Becommer.com

Amazon’da Satış mı, eBay’de Satış mı? – 7 maddede Amazon vs eBay!

Amazon’da satış yapmak mı daha karlı, eBay’de satış yapmak mı? Online satış yapmayı düşünüyor, ancak nereden başlayacağınıza henüz karar veremediniz mi? O zaman bu makale tam size göre! 

 Amazon’da satış yapmak mı yoksa eBay’de satış yapmak mı daha karlı? 

Amazon’da mı yoksa eBay‘de mi satış yapmalıyım? Amazon mu eBay mi daha iyi? Amazon ve eBay kıyaslandığında, kazanan hangisi olur? Böyle bir durumda tercih yapmak gerçekten zor olabilir. Nitekim her ikisi de köklü ve dünya çapında nam salmış e-ticaret platformları olarak biliniyor. Her ikisi de dünyanın en iyi online alışveriş siteleri arasında yer alıyor.

Yine her ikisi de her yıl milyonlarca müşteriden milyarlarca dolar kazanıyor. Öyleyse, her iki platformun da hem deneyimli hem de yeni başlayanlara cazip gelen yanlarından bahsederek, hangi platformdan satış yapmanın daha iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olmaya çalışalım.

Ebay_Amazon_Karşılaştırma

İlgili: Amazon’da Nasıl Para Kazanılır ? İşte Size En İyi 13 Yolu!

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Ünlü ve bilindik markalardan alışveriş yapan hemen hemen herkes, eBay ve Amazon’u bilir. Ancak bundan 10 yıl öncesine kadar “Nerede satış yapmalıyım – eBay mi Amazon mu daha iyi?” gibi soruların söz konusu bile olamayacağı bir dönem vardı.

Peki neden? Doğrusunu söylemek gerekirse; eBay, muhtemelen o zamanlar böyle bir kıyaslamanın açık ara farkla kazananı olurdu. Çünkü uzun yıllar boyunca, online satış alanında en çok tercih edilen platform kuşkusuz eBay’di.

Fakat bu yalnızca, bu kadar popüler bir e ticaret platformuna dönüşmeden önce, şöhretin başlangıç noktası olarak bilinen eBay İkinci El Ürünler Pazarı için geçerli bir durum değildi.

Aynı zamanda eBay, minimum start up ​​maliyetleri ve platforma güven duyan hazır bir kitle, erişilebilir, ürünlerini hızlı bir şekilde piyasaya sürmek isteyen küçük işletmeler için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıydı. 

Bu arada ilk başlarda yalnızca kitap, video, bilgisayar yazılımı ve CD satın almak için tercih edilen Amazon, ürün yelpazesini daha fazla genişletti ve günümüze kadar, ürün çeşitliliği yönünden inanılmaz bir gelişme kaydetti. Artık logosundan da anlaşılacağı üzere, ürünleri A’dan Z’ye stoklayan devasa bir e ticaret merkezine dönüştü.

Dolayısıyla böyle bir rekabet karşısında, e-ticaret girişimcilerinin satış yapmak için eBay’in mi yoksa Amazon’un mu daha iyi olduğuna karar vermeleri gerçekten de zor.

Tahmin edebileceğiniz gibi, her iki platformun da eleştiriyi hak eden yönleri var. Dolayısıyla satıcılar, muazzam bir rekabet içindeymiş gibi görünseler de – ki büyük ölçüde de öyleler- burada dikkate alınması gereken temel farklılıklar da söz konusu.

Peki sizce, ürünlerinizi satmak için bu iki e-ticaret devinden hangisini seçmek daha mantıklı? Buna nasıl karar verirsiniz?

İşte bu makalede ele almaya çalışacağımız sorulardan bazıları şöyle:

 • eBay ve Amazon arasındaki fark nedir?
 •  Amazon’da satış yapmak mı yoksa eBay’de satış yapmak mı daha iyi?
 • Amazon ve eBay’de satıcı ücretleri nasıl?
 • Her iki platformun sahip olduğu topluluklar hangileridir?
 • Amazonda, satıcılar için daha büyük bir rekabet ortamı mı var?
 • Alıcılar eBay’e veya Amazon’a güveniyor mu?
 • Amazon ya da eBay’de satış yaparak çok para kazanabilir miyim?
 • Amazon ve eBay’de ne satabilirim?

ilgili:Amazon’da ne satılır, Amazon’da en çok satılan ürünler

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

 •  Amazon’da satış mı yoksa eBay’de satış mı daha kolay?
 • Alıcılar eBay mi yoksa Amazon satıcılarına mı daha çok güveniyor?
 • eBay’de satış yapmanın artıları ve eksileri neler?
 • Amazon’da satış yapmanın artıları ve eksileri neler?

İlgili: Amazon Lojistik Ve Operasyon Modelleri; FBA, FBM

Amazon ve eBay arasındaki fark nedir?

