Becommer.com

Amazon Lojistik ve Operasyon Modelleri Nasıl Çalışır?

Amazon Lojistik (FBA)Nedir?

Amazon Lojistik, Amazon’un lojistik ağına erişim sağlayarak işletmelerin büyümesine yardımcı olan bir hizmetidir. İşletmeler ürünleri Amazon lojistik merkezlerine gönderir ve bir müşteri bir satın alma yaptığında, bu siparişlerin teslim alınması, paketlenmesi, nakliyesi, müşteri hizmetleri ve iadeleri ile ilgilenen bir FBA aynı zamanda etkili, güvenilir e-ticaret gerçekleştirmenizi sağlar ve müşterilerinizi memnun eder.

 

E-ticarette doğru zaman ve doğru yerde ve taahhüt edilen hizmetin yerine getirilmesi, işletmenize ekstra rekabet avantajı sağlayabilir. Şirket içi sipariş karşılama hızı, doğruluğu ve ulaşımı FBA ( Fulfillment by Amazon ) gibi bir hizmet veya başka bir strateji arasında karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken şeylerin başında gelir. Bir sipariş karşılama hizmeti, müşteri siparişlerini yönetmenize, gönderileri zamanında göndermenize ve stok yenileme veya promosyonlar için mevcut ürünler hakkında tarihli bilgileri almanıza yardımcı olabildiği gibi müşteri portföyünüzün tüm analizinin raporunu daha net ve sonuç odaklı elinizde olmanızı sağlar.

Müşterilerin en çok dikkat ettiği konulardan birisi ürününüzü ne kadar hızlı aldığıdır. Bu konuya bağlı olarak sizden tekrar alışveriş  yapabilir veya siparişlerini iptal edebilir. ABD’li müşterilerle ilgili yapılan bir araştırma sonuçları bizlere şunları sundu:

 • Ücretsiz teslimat, çevrimiçi sipariş verirken alışveriş yapanların %83’ü için en önemli faktördür.
 • Müşterilerin yarısından fazlası (%54) kargo maliyetleri nedeniyle alışveriş sepetlerindeki siparişlerini iptal ediyor.

Markanızı büyütmek ve müşterileri mutlu etmek için sipariş karşılama, hazırlama ve ulaştırma sürecinizde dikkatli, ekonomik ve hızlı teslimat konularına yoğunlaşmalısınız  veya bu siparişlerin alınması,  karşılanması ve iletilmesi için kendi bünyeniz dışında profesyonel bir  hizmet veren kurum ile  çalışın.

Lojistik destek nedir?

Lojistik destek, alınan siparişi istenilen şartlarda yerine getirme, envanter alma ve depolama ve ardından siparişleri toplama, paketleme ve e-ticaret müşterilerine gönderme sürecidir. E-ticaret perakende müşterileri, güvenilir teslimat ve hızlı sevkiyat bekler, bu nedenle siparişin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Lojistik destek, yerine getirme, envanter depolama (depolama), siparişlerin paketlenmesi ve nakliyesi ve herhangi bir iade veya değişimin işlenmesini de içeren önemli bir e-ticaret iş sürecidir. E-ticaret gerçekleştirme süreci, bir müşteri web site üzerinden ödeme yaptığında başlar ve siparişlerini aldığında sona erer. Bir müşteri bir değişim veya geri ödeme talep ederse, iade süreci de siparişin yerine getirilmesinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Etkili, güvenilir e-ticaret gerçekleştirme işlemi, müşterilerin güvenini kazanır ve onları mutlu eder. Ürün teslimatı müşterilerin beklentilerini karşılamazsa veya nakliye sırasında ürünler hasar görürse ve müşterinin mağduriyeti gereken hız, dikkat ve duyarlılıkla yerine getirilemez ise bu tip sorunlar işinize ve işletmenize çok ciddi zarar verebileceği gibi güven ve imaj kaybı oluşur.

Ortaklıklar kurarak E-ticaret geliştirilebilir mi?

