Becommer.com

Tıklayın Sizi Arayalım

Tıklayın Sizi Arayalım


Adım Adım e-Ticaret Rehberi 2023

E-ticaret (elektronik ticaret), başta internet olmak üzere elektronik bir ağ üzerinden mal ve hizmetlerin alınıp satılması veya fonların veya verilerin iletilmesidir.


e-Ticaret Nedir?

e-Ticaret internet veya bir elektronik ağ ile mal veya hizmet alım satımının gerçekleşmedir. Mobil alışveriş ve çevrimiçi ödeme şifreleme dahil olmak üzere çevrimiçi alıcılar ve satıcılar için çok çeşitli veri, sistem ve araçları kapsar.

E-ticaret ve e-iş terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır. Son yirmi yılda, Amazon ve eBay gibi e-ticaret platformlarının kullanımının yaygınlaşması, çevrimiçi perakende satışlarda önemli bir büyümeye katkıda bulunmuştur. ABD Sayım Bürosu’na göre, 2011 yılında e-ticaret ile yapılan satışlar toplam perakende satışların %5’ini oluşturuyordu. 2020 yılına kadar, COVID-19 pandemisinin başlamasıyla birlikte bu oran perakende satışların %16’sının üzerine çıktı. 2020 yılında, internetten alışveriş yapma oranı, dünya çapında %74, ülkemizde ise %63 seviyesinde gerçekleşmiştir. 2021 yılına gelindiğinde ise internetten alışveriş yapma oranı, dünya genelinde, 2,8 puanlık artış kat ederken; ülkemizde, 12 puanlık bir sıçrayış gerçekleştirmiştir. Bakınız : Rekabet Kurumu Nihai Raporu

E-ticaret nasıl çalışır?

Dayanak noktası internettir. Müşteriler, kendi cihazları aracılığıyla aradıkları ürün veya hizmetlere göz atmak ve sipariş vermek için bir çevrimiçi mağazaya erişir.

Perakende potansiyeline etki eden bir diğer unsur, finansal erişime ilişkin parametrelerdir. Bu kapsamda ödeme sistemlerinin gelişmişliği ve yaygınlığı, ön plana çıkmaktadır. Perakende e-ticarette kullanılan ödeme yöntemlerinin dağılımına bakıldığında; 2019 yılında kredi kartının, %69,1’lik oran ile en büyük paya sahip olduğu, banka transferinin, %11; nakit ödemenin, %10 ve dijital cüzdanların %7 pay sahibi olduğu görülmektedir.48 Aynı çalışmada, 2023 yılında, perakende e-ticarette kredi kartı kullanım oranının, %71’e çıkacağı öngörülmektedir.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Sipariş verildiğinde, müşterinin web tarayıcısı, e-ticaret web sitesini barındıran sunucu ile ileri geri iletişim kurar. Siparişle ilgili veriler, sipariş yöneticisi olarak bilinen merkezi bir bilgisayara aktarılır. Daha sonra envanter seviyelerini yöneten veritabanlarına; PayPal gibi uygulamaları kullanarak ödeme bilgilerini yöneten bir satıcı sistemi; ve bir banka bilgisayarı, iletilir. Son olarak, sipariş yöneticisine geri döner. Bu, mağaza envanterinin ve müşteri fonlarının siparişin işlenmesi için yeterli olduğundan emin olmak içindir.

ilgili: Payoneer İncelemesi 2022: Payneer Nedir, Nasıl Hesap Açılır, Komisyon Oranları Nedir?

Sipariş onaylandıktan sonra sipariş yöneticisi mağazanın web sunucusunu bilgilendirir. Müşteriye siparişinin başarıyla işlendiğini bildiren bir mesaj gönderilir. Sipariş yöneticisi daha sonra sipariş verilerini depoya veya sipariş karşılama departmanına göndererek ürünün veya hizmetin müşteriye gönderilebileceğini bildirir. Bu noktada bir müşteriye somut veya dijital ürünler gönderilebilir veya bir hizmete erişim sağlanabilir.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Satış işlemlerini barındıran platformlar arasında Amazon gibi satıcıların kaydolduğu çevrimiçi pazar yerleri; müşterilerin çevrimiçi mağaza altyapılarını “kiralamalarına” olanak tanıyan hizmet olarak yazılım (SaaS) araçları; veya şirketlerin kendi geliştiricilerini kullanarak yönettiği açık kaynak araçları bulunur.

