Becommer.com

Satış Artırmak İçin Amazon Influencerlarından Nasıl Faydalanılır?

 Amazon Influencerlarından Nasıl Faydalanılır?

 Amazon Influencer
Amazon Influencer

Perakende devi Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm online perakende harcamalarının neredeyse yarısından sorumludur, bu nedenle e-ticaret satıcılarının ürünlerini alıcıların önüne çıkarmak için platformu kullanmaları mantıklıdır. Ancak, Amazon’da satılan yüz milyonlarca ürünle, ürünlerinizin doğru kişiler tarafından görülmesini sağlamak zor olabilir. İnsanları ürününüze maruz bırakmanın en etkili yollarından biri, markanızın ürünlerini paylaşmak ve önemli bir kitleyle mesajlaşmak için belirli bir sektördeki liderleri kullanan etkileyici pazarlamadır.

Bu, markaların hedef kitlelerine organik, anlamlı bir şekilde ulaşmasını sağlar; bugün, Amazon influencer pazarlama, yalnızca Instagram’da 1,7 milyar dolarlık bir endüstridir. Tüketicilerin %49’unun ürün kararları verirken etkileyicilere baktığını da ortaya koyan bir araştırmaya göre, tüketiciler neredeyse arkadaşlarından yaptıkları kadar sıklıkta influencer’lardan ürün önerileri alıyor. Bu yazıda Amazon influencerlarını satış artırmak için nasıl değerlendirebileceğinizi ele alıyoruz.

Amazon Influencer
Amazon Influencer

Amazon Influencer Nedir?

Bir Amazon influencerı, bir sosyal platformda belirli bir niş grup özelinde kendini bir otorite olarak kuran ve takipçilerinin satın alma kararlarını etkileme yeteneği olan kişidir. Özellikle de Amazon’da satılık bir ürünü tanıtarak bu işi yaparlar. Başka bir deyişle, Amazon satışlarını artırmaya yardımcı olabilecekleri için markanızı lanse etmelerini isteyeceğiniz kişilerdir. Potansiyel bir Amazon influencerının sahip olduğu takipçi sayısının en önemli faktör olmadığını unutmayın. Bunun yerine, ürününüzle ilgilenecek bir kitleyi zaten toplamış olan etkileyicilere odaklanın. Genellikle, bunlar mikro-etkileyiciler olacaktır:  Kendilerini niş bir toplulukta uzman olarak kuran 1000 ila 100.000 takipçisi olan etkileyiciler.

ilgili: Amazon İnfluencer Bulmak için 5 Kolay Yol!

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Bir Influencer’ın Faydaları

Amazon Influencer
Amazon Influencer

Influencerlar (etkileyiciler), çeşitli nedenlerle erişimlerini genişletmek ve Amazon satışlarını artırmak isteyen e-ticaret markaları için mükemmel bir seçimdir. Bununla birlikte, yukarıda belirtildiği gibi, genellikle Amazon satıcılarının birlikte çalışması için en iyi etkileyiciler, aslında milyonlarca takipçisi olmayanlardır. Gözünüzü mikro etkileyicilere dikerseniz, aslında paranızın karşılığını daha fazla alırsınız. İşte nedeni:

1. Karşılanabilirlik

Influencerlarla çalışmanın fiyatı, çok sayıda faktöre göre değişir ve bağlıdır, ancak bunlar genellikle uygun maliyetlidir. Selena Gomez ve Kim Kardashian gibi piyasanın en büyük yıldızları, sponsorlu bir gönderi için yaklaşık yarım milyon dolar alıyor – bu muhtemelen çoğu e-ticaret mağazasının bütçesini aşan bir fiyat. Bununla birlikte, bir mikro etkileyiciden gelen sponsorlu bir gönderi, önemli ölçüde daha az maliyetlidir ve Amazon satışlarınızı artırmanıza gerçekten yardımcı olabilir. Çeşitli sosyal ağlarda etkileyicilerle çalışmanın ortalama maliyeti:

  • Facebook: 1000 takipçi başına gönderi başına 25 dolar.
  • Instagram: 1000 takipçi başına gönderi başına 10 ABD doları.
  • Twitter: 1.000 takipçi başına gönderi başına 2 ABD doları.
  • YouTube: 1000 abone başına gönderi başına 20 ABD doları.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

