Becommer.com

E-Ticaretin Geleceği Nasıl Şekillenecek?

 

 E-Ticaretin Geleceği  ve Yükselen Trend

e-Ticaret, teknolojiler geliştikçe ve şirketler pastadan daha fazla pay almak için birbirleriyle savaştıkça sürekli değişen ve gelişen bir ortamdır. Bu yüzden dünyada e-Ticaret’in geleceğinin nasıl şekilleneceği herkesin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor. e-Ticaret analitiğine ayak uyduruyorsanız, trendlerin her yıl büyüme ve değişimin gerçekleştiğini gösterdiğini bilirsiniz. Ne tür bir e-Ticaret işine başlamak üzere olursanız olun, e-Ticaret’in geleceğinin parlak ve umut verici göründüğünü söylemek çok da abartılı olmaz. Bu yazımızda sizlere kılavuzluk yaparak gelişen e-Ticaret dünyasındaki yerinizi çok daha güçlü olarak yer almanız için iki şekilde yol göstermeye çalışacağız:

  1. e-Ticaret’in geleceğinin nasıl olacağını öğreneceksiniz.
  2. Çok yaygın hale gelmeden önce uygulayabilmeniz için gerçekleşmesi muhtemel trendler hakkında bilgi edineceksiniz.

ilgili: En İyi e-Ticaret Platformu Seçmenin Önemi ve Püf Noktaları !

e-Ticaret’in geleceği tam olarak tahmin edilemese de, m-Ticaret’in gelişeceğini, Instagram ve Facebook gibi çeşitli sosyal medya platformlarının e-Ticaret dünyasında daha da önemli hale geleceğini tahmin etmek için yeterli kanıt var. Hatta çok daha iddialı söylemek gerekirse dünyanın m-ticaret’e (mobil Ticaret ) son hızla adapte olduğunu söyleyebiliriz.

ilgili: E-Ticaret Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Olmalı?

 

İşte sizler için derlediğimiz e-Ticaret’in geleceği ile ilgili en çok beklenen değişiklikler;

e-Ticaretin Geleceği- Etsy Kişiselleştirme Modeli

İnsanlar diğer insanlarla fiziksel temasa can atıyorlar, bu nedenle e-Ticaret’in perakende alışverişten biraz daha az samimi ve kişisel deneyim konusunda biraz daha zayıf ve cazibesi yok gibi görülmesi şaşırtıcı değil. Mesela, e-Ticaret mağazalarında, alışveriş yaparken bizimle bire bir ilgilenece,  göz atmamıza yardımcı olabilecek ve bize yüz yüze ürün önerebilecek biri yok.

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

Bu nedenle, bazı e-Ticaret işletmeleri, web sitelerini daha kişisel ve göze çekici hale getirerek bu deneyimi taklit etmeye çalışacaklardır. e-Ticaret mağazalarının müşteriler için daha kişisel hale gelmesinin yollarından biri, müşterilerin tercihlerini takip etmek ve e-Ticaret deneyimlerini sevdikleri ve ilgilendikleri şeylere göre uyarlamaktır. Aslında benzer bir özelliğe zaten aşinasınız, çoğu online satış yapan mağazada, müşterilere arama geçmişlerine göre öneriler sunan önerilen ürünler bölümü bulunmakta, bu da aslında bir noktada size fikir ve tercihleriniz konusunda eski deyimle tezgahtarlık yapmak demektir.

e-Ticaret ve Dron ile Teslimat 

Dronlar esasen manuel olarak kontrol edilebilen veya kendi başlarına uçmak üzere programlanabilen uçan basit robotlardır. Peki bu uçan robotlar e-Ticaretle tam olarak nasıl ilişkilidir? Diye sorduğunuzu görür gibiyiz. Pekala, bazı insanlar gelecekte dronların müşterilere siparişleri teslim ederek sipariş memurlarının yerini alabileceğini tahmin ediyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, dronlar kesinlikle insanlardan daha hızlı ve büyük şehrin karmaşasını düşününce olası tüm aksaklıkları geride bırakmak için muhteşem bir avantaj sağlayacaktır.

ilgili:Amazon Lojistik ve Operasyon Modelleri; FBA, FBM

 İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Bu, teslimat süresini önemli ölçüde kısaltacak ve böylece siparişler her zamankinden daha hızlı teslim edilecektir. Bu kesinlikle hem işletmelere hem de müşterilere yardımcı olacaktır, bu nedenle birçok e-Ticaret işletmesi bu gelişmeden heyecan duymaktadır. Şirketler için maliyetler çok daha düşük olacak ve insanlar ihtiyaç duyduklarını daha kısa sürede ellerine alacaklardır. Ertesi gün teslimat hizmetleri, dronlar ile karşılaştırıldığında zaten  zayıf ve dezavantajlı görünüyorlar.

