Becommer.com

Amazon Reklam Rehberi 2022: Satıcılar İçin Yol Haritası

Amazon Reklamcılığı Nedir?

İster ilk özel markalı ürününüzü piyasaya sürüyor olun, ister toptan ürünler satıyor olun, ister büyük bir markanız olsun, bir Amazon reklam stratejinizin olması hayati önem taşımaktadır. Büyük ya da küçük bir satıcı olarak Amazon’un sunduğu çeşitli reklam araçlarını tam olarak anlamak önemlidir (özellikle bu alandaki rekabet büyümeye devam ederken). Eskiden Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS) olarak bilinen Amazon Reklamcılığı, Amazon’un tüm reklam çözümlerini tanımlamak için kullanılan genel terimdir.

 

 

2018’de Amazon, Amazon satıcıları için bir arama reklamcılığı çözümü olarak “Amazon Reklamcılığı”nı (eski adıyla Amazon Pazarlama Hizmetleri veya AMS) başlattı. Google’daki tıklama başına ödeme reklamlarına benzer şekilde, bu sistemde satıcılar yalnızca alışveriş yapanlar reklamları tıkladığında ödeme yapar. AMS hızla büyüyor. Aslında, Amazon’un reklam gelirlerinin, 2019’dan bu yana %23’lük etkileyici bir büyümeyle 12.75 milyar olacağı tahmin ediliyor. Halihazırda AMS kullanmıyorsanız, ekibiniz bunu dikkate almalıdır. Amazon Advertising, birçok işletme için temel bir reklam platformu olmanın yanı sıra Google ve Facebook’a iyi bir alternatif olabilir.

Amazon Reklamcılığı iki kategoriye ayrılabilir. Self Servis Amazon PPC (Tıklama Başına Ödeme reklamları): PPC reklamları, Amazon’da daha fazla müşteriye ulaşmak isteyen profesyonel satıcılar ve Marka Kayıtlı satıcılar içindir. Bu, Amazon satıcıları için en yaygın reklam platformudur ve Sponsorlu Ürünler, Sponsorlu Markalar ve Sponsorlu Görüntülü reklamları içerir. Managed-Service Amazon DSP (CPM veya bin gösterim başına maliyetli reklamlar): Amazon DSP, Amazon’da ürün satsalar da satmasalar da reklamverenlere ve ajanslara sunulan bir yönetilen hizmet seçeneğidir. Genellikle en az 35.000 dolarlık büyük bir bütçe gerektirirler. Hızlı bir şekilde oluşturabileceğiniz PPC reklam kampanyalarının aksine, Amazon DSP’yi kullanmaya başlamak için bir Amazon Advertising hesap yöneticisiyle iletişime geçmeniz gerekir. Marka Kaydı’na kayıtlı satıcılar aynı zamanda Amazon Mağazalarına, Amazon Attribution’a ve Amazon Live’a da erişebilir ve bunların tümü Amazon Reklamcılık şemsiyesi altındadır.

 

Amazon Reklam

Amazon PPC nedir?

PPC tam olarak isminden anlaşıldığı gibidir; bir müşteri ürününüzü satın alsa da almasa da reklamınızı her tıkladığında Amazon’a ödeme yaparsınız. Amazon, üçüncü taraf satıcılara, birkaç dakika içinde çeşitli PPC reklam kampanyaları oluşturmak için kullanımı kolay bir reklam platformu sağlar. Ödeyeceğiniz miktar, reklam türüne, hedeflediğiniz anahtar kelimelere ve nişinizin ne kadar rekabetçi olduğuna bağlıdır. Neyse ki Amazon, yayınladığınız her kampanyanın başarısını ölçmenize yardımcı olacak önemli temel ölçümleri satıcılara sağlar:

Tıklamalar: Bu metrik, reklamlarınızın tıklanma sayısını gösterir. Amazon, genellikle 3 gün içinde geçersiz tıklamalar (yanlışlıkla veya başka bir şekilde yasa dışı olan tıklamalar) için raporunuzu ayarlar.

Gösterimler: Reklamınızın Amazon’daki bir müşteriye kaç kez görüntülendiği.

