Becommer.com

Tüm Detayları ile Amazon Retail Arbitrage Nedir? Nasıl Yapılır 2023

Basitçe söylemek gerekirse, Amazon Retail Arbitrage (perakende arbitrajı), bir kişinin bir perakendeciden bir ürün satın alması ve ürünü başka bir perakendeci aracılığıyla kârla satmasıdır. Yazımızın kalanında perakende arbitrajı olarak isimlendireceğimizi belirtmeliyim.

Amazon Retail Arbitrage nedir?

Perakende-Tahkim-Nedir-Becommer

 

Amazon’daki birçok üçüncü taraf satıcı, perakendecilerin ve üreticilerin neden olduğu piyasa verimsizliklerinden yararlanmak için perakende arbitrajını kullandı. Örneğin, bir perakendeci çok fazla ürün sipariş etmiş olabilir ve yeterince hızlı satmadığından, ürünü raflarından daha hızlı kaldırmak için fiyatı düşürmeye karar verebilir. Ya da belki bir ürün, bir üretici tarafından üretimine son verilmiş ve perakendeci tarafından onaylanmıştır, ancak ürün için hala önemli bir pazar talebi bulunmaktadır. Yeterince talep olduğunda, üretimi durdurulan bir ürünün fiyatı hızla fırlayabilir ve bilgili bir üçüncü taraf satıcı, kâr elde etmek için bundan yararlanabilir.

ilgili: A’dan Z’ye Amazon FBA Rehberi; Amazon FBA nedir, ne satılır, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

İlk bakışta bu modelin mantıklı olmadığı görünebilir. Sonuçta, fiyat sadece basit olarak sizin gözünüzde fiyat değil mi? Ancak fiyatlar perakendeciden perakendeciye, hatta konumdan konuma önemli ölçüde değişebilir. Yaşadığınız yerde veya bir mağazada bir üründe harika bir fiyat bulabilmeniz, ürünü kendi bölgesinde bulamayan müşterilere online olarak daha yüksek bir fiyata satamayacağınız anlamına gelmez. Perakende arbitrajının işe yaramasının bir başka nedeni de, bazı müşterilerin online bir ürün satın almanın rahatlığı için küçük bir ekstra prim ödemeye istekli olmalarıdır. Ürünü bir mağazada daha ucuza alsalar bile, bir ayak işi yapma zorluğuyla uğraşmak zorunda kalmazlarsa, bazı müşteriler daha yüksek bir fiyat ödemeyi göze alacaktır.

Hatta konunun bir adım önüne geçerek genel anlamda Amazon Arbitrage nedir?  Ve dünyada en sık kullanılan sektörü nedir? Sorusunu cevaplandırarak biraz daha ufkunuzu açalım.

ilgili : Becommer eBay Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Shopify Danışmanlık Hizmetleri

Arbitraj fiyat farklılıklarından yararlanarak para, kıymetli maden, tahvil ve hisse senedi alıp satma işlemidir. Farklı piyasalarda aynı menkul kıymetler için farklı denge fiyatları oluşmuş olması durumunda, menkul kıymetlerin ucuz olduğu piyasadan alınarak daha pahalı olduğu piyasada satılmasıdır. Buna çok basit bir örnek vermek gerekir ise;  Hollanda’da 1 Euro10 TL’den satılıyor, Portekiz’de ise 1 Euro 11,50 TL’den satılıyor diyelim. Yatırımcının İnternet yoluyla Hollanda’dan 10 TL’ye 1000 Euro alıp hemen Portekiz’de 1000 Euro’yu satmasına denmektedir. Aynı zaman da bu işleme yer arbitrajı denir.

 

 

Amazon FBA ve Retail Arbitrage Yapmak

Fulfillment By Amazon’un (Amazon FBA) doğası, perakende arbitrajı yapmak isteyen üçüncü taraf satıcılar için çok uygundur. Her şeyden önce, siparişleri evinizden veya başka bir yerden kendi başınıza yerine getirmekle karşılaştırıldığında, FBA ile depolama alanı ile sınırlı değilsiniz, yani teorik olarak istediğiniz kadar ürün satabilirsiniz. Kârla satabileceğinizi bildiğiniz bir üründe çok şey bulursanız, satmalarını beklerken öğeleri saklamak için yer bulma endişesi olmadan koşulların izin verdiği kadar çok birim satın alabilirsiniz.