 

e-Ticaret Sosyal Medya Alışverişlerinde

Sosyal medya platformları günümüzde ve güncel hayatımızda büyük bir rol oynamaktadır. Birçok marka bu gerçeğin farkında olduğundan daha fazla kişiye ulaşmak için pazarlamasını sosyal medya sitelerine kaydırıyor. Hepimizin bildiği gibi mesela; sponsorlu Instagram gönderilerinin sayısı her yıl artıyor. Ve bu medyatik karakterlerin kazançlarına kazanç katarken, satıcılar için daha hızlı ve kolay müşteriye ulaşma yolu olarak karşımıza çıkıyor

ilgili:Satış Artırmak İçin Amazon Influencerlarından Nasıl Faydalanılır?

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

Peki bu istatistikler e-Ticaret’i nasıl etkileyebilir? Her yıl milyonlarca insanın bu uygulamaları kullandığını bilmek, e-Ticaret işletme sahipleri için bir avantajdır. İnsanlar her gün sosyal medya aracılığıyla bilmediği, görmediği hatta kullanmayacağı şeyleri bile satın alıyor, bu nedenle sosyal medya pazarlamasına ve satışına yatırım yapmak için şu andan daha iyi bir zaman olamaz.

e-Ticaret Verilerini Düzenli Olarak İzleme

Perakende e-Ticaret satışlarının gelecek yıl 4,8 trilyon dolara ulaşması beklendiğinden, şimdi tüm dünya yüz yüze perakende deneyimini e-Ticarete aktarmanın yollarını düşünmenin zamanı geldiğini biliyor ve bu konuda tüm markalar rakiplerinden bir adım önde olmak için tüm çalışmalarını artırmış durumda. Müşteri deneyimini nasıl özelleştirebileceğinizi zaten tartışmıştık, ancak bu adım aynı zamanda online izleme deneyiminizi mükemmelleştirmeyi de gerektiriyor.

ilgili:2022’de Bilmeniz Gereken Amazon İstatistikleri

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Swydo, Megalytic ve Google Sheets gibi bu konuda size yardımcı olabilecek birçok uygulama olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz.

e-Ticaret Pop-up Mağazaları

e-Ticaret işindeyseniz, gerçek bir mağazaya sahip olmamanın aslında bir dezavantaj olabileceğinin zaten farkındasınızdır. Ne de olsa, bazı insanlar şahsen satın almayı tercih ediyor, bu nedenle e-Ticaret işinize uygun bir Pop-up mağazaya sahip olmayarak, potansiyel olarak gelecek vaat eden müşterileri de kaçırıyorsunuz.

Pop-up mağazalar açısından e-Ticaret’in geleceği hakkında ne söyleyebiliriz?

Bu sorunu çözmenin olası bir yolu, online sattığınız ürünlere eşlik edecek bir Pop-up mağaza oluşturmaktır. Örneğin mağazanın konumu gibi, Pop-up mağazanızın maliyetini etkileyebilecek birçok faktörü düşünmeniz gerekecek, ancak her zamankinden daha fazla müşteri çekeceksiniz. Tüm potansiyel maliyetler hakkında ayrıntılı bir makale istiyorsanız, buna Parasol’s Projects’te göz atın

Bir Pop-up mağazaya yatırım yapmanın işe yarayıp yaramayacağına karar verirken, fiziksel mağazalarda alışveriş yapmayı tercih eden tüm potansiyel yeni müşterileri hesaba kattığınızdan emin olmalısınız.

Şunlar da hoşunuza gidebilir: Online mağazanızın ürün çekimlerini düzenlemek için kullanabileceğiniz araçlara yönelik kılavuz ve bloglar.

 

Sesli Arama Avantajı Sağlayan e-Ticaret Siteleri

Muhtemelen Siri gibi sesli arama asistanlarına veya onun Android eşdeğeri Bixby’ye aşinasınızdır.

