Becommer.com

Tıklayın Sizi Arayalım

Tıklayın Sizi Arayalım


Pinterest SEO ile Etsy Satışında Fark Yaratın (Güncel)

Pinterest SEO e-ticaret için kullanılabilecek çok etkili bir araç. Pek çok satıcının farkında bile olmadığı bu etkili yol hakkında detaylı bir kılavuz yazısı hazırladık.

 

Pinterest SEO Nedir ve Neden Önemlidir? 

Pinterest, ilginç bulduğunuz her şeyin resimlerini toplayıp paylaşabileceğiniz bir sosyal ağ sitesidir. Ayrıca diğer Pinterest kullanıcılarının koleksiyonlarına göz atarak yeni ilgi alanlarını görsel olarak keşfedebildiğiniz bir platform.

Pinterest Tam Olarak Ne İçin Kullanılıyor?

Pinterest Optimizasyonu-Becommer.com

Pinterest’i sanal bir pano veya ilan tahtası olarak düşünün, ancak düzenleme ve yer imi araçlarıyla gerçekleşen bir pano olduğunu unutmayın.

Pinterest aynı zamanda sosyal bir ağ. Kullanıcılar, Facebook veya Instagram’a benzer şekilde birbirlerini takip ederek ve görselleri beğenerek ve yorum yaparak etkileşimde bulunuyorlar. Başka birinin resimlerini panolarınıza kaydedip ilgi alanlarınızı paylaştığınız kişilere özel mesaj gönderebilirsiniz.

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Pinterest SEO Optimizasyonu ile Satış Eğilimi 

Pinterest, 2018’den beri internetin en büyük ÜCRETSİZ trafik kaynağı  ve e ticaret kapsamında kullanıcı tabanını genişletmek için  de çok etkili bir yol olarak biliniyor. Pinterest kullanıcılarının %93’ünden fazlası siteyi kendi satın alma planlamaları  için kullanıyorken %87’den fazlası Pinterestte bir öğe gördükten sonra alışveriş yaptığını söylüyor.

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

Birçoğumuz Google’ın Pinterest’i ne kadar çok sevip ön planda tuttuğunun farkında değil. Pinler, alakalı içeriğiniz veya ürün sayfalarınız için ek bir trafik kaynağı olabiliyor ve  Google onları arama sonuçlarında belirgin bir şekilde ön planda gösteriyor.

İşin aslı, ürünleriniz eğer Pinterestte görünmüyorsa, alıcıların sizi bulması çok zor olabilir ve kimse sizden satın almaz. Pinterest İstatistikleri bu konuda sağlam bir kanıt.(4/2022’de güncellendi)

Pinterest, çok sayıda küçük işletme ve kullanıcının gözden kaçırdığı sosyal medya pazarlamacıları, satıcılar ve markalar için çok güçlü bir araç çünkü Pinterest insanların yeni ve yaratıcı fikirler aradığı ve kaydettiği görsel bir arama motoru esasen.

Pinterest İstatistikleri

 • ABD ve CA’da 94 milyon aylık aktif kullanıcı ve AB’de 120 milyon aylık aktif kullanıcı ile ayda 886 milyar kez siteyi ziyaret eden 433 milyon kullanıcıya sahip bir platform. (04/07/2022)
 • YouTube, Pinterest’e yapılan sosyal medya yönlendirme trafiğinin %26,39’unu oluştururken, Facebook onu %23,2 ile izliyor.

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

 • Diğer sosyal platformlarla karşılaştırıldığında, Pinterest kullanıcılarının “her zaman” alışveriş yaptıklarını söyleme olasılıkları %90 daha fazla (ve alışverişi tutkularını da söyleme olasılıkları %30 daha fazladır).
 • ABD’de hane geliri 100.000 doların üzerinde olan sosyal kullanıcıların %45’i Pinterest kullanıyor.
 • 1 milyondan fazla aktif işletme tüm pinlerin 2/3’ünü oluşturuyorlar
 • Bu oranlara göre ortalama satış neredeyse 59 dolara denk geliyor.
 • Aktif Pinner’lar, diğer tüm sosyal medya kullanıcılarından %9 daha yüksek bir hane gelirine sahip.
 • %60 kadın/%40 erkek Medyan yaş 40’tır. Aktif Pinnerların  ortalaması 40 yaşın altında
 • En önemlisi Facebook dahil diğer tüm sosyal sitelerden %40 daha fazla yönlendirme trafiği sağlıyor.
 • Bir Pinterest Pininin yarılanma ömrü 3,5 aydır, Facebook Gönderisi @ 90 dakika veya Tweet @ 24 dakikadır (kaynaklar: DMR Business & Omnicore)

