Becommer.com

Amazon FBA Hesaplama

Amazon FBA Hesaplayıcı: Karlılığı Hesaplamak İçin FBA Ücretlerini Dikkate Alın

FBA Ücretleri ve  Karlılığı Artırmak İçin İpuçları

Herhangi bir yatırım yaptığınızda olduğu gibi, Amazon’da satış yapmak da beraberinde ücretler ve maliyetler getirir. Bu masraflar önemsiz gibi görünebilir, ancak bazı ücretler hızlı bir şekilde birikerek karlılığınızı etkileyen harcama sorunlarına yol açabilir.

Örneğin, Amazon’un FBA depolarında fazla stok tutmak, standart depolama ücretlerinin üzerine uzun vadeli depolama ücretleri getirir. Ayrıca, bir ürün artık satılmıyor ve FBA’dan envanteri kaldırmanız gerektiğinde, bu da bütçenizden bir miktar kesinti yapabilir. Amazon, gönderim ağırlığına ve boyut sınıfına göre birim başına 0,32 dolardan başlayarak 7,70 dolardan daha fazla olan kaldırma ücretleri talep eder.

Ödediğiniz ücretleri anlamak ve kar marjlarınızı nasıl etkilediklerini bilmek, Amazon’da satış yapmanın en önemli yönlerinden biridir.

Birçok satıcı, her şey bittiğinde her ürünün kendilerine gerçekten ne kadar mâl olduğunu bilmedikleri için zararla iş yapar. Bu nedenle, ürünlere doğru fiyat veremez, daha iyi lojistik ve sipariş tamamlama alternatifleri arayamaz ve maliyetleri kontrol edemezler.

Amazon FBA Ücretleri Nelerdir?

Amazon’da Fulfilled by Amazon (FBA) kullanarak satış yaparken ortaya çıkan maliyetlere genellikle FBA ücretleri denir. Bu ücretler genellikle dört bölümden oluşur:

Yönlendirme Ücreti

Satıcılar, her satılan ürün için Amazon’a bir yönlendirme ücreti öderler. Bu ücret genellikle ürünün perakende fiyatının %15’i kadardır, ancak belirli alt kategorilerde yönlendirme ücreti yüzdesi daha yüksek veya daha düşük olabilir, örneğin:

  • Amazon Cihaz Aksesuarları – %45
  • Amazon Explore – Deneyimler için %30
  • 3D Baskılı Ürünler – %12
  • Video Oyun Konsolları – %8

Değişken Kapanış Ücreti

Tüm Amazon satıcılarına yönlendirme ücreti uygulanırken, aşağıdaki kategorilerdeki ürünleri satan satıcılardan birim başına $1.80 ek kapanış ücreti alınır:

  • Kitaplar
  • DVD’ler
  • Müzik Yazılım ve Bilgisayar/Video Oyunları
  • Video Oyun Konsolları
  • Video Oyun Aksesuarları

Örneğin, bir DVD satıldığında, satıcıya herhangi başka uygulanabilir ücretlere ek olarak $1.80 kapanış ücreti tahsil edilir.

Amazon Satış Planı Ücretleri

Amazon, yeni satıcılar için iki tür satış planı sunar:

Bireysel Plan – Bu seçenek, aylık 40’tan az ürün satmayı planlayan satıcılar için idealdir.

Profesyonel Plan – Aylık 40’tan fazla ürün satmayı planlayan satıcılar için uygundur.

Bireysel satıcı planı her satılan ürün başına $0.99 ücretle gelirken, profesyonel satıcı planı aylık $39.99 abonelik ücreti ile gelir ve satılan ürün sayısından bağımsızdır. Diyelim ki bireysel satıcı planı kullanıcısı olarak bir ayda 45 ürün satışı yaptınız. Bu durumda Amazon satıcı ücretlerinde 44.55 dolar ödemeniz gerekecek (45 x $0.99), profesyonel satıcı planını seçmiş olsaydınız ödemek zorunda olduğunuz tutardan $4.56 daha fazla ödemiş olacaksınız.

FBA Ücretleri

FBA ücretleri depolama (aylık ve uzun süreli), iade veya imha siparişleri, iadeler ve yerine getirme maliyetlerini içerir ve tahmin edilen hacime, yılın zamanına ve ürünün boyutuna bağlı olarak değişebilir.

