Becommer.com

En iyi Amazon İnfluencer Pazarlama Örnekleri

Amazon Influencer Pazarlama, SEO da dahil olmak üzere pek çok pazarlama ve yatırım getirisi sunan özellik ve uygulamaları geride bırakan bir Amazon satıcı uygulaması. Yapılan bir araştırma en iyi Amazon İnfluencer Marketing Kampanyalarının en iyi yatırım getirisi sağladığını ortaya koydu.

Amazon İnfluencer Pazarlama

Amazon Influencer Pazarlama-Becommer.com
Amazon Influencer Pazarlama-Becommer.com

Amazon Influencer Pazarlama Kampanyaları, her pazarlama aşamasına mükemmel şekilde uyan içerikleriyle öne çıkarak ayrı bir farkındalık oluşturan ve satışları arttıran bir pazarlama modeli. Kampanyalar özellikle Problem Odaklı, Çözüm Odaklı, Ürün Odaklı ve Marka Odaklı müşterilere yönelik olarak farklı modellerde yapılıyor..

   Bunlar, Amazon satışlarınızı artırmak için öne çıkan en iyi Amazon İnfluencer Pazarlama Kampanyaları. Her satış senaryosu için en iyi kampanya türünü belirleyip kullanmak satışlarınızı arttırma açısından yararlı olacaktır.

Amazon Influencer Programı 1996’dan beri var olmasına rağmen, Amazon Influencer Pazarlama kampanyalarının Amazon satışlarını gerçekten artıracağını bilmeyen ya da farkında olmayan pek çok satıcı var.

Ürün incelemeleri, kutu açılımları, kargo videoları veya eğitim içeriği mi istiyorsunuz? Ya da hepsinden biraz mı? Amazon İnfluencer Programında bu tür içeriklerin hepsi var. Bu alanda çalışma yapan pek çok firmanın üzerinde anlaştığı en temel konu Amazon İnfluencer Programının satışları arttırdığı. Amazon İnfluencer Program Kampanyalarından vereceğimiz örnekler bu konuda aydınlatıcı olacaktır.

Ne tür bir müşteriyi hedeflediğinize ve müşteri döngüsünün neresinde olduklarına bağlı olarak Amazon satışlarınızı hızlandırmak için en iyi Amazon İnfluencer Pazarlama Kampanyalarının TAM OLARAK ne olduğunu sizler için derledik.

Amazon Influencer Pazarlama Kampanyalarından Habersiz olanlar

Soruna Odaklı Müşteriler için Amazon İnfluencer Pazarlama Kampanyaları

Çözüm Odaklı Müşteriler için Amazon Influencer Pazarlama Kampanyaları

Ürün Odaklı Müşteriler İçin Amazon Influencer Pazarlama Kampanyaları

Marka Bilinçli Müşteriler için Amazon İnfluencer Pazarlama Kampanyaları

Amazon Influencer Pazarlama-Becommer.com

Amazon İnfluencer Programının Farkında Olmayan Müşteriler

Bunlar, sizin çözdüğünüz veya yerine getirmesini arzu ettiğiniz bir probleme sahip olduklarının farkında olmayan kişilerdir. Genel olarak, insanların sahip olduklarını bilmedikleri bir sorunu çözmenin benzersiz bir yolu da pazara yeni bir ürün tanıtırsınız ve kendinizi bu segmente pazarlama yaparken bulursunuz.

Müşterilerinizi sattığınız ürünlere ihtiyaçları olduğu konusunda başarılı bir şekilde eğitmenin mükün olduğunu biliyor muydunuz? Nasıl olacağını aşağıda bulacaksınız:

Sattığınız Şeye İhtiyaç Duyduklarından Habersiz Kişileri Eğitmenin En İyi Yolu

Çim bakım ürünleri sattığınızı hayal edelim.