Bir işletme büyüdükçe,  e-ticaret markası sahibi önemli bir dönüm noktasına ulaşır: Şirket içi operasyonları büyütmek ve daha fazla envanter depolamak, yönetmek ve göndermek için bir yol mu bulmalı yoksa bir sipariş karşılama hizmeti mi almalı?

Amazon Kargo Seçenekleri 

Şirket içi gönderim, Amazon Lojistik (FBA) ve diğer hizmetler dahil olmak üzere bir siparişi göndermek için çeşitli seçenekler vardır.

Evden veya Ofisten Müşteriye Ürün Gönderimi

İş yerinizden siparişleri hazırlamak, depolamak ve göndermek, özellikle  küçük ölçekli markalar için yaygın bir yaklaşımdır. Bu seçenekle, saklayabileceğiniz ve satabileceğiniz ürün çeşitliliğini ve miktarını sınırlayabilir ancak genel giderlerinizi artırabilir bir olasılıktır.

Şirket içi sipariş karşılama özellikle aşağıdaki durumlarda dikkate alınmaya değerdir:

 • Düşük hacimli ürün satmak
 • İşleyen bir lojistik ağına sahip olmak
 • Karmaşık paketleme ve nakliye gereksinimleri olan ürünleri satmak
 • Aşırı depolama ücretlerine neden olacak mevsimlik ürünler satmak

Envanteri depolamak, paketlemek ve müşterinin ön kapısına hızlı ve verimli bir şekilde sevk etmek, siparişler arttıkça daha da kritik hale gelir. Daha büyük bir depoya veya depolama konumuna ihtiyacınız olabilir veya bazı ürünler için dışarıdan direk sipariş karşılaması da sağlayabilirsiniz.

Üçüncü taraflar desteğiyle gönderim (fbm Gönderim)

Birçok e-ticaret hizmet sağlayıcısı, depolama, paketleme, nakliye ve iadeleri işleme dahil olmak üzere gönderim çözümleri sunar. Üçüncü taraf bir sipariş karşılama hizmeti ararken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler şunlardır. Dağıtım ağının geniş ve güçlü olması, çözüm odaklı çalışma prensibine sahip olması, hızlı ve sorunsuz gönderimlerdeki güvenilirliği ve ekonomik olarak büyük sorunlar yaratmaması.

Amazon FBA gönderim

FBA, küçük ve orta ölçekli e-ticaret işletmeleri için tüm bu hizmetleri sağlıyor. 2019 ve 2020 boyunca Amazon, küçük ve orta ölçekli işletmelere yardımcı olmak için lojistik, araçlar, hizmetler, programlar ve insanlara 30 milyar dolardan fazla yatırım yaparak bu konuya verdiği önemi göstermiştir.

E-ticaret perakende müşterileri, güvenilir teslimat ve hızlı sevkiyat sürelerini tercih eder. Birçok online perakende işletmesi, satış  kanalları ve gönderimleri için müşteri beklentilerini karşılamak üzere Amazon Prime nakliye hizmeti sağlamak için Amazon Lojistik’i (FBA) kullanıyor.

Aşağıdaki durumlarda Amazon FBA, işletmeniz için doğru sipariş karşılama seçeneği olabilir:

 • Zamandan tasarruf etmenin ve işinizi ölçeklendirmenin bir yolunu arıyorsanız
 • Envanter depolama, sevkiyat ve iadeler için hızlı, güvenilir ve uçtan uca bir çözüme ve bu siparişlerde müşteri hizmetlerinin ele alınmasına ihtiyacınız var ise,
 • Amazon Prime müşterilerini de kendi potansiyel müşteri grubuna çekmek istiyorsanız

O zaman doğru yerdesiniz. Çünkü FBA, envanteri bir Amazon deposuna rekabetçi bir maliyetle göndermenize olanak tanır. Bir sipariş geldiğinde Amazon ürünü müşteriye en doğru şartlar ve zamanda sorunsuz olarak teslim eder. Amazon’un dağıtım ağından, altyapısından, birinci sınıf teslimat hizmetinden, iade sisteminden ve müşteri hizmetleri sürecinden yararlanabilirsiniz. Ürünlerinizi FBA ile depolamaya ve göndermeye hazırlanıyorsanız, bilmelisiniz ki dünya çapında 175 sipariş karşılama ve dağıtım merkezi sizleri ve müşterilerinizi hizmet vermek için beklemektedir.