Satışları ve marka bilinirliğini arttıran çok daha küçük bir pazarlama bütçesi ile hedef kitlenize kolayca pazarlama yapabilirsiniz. Pinner’lar Pinterest’i TV, katalog veya dergi kullanımı üzerinden alışveriş yapmanın bir yolu olarak kullanır. Diğer sosyal medya kanallarında ise durum böyle değil, pazarlanmaya açıktır.

Pinterest SEO ve İşletmeler İçin Kullanımı

Herhangi bir sosyal medya sitesinde olduğu gibi bir Pinterest işletme hesabına kaydolduğunuzda, bir Pinterest işletme profili oluşturmanız gerekiyor.

ilgili: Etsy eRank İle Rakiplerinizi Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Pinterest’i Kimler Kullanır?

Pinterest diğer sosyal ağlardan farklı bir platform, başka bir deyişle %60 kadın ve %40 erkeklerden oluşan görsel tahmine dayalı bir arama motoru. Bu durum hedeflediğiniz kitleye ulaşabilmek için iyi bir araç olduğunun göstergesi.

Alıştığınız tipik sosyal eğilimler bu platformda yok. Pinterest’te etkileşim, ilgili popüler Pinlerin kaydedilmesi ve belirli panolarda paylaşılması yoluyla sağlanıyor.

Site, daha sonra bir eylem veya planı gerçekleştirmek için kullanılmak üzere içeriğe (panolar) göre gruplandırılmış fikirleri (Pimler) kaydetmeyi teşvik ediyor. Çoğu pazarlamacı sitenin değerini anlamıyor desek yalan söylemiş olmayız.

Pinterest, hem doğrudan hem de dolaylı olarak büyük miktarda satış ve trafiğin itici gücü. Pinterest aslında, diğer sosyal yönlendirmelerden %40 daha fazla yönlendiriyor.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Pinterest Nasıl Çalışır?

Başarının anahtarı, Pinterest’in nasıl çalıştığını ve diğer sosyal ağlardan nasıl farklı olduğunu anlamakla başlar. Akılda tutulması gereken önemli bir özellik, pinlerin doğal olarak tekrar tekrar paylaşılabilmesidir. Pinler sonsuza kadar sürer!

Pinterest kullanıcıları panolar oluşturur (ruh hali panolarını düşünün). Çevrimiçi bulunan içeriği veya diğer ilgili panolara göz atarken bulunan materyali sabitleyerek başarılır. Sonuç ise buldukları, istenirse yorum yaptıkları ve tek bir yerde topladıkları bir resim ve fikir kolajı.

Bir pazarlamacı olarak bu size yardımcı olur, çünkü potansiyel alıcıları alıcı yolculuğunun birçok noktasında etkilersiniz.

ilgili: Doğru Etsy Reklam Stratejisi Nasıl Olmalı? (Pinterest, Facebook ve Instagram)-2022 Rehberi

Yaptığınız işin tüm yönlerine SEO ilkeleri uygulayarak Pinterest işletme hesabınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bu ne anlama geliyor? Anahtar kelimeler! Başka herhangi bir yerde olduğu gibi, her zaman aramada bulunacak her şeyi optimize etme konumunda çalışmanız gerekiyor. Bu, tüm başlıklarınızda, açıklamalarınızda ve biyografilerinizde/profillerinizde alakalı, popüler anahtar kelime öbekleri ve uzun kuyruklu öbekler kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Neden Pinterest SEO?

Pinterest’in amacı, bir proje için fikirleri paylaşmak ve ilham almak, en iyi uygulamaların bir kontrol listesi veya fikirlerin ve beğendiğiniz şeylerin bir not defteri olarak görev yapmak.

