Becommer.com

E-Ticaret Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Olmalı?

E-Ticaret sosyal medya ile artık ayrılmaz bir ikili olarak ticaret hayatında belirli bir yere sahip oldu. E-ticaret işine başlayan hiç kimse sosyal medyanın olmadığı bir iş planı yapamaz. Hal böyle olunca da iyi bir sosyal medya e-ticaret stratejisine ihtiyacınız var demektir.

e-Ticaret Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Bir e-ticaret sosyal medya stratejisi, marka bilinirliği oluşturmanıza, müşterilerle iletişim kurmanıza ve çevrimiçi mağazanız için daha fazla satış oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medya ve e-ticaret sanki deyim yerindeyse tencere ve kapak gibi ayrılmayacak şekilde bir bütün oluşturmuş durumda.

Uzun bir süredir e ticaret pazarlamacıları, müşterilerine ulaşmak için sosyal platformlarını kullanıyor. Kullanmaları da aslında çok mantıklı çünkü giderek daha fazla internet kullanıcısı çevrimiçi alışveriş yapıyor ve markaları araştırmak için sosyal medyayı kullanıyor.

İlgili: Adım Adım e-Ticaret Rehberi 2022

Şu son istatistiklere bir göz atın:

 • ABD’li tüketicilerin yaklaşık %52’si, ihtiyaç duydukları neredeyse tüm ürün veya hizmetler için çevrimiçi alışveriş yapabileceklerini söylüyor 
 • Tüketicilerin %71’i daha kişiselleştirilmiş pazarlama mesajları görmek istiyor (McKinsey & Company)
 • Tüketicilerin %51’i, markaların kendileriyle iletişim kurmasının en iyi yolunun e-posta yoluyla olduğunu ve %25’inin sosyal medyayı takip ettiğini bildiriyor 
 • Sosyal medyada bir markayla ilgili olumlu bir deneyime sahip olan tüketicilerin %71’i, daha sonra arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye etme olasılığı yüksektir
 • Dışarı çıkıp yeni müşteriler edinmek, mevcut müşterilerinizi elde tutmaktan yaklaşık %5-25 daha pahalıdır 
 • Küresel internet kullanıcılarının %76,8’i 2021’de çevrimiçi bir ürün satın aldı.
 • Küresel internet kullanıcılarının %44.8’i markayla ilgili bilgileri aramak için sosyal medyayı kullanıyor.
 • 16-24 yaş arasındaki küresel internet kullanıcılarının yarısından fazlası sosyal medyayı markaları araştırmak için kullanıyor (%55,9 kadın kullanıcı ve %51 erkek kullanıcı).
 • Çoğu sosyal medya ağı şu anda reklamcılık, satış ve müşteri hizmetleri için ücretsiz yerleşik çözümler sunuyor.

 

E-Ticaret Sosyal Medya

Bu yazıda, e-ticaret mağazanızı pazarlamak için sosyal medyayı kullanmanın tüm yollarını inceleyeceğiz. Dolayısıyla, e-ticaretiniz için sıfırdan bir sosyal medya varlığı oluşturuyorsanız veya pazarlama stratejinizi yenilemenin yollarını arıyorsanız, doğru yerdesiniz!

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Ama önce, bazı tanımlara göz atalım.

Bir sosyal medya e-ticaret stratejisi, e-ticaret işinizi pazarlamak için kullanabileceğiniz bir dizi sosyal medya taktiğidir.

İş Modelinize ve Hedeflerinize Bağlı Olarak Stratejiniz Şunlara Odaklanabilir:

 • Bir e-ticaret hedefini tanıtmak, yani bir web sitesine veya markalı uygulamaya trafik çekmek,
 • Ürünleri doğrudan sosyal medya üzerinden satmak,
 • Müşterilerle hem satın alma öncesi hem de satın alma sonrası iletişim kurmak,
 • Sektörünüz hakkında bilgi toplamak (kitleniz, rakipleriniz, başarı ölçütleri)

… veya yukarıdakilerin bazıları(veya tümü!)

e-ticaret sosyal medya pazarlaması, sosyal satış veya sosyal ticaret ile aynı şey midir?

Tam olarak değil. Sosyal medya e-ticaret pazarlaması, üçünün en geniş terimidir ve hem sosyal ticaretin hem de sosyal satışın unsurlarını içerebilir.

