Becommer.com

Amazon Süper URL’leri Manipülasyon Hilesi mi?

Amazon Süper URL’leri aramalarınızı öğrenmek hatta ele geçirmenin en iyi yolu olarak görülüyor, ancak bunun bir manipülasyon olduğu konusunda son dönemlerde ortaya atılan iddialar herkesin kafasında soru işareti olarak yer almaya başladı.

Amazon Süper URL Hakkında Merak Ettikleriniz

Amazon Süper URL’lerinin ne olduğu ve Amazon sisteminin bir manipülasyonu olup olmadığı hakkında sizlerden birçok soru alıyoruz.

Bu blog yazısında, tüm bu soruları ele almaya ve bu siyah şapka taktiğinden ne pahasına olursa olsun neden kaçınılması gerektiğini açıklamaya karar verdik.

Pek çok insanın bahsettiği bir pazarlama stratejisi var. Kulağa harika geliyor ve ÇOK mantıklı…ama tahmin edin ne? … öncelikle bilmeniz gerekiyor ki bu iyi bir şey değil!

Belki duymuşsundur?

İnsanların kullanmanız gerektiğini düşündüğü bir bağlantı.

Ama gerçekte ne?

Aramalarınızı sessizce öldürüyor ve bu kadar çok doğru ve meşru incelemenin hızla kaybolmasının nedenlerinden biri haline geldiğine inandığımız parametre.

Daha da kötüsü, bazı insanlar bunu bilmeden bile kullanıyor.

Buna Amazon Süper URL’si denir. Ve Amazon’da kitap pazarlamanın anahtarlarından birisidir.

BÖLÜM 1

Amazon’un Süper URL’leri Nelerdir?

“Super URL, bit.ly, tinyurl.com’a (ve diğer yüzlercesine) benzer bir yeniden yönlendirme hizmeti gibidir, çünkü İnternet’te yayınlanabilen ve kullanılabilecek bir “kısa” URL oluşturur.”

Bu kısa URL daha sonra kullanıcıyı Amazon’a giden bir dinamik URL oluşturucuya yönlendirir; sanki bir Amazon araması gerçekleşmiş gibi görünmesi için qid parametresini ve arama konumu parametrelerini oluşturan ve alıcının satın almak istediği ürünü seçtiğini gösteren URL sıralamasıdır.

Amazon Super URL’nin tam olarak ne olduğunu anlamanın en kolay yolu, Amazon.com’a gitmek, ana arama kutusunda bir şey aramak ve ardından ürünlerden birinin bağlantısını tıklamaktır. O sayfanın URL’sine baktığınız zaman aşağıdaki örneklendirdiğimiz gibi bir durumla karşılaşacaksınız.

Ve sonuçta bunun gibi bir şey göreceksiniz:

Amazon Süper Url
Amazon Süper Url

Temel olarak, Amazon Süper URL’leri yukarıdaki gibi böyle görünür.

Aradığımız anahtar kelimelerin URL’nin sonunda olduğuna dikkat edin. URL’nin birazdan anlatacağım başka bölümleri de var.

BÖLÜM 2

Amazon Süper URL’leri Nasıl Çalışır?

Diyelim ki sızdırmaz bir su şişesini aldınız. Amazon, bu bilgileri şuna benzer bir veri tabanına kaydeder:

Anahtar Kelimeye Göre Satış;

Order ID ASIN Timestamp Keyword qid
103-1039485-19238405 B088GRQDCQ 2021-02-25 12:34:56 “water bottle” 1615543269
103-9182737-85736284 B088GRQDCQ 2021-02-25 13:45:54 “water bottle” 1615543269

Milyonlarca satıştan elde edilen kesin bilgilerle, A9 arama ekibinin arama algoritmasında kullanmak için harika verilere sahip oluyorlar. Belirli bir anahtar kelimeler kullanarak müşterilerin en sık hangi ürünlerin satın alındığını bulabilme imkanına sahipler.

BÖLÜM 3

Peki Bu Süper URL’lerle İlgili Sorun Nedir?

Amazon’un arama sonuçlarında iyi sıralanmak, bir ürünün satışlarında ve karlılığında önemli bir artış anlamına gelir. Bu nedenle satıcılar en üst sıralar için savaşmak için çok şey yapar.

