Becommer.com

Adım Adım Amazon Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır? 2022 Rehberi

Tam anlamıyla Amazon Dropshipping nedir?

Amazon Dropshipping, Amazon satıcısının veya mağaza sahibinin sattığı ürünleri stokta tutmadan, siparişleri karşılamak için üçüncü taraftan genellikle bir toptancı veya üreticiden tedarik ettiği bir modeldir. Yeni bir girişimcinin Amazon’a adım atarken dropshipping ile başlamak istemesi gayet normal. Amazon’da satış yapmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Dropshipping, günümüzde Amazon’da satış yapmanın yollarından sadece bir tanesidir. Amazon istatistikleri ve önde gelen veri analiz platformları, Amazon’un e-ticaret konusundaki cirosunun yüz milyarlarca dolarlık seviyelere ulaştığını gösteriyor. Bundan dolayı Amazon Dropshipping birey ve şirketlerin ilgi odağı haline geliyor.

2021 verilerine göre; Amazon’un 300 milyondan fazla aktif müşterisi var. 2021 net cirosu: 472 milyar dolar. Türkiye’nin 2021 ihracatı 225 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde, na kadar canlı ve cazip bir pazar olduğu anlaşılır. Bu rakamlara bakarak, Amazon dropshipping yapmak sizi motive edebilir. Ancak, Amazon dropshipping nasıl yapılır? Bu e-ticaret modelini nasıl kazançlı hale getirebilirsiniz? Bu dropshipping rehberi Amazon’da stok tutmadan nasıl kazanç elde edeceğinizi adım adım anlatıyor olacak. Doğru ve stratejik hamlelerle de iyi kazanç elde edebilirisiniz.

İçindekiler:

 • 5 Adımda Amazon Dropshippin yapmaya nasıl yapılır?
 • En iyi Amazon Dropshipping yazılımları hangileridir?
 • Amazon dropshipping politikası nedir?
 • Amazon dropshipping maliyeti nedir?
 • Amazon dropshipping kârlı mı?
 • Amazon dropshipping yapılır mı?
 • Amazon dropshipping tedarikçileri nasıl bulunur?
 • Amazon dropshipping riskli mi??
 • Amazon dropshipping para kazandırır mı?
 • Amazon dropshipping yapmanın artıları ve eksileri
 • En iyi Amazon dropshipping yazılımları

1- Amazon Dropshipping nasıl yapılır?

Aşağıdaki adımlar Amazon dropshipping yapmak konusunda  sizlere rehberlik edecektir

1.Adım: Bir Amazon satıcı hesabı açın

Amazon’da satış yapmak için bir Amazon satıcı hesabı açmanız gerekir. Hesap açmak için sellercentral.amazon.com‘a gidin . Adres, vergi numarası, kimlik ve kredi kartı bilgileri amazon yönergesine uygun doldurmanız gerekecek.

ilgili: Becommer Amazon Hesap Açılış Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri

2. Adım: Satacağınız ürün için kategori onayı alın

Satıcılar, belirli ürün kategorilerinde Amazon’dan onay almak zorundalar. Moda, market, müzik ve mücevher gibi ürün kategorilerinde, Amazon mağazanızı kurmadan önce onay almanız gerekiyor. Bazı kategoriler için Profesyonel satıcı hesabı açmanız gerekiyor. Amazon kısıtlı ürün kategorisi hakkında aşağıdaki  makaleden yararlanabilirsiniz.  

 

ilgili: Amazon Kısıtlı Kategori Onayını Kolaylaştıracak Tüyolar

3.Adım: Shopify mağazanızda oturum açın. (Örnek)

Shopify mağazanız yok ise 14 günlük demodan yararlanabilirsiniz.

ilgili: Becommer Ürün Pazar Analizi Hizmetleri

ilgili: Shopify nedir? Shopify kurulum ve ücretler rehberi 2022

4.Adım: Entegresayon Kullanarak Amazon Mağazanıza Bağlanın

Amazon hesabınızı Shopify uygulama mağazasından bir 3.parti bir uygulama indirerek bağlayın. Amazon entegresyon uygulamaları, Amazon ve Shopify arasında bir köprü görevi üstlenir. Gelen siparişleri görebilir, karşılayabilir ve ürün envanterinizi kontrol ve senkronize edebilirsiniz. Amazon Shopify dropshipping entegrasyon uygulamaları

 • Codisto ile Amazon’a bağlanmak
 • CedCommerce ile Amazon’a bağlanmak
 • ByteStand ile Amazon FBA kargolarınızı yönetebilirsiniz

