettiği ilk şeydir, bu nedenle başlığınızın dikkatlerini çekecek kadar iyi hazırlanmış olması çok önemlidir. Amazon, çoğu ürün kategorisi için başlık başına 200 karaktere kadar izin verir, ancak en iyi müşteri deneyimini sağlamak için muhtemelen 100 ila 150 karakter  optimaldir.

ilgili: Püf Noktaları ile Amazon Ürün Başlığı Belirleme Rehberi 2022

2. Ürün Fotoğrafları

Söylemeye gerek yok, ancak tarayıcıları alıcılara dönüştürmeyi umuyorsanız, ürün resimlerinizin yüksek kaliteli olması gerekir. Amazon’un en çok satanları, listelerine beş ila sekiz resim ekleme eğilimindedir, ancak altı resim, sayfanızı ziyaret eden müşterileri bilgilendiren mutlu bir ortam için idealdir.

ilgili: Fark Yaratan Amazon Ürün Görseli Nasıl Hazırlanır?

3. Amazon Ürün Açıklaması

En iyi ürün açıklamaları, sıralamalarınızı iyileştirmek ve dönüşümleri artırmak için yaratıcılığı anahtar kelime optimizasyonuyla birleştirir. Bu açıklamalar, alışveriş yapanların ürünlerinize ilişkin algıları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve onları neden bir rakibin sunduğu her şeyi takip etmemek için markanızdan satın almaları gerektiğine ikna edebilir.

ilgili: Amazon Ürün Detay Sayfası Nedir? Sizi Öne Geçirecek 10 Değerli Taktik

4. Ürün Özellikleri

Ürün özellikleri genellikle, büyük metin bloklarından çok daha basit ve okunması daha kolay olan madde işaretleri olarak görünür. Çoğu mağaza, ürünün en büyük özelliklerini veya varlıklarını gerçekten onurlandırmanın bir yolu olarak, ürün başına yaklaşık beş madde işaretine bağlı kalır. Ayrıca, ürününüzü benzer satıcılardan ayıran bu benzersiz öğeleri eklemeniz de teşvik edilir.

 Amazon Ürün Listeleme
Amazon Ürün Listeleme

5. Ürün İncelemeleri

Online alışveriş yapanların çoğu müşteri incelemelerine güvendiğinden, ürününüzün fiyatı, değeri vb. hakkında dürüst görüşler toplamanız gerekir. Birisi mağazanızdan satın almakla ilgilendiğinde, Amazon ürün incelemelerinin, işlemi tamamlayıp tamamlamamaları üzerinde güçlü bir etkisi olabilir.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Bir ürünün incelemeleri, derecelendirmeleriyle el ele gider. Bir öğe dört ila beş yıldız aralığındaysa, o ürünün iyi performans gösterdiğini söylemek güvenlidir. Ancak bir öğe dört yıldızın altına düşerse, ürün verilerinizi ve metriklerinizi iyileştirmenin kesinlikle yolları vardır. Yapmanız gereken tek şey, olumsuz yorumlarınız içindeki kalıpları aramak ve müşterilerinizin şikayet ettiği ürün kusurlarına veya kusurlarına bir çözüm bulmak.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Amazon Ürün Detay Sayfası Kontrolü Nedir?

Herhangi bir Amazon ürünü için birincil açılış sayfası, ayrıntı sayfası olarak bilinir. Bu sayfada hangi içeriğin görüntüleneceğini etkileyen bir dizi faktör olsa da, Amazon’da satılan herhangi bir ürün için gerçekten üç düzeyde ayrıntı sayfası kontrolü vardır.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

 1: Satıcı Katkısı

İlk ayrıntı sayfası denetimi düzeyi, satıcı katkısı olarak bilinir. Basitçe söylemek gerekirse, bir listedeki herhangi bir satıcı, ürün fotoğrafları, özellikler ve açıklamalar gibi içerikle ayrıntı sayfasına katkıda bulunabilir. Ancak birden fazla satıcı aynı listelemede içerik yayınlarken, Amazon, tüketicilere hangi içeriğin en uygun olduğunu belirlemek için bir algoritma kullanır.

2: Amazon Marka Kaydı

Şirketinizin aslında kendi Amazon URL‘sine sahip olabileceğini biliyor muydunuz? Markanızı tescil etme yeteneği o kadar da yeni değil, ancak hem büyük hem de küçük işletmeler tarafından küçümseniyor. Amazon’a kaydolduğunuzda, müşterileriniz sitenize kolayca ulaşabilir ve daha fazla doğrudan tüketici deneyiminin keyfini çıkarabilir. Ayrıca, bu eylem müşteri sadakatini ve marka özerkliğini destekler.

ilgili: Amazon Brand Registry ( Amazon Marka Koruma ) Nedir? Püf Noktaları!