Tipik bir alıcının alışverişi yaklaşık 90 gün sürebilir. Bu nedenle alıcının yolculuğunun farklı aşamalarını karşılayan içeriklere sahip olmanız gerekiyor. Kampanya hedefiniz, potansiyel kitlenizi anında artıran yolculuğun tamamını içermeli.

Burada içerik teriminin kullanılması birçok anlama gelebilir. Pazar yeri satıcılarının her zaman bir kullanıcıyı yönlendirecek bir içerik sitesi yoktur. Tek bir site yerine medium veya Quora’da yazdığınız bir yazı ve video yayınladığınız bir Youtube kanalı veya belki bir veya iki makale sizin için yeterli olacak. Tabii birçok farklı alternatif de var.

Pinterest SEO Stratejisi 

Pinterest Seo stratejinizi yukarıdan aşağıya doğru düzenlemek için aşağıdaki kontrol listesini kullanın. Bunlar, Pinterest işletme hesabınızı kendi yararınıza en iyi şekilde maksimize edebileceğiniz kilit noktalar.

 • Hem Geniş Hem Tam Anahtar Kelimeleri Kullanın – Bazı insanlar çok spesifik pinler ararken, diğerleri sadece genel bir fikre sahip oldukları şeyleri ararlar. Alakalı anahtar kelimeleri hedefleyerek hedef pazarınızda çok sayıda kişiye ulaşabilirsiniz.
 • Yüksek Kaliteli İlgi Çekici İçeriği Sabitleyin — Orijinal içeriğinizin yeni Pinlerini önce kendiniz oluşturun. Bir içerik oluşturucu olarak Pinterest’e bunun sizin orijinal blog yazınız olduğunu ve onu nasıl kategorize edeceğinizi söylüyorsunuz. Pinterest taze içeriğe odaklanmıştır. Başkalarının içeriğini tekrar tekrar yayınlama günleri artık işe yaramıyor.
 • Zengin Pinleri Etkinleştirin Pinterest Pazarlama Stratejinizin bir parçası olarak. Zengin Pinler, doğrudan web sayfaları şema verilerinizden alınan ek zengin verileri içerir.
 • Bir Topluluğa Katılın veya Bir Topluluk Oluşturun — Pinterest, 2018’de sizinle aynı fikirde olan kişilerle etkileşime geçmeniz ve etkileşimde bulunmanız için topluluklar oluşturdu. Özelliği etkinleştirmenin tek yolu, bir topluluğa mobil aracılığıyla katılmaktır. Ancak o zaman topluluklara erişebileceksiniz
 • İnfluencerları Etiketleyin – İçeriklerini yeniden yazdığınızda nişinizdeki etkileyicileri etiketleyin. Bunu stratejik olarak yapmak isteyeceksiniz, ancak başkaları tarafından fark edilmenin iyi bir yolu. Herkes takdir edilmeyi sever. Etkileyicilere, içeriklerini takipçilerinizle paylaşacak kadar etkileyici bulduğunuzu bildirmek, işbirliği yapma şansı yaratabilir veya orijinal içeriğinizi paylaşabilir.
 • Ürün Kullanımlarını Göster – Pazarlamacıların yaptığı en büyük hatalardan biri, ürünlerinin resimlerini sabitlemektir. Bunun yerine ürünlerinizin nasıl kullanılabileceğini gösterin. Hedef kitlenize, hayatlarını daha iyi hale getirmek için ürününüzü kullanmanın çeşitli yollarını gösterin, daha fazla dikkat çekecektir. Ürünü kullandıklarını hayal etmelerine yardımcı olmak için, çok yönlülüğü onlara. Bunu yapmanın en iyi yolu fikir pinleridir.
 • Tanıtılan Pinlerinizi Sık Sık Değiştirin — Tanıtılan Pinleri çalıştığı sürece olduğu gibi bırakmak daha kolay gelebilir. Ancak araştırmalar, Tanıtılan Pinlerde resimlerinizi, açıklamalarınızı ve hatta alakalı anahtar kelimelerinizi değiştirmenin hedef pazarınızdaki doğru insanlara ulaşmada daha etkili olduğunu gösteriyor. Pinler sonsuza kadar sürer!
 • Pinterest Analytics – İlerlemenizi takip etmek için bağlı bir analitik sisteminiz olduğundan emin olun
 • Takipçileriniz Tarafından Rehberlik Edin – Takipçilerinizin liderliği almasına izin verin. Pinlerine bakın ve niyetlerini takip edin.