Amazon, bir ürünün tahmini hacmini biriminin ve kartonunun boyutunu hesaplayarak belirler. Bu nedenle ürünlerinizi FBA nakliye politikalarına uygun şekilde ambalajlamalı ve Amazon’a göndermelisiniz (örneğin, doğru ağırlığı veya sınıflandırmayı koymak). Böylece Amazon size doğru FBA ücret tahminleri verebilir.

Ürününüzün ağırlık veya sınıflandırmadaki yanlışlıklar, Amazon’un sizden toplama ve paketleme ücretlerinde aşırı ücretlendirmesine neden olabilir. Daha da kötüsü, gönderiminizi reddedebilir ve ürün hazırlama gereksinimlerine uymamanız nedeniyle ekstra ücret talep edebilirler.

Boyutsal Ağırlık Ücretleri

Amazon, FBA yerine getirme ücret yapılarını boyutsal ağırlık fiyatlandırmasını içerecek şekilde güncelledi.

Boyutsal ağırlık, bir ürünün, kartonun veya paletin gerçek ağırlığına göre ne kadar yer kapladığını ifade eder. Paketinizin boyutunu hesaplamak için paketinizin uzunluğunu, genişliğini ve yüksekliğini çarpar ve ardından bir DIM faktörüyle bölebilirsiniz (örneğin FedEx ve Amazon, DIM faktörü olarak 139’u kullanır). Büyük taşıyıcılar ve Amazon, DIM ağırlık ve gerçek ağırlık arasında hangisi daha büyükse ona göre ücretlendirme yaparlar.

Ne yazık ki, boyutsal ağırlık temel alınarak ücretlendirilmesi, bazı satıcılar için daha yüksek nakliye ve yerine getirme maliyetlerine yol açabilir.

Ürününüz küçük ve hafif olabilir, ancak şişkin ambalaj (örneğin aşırı miktarda köpük dolgular ve kabarcık sargılar) onu Amazon ve büyük taşıyıcılar için büyük veya aşırı boyutlu kategorilere itebilir ve birkaç dolar daha fazla ödemenize neden olabilir. Temel olarak, boyutsal ağırlık ücretine girmemek için ambalajınızı küçük tutmak isteyeceksiniz.

Çevrimiçi topluluğumuzdaki bazı satıcılar, birim başına FBA ücretlerinin 1 dolar arttığını gördü, bu da özellikle dar kâr marjına sahip olanlar için oldukça önemli olabilir.

Diğer FBA Ücretleri

Amazon’un FBA hizmetlerini ve özelliklerini kullanmak da bir maliyetle gelir. Ücret gerektiren FBA hizmeti örnekleri şunlardır:

Amazon Partnered Carrier Programı:

Bu program, envanterinizi Amazon depolarına taşımak için indirimli fiyatlar sunar.

Çoklu Kanal Doldurma (Multi-Channel Fulfillment):

Amazon’u, web sitenizde ve diğer satış kanallarında sattığınız envanterin siparişlerini doldurmak için kiralayabilirsiniz.

FBA Etiketleme Hizmeti:

Amazon, ürünlerinize barkod etiketleri uygulamanıza yardımcı olur. Her bir ürün için birim başına ücret alınır.

Tarama ve Etiketleme (Scan & Label):

Amazon, envanterinizi bir barkod tarayıcı kullanarak tarar ve her bir birime doğru etiketi uygular.

FBA Hazırlama Hizmeti:

Amazon, envanterinizi FBA hazırlama gereksinimlerini karşılayacak şekilde hazırlar. Her bir ürün için birim başına ücret alınır.

FBA Yeniden Paketleme Hizmeti:

Alıcıların iade ettiği uygun FBA ürünlerini yeniden paketleyerek yeniden satmanızı sağlar. Her bir ürün için birim başına ücret alınır.

Envanter Yerleştirme Hizmeti:

Birden fazla hedefli nakliye planları için idealdir. Tüm gönderilerinizi tek bir yerleştirme merkezine göndermek için bu hizmeti kullanabilir ve Amazon bunları sizin için dağıtır. Her bir ürün için birim başına ücret alınır.

Elle İşlem Hizmeti:

Amazon, kutu içeriği bilgisi olmayan kutuları elle işleyecektir. Her bir ürün için birim başına ücret alınır.

FBA Hesaplayıcıyı Ne Zaman Kullanmalıyım?