E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com

E-Ticaret nedir örnek veriniz?

E-ticaretin internet üzerinden gerçekleşen ticari bir işlemdir. Amazon, Flipkart, Shopify, Myntra, Ebay, Quikr, Olx gibi çevrimiçi mağazalar, E-ticaret web sitelerinin örnekleridir.

e-Ticaret Türleri

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmaya başlamadan önce, çevrimiçi işiniz için doğru e-ticaret iş modelini seçmeniz gerekir. Bunun için farklı türlerde gerçekleşen e-ticaret uygulamalarından size uygun olanını öncelikle belirlemeniz işinizin en başta düzgün başlaması açısından önemlidir. İşte türleri.

 • İşletmeler Arası (B2B)
 • İşletmeden Tüketiciye (B2C)
 • Tüketiciden Tüketiciye (C2C)
 • Tüketiciden İşletmeye (C2B)
 • İşletmeden Yönetime (B2A)
 • Tüketiciden Yönetime (C2A
E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com

İşletmeler Arası (B2B)

Bir B2B iş modeli, iki veya daha fazla işletme/şirket arasındaki ticaretin yürütülmesini içerir. Bu tür ticaretin kanalları genellikle geleneksel toptancıları ve perakendecilerle iş yapan üreticileri içerir.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

İşletmeler arası (B2B) e-ticaret, işletmeler ve tüketiciler yerine işletmeler arasında ürün, hizmet veya bilgi alışverişini ifade eder. Örnekler arasında, işletmelerin ürünleri, hizmetleri ve bilgileri aramasına ve e-tedarik arayüzleri aracılığıyla işlemleri başlatmasına izin veren çevrimiçi dizinler ve ürün ve tedarik alışverişi web siteleri sayılabilir. 2018’de yayınlanan bir Forrester raporu, 2023 yılına kadar B2B e-ticaretin 1,8 trilyon dolara ulaşacağını ve ABD’de B2B satışlarının %17’sini oluşturacağını tahmin ediyor.

İşletmeden tüketiciye (B2C)

İşletmeden Tüketiciye iş modeli, e-ticaretin perakende yönleriyle ilgilenir, yani dijital yollarla son tüketiciye mal ve/veya hizmet satışı. İş dünyasını kasıp kavuran bu tür, tüketicinin sipariş vermeden önce teklif ettiği alımları detaylı incelemesini sağlıyor. Bu tür siparişlerin verilmesinden sonra, siparişi alan firma/acente bunu uygun bir zaman diliminde tüketiciye teslim ediyor. Bu kanalda faaliyet gösteren bazı işletmeler arasında Amazon, Flipkart gibi tanınmış oyuncular yer almakta.

Bu satın alma biçiminin, geleneksel yöntemle karşılaştırıldığında tüketicilere faydalı olduğu kanıtlanmış, çünkü tüketiciler, satın almalarını uygun şekilde yönlendirebilecek yardımcı içeriklere erişim hakkına sahipler.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

İşletmeden tüketiciye (B2C) e-ticarete türü, e-ticaretin internet üzerindeki perakende kısmıdır. İşletmelerin doğrudan tüketicilere ürün, hizmet veya bilgi satmasıdır. Terim, 1990’ların sonlarında çevrimiçi perakendecilerin ve mal satıcılarının bir yenilik olduğu dot-com patlaması sırasında popüler hale gelmiştir.

Bugün internette her türlü tüketim malını satan sayısız sanal mağaza ve alışveriş merkezi bulunuyor. Amazon bu sitelerin en bilinen örneğidir ve B2C pazarına hakimdir.

Tüketiciden tüketiciye (C2C),

Bu iş modeli, bir tüketici tarafından, dijital ortam aracılığıyla diğer tüketicilere kullanılmış mal ve/veya hizmet satmak için kullanılır. Buradaki işlemler, OLX, Quickr vb. gibi üçüncü bir tarafça sağlanan bir platform üzerinden takip edilmektedir.