 • Pano ve Pin Açıklamalarını Doldurun – Anahtar kelimeleri, ilgili cümleleri ve geniş cümleleri pinlerinize entegre ettiğinizden emin olun.
 • Hashtag’leri Kullanın – Hashtag’ler yalnızca Pin açıklamalarında ve ilk 48 saat boyunca etkilidir. Optimal olarak, her yeni pin markalı bir hashtag, trend olan bir hashtag ve 2 ila 3 ek ilgili hashtag içermelidir.
 • Logonuzu Ekleyin – Mümkün olduğunda logonuzu profilinize ve infografiğinize ekleyin.
 • Doğru Görüntüleri Kullanın — Doğru çözünürlüklerde kaliteli alakalı görüntüler kullandığınızdan emin olun.
 • Pano Odak Noktanızı Yönlendirin – İşleri taze tutun ve takipçilerinize dikkat etmeye devam etmeleri için bir neden verin. Pinterest, taze içeriği desteklediğini belirtti. Bu, mevcut bir ürün için yeni bir Pin, başlık ve açıklama oluşturmak kadar basit olabilir.
 • Adım adım öğretici resimler oluşturun — Kimi hedeflediğinizi öğrendikten sonra başlamak için en kolay yer burasıdır. Bunları, 20’ye kadar farklı görüntüye sahip olabilen bir fikir pinine ekleyin. Fikir pinleri bir URL içeremez. Son görüntüye, Pinterest ve diğer sosyal kanallardaki profilinizi takip etmek için büyük bir harekete geçirici mesaj ekleyin. İsterseniz, metin url’sini resme ekleyebilirsiniz. Sizi Pinterest’te takip ettiklerinde, canlı bağlantılar içeren normal pinleriniz, yeni bir şey yayınladığınızda ana sayfa beslemelerinde görünecektir.

Pinterest’e Nereden Başlamalı?

Nişinizde veya sektörünüzde işe yarayacak bir ‘açı’ bulmanız gerekir. Hedef demografinizi tanımlayarak, onları dahil edebileceğiniz farklı kategorileri ve konuları belirleyerek başlayın. İşletmeler çoğu zaman doğru insanları doğru şekilde belirleyip hedefleyemezler.

Kitlenizi Tanımlayın

Demografiniz, potansiyel müşterileriniz kim?

Onların yaşam tarzı nedir? Ürününüzü veya hizmetinizi neden kullanacaklar?

Hangi çözümü/faydayı iletmeye çalışıyorsunuz?

Onlarda yankı uyandıracak yaşam tarzı göstergelerini kullanarak onlarla nasıl iletişim kurabilir ve onları nasıl heyecanlandırabilirsiniz?

Oyuncuları Tanımlayın

Doğru planlama esastır. Satıcılar genellikle listelerini ve satış ilanlarını rakiplerinin ne yaptığından habersiz geliştirirler. Günlük satıcılar, listelemelerinin, ürünlerinin ve tekliflerinin ne kadar etkili olduğunu, ancak piyasada başka nelerin mevcut olduğuna dair bilgilerinin olmadığını söylüyorlar.

Pinterest’te rakibinizi arayın ve kabul edilebilir minimum sonuçlarınızı ve hedeflerinizi onlarınkinden daha yükseğe koyun. Vasat veya ikinci en iyi olmak size yarışmayı kazandırmaz. Nişinizdeki en etkili pinnerları bulmanın kolay bir yolu, Pinterest’in kendi rehberli aramasını kullanmaktır. Arama kutusuna niş adınızı yazın.

Arama kutusunun sağ ucundaki açılır menüyü kullanın ve kişileri seçin. Sağlanan sonuçlar, aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi nişinizdeki en güçlü panoların arkasındaki isimleri gösterir.