Muhtemelen sattığınız ürün konusunda çok ilgilisiniz ve bu nedenle büyük olasılıkla aşağıdakilerle yoğun bir şekilde ilgileniyorsunuz:

• Facebook Grupları

• Reddit Konuları

• Twitter Tartışmaları

• Mesaj panoları

• Quora Soruları

Şimdi, bu gruplarda aşağıdaki gibi sorular soran insanlar olduğunu düşünelim:

• “Çimenimde septik tankımın bulunduğu yerin üzerinde kahverengi lekeler var. Bunu nasıl düzeltirim?”

Satışını yaptığınız ürünlere uygun çözümler sunmalısınız ve bu şekilde karşınıza çıkacak sorulara yanıt vermelisiniz.

Örneğin şunları söyleyebilirsiniz:

• “Evet var çünkü fosseptik yeraltında çok sığ ve toprak alanı çimlerinizin iyi büyümesi için yeterli suyu tutacak kadar derin değil. Bu sorunu çim bakımı işimde çok görüyorum. Bunun üstesinden gelmek için sıvı bir havalandırıcı kullanıyoruz.”

O zaman hangisi diye sorarlarsa, siz de onlarla paylaşabilirsiniz.

Şimdi daha da iyisini hayal edelim:

1. Konunuzla ilgili tutkulu ve meraklı olan ve çevrimiçi olarak her yerde çok aktif olan yüzlerce Amazon Influencer’ı işe aldınız.

2. İzleyicileri düzenli olarak sorunları nasıl çözeceklerini veya arzularını nasıl gerçekleştireceklerini soruyorlar.

3. SİZİN ürünlerinizi tavsiye ederler ve Amazon bağlantılarını paylaşırlar, insanları ürünlerinizi doğrudan Amazon’dan.satın almaya yönlendirirler,

İnanılmaz derecede kanıtlanmış ve inanılmaz derecede güçlü bir satış tekniği.

O zaman bir de, tam olarak hangi problemle uğraştıklarını bilen, sorun odaklı veya istek odaklı insanlar üzerinde biraz duralım.

Amazon Influencer Pazarlama-Becommer.com

Sorun veya İstek Odaklı Müşteriler İçin Amazon Influencer Pazarlama Kampanyaları

Sorun veya İstek Odaklı Müşteriler: Bu insanlar, çözdüğünüz veya yerine getirdiğiniz sorun veya isteğe sahip olduklarının farkındadırlar. Ancak, bu sorunun bir çözümünün var olduğunu ya da isteklerinin karşılanabilir olduğunu bilmiyor olabilirler.

Bu durum işte genellikle çoğu marka ve perakendecinin Amazon Influencer Marketing kampanyalarının tam olarak başladığı noktadır.

Ayrıca, her türden pazarlama kampanyasının başladığı yer de burası.

Soruna Odaklı Kampanya Hedefleri:

• Müşterilerinizin sıkıntısını yansıtan içeriklerde öne çıkarak kendinizi gösterin ve onların sorunları  hakkında onlardan birisi gibi konuşun.

• Müşterilerinizi bir çözümün varlığından haberdar eden ve onları o çözümü istemeye teşvik eden içeriklerde öne çıkın.

İnsanların bir şeyi nasıl yapacaklarını öğrenmek veya bir şeyi yapmanın daha iyi bir yolunu bulmak istediklerinde aradıkları içerikte görünmek istersiniz mutlaka.

Peki insanlar bir şeyi nasıl yapacaklarını veya bir şeyi yapmanın daha iyi bir yolunu aramak için nereye başvuruyorlar dersiniz?

•          Google

•          Youtube

Bunlar dünyanın sırayla 1 numaralı ve 2 numaralı arama motorlarıdır.

İnsanlar günümüz internet dünyasında  sorularına cevap almak ve sorunlarını çözmek için videolar ve makaleler (blog yazıları) arıyorlar.

Sorunun farkında olan müşteriler için en iyi Amazon İnfluencer Pazarlama kampanyaları eğitim kampanyalarıdır.