Tüketicilerin çevrimiçi olarak ürün, hizmet ve bilgi ticareti yaptığı bir e-ticaret türüdür. Bu işlemler genellikle, işlemlerin gerçekleştirildiği çevrimiçi bir platform sağlayan üçüncü bir taraf aracılığıyla gerçekleştirilir.

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

Çevrimiçi açık artırmalar ve sınıflandırılmış reklamlar, C2C platformlarının iki örneğidir. EBay ve Craigslist, bu platformların iyi bilinen iki örneğidir. eBay bir işletme olduğu için, bu e-ticaret biçimi C2B2C olarak da adlandırılabilir – tüketiciden işletmeye tüketiciye. Bir moda satış platformu olan Facebook marketplace ve Depop gibi platformlar da C2C işlemlerini mümkün kılar.

Tüketiciden işletmeye (C2B)

Bir C2B modeli, bir B2C modelinin tam tersidir. İkincisi bir işletme tarafından tüketiciye hizmet verirken, C2B modeli son tüketicilere ürünlerini/hizmetlerini şirketlere satma fırsatı sunar. Yöntem, doğası gereği tipik olarak logo tasarımı, telifsiz fotoğrafların/medya/tasarım öğelerinin satışı vb. içeren kitle kaynaklı projelerde popülerdir.

Not – “kitle kaynak kullanımı” terimi, bireylerin/kuruluşların internet kullanıcılarından mal/hizmet almalarını sağlayan bir kaynak bulma modeli olarak 2005 yılında ortaya atılmıştır, tüketicilerin ürün ve hizmetlerini şirketlerin teklif vermesi ve satın alması için çevrimiçi olarak sunduğu bir e-ticaret türüdür. Bu, geleneksel B2C ticaret modelinin tam tersidir.

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

C2B platformunun popüler bir örneği, telifsiz fotoğraflar, resimler, medya ve iStock gibi tasarım öğeleri satan bir pazardır. Başka bir örnek bir iş panosu olabilir.

İşletmeden Yönetime (B2A)

Bu model, merkezi web siteleri aracılığıyla bilgi alışverişini sağlayarak şirketler ve kamu idaresi, yani Hükümet arasındaki çevrimiçi alışverişleri mümkün kılar. İşletmelere ihale, ihale, başvuru gibi devlet fırsatlarına teklif verebilecekleri bir platform sağlar. E-Devlet’e yapılan yatırımlar sayesinde bu modelin kapsamı genişletilmiştir.

Şirketler ile kamu idaresi veya devlet kurumları arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen işlemleri ifade eder. Devletin birçok şubesi, çeşitli e-hizmetlere veya ürünlere bağımlıdır. Bu ürün ve hizmetler genellikle yasal belgeler, kayıtlar, sosyal güvenlik, mali veriler ve istihdam ile ilgilidir. İşletmeler bunları elektronik olarak temin edebilir. B2A hizmetleri, e-devlet yeteneklerine yapılan yatırımlar nedeniyle son yıllarda önemli ölçüde büyümüştür.

ilgili : Becommer eBay Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

Tüketiciden yönetime (C2A),

Tüketiciler ile kamu idaresi veya devlet kurumları arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen işlemleri ifade eder. C2A platformu, kamu sektörleriyle ilgili olarak doğrudan devlet yetkililerine/yönetimlerine bilgi talep etmek veya geri bildirim göndermek için kullanabilecek tüketicilere yöneliktir. Devlet nadiren bireylerden ürün veya hizmet satın alır, ancak bireyler sıklıkla aşağıdaki alanlarda elektronik araçlar kullanır:

 • Bilginin yayılması.
 • Uzaktan Eğitim.
 • Yasal ödemelerin havalesi.
 • Vergi beyannamelerinin dosyalanması.
 • Randevu alma, hastalıklar hakkında bilgi alma, sağlık hizmetlerinin ödenmesi vb.
 • Sosyal Güvenlik. Bilgi dağıtmak ve ödeme yapmak.
 • Vergiler. Vergi beyannamelerinin doldurulması ve ödemelerin yapılması.
 • Sağlık. Randevu almak, test sonuçları ve sağlık durumları hakkında bilgi vermek, sağlık hizmetleri ödemelerini yapmak.