2. Yüksek Etkileşim

Etkileşim söz konusu olduğunda, mikro etkileyiciler sosyal medyanın en büyük ünlülerini yener. İstatistiklere göre 1.000 takipçisi olan influencerlar, 100.000 takipçiye sahip olanlardan %85 daha fazla etkileşime sahip. Bu etkileyici katılım oranının arkasında ne var? Mikro etkileyiciler daha küçük takipçilere ve daha mütevazi geçmişlere sahip olduklarından, takipçileri için daha erişilebilir ve ilişkilendirilebilirdirler. Ayrıca yorumlar, mesajlar ve beğeniler yoluyla takipçileriyle etkileşime girme olasılıkları daha yüksektir. Bu nedenle, bir mikro-influencer, Amazon mağazanız veya ürünleriniz hakkında paylaşım yaptığında, takipçileri bunu fark edecek, sorular soracak, daha fazla bilgi edinmek için tıklayacak ve satın alma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Amazon Influencer
Amazon Influencer

3. Niş Kitle

Mikro-influencerların ünlülerden çok daha az takipçisi olsa da, bir mikro etkileyiciyle çalışmanın başlıca faydalarından biri, tam olarak hedeflemek istediğiniz demografiden zaten takipçi toplamış birini bulabilmenizdir. Örneğin, Amazon mağazanızda güzellik ürünleri satıyorsanız, güzellik ürünü incelemeleri ve makyaj eğitimleri yapan bir mikro etkileyiciyle çalışmak doğal bir uyum olabilir, çünkü etkileyici zaten güzellik konusuyla son derece ilgilenen bir takipçi topladı.

4. Daha Fazla Dönüşüm

Bu yerleşik güven nedeniyle, mikro etkileyiciler Amazon satışlarınızı artırmada çok daha etkili olacaktır. Tüketiciler, ürün önerileri istediklerinde bu etkileyicilere bakıyorlar. Bir anket, insanların %26’sının bir mikro etkileyici sayesinde son üç ay içinde bir ürün keşfettiğini ortaya koyuyor. Ve insanlar bir mikro etkileyiciden bir ürün öğrendiğinde, satın almaya daha meyilli oluyorlar. Tüketicilerin yaklaşık %60’ı son altı ay içinde bir influencer’ın tavsiyesi üzerine bir ürün satın aldı. Mikro etkileyiciler dönüşüm elde etmede neden bu kadar etkili? Çünkü tüketiciler bir ürün önerisinde bulunduklarında, bunu bildikleri güvenilir bir kaynaktan geliyormuş gibi görürler.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Amazon Influencerların Önemi

Şimdi, popüler bir Amazon trafik analiz aracını kullanarak bir ürünün trafiklerini ve satışlarını nereden aldıklarını değerlendirelim. Aşağıdaki görselde de görüleceği gibi, bu ürünün satıcısı rakibinizse, satışlarını nereden aldıklarına dair net bir resminiz var: Amazon influencerlar.

Amazon Influencer
Amazon Influencer

 

Ancak Amazon Influencer Marketing konusunda yeniyseniz, Amazon Influencer’larla çalışmak ve bunları değerlendirmek size yabancı gelebilir. Dahası, Amazon, Amazon influencerların ve Amazon İştiraklerinin dönüşüm oranlarını asla kamuya açıklamıyor. Müşterilerin e-posta adresleri ve fiziksel adresleri gibi, Amazon’un verileri de Amazon’da saklı. Onlar sizin Amazon etkileyenleriniz değiller, Amazonundurlar. Bu nedenle, markaların Amazon Influencer’larını online varlıklarının diğer yönleriyle değerlendirmesi gerekecek. Yine de markalar, dönüşüm oranlarını sizinle paylaşabilmeleri için Amazon Influencer’lardan gösterge tablolarının ekran görüntüsünü isteyebilir.

