Becommer.com

Tıklayın Sizi Arayalım

Tıklayın Sizi Arayalım


Amazon Bireysel ve Profesyonel Hesap Farkı nedir? 2023 Rehberi

Amazon Bireysel ve Profesyonel Hesap Seçimi

Sadık bir takipçi kitlesi oluşturan işletmeler için Amazon harika bir kaynak olabilir. Geniş bir yerleşik müşteri tabanı ile site, yeni işletmeler için mükemmel bir pazar yeri sağlar. Satıcılar, promosyon ve pazarlamaya büyük miktarda para harcamadan, hedef müşterilerle her ay pozitif nakit akışı getirebilirler. Amazon’da bir mağaza kurmak oldukça kolay olsa da, işletme sahiplerinin vermesi gereken birkaç karar olacaktır. Belki de en büyüğü, bireysel mi yoksa profesyonel bir satış planı mı seçeceğinizdir. Çoğu bulut tabanlı iş çözümünde olduğu gibi, profesyonel satıcılar daha kapsamlı özelliklere erişim için daha yüksek bir fiyat öder, ancak tüm yeni satıcılar bu özelliklerden yararlanamaz. Bu yazı, bir Amazon mağazası kuran işletme sahipleri için bu önemli ilk adıma karar vermenize yardımcı olacaktır.

 

Amazon Yourum

 

Yeni bir Amazon dropshipping ya da Amazon FBA satıcısı olarak vermeniz gereken ilk büyük kararlardan biri, kullanmayı seçeceğiniz satıcı planı türüdür. Şu anda iki tür Amazon satıcı planı vardır: bireysel ve profesyonel. Bu makale, Amazon bireysel ve profesyonel satıcı planlarının yanı sıra her birinin ücretlerini ve diğer özelliklerini tanımlar ve karşılaştırır. Birçok işletme için Amazon’da satış yapmak bir zorunluluktur. Ancak yine de bireysel satıcı mı yoksa profesyonel satıcı mı olmak istediğinize karar vermelisiniz. Aslında bu, Amazon’u kullanmaya başlarken yapmanız gereken ilk seçimdir. Her iki seçeneğin de artıları ve eksileri vardır. Doğru kararı vermenize yardımcı olmak için Amazon bireysel satıcı hesapları ile profesyonel satıcı hesapları arasındaki farkları açıklamak için bu yazıyı oluşturduk.

ilgili: Tüm Detayları ile Amazon Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır? 2022 Rehberi

ilgili: A’dan Z’ye Amazon FBA Rehberi; Amazon FBA nedir, ne satılır, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

 Hangisi size uygun ? Amazon Bireysel ve Profesyonel Hesap

Amazon Bireysel Satıcı Hesabı sizin için  uygun mu? Bireysel Satıcı Hesabı, aşağıdakiler için mükemmel bir çözümdür: Amazon, bireysel satıcılara birim başına 0,99 ABD doları ücret aldığından ayda 40 birimden daha az satmak istiyorsunuz. Mevsimlik satıcılar ve garaj karmaşasından kurtulmak veya sadece birkaç ürünü çevirmek isteyenler. Amazon bireysel satıcılarının, makalenin ilerleyen bölümlerinde ele alınacak olan satıcı merkezli özelliklere sınırlı erişimi olduğunu unutmayın.

Peki Amazon Profesyonel Satıcı Hesabı sizin için mi? Amazon’un satışını harika bir gelir kaynağı veya marka oluşturabileceğiniz bir yer haline getirmek istiyorsanız, Amazon profesyonel satıcısı istediğiniz seçenektir. Profesyonel bir Amazon satıcı hesabı, abonelik ücreti olarak aylık 39,99 ABD dolarıdır. Bu abonelik, birden fazla özelliğe erişmenizi sağlar ve bunlar daha sonra tartışılacaktır. Bu abonelik ücretini ödemek sizi birim başına 0,99 ABD doları ücret ödemekten kurtarır.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Endişelenmeyin, bir Amazon profesyonel satıcı hesabı oluşturmak istiyorsanız, size yardımcı olacak bazı ayrıntılı talimatlar bulacaksanız bu yazıda. Hemen hemen tüm iş araçlarında, değişen fiyat aralığında paketler mevcuttur. Daha yüksek maliyetli paketler, size daha düşük maliyetli olanlardan daha fazla özellik sunar. Amazon da farklı değil. Bireysel olmakla profesyonel satıcı olmak arasındaki temel fark, profesyonel satış planının daha pahalı olmasıdır. O halde yanıtlamanız gereken soru, ekstra özelliklerden yararlanıp yararlanmayacağınız ve bunların maliyetine değip değmeyeceğidir.