Harcama: Kampanya başına ne kadar harcadığınız. Bu, ürün reklamı başına toplam tıklama ücreti miktarına eşittir.

Satışlar: Reklamlarınızın tıklanmasından sonraki bir hafta içinde üretilen toplam ürün satışı tutarı.

Amazon Reklam

Reklam Satış Maliyeti (ACoS): Bu, reklamlarınızın verimliliğini ölçer ve reklam yoluyla harcadığınız reklam kaynaklı satışlarınızın yüzdesini temsil eder. ACoS’unuzu hesaplamak için, reklamlara harcadığınız toplam parayı, reklamlarınızdan elde edilen gelire bölün.

Reklam Harcamalarından Getirisi (ROAS): başka bir verimlilik metriği ve ACoS’un tersi. Hesaplamak için, reklamlarınızla ilişkilendirilen satış dolarını reklam harcamanıza bölün. Örneğin, ROAS’ın 5 olması, reklamlara harcanan her 1 ABD Doları için 5 ABD Doları gelir elde ettiğiniz anlamına gelir.

Bu metrikler, reklam kampanyalarınız için hedefler belirlemenize yardımcı olabilir. Hepsini anlamak biraz öğrenme tecrübesi gerektirir, ancak biraz pratik yaptıktan sonra kampanyalarınızı bir profesyonel gibi optimize edebileceksiniz. Rakamlar sizin işiniz değilse, kampanyalarınızı sizin için yürütmek ve optimize etmek için her zaman profesyonel bir Amazon freelancerı tutabilirsiniz.

PPC Reklamları Amazon İşiniz İçin Neden Önemlidir?

Amazon’daki rekabetin yıldan yıla artmaya devam ettiği ve bunun sonucunda Amazon’un reklamcılık işine yön verdiği bir sır değil. Yalnızca geçen yıl, Amazon, reklam gelirinde yıldan yıla %32 artışla 21 milyar dolardan 31 milyar dolara çıktı. PPC reklamları, her büyüklükteki Amazon satıcıları ve markaları arasında son derece popülerdir. Birinci taraf (1P) satıcıların %79’u ve üçüncü taraf (3P) satıcıların %71’i en az bir Amazon PPC biçimi kullanıyor.

 

Amazon. Becommer

 

Tüketicilerin çevrimiçi perakendeci olarak Amazon’u tercih etmesi birçok satıcı için açıkçası harika olsa da, hızlı pazar büyümesinin olumsuz etkileri konusunda da bir endişe var. Örneğin, Amazon satıcılarının %59’u artan rekabetin fiyatları aşağı çekmesinden ve %59’u Amazon’da artan reklam maliyetlerinden endişe duyuyor. PPC maliyetlerindeki artışa rağmen, Amazon’da kârlı reklamlar yayınlamak hala mümkündür; tek yapmanız gereken doğru stratejiyi uygulamaktır.

Amazon reklamlarını kullanmak, yeni ürünleri listelerken özellikle önemlidir. Basit bir anahtar kelime veya ürün hedefleme kampanyasıyla, PPC reklamları, aksi takdirde sahip olamayacağınız kitle erişimini sağlayarak ürünün arama sonuçlarının ön sayfasına yükselmesini sağlar. Harika bir ürününüz, harika resimleriniz ve çekici, optimize edilmiş bir listelemeniz olduğu sürece, reklam tıklamalarını satışa dönüştürmekte sorun yaşamazsınız. Bu reklam satışları, daha sonra, iyi performans gösteren her bir anahtar kelime için organik sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olacak ve satışlarınızı daha da artıracaktır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, satıcıların %32’si Amazon’un PPC platformunu kullanmanın başarılı bir Amazon satıcısı yapan en önemli faktör olduğuna inanıyor. İster yeni başlayan ister deneyimli bir satıcı olun, şimdi ürünleriniz için yayınlayabileceğiniz farklı reklam türlerini gözden geçirelim.

