Becommer.com

Amazon’da satılacak doğru ürünü bulmak, site üzerinde başarı elde etmenin anahtarıdır. Ancak mükemmel ve yüksek talep gören bir ürünü satıyor olsanız bile, optimize edilmiş bir Amazon ürün listesi, satışları artıracak ve işinizi bir üst seviyeye taşıyacaktır.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmeti

Yakın zamandaki Jungle Scout çalışmasında, 1.000’den fazla Amazon satıcısının neredeyse %80’inin, ilgili ve yüksek kaliteli anahtar kelimelerle Amazon listelerini optimize etmeyi önceliklendirdiği belirlendi.

Ancak birçok kişi için bu optimizasyon kolay bir görev değildir; deneyimli satıcılar olsun ya da olmasın, çoğunluk optimize edilmiş bir listeyi oluşturmanın zorlu olduğunu söyledi.

Bu nedenle, satıcıların en iyi olası listeyi nasıl oluşturabileceklerini anlamalarına yardımcı olmak için, mevcut Amazon ürünlerini analiz ediyoruz. Bu analizde, satıcıların neyi doğru yaptıklarını ve nasıl daha iyi yapabileceklerini gösteriyoruz.

Amazon Ürün Liseleme Nasıl Yapılır?

İlk olarak, değerli talebi olan ürün örneklerine ihtiyacımız var ve bunları değerlendireceğiz. Jungle Scout’un Ürün Veritabanını, aşağıdaki kriterleri kullanarak ürünleri bulmak için kullanıyoruz:

Amazon

İlk olarak, “Amazon Pazarları” açılır menüsünden Amerika Birleşik Devletleri’ni seçtim. Ardından, “Kategoriler” bölümünde “Tümünü Seç” seçeneğini işaretledim.

Son olarak, filtreler için aşağıdaki tercihleri yaptım:

 • “Fiyat” minimumunu 20 dolar ve maksimumu 70 dolar olarak ayarladım.
 • Minimum satışları 300 olarak belirledim (maksimum filtresini boş bıraktım).
 • Liste Kalite Puanını (LQS) minimum olarak sıfır, maksimum olarak yedi olarak ayarladım.

Bu parametreler, iyileştirmeler yapma fırsatına sahip olduğumuz rekabetçi bir aralıktaki ürünleri bulmamıza yardımcı oluyor.

Veritabanı sonuçlarını oluşturduktan sonra, iyileştirmelere ihtiyacı olan bir listeleme buldum: Evcil hayvan Eğitim Pedi.

Şimdi potansiyel alıcıların ürününüzü görmesini sağlayan listenin başlığına göz atalım.

Optimize Edilmiş Bir Amazon Ürün Başlığı Yazma

Ürün başlığı, anahtar kelimeleri sayesinde Amazon’un A9 algoritmasına ürününüzün ne olduğunu ve alıcılarınızın ne aradığını tam olarak anlatır.

Başka bir deyişle, bu tamamen ilgili olmayla ilgilidir.

Ve bir listenin ürün başlığında kaç tane anahtar kelime ve karakterin olması gerektiği konusunda devam eden bir tartışma olsa da, Amazon çoğu kategori için en fazla 200 karaktere izin verir, bu nedenle tavsiyemiz mümkün olan en fazla alanı kullanmanızdır!

Jungle Scout’un ürün veritabanında bulduğumuz ürüne, başlığının etkinliğini belirlemek için bir göz atalım.

Evcil Hayvan Eğitim Pedi, 3 üzerinden 3 olan bir Liste Kalite Puanına (LQS) sahiptir (Bir ürün listesinin gerçek zamanlı, veri odaklı bir derecelendirmesi.) Bu, bir listelemenin alabileceği en düşük puanlardan biridir. Başlığa, madde noktalarına, resimlere ve açıklamaya baktıktan sonra LQS’nin neden 3 olduğu anlaşılıyor.

Amazon

Görüldüğü gibi, başlık kısa ve net değil, sadece bir resim bulunuyor ve tek madde başlığı başlıkla aynı. Bu satıcı, çekici metinler, ilgili anahtar kelimeler ve dikkat çekici görüntülerle bu listeyi optimize etme fırsatlarını kaçırıyor.