Amazon’da satış yapmak için bir banka hesabına ihtiyaç var mı?

Amazon, satış gelirlerinizi size ödemek için elektronik transfer yöntemleri kullanır. Ödemeleri alabilmeniz için satıcı hesabınızın, para yatırmamız için bir banka hesabınızın belirtilmesi gerekir. PayPal gibi bir kredi kartına veya herhangi bir ödeme sistemine para aktarımı sağlanmamaktadır.

Amazon FBA ile nasıl ödeme alırsınız?

Bir sipariş gönderildi olarak işaretlendiğinde, satıştan elde edilen gelir, yapılan üyelik sözleşmesinde belirtilen şartlar dahilinde belirlenmiş miktar içinden  Amazon ücreti kesilerek satıcı hesabınıza geçer. Daha sonra diğer bakiyeler, sahip olduğunuz hesap türüne bağlı olarak Amazon tarafından banka hesabınıza haftalık veya iki haftada bir ödenir. Bazı hesaplara günlük olarak ödeme yapılabilmektedir. Genel olarak konuşursak, profesyonel satıcılara iki haftada bir Amazon tarafından ödeme yapılır. Her ödeme, yedi gün önce başarıyla teslim edilen 14 günlük siparişleri içerir. Ödemelerinizin gerçek tarihleri, satıcı hesabınızı ne zaman açtığınıza bağlıdır ve satışın yapıldığı gün ödeme alamayabileceğinizi bilmelisiniz.

Amazon’da FBA ücreti nedir?

Amazon Lojistik sipariş gönderim ücreti, Amazon mağazasında satın alınan ürünlerin müşterilere gönderilmesi için alınan birim başına ücretidir. Ücret, bir öğenin kategorisine, boyutuna ve ağırlığına göre değişir. Bazen sistem üzerinde bazen müşteri hizmetleri ile iletişim kurularak bilgi alınabilir.

Amazon FBA hala karlı mı?

Amazon FBA sadece karlı değil, aynı zamanda hiç olmadığı kadar güçlü ve büyüyerek ilerliyor. Amazon, ABD ve ağının içinde olan dünyanın bir çok bölgesinde hızla genişlemeye devam ederken, yakın zamanda tahmin edilen pazar payı büyüme oranı  %50 gibi inanılmaz bir rakam  olarak belirlendi.

Amazona kargo ücreti ödeniyor mu?

Satılan her ürün için satıcılar, Amazon’a toplam fiyatın (ürün fiyatı ve satın alma paketi dahil) veya minimum tutarın (hangisi daha büyükse) belirli bir yüzdesini ödemektedir.

Amazon’da satış yapmak için bir işletme ruhsatına ihtiyaç var mı?

Kısa cevap hayır. Amazon dahil online ürün satmak için bir işletme ruhsatına ihtiyacınız yoktur. Bunun nedeni, Amazon’da satılan çoğu ürünün Federal olarak düzenlenmemesidir. Genel olarak, online satılan çoğu ürün, hükümetlerin onayını gerektirmeyen tüketici ürünleridir.

Amazon’da ürün satmak veya satıcı olmak için hangi belgelere ihtiyaç var?

 • Kaydolmadan önce, aşağıda belirtilen belge ve bilgilerinizin  hazır olduğunuzdan emin olun:
 • İş e-posta adresi veya Amazon müşteri hesabı.
 • Uluslararası ücretlendirmeye açık kredi kartı.
 • Kimlik belgesi (kimlik doğrulaması, satıcıları ve müşterileri korur)
 • Kişisel veya işletme vergi bilgi kartı.
 • Telefon numarası.
 • Amazon’un size satışlarınızdan elde ettiğiniz geliri gönderebileceği kişisel veya işletmeniz adına bir banka hesabı.