 

Amazon Da Satış

Amazon PPC Reklamlarının Türleri

Üç tür Amazon PPC reklamı vardır: Sponsorlu Ürünler, Sponsorlu Markalar ve Sponsorlu Gösterim. Sponsorlu Ürünler, hem 1P hem de 3P satıcıları arasında en eski ve en popüler format olsa da, satıcıların reklam harcamaları yıllar içinde Sponsorlu Markalar ve Sponsorlu Ekrana doğru kaymıştır. Bu yeni biçimler, reklam harcamalarından elde edilen gelirin (RoAS) arttığını gösterir ve dönüşüm oluşturma açısından gelişmeye devam eder.

Sponsorlu Ürünler

Her satıcı, Amazon reklamcılık yolculuğuna bir Sponsorlu Ürünler kampanyasıyla başlar. Kullanmak için marka tescilli olmanıza gerek yoktur ve kurulumu en basit PPC biçimidir. Uygun anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra, dakikalar içinde bir Sponsorlu Ürünler kampanyası başlatabilirsiniz. Sponsorlu Ürünler reklamları, hem Amazon arama sonucu sayfasının en üstünde hem de organik sonuçların yanı sıra rakip ürün listeleme sayfalarında da görünür. Örnek olarak, bir müşteri Amazon’da balık tutmak için alışveriş yaptığında arama sonuçlarında ilk dört-beş arama sonucunun “Sponsorlu” etiketi taşıdığı görülecektir. Bu, bunların “balık tutma cazibesi” anahtar kelimesini hedefleyen reklamlar olduğunu gösteriyor. Sponsorlu Ürünlerde, aralarından seçim yapabileceğiniz iki tür hedefleme vardır:

Otomatik hedefleme reklamları: Bu seçenekle Amazon, sattığınız ürünün türüne göre hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğine karar verir. Hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizden emin değilseniz, reklam yayınlamaya başlamak için harika bir yoldur bu. Amazon’un hangi anahtar kelimeleri bulduğunu ve satışa dönüşüp dönüşmediğini görme fırsatınız olacak. Dezavantajı, manuel hedeflemenin sunduğu optimizasyon seçeneklerinin olmamasıdır.

Manuel hedefleme reklamları: Satıcılar, hangi anahtar kelimelerin veya ürünlerin hedefleneceğine karar verir, her biri için özel teklifler belirler ve anahtar kelime arama özelliklerini geniş eşleme, sıralı eşleme veya tam eşleme olarak ayarlar. Geniş eşleme: hedeflenen anahtar kelimeler, bir arama sorgusunda herhangi bir sırada görünebilir ve ek kelimeler eklenebilir. Sıralı eşleme: Anahtar kelime öbeğinizi girildiği sıraya göre hedefler, ancak öncesinde veya sonrasında başka kelimeler içerebilir. Tam eşleme: Müşterilerin reklamınızı görebilmeleri için anahtar kelimelerinizi tam olarak sizin yazdığınız gibi girmeleri gerekir. Bu nedenle, öncesinde, sonrasında veya arasında hiçbir kelime olmadan yalnızca anahtar kelimeniz hedeflenecektir.

Amazon. Becommer

Manuel hedefleme kampanyalarında iki alt tür arasından seçim yapabilirsiniz: Anahtar kelime hedefleme: tam olarak nasıl göründüğü. Kampanyanız için hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri siz seçersiniz. Örneğin: balık yemi satıyorsunuz, bu nedenle “balık tutma yemi”, “balık tutma yemi”, “balıkçılık aksesuarları” gibi anahtar kelimeleri hedefliyorsunuz.
Ürün hedefleme: Bu reklam türü ile anahtar kelimeler yerine rakiplerinizin listelerini hedefleyebilirsiniz. Yine örnek olarak balık yemlerini kullanarak, rakiplerinizin ASIN’lerini hedefleyebilirsiniz, böylece reklamlarınız yukarıda gösterildiği gibi “Bu ürünle ilgili ürünler” bölümünün altındaki listelerinde görünür.
Not: Aynı anda hem anahtar kelime hedefleme hem de ürün hedefleme kampanyaları yürütebilirsiniz.