İlk olarak, eBay ve Amazon arasındaki temel farklılıkları ele alarak başlayalım:

Amazon’dan farklı olarak, eBay yalnızca üçüncü taraf satıcılara olanak sağlar. Bireysel satıcılardan veya işletmelerden gelen ürünler, açık artırma formatında veya sabit fiyat şeklinde listelenir. Dolayısıyla bu da satıcılara önemli bir avantaj sağlar. Şöyle ki; burada doğrudan eBay’in kendisi ile bir rekabet söz konusu değil. Çünkü eBay, satıcılara sadece pazar ortamı sağlar.

Amazon ise, kendi ürün yelpazesindeki ürünlerin satışının yanı sıra, genellikle özel etiket satıcıları olan üçüncü taraf satıcıların ürünlerini de pazara taşır. Yani burada ekstradan kendinizi Amazon Essentials ile de rekabet eder halde bulursunuz.

Ayrıca burada açık artırma olanağı yoktur. Bu nedenle platformda bulunan tüm ürünler standart bir perakende sitesinde olduğu gibi, sabit bir fiyat üzerinden satışa sunulur.

1. Amazon’da Rekabet

Tam olarak öyle değil! Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; Amazon’un kendi markası olmasına rağmen, bu açıdan bakıldığında eBay’de daha düşük bir rekabet ortamı var denebilir. Ancak her iki platformda da illa ki rekabet olacak. Çünkü bu, iş dünyasının doğasında var olan bir gerçek.

Bazı satıcılar, alıcıları çekmek ve sürümden kazanmak için düşük fiyatlar verirken, diğerleri miktardan ziyade kalite bazlı satış yapmak isterler ve bunun için aynı veya benzer ürünlere daha yüksek fiyat verir. Nerede satış yaparsanız yapın, bu her zaman karşınıza çıkar.

 1. Turun Kazananı: eBay (kendine ait markalı ürünler satmadığı için)

İlgili: Amazon’da Başarılı Olma Rehberi 2022

2. Alıcılar, eBay veya Amazon’dan Hangisini Tercih Ediyor?

 

Hangisi Daha Iyi? Amazon'da Satış Mı, Ebay'de Satış Mı? - 7 Maddede Amazon Vs Ebay!

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki eBay ve Amazon müşterileri birbirinden oldukça farklı. Her iki sitenin de büyük bir erişim ağına sahip olduğu inkar edilemez. Ancak özelliklerini incelediğimizde, her iki platformun kitlesinin de birbirinden oldukça farklı olduğunu görüyoruz. Her iki ekosisteminde uluslararası bir piyasası var.

Amazon’un dünya çapında 14 pazar yeri varken; eBay’in 23 küresel sitesi var. Amazon bu 14 pazar yerinden, her ay 197 milyondan fazla ziyaretçi alıyor. Bir yıl için düşündüğümüzde, bu rakam 2,3 milyarı geçiyor.

eBay’in aktif kullanıcı sayısı 180 milyondan fazla ve bu kitle yaklaşık olarak, günlük 2 milyar işlem gerçekleştiriyor. Bunun yanında eBay’in yıllık satış gelirinin yarısından fazlası, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki 60 milyon kullanıcısından geliyor ve bu noktada küresel erişim açısından Amazon’dan ayrılıyor.

Kullanıcılara yönelik yapılan demografik araştırmalar, ortalama bir Amazon müşterisinin 45 ila 54 yaşları arasında, evli, çocuklu ve üniversite mezunu olduğunu ortaya koyuyor. Yine bu araştırmalarda, Amazon alıcılarının daha zengin olduğu görülüyor. 

Bununla birlikte, eBay kullanıcılarının demografik yapısı incelendiğinde de karşımıza oldukça şaşırtıcı veriler çıkıyor. Şöyle ki; eticaret devi, %57 erkek ve %43 kadınlardan oluşan bir kitleye sahip. Bu kitlenin en büyük kısmını ise %32 ile, 35-49 yaş aralığında olanlar oluşturuyor. Ancak, bu rakamların sizin için bir şey ifade etmesi için ulaşmak istediğiniz kitleyi iyi tanımanız gerekiyor.

Nitekim hedef kitlenizi belirlemek, aradığınız kişilerin bu pazar yerlerinde halihazırda aktif olup olmadığını ve hedef kitlenizin ağırlıklı olarak hangi pazar yerlerini kullandıklarını belirleme imkanı sağlar. Ayrıca göz ardı etmemeniz gereken bir diğer husus da alıcıların bir kısmının gerçekten de kullandıkları platforma sadık olduğu gerçeğidir.