Uygulamaları belirleyip Amazon’a bağlandıktan sonra ürünlerinizi listeleyin

5. Adım: Amazon ürün listesi oluşturun

Entegrasyon ile Amazon’u Shopifya’a bağlamanız, listeleri otomatik olarak oluşacağı anlamına gelmiyor. Amazon dropshipping yapmak için, Shopify listelerinizi üç adımda hazırlayabilirsiniz.

ilgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

ilgili: Amazon Ürün Listeleme Stratejisi ve Satışları Artıran 10 İpucu

 1. Entegrasyon uygulamanızı kullanarak, Shopify’ı Amazon listelerinize bağlayın.
 2. Amazon’da sattığınız ürünler için fiyat bilgilerini girin.
 3. Yeni bir ürün için yeni bir liste oluşturun.

Başarılı olmanız talebin ve kâr marjının yüksel olmasına dikkat edin. Not: Amazon’da ve dropshippingde yeniyseniz liste sayınız sınırlı olacaktır. Satış sayınızın artmasına bağlı olarak, yeni listelemerle listenizin sayısını artırabilirsiniz.

En İyi Amazon Dropshipping yazılımları hangileridir?

Amazon Dropshipping’e başlamanıza yardımcı olacak bu araç listesini keşfedin:

Merchant Words

Keyword analizi ve anahtar kelimede oluşan aylık hacmi öğrenmek için kullanabilirsiniz. Aylık aboneliği 29,99 dolardan başlıyor.

Sellery

Bu yazılım, gerçek zamanlı Amazon yeniden fiyatlandırması için kullanılabilir. BuyBox almanıza, otomatik fiyatlandırma stratejiniz ile satışlarınızı ve kârlılığınızı bu yazılımla artırabilirisiniz. Deneme sürümü ücretsiz olup, Aylık aboneliği 50dolardan başlıyor. Aylık brüt satışınızın%1!ni komisyon olarak kesiyor.

FeedCheck

FeedCheck, ürünlerinizin görüntülenme ve incelemelerini takip etmek için kullanılabilir. Amazon müşteri incelemelerine hızlı bir şekilde erişim sağlar. Kendi ürünlerinizi analiz edip geliştirebilmeniz için, rakiplerinizin ürün incelemelerini ve görüntülemenize imkan verir.

ilgili: Becommer Amazon A+ Content (A+ içerik) oluşturma hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Storefront (Mağaza sayfası) oluşturma hizmetleri 

 Seller.Tools

Bu yazılım, Amazon dropshipping mağazanızı otomatikleştirmenize yardımcı olur. ManyChat kullanılarak oluşturulmuş sağlam bir anahtar kelime yöneticisine sahiptir. PPC yönetim aracına, ürün araştırma araçlarına ve pazarlama otomasyon araçlarına sahiptir. Amazon dropshipping listenizde fiyat indirimlerini, promosyonları bu yazılımla yönetebilirisiniz.

 Amazon dropshipping politikası nedir?

Evet Amazon stok tutmadan satış yapmanıza izin veriyor. Dropshipping doğru yapmak için aşağıdaki kurallara uymanız yeterli;

 • Sattığınız ürünün en iyi satıcı olun
 • Satılan üründe kesilen irsaliyeleri, faturaları ve diğer bilgileri satıcı olarak kendinize tanımlayın
 • Ürünü tedarik ettiğiniz üçüncü parti satıcısına ait faturaları, ambalajı, var ise logoları, görselleri, sevk irsaliyesini ve diğer tüm unsurları kaldırın
 • İadeleri kabul edin ve sorumluluklarını alın
 • Satıcı sözleşmenizin tüm şartlarına ve Amazon dropshipping politikalarına uyun.

Amazon dropshipping maliyeti nedir?

Amazon Dropshipping komisyon ve ücretleri, sattığınız ürüne ve kategoriye göre değişir. Ancak, Amazon komisyon oranları genel olarak % 15 ile %20 arasındadır. Dropshipping yaparken, Amazon private label ve arbitraja göre nispeten az kazanacaksınız. Elbette bu sattığınız ürünün tedarik maliyetine bağlıdır.