İşte ürünlerinizin öne çıkmasını isteyeceğiniz içerik türü:

Öne Çıkacak İçerik Türleri:

• Nasıl Yapılır Makaleleri ve Videolar

• Kontrol Listesi Makaleleri ve Videoları

• Yeni Başlayanlar Kılavuzları Makaleler ve Videolar

• Hack’ler, İpuçları ve Püf Noktaları Makaleler ve Videolar

İşte size bu konuda güzel bir örnek Womens Health. Konu başlığı ” Kas Yaparken Aynı Anda Yağ Kaybetmek”

Nasıl İşe Yarar:

 İnsanlar, Google veya YouTube’da göze çarpacak ve dikkat çekici şekilde bulundukları için kaynak güvenilir kabul ediliyor ve böyle olunca da makalelerde ve videolarda gördükleri ürünleri satın alıyorlar.  Ayrıca, insanlar bir şeyi nasıl yapacaklarını öğrenmeye çalışıyorlarsa, hayatlarını hızlandıracak ve kolaylaştıracak önerilere çok açıklar.

Daha hızlı ve daha kolaydan bahsetmişken, önerdikleri ürünleri satın almanız için sizi doğrudan Amazon’a gönderen kolay bağlantılara tıklayabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınızın yolları:

  1. Ücretsiz deneme için kaydolun ve Referazon’da oturum açın. Halihazırda Amazon ile ortak olan ve şu anda Amazon’a satışları artıran popüler içeriğe sahip deneyimli Amazon İnfluencerları anında bulmak için YouTube, Bloglar, Medya ve Yayınlar’da arama yapabileceksiniz.

 

Bu şekilde, YouTube’da bulduğunuz her videodaki veya Google’da bulduğunuz herhangi bir makaledeki her bağlantıya tıklayarak Amazon ile ortak olup olmadıklarını öğrenmeniz için tıklamanız gerekmeyecek.

2) Müşterilerinizin bu aşamada “Telefonunuzu Nasıl Koruyabilirsiniz” veya “Kamp Kontrol Listesi” veya “Okçuluk için Başlangıç Kılavuzu” veya “Yürüyüş İpuçları ve Püf Noktaları” veya “Temizlik Hackleri” gibi bulmak isteyeceği şeyleri arayın.

Karşınıza çıkan videolar ve makaleler, şu anda YouTube ve Google’da bulunan Amazon satışlarını artıran güçlü içerikler.

Referazon, size Amazon Influencer’ın sizinle ortak olmak için uygun olup olmadığını belirleyecek diğer önemli ayrıntılara ek olarak içeriği kaç kişinin gördüğünü ve etkileşime girdiğini bile söyleyecektir.

3) Tam olarak bu içerikte veya yakında çıkacak benzer içerikte öne çıkmak için bu Amazon İnfluencerlara ulaşmak isteyeceksiniz. Referazon, size influencerların sosyal bilgilerini ve e-postalarını vererek bunu kolaylaştırıyor.

Ayrıca, Referazon aracılığı ile Amazon Influencerlar ile kurduğunuz tüm ilişkileri tek bir yerden kolayca takip edebilirsiniz. Bu resimde İnfluencer Takip Çizelgesini görüyorsunuz.

Unutmayın, özellikle “nasıl yapılır”, “kontrol listesi” , “hackler” , “ipuçları ve püf noktaları” ve “rehber” türünde makaleler ve videolar arıyorsunuz çünkü bu, insanların sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak veya işleri daha hızlı ve daha kolay yapmak için güvendiği içerik türüdür

Bir çözümün var olduğunun zaten farkında olan kişiler Çözüm Odaklıdır.

 Çözüm Odaklı Müşteriler:

 Bu kişiler bir sorunlarının olduğunun ve bir çözümün olduğunun farkındadırlar. Ancak ürününüzün veya çözüm olarak en iyi neyin işe yarayacağının farkında olmayabilirler.

Bu şekilde pazarlama aşamasındaki potansiyel müşterilerin çözümün  daha iyi bir yol olduğuna ikna olmalarına gerek yok zaten bu müşteriler öyle olduğunu biliyorlar ve şimdi aktif olarak da onu bulmaya çalışıyorlar.

