Becommer.com

Tıklayın Sizi Arayalım

Tıklayın Sizi Arayalım


Fark Yaratan Amazon Ürün Görseli Nasıl Hazırlanır?

Amazon Ürün Görseli Nasıl Olmalı? Neden Önemlidir

Amazon ürün görseli, tüketiceler ile yapılan anketlerde bariz şekilde belirleyici olduğunu gösteriyor. Tüketicilerin %83 ürün görsellerini önemsiyor. Ve satın almada etkili olduğunu söylüyor. Amazon Ürün görseli hayati derecede önemlidir. Milyonlarca başka satıcıyla rekabet ettiğiniz Amazon’da satış yapıyorsanız çok daha önemlidir. Dünyanın en popüler online pazarlarından biri olarak, ürünlerinizin Amazon’da öne çıkmasına yardımcı olmak için her öğeyi optimize etmeniz gerekir. İster pahalı kamera ekipmanı satıyor olun ister kendi el yapımı ürünlerinizi satıyor olun, tüm ürün resimleri için geçerli olan birkaç gereksinim ve optimizasyon ipucu var. Amazon pazaryerlerinde belirli kurallara, kısıtlamalara, formüllere ve ipuçlarına uymanız gerekir ve bunu başarmanın yollarından biri de kaliteli görüntüleridir. Burada, görüntülemelerinizi iyileştirmenize ve daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacak, uygulaması kolay 10 ipucu üzerinde duracağız.

Amazon Görselinizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?

1. Amazon Ürün Görseli Boyutları

Her şeyden önce, Amazon görüntülenme oranlarını, boyutlarını ve boyutlarını doğru almanız gerekir. Bunu yapmazsanız, Amazon ürün listelemenizi reddedeceği için diğer tüm stratejiler boşa gidecektir. Genel kabul, en iyi Amazon görüntü oranının 2.000 piksele 2.000 piksel boyutlarında bir kare görüntü (1:1) olduğudur. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli ürün görseli gereksinimleri şunlardır: Amazon ürün görsellerinizin arka plan rengi saf beyaz olmalıdır. JPEG, Amazon ürün resimleriniz için en iyi dosya biçimidir, ancak PNG, GIF veya TIFF de kullanabilirsiniz. Çerçevede ürünün tamamı görüntülenmeli ve çerçevenin en az %85’ini ürünle doldurmalısınız (diğer bir deyişle beyaz boşluk sadece %15 olabilir). Yükseklik veya genişlik en az 1.000 piksel olmalıdır, ancak 10.000 pikseli geçmemelidir.

ilgili: Amazon Ürün Listelemede Satışları Artıran 10 İpucu

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

Amazon Görseli
Amazon Görseli

2. Kategori Gereksinimlerine Dikkat Edin

Amazon’un ayrıca kategori başına özel resim gereksinimleri vardır. Bu kurallar örneğin aksesuarların kullanımını, beslenme etiketlerini ve ürünün yerleştirilmesini içerebilir. Bu yönergeler zaman zaman değiştiğinden, Amazon size bir bildirim göndermeden değişiklik yapmış olabileceğinden, bu kuralları düzenli olarak tekrar kontrol etmeniz önemlidir.

3. Amazon Ürün Görseli Seçiminde Resimler Öncelikliklidir.

Amazon, birden fazla görsel yüklemenize izin verir, ancak yine de ana ürün görselinizin hangisi olduğunu belirtmeniz ve diğer ürün görsellerinin sırasını atamanız gerekir. Aslında, birincil çekiminizin hangi görsel olması gerektiğini (arama sonuçlarında ve detay sayfasında görünecek görsel) belirtmezseniz, diğer görselleriniz hiç görüntülenmeyebilir. Hangisinin birincil resminiz olduğunu belirtmek için Amazon fotoğraflarınızı adlandırırken “MAIN” varyant kodunu kullanın.