Amazon Sponsorlu Ürünler Reklamları İçin Gereksinimler

Marka tescilli olmanız gerekmez, ancak profesyonel bir Amazon satıcı hesabına sahip olmanız veya bir satıcı olmanız gerekir. Bireysel bir satıcı hesabıyla ürünlerin reklamını yapamazsınız. Ürününüzün uygun olması için Satın Alma Kutusuna uygun olması gerekir Sponsorlu Ürünler reklamı yayınlamanın maliyeti nedir? Bu, günlük bütçenize ve her bir anahtar kelime için belirlediğiniz tekliflere bağlıdır. Bir müşteri reklamınızı her tıkladığında, o tıklama için ücretlendirileceğinizi unutmayın. Nişinizin ne kadar rekabetçi olduğuna bağlı olarak, tıklama başına 0,05 ABD Doları ile 10 ABD Doları arasında herhangi bir ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Sponsorlu Ürünler reklamı yayınlamak için, başlamak için yalnızca 1 ABD Doları tutarında bir günlük bütçenizin olması gerekir; ancak, bunu karşılayabiliyorsanız, bunu günde 50 ABD Doları ila 100 ABD Doları’na çıkarmanızı öneririz. Günde 5 ila 10 ABD Doları ile başlamak ve zamanla ayarlamak gayet iyi. Kampanyanızdan tasarruf etmek için düşük teklif vermenin dezavantajları vardır. Teklifiniz, nişinizdeki diğer satıcılara kıyasla düşükse, reklamlarınız görünmeye devam eder, ancak Amazon arama sonuçlarının en üstünde olmaz. Arama sonuçları sayfasının altında görünebilirler veya iki veya üç numaralı arama sonucu sayfasında veya yalnızca bir rakibin listesinde görünebilirler. En yüksek tekliflerden çok daha düşükse, hiç görünmeyebilir. Kampanyanız günlük bütçe sınırınıza ulaştığında bir sonraki güne kadar duraklatılır.

 

Amazon Reklam

 

Hedeflediğiniz her anahtar kelime, tıklama başına ödediğiniz tutara göre değişir. Amazon ayrıca sizin için bir anahtar kelime teklifi önerir, ancak teklifi kazanmak biraz riskten korunma gerektirir. Bununla demek istediğim şu: Maksimum teklifinizi 0,50 ABD doları olarak ayarlarsanız, bir müşteri reklamınızı tıkladığında bundan daha fazlasını ödemezsiniz. Ancak 0,50 ABD doları da ödemeyeceksiniz—bir sonraki en yüksek teklifi verenin bütçesine bağlı olduğundan, gerçek maliyetiniz çok daha düşük olabilir. Bu nedenle, en yakın rakibiniz tıklama başına 0,35 ABD doları teklif veriyorsa, bir tıklama için yalnızca 0,36 ABD doları ödersiniz; bu, onları bir üst düzeye çıkarmaya yetecek kadardır.

Sponsorlu Ürünler reklamlarının faydaları nelerdir?

Halihazırda Amazon’da bulunan ve satın almaya hazır müşterileri hedeflediğiniz için, ürününüzü yeni müşterilerin önüne çıkarmanın kolay ve oldukça etkili bir yoludur. Onları bir perakendeciye çekmeniz veya ürününüzü aramaları için onlara ilham vermeniz gerekmez; sadece arama sonuçlarında görünmeniz yeterlidir. Yeni bir ürün piyasaya sürdüyseniz ve trafiğe ihtiyaç duyuyorsanız veya sürekli satan bir ürününüz varsa, Sponsorlu Ürün reklamları, gösterimlerinizi, tıklamalarınızı ve satışlarınızı artırmanın harika bir yoludur. Satıcıların yaklaşık %66’sının Amazon ürünleri için Sponsorlu Ürün Reklamları kullandığını ve bunun da nişinizin reklam maliyetlerini artırabileceğini unutmayın.

 

Amazon. Becommer

Sponsorlu Markalar

Önceden Amazon Başlık Arama Reklamları olarak bilinen Sponsorlu Markalar reklamları, Marka Kaydı programına kayıtlı satıcılar için sunulan daha gelişmiş bir reklamcılık çözümüdür. Bu tür reklamlar, tüm trafiği özel Amazon vitrininize veya Amazon’da özel bir marka merkezli açılış sayfasına yönlendirerek marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olur. Buradaki en büyük avantaj, görünürde rakip listelerinin olmaması, yalnızca ürünlerinizin olmasıdır.