Çözüm bulmaya hazır müşterileri yakalama hedefleriniz şu şekilde:

 Çözüme Odaklı Kampanya Hedefleri:

• Soruna yönelik sizin sunduğunuz çözümünüzün neden en iyi çözüm olduğu konusunda müşterileri eğitecek içeriklerde öne çıkmaya çalışın ve hatta mutlaka çıkın.

• Ürününüzün avantajlarını sergileyen içeriklerde öne çıkın..

Bundan yararlanmak için müşterilerinizin sahip oldukları bir soruna en iyi çözümü nerede aradıklarını bulmanız gerekiyor.

Yine bu durumda, gidecekleri yer her zamanki gibi

•          Google

•          Youtube

Peki, en iyi çözümü bulmak için ne tür şeyler yazılabilir ?

Cevap, öne çıkarılmasını isteyeceğiniz tam içerik türü işte bu tür içerikler. 

Öne Çıkacak İçerik Türleri:
En İyi Liste Makaleleri ve Videoları
Zirvedeki Liste Makaleleri ve Videolar
En Hızlı ve En Kolay Makaleler ve Videolar

Çözüm bilincine sahip müşteriler için en iyi Amazon Influencer Marketing kampanyaları, fayda odaklı kampanyalardır.

İçerik önerilerinde de görebileceğiniz gibi, bu tür makaleler ve videolar, ürününüzü en iyi veya en iyi çözümlerden biri olarak konumlandıracaktır.

Örnek: İşte GiftWits’ten bir örnek.

 

Neden İşe Yarıyor : Bunun gibi içerikler, müşterileri Amazon’a çekme konusunda başarılı oluyor çünkü ürünleri bir konuda en iyi olarak konumlandırma açısından muhteşem bir iş çıkarıyor.

Potansiyel müşterileriniz bu makaleleri okuyor ve bu videoları izliyor çünkü özellikle öneriler arıyorlar ve bu önerileri buluyorlar..

Bir düşünün, bu makaleler sizin için ön satış yapıyor.

Amazon ürün listenize ulaştıklarında, zaten şu düşünce çerçevesi içindedirler:

Buna ihtiyaçları var.
Bu en iyisi.
Bu bir reklamdan çok daha güçlü.

Siz de Nasıl Yapabilirsiniz:

1) Referazon’da oturum açın.

2) “Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin En İyi Öğrenme Oyuncakları”, “En İyi 10 Hayatta Kalma Teçhizatı” veya “Amazon’daki En İyi Çadır” gibi şeyleri arayın.

Bunun gibi sonuçlar göreceksiniz:

3) Bu içerikte veya yakında çıkacak benzer içerikte öne çıkmak için Amazon İnfluencer ile iletişime geçin.

Bu tür içerik, marka bilinirliği oluşturma ve aynı zamanda satışları artırma konusunda olağanüstü bir iş çıkarır.

Marka bilinirliğinden bahsetmişken, potansiyel müşterileriniz artık ürün odaklı olacak.

Ürün Odaklı Müşteriler:

Bu kişiler ürününüzün farkındadır, ancak henüz ürünlerinizin gerçek değerinin veya rakiplere karşı farklılığının farkında olacak kadar aşina değillerdir.

Bu tür müşteriler herhangi bir ürün ararken sizi görmüş olabilir, ancak onlar için siz o ürünün fiyatına eklenmiş başka bir resimden başka bir şey değilsiniz.

Aradıkları ürüne ihtiyaçları olduğunu biliyorlar ve sizi onlardan biri olarak düşünüyorlar, ancak daha fazla bilgiye ihtiyaçları var.

En iyi Ürün Odaklı Amazon İnfluencer Kampanyaları için hedefleriniz şunlardır:

 Ürüne Odaklı Kampanya Hedefleri:

• Bir liste veya rehber değil, tamamen ürününüze odaklanan içeriklerde öne çıkın.