Amazon Profesyonel Satıcı Hesap Nedir?

Amazon üzerinden önemli satışlar görmeyi bekleyen satıcıların yanı sıra çevrimiçi satış yaptıkları yeri genişletmek isteyen köklü işletmelerin, profesyonel bir satıcı hesabı seçmeleri daha iyidir. Profesyonel bir satıcı olarak, işinizi yürütmenize ve envanteri yönetmenize yardımcı olacak raporlar, e-tablolar ve yayınlar dahil olmak üzere bir dizi araç alacaksınız. Envanter özellikleri, Amazon Lojistik‘i kullanıyor olsanız da veya kendi siparişlerinizi dolduruyor olsanız da gönderim sürecini kolaylaştırır. Ayrıca sipariş raporları ve siparişle ilgili feedler sayesinde siparişleri daha iyi yönetebileceksiniz. Ayrıca, çeşitli API işlevlerini gerçekleştirebileceğiniz Amazon Marketplace Web Hizmetine erişiminiz olacak.

ilgili : Amazon’da satış nasıl yapılır? Amazon satış ve e-ihracat rehberi

Amazon Profesyonel Hesap Ücretleri

Bir Amazon profesyonel hesabının aylık maliyeti 39,99 ABD dolarıdır. Ayrıca Amazon, sattığınız her ürün için bir sevk ücreti alacaktır. Bu, ya toplam fiyatın bir yüzdesi (nakliye ve hediye paketleri dahil) ya da belirlenmiş bir minimum miktar (hangisi daha büyükse) olacaktır. Toplam fiyatın yüzdesi kategorilere göre değişmekle birlikte yüzde 6 ile yüzde 51 arasında değişmektedir ve kategorilerin çoğunluğu yüzde 15 civarındadır. Kategoriler arasında minimum ücret 0,30 ABD dolarıdır. Bazı kategorilerin kapanış ücreti de 1,80$’dır. Bu kategoriler şunlardır: Kitap, müzik, bilgisayar ve video oyunları ve yazılımları, videolar ve DVD’ler, oyun konsolları.

ilgili: 2022’de Amazon’da Satacak Toptan Ürünler Nasıl Seçilir? Altın Öğütler

Amazon Profesyonel Satıcı Hesabı Nasıl Oluşturulur

Profesyonel bir Amazon satıcı hesabına kaydolmak için services.amazon.com adresindeki “Kaydol” düğmesini tıklayın. Başlamak için adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girin. Bilgilerinizi gönderdikten sonra (kaydı tamamlamamış olsanız bile) e-postanızın profesyonel bir satıcı hesabına bağlanacağını unutmamak önemlidir. Bu e-postayla bireysel bir satıcı hesabı oluşturamazsınız. Bu, bireysel bir satıcı hesabı isteseniz bile, en azından bir Amazon satıcısı olarak ilk ayınız için ödeme yapmanız gerekeceği anlamına gelir.

Peki Amazon Profesyonel Hesap Satıcısı Olmak Buna Değer mi?

Bir Amazon profesyonel satıcısı olmaya karar verip vermediğiniz, işletmenizin ihtiyaçlarına göre belirlenir. Bu hesap türünün çeşitli avantajları olabilir. Bir kere, çok sayıda ürününüz varsa hepsini aynı anda yüklemek istiyorsanız, bunu bir elektronik tablo kullanarak yapabilirsiniz. Bu, meşgul şirketler için değerli bir zaman tasarrufu sağlayabilir – ancak nadiren satılık yeni ürünleriniz varsa daha az önemlidir. Diğer bir avantaj da, nakliye ücretleriniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızdır. Bireysel satıcıların aksine, kendi nakliye maliyetlerinizi belirleyebilirsiniz. Ancak bazı istisnalar vardır – Amazon kitaplar, müzik, video ve DVD’ler (BMVD ürünleri olarak adlandırılır) için yine de oranlar belirleyecektir.

