Becommer.com

Amazon FBA ve Dropshipping rehberi 2022

Amazon FBA ve Dropshipping

Eğer bugünlerde e-ticaret mağazanızı açmayı düşünüyorsanız, odaklanmanız gereken ilk konulardan biri en popüler iki e-ticaret iş modeli olan Amazon FBA ile Amazon dropshipping arasında bir karşılaştırma yapmak olmalıdır. Bu yazının başlıca amaçlarından biri, dropshipping ve Amazon FBA modelini enine boyuna masaya yatırıp incelemek ve bu konuda vereceğiniz karara katkı sağlamaktır. Daha işe başlarken, “Amazon FBA vs Dropshipping” konulu, her iki e-ticaret iş modelinin derinlemesine analizini ve karşılaştırmasını içeren araştırmalar yaptıktan sonra girişimcilik yolculuğunuza adım atmanız sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

 

 İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

 

Amazob Fba Vs. Dropshipping

 

Dropshipping Nedir?

Amazon FBA vs dropshipping konusu araştırılırken uğranılacak ik durak belkide kavramların temel tanımlarına odaklanmak omalı. Dropshipping, stoksuz e-ticaret olarak da tanımlanır. Satıcıların ürünleri stok tutmadan, perakende veya toptan bir tedarikçi üzerinden alıcıya sunduğu ve aradaki farktan kazanç sağladığı sisteme verilen addır. Amazon dropshipping, bu işlemi Amazon pazar yerlerinde gerçekleştirmeye verilen isimdir. Dropshippingde sizin (e-ticaret mağazası sahibi olarak) bir toptan satış şirketi olan tedarikçinize doğrudan sipariş vereceğiniz harika bir e-ticaret çözümüdür. Onlara siparişi “bıraktıktan” ve müşterinizin ayrıntılarını verdikten sonra, ürünleri doğrudan müşterinize gönderirler.

İlgili: Amazon Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır?

Herhangi bir envantere sahip olmanız veya toplu olarak ürün satın almanız gerekmez. Bu nedenle, dropshipping düşük riskli bir e-ticaret modeli olarak karşımıza çıkar. Dropshipping, uygun maliyetli ve kullanışlı olan en popüler perakende işlerinden biridir. ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Avrupa başta olmak üzere dünyadaki perakendeciler uzun yıllardır dropshipping kullanıyor. “Amazon FBA vs dropshipping” tartışmasında ilk öne çıkan unsurlardan biri, dropshippingin büyük bir yatırım gerektirmediğidir. Bu nedenle, düşük ölçekli girişimciler bile bu e-ticaret iş modelinden faydalanabilir. İnternet tabanlı vitrinler ve küçük perakende mağazaları için karlı bir iş modelidir.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

 

Amazon Fba Ve Dropshipping

 

Amazon FBA (Fulfillment by Amazon) Nedir?

Son zamanlarda Amazon FBA, en iyi sipariş karşılama ağlarından biri olarak oldukça itibar kazanmış görünüyor. Fulfillment by Amazon anlamına gelen FBA, Amazon’da satış yapan online perakendecilerin ürünlerini bir Amazon FBA deposuna göndermesine ve gerisini Amazon’un halletmesine olanak tanıyan bir hizmettir. Müşteriniz Amazon’da bir sipariş verdiğinde, Amazon ürünü Amazon FBA deposundan alır, paketler ve doğrudan müşterinize gönderir. Ayrıca, Amazon müşteri hizmetlerini ve hatta iadeleri ele alıyor. Bu model, geniş bir kitleye hitap etmek isteyen işletme sahipleri için idealdir. Ayrıca inanılmaz derecede ölçeklenebilir olduğu bilinmektedir.

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

İlgili: A’da Z’ye Amazon FBA Rehberi; Amazon FBA Nedir, Ne Satılır Ve Nasıl Yapılır, Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir?

Amazon FBA, Amazon’un lojistik ağına erişim sağlayarak işletmelerin büyümesine yardımcı olan bir hizmettir. İşletmeler ürünleri Amazon lojistik merkezlerine gönderir ve bir müşteri bir satın alma işlemi yaptığında, bu siparişler için teslim alma, paketleme, nakliye, müşteri hizmetleri ve iade işlemleri Amazon tarafından gerçekleştirilir. Etkili, güvenilir e-ticaret gerçekleştirme, müşterileri memnun eder. Amazon’un FBA programı, geniş bir kitleye hitap eden girişimciler için harika bir fırsat. İdeal bir e-ticaret iş çözümüdür ve olağanüstü ölçeklenebilirliği ile bilinir. Amazon’un ürünlerinizi listeleyip satabileceğiniz bir pazar yeri olduğunu düşünüp bundan faydalanabilirsiniz.