Amazon Super URL’leri, bazı satıcıların Amazon’un arama algoritmasından yararlanmak için kullandığı bir araç haline geldi.

Satıcıların Amazon’un organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı oluyor mu?

Satıcı hesabınız askıya alınana kadar bir süre geçerlidir.

Bu gerçekten gitmek için uygun bir seçenek mi?

Kesinlikle hayır. Önerimiz, Amazon’un ölçümlerini değiştirmeye yönelik herhangi bir girişim yalnızca satıcı durumunuzu mahvedeceği ve büyümenizi engelleyeceği için Amazon Süper URL’lerini kullanmaktan kaçınmanızdır.

Spesifik olarak, Süper URL’lerin Amazon’un arama algoritmasını değiştirme girişimi olduğuna inanıyoruz.

Amazon Süper URL’sinin “qid” Parametresi Nedir?

Anahtar kelimelerin URL’de iletilmesiyle ilgili önemli bir başka husus daha vardır. Birisi bu URL’lerden birine başka bir web sitesinden bağlantı verirse ne olur? Bu tür bağlantılardan yapılan satışların tekrar tekrar sayılmasını istemezler. Biraz daha ayrıntı almak için URL’ye girmemiz gereken yer burasıdır.

URL’nin diğer önemli kısmı qid=1615557303’ü içeren kısımdır.

Aynı aramayı arka arkaya iki kez (birbirinden yalnızca birkaç saniye arayla) yaparsanız, sayfadaki ürünlerin her iki URL’sine de bakın. Qid parametresinin biraz değiştiğini fark edeceksiniz. Aşağıdaki örnekte ki gibi;

Bu parametrenin değeri aslında bir Unix Zaman Damgası veya 1 Ocak 1970’den bu yana geçen saniye sayısıdır.

Bu nedenle, URL’deki bu qid= parametresinin etkisi, ürünün satışı için bir kez sayılan arama olarak görünmesini sağlamak için şöyle görünür. Bu URL’lerden biri yayınlanabilir ve yüzlerce satış üretebilir ve hepsi aynı qid parametresini kullandığından, Amazon’un arama algoritmasına yalnızca bir kez sayılır.

Süper URL’lerle Konum Arama

Amazon arama URL’sinde iki parametre daha vardır. Bunlar, yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi  ref=sr_1_7 ve sr=8-7’dir. Bu örneklerin her ikisinde de 7 sayısı, tıklanan ürünün arama sonuçlarında yedinci öğe olması nedeniyledir.

Bunların neden dahil edildiğine dair bariz bir teknik bilgi nedeni görmüyorum. Ancak, URL’nin olabildiğince doğal görünmesini sağlamak için çoğu Süper URL oluşturucu, doğru olduğundan emin olmak için ürünün arama konumunu düzenli olarak kontrol etmekte.

Bu nedenle Amazon Super URL hizmetleri her zaman Arama Sıralaması izleme hizmetleriyle eşleştirilir ve yine de verilere ihtiyaçları vardır.

İlgili:Amazon Brand Registry (Amazon Marka Koruma) Püf Noktaları!

BÖLÜM 4

Amazon’un Arama Algoritması Nasıl Çalışır?

Amazon süper URL’lerini kullanmanın neden riskli olduğunu anlamak için önce Amazon’un arama algoritmasını biraz anlamalısınız. Sürece hızlı bir genel bakış için okumaya devam edin.

Amazon’un arama algoritmasının çalışma şeklinin ayrıntılı bir şekile görmek için aşağıdaki makaleye bakmanızı tavsiye ederiz.

Bildiğiniz gibi, Amazon müşteri memnuniyetine takıntılıdır. Bir müşteri Amazon.com’da bir ürün aradığında, müşteriye satın alma olasılığı en yüksek olan ürünlerin arama sonuçlarını sağlamak ister.

Merkezi Silikon Vadisi’nde bulunan ve mühendislik ve ürün arama algoritmasında ince ayar yapan inanılmaz derecede zeki insanları istihdam eden A9 adında tamamen ayrı bir ticari varlığı var.

Deneyim ve mantık, daha çok satan ürünlerin sonuç listesinin başında olma eğiliminde olduğunu söylüyor, ancak tıpkı Google gibi Amazon da arama motoru algoritmalarının ardındaki sırları ifşa etmek için acele etmiyor.