Bahsettiğimiz bu kitleden bazıları, yalnızca Amazon’da alışveriş yapar ve herhangi bir eBay satıcısından herhangi bir şey satın almayı asla düşünmez. Sıkı eBay alıcısı olan diğer grup ise, Amazon’daki ürünlerin muhtemelen daha pahalı olduğuna inanıyor! Peki, satıcılar açısından bakıldığında, tüm bunlar doğru olabilir mi?

İkinci turun kazananı: Berabere. (Platforma bağlılık, alıcı kitlenin kişiliğine bağlı olarak değişiklik gösterir.)

3. eBay veya Amazon’da Satış Yaparak Para Kazanabilir miyim?

eBay’de 10£ sabit fiyattan bir ürün satıyorsanız ve kar marjınız %30 ise, satış başına 3,00£ kazanırsınız. Ve tek üründen kayda değer bir kazanç elde etmek için çok fazla miktarlarda satmanız gerekecek.

Bununla birlikte, eBay’i tercih eder ve ürününüzü açık artırmada listelerseniz, teklif verenlerin insafına kalırsınız ve satmak istediğiniz fiyat olan 10£’ya ulaşamayabilirsiniz. Öte yandan, 10£’nun üzerinde de bir fiyat alabilirsiniz. Ama Amazon’da öyle değil!

Burada her zaman sabit bir fiyatla listeleyeceksiniz ve böylece kârınız ne kadar olacağını her zaman bileceksiniz ve her zaman bu ürünüzü 10£’dan satacaksınız. Bu nedenle her iki platform tarafından sunulan sabit fiyat modeli bir ölçüde size güvence verir ve satışlarınızı ve kârınızı tahmin etmenize ve takip etmenize olanak tanır. Fakat sonrasında dikkate alınması gereken ücretler de var.

Genel olarak, eBay %10’luk sabit bir satış ücreti alır (bu, kategoriye göre değişir), ancak buna, PayPal aracılığıyla yapılan ödeme işlem ücretleri dahil değil. Bunlar genellikle ek bir %2,9 + 20p’dir. Amazon, %15 komisyon alır ve genellikle buna işlem ücretleri de dahildir . Ancak, FBA hizmetlerini kullanırsanız, ekstra ödemeniz gereken ücretler de olacak.

Ancak sorun şu ki; ne kadar para kazanacağınızı belirleyecek olan liste fiyatınız, birçok faktörü hesaba katmalıdır. Bu faktörlerden bazıları ise şöyle:

Ürün kalitesi: Yüksek kaliteli ve rakiplerinizden üstün ürünleriniz varsa, büyük olasılıkla daha yüksek bir fiyat talep edebilir ve bu fiyattan satabilirsiniz.

Rekabet: Rakipleriniz çok azsa veya hiç yoksa ya da ürününüz popülerse daha fazla satış yapabilirsiniz.

Benzersizlik: Ürününüzün benzeri yoksa ve rağbet görüyor, harika bir USP (Benzersiz Satış Teklifi)’ye sahipse veya herhangi bir nedenle öne çıkıyorsa, daha fazla satış yapabilirsiniz!

Marka bilinirliği: Amazon veya eBay’de mükemmel bir itibara sahipseniz, müşterilerinizin zaten güvenini kazanacağınız için ürününüz için daha yüksek bir fiyat talep edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Amazon kendi markalı ürünlerinizi satmak için harika bir platformdur.

Esasen yukarıdaki  maddelerin tümü hem eBay hem de Amazon için geçerlidir. Ürünleriniz için siteler arasında farklı fiyatlandırma seçebilirsiniz. Ancak sonuçta kazanacağınız para miktarı ürününüze, markanıza, kar marjlarınıza ve ne kadar iyi listelediğinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir!

Üçüncü Turun Kazananı: Markalaşma fırsatları ve nispeten daha ucuz ücretlerden dolayı Amazon (FBA hariç).

ilgili: A’dan Z’ye Amazon FBA Rehberi; Amazon FBA nedir, ne satılır, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

4. eBay ve Amazon’da Ne Satabilirim?

Amazon ve eBay’de bulunan kategorilere bakacak olursak; ikisi arasında bir takım, benzerlikler olduğu görülebilir. En belirgin şekilde, eBay’in Amazon kadar çok kısıtlaması yok. Amazon’daki 40 kategoriden 23’ü sınırsızdır ve yalnızca 12’si satış izni gerektirir.

Diğer kategoriler ise sezonla sınırlıdır – örneğin, noel döneminde oyuncaklar ve oyunlar ( genellikle standardın altındaki ürünlerde aşırı yoğunluğu önlemek için böyle bir sınırlama getirilir.)

eBay’de kısıtlı kategoriler yerine kısıtlı ürün listeleri bulunur. Dolayısıyla hangi platformda satış yapacağınıza karar vermeden önce, ürün veya kategorinizin kısıtlı ya da yasak olduğunu kontrol etmelisiniz.