İlgili: Becommer Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer A Plus Content Hizmetleri

 

 Amazon Fba Vs. Dropshipping-Www.becommer.com6

FBA’nın “Amazon Tarafından Gerçekleştirme” anlamına geldiğine yukarıda değindik. Bu program, ürünleriniz için depolama ve nakliye hizmetleri sunar. Bu, bir müşteri ürününüzü Amazon’da sipariş ettiğinde, Amazon’un siparişi sizin için her yönüyle halletmesi anlamına gelir. Dropshipping’de olduğu gibi, müşteri hizmetleri ve iadelerle de ilgileniyor Amazon. Amazon’un FBA programı benzersiz bir yaklaşıma sahiptir çünkü Amazon günümüzde, piyasada popüler olan ürünler için devasa bir pazar yeri haline gelmiş durumda. Bu ürünler aynı zamanda Amazon’un Ücretsiz Süper Tasarruflu Gönderim ve Amazon Prime’ı içeren kargo promosyonları için de uygundur. Bu husus FBA’yı daha da verimli hale getirir.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Amazon FBA ve Dropshipping: Fark Nedir?

Bu açıklamalara bakılırsa Amazon FBA ve stoksuz satış kavramları birbirine çok benziyor, değil mi? Ve her ikisi de müşterileriniz için verimli ve güvenilir bir hizmet sağlamanın uzak yolları oldukları için bir noktaya kadar. Dropshipping kullandığınızda, tedarikçiler esasen siz ve müşterileriniz arasındaki aracıdır. Siparişleri işleme koymak, ödemeleri işlemek, müşterilerden gelen ilgili soruları yanıtlamak ve herhangi bir geri ödeme ve iade ile ilgilenmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Ürünlerinizin depolanması veya siparişlerinizin paketlenmesi ve nakliyesi ile hiçbir ilginiz olmayacaktır. Bu, ürünlerinize asla bu şekilde sahip olmayacağınız anlamına gelir, çünkü bunlar sipariş verilene kadar dropshipper’ınıza aittir ve daha sonra sevk edildikten sonra müşterinize aittir! Ürünü asla gerçekten kendiniz ele almayacaksınız – tabii ki bir iade ile uğraşmanız gerekmedikçe.

 

Amazon Fba Vs. Dropshipping

 

Tüm bu avantajlardan Amazon FBA ile de yararlanacaksınız, ancak buna ek olarak iadeleriniz, geri ödemeleriniz ve tüm müşteri hizmetlerinizle ilgilenecekler. Siparişler ve sevkiyat söz konusu olduğunda ürünlerle ilgilenmeyecek olsanız da, ürünü tedarik etmekten ve ilk olarak Amazon’un lojistik depolarından birine göndermekten siz sorumlu olacaksınız.

Şimdiye kadar, stoksuz satış ile Amazon FBA arasında çok az fark olduğu görülüyor, bu yüzden, bazı önemli farklılıkların devreye girdiği yer olduğu için, Amazon FBA ile stoksuz satışın artılarına ve eksilerine bakalım.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Amazon FBA’nın Artıları ve Eksileri

 

 

Amazon FBA vs dropshipping karşılaştırmasında sıra artılar ve eksilerde. Amazon FBA vs dropshipping karşılaştırması söz konusu olduğunda, aşağıda bir kısmına yer verdiğimiz artıları ve eksileri doğru kararı vermenize olanak tanır:

Amazon FBA’nın Artıları

İşte bilmeniz gereken bazı Amazon FBA artıları.

1. İşinize Odaklanmak ve Ölçeklendirmek için Yeterli Zaman
Amazon, ürün paketlemesinin yanı sıra nakliye süreciyle de ilgilenir. Aynı zamanda mükemmel müşteri hizmetleri hizmetleri sunar. Bunu odakta tutarsanız, yapacak fazla bir şey kalmaz. Bu nedenle, işinizi etkili bir şekilde ölçeklendirmeye odaklanmak için yeterli zamanınız var.

2. Daha Büyük Müşteri Tabanı
Bir müşteri tabanı geliştirmek, herhangi bir girişimcinin yüzleşmesi gereken en zor görevlerden biridir. Bununla birlikte, Amazon’un FBA programıyla, onların muazzam müşteri tabanının keyfini çıkarabilecek ve verimli sonuçlar elde edebileceksiniz.