Sosyal ticaret, Facebook Mağazaları, Instagram Mağazaları, Ürün Pinleri ve diğer yerel sosyal medya alışveriş çözümlerini kullanarak doğrudan sosyal medyada ürün veya hizmet satma sürecidir.

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

Sosyal satış, satış beklentilerini belirlemek, onlarla bağlantı kurmak ve onları beslemek için sosyal medyayı kullanma sürecidir.

Sosyal medya e-ticaret pazarlaması, marka bilinci oluşturma, reklamcılık, topluluk yönetimi, sosyal müşteri hizmetleri, sosyal dinleme, rekabet analizi, sosyal ticaret ve sosyal satışı içerebilir.

Sosyal medya e-ticaret pazarlaması, sosyal ticaret ve sosyal satış arasındaki örtüşmeyi gösteren Venn şeması

E-ticaret için sosyal medya nasıl kullanılır?

İşte sosyal medya pazarlamasının e-ticaret işinizi tanıtmanıza ve daha fazla ürün satmanıza yardımcı olabileceği tüm farklı yollar.

Marka bilinirliği oluşturmak

Yepyeni bir mağaza veya ürün piyasaya sürüyorsanız, satışlarla canlı yayına geçmeye hazır olmadan önce bu mağazayı veya ürünü tanıtmaya başlamalısınız. Ancak, insanlar ne sattığınızı bilmiyorlarsa satış yapamayacaksınız.

2021’de sosyal medya markalarla doluydu. Ama yeni başlayanlar için yer hala var. Benzersiz bir görünüm ve tutarlı bir gönderi stratejisi, marka bilinirliği oluşturmanıza ve hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İyi bir başlangıç ​​için, bu makalenin sonunda listelediğimiz ipuçlarına dikkat etmenizi öneririz.

ilgili:Amazon Brand Registry ( Amazon Marka Koruma ) Nedir? Püf Noktaları!

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Marka bilinirliği oluşturmak bir süreçtir ve biraz zaman alır. Dilerseniz işleri biraz hızlandırabilirsiniz – ücretli sosyal medya tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Son istatistikler şunu gösteriyor:

… sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde

 •  Facebook reklamları ile 190 milyon kişiye ulaşılabiliyor,
 • Instagram reklamları ile 140 milyon kişiye ulaşılabiliyor,
 • 170 milyon kişiye LinkedIn reklamları ile ulaşılabilir

(Kaynak: Hootsuite ve We Are Social tarafından hazırlanan Dijital 2021 raporu).

E-Ticaret Sosyal Medya-Becommer.com
E-Ticaret Sosyal Medya-Becommer.com

Tabii ki, hepsi hedef kitleniz değil ve bütçeniz büyük olasılıkla bu kadar çok kişiye ulaşmanıza engel olacak.

Ancak çoğu sosyal medya platformu, mükemmel hedef kitlenizi bu yığından çıkarmak için kullanabileceğiniz gelişmiş hedefleme araçları sunar ve onlara hedeflerinizi destekleyecek reklamlar sağlar.

Hedeflerden bahsetmişken, sosyal medya reklamlarınız için doğru hedefleri belirlemeniz çok önemli. Bir e-ticaret işletmesi olarak, insanları mağazanıza veya belirli bir ürüne veya koleksiyona çekmek için sosyal medya reklamcılığını kullanmak vazgeçilmeziniz olacak.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Örneğin Facebook ve Instagram, markaların dönüşüm odaklı üç hedeften birini seçmesine izin veriyor:

Mağaza Dönüşüm Oranı. Bu hedefle, hedef kitlenizi web sitenizde belirli bir eylemde bulunmaya teşvik edebilirsiniz, ör. sepete bir ürün ekleyin.

ilgili: E-Ticarette ürünlerin satışa dönüşümünü arttıracak sihirli kelimeler

Katalog Satış. Kataloğunuzdaki ürünleri reklamlara çekmek için bu amacı kullanın.