Sponsorlu Markalar reklamları, birkaç ürün için logonuzu, özel sloganınızı ve küçük resimlerinizi içeren banner reklamlardır. Amazon arama sonuçlarında Sponsorlu Ürün reklamlarının üzerinde görünürler. Bu özel afiş reklamlar, aynı anda üç adede kadar ürünün reklamını yapmanıza olanak tanıyarak müşterilere markanız hakkında daha geniş bir genel bakış sunar ve böylece marka bilinirliğini artırır. Amazon Storefront’ta, müşterilerin dikkatini markalarından uzaklaştıracak rakip listeleri veya reklamlar yoktur. Henüz oluşturulmuş bir Amazon Mağazanız yoksa, özel bir Amazon açılış sayfasına trafik gönderme seçeneğiniz de vardır.

Sponsorlu Markalar Reklam Türleri

Sponsorlu Marka Reklamları ile üç biçim arasından seçim yapabilirsiniz: Ürün koleksiyonu, Store Spotlight veya Video.

Ürün Koleksiyonu: Ürün Koleksiyonu reklam türü, Amazon Mağazanıza veya özel bir açılış sayfanıza trafik gönderme seçeneğiyle aynı anda en fazla üç ürünün reklamını yapmanıza olanak tanır. Bu, yüksek performanslı ürünlerinizin yanında reklamını yaparak daha yeni veya daha düşük sıradaki ürünleri artırmanın harika bir yoludur.

Store Spotlight: Mağaza Spotlight reklam biçimi, yalnızca kendi Amazon Mağazanız varsa kullanılabilir, çünkü trafiğiniz oraya gidecektir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bir Amazon Mağazası temelde kendi özel e-ticaret web sitenizdir, ancak Amazon’dadır. Bu, çeşitli kategorilerde birden fazla ürün satan markalar için harikadır. Yalnızca üç farklı ürünün tanıtımını yapmak yerine, üç farklı ürün kategorisinin yanı sıra belirli mağaza alt sayfalarının tanıtımını yapabileceksiniz.

Video: Sponsorlu Markalar Video reklam biçimi, video reklamlar arama sonuçlarında öne çıkma eğilimi gösterdiğinden, marka tescilli satıcılara rakiplerine göre büyük bir avantaj sağlayabilir. Video reklamlar otomatik olarak oynatılarak göz alıcı hale gelir ve kaydırma yapan müşteriye anında yardımcı olur. Amazon, videolarınızın 15-30 saniye arasında kısa ve bilgilendirici olmasını önerir. İyi hazırlanmış bir video reklam, potansiyel müşteriye ürün hakkında bilmeleri gereken her şeyi ilk birkaç saniye içinde etkili görseller ve altyazılar aracılığıyla anlatır. Ürün video reklamınızı oluşturmadan önce Amazon’un video oluşturma yönergelerini incelediğinizden emin olun; aksi takdirde videonuzun reddedilme riskini taşırsınız. Yetenekli bir kameraman değilseniz, video reklamınızı çekmek ve düzenlemek için bir profesyonel kiralamanızı öneririz. Markanız için bilgilendirici ve yaratıcı bir ürün videosu oluşturmak için web’de yetenekli Amazon serbest çalışanları bulabilirsiniz.

Ürün Video Reklamları için En İyi Uygulamalar

Ürününüz hakkında tüm müşterilerinizin sorularını yanıtlayan bir tanıtım videosu oluşturun. Gereksiz sahneler veya dolgu içeriği eklemeyin. Video reklam tamamen ürün odaklı olmalıdır. Videolarınızı kısa ve öz tutun (15-30 saniye). Videolarınız ses olmadan otomatik olarak oynatılacağından bilgilendirici altyazılar ekleyin. Bu şekilde, müşterilerin ürününüz hakkında bilgi edinmek için sesi açmasına gerek kalmaz.
Video otomatik olarak döngüye girecektir, bu nedenle döngüyü sorunsuz hale getirmeyi düşünün. Ürününüzü video başlar başlamaz hemen gösterin. Fade-in efektlerini kullanmayın veya karmaşık bir girişle başlamayın.