3. İade ve Değiştirme Politikaları
Bu, FBA iş modelinin en sevilen yönlerinden biri. Hiçbir şey için endişelenmene gerek yok. İster paketleme, ister nakliye veya iade olsun. Müşteri hizmetleri, Amazon FBA’nın birincil görevidir. Sadık müşterilerinizi korumanıza izin verecektir.

4. Daha İyi Karlar
Web sitenizde iyi bir kar marjına satamadığınız ürünleri Amazon’da daha yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Bir kez daha, tüm kredi Amazon’a ve marka imajına gidiyor.

Amazon FBA’nın Eksileri

Amazon FBA ile ilgili bazı dezavantajlar da var. Daha bilinçli bir karar vermek için bunları dropshipping modelinin eksileriyle karşılaştırın.

1. Envanter Kaydı Yok
Ne yazık ki, satılmayan ürünleriniz birikecek. Stoklarınızın uygun bir kaydını tutamayacak kadar büyüyebilir.

2. Yüksek Rekabet
Kuşkusuz Amazon’un FBA programı, sağlıklı rakiplerden oluşan bir havuzdur. FBA’dan tek başına yararlanamayacaksınız. Sizinle aynı ürünleri satan başka birçok işletme var. Bu nedenle deneyimli girişimcilerle rekabet etmek zor olabilir.

3. Hiçbir Kar Garantisi Yoktur
Satmak istediğiniz ürün karmasını geliştirirken dikkatli olmalısınız çünkü her ürünün size kar getirmesi pek olası değildir.

4. Nakliye Sorunları
Nakliye konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Mesela, Amazon’un FBA programının yanıcı ürünler teslim etmesi konusunda  hiçbir ihtimal yok.

5. Tam Bağımlılık
Amazon düzenlemelerini değiştirmeye ve mağazanızı platformundan kaldırmaya karar verirse yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Tüm emekleriniz boşa gidecek.

6. Müşterilerle Doğrudan Temas Yok
Amazon, müşterinizin tüm kaydını tutacak ve ne yazık ki siz olmayacaksınız. Ya yolun aşağısında, aynı ürünleri aynı müşterilere satmak isterseniz? Hata! Üzgünüm ama bunu yapamazsınız çünkü Amazon’a çok bağımlısınız.

7. Temel İhtiyaçlar
Hatırı sayılır bir miktarda sermaye sağlamadığınız sürece FBA ile çevrimiçi işinize başlayamazsınız. Ayrıca, hizmetlerinden yararlanmak için Amazon’a sabit bir miktar ödemeniz gerekir.

 

Amazon Fba

 

Dropshipping’in Artıları ve Eksileri

Amazon FBA vs dropshipping tartışmasında sıra dropshippingin artılar ve eksilerinde. Bu liste hangi iş modelinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu açıkça kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Dropshipping’in Artıları

İşte bilmeniz gereken dropshippingin artıları.

1. Daha Az Yatırım
Dropshipping yüksek miktarda sermaye gerektirmez, kendi işinizi kurmak için somut bir kuruluşa ihtiyaç duymaz. Cep dostudur ve sizi birçok yeni iş adamı için büyük bir yük olabilecek büyük başlangıç ​​yatırımları yapmaktan kurtarır.

2. Daha Az Sorumluluk
Müşteriniz çevrimiçi mağazanızdan sizinle bir sipariş verdiğinde, tek yapmanız gereken aynı siparişi tedarikçinize vermektir. Tedarikçiniz sadece siparişi hazırlamakla kalmayacak, aynı zamanda müşterinize gönderecek ve sizin için herhangi bir iadeyi gerçekleştirecektir.

3. İhmal Edilebilir Riskler
Bir stoksuz satış işletmesi sahibi olarak devasa bir envanter stoğu tutmanız gerekmez. İşleminiz çok iyi sonuçlanmadıysa, neredeyse hiç kayıp yok. Katlanmanız gereken tek masraf, çevrimiçi mağazanızı başlatmak ve sürdürmektir.

4. Çokluk
Bir şeyin çeşitliliği ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi olduğunu anladığınızdan eminim. Çevrimiçi mağazanıza kendi envanterinizi satın alma işiyle başlamış olsaydınız, çok sayıda ürün satmanız mümkün olmazdı. Bunun nedeni, birkaç ürünü büyük miktarlarda satın almanız gerekmesidir.