Mağaza Trafiği. Gerçek bir yeriniz varsa, bu reklam hedefi, mağazanızı bulundukları yere göre civardaki potansiyel müşterilere tanıtmak için mükemmeldir.

ilgili:İşletmeler İçin İzlenmesi Gereken 10 Önemli E-ticaret Trendi

Instagram’da “Şimdi Alışveriş Yap” eylem çağrısı içeren bir e-ticaret reklamı örneği:

Dönüşüm Reklamı Instagram –

E-Ticaret Sosyal Medya-Becommer.com
E-Ticaret Sosyal Medya-Becommer.com

Amacınız farkındalık oluşturmak veya hedef kitlenizle etkileşim kurmaksa, Farkındalık veya Üzerinde Düşünme kategorilerinden bir hedef seçebilirsiniz.

Ancak sadece doğru hedefi seçmek sizi başarıya tam olarak hazırlamaz. Ayrıca kampanyanız için doğru reklam biçimini seçmeniz gerekir. Facebook ve Instagram’da ana format kategorileri şunlardır:

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

Koleksiyon reklamları, özellikle e-ticaret için tasarlanmıştır. Kitlenizin dikkatini çekmek ve onları sorunsuz bir şekilde ödemeye yönlendirmek için yaratıcı metin ve ürün kataloğunuzdaki öğelerin bir karışımını kullanırlar.

Facebook’un reklam araç takımı belki de en sağlamı olsa da, diğer sosyal medya platformları da benzer çözümler sunuyor. Bu nedenle, sosyal medyada müşterilerinize ulaşmak için Twitter veya LinkedIn kullanıyorsanız korkmayın. Sosyal medya reklamcılığı kılavuzumuzda farklı platformlardaki reklam hedefleri ve biçimleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ürünleri doğrudan sosyal medya üzerinden satmak

Bu, sosyal medya e-ticaret pazarlamasının sosyal ticaretle, yani ürünlerinizi doğrudan sosyal medya hesaplarınızdan veya “mağazalarınızdan” satmayla örtüştüğü yerdir.

Facebook, Instagram ve Pinterest, işletme hesapları için yerel alışveriş çözümleri sunar. Snapchat, kendine ait bir sosyal ticaret aracı geliştirmek için Shopify ile ortaklık kurdu, ancak şu anda bu özellik yalnızca seçilmiş birkaç hesapta kullanılabilir. Snaps tercih ettiğiniz sosyal medya biçimiyse güncellemelere dikkat edin.

e-ticaret sosyal medya çözümlerini kullanmanın birçok faydası vardır:

 • Kurulumu tamamen ücretsizdir.
 • Müşteriler için unutulmaz, etkileşimli, sosyal bir alışveriş deneyimi yaratır.
 • Satış sürecini kolaylaştırır. Kullanıcılar, harici bir web sitesine tıklamadan doğrudan yayınlarından alışveriş yapabilir. Keşif ve ödeme arasındaki mesafeyi kısaltmak, dönüşüm oranlarınızı iyileştirebilir.
 • Sosyal medya kullanıcılarının istediği şey de bu! Alışveriş meraklılarının %70’i markaları ve ürünleri keşfetmek için Instagram’ı kullanıyor. Neden ürünlerinizi keşfetmelerine yardımcı olmuyorsunuz?

Bir Facebook Mağazasındaki bir ürün sayfası şöyle görünür.

Facebook Mağazası – Lisa Gah Diyor

E-Ticaret Sosyal Medya-Becommer.com
E-Ticaret Sosyal Medya-Becommer.com

Bu örnekte, satın alma işlemini tamamlamak için markanın web sitesine nasıl tıklamanız gerektiğine dikkat edin. Platform üzerinden ödeme özelliği şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilir.

Sosyal ticareti denemek istiyorsanız, kurulum için şu kılavuzlara göz atın:

 • Instagram Mağazası

 • Facebook Mağazası

Ve ayrıca! Ürünlerinizi alışveriş yapılabilir gönderilerde, Hikayelerde ve Makaralarda etiketleyerek Instagram’da nasıl daha fazla ürün satabileceğinize ilişkin videomuzu izleyin:

e-Ticaret Sosyal Medya Müşteri Servisi

Ana sosyal medya hedefiniz yeni müşterilere ulaşmak olabilir ve bu mantıklı bir hedef. Ancak mevcut müşterilerinizi unutmayın.