Amazon Dropshipping Nedir -Becommer

 

ilgili: 2022 Güncel Amazon Avrupa, Amerika, Türkiye Komisyon Oranları

ilgili: Becommer Amazon Komple Hesap Yönetimi Hizmetleri

Bununla birlikte Amazon satış mağazası planını da doğru seçmeniz gerekiyor. Bireysel amazon mağazasından yapacağınız her satıştan 0,99 Dolar ödersiniz. Satış için tercih ettiğiniz ürün kârlılığında bunu dikkate almalısınız. Amazon profesyonel hesap açmanın aylık maliyeti ise 39.99 Dolar’dır. Dropshipping yapmak için, Amazon Bireysel hesap ve Amazon Profesyonel Hesap’lardan hangisinin size uygun olduğunu makalemizi inceleyerek öğrenebilirisiniz.

ilgili: Amazon Bireysel ve Profesyonel Hesap: Hangisi Size Uygun? İki Hesap Arasında ki Fark?

Amazon dropshipping kârlılığı ürüne, kategoriye ve tedarik maliyetlerine bağlı olarak değişir. Dropshipping kâr marjları genelde %10 ile %30 arasındadır. Kârınızın % 15’ni Amazon’un aldığını hesaba katarsak, fena bir kazanç değil.Sattığınız ürünün ortalama kârlılığının %30 olduğunu kabul edelim. Bu satıştan geriye kalan %15’lik pay ise sizin kazancınızı oluşturuyor. Amazon Buy Box’ı alırsanız muhtemelen kâr marjınız artacaktır. Amazon yüksek rekabetin olduğu bir pazar olduğundan uzun vadede güvenebileceğiniz bir satış modeli değildir.

İlgili: Etsy Dropshipping nedir nasıl çalışır?

Amazon Dropshipping Yapılır mı?

Kısaca Amazon dropshipping aşağıdaki gibi çalışır, Bu mekanizmayı doğru yöneten her birey veya kurum dropshipping yapabilir.

 • Dropshipper, Offline tedarikçi veya 3. parti bir online satıcıdan ürünü tedarik eder
 • Müşteri Amazon satıcısına sipariş verir
 • Satıcı siparişi online veya ofline tedarik eder
 • Müşteri sipariş onayı verir
 • Dropshipper siparişi müşteriye gönderir.
 • Müşteri ürününü teslim alır.

Amazon Dropshipping Yapılır Mı

Amazon dropshipping modeli bu kadar sade aslında. Dropshipping, faaliyetinin temelinde yatan mantık şudur: Dropshipping modeli ile ticaret yapmak düşük genel gider arayan girişimcilere hitap eder ve genellikle verimlilik odaklıdır. Amazon Dropshipping ile elde ettiğiniz deneyim ise Shopify dropshippingde yapabilirisiniz. Aşağıdaki makalede bütün detaylara erişebilirsiniz

İlgili: 2022 Shopify Dropshipping Rehberi: Kazanca Giden Yol Haritası

Amazon Dropshipping Tedarikçileri Nasıl Bulunur?

Dropshipping tedarikçinin, ürünleri paketleyip siparişleri yollayacağından dolayı ilgi çekici olsa da, dropshipping, yapan çok fazla insanın olması fiyatlarda rekabete, bu da kârlılığa olumsuz etki ediyor. Rekabet etmek için makul kârlılığın olması gerekir. İşte burda offline ve online tedarikçiler devreye giriyor. Teslimatları zamanında yapan, rekabet edebileceğiniz fiyatlar alabildiğiniz ve güvenilir bir tedarikçi işinizin büyümesine ve kazanç elde etmenize yardımcı olur.

ilgili: En iyi Amazon FBA toptancısı bulabileceğiniz 10 platform!

Aşağıda, güvenilir dropshipping tedarikçilerinin bazılarını sizler için paylaşıyoruz

 1.  SaleHoo
 2. Alibaba
 3. Jungle Scout suppliers database
 4. Oberlo
 5. DH Gate
 6. Spocket
 7. Wolrd Wide Brands
 8. Doba
 9. Made-in-China
 10. Inventory Source
 11. Wholesale2B
 12. AliExpress

Amazon Dropshipping iş modelinde temel kilit oyuncular şunlardır: Tedarikçi, dropshipper/perakendeci (siz) ve müşteri. Dropshipping modelinde tedarikçinin temel görevi şu şekilde tanımlanabilir: Bu iş modelinde üreticinin rolü, ürün üretmek, envanteri tutmak, ürünleri deopshipping yapan kişi adına müşterilere sevk etmek, gerektiğinde ürünleri değiştirmek.  Amazon dropshipping modelinde tedarikçiler, toptancılara ve perakendecilere satmak için ürünler hazırlar. Tedarikçilerden mal satın alabilirsiniz, ancak yüklü mal satın alırsanız, potansiyel olarak bir risk de yükselmiş olur.