Ancak, bu teknolojilerin e-Ticarette kullanılabileceğini ve kullanıcılar, özellikle de Y kuşağı arasında oldukça popüler olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Aslında istatistikler, 2030 yılına kadar tüm çevrimiçi aramaların %50’sinin ses tabanlı olacağını tahmin ediyor.

ilgili:Dünyanın En İyi 6 e-Ticaret Sitesinin Başarı Sırrı

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

Peki bunun e-Ticaretle ne alakası var? Eh, online alışveriş açısından, alışveriş amacıyla Siri, Alexa, Google Asistan veya benzer uygulamalara güvenen daha fazla insan olacak. Bu da, zaman geçtikçe anahtar kelimelerinizi ses tabanlı satın almalara uygun olacak şekilde değiştirmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

Sesli e-Ticaret özellikle uygulamalara, özellikle de giderek daha fazla ses etkin arama asistanı karışımına dahil edildiği zaman müşterilerin zaman ve bilgi edinme konusunda alacağı hizmet sizi bir kez daha avantajlı duruma getirecektir . Bu nedenle, sesli aramaiar için mağazanızı nasıl optimize edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, konuyla ilgili ayrıntılı araştırma yaptığınızdan emin olun.

e-Ticaret AI Emri Sistemleri

e-Ticaret’in geleceğinde dronların rolünü ele aldık, peki ya yapay zeka?

“ AI emri “ bugünlerde sıcak bir konu gibi görünüyor. Çalışanların görevlerini ve zamanlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olmakla sonuçlansın ya da sadece müşterinin deneyimini çok daha sorunsuz hale getirerek olsun, birçok farklı türden işletmenin “ AI emri “ uygulamasını entegre etmekten çok daha iyi kâr edebileceği bir sır değil artık.

Gelecekteki potansiyel “ AI emri “ asistanları, müşterilerin sahip olduğu tüm soru ve endişelerle ilgilenmek veya yalnızca envanter ve siparişlerle ilgilenmek gibi birçok görevi yerine getirebilecek. “ AI emri “ sistemleri ilerledikçe, asistanlar farklı görevleri üstlenme yeteneğine sahip olacaklar, bu yüzden bazı insanlar “ AI emri “ uygulamalarının e-Ticaret alanına hakim olmaya başlayacağını varsayıyor.

Yapay zekayı e-Ticarete entegre etmek ilk başta akıllı ve karlı bir fikir gibi görünüyor, ancak bunun maliyeti nedir? Bu, müşteriler için daha sorunsuz ve daha hızlı bir deneyimle sonuçlanabilse de, daha büyük bir sorun ortaya çıkıyor:  “ AI emri “ daha az iş fırsatıyla sonuçlanacak noktaya kadar insanların yerini alacak mı? Ama bunu başka bir zaman için tartışma konusu olarak bırakalım.

 

Sürdürülebilir e-Ticaret

Tüketiciler çevreye daha duyarlı hale geldikçe, sürdürülebilir markaları destekleme ihtiyaçları da artacaktır. Peki bu e-Ticarete nasıl yansıyor?

Daha çevre dostu olmak, başta daha az atık ambalaj ve daha sürdürülebilir tedarik zincirleri olmak üzere çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir. İşletmeler, daha sürdürülebilir malzemeler veya genel olarak daha az malzeme kullanan minimalist ambalajı tercih ederek ürettikleri atık miktarını azaltabilirler. Harvard Business Review, şirketleri uzun vadeli sürdürülebilir hedefler uygulamak ve düşük seviyeli tedarikçileri dahil etmek gibi çeşitli adımlar atmaya teşvik ediyor.

ilgili.En Güncel Amazon PPC Reklamları Kullanım Rehberi

İlgili: Becommer Amazon Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Yenilenebilir enerji kullanmak ve toplam israfı en aza indirmeye çalışmak da denklemin bir parçasıdır.

Sürdürülebilir e-Ticaret’in bir diğer önemli parçası da, uygun gelir ve doğru çalışma koşullarını içeren, çalışanlara iyi davranılmasıdır.

Tüm Cihazlarda Ölçümler

İstatistikler, her beş insandan dördünün çevrimiçi alışveriş yaptığını ve bunların yarısından fazlasının cep telefonlarını kullanarak alışveriş yaptığını gösteriyor. Bu bilgiyi akılda tutarak, işletme sahipleri mobil cihaz kullanıcılarına nasıl hitap edebilir ve alışveriş deneyimlerini nasıl daha hızlı ve kolay hale getirebilir?