Sponsorlu Markalar Reklam Hedefleme

Sponsorlu Ürünlere benzer şekilde, Sponsorlu Marka reklamlarınız için iki hedefleme seçeneğinden birini seçebilirsiniz. Anahtar kelime hedefleme: Sponsorlu Marka reklamlarınızın görünmesini istediğiniz anahtar kelimeleri siz seçersiniz. Ürün hedefleme: Reklamlarınızla hedefleyeceğiniz belirli ürünleri, kategorileri, markaları veya diğer ürün özelliklerini seçin. Amazon Sponsorlu Markalar reklamları için gereksinimlere gelecek olursak; Marka Kaydı’na kayıtlı olmanız veya bir Satıcı olmanız gerekir. Sponsorlu Markalar reklamı yayınlamanın maliyeti nedir? Sponsorlu Markalar Reklamları, bir Sponsorlu Ürünler Reklamının alacağı şekilde (tıklama başına) ödenir. Maliyetler, günlük bütçenize ve her bir anahtar kelime için belirlediğiniz tekliflere bağlıdır. Ayrıca sattığınız kategoriye de bağlıdırlar. Ürününüz ne kadar rekabetçi olursa, tıklama başına maliyetiniz o kadar yüksek olur. Ve Sponsorlu Ürünler reklamlarına benzer şekilde, en az bir dolarlık bir günlük bütçeye ihtiyacınız var.

Sponsorlu Markalar Reklamlarının Faydaları Nelerdir?

En büyük yararı, Sponsorlu Markalar reklamlarının şu anda yalnızca markaya kayıtlı satıcılar veya Satıcılar tarafından kullanılabilmesidir. Bu, Marka Kaydı’na kayıtlı olmayan rakiplerinizin Sponsorlu Markalar reklamlarınızla rekabet edemeyecekleri anlamına gelir. Amazon satıcılarının sadece %34’ü şu anda Sponsorlu Markalar reklamlarını kullanıyor ve bu da Amazon satışlarında 1 milyon doları aşan satıcıların %66’sı dahil. Bu reklamlar dikkat çekici ve ilgi çekicidir; arama sonuçlarında öne çıkmanın harika bir yoludur. Trafiği Amazon Mağazanıza veya özel açılış sayfanıza ve rakiplerinizden uzağa yönlendirebilmeniz, onları ideal bir çözüm haline getirir.

 

Amazon'da Karşılaşılan Problemler

Sponsorlu Görüntü (Sponsored Display )

Sponsorlu Görüntü, Amazon’un self servis reklamcılık cephaneliği içinde oldukça yeni bir reklam aracıdır. Sponsorlu Görüntüyü özel yapan şey, Amazon’da ve Amazon dışında ilgili kitlelere ulaşma yeteneğidir. Artık üçüncü taraf web siteleri ve uygulamalardaki müşterilere reklam verebilir ve yeniden hedefleyebilirsiniz. Sponsorlu Markalar gibi, Sponsorlu Görüntü de yalnızca marka tescilli satıcılar veya Satıcılar tarafından kullanılabilir. Sponsorlu Görüntü, Sponsorlu Ürünler ve Sponsorlu Markalar arasındaki en büyük fark, müşterileri nasıl hedeflediğinizdir. Anahtar kelimeleri veya rakiplerin ürünlerini hedeflemek yerine, potansiyel müşterileri ilgi alanlarına, alışveriş davranışlarına ve geçmişte ürününüzün detay sayfasını görüntüleyip görüntülemediğine göre hedefleyeceksiniz.Amazon Reklam

Amazon, Sponsorlu Display “Amazon içinde ve dışında, satın alma yolculuğu boyunca alışveriş yapanlarla etkileşim kurarak Amazon’da işinizi ve markanızı büyütmenize yardımcı olan bir self servis görüntülü reklamcılık çözümü” olarak tanımlar. Esasen bu, Amazon’un belirli bir müşterinin sitelerinde gördüğü ürünleri takip ettiği ve bunları Amazon arama sonuçlarında, rakip listelerinde ve müşterinin kullandığı üçüncü taraf web siteleri veya uygulamalarda tekrar gösterdiği anlamına gelir. Bu şekilde, Amazon listelemenizden uzaklaşmış olsalar bile müşterilere ürününüz ve markanız hakkında hatırlatabilirsiniz.