Mobil e-ticaret (m-ticaret), akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar kullanılarak yapılan çevrimiçi satış işlemlerini ifade eder. Mobil alışveriş, bankacılık ve ödemeleri içerir. Mobil sohbet robotları, m-ticareti kolaylaştırarak tüketicilerin sesli veya yazılı konuşmalar yoluyla işlemleri tamamlamasına olanak tanır.

e-Ticaret Avantajları

24 saat kullanılabilirliği, erişim hızı, mal ve hizmetlerin geniş kullanılabilirliği, kolay erişilebilirliği ve uluslararası erişimi içerir.

E-Ticaret-Becommer.com

Kullanılabilirlik.

Kesintiler ve planlı bakımların yanı sıra, 7/24 hizmet vererek ziyaretçilerin istedikleri zaman göz atmasına ve alışveriş yapmasına olanak tanır. Gerçek mekânda faaliyet gösteren işletmeler belirli saatlerde açılma eğilimindedir ve hatta belirli günlerde tamamen kapanabilir.

Erişim hızı.

Fiziksel bir mağazadaki alışveriş yapanlar kalabalıklar tarafından yavaşlatılabilirken, e-ticaret siteleri hızlı çalışır ve bu, hem tüketici cihazındaki hem de e-ticaret sitesindeki hesaplama ve bant genişliği değerlendirmeleriyle belirlenir. Ürün ve alışveriş sepeti sayfaları birkaç saniye veya daha kısa sürede yüklenir. Bir e-ticaret işlemi birkaç tıklamadan oluşabilir ve beş dakikadan az sürebilir.

Geniş kullanılabilirlik.

Amazon’un ilk sloganı “Dünyanın En Büyük Kitabevi” idi. Bu iddiada bulunabilir çünkü her kitabı raflarında stoklamak zorunda olan fiziksel bir mağaza değil, bir sitesiydi. Markaların satın alındıktan sonra bir depodan veya çeşitli depolardan sevk edilen geniş bir ürün yelpazesini hazır hale getirmelerini sağlar. Müşteriler muhtemelen istediklerini bulma konusunda daha başarılı olacaklardır.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Kolay erişilebilirlik.

Fiziksel bir mağazadan alışveriş yapan müşteriler belirli bir ürünü bulmakta zorluk çekebilir. Web sitesi ziyaretçileri, ürün kategorisi sayfalarına gerçek zamanlı olarak göz atabilir ve ürünü hemen bulmak için sitenin arama özelliğini kullanabilir.

Uluslararası erişim.

 Gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler, mağazalarını fiziksel olarak ziyaret eden müşterilere satış yapar. E-ticaret ile işletmeler, web’e erişebilen herkese satış yapabilir. E-ticaret, bir işletmenin müşteri tabanını genişletme potansiyeline sahiptir.

Daha az maliyet.

Pure play e-ticaret işletmeleri, kira, envanter ve kasiyer gibi fiziksel mağaza işletme maliyetlerinden kaçınır. Bununla birlikte, nakliye ve depolama maliyetlerine maruz kalabilirler.

Kişiselleştirme ve ürün önerileri.

E-ticaret siteleri, bir ziyaretçinin göz atma, arama ve satın alma geçmişini izleyebilir. Kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmak ve hedef pazarlar hakkında bilgi edinmek için bu verileri kullanabilirler. Örnekler, Amazon ürün sayfalarının “Sık birlikte satın alınanlar” ve “Bu öğeyi görüntüleyen müşteriler de görüntüledi” etiketli bölümlerini içerir.

e-Ticaret dezavantajları

Algılanan dezavantajları arasında bazen sınırlı müşteri hizmeti, tüketicilerin bir ürünü satın almadan önce görememeleri veya dokunamamaları ve ürünün nakliyesi için bekleme süresi sayılabilir.

E-Ticaret-Becommer.com

Sınırlı müşteri hizmetleri.

Müşterilerin fiziksel bir mağazada bir sorusu veya sorunu varsa, yardım için bir katip, kasiyer veya mağaza müdürü ile görüşebilirler. Bir e-ticaret mağazasında müşteri hizmetleri sınırlandırılabilir: Site yalnızca belirli saatlerde destek sağlayabilir ve çevrimiçi hizmet seçeneklerinde gezinmek zor olabilir veya belirli bir soruyu yanıtlamayabilir.