Amazon’da rekabet eden bu kadar çok köpek idrar pedi olduğu göz önüne alındığında, alışverişçiler muhtemelen bu listeyi ilk sayfada bulamayacaklar.

Bu listeyi daha iyi optimize etmek için, başlığımızla başlayalım. Başlık, ürününüzü arama sonuçlarında daha yüksek sıralara çıkarmaya ve müşterileri liste içine çekmeye yardımcı olan unsurdur.

İlk bakışta gördüğümüz gibi, başlık çok kısa – sadece 80 karakter. Amazon başlığa en fazla 200 karakter izin verdiği için, tabii ki anahtar kelime yığınağı yapmadan mümkün olduğunca fazla yer kullanmanız en iyisidir.

İkinci olarak, başlık net değil. İlk bölüm “KCHEX 100” diyor. “KCHEX 100” marka adı mı yoksa sadece “KCHEX” mi? “100” kelimesinin 100 idrar beziyle geldiği tahmin edebilirim – ancak tamamen net değil.

Çoklu bir paket sunuyorsanız, bunun başlık ve listenin geri kalanında çok net olduğundan emin olun. Herhangi bir karışıklık müşterinin listeyi terk etmesine neden olabilir.

İşte bu ürün başlığını nasıl yazacağımızı gösteren bir örnek:

KCHEX 30” x 36” Tek Kullanımlık Evcil Hayvan Eğitim Pedleri (100 Adet) Yavru Köpekler ve Yetişkin Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi Matları – Küçük, Orta, Büyük ve XL Evcil Hayvanlar İçin Kafes Alt Pedleri

İlgili: Becommer Amazon Ürün Liste Optimizasyonu Hizmeti

Başlığınızı yazarken, aşağıdakileri içermeye dikkat edin:

 • Ürün miktarı
 • Ürün boyutu
 • Önemli ürün özellikleri
 • Ürünün kimler için olduğu

İyi Bir Ürün Başlığı Nasıl Bulunur?

İyi performans gösteren bir başlığın nasıl göründüğüne dair bir fikir edinmek için Jungle Scout’un kendi milyon dolarlık çalışması olan ürüne göz atalım: JUNGLE CREATIONS Yıkanabilir Köpek Bezleri.

Amazon

Hemen fark edeceksiniz ki anahtar kelimeler, başlıkta ürünün marka adından hemen sonra, miktar ve boyutu takip eden şekilde yer almaktadır.

Ayrıca, mevcut karakterlerin neredeyse tamamını kullanmışız (200’nin 186’sını kullanmışız) ve ürünün ana amacını (su geçirmez tuvalet eğitimi matları), farklı kullanım durumlarını (yavru köpek oyun alanı, doğum kutusu, kafes), faydaları (yıkanabilir, tekrar kullanılabilir, su geçirmez) ve ürün özelliklerini (küçük, orta, büyük ve XL evcil hayvanlar için) ele almışız.

Başlığınızı yazarken, anahtar kelimeleri tekrarlamadığınızdan emin olun. Amazon, bir anahtar kelimeyi liste içinde yalnızca bir kez belirtmeniz gerektiğini belirtmiştir ve anahtar kelimenin ekstra kullanımları, anahtar kelimenin üzerine konulan değeri artırmaz. Ayrıca, Hizmet Koşullarında belirttikleri gibi, anahtar kelimeler, müşteri arama sorgularıyla tam veya kısmi anahtar kelime örtüşmesi kullanılarak eşleştirilir.

Optimize Edilmiş Amazon Madde Noktaları Yazma

Optimize edilmiş bir başlık yazdıktan sonra bir sonraki adımınız, Amazon detay sayfanızın arka planında bulunan madde noktalarına veya ana ürün özelliklerine odaklanmaktır.

Amazon, en fazla beş madde noktasına izin verir ve bunun tüm alanını kullanmanızı öneririz, çünkü bu, ilgili anahtar kelimeleri içermek ve ürününüz hakkında etkileyici detaylar sağlama fırsatı sunar.

İlk ürün örneğinde, satıcı basitçe başlığı madde noktası bölümüne kopyalayıp yapıştırmıştır. Bunun yapılmasının bir anlamı yoktur çünkü bu, müşteriye ürün hakkında daha fazla bilgi sunmaz.

