Becommer.com

İşletmeler İçin İzlenmesi Gereken 10 Önemli E-ticaret Trendi

İzlenmesi Gereken 10 Önemli E-Ticaret Trendi

E-Ticaret sektörü yıllar içinde hızla değişiyor ve bu yıl da değişim sürüyor. Satıcılar, alışveriş yapanlara bulundukları yerde ulaşmak için online işlerini geliştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. E-Ticaret endüstrisi, yıllar içinde birden fazla e-ticaret eğiliminin evrimini gördü. Burada, önümüzdeki dönemde işletmeleri önemli ölçüde etkilemesi muhtemel en büyük trendlerden bazılarına işaret ediyoruz. 2021, e-ticaret endüstrisi için harika bir yıldı. Dünya çapında e-ticaret geliri 3,53 trilyon USD’yi aştı. 2023’ün sonuna kadar 6,54 trilyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu rakamlar, küresel e-ticaretin büyümesi hakkında kendi başlarına birşeyler ifade ediyorlar zaten.

E-Ticaret- Trendi
E-Ticaret Trendleri

Online ticaret için orijinal trendler göreceeli olarak uzun sürelidirler ve “geçici modalarla” karıştırılmamalıdır.  İşletmeler, tüm hevesleri ve eğilimleri dikkatlice analiz etmelidir. E-ticaret endüstrisindeki eğilimler çeşitli şeylerden ortaya çıkar. Müşterilerin nasıl alışveriş yaptıları; ne satın aldıkları ve işletmeler tarafından kullanılan pazarlama taktiklerine nasıl tepki verdikleri gibi.

Son on yılda, derin bir etkiye sahip birçok yeni trend ortaya çıktı. Amazon, Walmart ve Alibaba gibi e-ticaret devleri, bu tür eğilimleri benimseme ve bunlardan yararlanma konusunda ön saflarda yer aldı. Şimdi, yılın en iyi e-ticaret trendlerini keşfedelim ve neleri içerdiğini ve onları nasıl kucaklayacağımızı görelim.

Yükselen E-ticaret Trendleri

1. COVID-19 Sonrası E-ticaret

Dünyamız değişiyor. E-ticaret, yıl geçtikçe daha da büyüyecek ve daha iyi hale gelecek. Yeni teknolojiler bunu başarmasına yardımcı olacaktır. Koronavirüs tüm dünyada her şeyi değiştirdi ve satın alma davranışının patlama yapması bekleniyor. Şimdi bile, giderek daha fazla insan online satın almayı tercih ediyor çünkü adım atmaya ve yeni varyantlara maruz kalma riskini almaya istekli değiller.

2021’de perakende e-ticaret satışları dünya çapında tahmini olarak 4,9 trilyon ABD dolarına ulaştı. Bu rakamın önümüzdeki dört yıl içinde yüzde 50 oranında büyüyerek 2025 yılına kadar yaklaşık 7,4 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Karantina geçen yıl bir e-ticaret işine sahip olmanın önemini açıkça ortaya koymuştu ve şimdi, bunu söylemek kolay. Bir e-ticaret işiniz yoksa, ciddi bir geliri kaçıracaksınız.

 E-Ticaret- Trendi
E-Ticaret- Trendi

2. Dönemsel ve Programatik Reklamcılık

Bağlamla ilgili ve programatik reklamlar bu yıl bir artış görecek. Sosyal medya siteleri, bu trendleri karşılamak için tasarımı zaten yeniliyor. Programatik reklamcılık olarak adlandırılan yeni trend, hedef kitleye karar vermek için veri kümelerini kullanıyor. Bu basit bir ifadeyle, doğru zamanda doğru kitleyi doğru reklama çekmekle ilgilidir. Temel yeniden hedefleme çabalarıyla karşılaştırıldığında, e-ticaret mağazası sahiplerinin programatik reklamcılık kullanarak daha geniş bir kitleye ulaşma şansı daha yüksektir.