Sınırlı ürün deneyimi.

 Bir web sayfasındaki görüntüleri izlemek, bir ürün hakkında iyi bir fikir verebilir, ancak bu, gitar çalmak, televizyonun görüntü kalitesini değerlendirmek veya bir gömlek veya elbise denemek gibi ürünü doğrudan deneyimlemekten farklıdır. E-ticaret tüketicileri, beklentilerinden farklı ve iade edilmesi gereken ürünleri satın alabilirler. Bazı durumlarda, müşteri, iade edilen bir ürünü perakendeciye geri göndermek için ödeme yapmalıdır. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin, müşterilerin e-ticaret ürünlerini inceleme ve test etme yeteneklerini geliştirmesi bekleniyor.

Bekleme zamanı.

Bir mağazada müşteriler bir ürün için ödeme yapar ve onunla eve gider. E-ticaret ile müşteriler ürünün kendilerine gönderilmesini beklemek zorundadır. Ertesi gün ve hatta aynı gün teslimat yaygınlaştıkça nakliye pencereleri azalıyor olsa da, bu anlık değil.

Güvenlik.

 Yetenekli bilgisayar korsanları, iyi bilinen ürünleri sattığını iddia eden özgün görünümlü web siteleri oluşturabilir. Bunun yerine site, müşterilere bu ürünlerin sahte veya taklit versiyonlarını gönderir veya sadece kredi kartı bilgilerini çalar. Meşru e-ticaret siteleri de risk taşır, özellikle müşteriler kredi kartı bilgilerini gelecekteki satın alma işlemlerini kolaylaştırmak için perakendecide sakladıklarında. Satıcının sitesi saldırıya uğrarsa, tehdit aktörleri bu kredi kartı bilgilerini çalabilir. Bir veri ihlali, perakendeci itibarının da zarar görmesine neden olabilir.

E-Ticaret Uygulamaları

Birçok perakende uygulaması, müşterilerin platformu kullanmasını sağlamak için çevrimiçi pazarlama tekniklerini kullanır. Bunlara e-posta, çevrimiçi kataloglar ve alışveriş sepetleri, Elektronik Veri Değişimi (EDI), dosya aktarım protokolü, web hizmetleri ve mobil uygulamalar dahildir.

Bu yaklaşımlar, B2C ve B2B faaliyetlerinde ve diğer sosyal yardım türlerinde kullanılmaktadır. Abonelere hedefli reklamların ve e-bültenlerin e-posta ile gönderilmesini ve mobil cihazlara SMS metinlerinin gönderilmesini içerir. İstenmeyen e-postalar ve metinler göndermek genellikle spam olarak kabul edilir. Artık daha fazla şirket, dijital kuponlar, sosyal medya pazarlaması ve hedefli reklamlar gibi araçları kullanarak tüketicileri çevrimiçi ortamda cezbetmeye çalışıyor.

Online alışveriş şirketlerinin bir diğer odak noktası güvenliktir. Geliştiriciler ve yöneticiler, e-ticaret sistemleri ve uygulamaları geliştirirken tüketici verilerinin gizliliğini ve güvenliğini, veri yönetişimiyle ilgili yasal uyumluluk zorunluluklarını, kişisel olarak tanımlanabilir bilgi gizliliği kurallarını ve bilgi koruma protokollerini dikkate almalıdır. Bazı güvenlik özellikleri, bir uygulamanın tasarımı sırasında eklenirken, diğerlerinin, gelişen tehditleri ve yeni güvenlik açıklarını ele almak için sürekli olarak güncellenmesi gerekir.