5. Zamandan Tasarruf
Dropshipping’in en sevdilen yönü bu. Her iş zaman ve özveri gerektirse de, stoksuz satışla (dropshipping modeli ile) ürün paketleme veya nakliye süreciyle veya envanterinizi yönetmeyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Değerli zamanını kurtarmak isteyen girişimciler için ideal bir çözümdür.

6. Konumdan Bağımsız
Dropshipping’in bir başka şaşırtıcı yararı da, belirli bir bölge veya şehirde bulunmanıza gerek olmamasıdır. Tedarikçileriniz ve müşterilerinizle iletişim halinde kalarak online mağazanızın operasyonlarını sorunsuz bir şekilde yürütebilirsiniz.

Amazon Fba Vs. Dropshipping

Dropshipping’in Eksileri

Artıların olduğu yerde, eksiler de vardır. Amazon FBA vs dropshipping tartışmasında, FBA’nınkilerle daha iyi bir karşılaştırma için stoksuz satışın (dropshipping) bazı eksilerini burada bulabilirsiniz.

1. Daha Az Kar Marjı
Dropshipping yüksek bir başlangıç ​​yatırımı gerektirmese de, gelir açısından getirileri nispeten daha azdır. 10 dolarlık bir ürünü 50 dolara satamazsınız. Hiçbir anlamı yoktur ve müşteri daha ucuz fiyat sunan diğer perakendecileri arayacaktır. Unutmayın, bu ürünleri satan tek kişi siz değilsiniz. Piyasa rekabetçi, bu yüzden 10$’ı maksimum 15$’a satmalısınız. Sizin için daha yüksek kazanç sağlayabilecek dropshipping ürünleri var, ancak sıradan olmayanların çok büyük bir satın alma gücü yok, bu yüzden karda dalgalanmalar yaşamaya hazır olmalısınız.

2. Yetersiz Bilgi
Tedarikçinizin size ayrıntılı ürün bilgisi vermemiş olma olasılığı vardır. Bu nedenle, müşterilerinizin ilgi gösterdikleri ürünle ilgili tüm sorularını yanıtlayamama ihtimaliniz yüksektir.

3. Müşteri Hizmetleri Sorunları
Dropshipping size çok fazla özgürlüğün keyfini çıkarmanızı sağlar, ancak konu müşteri endişelerini yanıtlamak olduğunda, tedarikçiniz tarafından sağlanan bilgilere büyük ölçüde güvenirsiniz. Bu onların ürünü ve ürünü doğru tanımlayıp tanımlamadıklarını gerçekten bilmiyorsunuz.

4. İyi Promosyon Fırsatlarının Eksikliği
Bir dropshipper olarak, toplu olarak herhangi bir ürün satın almadığınız için inanılmaz promosyon fırsatları veya indirimler sunamazsınız. Bununla birlikte, daha yüksek satışlar elde etmek için her zaman çevrimiçi mağazanızdan çeşitli ürünlerden oluşan paket teklifler sunabilirsiniz.

5. Yoğun Rekabet
Dropshipping söz konusu olduğunda, rekabet oldukça şiddetlidir. Satmaya çalıştığınız ürünlerin aynısını satan çok sayıda dropshipper var. Hatta bazıları bu ürünleri başka yerlerden karlarını telafi ederken daha ucuz bir fiyata sunabilir.

 

Amazon Fba Vs. Dropshipping-Www.becommer.com5

Dropshipping ile Amazon FBA  hizmetleri arasında nasıl seçim yapılır?

Evet. Amazon FBA artılarını ve eksilerini sizin için tüm dropshipping ile karşılaştırdık. Amazon FBA vs dropshipping karşılaştırması gösteriyor ki, dropshipping: Daha basit, büyük bir yatırım gerektirmiyor. Buna ek olarak daha az riskle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu modelde stratejilerinizi kişiselleştirme özgürlüğü ve müşterilerle doğrudan iletişim imkanı var. Zor kazandığınız parayı biriktirmek ve daha büyük risklerden uzak durmak istiyorsanız, dropshipping yapmanız gereken şey.

E-ticaret işinizi başlatmak için hem dropshipping hem de FBA’yı seçebilirsiniz, ancak bu biraz karmaşık olabilir. Ayrıca, düşük yatırım ve azaltılmış riskler nedeniyle, yeni bir e-ticaret mağazası açmanın eşiğindeyseniz, dropshipping iyi bir seçim gibi görünüyor.