Amazon Influencer Değerlendirme

Amazon Influencer
Amazon Influencer

Bir Amazon Influencer’ı değerlendirmeye çalışırken, kendinizi sektör karşılaştırmalarına göre kalibre etmek istersiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi, Amazon Influencer’ları, mevcut pop kültürü sözlüğünden akla gelen “influencer” teriminin görüntüsünden oldukça farklı ve çok daha güçlü.  Amazon Influencer’ların tanıttığı ürünleri biliyorsunuz. Bunu akılda tutarak, Amazon Influencer’ların kendi seçtikleri platformlarda gezinmek için algoritmaları vardır, tıpkı bizim Amazon Satıcılarının a10 algoritmasına sahip olması gibi.

Hedef kitlelerine yanlış türde ürünleri tanıtacak olsalardı, bu, bir Amazon Satıcısının ürün listelerine yanlış anahtar kelimeler koymasıyla aynı şey olurdu. Amazon Live Influencer’lar, izleyicilerini sosyal medyadan, YouTube’dan ve benzeerlerinden, Amazon Live Streams ve Amazon Influencer Vitrinlerine yönlendirir, böylece izleyicileri önerdikleri ürünleri satın alabilir. İzleyicileri çoğunlukla şuralarda yaşıyor: Instagram, TikTok, Youtube, Facebook, Pinterest.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

YouTube Amazon Influencerları Nasıl Değerlendirilir?

En İyi 10 Listesi, En İyi Listeler, Taşıma Videoları ve Kutu Açma Videoları gibi öne çıkmasını istediğiniz video türlerini oluşturduklarından emin olmak için kanallarındaki videoların listesini inceleyin. Öne çıkmasını istediğiniz video türlerinin izlenme sayılarının kanaldaki diğer videolara göre daha yüksek olduğundan emin olun. Bu, YouTube’un bu Amazon Influencer’ını sunduğu izleyicilerin (Abonelerinin değil) bu Amazon Influencer’ın bu tür içeriğinden keyif aldığını gösterecektir. YouTube videolarından bazılarını inceleyin ve sizinki gibi, sizinkileri tamamlayan veya benzeri ürünleri tanıttıklarından emin olun.

Amazon Influencer
Amazon Influencer

Ürünlerini videolarında tanıtma konusunda yeterince iyi bir iş çıkardıklarını düşündüğünüzden emin olmak için YouTube videolarından bazılarını inceleyin. Tanıttıkları diğer ürünlerin şirketiniz için ilgili marka olduğundan emin olun. Hedef kitle boyutlarını birincil sosyal medya kanallarında inceleyin ve boyut parametrelerinize uyduğundan emin olun. Çok az abonesi olan veya hiç abonesi olmayan YouTube Kanallarında milyonlarca video izlenebilir. Birincil kanallarındaki etkileşim oranlarını inceleyin ve aradığınız şeye uyduğundan emin olun. Birincil ve ikincil sosyal medya kanallarındaki gönderilerini inceleyin, içeriklerinin güçlü ve ayrıca şirketiniz için uygun “marka” olduğundan emin olun.

Amazon Storefront Influencerları Nasıl Değerlendirilir?

Amazon Influencer Storefront’larını inceleyin ve sizinki gibi, sizinkileri tamamlayan veya benzer ürünleri tanıttıklarından emin olun. Tanıttıkları diğer ürünlerin şirketiniz için uygun marka olduğundan emin olun. Hedef kitle boyutlarını birincil sosyal medya kanallarında inceleyin ve boyut parametrelerinize uyduğundan emin olun. Birincil sosyal medya kanallarının takipçi sayısının ve katılım oranlarının iyi olduğundan emin olun. Sosyal medya kanallarında tanıttıkları içeriğin şirketiniz için markaya uygun olduğundan emin olun. Ayrıca, sosyal medyada diğer markaları tanıtan içeriklerini inceleyin, içeriklerinin tanıtım konusunda iyi olduğundan emin olun.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon Influencer
Amazon Influencer

Satışta iyi bir iş çıkardıklarına inandığınızdan emin olmak için Amazon Live akışlarının bazı bölümlerini görüntüleyin. Amazon Live Influencer’ın sizinki gibi ürünleri veya sizinkilere tamamlayıcı ürünleri idealistlerinde tanıttığından emin olun. Birincil sosyal medya kanallarının takipçi sayısının ve katılım oranlarının iyi olduğundan emin olun. Sosyal medya kanallarında tanıttıkları içeriğin şirketiniz için markaya uygun olduğundan emin olun.