Bu, işletme sahiplerinin bir e-Ticaret web sitesi veya mağaza tasarlarken akıllarında tutmaları gereken sorudur. Müşterilerin, cihazlarında iyi çalışmayan siteleri tıklama eğiliminde olmayacağı bir sır olmadığı için, e-ticaret web sitelerini mobil uyumlu hale getirmek daha fazla müşteri memnuniyeti sağlayacaktır.

Her satın alma işleminin hangi cihazdan geldiğini tahmin edemeseniz de, şu anda sahip olduğunuz siteleri optimize ederek onları olabildiğince tüm cihazlarla mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

Minimalist ve Hızlı Siteler

Online alışveriş yapanlar, hızlı yükleme süresine, basit ve gezinmesi kolay bir tasarıma sahip sitelere erişmek ister. Potansiyel e-Ticaret müşterileri, gezinmesi çok zaman alan aşırı karmaşık düzenlerin aksine, kesinlikle verimli minimalist tasarımlara yönelecektir. Böylece odak estetikten işlevselliğe kayar.

Sitenizin yükleme süresini, tasarımı ve düzeni ile optimize etmek için bir zamanınız varsa, o zaman kesinlikle budur.

 

Yeni Görsel ve İşitsel İçerik Pazarlaması

Bildiğiniz gibi, işinizi pazarlamanın en iyi yollarından biri içerik pazarlama entegrasyonudur. Bu, bloglar, videolar ve hatta memler gibi birçok yolla yapılabilir. Ve bu listenin zaman geçtikçe büyümeye devam edeceğinden eminiz. Ne de olsa memler, bildiğimiz gibi, birkaç yıl önce yoktu.

Bu, müşterilerinizi belirli bir konu hakkında bilgilendirmenin ve bilgilerini genişletmenin harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda site trafiğiniz için de harikalar yaratır. Konuları araştırmaya, alakalı anahtar kelimeleri tanıtmaya ve hedef kitlenizi tanımaya çok zaman ayırmanız gerekecek veya tüm bunları sizin için yapması için bir içerik yazarı tutarak bu konuda ileriye doğru bir adım atabilirsiniz.

ilgiliEn Güncel Etsy Video Listeleme Rehberi 2022

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

İçerik pazarlaması son derece verimli ve uygun maliyetlidir. Ancak bunun için sadece bizim sözümüze güvenmeyin. Otoritelerin ve  işte istatistiklerin söylediği; “ İçerik pazarlaması yalnızca daha fazla tıklama almakla kalmaz, aynı zamanda geleneksel pazarlamaya göre daha ucuzdur ”.

e-Ticaret İlişkilendirme Modellemesi

İlişkilendirme modellemesi, işletmelerin pazarlama amacıyla kullandıkları farklı kanalların değerini analiz etmelerine yardımcı olur, böylece pazarlama için hangi kanalın en faydalı olduğunu belirleyebilirler.

En fazla kâr sağlayan kanallara yatırım yaparak e-Ticaret işletmeleri büyüyebilir ve gelişebilir. Bununla birlikte, daha büyük kitleleri çekecek farklı kanal türlerini birleştirmeniz gerekecek. Tüm bunları belirlemenize yardımcı olabilecek iyi bir araç, Google Analytics‘tir diye düşünüyoruz.

e-Ticaretle ilgileniyorsanız, ideal ilişkilendirme modelinin henüz mevcut olmadığının farkındasınızdır. Bize daha iyi ve daha geniş geri bildirimler ve anlayışlar vereceğini umduğumuz gelecek modellerini beklemek bize kalmış, ancak beklemek yerine ona doğru koşmak daha mantıklı olmaz mı?

Görüntü Tanıma, Ürün Tanıma Sistemlerine Dönüştü

Görüntü tanımaya aşina olabilirsiniz. Bu uygulamalar, diğer avantajların yanı sıra yüzünüzü tarayarak telefonunuzun kilidini açmanıza olanak tanır. Son zamanlarda, işlevleri genişletildi. Günümüzde artık sadece yüzünüzü tanımakla kalmıyorlar, kamerayı onlara doğrulttuğunuzu veya bir fotoğrafta gösterdiğinizi varsayarak size nesneler hakkında bilgi de verebiliyorlar.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Bu uygulamalar ayrıca etiketleri ve barkodları okuyabiliyor ve artık bunların e-Ticaret üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini görebiliyoruz. Beğendiğiniz belirli bir giysi veya elektronik cihaz hakkında size bilgi verebilirler, böylece saniyeler içinde nereden satın alacağınızı bilirsiniz. Sizce de muhteşem değil mi?