ilgili: Amazon FBA ve Dropshipping rehberi 2022

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

Amazon, müşteri hizmetlerinin yanı sıra tüm sipariş karşılama lojistiği ve nakliye ayrıntılarını da yönettiğinden, perakende arbitrajı için FBA‘yı kullanarak zamandan, güçlükten ve paradan tasarruf edersiniz. Ayrıca, ürünlerinizin Amazon Prime’a uygun olması ve iki günlük ücretsiz gönderim, parmaklarınızın ucunda aktif bir müşteri tabanına sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu nedenle, birçok üçüncü taraf satıcı için FBA ve perakende arbitrajının el ele gitmesi şaşırtıcı değil.

Perakende Arbitraj Yasal mı?

Perakende arbitrajı ABD ve İngiltere’de yasaldır. ABD Yüksek Mahkemesi, ürünler yasal olarak elde edildiği sürece bir perakendecinin ürünlerini yeniden satmasını engelleyemediğine karar verdi.Ancak, sahte ürünler tedarik etmekten ve yalnızca yetkili satıcılar aracılığıyla satılacak markalı ürünler
satmaktan kaçınmalısınız.

Perakende Arbitraj İle Ticaret Arbitajı Arasındaki Fark Nedir?

Perakende arbitrajı, outlet mağazaları ve perakendeciler gibi geleneksel fiziksel mağazalardan mal satın almak ve Amazon gibi başka bir pazarda ödediğinizden daha fazla paraya yeniden satmaktır. Perakende arbitrajı, gerçekten bir ürün üzerinde bir uygunluk ve kar bulmak ve onu ödediğinizden daha fazla bir fiyata satmak ve ardından aradaki farkı kasanıza eklemekle ilgilidir.

Benzer olmakla birlikte, perakende arbitrajı, ticaret arbitrajı ile aynı şey değildir. Ticaret Arbitajı ise farklı maliyetlerden kâr elde etmek için birbiriyle ilişkili iki hisse senedini veya diğer varlık türlerini değişen piyasalarda iki farklı fiyattan alıp satma uygulamasıdır.

Amazon Retail Arbitrage Nasıl Çalışır?

Perakende arbitrajı, birçok farklı pazarda araştırma yapmanızı ve belirli bir ürünün maliyetini karşılaştırmanızı gerektiren bir sistemdir. Yerel bir toptancı gibi bilinmeyen bir yerde büyük bir indirim bulursanız, bir ürünü toplu olarak satın alabilir ve ardından her bir ürünü çevrimiçi olarak daha yüksek bir fiyata yeniden satabilirsiniz. Herkesin sizinle aynı yerel toptancıya erişimi olmadığından, fırsattan siz yararlanırsınız.

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Herkes perakende arbitrajına girebilir. Amazon, üçüncü taraf satıcıların kendi ürünlerini sergileyip satabilecekleri ve Amazon’un geri kalan her şeyi halledeceği bir platform olan Amazon Lojistik’i sunuyor. Malları şirketin sipariş karşılama merkezlerinde depolayacak ve satılan her bir ürün için envanter ve sipariş karşılama ücretleri gibi birkaç ücret ödeyeceksiniz. Amazon, profesyonel bir satıcı hesabı için aylık belirli bir ücret ve ayrıca her satışta genellikle %8 ila %15 arasında değişen bir sevk ücreti alır.

 

 

Siz ücretleri ve envanteri izlerken Amazon’un ürünlerinizin, iadelerin ve müşteri hizmetlerinin nakliyesini gerçekleştirdiği bir işletme olarak kullanabilirsiniz. Hissedarlara 11 Nisan 2019 8-K mektubuna göre, 2018’de üçüncü taraf satıcılar Amazon’un fiziksel büyüme ürünü satışlarının %58’ini oluşturuyordu. Karşılaştırma için 1999’da üçüncü taraf satışları sadece %3,3’tü.

Amazon, perakende arbitrajına katılabileceğiniz tek platform değil. Toptancılardan, outlet mağazalarından, perakendecilerden ve ürün satan diğer yerlerden satın alabilir, ardından bunları Craigslist ve eBay gibi kuruluşlarda da satarak kar elde edebilirsiniz.

ilgili: En güncel eBay Satış Rehberi: Ebay Yapmanın avantajları! Nereden Başlarım? Nasıl yaparım?