Yalnızca bir fotoğraf kullanmakla yetinmeyin. Ürününüzü olabildiğince çabuk listelemek için istekli olsanız da, zaman ayırmak ve Amazon’un izin verdiği kadar çok fotoğraf yüklemek sizin yararınızadır. Birden fazla fotoğraf eklediğinizde yalnızca grafik ve/veya metin eklemekle kalmaz, aynı zamanda ürününüzü farklı açılardan sergileme fırsatı da sunar. Bu sayede ürünün tüm özellikleri ve boyutları dahil edilebilir. Sonuç olarak, mantıklı bir sırayla sıraladığınız birden fazla fotoğraf kullanmak, hedef kitlenizin ürününüz hakkında daha iyi bir fikir edinmesini kolaylaştırır ve şüpheci alışveriş yapanları kazanmanıza yardımcı olur.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

 

Amazon-Urun-Görseli-Becommer
Amazon Görseli

4. Doğru Çerçeveleyin

Daha önce de belirtildiği gibi, Amazon’un gereksinimlerine göre, ürünün tamamı çerçeve içinde gösterilmelidir. Bu, hiçbir köşenin veya kenarın kesilmediğini iki kez kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir. Amazon sizi beyaz alanın yalnızca %15 olması konusunda sınırlar. İşin püf noktası, ürünün herhangi bir ayrıntıyı kesmeden çerçevenin mümkün olduğunca çoğunu almasına izin vermektir. Bu, Amazon’u mutlu edecek ve listelemenizin arama sonuçlarında daha dikkat çekici olmasına yardımcı olacaktır.

5. Amazon Ürün Görseli Yüksek Kaliteli Görüntüleri İçermelidir

Bu sadece daha fazla satış sağlamak için değil, aynı zamanda Amazon’un şartlarının da bir gereğidir. Amazon’un teknik fotoğraf gereksinimlerine ek olarak, pazar yeri aşağıdaki gereksinimleri de içerir: Tüm ürün resimleri gerçek fotoğraflar olmalıdır. Amazon, çizimlere, vektörlere veya illüstrasyonlara izin vermez. Yalnızca satılan ürünle doğrudan ilgili öğeler dahil edilebilir. Başka bir deyişle, alışveriş yapanların kafasını karıştırabilecek ekstra öğeler dahil edilemez. Çözünürlük yüksek olmalıdır. Yeniden sıkıştırma nedeniyle pikselli veya bulanık olan resimlere izin verilmez.

Ücretsiz ve telifsiz görsel alınabilecek siteler

6. Amazon Ürün Görseli ve Renk Varyantları

Amazon’un yönergelerinde ayrıca renkten özel olarak bahsedilir. Tüm görseller ürünün doğru bir temsili olması gerektiğinden, renkler gerçekçi olmalıdır. Fotoğraflarınızı düzenlemenize izin verilir, ancak renklerinizin kolayca farklı görünmesine neden olabileceğinden “doygunluğu” değiştirmeye dikkat edin. Bu nedenle, fotoğrafları çekip düzenledikten sonra, renklerin hala gerçek olup olmadığını iki kez kontrol edin. Sonuçta, kırmızı farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilir. Bu nedenle, alışveriş yapanlar yalnızca güvenebilecekleri fotoğraflara sahip olduklarından, resimlerinizin rengin doğru bir temsili olması çok önemlidir.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Amazon Görsel
Amazon Görseli

7. Amazon Ürün Görseli  Hazırlanırken Arka Plana Dikkat

Yalnızca ana fotoğrafın arka planının saf beyaz olması gerekir. Amazon, ek fotoğraflar için farklı bir arka plan kullanmanıza izin verir. Sattığınız ürünün türüne bağlı olarak, tüm fotoğraflarınız için beyaz bir arka plana bağlı kalmamak iyi bir fikir olabilir. Bunun yerine, ürününüzün gerçekçi bir ortamda nasıl kullanılabileceğini göstermeye yardımcı olacak bir arka plan ekleyebilirsiniz. Bu, özellikle mobilya gibi bir şey satıyorsanız işe yarar. Yine de, kafa karışıklığına neden olabilecek fazladan nesneler eklemekten kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

8. Amazon Ürün Görseli ve Tripod Kullanımı

İpuçlarımız arasında, iyi fotoğraflar çekmek için piyasadaki en lüks kameraya ihtiyacınız olmadığını, ancak bir tripodun gözden kaçırmak istemeyeceğiniz bir unsur olduğunu söyleyebiliriz. Bu gezegendeki hiçbir fotoğrafçının elleri bir tripod kadar sabit değildir. Tripotla beraber kamera kararlılığı, kaliteli görüntüler oluşturmada uzun bir yol kat eder. Orta ila yüksek seviyeli bir tripoda yatırım yapın ve bir deklanşör kablosu da alın.