Satışların sayısı, satıcı geri bildirimi, ürün listelemelerinin kalitesi ve diğer pek çok şey kesinlikle algoritma içinde daha iyi bir sıralamaya yardımcı oluyor. Bu mantığı bir adım daha ileri götürerek, müşterinin satın almak için kullandığı bir arama terimi için bir ürünün daha iyi sıralanması mantıklıdır.

Örnek: Amazon müşterileri sürekli olarak “su şişesi” arar ve sonunda A ürününü satın alırsa, A ürünü organik arama sonuçlarında “su şişesi” için yukarı otomatik olarak taşınır.

Tüm bu varsayımlar mantık ve gözlemlere dayanmaktadır. Amazon’un sisteminin gerçekte nasıl çalıştığına dair hiçbir net görüşümüz yok. Bununla birlikte, bu hizmetlerin popülaritesi ve bunları kullanarak dönüşüm oranlarının arttığını iddia eden kişilerin sayısı ile bu hileler en azından bir süre işe yaradı ancak zaman bazı gerçekleri önümüze sermeye devam ediyor.

BÖLÜM 5

Kurnaz Satıcılar Bu Algoritmayı Nasıl Hackler ?

Ürünleri tanıtmak amacıyla satıcılar, internet üzerinden Amazon Süper URL’leri yayınlar. Sonuç olarak, aynı bağlantının sosyal medyada kullanıldığı, bir e-posta bülteninde gönderildiği veya diğer farklı kaynaklarda paylaşıldığı görülür.

Bir kullanıcı bağlantıyı tıkladığında, Amazon Super URL hizmeti dinamik olarak qid parametresini ve arama sırası parametrelerini oluşturur, ardından bir HTTP 302 yönlendirmesi gerçekleştirir, böylece kullanıcı Amazon.com’da bir arama yapmış gibi görünür.

Kullanıcı ürünü daha sonra satın alırsa, istenen anahtar kelime için bir satış olarak sayılır, alıcı gerçekten arama yapıp o ürünü seçmemiş olsa bile artık sistem devreye girmiştir.

Manipülasyon mu?

Aslında tam olarak bir kelime ile açıklamaya çalışmak istesek bundan daha uygun bir kelime bulamayız. Açıkça söylemek gerekir ise net olarak bu bir “Manipülasyon”.

Kullanıcıya ürün için bir kupon kodu sağlamada olduğu gibi (hiçbir stratejisi yok!), Amazon Süper URL’lerini birçok satışı gerçekleştirebilecek bir satıcıyla birlikte kullanmak, Amazon’un arama algoritmasının, ürünlerini daha üst sıralara yerleştirmek için yapılan bir manipülasyonudur.

Son zamanlarda  Süper URL’lerin eskisi kadar etkili olmadığı konusunda biraz fazla konuşuldu ve piyasada bunun çok ciddi etkisi olmuş gibi görünüyor.

Etkili olup olmadıklarına bakılmaksızın, bir Amazon Süper URL’sinin kullanılması, açıkça Amazon’un arama algoritmasını manipüle etme girişimidir.

Bu nedenle bazı duyarlı site ve bloglar artık bu dinamik URL’leri kullanmıyor ve müşterilerini ve sektördeki diğer kişileri de bunları kullanmayı bırakmaları için herkese açık bir şekilde teşvik ediyor.

Son politika değişikliğindeki bazı ifadelerin “niyet” ile ilgili olması nedeniyle, Amazon satıcılarının politika ihlallerini ve hesap askıya almalarını önlemek için açık bir şekilde manipüle etme girişimi olan araçlardan ve taktiklerden kaçınmaları akıllıca olacaktır. Süper URL kullanılarak satılan ürünleri belirlemek, muhtemelen Amazon’un yeni politikayı ihlal edenleri tespit edebileceği en kolay ve en kesin teknik yollardan biri olarak karşımızda.

Süper URL’lere karşı ilk argümanımız oldukça basit; işe yaramazlar.

İlk önceleri birçok satıcı, Süper URL’leri işlerine entegre ettikten hemen sonra elde ettikleri sıralama artışları hakkında övgüler yağdırdı. Ve evet, Süper URL’lerin bir noktada işe yaramış olması muhtemel, ancak olumlu raporların çoğu Süper URL’lerin tanıtıldığı yakın bir zamandan geliyor.