ilgili: Becommer Amazon Danışmanlığı Hizmetleri

Profesyonel bir satıcı olmanın belki de en önemli yararı, aranan Satın Alma Kutusu‘dur. Satışların çoğunluğu burada gerçekleşir. Hemen hemen her ürün sayfasında bir Satın Alma Kutusu vardır, ancak bu, ürünün yalnızca bir satıcısına (ve her zaman profesyonel bir satıcı hesabı olan birine) yönlendirir. Satın Alma Kutusu için seçilmek, bir alıcı “Sepete Ekle” veya “Şimdi Satın Al”ı tıkladığında, rakiplerinizden biri yerine satış elde ettiğiniz anlamına gelir. Amazon, Satın Alma Kutusunu hangi satışın kazanacağını fiyat, stok durumu, nakliye, satıcı performansı ve konum gibi kriterlere göre seçer.

 

 

Amazon’da Profesyonel Satıcı Olmak Sizi Motive Eder

Profesyonel hesabın ekstra özellikleri ile birlikte ilgili tasarrufları düşündüğünüzde, olabildiğince çok ürün listelemek için süper motive olacaksınız. Neden? Niye? Çünkü ne kadar çok satarsanız, artan maliyetleriniz o kadar düşer. 500 ürün satabilir ve yine aynı ücreti ödeyebilirsiniz. Profesyonel satıcı ücretinde “başabaş” olmak için ayda sadece 40 ürün satmak yeterlidir ve bunun üzerindeki her şey bir bonus gibidir.

Amazon Bireysel Satıcı Hesabı Nedir?

Bireysel satıcı olarak adlandırılsa da, bu hesap türü kesinlikle küçük işletmeler için uygundur. Aslında, satacak sınırlı sayıda ürününüz varsa veya iş modelinize uyup uymadığını görmek için Amazon’a göz atmak istiyorsanız bu ideal olabilir. Ancak, ek kullanıcılara erişim hakları ve izinleri veremeyeceğinizi unutmayın. Bireysel satıcı hesabıyla, yüksek hacimlerde satış yapıyorsanız sorun yaratabilecek envanter araçları ve raporları almazsınız. Ayrıca Scoutify, Inventory Lab ve Repricers gibi üçüncü taraf hizmetlerini de kullanamayacaksınız; bunların tümü, çok sayıda öğe ile uğraşıyorsanız size zaman kazandırabilir.

Ancak yine de Amazon kataloğunda yeni ürün sayfaları oluşturabileceksiniz ve listelemelerinizi istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Bu ikinci özellik, örneğin işinizde bir sorununuz varsa, seyahat ediyorsanız ve gönderi yapamıyorsanız veya bir ailevi acil durumunuz varsa, belirli bir süre için bir ürünü satmayı bırakmanız gerektiğinde kullanışlıdır. Hava koşullarının nakliyeyi imkansız hale getirdiği durumlarda da yararlıdır.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Amazon Bireysel Satıcı Hesabı Ücretleri

Bireysel satıcı olarak, hesabınız için hiçbir şey ödemezsiniz. Ancak, her ürün sattığınızda 0,99 ABD doları tutarında bir Amazon ücreti ödemeniz gerekir. Bu, ayda 40’tan fazla ürün satarsanız, bireysel bir satıcı hesabının aslında profesyonel bir satıcı hesabından daha pahalı olacağı anlamına gelir. Tabii ki, başlangıçta ne kadar satmayı bekleyebileceğinizi bilmek zor olabilir. Bu nedenle, birçok kullanıcı bireysel bir satıcı hesabıyla başlar ve geçiş yapmadan önce tahmini aylık satışlarının 40’a yaklaşmasını bekler. Ayrıca, profesyonel bir satıcı hesabıyla aynı yönlendirme ücretlerine ve kapanış ücretlerine tabi olacaksınız. Ayrıca, ABD satışlarını hesaplamak ve siparişlerinizde vergi kullanmak istiyorsanız, Amazon’un vergi hesaplama hizmetine yükseltme yapmanız gerekir.