Amazon Madde Noktaları İçin İpuçları:

 • Madde noktasının ilk bölümünde ana özelliği veya faydayı belirtin
 • Daha detaylı bir açıklama ile devam edin
 • Ürünün ana özelliği hakkında yazın ve nasıl fayda sağlayacağını anlatın
 • Ürününüzün müşterinin sorununu nasıl çözdüğünü açıklayın
 • Miktar, boyut, renkler ve malzemeler gibi önemli ürün bilgilerini ekleyin
 • Potansiyel müşteriyi bu ürüne ihtiyaç duyduğuna ikna etmek için ilgi çekici bir metin yazın
 • Ürününüzün yalnızca daha yüksek kalitede olduğunu söylemeyin, neden daha yüksek kaliteli olduğunu kanıtlayın

Başlığınızı yazmadan önce, Amazon’un ürün detay sayfası kurallarını anladığınızdan emin olun.

Amazon Ürün Açıklamalarını Optimize Etme

Ürün açıklaması, ürün detay sayfasının daha aşağısında bulunur ve ürününüz hakkında konuşmak için ek alan sunar.

Bu bölüm için en iyi yaklaşım, madde noktalarında yazdığınız özellikleri ve faydaları daha fazla detayla tekrar etmektir, çünkü açıklamada 2.000 karaktere kadar izin verilir.

Geçmişte, satıcılar paragrafları bölmek, metinleri kalınlaştırmak ve madde noktaları eklemek için HTML etiketleri kullanırlardı. Ne yazık ki Amazon artık buna izin vermiyor.

Ürün açıklamasına metin eklemek hala önemlidir, çünkü ilgili anahtar kelimeleri ekleyebilir ve müşterilerinize ürününüz ve markanız hakkında daha fazla ayrıntı verebilirsiniz.

Marka Kayıt programına kaydolduysanız, mevcut açıklamanızı değiştirebileceğiniz bir A+ İçerik Açıklaması oluşturabilirsiniz. Bu, mevcut açıklamanızı değiştirir ve özelleştirilmiş şablonlar, büyük resimler ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

İlgili: Becommer A+ Content Rehberi

Listelemenizi Sıralamak İçin Doğru Anahtar Kelime Seçimi

Amazon ürün listemiz için anahtar kelimeleri seçerken, bunların ilgisini ve maliyetini düşünmemiz gerekiyor.

İlgili olma açısından, başlıklarımızdaki anahtar kelimelerin alışveriş yapan kişilerin ürün türümüzü ararken kullandığı kelimelerle eşleşmesini istiyoruz. Bu, en çok kullanılan anahtar kelimeler için dizinlenen bir liste oluşturmamıza olanak tanır.

Nasıl İyi Anahtar Kelimeler Bulunur?

Bunun için en iyi yol, Jungle Scout’un Anahtar Kelime Araştırma aracını kullanmaktır.

Anahtar Kelime Araştırması ile ürün türümüzü kullanarak anahtar kelimeleri arayabiliriz veya en büyük rakiplerimizin ASIN’lerini (Amazon Standartlaştırılmış Tanımlama Numarası) araştırarak hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını görebiliriz.

Anahtar Kelime Araştırması, hangi anahtar kelimelerin en yüksek arama hacmine sahip olduğunu ve ürün için iyi sıralandığını gösterecek; ayrıca her anahtar kelimeye bir ilgili puan ve tahmini reklam maliyeti atayacaktır.

Hangi anahtar kelimelerin en yüksek arama hacmine sahip olduğunu, reklam açısından karşılayabileceğimiz bir fiyata sahip olduğunu belirledikten sonra, Amazon ürün listemizi oluşturmaya başlayabiliriz.

Ürün listenizi oluşturmanın bir sonraki adımını daha da kolaylaştırmak için, ürün listenize eklemek istediğiniz her anahtar kelimeyi Jungle Scout’un Anahtar Kelime Listesine ekleyin.

Amazon Ürün Listeniz İçin Doğru Ürün Görselleri Seçimi

Ürün başlığınız ürününüzü potansiyel müşterilerin önüne getirirken ve madde noktalarınız ürününüzü satmanıza yardımcı olurken, ürün fotoğraflarınız – özellikle ana görseliniz – alışveriş yapanları Amazon’un arama sonuçlarından gerçek listenize tıklamaya yönlendirecek olan faktördür.