Tüm çekimlerinizi bir iPhone ile yapmaya başlamanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz, ancak bir üst model Leica almak için acele etmenin de bir anlamı yok. Yapmak istediğiniz şey için orta kalite bir şey en iyisi, bir dizi farklı ayarla yüksek kaliteli görüntüler çekmenize izin verecek bir kamera. Görüntüleriniz, bir kişinin Amazon sayfanızı ziyaret ettiğinde gördüğü ilk şeylerden biridir, ancak her fotoğrafçı size değerli olanın sahip olduğunuz ekipman değil, gerçekten önemli olan ekipmanla neler yapabileceğinizi söyleyecektir. Tüm bu düğmelerin sizin için nasıl çalıştığını öğrenmek için zaman ayırın ve pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın.

Amazon Görseli
Amazon Görseli

9. Çerçeveyi Doldurun ve Işığa Dikkat Edin

Hedefiniz, çekim yaparken, her fotoğrafa mümkün olduğunca fazla ayrıntı eklemektir ve 20 fit öteden bir tişört çekiyorsanız bunu başaramazsınız. Açınızı ayarlamaktan veya yaklaşmaktan korkmayın, ancak kameranızdaki yakınlaştırma işlevini kullanmaktan kaçının. Unutmayın kalite, yakınlaşmakla aynı şey değil ve ürününüzün çerçeveyi mümkün olduğunca doldurmasını istiyorsunuz. Ürün görüntüleri çekerken sahip olduğunuz en büyük avantajlardan biri, ışık üzerinde neredeyse nihai kontroldür. Biraz pratikle, neredeyse mükemmel miktarda pozlama elde edebilirsiniz. Bunu yaparak daha fazla ayrıntı yakalarsınız.

10. Ürünler ve Arka Planlara Dikkat

Çekim yaparken, Amazon listelemeleriniz için harika görüntüler oluşturmanın en iyi yolu, açık renkli bir ürünle koyu bir arka plan kullanmak ve bunun tersi gibi, ürün ile arka planı arasında biraz kontrast oluşturmaktır. Renklerdeki kontrast, ürünlerin gerçekten öne çıkmasına yardımcı olur, ancak arka plan renkleriyle aşırıya kaçmamayı unutmayın. Beyazlar, siyahlar, ten rengi, bejler ve griler gibi nötr tonlara sadık kalın. Ne sattığınıza bağlı olarak, ürün yelpazesi veya iç mekan gibi öne çıkması gereken özel ürün ayrıntıları olabilir. Bu durumda, bu özel detayın fotoğrafını çekip ayrı bir fotoğraf olarak listelemek daha iyidir. Bu şekilde, hedef kitleniz ürünü çalışırken gördükleri için ürünü satın almak için daha rahat hissedeceklerdir.

Amazon Görseli
Amazon Görseli

11. Önemli Bilgileri Göstermek İçin Grafikler Ekleyin

Ana ürün görselinizde gereksiz grafik veya metin bulunmayabilir ancak Amazon, alternatif fotoğraflarınıza faydalı metin ve grafikler eklemenize olanak tanır. Ürününüzü benzer listelerden ayıran özellikleri vurgulayarak bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Belki kurulumu kolaydır? Bu durumda, başlamak için gereken birkaç adımı göstermek için boyutlarını vurgulayabilir veya bir grafik tasarlayabilirsiniz. Bu önemli bilgiyi elbette gerçek ürün açıklamasına da eklemelisiniz, ancak bu bilgiyi tekrar iletmek için ürün resimlerinden birini kullanarak, önemli hiçbir ürün özelliğinin gözden kaçmamasını sağlarsınız.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri 

12. Amazon Ürün Görseli Ambalajı İçermeli mi?

Ürününüz kendi ambalajıyla geliyorsa, ambalajın fotoğrafını ayrı bir fotoğrafa eklemek de iyi bir fikirdir. Bu, bir ürünün rahatlığını vurgulamaya ve potansiyel müşteriler arasında güven oluşturmaya yardımcı olan harika bir satış özelliği olabilir.