E-ticaret platformları ve satıcılar

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte tüketicilerin internet üzerinden online alışveriş yapma alışkanlığı edinmeleri ile e-ticaret ivme kazanmış ve pek çok kategoriyi içine alan e-pazaryerleri bu büyümede en önemli etkenler haline gelmiştir. Tüketici talebinin değişmesiyle, arz tarafında da değişim başlamış ve sonuç olarak, satıcılar internet kanalına daha fazla ağırlık vermeye başlayınca pazaryerleri gibi iş modelleri ön plana çıkmıştır. Dolayısıyla satıcılar,  kendi internet sitelerinden satış yapabildikleri gibi birçok satıcı firmayı aynı platformda bir araya getiren e-pazaryerlerinde satış yapma imkânına sahip olmaktadır. Böylece pazaryerleri, özellikle yeterli bilinirliliğe sahip olmayan ve bu nedenle doğrudan tüketici çekmeleri oldukça zor olan küçük işletmelerin daha fazla müşteriye erişmesi açısından hayati önem taşımaktadır. Böyle olunca da e-pazaryerleri firmalar için çekişmeli bir rekabetin yer aldığı bir ortam sunarak ürünlerin kalitesi ve fiyatı açısından da müşterilere cazip imkanlar sağlamaktadır.

Bir Online alışveriş platformu, bir Online alışveriş platformu yönetmek için kullanılan bir araçtır. E-ticaret platformu seçenekleri, küçük işletmeler için olanlardan büyük işletmelere kadar çeşitli boyutlardadır. Bu e-ticaret platformları, Amazon ve eBay gibi, yalnızca kullanıcı hesaplarına kaydolmayı ve çok az veya hiç BT uygulaması gerektirmeyen çevrimiçi pazarları içerir.Türkiye için öne çıkan e-ticaret platformları işlem hacmi ve satış sayısı itibariyle sırasıyla

 • Trendyol
 • Hepsiburada
 • N11
 • Gittigidiyor. (Kapandı)
 • Amazon Türkiye
 • Sahibinden
 • Morhipo
 • Çiçeksepeti

Başka bir e-ticaret platformu modeli, mağaza sahiplerinin bulutta barındırılan bir hizmette esas olarak alan kiraladıkları bir hizmete abone oldukları SaaS’dir. Bu yaklaşım, şirket içi geliştirme veya şirket içi altyapı gerektirmez. Diğer e-ticaret platformları, bir barındırma ortamı (bulut veya şirket içi) veya eksiksiz manuel uygulama ve bakım gerektiren açık kaynaklı platformları içerir.

E-Ticaret-Becommer.com

E-ticaret için devlet düzenlemeleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve Ödeme Kartı Endüstrisi (PCI) Güvenlik Standartları Konseyi, e-ticaret faaliyetlerini düzenleyen başlıca kurumlar arasındadır. FTC, çevrimiçi reklamcılık, içerik pazarlaması ve müşteri gizliliği gibi faaliyetleri izler. PCI Güvenlik Standartları Konseyi, tüketicilerin finansal verilerinin uygun şekilde işlenmesi ve saklanması için prosedürleri özetleyen PCI Veri Güvenliği Standardı uyumluluğu dahil olmak üzere standartlar ve kurallar geliştirir.

Türkiye’de ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), 1 Aralık 2017 tarihinde hizmete sunuldu. Bu konuda çıkan yönetmelikler ve yasal mevzuatlar arasında:

Elektronik Ticaret

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun

24.10.2014   Kurum : Ticaret Bakanlığı  Mevzuat No : 6563

Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik

20.11.2019   Kurum : Ticaret Bakanlığı  Mevzuat No : –

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ

20.11.2019   Kurum : Ticaret Bakanlığı  Mevzuat No : –

Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ

06.06.2017   Kurum : Ticaret Bakanlığı  Mevzuat No : –

E-ticaretin güvenliğini, gizliliğini ve etkinliğini sağlamak için işletmeler, ticari işlemlerin kimliğini doğrulamalı, kayıtlı veya seçilmiş kullanıcılar için web sayfaları gibi kaynaklara erişimi kontrol etmeli, iletişimleri şifrelemeli ve Güvenli Yuva Katmanı ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik teknolojileri uygulamalıdır.

e-Ticaretin Tarihi

Online alışveriş platformu, işletmelerin iş belgelerini diğer şirketlerle paylaşmak için EDI kullanmaya başladığı 1960’larda başladı. 1979’da Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü, ASC X12’yi işletmelerin elektronik ağlar aracılığıyla belgeleri paylaşmaları için evrensel bir standart olarak geliştirdi.

e-Ticaret Gelir Kazancı

E-ticaret 2020’de pandemi devam ederken önemli ölçüde büyüdü.