Müşterilerle telefon veya e-posta yoluyla iletişim kuran özel bir destek ekibiniz olsa bile, sosyal medyanız zaman zaman geçici bir müşteri hizmetleri kanalı haline gelecektir. Müşterileriniz bilgi bulmak, soru sormak veya size geri bildirimde bulunmak için profillerinize gelebilir. Ve yaptıklarında, gelen yorumları ve DM’leri ele almaya hazır olmalısınız.

Sosyal medyadaki soruları nasıl yanıtladığınız, yayınladığınız içerik kadar markanızın temsilcisidir. Mutlu müşterilerden gelen görüşler, henüz müşteri yolculuğunun değerlendirme aşamasında olan müşteriler için sosyal kanıt işlevi görür. Yorumlarla etkileşim kurarak, hedef kitlenize müşterilerinize değer verdiğinizi ve geri bildirimlerini takdir ettiğinizi gösterebilirsiniz.

Peki ya aldığınız geri bildirim olumsuzsa? Olumsuz yorumları çözüm sağlama fırsatı olarak değerlendirin ve müşterilerinizin görüşlerini ne kadar ciddiye aldığınızı bir kez daha gösterin.

Sonuç olarak: bir müşteri hizmetleri kanalı olarak sosyal medyayı ihmal etmeyin ve sosyal medya sorgularına hak ettikleri tüm hizmeti verin (ki bu tam olarak diğer tüm müşteri hizmetleri etkileşimleri kadardır).

Neden e-ticaret sosyal medya stratejinizin bir parçası olmalı?

 • İnsanların çevrimiçi ürünleriniz hakkında neler söylediğini bilmek paha biçilmez bir içgörü kaynağıdır.
 • Şunları anlamanıza yardımcı olabilir:
 • İnsanlar en çok hangi ürünlerinizi seviyor?
 • Bazı ürünlerinizle ilgili yinelenen sorunlar
 • Halkın markanıza yönelik genel duyarlılığı

Hedef kitlenizin markanız hakkında söylediklerini takip etmek de koruyucu bir önlemdir. Bazı siparişleri karıştırırsanız veya yanlışlıkla bir dizi kusurlu ürünü serbest bırakırsanız, etkilenen müşterilerin şikayetlerini çevrimiçi olarak alma olasılığı vardır. Sorunun farkındalığı, hızlı tepki vermenize ve muhtemelen tam gelişmiş bir sosyal medya krizini önlemenize yardımcı olacaktır.

 E-Ticaret Sosyal Medya İpucu

Bu noktada, e-ticaret mağazanızı tanıtmak ve yeni kitlelere ulaşmak için sosyal medyayı nasıl kullanabileceğinize dair iyi bir fikre sahip olmalısınız. İşte sosyal medya e-ticaret stratejinize biraz canlılık katmanıza yardımcı olacak 6 bonus ipucu.

1. Kişiliğinizi sergileyin

Veya gençlerin dediği gibi biraz hava katın.

Marka bilinirliği, ürününüzü (veya Instagram reklamınızı veya Facebook gönderinizi) gören ve “Ah, işte O Marka! O Şeyi yapan onlar!”

Markanızın bir kişiliği varsa, potansiyel müşterilerin sizi hatırlamasını ve tanımasını sonsuz derecede kolaylaştıracaksınız. Mizahi bir şey olabilir. Sosyal bir nedene katılım olabilir. Sizi ve değerlerinizi temsil eden herhangi bir şey olabilir.

2. Başkalarıyla işbirliği yapın

Kitlenizin sevdiği bir sosyal medya fenomeni veya sektörünüzden başka bir marka (elbette bir rakip değil) ile eşleştirmek sizi ve ürünlerinizi yeni kitlelere gösterebilir.

Ama bunu sadece ulaşmak için yapmayın. Bir işbirliğinin potansiyel müşterilerinize nasıl fayda sağlayabileceğini ve markanızın değerlerine nasıl uyduğunu düşünün.

Amaca yönelik iş birlikleri yoluyla e-ticaret mağazanızı tanıtmak için kullanabileceğiniz bazı fikirler:

Ürününüzü test etmesi için bir influencer davet edin ve onlardan dürüst incelemelerini hedef kitleleriyle paylaşmalarını isteyin.

Benzer kitlelere hitap eden diğer birkaç markayla ortak olun ve birleşik kitleleriniz için yüksek değerli bir eşantiyon hazırlayın. Tüm katılımcı markaların hesaplarında çekilişi tanıtın.