13. Hedef Kitleyi Düşünün

Ürün açıklamanızı yazarken hedef kitlenizi göz önünde bulundurmanız gerektiği gibi, görsel oluştururken de onları hatırlamanız gerekir. Kısacası, kitleniz ürünlerinizi görüntülerken kendilerini görebilmelidir. Sattığınız şeyin kendi yaşam tarzlarına ve gereksinimlerine uygun olduğunu görebilmeleri gerekir. Örneğin, giriş seviyesi bir su ısıtıcısı satıyorsanız, arka planda mütevazı bir mutfak olmalıdır. Bu şekilde ürününüzü daha güvenilir ve inandırıcı hale getirmeye yardımcı olursunuz.

Amazon Gçrseli
Amazon Gçrseli

Görsel Optimizasyonu Kritik Önemde

Resimlerinizi iyileştirirseniz, bir kullanıcıyı ödeme yapan bir müşteriye dönüştürme şansınızı da artırırsınız. Bu nedenle, zaman alıcı olsa da, ürün resimlerinizi optimize etmek için biraz zaman ayırmaya değer. Fotoğrafçılık becerileriniz aynı seviyede değilse, ürün fotoğrafçılığında uzmanlaşmış profesyonel bir fotoğrafçı tutmanız en iyisidir. Amazon’da satılacak popüler ürünleri belirlemekten, dönüşüm sağlayan ürün açıklamaları hazırlamaya kadar, Amazon’a başlama sürecinde, fotoğraflarınız dikkati çekemezse, hepsi boşuna olacak birçok adım vardır. Amazon listeleri oluştururken sadece iyi resimlere sahip olmak önemli değildir. İstediğiniz şey, alıcılarınızın aklını başından alacak, onları sayfanıza bağlayacak, başkasınınkini ziyaret etmeyi düşünmeyecekleri türden görüntülerdir. Artık oldukça görsel bir dünyada yaşıyoruz ve onların dikkatini çekebilmek, kendinize yaratabileceğiniz en önemli nimetlerden biri.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

 

Faq

Sıkça Sorulan Sorular

Amazon ürün görsellerinizi nasıl adlandırmalısınız?

Amazon, satıcıların Amazon ürün listelemeleri için resim dosyalarını adlandırırken izlemeleri gereken çok özel bir formüle sahiptir. Şu 3 öğe dahil edilmelidir: boşluk veya tire içermeyen bir ürün tanımlayıcısı, 4 karakterli varyant kodu ve dosya uzantısı. Ana ürün görseli olacaksa 4 karakterli varyant kodu olarak MAIN kullanılmalıdır.

Amazon’da kaç tane ürün görseli gösterebilirsiniz?

Amazon satıcıları, Amazon liste kaydı başına bir ana ürün resmi ve sekiz adede kadar ek resim yükleyebilir. Bu resimlerin görüntülenmesini istedikleri sırayla öncelik sırasına koymak satıcılara kalmıştır.

Amazon ürün görselleri için kurallar nelerdir?

Amazon’un ürün resimleri için birkaç teknik gereksinimi vardır. Bunlar şunları içerir: Ürün görsellerinin arka plan rengi saf beyaz olmalıdır. Tüm ürün çerçevede görüntülenmelidir. Beyaz boşluk çerçevenin %15’inden fazla olamaz.

Amazon ürün resimlerinize herhangi bir grafik veya metin eklemeli misiniz?

Amazon liste kaydınızın birincil ürün görseli herhangi bir metin, grafik veya ek görsel içeremez. Ancak alternatif Amazon ürün resimlerinize grafikler veya metinler ekleyebilirsiniz. Aslında, resimlerinizi optimize etmenize yardımcı olabileceği için yapmanız önerilir. Eklediğiniz metin veya grafiğin doğası gereği rahatsız edici olmadığından ve etkili kalması için kısa ve tatlı olduğundan emin olmanız yeterlidir.Bir cevap yazın

0
0
0
0
0
Total
0
Shares