 

ilgili:  Fırsat ürün bulma rehberi: 2022’de Hayatınızı Değiştirebilecek Ürünleri Nasıl Bulursunuz?

Amazon Dropshipping Riskli mi?

Aslında Amz dropshipping işi, düşük riskli bir iş modelidir. Genel olarak maliyetleri göz önüne alırsak, yalnızca ödeme yapan müşterilere sattığınız ürünler için tedarikçilere ödeme yaparsınız. En önemli gider kaleminiz budur. Bunun dışında, üretim yapma, envanter tutma, satılmayan envanteri koruma maliyetleri ve ürünlerin ambalajlanması gibi bir takım maliyetlere katlanmak zorunda değilsiniz.

Amazon Dropshipping Riskli Mi

 Depolama ve bu işler için gerekli işçi maliyetleri de söz konusu değildir. Mesai saatleri dışında, akşamları ve hafta sonları da kendi stoksuz satış işinizi kendi başınıza başlatabileceğiniz için Amazon dropshipping girişimciliği harika bir iş olabilir sizin için. Satışını yapmayı planladığınız ürünlerin bulunup listelenmesi, siparişlerin işlenmesi söz konusu olduğunda bu işlere hemen her gün istikrarlı bir şekilde zaman ayırmanız gerekebilir. Bununla birlikte, yukarıda bahsettiğimiz iş kalemlerinin bir çoğu (uygun ürün bulma, ürünlerin listelenmesi, sipariş işleme adımları) otomatik olarak yapılacaktır. Diğer bir ifadeyle Amazon’da satış yapmak için kullanmak durumunda olduğunuz yazılım programları aracılığı ile bir düğmeye tıklanarak yapılabilecek işlerdir.Tüm bunlar göz önüne alındığında  dropshipping iş modelinde fırsatları sonsuzdur. Yalnızca ilk adımı atacak cesaret ve girişimci ruha ihtiyaç duyarsınız.

Amazon Dropshipping Para Kazandırır mı?

Bu sorunun cevabı: evet. Şu anda birçok başarılı dropshipping girişimcisinin kazandığı gibi, Siz de Amazonda satış yaparak  para kazanabilirsiniz. Yukarıda da söylediğimiz gibi, Amazon’da dropshipping yapmak, kâr potansiyeli olan ürünleri bulmanızı ve bunları kârlı bir şekilde satmanızla ilgilidir. Amazonda ürün satmaya motive olup başladığınızda, promosyon ve pazarlamaya daha fazla zaman ayırmanız da gerekecektir. Bunun sonucunda daha fazla kâr elde etmeniz mümkün hale gelecektir.

Amazon Dropshipping Para Kazandırır Mı

ilgili: Etsy dropshipping nasıl yapılır?

Hayatın her alanında olduğu Amazon’da satış yapmak için de oldukça yoğun çalışma yapmanız gerekecektir. Ancak şu kadar var ki, harcadığınız zamanın ve paranın karşılığını alacaksınızdır. Gerçekçi olmalısınız, dropshipping modelinde işinize zaman ayırmazsanız, asla tatmin edici bir şekilde ödüllerini alamazsınız. İstatistikler gösteriyor ki, girişimcilerin Amazon’da satıştan vazgeçmesinin nedenlerinden biri, tutarlı ve istikrarlı bir şekilde zaman ayırmamak ve azim eksikliğidir. “No pain, no gain” sözünde de vurgulandığı gibi Amazon’da bir mağaza kurmak, ürünleri listelemek, fiyatlandırma stratejisine karar vermek zaman alır. Emek vermezseniz hiçbir şey olmaz.

Amazon Dropshipping Artıları ve Eksileri

E-ticaret modellerinden biri olan Amazon dropshippingin, bir takım avantajları ve dezavantajlara sahip. Amazon dropshipping iş modelinin sizin için doğru seçenek olup olmadığını değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken bir takım potansiyel artıları ve eksileri aşağıda görebilirsiniz.