Amazon Fba Vs. Dropshipping

Amazon FBA vs dropshipping karşılaştırmasında gördüğünüz gibi, her iki seçeneğin de belirgin avantajları ve dezavantajları, artıları ve eksileri var. Dropshipping ve Amazon FBA çok benzer, ancak birini diğerine tercih etmek kolay bir yol olacağı anlamına gelmez, çünkü her iki seçenek de her zaman sizden çaba ve dikkat gerektirecektir. İşinizi ve bireysel durumunuzu göz önünde bulundurmalısınız. E-ticaret işinize yeni başlıyorsanız, dropshipping ilk yatırım gerektirmeyen çok düşük riskli bir model sunar. Kullanılabilir fonlarınız yoksa, bu açıkça oldukça çekicidir ve düşük riskli ve düşük yatırımlı başlangıç ​​için, seçtiğiniz ürünleri tanıtabileceğiniz birçok platform bulacaksınız. Bir dropshipping (stoksuz satış) hesabı oluşturmak ve bu şekilde iş yapmak nispeten basittir. Dolayısıyla, risk alan biri değilseniz ve bir e-ticaret fırsatını denemek istiyorsanız, dropshipping sizin için doğru seçim olabilir.

ilgili: Tüm Detayları ile Amazon Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır? 2022 Rehberi

Yatırım yapmak için sermayeniz varsa ve risk almaya daha açıksanız, Amazon FBA ve Amazon’un mevcut hedef kitlesinden elde edeceğiniz önemli kaldıraç muazzam bir artıdır. Amazon FBA, elbette başarıyı garanti etmeyen, ancak halihazırda bir e-ticaret işletmesi yürütüyorsanız ve daha fazla ölçeklendirmek istiyorsanız uygun bir seçenek olan makul miktarda yatırım gerektirir. Amazon FBA‘nın doğası, işletmenizi ve ürünlerinizi pazarlamaya konsantre olmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte, hiçbir seçenek size ticari girişiminizin her yönü üzerinde tam kontrol sağlamayacaktır. Amazon FBA’nın kural ve düzenlemelerinin ve stoksuz satış, küçük kar marjlarının insafına kalacaksınız.

 

Amazon Fba Vs. Dropshipping

 

Sonuç olarak

Bu kolay bir karar değil. Amazon FBA vs dropshipping hizmetleri kıyaslaması sonucunda nasıl seçim yapılır? İkisi arasında seçim yapmak, nihayetinde ne kadar yatırım yapabileceğinize ve ne kadar risk almaya hazır olduğunuza bağlı olacaktır. Öyleyse kendinize şunu sorun:

Paranızı satabilecek (ya da satamayacak) ancak doğru ürünle makul karlar elde etme fırsatına sahip bir marka oluşturmanın kontrolünde olan bir modele yatırmak ister misiniz? O zaman Amazon FBA’ya daha yaknısınız demektir. Başka birinin envanterini çok az riskle veya hiç risk almadan satmak, ancak bu son derece rekabetçi ürünlerle potansiyel olarak daha az kâr elde etmek mi istiyorsunuz? Bu sizi dropshippinge yaklaştırır. Bu sorulara vereceğiniz yanıt, Amazon FBA ile dropshipping modeli ile satış arasında bir seçim yaparken hangi yolu izlemeniz gerektiğini belirleyecektir. Hangisini seçerseniz seçin, bunu ciddi bir iş olarak görmelisiniz. Çünkü “Amazon FBA vs dropshipping modeli” konusundaki karşılaştırma gösteriyor ki: Ciddi bir çalışma ve zaman ayırma ile her iki model de işe yarayacaktır..

 

Amazon. Becommer

 

Amazon FBA vs Dropshipping Konusunda “Sıkça Sorulan Sorular” 

Amazon FBA, dropshipping ile aynı mı?

Hayır. Dropshipping yaparken herhangi bir ürününüz olmaz ve tedarikçiler ile müşteriler arasında aracı olarak hareket edersiniz. Oysa Amazon’un FBA programını kullandığınızda, mallara yatırım yapmanız ve bunları Amazon’un deposunda saklamanız gerekir.

Amazon dropshipping para kazandırır mı?

Satıcı Amazon’da dropshipping yaparken Amazon’da listelenen bir ürünü düşük bir fiyata tanımlar. Daha sonrasında ise daha yüksek bir fiyat ile satışını gerçekleştirir. Bunun sonucunda satıcının kar marjı artış gösterir ve birçok dropshippers ürün nişlerinde karlı olarak kalır.

Amazon FBA gerçekten kazandırıyor mu?

Evet, bu bir ticaret, yani iştir. Bu işten ciddi paralar kazanılabilir ancak az çalışmayla asla olmaz. Riskleri de vardır.