İlgili: Becommer Amazon Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Birçok perakendeci her üründen yalnızca belirli bir miktar taşıdığından, alışveriş yapanların çoğu sabırsızlıkla bekledikleri harika indirimli ürünleri kaçırıyor. Hayal kırıklığına uğrayan müşteriler, genellikle indirim sezonunda kaçırdıkları ürünleri bulmak için internetteki diğer web sitelerine yönelirler, ancak bu ürünlerin yüksek oranda fiyatlandırılmış olduğunu görürler. Yeni bir oyuncak veya elektronik cihaz gibi ürünü gerçekten istiyorlarsa tabi ki daha yüksek bir fiyata satın alabilirler. İşte o zaman perakende arbitrajından büyük bir kâr elde etme şansını yakalamışsınızdır.

 

 

Amazon Retail Arbitrage’nin Avantajları

Genel olarak perakende arbitrajı, işinizi özel etiketli bir ürünle başlatmaya kıyasla Amazon’da üçüncü taraf satıcı işletmenizi kurmak için daha hızlı, daha basit ve daha düşük riskli bir seçenek sunar. Yerleşik ve bilinen markaların ürünlerini sattığınız için, potansiyel müşterileri sattığınız şeyi istediklerine ikna etmek için çok fazla zaman ve para harcamanıza gerek yok. Ürünü satın alır almaz Amazon’a gönderip satmaya başlayabileceğiniz için, işinizi kurmak çok daha hızlı olabilir. Bunu, özel etiketli bir ürün satmanın getirdiği çok daha uzun artış süreleriyle karşılaştırın. Özel etiketli bir ürün oluşturmaya yönelik hemen hemen her ilk adımın tamamlanması, ürün araştırmasından üretici bulmaya, logo ve ambalaj tasarımına, ürün imalatına ve ardından fabrikanın bulunduğu yerden nakliyeye kadar çok fazla zaman alabilir. En iyi durum senaryosu ve mümkün olan en hızlı geri dönüşle bile, özel markalı bir ürün satmak, perakende arbitrajıyla karşılaştırıldığın da olabildiğince hızlı para kazanmaya başlayacağınız anlamına gelmez. Bu nedenle, özel markalı bir ürün tipik olarak çok daha fazla kar potansiyeline sahip olsa da, perakende arbitrajı Amazon platformunu öğrenmenin ve hemen para kazanmaya başlamanın daha iyi bir yolu olarak görünüyor.

Amazon Retail Arbitrage’ın bir başka avantajı da işinizi hemen hemen her bütçeye göre kurabilmenizdir. Amazon ile daha büyük envanter hacimlerine sahip olmak, satın alma kutusunu daha aktif kullanmada size avantajlar sağlayabilirken, yeniden satmak için satın aldığınız ürünler önemli kar marjı potansiyeline sahip olduğu sürece, minimum ön yatırımlarla bile işinizi devam ettirebilirsiniz.

 

Amazon Retail Arbitrage’ın Dezavantajları

Amazon Retail Arbitrage  yöntemi kullanan herhangi bir üçüncü taraf satıcı, iş modeliyle birlikte gelen bazı riskler ve zorluklar olduğunu bilir. En büyük genel risk, işletmenizin yalnızca yeniden satmak için sizin envanter elde etme yeteneğiniz kadar başarılı olabilmesi ile aynı orantıdadır. Her zaman ilk satın alma hamlesinden mahrum kalacak ve  sadece size sunulan envanter ve fırsatlarla sınırlı kalırsınız.

Amazon, platformlarında yeniden satışa uygun ürünleri bulmayı da zorlaştırıyor. Pek çok marka artık “Özel izne”, yani üçüncü taraf bir satıcının o markadan bir ürün satmak için onay alması ve/veya bir ücret ödemesi gerekir. Ayrıca, büyük perakendeciler, tek bir müşterinin satın alabileceği birim sayısına sınırlamalar getirerek, Amazon’da yeniden satmaya değer hale getirmek için ihtiyaç duyacağınız miktarı elde etmeyi çok daha zor hale getiriyor.