Amazon Bireysel Satıcı Hesabı Kurulumu

Bireysel bir satıcı hesabına kaydolmak için yukarıdakiyle aynı sayfaya gidin. Kullanıcıların genellikle bireysel satıcı olarak kaydolma seçeneğini gözden kaçırdığını unutmayın – metin sayfanın ortasında gizlenir ve büyük “Kaydol” düğmelerinden çok daha küçüktür: “Satacak birkaç ürününüz mü var? Bireysel satıcı olmak için kaydolun.” Daha önce de belirttiğimiz gibi, bireysel satıcı olmak istiyorsanız bu seçeneği bulmanız önemlidir. Aksi takdirde, profesyonel bir satıcı olarak ilk ayınızı ödemeniz gerekecek (Amazon’dan geri ödeme istemek mümkün olsa da).

Amazon Bireysel mi, Profesyonel Satıcı mı: Hangisi Size Uygun?

Sizin için doğru seçim – Amazon bireysel  ve profesyonel hesap arasında – Amazon’u nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olacaktır. Örneğin, hem ayda kaç ürün satabileceğinizi hem de bu ürünlerin hangi kategorilere girdiğini düşünmeniz gerekir. Bazı kategorilerde satış yapmak için Amazon’dan onay almanız gerekir ve yalnızca profesyonel satıcılar onay isteyebilir. Bu kategoriler şunları içerir: Otomotiv parçaları, giyim ve aksesuarlar, güzellik ve kişisel bakım, güzel sanatlar, koleksiyon, DVD’ler, gıda, seyahat aksesuarları, saatler, profesyonel hizmetler. Başka bir düşünce, profesyonel bir satıcı hesabınız olduğunda listelerinizin görünürlüğünü artırabilmenizdir. Örneğin, promosyonlar yürütebilir, hediye hizmetleri alabilir, sponsorlu listeler oluşturmak için PPC reklamlarını kullanabilir ve diğer özel liste özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

ilgili: En Güncel Amazon PPC Reklamları Kullanım Rehberi

İlgili: Amazon PPC Yönetimi ve Fiyat Listesi

 

 

Bireysel Hesaptan Profesyonel Hesaba Nasıl Geçilir (veya Tersi)

İyi haber şu ki, bireysel veya profesyonel satıcı olma kararı hiçbir şekilde kalıcı değil. Bir düğmeye tıklayarak diğer hesap türüne hemen geçiş yapabilirsiniz. Peki “Bir Amazon Profesyonel Satıcısından Bireysel Hesaba Nasıl Geçilir?”
Profesyonel bir satıcı olarak başlayabilir ve maliyetin buna değmeyeceğine karar verebilirsiniz. Ayda 40’tan az ürün satıyorsanız ve ek özelliklerin çoğunlukla gereksiz veya çok maliyetli olduğunu düşünüyorsanız bu durum söz konusu olabilir. Geçişin bir başka nedeni de çevrimiçi olarak başka bir yerde satış yapıyor olmanız ve yalnızca Amazon’un satışlarınızı artırmasını istemeniz olabilir. Geçiş yapmak basittir: hesap ayarlarınıza gidin ve profesyonel bir satıcıdan bireysel bir satıcıya geçme seçeneğini bulun. Bunu planınızın son gününde yapmayı unutmayın – yoksa sattığınız her ürün için gerekli olmadan önce bir ücret ödemeye başlarsınız.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Buna karşılık, Amazon’daki satışlarınız artmaya başlarsa, profesyonel bir satıcı hesabına yükseltmeye karar verebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, sürekli olarak ayda 40’tan fazla ürün satıyorsanız, profesyonel bir satıcıdan ziyade bireysel bir satıcı olarak daha fazla harcama yapacaksınız. Bununla birlikte, sipariş ve envanter yönetimi, özel listeleme özellikleri ve Satın Alma Kutusu gibi ek araçlara ve özelliklere erişmek istediğiniz için daha az ürün satıyor olsanız bile yükseltme yapmak isteyebilirsiniz. Yükseltmek istemenizin bir başka nedeni de, bireysel satıcılar için mevcut olmayan bir kategoriden ürün satmaya başlamak istemeniz olabilir.