Amazon Live Influencerları Nasıl Değerlendirilir?

Amazon Live Influencerlardan bazılarını ve Amazon Influencer Storefront’larını gözden geçirin ve sizinki gibi, sizinkileri tamamlayan veya benzer ürünleri tanıttıklarından emin olun. Akışlarında ürünleri tanıtma konusunda yeterince iyi bir iş çıkardıklarını düşündüğünüzden emin olmak için Amazon Canlı Akışlarından bazılarını inceleyin. Hedef kitle boyutlarını birincil sosyal medya kanallarında inceleyin ve boyut parametrelerinize uyduğundan emin olun. Satışta iyi bir iş çıkardıklarına inandığınızdan emin olmak için Amazon Live akışlarının bazı bölümlerini görüntüleyin.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Amazon Live Influencer’ın sizinki gibi ürünleri veya sizinkilere tamamlayıcı ürünleri takipçilerine tanıttığından emin olun. Birincil sosyal medya kanallarının takipçi sayısının ve katılım oranlarının iyi olduğundan emin olun. Sosyal medya kanallarında tanıttıkları içeriğin şirketiniz için markaya uygun olduğundan emin olun. Ayrıca, sosyal medyada diğer markaları tanıtan içeriklerini inceleyin, içeriklerinin tanıtım konusunda iyi olduğundan emin olun.

Amazon Cep Telefonu Satışı

Blog Amazon Influencerları Nasıl Değerlendirilir?

En İyi 10 Listesi, En İyi Listeler, Kılavuzlar, Nasıl Yapılır Makaleleri, Op-Ed Stil İncelemeleri ve benzeri gibi, öne çıkmasını istediğiniz blog türlerini oluşturduklarından emin olmak için web sitelerindeki bazı blogları inceleyin. Web sitesine gelen tahmini trafiğin, hedeflediğiniz Amazon Influencer’ın boyutuna uyduğundan emin olun. Ürünleri tanıtma konusunda yeterince iyi bir iş çıkardıklarını düşündüğünüzden emin olmak için bloglarından bazılarını inceleyin.

En çok, blog yazarlarının web sitelerine trafik çekme ve ürünleri iyi tanıtma yetenekleriyle ilgileniyorsunuz. Satış yetenekleri konusunda kendinizi rahat hissettiğinizden emin olmak için trafik istatistiklerini ve tanıtım amaçlı blog gönderilerinden bazılarını inceleyin. Blogcular ayrıca blog gönderilerini sosyal medyada da tanıtırlar, böylece sosyal medyadaki takiplerini kontrol etmekle ilgilenirsiniz. Şirketiniz için uygun olduklarından emin olmak için bazı blog gönderilerine ve bazı sosyal medya gönderilerine göz atın.

Amazon Influencerlarla Nasıl Çalışılır?

Amazon Influencer
Amazon Influencer

Ürünlerinizi tanıtmak ve Amazon satışlarınızı artırmak için etkileyicilerle çalışmanın sayısız yolu vardır.

Sponsorlu gönderi: Bir etkileyicinin ürününüzü öne çıkaran bir gönderi yapmasını sağlayın. Tanıtılan gönderiler olarak da bilinen bu gönderiler, genellikle #ad veya #sponsorlu gibi hashtag’lerle tanımlanır ve bazıları diğerlerinden daha açık bir şekilde tanıtıcı olabilir. Bu tür gönderiler için, bir etkileyicinin kendi sesiyle içerik oluşturmasına izin vermek önemlidir.

Hediye: Ürününüzün bir eşantiyonunu edinmeleri için bir veya daha fazla etkileyiciyle takım oluşturmak, onu tanıtmanın harika bir yoludur. Ürünleri dağıttığınız için, bu tür gönderiler için etkileşim oranları genellikle yüksektir.