 Amazon Ürün Listeleme
Amazon Ürün Listeleme

3: Vendor Central

Vendor Central, ürünlerini Amazon’a satmak isteyen işletmeler için yalnızca davetli bir platformdur. Bir üretici, distribütör veya perakendeci, Vendor Central aracılığıyla doğrudan Amazon’a ürün sattığında, tedarikçi olurlar. Özünde, Amazon, satın almak istediklerini ayrıntılandıran bir satın alma siparişi gönderir ve ardından tedarikçi, Amazon’un sipariş ettiği envanteri gönderir.

Amazon Ürün Liste Optimizasyonu ve 10 Etkili Yöntem 

Amazon listelemelerinizi optimize etmek, ürün sayfalarınıza trafik çekmenin ve müşterilere aradıkları markalı mağaza deneyimlerini sunmanın basit bir yoludur.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

1. Amazon Marka Kaydı‘na Başvurun

Bahsettiğimiz gibi, Amazon’un Marka Tescili yeni bir imkan değil. Sicile başvurmak sadece şirketinizi büyük ölçüde doğrulamakla kalmaz, aynı zamanda birden fazla markayı tek bir çatı altında tescil ettirebilirsiniz. Marka Tescili’nin birincil işlevi, satıcıların ayrıntılı sayfa kontrolü elde etmelerini sağlamak ve herhangi bir fikri mülkiyet veya sahtecilik ihlallerini bildirmektir.

2. Mevcut Amazon Listelerini Takip Edin

Başarılı bir Amazon satıcısı olmanın çok önemli bir parçası envanterinizi yönetmektir. Başlamak için, arama çubuğuna marka adınızın, ürün adınızın veya model numaranızın herhangi bir varyasyonunu yazarak mevcut amazon ürün listelemelerinizi izlemek için bir elektronik tablo oluşturun. Her ürün için ASIN’i (Amazon Standart Kimlik Numarası) ve 10 haneli alfasayısal numarayı not edin. Amazon, her UPC’yi tek bir ASIN’e bağladığından, birincil barkodlarınızdan herhangi birinin kullanımda olup olmadığını da belirlemeniz gerekir. Bunu Envanter – Ürün Ekle’ye gidip UPC’yi girerek manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

ilgili: Amazon Ürün Listelemede Satışları Artıran 10 İpucu

 Amazon Ürün Listeleme
Amazon Ürün Listeleme

3. Mevcut Satıcıları Takip Edin

Mevcut listelerinizi kategorilere ayırdıktan sonra, bu listelerle ilgili Amazon satıcılarının envanterini çıkarmak isteyeceksiniz. Her ayrıntı sayfası için, diğer satıcıların mevcut tüm listelerini görüntüleme seçeneğini belirleyin; Bir satıcının adına tıkladığınızda, otomatik olarak onların vitrinine yönlendirilirsiniz. E-tablonuzdaki yeni bir sekmede, satıcının hem görünen adını hem de satıcı kimliğini kopyalayın. Ardından, listeledikleri tüm ASIN’leri bu satıcı kimliğinin yanına ekleyin.

ilgili: Amazon Ürün Analizi İçin Helium 10 ile Jungle Scout Kullanmak Yeterli mi?

4. Optimize Edilmiş Amazon Listeleri Oluşturun

Bir Düz Dosya Şablonu (yani, yeni ürünler eklemek için Amazon’un Excel tabanlı şablonları) kullanarak tüm envanter öğeleri için optimize edilmiş ürün listeleri geliştirebilirsiniz. Bu ürünler zaten mevcut olsun veya yeni listeler olsun, yine de aşağıdaki optimizasyon kriterlerini karşılamak isteyeceksiniz.

 Amazon Ürün Listeleme
Amazon Ürün Listeleme
 • Amazon SEO ve Anahtar Kelime Araştırması yapın: Amazon SEO anahtar kelime araştırması, herhangi bir karlı listelemenin temelidir, bu nedenle müşterilerin sizinkine benzer ürünleri bulmak için hangi arama terimlerini kullandığını analiz etmeniz akıllıca olur.

ilgili: Amazon SEO Rehberi 2022: Ürününüzü Nasıl Öne Çıkarırsınız?

 • Amazon Listeleme Başlıklarınızı Optimize Edin: Amazon’un belirli kategoriniz için sağladığı stil kılavuzlarına uymanız gerekecek olsa da, marka adınızı ve ardından en alakalı, en çok aranan anahtar kelimeleri ekleyerek ürün başlıklarınızı optimize edebilirsiniz.