Sponsorlu Görüntülü reklamlarda, aralarından seçim yapabileceğiniz üç tür hedefleme vardır: ürün hedefleme, görüntüleme yeniden pazarlaması (views remarketing) ve kitle ilgi alanları. Ürün hedefleme reklamları: Bu reklam türü, ürünlerinize, rakiplerinizin ürünlerine veya ilgili kategorilere göz atan müşterileri hedeflemenize olanak tanır. Hatta doğrudan rakibinizin listesine bir reklam bile yerleştirebilirsiniz. Ürün Hedefleme seçeneği, Amazon Marka Kaydı’na kayıtlı Satıcılar ve üçüncü taraf satıcılar için uygundur. Views remarketing: Bu hedefleme seçeneği ile daha önce ilanlarınızı görüntüleyen müşterileri yeniden hedefleyebilirsiniz. Bu, potansiyel alıcılara listelemenizi tekrar kontrol etmeleri için bir hatırlatma sağlar. Görüntülü Reklamlarınız, ürününüzü son 30 gün içinde görüntüleyen ancak satın alma işlemi gerçekleştirmemiş müşterilere hem Amazon’da hem de Amazon dışında gösterilecektir.

Ürün Hedefleme seçeneği, Amazon Marka Kaydı’na kayıtlı Satıcılar ve üçüncü taraf satıcılar için uygundur. Kitleler (İlgi Alanları): İlgi Alanı hedefleme ile benzer ürünlere göz atan müşterilere ürünlerinizi göstererek marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Başka bir deyişle, Amazon, reklamlarınızı belirli ilgi alanlarıyla ilgili ürünleri görüntüleyen müşterilere gösterecektir. Bunu yukarıdaki sünger örneğimizde gördük—tekneler için çizilmeye karşı süngerler listesi, sıvı tekne temizleyici ve cila pedleri için reklamlar gösteriyordu.

Amazon Sponsorlu Görüntülü reklamlar için gereksinimlere bakacak olursak: Marka Kaydı’na kayıtlı olmanız veya bir Satıcı olmanız gerekir. Sponsorlu Görüntülü reklam yayınlamanın maliyeti nedir? Üzerinde durduğumuz diğer Amazon reklam araçlarında olduğu gibi, Sponsorlu Görüntü bir PPC (tıklama başına ödeme) programıdır. Birisi reklamınızı her tıkladığında, o tıklama için ücretlendirilirsiniz. Tıklama başına ödediğiniz gerçek tutar, teklifinize bağlıdır ve bu da potansiyel müşterilere görünürlüğünüzü belirler. Maliyetler yine günlük bütçenize ve belirlediğiniz tekliflere bağlıdır, ancak unutmayın, anahtar kelimeleri hedeflemiyorsunuz. Günlük bütçeniz, kendinizi rahat hissettiğiniz her şey olabilir. Reklamlarınız iyi performans gösteriyorsa, küçük başlayabilir ve bütçenizi artırabilirsiniz.

Sponsorlu Görüntülü reklamların faydaları nelerdir? Sponsorlu Markalar gibi, Görüntülü Reklamlar da yalnızca marka tescilli satıcılar veya Satıcılar tarafından kullanılabilir. Bu tür PPC reklamcılığı hala oldukça yeni olduğundan, satıcıların yalnızca %25’i bu stratejiden yararlanıyor. Bu reklam yöntemi, satıcıların Amazon’un sitesinde olmasalar bile müşterileri yeniden hedeflemesine olanak sağlaması bakımından benzersizdir ve bu gelişmiş erişim, onu test etmek için yeterli bir nedendir. Başarılı bir Sponsorlu Görüntülü reklam nasıl yayınlanır? Görüntülü reklamlarınızı nasıl düzgün bir şekilde ayarlayacağınız ve optimize edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kapsamlı Sponsorlu Görüntülü reklam kılavuzumuzu izleyin.