Kaç satıcı Amazon FBA kullanıyor?

2021 yılında açıklanan rakamlara göre dünya çapında 9,5 milyon Amazon satıcısı var. Amazon Satıcılarının %73’ü satış yapmak için FBA kullanıyor. Ortalama olarak, yeni başlamış Amazon satıcıları yıllık 26.000 ila 810.000 dolar arasında bir gelir elde ediyor. Ancak son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, başta Amazon olmak üzere bir çok platformun satış ve satıcı rakamlarını çok daha yukarıya taşıdığını biliyoruz.

Amazon FBA bir dropshipping mi?

Stoksuz satış yaparken herhangi bir ürününüz olmaz ve tedarikçiler ile müşteriler arasında aracı olarak hareket edersiniz. Amazon’un FBA programını kullandığınızda, mallara yatırım yapmanız ve Amazon’un deposunda saklamanız gerekir. Bunun karşılığında Amazon, tüm gönderi ve iadelerinizle ilgilenir ve sizin üzerinizdeki bir çok risk ve yoğunluğu alır. E-ticaret mağazanızı açmayı planlıyorsanız, odaklanmanız gereken en faydalı iki e-ticaret iş modeli, stoksuz satış ve Amazon FBA’dır.

Amazon’un FBA programı, geniş bir kitleye hitap eden girişimciler için harika bir fırsat. İdeal bir e-ticaret iş çözümüdür ve olağanüstü ölçeklenebilirliği ile bilinir. Amazon’un ürünlerinizi listeleyip satabileceğiniz bir pazar yeri olduğunu hepimiz biliyoruz.

ilgili:  Tüm Detayları ile Amazon Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır? 2022 Rehberi

Amazon FBA ve Dropshipping arasındaki farklar nedir?

FBA, “Amazon Tarafından Gerçekleştirme” anlamına gelir. Bu program, ürünleriniz için depolama ve nakliye hizmetleri sunar. Bu, bir müşteri ürününüzü Amazon’da sipariş ettiğinde, Amazon’un siparişi sizin için depodan alması, paketlemesi ve göndermesi anlamına gelir. Dropshipping‘de olduğu gibi, müşteri hizmetleri ve iadelerle de ilgileniyorlar.

Amazon’un FBA programı benzersiz bir yaklaşıma sahiptir çünkü Amazon, popüler ürünler için devasa bir pazardır. Bu ürünler aynı zamanda Amazon’un Ücretsiz Süper Tasarruflu Gönderim ve Amazon Prime’ı içeren kargo promosyonları için uygundur ve FBA’yı daha da verimli hale getirir.

Bilgilendirilmiş bir karar vermenize yardımcı olmak için her ikisinin de Artılarını ve Eksilerini küçük bir tablo ile derledim. Hadi birlikte bakalım!

Dikkate alınacak faktörler Dropshipping Amazon FBA
Yatırım Düşük Yüksek
Kar marjı Düşük Yüksek
Risk Düşük Yüksek
Doğrudan müşteri iletişimi Evet Hayır
Müşteri tabanı Düşük Çok yüksek
Nakliye Yüksek risk Risk yok
Rekabet Yüksek Çok yüksek
Mağazayı Özelleştirme Özgürlüğü Evet Hayır
Dış trafiği yönetme Zor Kolay

 

Amazon FBA Avantajları-Dezavantajları

Sizin için geniş kapsamlı olarak 2022’de Amazon FBA’nın artıları ve eksilerini araştırdık.

Amazon FBA ile Dropshipping karşılaştırması söz konusu olduğunda, aşağıdaki artıları ve eksileri doğru kararı vermenize olanak tanır:

İşte bilmeniz gereken tüm gerçekler;

Amazon FBA artıları.