Ancak, Amazon çok büyük, son derece bilinçli bir şirkettir. Bunu düşünürseniz, değerli anahtar kelime sıralama verilerini (genellikle halkın gözünden uzakta tutulur) doğrudan ürün sayfalarının URL’lerinde depolamaları pek olası değildir. Normalde, bu bilgiler güvenli bir veri tabanına kaydedilir. Sonuç olarak, Amazon’un bu verileri URL’lerden elde etmesi tabiki şaşırtıcıdır, Süper URL’lerin etkinliğine ilişkin ilk raporların kanıtladığı gibi, bir noktada yaptılar.

Ancak bu günlerde, kolayca yakalandıkları görülüyor. Etkililiğinin önemli ölçüde azaldığına dair birçok rapor var ve bazı cephelerde hala anlaşmazlık olsa da, genel fikir birliği, Süper URL’lerin tamamen geçersiz olduğu yönünde.

BÖLÜM 6

Amazon İş Ortağı Kullanmalı mıyım?

Amazon ortağı, Amazon’da bir bağlantı oluşturabileceğiniz bir programdır ve birisi buna tıklarsa, 24 saat içinde Amazon’daki herhangi bir satışın yüzdesini kazanırsınız.

Peki, bu program aracılığıyla oluşturduğunuz bir bağlantı da yukarıda tartışılan nedenlerle işaretlenip işaretlenmez mi?

Harika nokta. Ancak Amazon Associate’de sizi güvende tutan ve bu nedenle kullanıma uygun dört bölüm var ve bunları neden kullanmaya davet ediyorum:

Bir Amazon Associate bağlantısının içinde Anahtar Kelime Etiketleme, zaman etiketi veya sağlama toplamı yoktur, bu nedenle, sistemde oynamak ve sizi farklı yönlendirmek için bir ” kötü niyet” yoktur ve bu onların algo sıralamalarını etkilemez.

Amazon aslında kendi kitabınıza işaret etmek için Amazon Associate bağlantılarının kullanımını teşvik eder ve bu nedenle, temelde bu bağlantıların uygun olduğunu söylerler.

Kitaplarına işaret etmek için Amazon Associate bağlantılarını kullanmayı seven biri olarak, onları kullanmanın hiçbir olumsuz etkisini görmedim.

Bir Amazon Associate hesabına kaydolduğunuzda, şartları ve kullanıcı sözleşmelerini imzalayarak kendinizi resmi bir Amazon üyesi yaparsınız. Ve artık daha güvende hissedebilirsiniz.

Amazon Süper URL’leri Hakkında Sorularınız

Bir Süper URL kullanmazsam, hangi URL’yi kullanmalıyım?

Sizi istediğiniz sayfaya götüren Amazon.com web sitesindeki herhangi bir URL’yi kopyalayıp yapıştırmanızı öneririz. Manipülatif kısım, bir kullanıcı üzerlerine her tıkladığında bu parametreleri değiştiren bir hizmet kullanıyor.
Mümkün olan en temel URL’yi kullanmak istiyorsanız, şu biçimde bir tane oluşturabilirsiniz: http://www.amazon.com/dp/{$ASIN}

Ancak müşterilerinize gönderebileceğiniz en güvenli bağlantı temel URL’dir. Bu, 10 haneli ASIN numarasına kadar olan Amazon bağlantısıdır.

Amazon, Süper URL’ler kullanarak satılan ürünleri gerçekten nasıl tanımlayabilir?

Süper URL’ler kullanılarak satılan ürünleri tespit etmek çok kolay olduğu için bu kadar açık, iddialı ve  cesur bir duruş sergiliyoruz. Teknik olarak konuşursak, Amazon’un sistemi manipüle eden satıcıları belirlemesinin muhtemelen en kolay yollarından biridir.
Biraz teknik olmak gerekirse, URL’deki &qid parametresi, verilen anahtar kelime için arama yapıldığını gösteren bir zaman damgasıdır. Elbette Amazon, sitede gerçekleştirilen her zaman damgasının ve aramanın bir veri tabanını tutar. Tek yapmaları gereken, hiç gerçekleşmemiş aramalar için gerçekleşen satışları bulmak

Ama bu çok büyük bir veri tabanı. Amazon, bu kadar büyük bir veri tabanında Süper URL’den kaynaklanan çok küçük satış yüzdesini nasıl bulabilecek?