Yeni bir Amazon ürününü katalogunuza eklemeyi düşünüyorsanız, bir FBA hesaplayıcısı kullanın. Bu araç, Amazon’da o ürünü satmanın tahmini FBA ücretlerini hesaplamanıza ve karını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Hesaplayıcının özelliklerine bağlı olarak, ürününüzün ağırlığını ve boyutlarını değiştirerek farklı nakliye ve ambalaj seçenekleriyle deney yapabilir, maliyetleri düşük tutmanın en iyi yolunu belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda ürün fiyatı varyasyonlarını karşılaştırabilirsiniz.

Ürününüzün perakende fiyatını artırmayı veya azaltmayı planlıyorsanız, hesaplayıcı bu fiyat ayarlamalarının marjınıza nasıl etki edebileceği konusunda bilgi sağlayacaktır. Böylece bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Hesaplayıcıdaki verileri kullanarak FBA ile o yeni ürünü satmanın işletmeniz için daha karlı olup olmayacağını öğrenin. Eğer değilse, Seller-Fulfilled Prime ve Fulfillment By Merchant gibi diğer seçeneklere hızlıca bakabilirsiniz.

Amazon’ın FBA Gelir Hesaplayıcısı

Amazon’ın Gelir Hesaplayıcısı ve ülkeye özel FBA hesaplayıcıları kullanarak her ülkenin FBA ücretlerini anlayabilirsiniz. Bu hesaplayıcılar aynı zamanda ülkelerin kendi para birimlerini ve bu ülkelerdeki ücret farklarını da dikkate alır.

Ancak, fotoğrafçılık, grafik tasarımı, ürün reklamları ve diğer promosyonlar gibi ürünün pazarlamasıyla ilişkili maliyetleri diğer hesaplayıcılar gibi içermezler. Bu nedenle, ürününüzün gerçek kar potansiyelini tam olarak göstermeyebilirler.

Adım Adım Kılavuz:

Ülkeye özel FBA hesaplayıcınızı seçin.

Satacağınız ürünü arayın. ASIN numarasına göre arama yapabilir ve Amazon mağazalarında listelenip listelenmediğini görebilirsiniz. Ürününüz için kâr hesaplamaları yapmak istediğiniz bir liste varsa, Satıcı Merkezine giriş yapın ve SKU numarasına göre arayın. SKU numaranız mevcut değilse, karşılaştırma yapmak için benzer bir ürün kullanmayı düşünebilirsiniz.

Her bir yerine getirme seçeneği için fiyatlandırma bilgileri de dahil olmak üzere gelir ayrıntılarını girin.

Her bir yerine getirme seçeneği için maliyet ayrıntılarını girin.

Hesapla’ya basın. Gelir hesaplayıcısı, ürünle ilişkili maliyetlerin ayrıntılarını size gösterecektir.

İhtiyaca göre ayarlayın ve tekrar hesaplayın.

FBA Kar Marjlarını Artırmak İçin 4 İpucu

Amazon FBA Programı, yeni ve deneyimli satıcılar için en popüler işleme yöntemlerinden biridir. Ancak, ücretsiz değildir.

Amazon FBA ücretleri sık sık değişir, bu nedenle iyi bir stok yönetimi stratejisine sahip olmak önemlidir, böylece işlerin kontrolünde kalabilirsiniz.

Aşağıda, FBA ücretlerini düşük tutarken karı maksimize etmek için stok performansınızı iyileştirmeye yönelik bazı ipuçları bulunmaktadır.

1- Stok Sürecinizi Kolaylaştırın

Satıcıların çok şey kaybettiren iki stok sorunu vardır: Stok tükenmesi ve aşırı stoklama.

Örneğin, fazla stok taşımak, işletmenize zarar verebilecek stoklama maliyetleriyle birlikte gelir. Stoklama maliyetleri genellikle depo masraflarını, ek depolama ücretlerini, fırsat maliyetlerini, sigortayı ve bozulma/küçülme kayıplarını içerir. Fazla stokunuzun depoda satılmadan uzun süre durmasıyla bu maliyetler artar.

Stok tükenmesi, bütçenize zarar verebilecek başka bir sorundur. Stok tükenmesinin açık maliyetleri kayıp sıralamalar, kayıp gelir ve hızlı hava taşımacılığı gibi görünse de, genellikle yüzeyin altında gizlenmiş maliyetler vardır. Bunlardan bazıları mutsuz müşteriler, üretkenlik kaybı ve siparişleri kabul ettiğinizde ortaya çıkabilecek maliyetlerdir.