Özel indirim kodları: Etkileyen kişiye takipçilerle paylaşmak için özel bir indirim, promosyon kodu veya kupon kodu sağlamak birkaç nedenden dolayı etkilidir. Belirli bir influencer için özelleştirildiğinden, seçkin bir grup insan için özel hissettiren benzersiz bir tasarruf fırsatı yaratır.

Marka elçisi: Bunlar, markanızı ve ürünlerini seven ve marka bilinirliğini artırmaya ve satışları artırmaya yardımcı olmak için onu tanıtmaya istekli olan kişilerdir. Bazen ücretli olsa da, birçok marka elçisi ücretsiz ürünler veya yeni ürünlere erken erişim için bu tür programlara katılır.

Anlaşma Ayrıntılarına Dikkat

Amazon Influencer
Amazon Influencer

Kampanyanız ne kadar kısa veya bütçeniz ne kadar küçük olursa olsun, bir influencer pazarlama sözleşmesinde çalışma ilişkinizi net bir şekilde tanımlamanız önemlidir. Sözleşmenizi hazırlarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta:

Gönderi sayısı: Bir etkileyicinin sizin adınıza kaç gönderi yapacağını, gönderilerin süresini ve nereye bağlantı vermesi gerektiğini tam olarak belirtin.

Ödeme: Bir influencer’a sadece ne kadar ödeme yapıldığını değil, aynı zamanda nasıl ve hangi tarihte veya programda ödeneceğini de detaylandırın.

İçeriğin önceden gözden geçirilmesi: Etkileyen bir kişi bir gönderi yapmadan önce görüntüleri veya kopyalamayı onaylamak istiyorsanız, bunun net olduğundan ve son tarihleri ​​belirlediğinizden emin olun.

Influencer tarafından oluşturulan içeriğin gelecekte kullanımı: Influencer’ın markanız adına oluşturduğu fotoğraflar, videolar ve diğer içerikler, bir influencer ile çalışmanın en büyük avantajlarından biridir çünkü bu içeriği pazarlama kanallarınızda yeniden kullanabilirsiniz. Gelecekte influencer içeriğini yeniden kullanmayı planlıyorsanız, bunun influencer sözleşmesinde açıklandığından emin olun.

Amazon Influencer
Amazon Influencer

Etkileyiciye yaratıcı özgürlük verin: Influencer’lar benzersiz bir üslup geliştirdiler ve sosyal medya hesapları için izleyicileriyle etkin bir şekilde etkileşim kurmalarını sağlayan farklı bir görünüm geliştirdiler. Bir gönderiyi yayınlanmadan önce incelemeyi isteyebilirsiniz, ancak etkileyicileri yaratıcı olmaya ve ürünlerinizi onlar için de marka olacak şekilde tanıtmaya teşvik edin.

ilgili: En iyi Amazon İnfluencer Pazarlama Örnekleri

ilgili: Amazon’da Satış Artıran Pazarlama Teknikleri: 2022

Sıkça Soulan Sorular

Influencer olmak için kaç takipçiye ihtiyacınız var?

Bir sosyal ağda 40.000 ile 1 milyon arasında takipçisi olan kişiler makro influencerlardır. Çoğu etkileyici, 1.000 ila 40.000 takipçisi olan mikro etkileyicilerdir. Gerçekten uzman nişlerde, 1000’den az takipçisi olan nano etkileyicilere sahipsiniz.

Amazon etkileyicileri yüzde kaç kazanıyor?

Amazon, etkileyicilerine yardım ve yardım sağlar (tıpkı bağlı kuruluşlarına yaptığı gibi). Influencerlar, ürün türüne bağlı olarak %10’a varan komisyon kazanıyor. Amazon, etkileyicilerin, programa yatırımlarını garanti altına almak için takipçilerini yeterli ürün satın almaya teşvik ettiğini açıkça tespit etti.

Amazon etkileyicileri ödeme alıyor mu?

Amazon etkileyicileri ödeme alıyor mu? Evet, Amazon etkileyicileri çoğunlukla bağlı kuruluş programları aracılığıyla ödeme alır. Amazon etkileyici programının komisyon yapısı, takipçileriniz Prime veya Audible’a kaydolduğunda Ödül alabileceğiniz Ortaklar ile aynıdır.