Görsel Gereksinimleri

Diğer birçok gereksinimle birlikte, Amazon, ana ürün görsellerinin en az 1000 piksel uzunluğunda ve en kısa kenarda 500 piksel uzunluğunda olması gerektiğini belirtir, böylece yakınlaştırılabilir olabilirler, ancak en iyi yakınlaştırma deneyimi için en az 1600 piksel veya daha büyük olmalarını önerir.

KCHEX bu gereksinimi karşılamıyor, çünkü tek ve tek görseli düşük kaliteli ve yakınlaştırılabilir değil. Ürün görselleri için bir fotoğrafçı kiralarken, Amazon’un gereksinimlerini karşılayan yüksek kaliteli fotoğraflar ürettiğinden emin olun.

Amazon

Amazon Ürün Görseli Kuralları

Ana görseli olmayan ürün listeleri, listeyi düzeltene kadar aramada veya gözatmada görünmeyecektir.

Görsellerin net, bilgi dolu ve çekici olmasına dikkat edin.

 • Görseller, satışa sunulan ürünü doğru bir şekilde temsil etmelidir.
 • Görseller ürün başlığıyla eşleşmelidir.
 • Ürün, görselin en az %85’ini doldurmalıdır.
 • Ayrıntı sayfaları için en iyi yakınlaştırma deneyimi, dosyaların en uzun tarafında 1600 piksel veya daha büyük olmasını gerektirir. Yakınlaştırmanın satışları artırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu gereksinimi karşılayamıyorsanız, yakınlaştırma için dosyanızın en küçüğü 1000 piksel olmalı ve site için en küçüğü 500 piksel olmalıdır.
 • Görseller en uzun tarafta 10.000 pikseli aşmamalıdır.
 • Görseller JPEG (.jpg veya .jpeg), TIFF (.tif), PNG(.png) veya GIF (.gif) dosya biçimlerinde olmalıdır. (JPEG daha çok tercih edilir.)
 • Görseller bulanık, piksel piksel veya düzensiz kenarlı olmamalıdır.
 • Görseller çıplaklık içermemeli ve cinsel olarak çağrıştırıcı olmamalıdır. Çocuklar ve bebekler için jimnastik kıyafetleri, iç çamaşırı ve mayo insan modeli üzerinde gösterilmemelidir. Görseller Amazon logosu veya ticari markalarını içermez veya bunlara karıştırıcı bir şekilde benzer herhangi bir değişiklik veya varyasyon içermez. Bu, ancak bununla sınırlı olmamak üzere, AMAZON, PRIME, ALEXA veya Amazon Smile tasarım terimlerini içeren herhangi bir kelime veya logoyu içerir.
 • Görseller Amazon’da kullanılan herhangi bir rozeti veya bununla karıştırıcı bir şekilde benzer herhangi bir değişiklik veya varyasyon içermez. Bu, ancak bununla sınırlı olmamak üzere, “Amazon’ın Tercihi”, “Premium Seçenek”, “Amazon Alexa”, “Amazon Alexa ile Çalışır”, “En iyi satıcı” veya “En çok satan” gibi rozetleri içerir.

Daha fazla ayrıntı için ticari marka kullanımı kurallarına bakınız.

Son olarak, Amazon 6 görsel (video gösterimleri dahil) izin verir, ancak KCHEX listesinde yalnızca bir görsel bulunmaktadır.

Bunun yerine, KCHEX gerçek ürünün yakın çekimini alabilir, potansiyel müşteriye ürünün nasıl çalıştığı, kullanılan malzeme türü ve zanaatkarlık hakkında daha iyi bir fikir verir.

Ayrıca, olası alıcıların ürününü farklı açılardan nasıl gösterdiğini göstermek faydalı olacaktır. Alışveriş yapanlar bu bilgileri listesindeki iki resimden belirleyemedikleri için, daha açıklayıcı fotoğraflara sahip rakip bir ürüne geçme olasılığı son derece yüksektir.

Ayrıca, belirli özellikleri göstermek ve ürünü kullanım sırasında göstermek için infografikler ve yaşam tarzı görselleri oluşturmanızı öneririz.

İyi Ürün Resimleri Nasıl Olur?

Harika Amazon ürün görselleri örnekleri için Jungle Creations Yıkanabilir Köpek Bezlerine göz atabilirsiniz.