Markanızla bağlantılı influencerlar ile Instagram Live’da bir Soru-Cevap oturumu düzenleyin.

 

E-Ticarette Sosyal Medya-Becommer.com
E-Ticarette Sosyal Medya-Becommer.com

3. Kısa biçimli video içeriği kullanın

İçeriğinizin kişiliğinizi nasıl temsil etmesi gerektiği hakkında konuştuk. Ancak tüm içerik türleri ve yerleşimler eşit yaratılmamıştır. Kişilik dolu fikirlerinizi yoğun haber akışlarında kaybolmaktan kurtarmak için, aşağıdakiler gibi popüler etkileşimli içerik biçimlerini deneyin:

 • Instagram Hikayeleri

 • Instagram makaraları

 • Instagram Canlı

 • TikTok’lar
E-Ticarette Sosyal Medya-Becommer.com 8
E-Ticarette Sosyal Medya-Becommer.com 8

Her gün 500 milyondan fazla insan Instagram Stories’i kullanıyor ve platform, hem Stories’e hem de Instagram Live’a sürekli olarak yeni satış özellikleri ekliyor. Marka Hikayeleri %86 tamamlanma oranına sahip.

Unutmayın: İçeriğinizin tamamı doğrudan satışlarla ilgili olmak zorunda değildir. İzleyicilerinizi eğlendirmek ve onlarla daha güçlü bir ilişki kurmak için Instagram Hikayelerini, canlı yayınları veya TikTok’u kullanabilirsiniz.

4. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği yayınlayın

Bu büyük bir şey. Mutlu müşterilerden gelen olumlu eleştiriler ve yorumların bir tür sosyal kanıt olduğundan daha önce bahsetmiştik. Ama daha da iyi olan ne biliyor musun? Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik.

Müşterilerinizi markanızı etiketleyerek sosyal medyalarında ürünlerinizin yer aldığı resim ve videoları paylaşmaya teşvik edin. Ardından bunları kendi profillerinizle yeniden paylaşın (tabii ki yazara atıfta bulunarak).

Müşterilerinize görüldüklerini hissettirmek, onlarla markanız arasında daha güçlü bir ilişki kurar. Müşterilerin ürünlerinizi sosyal medyalarında gururla sergilemeleri, sizi yeni ziyaretçiler (diğer bir deyişle potansiyel müşteriler) için daha güvenilir kılar.

Ama bekleyin, hepsi bu değil. Bir müşteri, ürününüzü içeren bir resim veya video paylaştığında, takipçileri onu görebilir ve ürünle etkileşim kurabilir. Yeni kitlelerle tanışmanın bu tür gerçek, organik önerilerden daha iyi bir yolu var mı?

5. Sık sık yayınlayın

Sosyal medyadaki varlığınız bir miktar çekiş kazanmaya başladığında ve bir takipçi kitlesi oluşturduğunuzda, hedef kitlenizin sizi akılda tutmasını isteyeceksiniz.

Düzenli bir gönderi programı, görünür ve alakalı kalmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, etkileşimde bulunacak herhangi bir içerik olmadan potansiyel müşterilerin markanızla etkileşime girmesini nasıl beklersiniz?

6. Akıllı çalışın

Tüm bunlar, özellikle bir pazarlama ekibiyseniz, biraz bunaltıcı görünebilir. İyi haber şu ki, her şeyi manuel olarak göndermek zorunda değilsiniz ve sürekli olarak yönettiğiniz tüm ağları ve hesapları göz önünde bulundurun.

E-ticaret için en iyi sosyal medya hangisi?

E-Ticaret için en iyi sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Pinterest, YouTube ve TikTok

Sosyal medyada paylaşım yapmanın üç E kuralı nedir?

Gönderilerinizin üçte biri ürünü tanıtmakla ilgili olmalıdır. Gönderilerinizin üçte biri paylaşılan içerik ve dış kaynaklar olmalıdır. Gönderilerinizin üçte biri kişisel marka ve müşteri etkileşimi hakkında olmalıdır.

Sosyal medyada en çok ne satıyor?

Sosyal medyada satılacak en iyi ürünlerden bazıları giyim, ev ürünleri, güzellik ürünleri ve el elektroniğidir. Kataloğunuzdaki herhangi bir şeyi satmak için gönderilerinizi kullanabilirsiniz.