Perakende arbitrajı ile birlikte gelen oldukça önemli bir zaman yatırımı da var, çünkü büyük fırsatların izini sürmek ciddi bir sabır ve avlanma zamanı gerektirebilir. Ya bölgenizdeki binlerce yerel mağazayı ziyaret ediyorsunuz ya da fırsatlar için interneti araştırıyorsunuz, ancak her iki durumda da zaman büyük bir faktör sizin için.

 

Retail-Arbitrage-Becommer

 

Amazon Retail Arbitrage Ürün Bulma Teknikleri

Retail Arbitrage için işe yarayan ürün bulmak söz konusu olduğunda, iki temel seçeneğiniz vardır – harika fırsatlar bulmak için yaşadığınız yerel mağazaları arayabilir veya online fırsatlar aramak için zaman harcayabilirsiniz.

Her iki yaklaşımın da artıları ve eksileri vardır. Yerel mağazaları aramak, fiziksel olarak evinizden çıkmak ve mağazanın raflarını görsel olarak taramak anlamına geldiğinden biraz daha uzun sürebilir. Ancak, bu yaklaşımla hiper yerel bir pazarın avantajına sahip olduğunuz için bazı harika fırsatlar bu şekilde bulunabilir. İşletme ne kadar küçük ve yerel olursa, online olarak büyük bir kârla satabileceğiniz gerçekten harika fırsatlar bulma potansiyeliniz o kadar büyük olur. Ülke çapındaki daha büyük zincirler bazen belirli bir yere özgü indirimli fiyatlar sunar, ancak mağaza ne kadar büyükse bunun gerçekleşmesi o kadar az olasıdır. Ayrıca, büyük zincirlerin zaman zaman tek bir müşterinin satış ürünleri için satın alabileceği birim sayısı üzerinde bir sınırı olabilir; bu, yerel olarak sahip olunan küçük bir işletmede nadiren karşılaşacağınız bir şeydir.

Yeniden satmak için online olarak ürünler aramak, evinizin rahatlığında yapılabileceğinden ve bir mağazaya gitmek için zaman ayırmayı veya indirimler için koridorları görsel olarak taramayı gerektirmediğinden kesinlikle daha uygundur. Ancak, online aramalarda, yerel fiyatlandırmanın iyi avantajını kaybettiğinizi ve özellikle daha büyük online mağazalardan satın alabileceğiniz ürün sayısında sınırlamalarla karşılaşma olasılığınız olduğunu sakın unutmayın.

 

 

Amazon Retail Arbitrage İçin Potansiyel Ürün Analizi  

İster online ister bir mağazada satılabilir ürün arıyorsanız, bir ürünün sunduğu kâr potansiyelini hızlı bir şekilde değerlendirmek için bir keşif uygulamasına (Scoutify veya Profit Bandit gibi) erişmek isteyeceksiniz. Ayrıca, bazen uygulamalar biraz güncelliğini yitirmiş veya yanlış olabileceğinden, doğrudan Amazon’daki fiyat ve satış sıralaması bilgilerini iki kez kontrol etmenin de zararı olmaz diye düşünüyorum.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Bir öğeyi olası arbitraj için analiz ederken, öncelikle öğenin Amazon’da izinli bir kategori veya izinli marka kapsamına girmediğinden emin olmalısınız. Amazon Satıcı Uygulamasını Android veya iPhone’a indirin ve daha fazla analize tabi tutmadan önce her zaman bir öğenin kısıtlanıp kısıtlanmadığını kontrol edin.

Eğer ürün kısıtlanmamışsa, arbitraj için iyi bir aday olup olmadığını belirlemek için iki temel metriğe bakmalısınız:

  1. Satış Marjı Potansiyeli: Genel bir kural olarak, Amazon’da satın aldığınız fiyatın yaklaşık 3 katına satabileceğiniz ürünleri denemek ve bulmak istersiniz. Bu genellikle FBA ücretlerini karşılar ve  size sağlıklı bir kâr bırakır.
  2. Satış Sıralaması: Satış sıralaması ne kadar yüksek olursa, bir ürün genellikle o kadar hızlı satılır. Bu nedenle, istediğiniz kadar yüksek kar marjı potansiyeline sahip olmayan, ancak satış sıralaması yüksek bir ürün bulursanız, ürün için talep yüksek olduğu için yine de göz önünde bulundurmak için iyi bir aday olabilir. Er ya da geç satma olasılığı yüksektir (aynı zamanda maliyetli depolama ücretlerinden kaçınmanıza olanak tanır).
  3.  