Dördüncü Turun Kazananı: eBay, çünkü ürün seçeneklerinde daha az kısıtlama var

5. eBay’de mi Amazon’da mı Satış Yapmak Daha Kolay?

eBay’de, ürünlerinizi listelemek ve ödeme yapmak ve almak daha hızlı ve basittir. Birkaç dakika içinde listeleyebilir, listeleme biçiminizi seçebilirsiniz. Ürününüz satıldıktan sonra da eBay alıcılarının parası doğrudan PayPal hesabınıza gider ve daha sonra ihtiyacınız olduğunda manuel olarak çekebilirsiniz.

Amazon ise ödemeyi sizin adınıza alır, ancak doğrudan banka hesabınıza aktarmadan önce 14 gün boyunca tutar. Listeleme işi basit olsa da burada süreç uzundur.

Ayrıca satışın kolay oluşu ürününüze de bağlıdır. Genellikle yeni kıyafetler, bebek ürünleri, sağlık ve güzellik ürünleri, besin takviyeleri, fitness ürünleri ve oyuncaklar gibi kitlesel bir pazara hitap eden kaliteli ürünler Amazon’da popülerdir.

EBay’de ise satıcılar, düşük marjlarla ancak yüksek hacimlerde satılabilecek ürünlerin yanı sıra ikinci el veya benzersiz, sıradışı ürünleri de listeleyebilir.

ilgili: Adım Adım Türkiye’den Amazon FBA Deposuna Ürün Gönderme Rehberi 2022

İlgili: Becommer Amazon Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Burada asıl fark, Amazon’un FBA hizmeti ile ekstra avantaja sahip olması, tüm depolama, paketleme ve kargolama zorluklarını üzerine alması, inanılmaz derecede zaman ve emek tasarrufu sağlar. Tabii ki bunlar için, yazımızın ilerleyen kısmında da bahsedeceğimiz gibi, ekstra ücretler söz konusu olacak.

Beşinci Turun Kazananı: FBA hizmetinden dolayı; Amazon.

6. Alıcılar eBay’e mi yoksa Amazon Satıcılarına mı Daha Çok Güveniyor?

eBay, ne yazık ki birkaç yıl önce dolandırıcılara ev sahipliği yapmakla ün kazandı. eBay’deki uluslararası satıcıların sayısı da güveni tesis etmek için yeterli değil. Ancak eBay’e karşı “güven” yıllar içinde büyük ölçüde arttı. Çünkü eBay, ürünlerin ulaşmaması halinde, alıcıları koruyan bir politikaya sahip.

Kurallarına ve düzenlemelerine uyulmaması halinde ise Amazon, satıcılara karşı daha serttir. Askıya almalar sıklıkla yaşanır ve bu nedenle alıcı gözüyle bakıldığında, Amazon’a daha fazla güven duyulur. Alıcılar, şüpheli bir satıcının Amazon’da ürünlerini satışa hazırlaması durumunda, muhtemelen hızlı bir şekilde ilgilenileceğini biliyorlar. Kolay iade ve geri ödeme garantisinin yanı sıra; bu, Amazon’u eBay’in bir adım önüne geçiriyor.

Altıncı Turun Kazananı: Amazon (Daha güvenli bir satış platformu olduğu için)

7. Amazon ve eBay’de Satış Yapmanın Artıları ve Eksileri

Hangisi Daha Iyi? Amazon'da Satış Mı, Ebay'de Satış Mı? - 7 Maddede Amazon Vs Ebay!

Sonuç olarak; kazanan kim? Amazon mu eBay mi ?

Ne yazık ki, bu karşılaştırmada kesin bir kazanan yok!

Amazon güven, sadık müşteriler, daha düşük ücretler, marka bilinci oluşturma fırsatları ve FBA hizmetleri gibi açılardan iyi puan alırken; eBay rekabet gücü, daha düşük ücretler, sadakat ve daha az kısıtlama gibi maddelerde Amazon’dan daha üstün.

Sonuç olarak, ikisinden birini seçmek ya da yalnızca birinin kesin olarak daha iyi olduğunu söyleyebilmek çok zor. Nihayetinde her iki platformun da kendine özgü avantajları ve dezavantajları var.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

 

Kaldı ki, kendinizi yalnızca biriyle sınırlamak doğru olmaz. Ürünler açısından Amazon’un daha uygun görünmesi, eBay’de de satış yapamayacağınız anlamına gelmez.

Nitekim bu alanda çeşitlendirme, e-ticaretteki statünüzü birden çok kanala yayarak, gelir akışınızı koruma ve işinizi büyütme açısından önemli bir faktördür.

Sonuç olarak, nihai karar size ait; bu kararı işinize, stratejinize ve ürünlerinize bağlı olarak yalnızca siz verebilirsiniz.