 

 

e-Ticaret işindeyseniz, bunun işinizi (ve kârınızı) nasıl etkileyebileceğini düşünmek kesinlikle sizin için akıllıca olacaktır.

İstatistikler e-Ticaret’in Geleceği Hakkında Ne Söylüyor?

e-Ticaret’in yatırım yapmaya değip değmeyeceğinden emin değilseniz, umarım bu istatistikler sizin bir karar vermenize yardımcı olur.

2023 yılına kadar, e-ticaret satın alımlarının %14,1’den %22’ye yükseleceği tahmin edilmişti. Bu tahminler oldukça iyimser ve bir işletme olarak e-Ticaret’in henüz istenilen potansiyeline ulaşmadığını gösteriyor. Mobil e-Ticaret satışlarının da artması bekleniyor ve 2023’de yaklaşık 5,90 trilyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Peki ya bundan 20 yıl sonra? İstatistikler, 2043 yılına kadar, tüm satın almaların neredeyse %95’inin, tüm işletme sahipleri için kesinlikle düşünülmesi gereken bir mekanizma olan e-Ticaret yoluyla olacağını gösteriyor.

e-Ticaretle ilgili beklentilerinizin gerçekleşmesini sağlamak için, ilk online işinizi nasıl kuracağınızla ilgili kapsamlı bir yazı hazırlayacağız, bu yüzden lütfen sitemizi  kontrol edin ve bu konuda fikirlerinizi bizimle paylaşın.

 

E_Ticaretin_Gelecegi_Becommer

e-Ticaret Büyümeye Devam Edecek mi?

Bu makalede yer alan tüm istatistikler ve bilgiler, e-Ticaret’in inanılmaz derecede hızlı bir oranda büyümeye ve gelişmeye devam edeceği gerçeğine işaret ediyor. Mobil satın alma yeni  bir normal olacak ve Çin, Japonya ve Almanya gibi önde gelen e-Ticaret ülkeleri satışlarda katlanarak artış görmeye devam edecek. O zaman biz neden bu pastadan payımızı almıyoruz?

ilgili:Adım Adım Amazon Japonya’da Nasıl Satış Yapılır?

Bir e-Ticaret işiyle birlikte geleneksel mağazalar oluşturmak gibi yeni stratejileri birleştirmek, önümüzdeki yıllarda satışları daha da artıracak bir yol olarak gözüküyor, lütfen bunu göz ardı etmeyin.

e-Ticaret’in Müşteriler Üzerindeki Etkisi Nedir?

e-Ticaret önümüzdeki yıllarda toplumumuz üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Güvenli İnternet işlemleri, 24 saat hizmet veren online mağazalar, doğru ürünü daha kısa sürede bulma ve daha birçok satın alma deneyimimizi geliştirecek birçok avantajla birlikte gelecektir.

Unutmayın ki online mağazaların işletme maliyetleri de daha düşüktür, bu nedenle e-Ticaret işletmeleri bu parayı işin diğer yönlerinde kullanabilir ve bunun sonucunda tüketiciler için büyük ölçüde geliştirilmiş bir alışveriş deneyimi olacaktır.

 

e-Ticaret Neden Bu Kadar Popüler?             

e-Ticaret’in hem alıcılar hem de tüccarlar arasında bu kadar popüler olmasını sağlayan birçok yönü vardır. Popülaritesinin arkasındaki birçok nedenden biri, çok sayıda insanın İnternet yardımıyla ona kolayca ve hızlı ulaşabilmesidir. İstediğiniz her şey sadece bir tık ötede ve ihtiyacınız olan tek şey İnternet erişimidir.

Diğer bir neden de, e-Ticaret’in maliyetlerinin geleneksel işletmelerden çok daha düşük olması ve bu da onu satıcılar için çok daha çekici kılıyor. Bu da ürünleri müşteriler için daha uygun fiyatlı hale getiriyor, bu yüzden bir kazan-kazan durumu söz konusu.

Bu makalenin size e-Ticaret’in geleceği ve gelişmeye devam edeceği tüm yollar hakkında iyi bir fikir verdiğini umuyoruz. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, sitemiz üzerindeki diğer kaynaklardan bazılarına göz atmayı unutmayın.