1980’lerde birbirleriyle elektronik belge paylaşan bireysel kullanıcıların sayısı arttıkça, 1990’larda eBay ve Amazon’un yükselişi e-ticaret endüstrisinde devrim yarattı. Tüketiciler artık, yalnızca e-ticaret yapan satıcılardan (e-perakendeciler olarak da adlandırılır) ve e-ticaret özelliklerine sahip gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalardan birçok ürünü çevrimiçi olarak satın alabilirler. Artık neredeyse tüm perakende şirketleri, çevrimiçi iş uygulamalarını iş modellerine entegre ediyor.

2020’deki COVID-19 salgını, e-ticaretin önemli ölçüde artmasına neden oldu. ABD Nüfus Sayım Bürosu’na göre, alışveriş yapanların uzun süre evlerinde kalmasıyla birlikte, e-ticaret 2020’nin ikinci çeyreğinde %16,4 ile rekor seviyeye sıçradı.

Fiziksel perakendede aksama

Son yıllarda e-ticaretteki büyük artış göz önüne alındığında, birçok analist, ekonomist ve tüketici, çevrimiçi B2C pazarının yakında fiziksel, tuğla ve harç mağazalarını geçersiz kılıp kılmayacağını tartıştı. Çevrimiçi alışverişin önemli bir oranda büyüdüğü konusunda çok az soru var. Gartner’ın 2021 Dijital Ticaret Durumu Raporu, ankete katılan 409 dijital ticaret karar vericisinden %90’ının, Gartner’ın dijital öncelikli değer yaratma ve müşteri deneyimi olarak tanımladığı şeylere odaklanarak agresif bir şekilde e-ticaret yatırımlarını genişlettiğini buldu.

ABD Sayım Bürosu ve Federal Rezerv Ekonomik Verilerinden elde edilen veriler, perakende pazarında e-ticaretin artan önemini göstermektedir. ABD’de e-ticaretten yapılan toplam satışların yüzdesi 1999’dan bu yana istikrarlı bir şekilde artarak 2020’nin ikinci çeyreğinde %16,4’e ulaştı. 2022’nin ilk çeyreğinde, e-ticaret toplam satışların %14,3’ünü oluşturuyordu ve bu, önceki yıllardaki pandemi öncesi seviyeden birkaç puan daha yüksekti. 2019’un dördüncü çeyreği %11,1.

Çevrimiçi perakendenin büyümesine rağmen, birçok müşteri hala gerçek mekanda çalışmayı tercih ediyor. Forrester, perakende satışların çoğunun fiziksel mağazalardan gelmeye devam edeceğini ve 2024’te ABD perakende satışlarının hala %72’sini oluşturacağını tahmin ediyor.

Yeni teknolojinin benimsenmesi, çevrimiçi perakendenin büyümesinde de rol oynuyor. Juniper Research tarafından 2021 yılında yapılan bir araştırma, sesli asistan aracılığıyla yapılan e-ticaret işlemlerinin 2021’de 4,6 milyar dolardan 2023’e kadar %320’den fazla artarak 19,4 milyar dolara çıkacağını öngördü.

Online alışveriş sitesi fiziksel perakende üzerindeki etkisinin tutarlı bir örneği, Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü sonrası Kara Cuma ve Siber Pazartesi alışveriş günleridir. Ulusal Perakende Vakfı’nın Prosper Insights and Analytics tarafından yürütülen 2021 Şükran Günü Hafta Sonu Tüketici Anketi’ne göre, 88 milyon alışveriş yapan kişi, 66,5 milyon yüz yüze satın alma işlemine kıyasla Kara Cuma’da çevrimiçi alışveriş yaptı. Siber Pazartesi günü, 77 milyon çevrimiçi satın alma ve 20,3 milyon yüz yüze satın alma vardı.

Fiziksel perakende ile birlikte e-ticaret, dağıtım kanalları giderek dijitalleştiğinden işletmeler arasında tedarik zinciri yönetimi uygulamalarını dönüştürüyor.

e- Ticaret istatistikleri Türkiye

E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com
E-Ticaret-Becommer.com

E-Ticaret Anlamı ve Türkiye Örnekleri

E-Ticaret-Becommer.com

e-Ticaret mal ve hizmetlerin internet yoluyla alım satımının sağlanmasına verilen addır. Elektronik,giyim,oyuncak,ev tekstili vs her tür ihtiyacımızın karşılandığı bir yöntem olan e-ticaret uygulamalarının başında Trendyol,Hepsiburada gibi siteler yer alır.