Amazon

Her bir görselin boyutu Amazon’un Hizmet Koşulları’na uygun ve her liste başına izin verilen fotoğraf sayısından tam olarak faydalanıldı: altı görsel ve bir video.

Her ikincil görüntü renkli ve bilgilendirici. Bu, müşterilere ürünün tam olarak ne sunduğunu gösteriyor.

Amazon Ürün Fotoğrafçılığı İçin Bazı İpuçları

 • Amazon size yedi görüntü yükleme hakkı verir (altı ana fotoğraf ve bir ana fotoğraf dahil); tüm yedi yuvasını kullanmanızı kesinlikle öneririz. Basit bir ürününüz olsa bile, ürünü farklı açılardan, ambalajıyla birlikte, yakın çekimlerle, yaşam tarzı görüntüleriyle, açıklamalı grafiklerle vb. gösterin.
 • Görüntünüzün en uzun tarafında en az 1000 piksel olmasını sağlayın, çünkü bu, fareyi üzerine getirdiğinizde yakınlaştırma işlevini etkinleştirir. Bu, müşterilerin ürün kalitesi hakkında daha iyi bir izlenim edinmelerine yardımcı olan son derece yararlı bir özelliktir ve dönüşümlerinizi artırabilir.
 • Müşterilerin ürün açıklamanızı okumak için zaman harcamayacak olanlara ürününüzü açıklamak için görüntüleri kullanın. Müşterilerinizin en büyük itirazlarını ve/veya sorularını düşünün ve bunları grafiklerle ele alın.
 • Ana görüntünüzü bölün ve hangisinin daha fazla tıklama ve dönüşüm ürettiğini görün.

Olumlu Amazon Ürün İncelemeleri Elde Etme

İlgili: Becommer Amazon Kurulum Hizmetleri

Başlığı ve görüntüleri optimize ettikten sonra, olumlu Amazon ürün incelemeleri elde etmeye odaklanmanız gerekecek. Önceki müşterilerden gelen olumlu geri bildirimler, yeni alışverişçilerin ürününüzün değerini anlamalarına yardımcı olur, bu nedenle iyi derecelendirmeleri erken almak önemlidir.

İşte bu kritik incelemeleri almanıza yardımcı olacak bazı şeyler:

İyi bir ürün yapın. Bu, biraz anlamsız gibi görünebilir, ancak rakiplerinizin ürünlerinin eksikliklerini ve sıkıntılarını düzeltme kalitesinde bir ürün oluşturursanız, daha az olumsuz inceleme alırsınız.

Amazon’a devredin. Amazon, satış yapıldıktan sonra bir inceleme isteyen bir takip e-postası gönderir ve bu işe yaramazsa… ‘İnceleme İste’ düğmesine basın. Amazon, ‘Sipariş’ sayfanızdan doğrudan bir inceleme isteği göndermenize olanak tanır. Yıkanabilir İdrar Pedi incelemelerine bir göz atalım:

Amazon

Satıcı Geri Bildirimi ve Ürün İncelemeleri

Sadece açıklamak için, ürün incelemeleri ile satıcı geri bildiriminin farklı olduğunu ve çok farklı amaçlarla hizmet ettiğini belirtelim.

Amazon tarafından ürünlerimizi seçmeme, paketleme veya gönderme görevi Fulfillment by Amazon (FBA) satıcıları için geçerli olmadığından (ve ürün incelemelerinin aksine), alabilecekleri herhangi olumsuz bir geribildirim muhtemelen Amazon’ın hatası olur.

Bu durumda, satıcılar olarak kontrolümüz dışında bir nedenle geribildirim verildiğinde, Amazon’a bir talep açarak bunun kaldırılmasını sağlayabiliriz.

Bu ipuçlarını alın ve kullanın

Ürün detayları, Amazon satıcılarını ya da işlerini yüceltebilir ya da zayıflatabilir. Bu, onu en iyi hale getirmek için zaman harcamanın son derece önemli olduğu anlamına gelir.

Şimdi, listelemelerinizi optimize etmek için neler yapmanız gerektiğini bildiğinize göre, Amazon peyzajına bir göz atın ve en iyi satıcıların listelerini analiz edin. Ortaya çıkan trendlere ve desenlere dikkat edin ve ürün sayfalarımız için en iyi uygulamaları kullandığınızdan emin olun.

 

Kaynak: JungleScout