Videolarda bile, içerikle kolayca uyum sağlayan yapay zeka destekli bağlam reklamları, en son e-ticaret trendidir. Örneğin, Noble Noble Prize for Economics’in kazananıyla ilgili bir videoda, Ekonomide bir Masterclass videosunun hemen başında oynatılan bir videodan önce gösterilen reklamı, daha az müdahaleci hissettirecek ve Masterclass için daha fazla kayıt alması muhtemeldir.

3. Canlı Alışverişin Yükselişi E-Ticaret- Trendi

Canlı akış alışverişi, sosyal ticaret ve canlı akıştan oluşan harmanlanmış bir deneyim sunar. Temel olarak işlev, bir ev sahibinin (mağaza sahibi, etkileyici veya hatta bir ünlü) ürünü ekranda sunduğu ve müşterilerin yayın sırasında satın aldığı bir ev alışveriş ağına benzer. İşlevsellik açısından benzer olsa da, bir ev alışveriş ağı ile Canlı akış alışverişi arasında büyük bir fark vardır. İkincisi, izleyicinin ev sahibi ve akışta canlı olan diğer alışveriş yapanlarla etkileşime girmesine olanak tanır. Bu başarıya, alıcıların canlı tepkiler kullanarak soru sorabileceği, geri bildirim talep edebileceği, tartışabileceği ve etkileşimde bulunabileceği gerçek zamanlı bir sohbet kutusu ile ulaşılır.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Bu yenilik, bir alışveriş topluluğu hissi yaratır ve alıcıların deneyimini, süreci daha da eğlenceli hale getiren olumlu paylaşılan duygularla motive eder. Bu, müşteriler ve işletme arasında doğrudan bir bağlantı kurarak bir markayı insancıllaştırmaya yardımcı olur; İyi yapılırsa, bu, bir markanın emsallerine veya rakiplerine kıyasla ne kadar çekici olduğu konusunda tüm farkı yaratabilir.

4. İyileştirilmiş Eve Teslim Hizmetleri

Günümüzün dijital konusunda bilgili müşterileri, ne tür bir alışveriş deneyimine ihtiyaç duyduklarını biliyor ve tercihlerini paylaşma konusunda cesur. Bu nedenle, en büyük e-ticaret trendlerinden biri tedarik zincirini mükemmelleştirmektir. Pandemiden bu yana hızlı kapıya teslimat talebi yüksek olduğundan, online işletmelerin eve teslim hizmetlerini iyileştirmelerini bekleyebiliriz. Aynı gün veya ertesi gün teslimat için güçlü bir istek var ve teslimat, müşteri memnuniyetinde hayati bir rol oynuyor. Bu nedenle, markalar teslimat stratejileri konusunda yaratıcı oluyor ve birçok işletme, eve teslimatlarını optimize etmek için en iyi teslimat hizmetleriyle ortaklık kuruyor.

 E-Ticaret Trendi
E-Ticaret Trendi

5. Sürdürülebilirliğe Daha Fazla Odaklanma

Sürdürülebilirlik, bir süredir işletmelerde büyük bir konu haline geldi ve daha iyi çevre dostu uygulamalar oluşturmak her zamankinden daha önemli hale geldi. Bu nedenle sürdürülebilirliği benimsemek, takip edilmesi gereken önemli bir trend olacaktır. Tüketiciler, Millennials ve Gen Z gibi sosyal açıdan bilinçli nesiller için daha doğru olan sürdürülebilirliğe önem veriyor. Sürdürülebilirlik de zaman içinde büyük bir pazarlama trendi haline geldi ve bu, özellikle aşağıdakilere odaklanarak böyle olmaya devam edecek:

  • Plastik olmayan ambalaj.
  • Üretim malzemeleri ile ilgili detayların dahil edilmesi.
  • Markanın karbon ayak izi hakkında bilgi.