E-Ticaret avantajları nelerdir?

E-Ticaret-Becommer.com

E-Ticaret pek çok avantaj sağlayan bir uygulamadır ve bu avnatajların öne çıkanları arasında alışveriş hızı, sınırsız erişim olanağı ve dünya çapında müşteri imkanı gibi özellikler sayılabilir.

e-Ticaret Türleri nelerdir?

E-Ticaret-Becommer.com

İşletmeler Arası (B2B)
İşletmeden Tüketiciye (B2C)
Tüketiciden Tüketiciye (C2C)
Tüketiciden İşletmeye (C2B)
İşletmeden Yönetime (B2A)
Tüketiciden Yönetime (C2A

e-Ticaret işine nasıl başlanır?

E-Ticaret-Becommer.com

Kendi e-ticaret işinizi nasıl kuracağınıza dair adım adım bir kılavuz.
Adım 1: Mükemmel iş planına ve modeline karar verin. …
Adım 2: Markanızı belirleyin. …
Adım 3: E-ticaret işletmenizi kaydedin. …
Adım 4: Bir banka hesabı açma. …
Adım 5: E-ticaret web sitenizi oluşturun. …
Adım 6: Ödeme ağ geçitlerini tespit edin …
Adım 7: Lojistik.

E-ticaret ve e-iş arasındaki fark nedir?

Çoğu kişi E-Ticaret ve E-iş’in birbirinin yerine kullanılabildiğini düşünse de, E-Ticaret, çevrimiçi işlemlerin yürütülmesine atıfta bulunurken, E-Ticaret, web kullanılarak yürütülen tüm ticari faaliyetleri ve hizmetleri kapsar.

E ticarette en çok ne satılıyor?

E-Ticaret-Becommer.com

Akıllı telefonlar, kulaklıklar gibi akıllı telefon aksesuarları, giyim, kitap gibi taşıması kolay ürünler başı çekse de internet alışverişlerinde her tür ihtiyacınızı alabilirsiniz.

E-ticaret alanları nelerdir?

E-Ticaret en eçok elektronik, giyim, bebek ürünleri, kitap gibi alanlarda yaygın şekilde kullanılmaktadır.

e-Ticarette Türkiyede en çok ne satılıyor?

Türkiye’de e-ticarette ana çok satılan ürünler, oyun, kitap, film kategorisindeki ürünlerdir.

İnternet üzerinden en çok ne satılır?

Yazılım, Kitap, Müzik, Çiçek %26 pazar payına sahip. Ardından Bilgisayar Donanım, Tüketici Elektroniği, Ofis Malzemeleri %16 payı var ve Giyim, Ayakkabı, Takı, Linens / Ev Dekorasyonu ise %13 pay ile ön sıralarda.

E-ticaret karlı mı?

528.2 Kbe-Ticaret-Becommer.com

Evet e-ticaret karlı bir iştir ancak zaman ve sabır ister.

E-ticaret para kazandırabilir mi?

Evet, en baştan ne yapacağınızı biliyorsanız ve bu planlı hareket ederseniz e-ticaret para kazandırır.

Parasız bir e-ticaret işine nasıl başlarım?

Dropshipping, parasız küçük bir işletme kurmak isteyen girişimciler için popüler bir iş modelidir. Basitçe bir çevrimiçi mağaza oluşturun ve DSers veya AliExpress gibi bir stoksuz satış tedarikçisi seçin. Bir sipariş verildiğinde, e-ticaret platformunuz sipariş bilgilerini tedarikçinize iletecektir.

E-ticarete başlamanın maliyeti nedir?

Asgari olarak, barındırma, web geliştirme, bakım ve envanter için de ödeme yapmanız gerekir. E-Ticaret mağazaları için ortalama maliyetler şunları içerir: Profesyonelce oluşturulmuş e-Ticaret web sitesi – 5.000 ila 10.000 ABD Doları. Alan adı – yılda 2 $ – 20 $.