ilgili: Püf Noktaları ile Amazon Ürün Başlığı Belirleme Rehberi 2022

 • Ürün Özelliklerini Vurgulayın: Madde işaretlerinizin her biri için, kaliteli ürün özelliklerini ve ayrıca müşterilerin ürünü kullanmaktan bekleyebilecekleri faydaları dahil etmek isteyeceksiniz. Müşterilere sadece ürününüzün ne işe yaradığını söylemeyin, onun günlük yaşamlarının bazı yönlerini nasıl iyileştirebileceğini paylaşın.
 • Okunması kolay ürün açıklamaları oluşturun: Amazon, stil kılavuzlarında HTML kullanımına belirli kısıtlamalar getirmiş olsa da, ürün açıklamasını bölmek ve okumayı kolaylaştırmak için kalın (<b>) ve break (<br>) kodunu kullanabilirsiniz. Ayrıca buraya bir avuç anahtar kelime eklemeyi de unutmayın.
 • Net Ürün Görselleri Kullanın: Amazon’daki ürün resimleri, en uzun kenarda en az 1000 piksel ve en kısa kenarda 500 piksel olmalıdır. Liste kaydınızdaki ana resim, ürünü tamamen beyaz bir arka plan üzerinde konumlanmış olarak sergilemelidir.

ilgili: Fark Yaratan Amazon Ürün Görseli Nasıl Hazırlanır?

 

 Amazon Ürün Listeleme
Amazon Ürün Listeleme

5. Amazon Ürün Listelemenizi Düzenli Olarak Yönetin

Listelerinizi bir şablon içinde optimize ettikten sonra, nihayet onları yüklemeye hazır olacaksınız. UPC barkodu atanan ürünler için bu kodu ürün kimliği olarak kullanmak isteyeceksiniz. Ardından, şablonunuzu yüklediğinizde Amazon, bu UPC’nin zaten var olup olmadığını ve bir ASIN’e atanıp atanmadığını kontrol etmek için mevcut listeleri inceler. Şablonun bir kopyasını kaydedin, referans olması için başlığa -ASIN ekleyin ve ürün kimliğindeki ASIN’i UPC’ye yapıştırın. Ürün kimliği türü alanına ASIN’i manuel olarak girin (çünkü açılır seçenek olarak mevcut değildir).

6. Telif Hakkı, Ticari Marka, Taklit ve Listeleme Suistimali İhlallerini Bildirin

Amazon’daki diğer satıcılarla iletişim kurarken, ihlal edilen belirli politikaya atıfta bulunmak önemlidir. Ayrıca, bir rakibin başlığındaki mükerrer ilanlar veya bir ticari marka söz konusu olduğunda, ihlalin (satıcıya değil) listelemenin kendisine karşı olduğunu raporunuzda belirtebilirsiniz. Bu, IP’nin yetkisiz kullanımını kaldırmanıza yardımcı olur. Bir ihlal raporu gönderdiğinizde Amazon, bildirdiğiniz ihlali ve diğer satıcılara karşı yanlış veya hatalı bir şikayet göndermenin sonuçlarını tam olarak anlamanız için aşağıdaki beyanı kabul etmenizi ister: “Bir Amazon satıcısı olarak, diğer satıcılara karşı yanlış veya hatalı şikayetler göndermemin Amazon satış ayrıcalıklarımın askıya alınmasına veya feshedilmesine neden olabileceğini anlıyorum.”

Amazon Ürün Listeleme
Amazon Ürün Listeleme

9. Katalog Departmanı Aracılığıyla Listeleri Değiştirin

Adından da anlaşılacağı gibi, Amazon’un Katalog Departmanı, Amazon’un devasa kataloğunu korumaktan veya değiştirmekten öncelikle sorumludur. Detay sayfası güncellemeleri ile ilgili herhangi bir sorun için, bu taleplerin Katalog Departmanına iletilmesi gerekecektir.

10. Dağıtımı Zorunlu Kıl

Dağıtım uygulamasının her zaman bir ürün Amazon’da görünmeden çok önce bir markanın tedarik zinciri aracılığıyla yapıldığını hatırlamak önemlidir. Amazon’un Dağıtım Uygulaması konusundaki resmi duruşu: “Amazon, bir üreticinin ürünleri için münhasır dağıtım anlaşmaları yapma hakkına saygı duyar. Ancak, bu tür anlaşmaların ihlali fikri mülkiyet hakları ihlali oluşturmaz. Bu anlaşmaların uygulanması, üretici ve perakendeciler arasında bir mesele olduğundan, Amazon’un icra faaliyetlerine yardımcı olması uygun olmaz.”

Faq

Amazon’da ürün listeleme ücretsiz mi?

Bireysel planla, bir öğeyi her sattığınızda 0,99 ABD doları ödersiniz. Profesyonel planın maliyeti, kaç ürün satarsanız satarsanız aylık 39,99 ABD dolarıdır. Her iki plan için de Amazon, her satışta toplam işlemin bir yüzdesi olan ve ürün kategorisine göre değişen bir yönlendirme ücreti alır.

Amazon’da listelemek kolay mı?

Amazon listeleme işlemi kolay ve basittir. Ürününüz Amazon’da listelenmiyorsa, müşterilerin ürünle ilgili tüm bilgileri bulabilmesi için yeni bir liste oluşturmanız gerekir.