 

 

Amazon Retail Arbitrage Buy Bux Alma

Retail Arbitrage ile karşı karşıya olduğunuz en büyük zorluklardan biri satın alma kutusunu kazanmaktır. Diğer satıcılar sizinle aynı ürünleri sattığından, Amazon, bir müşterinin “ Sepete Ekle veya Tek Tıkla Şimdi satın al “ düğmesini tıklaması durumunda hangi satıcının satın alma kutusunu “kazanacağını” ve varsayılan satıcı olacağını belirlemek için bir algoritma kullanır.

Satıcı ve Ürün Uygunluğu

Satın alma kutusu değerlendirmesine katılmadan önce, bir satıcının rekabet etmeye uygun olması gerekir. Yalnızca Amazon Profesyonel Satıcı hesabı olan satıcılar, satın alma kutusu uygunluğuna hak kazanır. Amazon’un ürün satın alma kutusunun uygunluğunu belirlemek için kusurlu sipariş oranı, iptal oranı ve geç gönderim oranı gibi birkaç farklı performans ölçümü de vardır. Amazon’un performansınızı doğru bir şekilde değerlendirmesi için her kategorinin yeterli sipariş hacmi eşiği olduğundan, sipariş hacminiz de uygunluk açısından önemli bir faktördür.

ilgili: Amazon Bireysel ve Profesyonel Hesap: Hangisi Size Uygun? İki Hesap Arasında ki Fark?

 

Amazon Retail Arbitrage İçin BuyBox Kazanma Stratejileri

Satın alma kutusunu kazanma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilecek birkaç strateji vardır. Rekabetçi kalabilmek için bu alanlarda elinizden gelen her şeyi yaptığınızdan emin olun.

  • Rekabetçi Fiyatlandırma

Rekabetçi bir fiyat sunduğunuzdan ve diğer satıcıların sizi kolayca alt etmeyeceğinden emin olmanız gerekir. Amazon her zaman müşterilerine en iyi teklifi vermek ister ve daha düşük, daha rekabetçi olanı tercih eder.

  • Prime ve Ücretsiz Gönderim

Prime üzerinden ücretsiz kargo ile sunulan ürünleri olan satıcıların satın alma kutusunu kazanma olasılığı daha yüksektir.

 

Amazon, performans ölçümlerinize dikkat eder ve müşteri hizmetleri önemlidir. Bu alanda rekabetçi kalmanın ve mükemmel müşteri hizmetinizi öne çıkarmanın harika bir yolu, müşterileriniz tarafından sağlanan Satıcı Geri Bildirimidir. Salesbacker gibi bir araç kullanarak, müşterilerinize sizden bir ürün satın aldıktan sonra otomatik olarak e-posta göndererek size Satıcı Geri Bildirimi sağlamalarını isteyebilirsiniz.

  • Stoğunu Her Zaman Mevcut Tut

Amazon, stokta ürünü olmayan bir satıcıya satın alma kutusunu vermez. Bu nedenle, elinizden geldiğince stok bulundurduğunuzdan emin olun.

Kısaca, perakende arbitrajına bir şans vermeye karar verirseniz, online platformunda kendi portföyünüzü düzenlerken pazarın ve kuralların sürekli değiştiğini bilmek önemlidir. Perakende arbitrajına dayalı bir iş kurmanın riskleri vardır ve işinizi kurmak veya hızla büyütmek artık eskisi kadar kolay değildir. Ancak dikkatli planlama ve çeşitlendirilmiş bir yaklaşımla, üçüncü taraf bir satıcı perakende arbitrajını kullanarak Amazon’da başarıya ulaşabilir.

İlgili: Becommer Amazon Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Unutmayın, doğru ya da yanlış cevap yoktur. Bu yazıdan kesin bir sonuç çıkararak bir eyleme geçmeden önce belirtmeliyim ki her şey aslında size, sezgilerinize, tecrübelerinize, sermayenize ve cesaretinize bağlıdır. Hepimizin farklı Amazon iş modelleri ve kaynak bulma konusunda risk toleransı var. Sizin için en iyi olanı yapmaya devam edin ve ara sıra farklı bir şey deneyin.