 

 

Amazon. Becommer

Amazon Reklam Performansını En Üst Düzeye Çıkarma

Amazon Reklamcılığı sürekli gelişiyor, bu da akıllı markaların Amazon stratejilerini sürekli olarak güncellediği ve yinelediği anlamına geliyor. Pazarın zirvesinde kalmanın en iyi yolu, yeni reklamcılık ürünlerini ortaya çıktıkça test etmek ve içgörüleri ürün çeşitliliğinize uygulamak ve birkaç temel stratejiyi kullanmaktır: Birden çok anahtar kelime eşleme türü ve hedefleme türü kullanın. Geniş, sıralı, tam ve negatif anahtar kelimelerin bir karışımını kullanırken birden çok anahtar kelime eşleme türüyle reklam kampanyalarınızı güçlendirin. Ve bu anahtar kelimeleri hedeflerken, bu terimlere çeşitli şekillerde saldırdığınızdan ve teklif verdiğinizden emin olun.

Arama terimlerini izole eden kampanyalar oluşturun. Ek olarak, satıcıların arama terimlerini izole eden kampanyalar oluşturması önemlidir. Bir arama terimi, yalnızca bir anahtar kelimede göründüğünde izole edilir. İdeal olarak, bu arama terimi aynı zamanda anahtar kelimenin teklif verdiği tek arama terimidir. Yeni anahtar kelimeleri ve reklam türlerini test edin. Her zaman yeni anahtar kelimeleri ve hedefleri test ediyor olmalısınız ve yararlanmadığınız yeni veya mevcut özellikleri test etmek için bir planınız olmalıdır. Her ürün ve marka, doğru reklam karmasını bulma açısından farklıdır; markalar, Amazon’da ideal ücretli stratejiyi oluşturmak için rakip ürünlere göre konumlarını anlamalıdır. Kötü incelemelere, yüksek bir fiyat noktasına veya düşük kaliteli içeriğe ve fotoğrafa sahip benzer ürünleri belirlemek büyük kazançlar sağlayabilir.

Amazon Yorum

Bütçeyi ve teklifleri izleyin. Tüm markaların reklam yaparken genellikle bir bilinirlik, hacim veya verimlilik hedefi vardır ve birçoğunun her birinin bir karışımı vardır. Hedeflerinizi anlamak, karar verme sürecini bilgilendirmeye yardımcı olur. Örneğin, hedefiniz farkındalıksa, Sponsorlu Ürünler geniş eşleme terimlerine yüksek teklif vermeyi ve Sponsorlu Markaları kullanmayı düşünebilirsiniz. Hedefiniz verimlilikse, muhtemelen daha kesin eşleme terimleri kullanıyor ve teklifleri performansa göre düzenli olarak ayarlıyor olacaksınız.

Amazon Reklamcılığı Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Amazon reklamcılığının maliyeti nedir?

Çoğu sponsorlu reklam, tıklama başına maliyet çözümleridir, yani Amazon reklamlarınıza aldığınız tıklamaların sayısı için ücret alır. Bir tıklama için ne kadar harcamak istediğinizi seçersiniz ve bir günde reklamlarınız için harcamak istediğiniz maksimum tutar için bir bütçe belirlersiniz.

Amazon’da reklam vermeye değer mi?

Kısa cevap evet! Aslında Amazon’un Sponsorlu Ürünler reklam seçenekleri, ünlü pazaryeri platformundaki işletmeler için yalnızca iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda genel performansınız için de kritik öneme sahiptir.

Amazon reklamda tıklama başına ödeme nedir?

Amazon PPC veya tıklama başına ödeme, reklamverenlerin anahtar kelimeler için teklif verdiği açık artırma tarzı bir sistemdir. Bir Amazon müşterisi bir ürün için arama yaptığında, ilgili anahtar kelimeler için en yüksek teklifi veren satıcılar açık artırmayı kazanır ve ürün reklamları seçtikleri yerleşimde listelenir.