Sürdürülebilir uygulamaların karmaşık olması gerekmez; bu kitlesel olarak benimseniyor ve işinize rekabet avantajı sağlayabilir. Bu nedenle, operasyonlarınızı gözden geçirin ve hem işinize hem de çevreye fayda sağlayacak küçük değişiklikler yapın.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

6. Malzemelerin Yeniden Kullanımında Artış

Sürdürülebilirliği desteklemek için şirketler yeniden kullanılabilir ürünler kullanmaya yöneliyor. Yıllar geçtikçe, ikinci el ürünleri satmaya odaklanan çevrimiçi işletmelerin, özellikle moda endüstrisinde büyük başarılar elde ettiğini gördük. Ancak bu süreç sadece moda ile sınırlı değil. Örnekler arasında, alıcıların kullanılmamış ürünlerini indirim veya nakit karşılığında teslim etmelerine izin veren Apple ve Amazon programları sayılabilir. Ikea ve ETSY gibi perakendeciler, e-ticaret mağazalarına ikinci el bir bölüm ekleyerek bu trendi benimsediler.

 E-Ticaret Trendi
E-Ticaret Trendi

7. Sesli Arama Hacmi Giderek Artacak

Daha fazla insan yalnızca akıllı hoparlörlere sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda günlük görevleri tamamlamak için sesli asistanlara da güveniyor. Daha fazla ev akıllı hoparlörleri benimsedikçe, daha fazla tüketici online alışveriş yapmak, yemek sipariş etmek ve hayatlarını düzenlemek için sesli aramayı kullanacak. Sesli aramanın yükselişi, e-ticaret işletmeleri için anahtar kelimeler ve içerik açısından bir fırsat yaratıyor.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

8. Artırılmış Gerçeklik, Online Alışverişin Gerçekliğini Artırır

Artırılmış gerçeklik (AR), e-ticaret için tam bir oyun değiştirici olmuştur. Bu tür bir teknoloji ile alışveriş yapanlar, alışveriş yaptıkları ürünü gerçekten görebilir ve bu da satın alma kararı vermelerine yardımcı olur. AR, moda ve ev dekorasyonu gibi belirli sektörlerde alışveriş deneyimini gerçekten değiştiriyor çünkü müşteri ürünü bizzat görmeden daha iyi hissedebiliyor. Uzmanlara göre: İnsanların %35’i, bir ürünü satın almadan önce sanal olarak deneyebilseler daha fazla çevrimiçi alışveriş yapacaklarını söylüyor.

 E-Ticaret Trendi
E-Ticaret Trendi

AR, bir kişiye yalnızca bir ürünün 3D modelini görme yeteneği vermekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcının gerçekten giyiyorsa nasıl göründüğünü görmesine izin verir. Bazı ürünler ve sektörler, geleneksel alışveriş yöntemlerine daha iyi uyum sağlıyor, ancak AR er ya da geç işleri sarsacak. Daha fazla işletmenin ürünleri ve işletmeleri için AR kullanmasını bekliyoruz; öyle ki e-ticaret ve sosyal medya platformlarında daha standart hale gelecek.

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

10. AI, Mağazaların Alışveriş Yapanlar Hakkında Bilgi Edinmesine Yardımcı Olur

Yapay Zeka (AI) ve makine öğrenimi, müşterinin otomatikleştirilmiş, kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri yaşamasını mümkün kılar. AI, bir müşterinin nasıl alışveriş yaptığı, ne zaman satın aldığı ve bir ürün veya hizmette ne aradığı hakkında sürekli olarak veri toplar. İnsanlar markaların kendilerini önemsediğini ve yapay zekanın buna göre programlanacağını bilmek istiyor. Şu anda, AI’ların insanların daha olumsuz yorumlarından öğrendiği sosyal medyada tam tersi bir davranış gördük, ancak tüketicilerin bu etkiyi istemesi çok muhtemel. Botlar bir duyguyu iletmek için cümleler kurmayı öğrenebilirlerse, şirketler de onlara müşterilerin ruh hallerine göre rahatlık ve ürünler sunmayı kısa sürede öğretebilir.