Pinterest influencer Arama

Belirli endüstriler kendilerini bu tür içeriğe borçludur. El sanatları işletmesi, kadın modası ve bebek ürünleri Pinterest’te çok başarılı. İster inanın ister inanmayın, bilezikler şu anda Pinterest’te çok satan bir ürün. Ancak, Pinterest’te hem B2C hem de B2B’de temsil edilmeyen bir niş bulmakta zorlanacaksınız.

Pinterest satın alma kararları üzerindeki etkisi ilerlemeyi güçlendirecek. Bu işte, masaya geç kalanlar her zaman artık tozla yetinmek zorundadır. Masaya son gelen olmayın

Etsy İçin Niş Ürünler Arayın

Bir destek nişi, bir kitleyi paylaştığınız ancak rekabet etmediğiniz bir niştir. Örneğin, ben beyzbol eldivenleri satıyorum ve siz beyzbol sopaları satıyorsunuz. Ortak bir kitleyi paylaşıyoruz ama birbirimizle rekabet etmiyoruz. Takipçilerinin ve ürünlerini tanıtmak için kullandıkları İnfluencer’ların da markanızla ilgilenmesi için hiçbir sebep yok, henüz kim olduğunuzu bilmiyorlar.

Bu profilleri burada ve başka yerlerde takip edin, ilgi çekici gönderileriyle etkileşime geçin, faydalı tavsiyeler ve bilgiler ekleyin. Satış yapmaya çalışmayın. İnsanlar ne hakkında konuştuğunuzu bildiğinizi fark edecek ve ardından profilinize göz atacak ve sizi de takip edecek.

ilgili: Satış Artırmak İçin Amazon Influencerlarından Nasıl Faydalanılır?

Bu yöntem, tüm platformlarda işe yarayan çok sağlam bir yöntemdir. Göz ardı edilmemeli ve düzenli pazarlama çabalarınızın bir parçası olmalıdır. Sosyal dinlemeyi kullanarak bazılarını otomatikleştirebilirsiniz.

Birkaç arkadaşınızı veya iş tanıdığınızı bulun ve markanızı ustaca tanıtırken ilham ve motivasyon sağlamanın yolların üzerine beyin fırtınası yapın. Diğer pazarlar için zorlu satış rutinini bırakın. Pinterest, duygusal çekiciliği olan görüntüler yoluyla öneri ve ikna ile ilgili olduğu için satışınız çok daha kolay olacaktır.

Yine de hisse senedi satarsanız, başarılı bir Pinterest panosuna sahip olmak daha zor olacaktır. Buradaki kilit nokta, başarılı hisse senedi sahipliğiyle ilişkili temel yaşam tarzıyla konuşmaktır.

Finansal kazançlarla gelen yaşam kalitesi fikirleri, güzel evler için iç tasarımlar, egzotik seyahat yerleri vb. hakkında Pinterest panoları oluşturmak hiç de fena bir fikir olmazdı.

İyi düşünülmüş bir yönetim kurulu, işinizden bağımsız olarak viral hale gelerek kendi ivmesini toplayabilir. Buna Pinterest altını da denir! Ürünlerinizi, hizmetlerinizi veya fikirlerinizi tanıtmak için mükemmel bir konum.

Araştırın, Değerlendirin ve Tanımlayın

Bunu yapmak için, hangi mesajların sizin için en iyi sonucu verdiğini anlayana kadar Pinterest’e kendi ürünü gibi davranarak gerçek zamanlı olarak odaklanmanız gerekir. Her şeyi birçok varyasyonla test edin, gönderilerin, ne zaman ve ne şekilde işe yarayıp yaramadığını takip edin.

Ürün listelemeleri için güvenilir bir teknik, ilk olarak, alıcıların yaşadığı çözülebilir sıkıntı noktalarını belirlemek için rakiplerinizin listelemelerinde sorulan tüm incelemeleri ve soruları okumaktır. Bunu görseller veya bir infografik aracılığıyla göstermenin bir yolunu bulun. Hedeflenen bir kitle toplamaya başladığınızda, otorite eklemenin bir yolu olarak bu öğeleri gönderilerinizde döndürün.