 

 1. İşinize Odaklanmak ve Ölçeklendirmek için Yeterli Zaman

Amazon, ürün paketlemesinin yanı sıra nakliye süreciyle de ilgilenir. Aynı zamanda mükemmel müşteri hizmetleri hizmetleri sunar. Bunu odakta tutarsanız, yapacak fazla bir şey kalmaz. Bu nedenle, işinizi etkili bir şekilde ölçeklendirmeye odaklanmak için yeterli zamanınız var.

 1. Markalaşma İmkanı

Amazon’un FBA’sı, yorulmadan kendiniz için bir marka adı oluşturmaya odaklanmanıza izin vermez. Amazon’un onurlu iyi niyeti sayesinde, ihtiyacınız olan tüm marka tanınırlığını elde edeceksiniz. Evet, oldukça kullanışlı oluyor ve çevrimiçi mağazanız önemli ölçüde ölçeklenebilecek.

 1. Daha Büyük Müşteri Tabanı

Bir müşteri tabanı geliştirmek, herhangi bir girişimcinin yüzleşmesi gereken en zor görevlerden biridir. Bununla birlikte, Amazon’un FBA programıyla, onların muazzam müşteri tabanının keyfini çıkarabilecek ve verimli sonuçlar elde edebileceksiniz.

 1. Amazon İade ve Değiştirme Politikaları

Bu, FBA iş modelinin en sevdiğim yönlerinden biri. Hiçbir şey için endişelenmenize gerek yok. İster paketleme, ister nakliye veya iade olsun. Müşteri hizmetleri, Amazon FBA’nın birincil görevidir. Sadık müşterilerinizi korumanıza ve müşteri memnuniyetine verdiği önem ile çok daha güçlü rekabet gücünüz olacak.

 1. Daha Yüksek Kar Marşı

Web sitenizde iyi bir kar marjına satamadığınız ürünleri Amazon’da daha yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Bir kez daha göreceksiniz ki, aslında  tüm krediyi Amazon ve marka imajı size sağlayacaktır.

 

Amazon FBA’nın Eksileri

 

 1. Envanter Kaydı Yok

Ne yazık ki, satılmayan ürünleriniz birikecek. Stoklarınızın uygun bir kaydını tutamayacak kadar büyüyebilir.

 1. Yüksek Rekabet

Kuşkusuz Amazon’un FBA programı, sağlıklı rakiplerden oluşan bir havuzdur. FBA’dan tek başına yararlanamayacaksınız. Sizinle aynı ürünleri satan başka birçok işletme var. Bu nedenle deneyimli girişimcilerle rekabet etmek zor olabilir.

 1. Hiçbir Kar Garantisi Yoktur

Satmak istediğiniz ürün karmasını geliştirirken dikkatli olmalısınız çünkü her ürünün size kar getirmesi pek olası değildir.

 1. Nakliye Sorunları

Amazon’un FBA programı yanıcı ürünler konusunda çok fazla riske girmiyor ve garanti vermiyor.

 

 1. Kör Bağımlılık

Amazon düzenlemeleri değiştirmeye ve mağazanızı platformundan kaldırmaya karar verirse yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Tüm emekleriniz boşa gidecektir.

 1. Müşterilerle Doğrudan Temas Yok

Amazon, müşterinizin tüm kaydını tutacak ve ne yazık ki siz bu bilgilere sahip olmayacaksınız. Ya yolun aşağısında veya bir süre sonra, aynı ürünleri aynı müşterilere satmak isterseniz? İşte bu imkansız! Üzgünüm ama bunu yapamazsınız çünkü bu konuda tamamen Amazon’a  bağımlısınız.

 1. Amazon İçin Ana Sermaye

Yeterli miktarda sermaye sağlamadığınız sürece FBA ile çevrimiçi işinize başlayamazsınız. Ayrıca, hizmetlerinden yararlanmak için Amazon’a sabit bir miktar ödemeniz gerekir.