 E-Ticaret Trendi
E-Ticaret Trendi

11. Aboneliğe Dayalı Modeller Yükselecek

Dijital ödemeler uygun hale geliyor. 2022’de aboneliğe dayalı iş modellerinde bir artış göreceğiz. Birçok küresel şirket, kişiselleştirilmiş teklifleri nedeniyle siparişlerde bir artış görecek. Yeni e-ticaret mağazaları da aynı abonelik tabanlı modeli kopyalayarak bu pazardan faydalanabilir. Aylık veya yıllık olarak yinelenen satışlar elde edebilirler. Otomatik güncellenen gizlilik politikalarıyla sürekli gelir hakkında web seminerimize bakın.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

12. Blockchain Teknolojisi

Blockchain’in hala başlangıç ​​aşamasında olduğunu ve pazarın o kadar büyük olmadığını biliyoruz, ancak blockchain tabanlı uygulamalar yeterince umut verici görünüyor. Örneğin, blockchain ağı üzerinde yapılan bir e-ticaret platformu OpenBazaar’dır. İşlemlerin kripto para birimleri aracılığıyla yapıldığı bir P2P mağazasıdır. Satıcılar için tamamen ücretsizdir ve herkes programlama bilgisi olmadan bile kolayca mağaza kurabilir.E-Ticaret Trendleri

OpenBazaar, ‘iş kanıtı’ modeli üzerinde çalışan sadece bir örnektir. Basitçe açıklamak gerekirse, alıcı ve satıcının üçüncü taraf bir arabulucuya ihtiyacı yoktur. Bir sipariş verildiğinde, blok zincirinde bir ödeme bloğu oluşturulur ve ağda görüntülenir. Bu, satıcı ürünü oluşturup alıcıya gönderdiğinde yine olur. Her döngü için üç blok oluşturulacaktır. Bu yıl daha fazla blok zinciri tabanlı e-ticaret platformu ve pazar yeri, envanter yönetim sistemi ve daha fazla kripto para ödeme sistemi örneği göreceğiz.

13. Daha Fazla Ödeme Yöntemi

Müşterilerin ödeme yöntemleri söz konusu olduğunda bireysel ihtiyaçları vardır, ancak bir e-ticaret web sitesinde istedikleri gibi ödeme yapamazlarsa potansiyel bir satışı iptal edebilirler. Çok çeşitli ödeme yöntemleri sunmak, mobil cihazlarda dönüşüm oranlarını artırmanın iyi bir yoludur. Ayrıca, müşteriler ödeme bilgilerini sitenize kaydedebilirse, bir sonraki satın alma işleminde daha hızlı ödeme yapabilirler. Ödeme sırasında onlara sadece size özel bir kimlik verebilseydiniz, herhangi bir web sitesinde bir ürün satın almanın ne kadar kolay olacağını bir düşünün. Bu benzersiz kimlik, tüm ödeme bilgilerinizi, gönderim ve fatura adreslerinizi, tercihlerinizi vb. güvenli bir şekilde saklayacak merkezi bir cüzdan hizmeti için olacaktır.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

 

14. Influencer Marketing Satış Getirecek

E-Ticaret Trendi
E-Ticaret Trendi

Online etkileyiciler sadece D listesindeki ünlüler değildir. İster inanın ister inanmayın, Y kuşağı müşterilerinin %70’i onların tavsiyelerinden etkileniyor. Müşterilerin karar vermesi, güçlü bir şekilde etkileyicilerin tavsiyelerine dayanır. Collective Bias tarafından yürütülen bu etkileyici pazarlama anketine göre, müşterilerin %30’u ünlü olmayan influencerlar tarafından de önerilen ürünleri satın aldığını doğrulamaktadır. Bu nedenle, 2022 satış sezonu için ürünlerinizi ilgili influencerlar aracılığıyla pazarlayın.

Sonuç

E-ticarette birçok yeni şey oluyor. Teknoloji ve insanlar her zaman gelişiyor ve e-ticaret hepsini bir araya getirdiği için her zaman geleceğe bakacağız. Kesin olan bir şey var ki, hemen atlamak, yeni bir şeyler öğrenmek ve işiniz için doğru olup olmadığını değerlendirmek için asla geç değildir. Şimdilik tüketiciler sürücü koltuklarında ve e-ticaret işletmeleri önlerindeki yolculuğu onlar için özelleştirecek.