Amazon Dropshipping Artıları Ve Eksileri

Amazon’da Satış Yapmanın Olası Artıları Şunlardır:

Maliyet avantajı: Öncelikle, ürünleri üretmediğiniz ve depolamadığınız için, Amazon’da stoksuz satış, bir depolama tesisi bakımı çalışan istihdamı gibi genel maliyetleri düşürme potansiyeline sahiptir. Minimum sermaye avantajı: Minimum yatırımla bir iş kurmak isteyen girişimciler, siparişleri işlemek için tesislere veya kaynaklara yatırım yapmaları gerekmediğinden dropshipping yapmaya yönelebilir.

ilgili: Adım Adım Türkiye’den Amazon FBA Deposuna Ürün Gönderme Rehberi 2022

Kendi alan adınızda, Amazon gibi bir mağaza veya sosyal medya kanalları veya yukarıdakilerin tümü aracılığıyla satış yaparken işletmeniz için Amazon dropshippingi kullanabilirsiniz. Amazon Dropshipping, operasyon konumunuz ne olursa olsun siparişleri yerine getirmenize olanak tanıyarak her yerden çalışma imkanı sunar.

Amazon dropshipping hakkında “Sık Sorulan Sorular”

Amazon Droshipping Riskli mi?

Her satış modelinde olduğu gibi bir takım riskleri vardır. Örneğin sattığınız bir ürün iade edilirse kargo ve komisyon maliyetlerini geri alamadığınız durumlar olabilir.

Kimler Amazon’da dropshipping yapabilir?

Vergi numarası, e-posta adresi, banka hesabı ve kredi kartı kullanan herkes Amazon’da dropshipping yapabilir.

Amazon Dropshipping için ne kadar sermaye lazım?

Kredi kartınız aracılığı ile çalışacağınızdan, neredeyse sıfır sermaye ile başlamak mümkün. Düşük fiyata aldığınız ürünü karla satarsanız tek sorun son ödeme tarihinde kredi kartı borcunu ödeyebilecek durumda olmaktır.

Amazon dropshipping’e izin veriyor mu?

Evet, Amazon mağazanızda stoksuz satış politikasına uyduğunuz sürece izin veriyor. Amazon mağazanızda stoksuz satış hizmetlerini kullanmak için şunları yapmalısınız:

Amazon dropshipping yapanlar ne kadar kazanıyor?

Ayda 1.000 ila 50.000 ABD Doları arası kazanabilirler. Her dropshipper’ın geliri değişse de, işini ciddiye alan Amazon dropshipperlar ayda 1.000 ila 50.000 ABD Doları arasında kazanabilir. Bunun için yüksek talep ve ve düşük rekabetin olduğu ürünler tercih etmelisiniz.

En zengin dropshipper kim?

En İyi Dropshipper: Irwin Dominguez Dropshipper olarak 8 ay içinde 1.000.000 $ kâr eden San Diego’dan Irwin Dominguez

Amazon Dropshipping’de başarılı olmak ne kadar zaman alır?

Dropshipping mağazanıza her zaman gerçek bir mağaza gibi yaklaşmak zorundasınız. Yeni başlayan biriyseniz, altı aydan önce para kazanmayı beklemeyin ve bu 6 ayı da geçebilir. Ama ciddiye aldığınız ve çalışmaktan vazgeçmediğiniz sürece dropshipping ile para kazanmanız mümkün

Dropship yapmaya değer mi?

Evet, düşük sermayeli bir iş yapmak istiyorsanız, dropshipping yapmaya değebilir. “Dropshipping” kelimesini arayan girişimcilerin sayısı, sadece birkaç yıl içinde katlanarak arttı ve artmaya devam ediyor. Başarı, doğru ürünleri seçmekte, kâr marjlarını korumakta ve doğru tedarikçileri bulmaktan geçiyor.

Adım adım Dropshipping nasıl yapılır?

Bir müşteri dropshipping mağazanızdan ürün satın aldığında, üçüncü taraf bir tedarikçi ürünü doğrudan müşteriye gönderir. Müşteri sizin belirlediğiniz fiyatı öder, siz tedarikçi maliyetlerini ödersiniz, kalan ise kazancınızdır. Ürün maliyetine girmediğiniz bir iş modelidir.

Yeni başlayanlar için, Dropshipping’e nasıl başlayabilirim?

1-Satış yapmak için ürünlerin nerede listeleyeceğinizi seçin. … 2-Uygun maliyetli ve güvenilir tedarikçi araştırın. 3-Ürün ve pazar analizi yapın. 4-Karar verdiğinizde hedef pazarda ürünlerinizi listeleyin. 5-Siparişleri karşılayın ve tedarikçinize bildirin. 6-İşinizi otomatikleştirin.

2022 dropshipping yapmaya değer mi?

Dropshipping hala kazançlı mı? 2022 için kesinlikle evet diyebiliriz. Aslında, insanlar AliExpress gibi platformlardan satış yapmaktan vazgeçtikçe, daha da popüler hale geldi. E-ticaret yapmak isteyenler için mükemmel bir seçenek.