• Sizi rakiplerinizden farklılaştıran ve belirli avantajlarınıza odaklanan içeriklerde öne çıkın.

Bu aşamada, potansiyel müşterileriniz size biraz aşina olmuş, sizi biraz tanımış olacak.

Belki Amazon reklamınızı görmüşler, bir podcast’te veya başka bir YouTube videosunda sizin hakkınızda bir şeyler duymuşlardır, ancak şimdi ciddi şekilde size ulaşmak için çaba gösterecekler.

Daha fazlasını öğrenmek ve tanıdıkları, sevdikleri ve güvendikleri diğer insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü öğrenmek isterler.

Peki ne tür şeyler yazacaklar?

• (Ürününüzün Adı) İncelemeler

• (Ürününüzün Adı) Kutu Açma

 Bu, tam olarak öne çıkmasını istediğiniz içerik türü olacak bu nedenle, insanların aradığı en kritik zamanda ortaya çıkacak ve ihtiyaçlarına cevap verecek..

 Öne Çıkacak İçerik Türleri:

• Fayda Odaklı İnceleme Makaleleri ve Videoları

• Fayda Odaklı Kutu Açma Makaleleri ve Videoları

• Geleneksel Ürün İnceleme Makaleleri ve Videoları

• Amazon Live’da Amazon Live Influencer Canlı Akışları

 Fayda odaklı ne anlama geliyor?

Ürün farkındalığına sahip müşteriler için en iyi Amazon İnfluencer Pazarlama Kampanyalarından birine bir örnek verelim.

Örnek: Bu Amazon Influencer örneği, Real Simple’dan alınmıştır.

Neden İşe Yarar:

Başlığa bakın: Hayatımı Değiştiren 30 Dolarlık Mutfak Aleti. Bu makalenin başlığı “Hamilton Beach Mutfak Robotu İncelemesi” olabilirdi, ancak Amazon Influencer’ların amacı, her satın alımda küçük bir komisyon aldıkları için insanları tavsiye ettikleri ürünleri almaya teşvik etmek.

Konsept ön evreleme olarak adlandırılır.

Kişi makaleyi okuduğunda, ürünün ezber bozan bir şey olduğu ve buna ihtiyacı olduğu düşüncesiyle önceden hazırlanmış olur.

İnceleme sadece pastanın üzerine krema gibi olur.

İncelemedeki bağlantıdan Amazon servislerinde, bir ürün satın almaya hazırlanmış olur.

Peki ya “Hamilton Beach Mutfak Robotu İncelemesi”, bu tür videoların ve makalelerin yeri var mı?

Evet, kesinlikle bunlar da işe yarar

İşte Neden:

Müşteriler doğası gereği şüphecidir.

Onlara reklamlarınızda ve ürün açıklamalarınızda sorunlarını çözeceğinizi söyleyebilirsiniz, ancak bunu bildikleri, beğendikleri ve güvendikleri başka bir kaynaktan duymak çok daha güçlüdür.

Artı, eğer var olduğunu biliyorlarsa tabii

SEO ile kendi e-posta listenizi, sosyal medya takiplerinizi ve Google’daki varlığınızı oluşturmak zordur ve çok zaman alır.

Amazon İnfluencerların zaten geniş kitleleri var.

Amazon Influencer ile Nasıl Olur?

Ürününüzün hedef müşterilerinizden büyük bir kısmının halihazırda izleyici kitlesi olan influencerlar tarafından öne çıkarılmasının önemli ölçüde daha hızlı ve daha kolay olduğunu anlamışsınızdır

Bununla birlikte, potansiyel müşterilerin Google’a ve YouTube’a şunları aramak için gideceğini tahmin edersiniz: (Adınız) İnceleme, böylece karar vermelerine yardımcı olacak bol miktarda içerik bulunduğundan emin olmak isterler.

Siz de Nasıl Yapabilirsiniz:

1) Referazon’a gidin ve giriş yapın.