 

 

Hesap türünü değiştirir değiştirmez, 39,99 ABD doları tutarında ücretlendirilirsiniz ve artık satış ücretiniz olmaz. İşletmeniz büyüdükçe ihtiyaçlarınızın değişmesi muhtemeldir ve hangisinin daha iyi olduğu konusundaki fikrinizi tersine çevirebilirsiniz. Bu nedenle, her iki seçeneğin de ne sağladığını hatırlamak ve geçiş yapmak için doğru zamanın ne zaman (veya olup olmadığını) farkında olmak önemlidir. Hangi hesap türünü seçerseniz seçin, profesyonel bir Amazon satıcısı olmak zor iştir.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Profesyonel Hesap, Pazar Yeri Web Hizmetlerine ve SageMailer gibi Üçüncü Taraf Hizmetlerine Erişim

Profesyonel Satıcı hesabıyla, Amazon MWS’yi kullanarak üçüncü taraf hizmetleriyle entegre edebilirsiniz. Bu şekilde SageMailer gibi çok faydalı araçları kullanabileceksiniz. SageMailer, müşterilere bir ürün incelemesi bırakmak için bir dizi takip e-postası ve geri bildirim isteği göndererek müşteri hizmetinizi otomatikleştirmenize yardımcı olur. Bu tür bir geri bildirim, müşterilere iyi düşünülmüş bir satın alma kararı vermeleri için bilgi sağladığından, rekabetçi bir ürün listeleme oluşturmak ve satışlarınızı artırmak için çok önemlidir.

 

Amazon Yorum

 

Sonuç Olarak

Bu makale, hangi Amazon hesap türünün size en uygun olduğunu belirlerken bakmanız gereken önemli belirleyici faktörleri açıklamaktadır. Hangi seçeneğin sizin için doğru olduğundan hala emin değilseniz ve her ay 40’tan az ürün satıyorsanız, Bireysel Satıcı hesabı en iyi şansınız olabilir. Ardından, her ay 40 ürün sattığınızda veya ek özelliklere ihtiyaç duyduğunuzda, Amazon’daki satış planınızı nasıl değiştireceğinizi öğrenebilir ve profesyonel bir hesaba yükseltebilirsiniz. Çoğu yeni satıcı, Amazon’da satış yapmaya başladığında bu yolu kullanır. Kararınız, işinizi gelecekte nasıl gördüğünüze bağlıdır. Bireysel bir plan ancak aşağıdaki durumlarda ideal hale gelir:

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Sadece sistemin nasıl çalıştığını öğrenmenin bir yolunu arıyorsunuz. Amazon’da satacak yalnızca birkaç ürününüz var ve gerçek bir işletmeyi büyütmeyi planlamıyorsunuz. Her ay 40’tan fazla ürün satmayacağınızdan eminsiniz. Profesyonel Satıcı hesabının ek özelliklerine ihtiyacınız yoktur. Bu nedenle, Amazon’da işini büyütmek isteyenler için Profesyonel Satıcı hesabı edinmek kolay bir karar olarak gelecektir.

 

Faq
Faq

 

Amazon Bireysel ve Profesyonel Hesap Konusunda Sıkça Sorluan Sorular

Amazon’da bireysel olarak mı yoksa şirket olarak mı satış yapmak daha iyi?

Bireysel satıcılar, satılan her ürün için 0,99 ABD doları ücret öderken, profesyonel satıcılar, sattıkları ürün sayısına bakılmaksızın aylık 39,99 ABD doları ücret öder. Temel matematik, çoğu satıcıya, her ay 40 veya daha fazla ürün sattıkları sürece, 39.99 doların en iyi plan olduğunu söyler.

Amazon’da bireysel satıcıdan profesyonel satıcıya yükseltebilir misiniz?

Bireysel satış planından Profesyonel satış planına geçmek için: Satıcı hesabınızdan Ayarlar’a tıklayın ve ardından Hesap bilgileri’ni seçin. Sol tarafta, Satıcı hesap bilgileri altında, Hizmetleriniz bölümüne gidin ve Yönet’e tıklayın. Yükselt’i tıklayın.

Profesyonel satış hesabımı bireysel geçirebilir miyim?

Satış planınızı profesyonelden Bireysel’e düşürmek için Ayarlar (ana sayfanın sağ üst köşesinde) – Hesap Bilgileri – Hizmetleriniz – Yönet’e gitmeniz gerekir ve buna tıkladığınızda eski sürüme geçebilirsiniz. Sadece eklemek için (hesabımda hala profesyonel satış hesabı yazıyor).