Bir blogunuz varsa, ürünlerinize odaklanan bir niş blogunuz varsa, her blog gönderisinde gönderi konusunu tasvir eden görüntüler olmalıdır. Bu görselleri, dosya adını, meta içeriği optimize edin ve hedef kitlenizin güncel konularınızı ve yönünüzü takip etmesinin bir yolu olarak bunları Pinterest ile paylaşın.

Mükemmel Bir Pinterest Panoya Giden Adımlar

Panonuzla bir hikaye anlatın, farkındalık yaratın. Ürünü satın almanın getireceği tüm kullanımları ve faydaları gösterin. Görüntülerle açıklandığı gibi hikaye aracılığıyla onları panonuzda yönlendirerek ilgi ve heyecan yaratın. Profilinizin işletme bilgilerinizi yansıttığından ve vitrininize veya girişlerinize doğrudan bağlantılara sahip olduğundan emin olun.

 1. Konunuzu akıllıca seçin! Hedef pazarınıza hitap edecek bir şey olduğundan emin olun.
 2. İlk önceliğinizin satış yapmak değil, etkileşim oluşturmak olduğunu unutmayın.
 3. Panonuz için kısa, bilgilendirici bir ad seçin (anahtar kelimeyi düşünün), ancak benzersiz ve alakalı olduğundan emin olun.
 4. Panonuzun konusuyla ilgili göz alıcı bir resim bulun ve pano kapağı olarak kullanın
 5. Sabitlemeye başlayın! Her zaman alakalı ve ilginç içeriği sabitlediğinizden emin olun. Tutarlı olun!
 6. Akışı ve yapıyı sıkı tutun. Pano kitaptır ve pimler bölümlerdir.
 7. Panoları ve pinleri doğru adlandırmanın SEO değeri olduğunu unutmayın.

Pinterest SEO İpuçları

Pinterest SEO çok ciddi önemi olan bir faktör. Basit SEO’dan bahsediyorum. Pinlerinizi bir veya daha fazla ÇOK benzer anahtar kelime öbeğine özel yapabilirsiniz.

Örneğin: Blender satıyorsanız, tarif Pinleriniz türe göre ayrı olacaktır. Smoothie tarifiniz, Smoothie konulu bir panodaki Smoothie’lerle ilgili bir pin üzerinde olacaktır. Protein shake tarifiniz ise daha farklı olacaktır.

Bu nişi hedefleyecek şekilde farklı bir panoya farklı bir başlık ve açıklama ile sabitleyin. Resim aynı olabilir, ancak başlık, açıklama ve pano farklı olacaktır. Ayrıca Pinterest, konuyu anlayabilmesi, doğru bir şekilde sınıflandırması ve takipçilerle paylaşabilmesi için bu Pinlerin gönderilerini en az 2 gün ayırmanızı istiyor.

Aynı görseli ilkine bu kadar yakın kullanarak sabitlemek iyi bir fikir olmayabilir çünkü ikisini de gören insanlar aynı olduklarını düşünebilir. Aşağıda, Pinterest’te kullanmak için en iyi anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olacak  birkaç video listelenmiştir.

Aynı tekniği, ürün listelemelerinizin anahtar kelime araştırması için de kullanmanızı öneririm!

Pinterest Reklamları

Tanıtılan Pinler, işletmelerin, kullanıcıların ürün pinlerini görmesini sağlamaları için bir yöntem. Reklam olmaları dışında pinlerle aynıdırlar. Tekrar odak Anahtar nokta, ürününüzü kurnazca, doğal olarak tanıtırken, pimin bir satış konuşması gibi değil de doğal görünmesini sağlamaktır. İnsanlar ilginç içerik paylaşır, reklamları değil.

ilgili: En Güncel Amazon PPC Reklamları Kullanım Rehberi

Tanıtılan Pinler asla kaybolmaz. Facebook veya herhangi bir PPC türüyle, ödemeyi bıraktığınızda reklam kaybolur. Pinterest ile, paylaşılan tanıtılan pinler sonsuza kadar kalır ve tekrar tekrar paylaşılmaya devam edilebilir.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Bir reklamın yarı ömrü, bir reklamın etkileşiminin yarısına ulaşması için geçen süredir. Bir tweetin yarı ömrü 24 dakikadır. Bir Facebook gönderisinin yarı ömrü 90 dakikadır. Bir Pinin yarı ömrü 153.000 dakikadır,