Amazon’da, back-order yani sipariş üzerine ürün listesi oluşturabilirsiniz. Back-ordering, talebe bağlı olarak stokları sık sık tükenen en iyi satıcılar için idealdir. Bu süreç, stok olmadan satışa devam etmenizi ve ürün uygun hale geldiğinde siparişleri daha sonra karşılamak için izin verir.

Ancak, backorderlerin gelmesi biraz zaman alabilir, bu nedenle potansiyel müşteriler uzun tahmini gönderi tarihinden dolayı vazgeçebilir ve başka bir satıcı bulmaya karar verebilir, bu da dönüşüm oranınızı ve muhtemelen sıralamanızı düşürebilir.

Backorder için ödeyeceğiniz bir diğer maliyet de ürünlerinizi daha hızlı bir şekilde Amazon’a ulaştırmak için üretim ve sevkiyatı hızlandırmak için ekstra ödeme yapmaktır. Ve eğer vaat ettiğiniz tarihte bir back-order ürünü göndermeyi başaramazsanız, On-Time Delivery Rate (Zamanında Teslim Oranı) etkilenecek, Amazon otomatik olarak siparişi iptal edecek ve en kötüsü, bu nedenle oluşabilecek olumsuz geri bildirimlerden dolayı satıcı hesap sağlığınız etkilenecektir.

İpucu: Gelecek birkaç ayda tahmini satışlarınızı belirlemek için talep tahminleri yapın. Tüm sevkiyatlarınızı hemen FBA’ya dökmeye hevesli olabilirsiniz, ancak acele etmeyin. Envanterinizi bir seferde küçük bir miktar gönderin, böylece yavaş satan ürünlerle takılmayı önleyin veya yeniden stoklama sınırı kısıtlamaları nedeniyle stok tükenmesi yaşamayın.

2- Düzenli Bir Amazon Stok Temizliği Yapın

Düzenli olarak Envanter Sağlığı raporunuzu kontrol edin. Bunu yapmak için Envantör Sağlığı Yönet seçeneğine gidin. Bu şekilde, hızlı bir şekilde stoklama maliyetleri oluşturabilecek SKU’ları izleyebilir ve takip edebilirsiniz.

Raporun sütunlarını gözden geçirerek satılabilir envanterinizin geçerli yaşını, uzun vadeli depolama ücreti tahminlerini, son 30 günde gönderilen ürün birimlerini vb. görebilirsiniz.

Tüm eski envanterinizi listeleyin ve en yüksek depolama ücretlerine sahip olanları önceliklendirin. Bir sonraki envanter temizliği tarihinden önce onları nasıl hareket ettireceğinize stratejik yaklaşın. Unutmayın, Amazon her ayın 15’inde envanter değerlendirmesi yapar ve merkezlerinde bir yıldan uzun süredir bulunan envanteri tespit eder. Eski envanter, uzun vadeli depolama ücretine tabi olur. Bu nedenle, maliyetleri en aza indirmek için bir sonraki temizlik tarihinden önce eski envanterlerden kurtulmalısınız.

Yavaş satan ürünleri en çok satanlarla birleştirmeyi veya Hızlı Fırsatlar’a katılmayı düşünün, böylece satışları artırabilirsiniz. Özellikle düşük satış sıralamasına sahip ürünler için reklamlardan yararlanarak bu ürünlere daha fazla trafik çekin. Dönüşümü artırmak için liste optimizasyonu da önemli bir satış artışı sağlayabilir. Bu teknikler, eski envanterinizi daha iyi yönetmenize ve satış performansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

3- Pazarlama ve Stok Yönetimi Ekiplerinizi Senkronize Edin

Agresif PPC çalışmalarınız nedeniyle stok tükenmesine mi düştünüz? Ya da stoklarınız düşük olduğu için bir Hızlı Fırsatı iptal etmek zorunda mı kaldınız? Bu tür durumlar, satıcıların pazarlama planlarını stok planlarıyla uyumlu hale getirmeden çok agresif bir şekilde planlamaları sonucunda ortaya çıkar.

Eğer bir ay önce aşırı agresif bir PPC kampanyası yaptıysanız veya daha kötüsü, bir dijital reklam ajansına ödeme yaptıysanız ve onların ekibi sizi stok tükenmesine sürüklediyse, bu, stok tükenmesine ödeme yaparak kendinizi stok tükenmesine sürüklemenin daha fazla karşılığıdır.