“Büyük Veri” teriminin son zamanlarda BT uzmanları tarafından çokça kullanıldığını duymuş olabilirsiniz. Amazon AWS bölümü, Büyük Veri araçlarını dünyanın her yerindeki BT uzmanlarına sunma konusunda ön saflarda yer alıyor. Amazon AWS, bunun gibi çok büyük veri kümelerinde sorgu gerçekleştirmek için tasarlanmış Redshift ve Elastic EMR dahil olmak üzere birçok Büyük Veri aracı kullanıyor. Amazon web sitesi aynı altyapı üzerinde çalıştığından, bu araçların bu tür sorgular için her zaman hazır olduğundan emin olabilirsiniz.

Amazon politika değişikliği ve kurallar , Amazon Süper URL’leri veya Arama Konumu hakkında hiçbir şey söylemiyor mu?

Amazon’a doğal olmayan bir şekilde bağlanmanın etik değerlere aykırı olduğunu özellikle söyleyecek ayrıca bir kural kitabı yok. Bunu, sistemini manipüle etmeye çalışmanın daha büyük bir sorunu olarak görüyoruz ve yeni politika ve kurallar, kasıtlı manipülasyondan birkaç kez söz etmesine rağmen kalıcı ve net bir çözüm yolu hala yok

Ancak bir satıcı bir politika ihlali veya hesabının askıya alınması durumunda, “Ürünlerimin satış sıralamasını değil, arama konumunu değiştirmeye çalışıyordum” gibi bir argümanın hesabınızı tekrar iyi duruma getirmek için çok geçerli sebepler olmayacağını düşünüyoruz.

Sonuç ve Düşüncelerimiz

Yakın zamanda yapılan bir Amazon politika değişikliği oldu, ancak doğrudan Süper URL’lere yönelik olmasa da, “manipülatif” davranışları hedef alıyor gibi görünüyor.

Geçen yıl Amazon, Yasaklı Satıcı Faaliyetleri sayfasına, çoğunlukla ürün sıralamasını ve “niyeti” manipüle etmekle ilgili bir dizi ifade ekledi. Özellikle dikkati çeken ifade şudur:

“İnceleme karşılığında aşırı sayıda ücretsiz veya indirimli ürün sunmak da dahil olmak üzere, ürünlerinizin sıralamasını kasıtlı olarak değiştiremezsiniz.”

Açıkçası, burada Süper URL’ler ve hatta anahtar kelimeler hakkında özel bir şeyden bahsedilmiyor. Bununla birlikte, “Ürünlerinizin sıralamasını kasıtlı olarak değiştiremezsiniz” ifadesinin ilk kısmı, Amazon’un daha büyük bir endişesini dile getiriyor. İster ürün sıralamaları, ister anahtar kelime yerleştirme veya aradaki her şey için olsun, satıcıların her türlü kasıtlı manipülasyondan kaçınmasını isterler.

Süper URL’ler, onlar hakkında fikriniz ne olursa olsun, açık bir manipülasyon girişimidir. Sıralamanızı Amazon’un istemediği bir şekilde yükseltmek için algılanan bir istismara saldırır. Süper URL’ler kelimenin tam anlamıyla yasaklanmasa da, kesinlikle Amazon pazarının ruhuna aykırıdır.

Amazon satıcı yasakları nadirdir ve öngörülemez, ancak olabilir. Amazon, politikasını değiştirebilir veya Super URL kullanıcılarını aniden çökertebilir; bunu bilmenin bir yolu yok. Günün sonunda, Süper URL’leri kullanmanın bir faydası yoksa ve hesabınızın askıya alınması tehlikesiyle karşı karşıyaysanız… neden uğraşasınız ki? Tavsiyemiz uzak durmanızdır.

Ancak, işiniz sizin işinizdir. Amazon, sorunu çözdüklerine ve Süper URL’lerin sıralamalar üzerinde hiçbir etkisi olmadığına inanıyorsa, onları kullanmaya devam eden satıcıların peşinden gitmek için çok az teşvikleri olabilir. Son politika değişikliklerinin belirsizliği ve mesajı bizi endişelendirdi, ancak sonuçta size kalmış.