Doğrudan Pinterest Üzerinden Satış

Bu makale doğrudan Pinterest trafiğini E-ticaret listelerine, açılış sayfalarına ve içeriğe yönlendirmekle ilgili olsa da, aşağıdaki önemli noktalar olmadan size tüm hikayeyi anlatmayacağım. Ayrıca Satın Alınabilir Pinler adı verilen, doğrudan Pinterest üzerinden ve Amazon gibi sitelere ödenen yüksek komisyonlar olmadan satın alma olanağı sağlayan yeni bir özelliği var.

Satın Alınabilir Pin, pin butonunun yanında bir şimdi satın al butonu içerir. Şu anda sadece 4 platform Satın Alınabilir Pinleri destekliyor – Shopify, Demandware, Salesforce ve Bigcommerce. Çok yönlü olduğu için Shopify’ı öneririz Ayda 9,00 ABD doları karşılığında, uzun başvuru süreci olmadan 9 farklı ödeme yöntemini kabul etmeyi ve Shopify backende erişmeyi içeren bir şimdi satın al özelliği elde edersiniz.

ilgili: Shopify Nedir? Shopify ile e-Ticaret Nasıl Yapılır?

Satın Alınabilir Pinler kullanıldığında, satış Pinterest’te gerçekleşir. Kullanıcılar kredi kartı ile ödeme yapabilir, Apple ödeme yapabilir ve Touch ID (parmak izlerinin kaydırılması) ile satışı kapatabilir. Bu, yerinde satışları yeni bir düzeye taşır. 

Pinterest Aracı

Pinterest’in kendisinde, web’den görüntüleri kaydetmeyi sağlayan Pinterest Kaydet Düğmesine eklenen bir tarayıcı aracı vardır. Web’deki herhangi bir görüntüye bir iğne simgesi ekler. Resim ve pano koleksiyonları oluşturmanıza olanak tanır. Ücretsiz Pinterest aracı, Pinterest’te mevcuttur ve kullanım ve organizasyon kolaylığı konusunda size yardımcı olacaktır.

Pinterest Seo

Genel Pazarlama Planınızın Bir Parçası Olarak Pinterest

Düzenli olarak karşılaştığımız bir sorun, satıcıların pazarlamanın büyük resmini ve her şeyin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu görememeleridir. Pinterest optimizasyonu ve Pinterest pazarlaması, genel pazarlama stratejinizin bir parçası olmalıdır.

Eksiksiz platformunuz olarak hizmet etmesi gereken tek bir platform yoktur. İdeal pazarlama stratejisi, platformlar arasında birleşik bir çaba boyunca daha fazla ortaya çıkar. En iyi yaklaşımınız, başkalarının sizin için çalışmasını sağlamak ve hedef kitlenize önerilerle trafiği yönlendirmek için alanınızdaki güvenilir yetkili seslerin yetkisinden yararlanmaktır. Buna influencer pazarlama denir. Bu influencerın da çok büyük bir takipçiye ihtiyacı yok. Küçük olanlar çok daha etkilidir ve daha yüksek dönüşüm trafiği yüzdeleri sağlıyor. Bunu başarmak için onlardan daha fazlasına ihtiyaç var. Trafiğe çıkmadan önce büyük miktarlarda nakit bombardıman günleri de sona eriyor.

ilgili: Amazon İnfluencer Bulmak için 5 Kolay Yol!

Potansiyel bir alıcı, Instagram veya TikTok’ta ürününüzden bahsettiğini takip eden bir influencer görür. Umarım gördükleri, marka savunucularınızdan biri tarafından oluşturulan, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriktir. Birkaç gün sonra farklı bir platformdalar ve takip ettikleri başka birinin profillerinde etiketlenmiş fotoğraflarda ürününüzü kullanırken kendi resimlerine sahip olduğunu görüyorlar. Bir hafta sonra, pinlerinizin birkaçını Pinterest beslemelerinde görürsünüz. Belki YouTube’da alakalı bir videonun başında bir video reklamı da görürler.