Stokların uyumlu bir şekilde çalışmadığı için para kaybettiğinizi birden fark edersiniz. Bu, satıcıların stok dışı durumda kalmasının ana nedenlerinden biridir ve bu nedenle Stok-Merkezli Pazarlama veya stok göz önünde bulundurularak yapılan pazarlama hakkında konuşmaya devam etmemizin nedenlerinden biridir.

Stok-Merkezli Pazarlama, bir pazarlama kampanyası boyunca tüm ekibin birbirleriyle uyumlu çalışması için envanter, pazarlama ve hatta muhasebe ekiplerinizi senkronize etmeyi içerir. Bu sayede, stok tükenmesini ve aşırı stoklamayı önlemek için tüm ekipler birbirlerine yardımcı olacak şekilde bir arada çalışır.

Örneğin, pazarlama ekibiniz Prime Day pazarlama stratejilerini planlar ve bu süre zarfında yapacakları satışları en üst seviyeye çıkarmak için beklemektedir. Pazarlama sorumlunuz bu planı envanter yöneticisiyle paylaşmalı, böylece ekibi bu planın envanter tükenmesi yaratmamasını sağlayabilir. Envanter ekibi bu planın herhangi bir envanter tükenmesi yaratıp yaratmadığından emin olur ve ardından pazarlama ekibine ne zaman hızlı hareket edebileceklerini ve ne zaman fren yapmaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olacak önemli veriler sağlar.

Muhasebe ekibi daha sonra bu birleşik stok-merkezli pazarlama planını kullanır ve bütçe yapımından, ihtiyaç duyulan herhangi bir finansmanın güvencesine ve envanterinizin üretiminde ve serbest bırakılmasında gecikmeleri önlemek için tedarikçilere hızlı bir şekilde ödeme yapar.

4- Amazon Ücretlerinden Tasarruf Etmek İçin Bir Geri Ödeme Hizmeti Kullanın

Amazon’un size borçlu olduğu parayı, geri ödeme hizmeti sağlayıcılarının yardımıyla talep edin. Amazon geri ödeme talebinizi reddettiğinde bile, durumun kapandığı anlamına gelmez.

Önerim, Getida gibi süreci detaylı bir şekilde anlayan bir hizmet sağlayıcıyla çalışmanızdır. Getida, paranızı geri almak konusunda uzmanlaşmıştır ve genellikle tipik Amazon yazılım paketlerinin çok daha fazlasını bulabilir, çünkü otomatik geri ödeme yönetiminin sadece birkaç özelliğinden biri olduğu birçok özellikle dolu olmayan bir yazılım paketine sahiptirler.

Getida, geçmişte reddedilmiş olan taleplerin nasıl onaylandığını bilir. Eğer onaylanma konusunda sorun yaşadıysanız, Amazon’un geri ödeme programının püf noktalarını anlayan bir hizmete ihtiyacınız vardır.

Size borçlu olan parayı geri almayı denemek için ne kadar çabuk harekete geçerseniz, o kadar iyi olur, çünkü geri ödeme taleplerini dosyalamak için sadece 18 ayınız vardır. Son başvuru tarihinden sonra gönderilen talepler geri ödeme için uygun değildir.

Fba

Kârlı Kalmak İçin FBA Giderlerini Kontrol Edin

Yeni başlayan veya deneyimli bir satıcı olun, Amazon FBA ücretlerine daha derin bir anlayış kazanmak, kârlılık marjlarınızı korumanıza ve fiyatlandırma kararlarınızı bilgilendirmenize yardımcı olabilir.

Tetiklemeye geçmeden önce ürününüzün kâr potansiyelini belirlemek için FBA hesaplayıcısını kullanın. Kâr hesaplamalarınızı çalıştırmak aynı zamanda onu FBA üzerinden mi yoksa hiç mi satmanın iyi bir fikir olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Son olarak, stok süreçlerinizi optimize ederek stok tükenmesi ve aşırı stoklama gibi pahalı sonuçlardan kaçının ve kârlılık marjınızı artırın. Şu anda büyük bir fazla ürün stokunuz varsa, onları indirimli fiyatlarla satmayı düşünerek satışları artırabilir, sıralamaları yükseltebilir ve genel stok sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.