2) “Rakip İncelemesinin Adı”, “Telefon Kılıfı İncelemesi”, “Dişli İncelemesi” gibi şeyleri arayın

Amacınız, sizinki gibi ürünler hakkında inceleme yapan Amazon İnfluencerları bulmaktır.

3) Ardından, ürününüzü gözden geçirmeleri için onlarla ilişkiler kurun.

Bu, ürününüze doğrudan Amazon’da bağlanacaklarından Amazon’da sizden satın alma kararınızı basitleştirmeye yardımcı olacaktır.

Karar sürecinden bahsetmişken…

 Marka Odaklı Müşteriler:

Bir sorunu çözmek isteyen ve sizin bu soruna çözüm olduğunuzu bilen ancak ekonomik açıdan en iyi değer olduğunuzun henüz farkında olmayan potansiyel müşterilerdir.

Bu potansiyel müşteriler piyasadadırlar ve satın almaya hazırlardır, ancak tüm bu durumu aşmak için yardıma ihtiyaçları vardır.

Marka/Ürün Uyum Farkındalık Kampanya Hedefleri:

• Fırsatlar, promosyonlar, indirimler ve daha fazlasını sunan içerikte öne çıkın.

• Hediye rehberlerinde öne çıkın.

• Amazon Influencer Storefronts’ta öne çıkın

• Amazon Live akışlarında öne çıkın

Bu tür içerik, Amazon Influencer bloglarında, YouTube videolarında, sosyal medya gönderilerinde ve hatta e-posta listelerinde düzenli olarak paylaşılır.

İşte öne çıkmanız gereken şeyler:

Öne Çıkacak İçerik Türleri:

• Sosyal Medyada Fırsat, Satış, Promosyon Makaleleri, Videolar ve Gönderiler

• Hediye Rehberleri Makaleleri ve Videoları

• Amazon Live Influencer’lardan canlı yayınlar 

İşte bir örnek:

Neden İşe Yarar: Hediye rehberi videoları ve makaleleri, birisi özellikle birisi için bir şey satın almak istediğinde ortaya çıkar.

Aramalarının nedeni, kararın kendileri için daha hızlı ve daha kolay verilmesini istemeleri ve bu nedenle konuyla ilgili uzmanlara veya aynı tutkuları veya hobileri paylaşan diğerlerinin fikirlerine güvenmeleridir.

Bu video örneğinde, videoda önerilen ürünlerin bağlantılarını video açıklamasında bulmak kolaydır.

İzleyici, videodaki ürün hakkında bilgi edinebilir ve hızlı ve kolay bir şekilde Amazon listesine gidebilir.

Diğer örnek Android Central’dan geliyor.

Neden İşe Yarar: Bu tür içerik, tutkulu ve  meraklı müşterilerin Bloglarında ve Sosyal Medya Kanallarında görünür. Kitleleri, içerikleriyle aktif olarak etkileşime girer ve önerilerine göre harekete geçer. Daha da önemlisi, aktif olarak fırsatlar, indirimler ve promosyonlar ararlar.

Bu nedenle, bir anlaşmayla ilgili bir gönderi gördüklerinde harekete geçerler.

Siz de Nasıl Yapabilirsiniz:

1) Referazon’a gidin ve giriş yapın.

2) “Kahve Severler için Hediyeler”, “Koşucular için Hediyeler” veya “Araba Şarj Cihazı Fırsatı” gibi içerikleri arayın

3) Bu tür içerikleri YouTube ve Bloglarda yayınlayan Amazon Influencerları ile ortak olmak için gayret etmelisiniz.

Dahası, muhtemelen şimdiye kadar Amazon Influencer’larla bir çeşit ilişkiniz olacak.

Kitlelerine her ay düzenli olarak Bloglarında, YouTube Kanallarında ve Sosyal Medyada paylaşabilecekleri fırsatlar sunarak bu ilişkileri sürdürün.

Başarılı Amazon Influencer Marketing kampanyalarının nasıl yürütüleceğini anlamak için daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Bu kılavuzu yayınladık: Amazon Influencer Marketing