Bu potansiyel alıcı satın almaya hazır olmayabilir, ancak artık güven yaratan marka bilinirliği geliştiriyorlar.

Sonunda, birkaç hafta sonra, satın almak ve en sevdikleri arama motoruna veya Amazon’a gitmek ve ürünü aramak istedikleri aklına gelir. İşinizi doğru yaptıysanız, Google’da, ürününüze atıfta bulunan birden fazla arama sonucu görmeleri gerekir. Amazon listeniz, web siteniz, varsa, Facebook sayfanız, birkaç farklı inceleme sitesi profiliniz, bir YouTube videosu vb. arama sonuçları, sizce ilk olarak hangi listeyi seçecekler?

Pinterest Etsy Kurulumu 

Yapmanız gereken ilk şey, doğru bir kurulum yapmaktır

Dikkat etmeniz gereken iki konu var;

1.Adım:

Pinterest’te bir işletme hesabı oluşturun, bu işlem ücretsizdir, ihtiyacınız olan tek şey ise bir e-posta adresidir.

Geçmişte Pinterest’i kişisel bir hesap için kullandıysanız, tavsiyem, işletme profili için yeni bir hesap açmanızdır. İş amaçlı Pinterest ve kişisel Pinterest profillerini net bir şekilde ayrı tutmak kişisel tercihim.
Bunula birlikte, kişisel hesaptan ticari hesaba geçiş yapabilirsiniz – ancak unutmayın, işletme hesabınızın tamamı Etsy mağazanıza görüntüleme ve satış almakla ilgili olmalıdır. 

2.Adım:

Pinterest işletme profiline sahip olduktan sonra yapmanız gereken bir sonraki şey ise Pinterest ile Etsy hesabınızı “talep etmek” etmek olacak. Esasen tüm bunlar, işletme özelliklerine erişebilmeniz ve Pinterest’ten en iyi şekilde yararlanabilmeniz için gereklidir.

Etsy Pinterest Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, Pinterest’te reklam çıkan bir çok Etsy satıcısının atladığı en önemli adım budur. Bu adımı atlamama konusunda ısrar ediyorum

Bu, basit bir nedenden dolayı en önemli adımdır: Pinterest bir arama motorudur, Pinterest kullanıcılarının, arama çubuğuna yazdıkları anahtar kelimeler ve arama terimleri odağında çalışır. İnsanlar oluşturduğunuz pinleri BU ŞEKİLDE bulacaktır.

Bu nedenle anahtar kelime araştırması yapmak ve bunun için zaman ayırmak çok önemlidir. Bu anahtar kelimeleri sadece Pinlerde değil, profil açıklamanızda veya biyografinizde, pano başlıklarınızda, pano açıklamalarınızda, pin başlıklarınızda ve açıklamanızda, hatta gerçek pin tasarımınızda kullanmalısınız – Pinterest pin tasarımlarınıza yazdıklarınızı okuyabilir.

 

Pinterest Seo

 

Etsy’de kullandığınız anahtar kelime listeniz zaten var ise, Pinterest’te anahtar kelime araştırmanız için harika bir başlangıç noktanız var demektir. Sadece Etsy ve Pinterest’in 2 farklı platform olduğunu ve her platformdaki kullanıcıların bunları biraz daha farklı kullandığını unutmayın. Bazı Etsy anahtar kelimeleri Pinterest’te de başarılı olabilir ve bunun tersi de mümkün tabi.

Anahtar kelimelerin bir yıl içinde Pinterest’te ne zaman trend olduğunu görmek için Pinterest trend aracını da kullanmanızı öneririm. Bu gerçekten yararlı ve önemlidir,

İnsanlar Pinterest aramalarını, tatil veya sezondan aylar önce yapmaya başlarlar. Bundan dolayı Pinlerinizi aylar önce sabitlemeniz gerekiyor.

İlgili: Doğru ETSY reklam stratejisi nasıl olmalı?

 Bir yanıt yazın