Becommer.com

Shopify nedir? Shopify Nasıl Kurulur? (Güncel Rehber)

Shopify Nedir?

Shopify, kendi e-ticaret mağazanızı açmanıza, online satış yapmanıza, işinizi büyütmenize ve yönetmenize imkan veren devasa bir e- ticaret platformudur.Mağazanızı açarken herhangi bir kod bilgisine sahip olmanıza gerek yok. Shopify ile Online mağazanızı açabilir ve özelleştirebilirsiniz. Web, mobil, sosyal medya, online pazar yerleri, fiziki mekan ve pop-up mağazalar dahil, birden fazla yerde satış yapabilir. Ürün, envanter, ödemeler ve nakliye süreçlerinizi yönetebilirsiniz. Shopify tamamen bulut tabanlıdır. Bu yazılım ile web sunucularının güncelleme ve bakımını siz üstlenmezsiniz. Mobil cihazlardan mağazanıza erişim ve yönetim imkanı sunar.

Kanada merkezli Shopify 2006 yılında kurulmuştur. Bir çok girişimci için 1 numaralı satış kanalıdır. 800.000 fazla mağaza sahibi, 3.000 den fazla çalışanı ve 63 milyar dolarlık cirosu ile bir e-ticaret devidir.

Shopify birçok avantajı ile e-ihracat ve e-ticaret modeline uyan, işletmelerin işlerini büyütmelerine yardımcı olacak uygulamaları bünyesinde barındıran platformlarından biridir. Ücretsiz kurulumun yanı sıra 29 Dolar’dan başlayan abonelik ücretiyle tercih sebebi oluyor. Shopify’ın e- ticarette uzman ve lider bir konuma gelmesinin temelinde platformun ardındaki deneyimli satıcılar bulunuyor.  Shopify ile online bir mağaza kurup özelleştirebilirler.

ilgili : Becommer Shopify Danışmanlık Hizmetleri

ilgili : Becommer eBay Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

Shopify’da mağaza açmak ve ticaret yapmanız için herhangi bir teknik beceriye, tasarım bilgisine veya önemli bir yatırıma ihtiyacınız yoktur.

Shopify Nasıl Kurulur? 

Shopify Nasıl Kurulur

 

1.ADIM: Shopify Mağaza Kurulumuna Hazırlık

Shopify mağazanızı kurmadan önce yapmanız gereken bazı hazırlıklar var. Bunlar, işinizle ilgili ne yapmak istediğinize, mağazanız için alan adına, satmak istediğiniz ürün ve hizmetlere, işinize uygun bir logoya ve ürün resimlerini belirlemelisiniz. İşlevsel ve başarılı bir e-ticaret mağazası kurmak için yukarıda belirtilen gereksinimleri hazırlamanız ve mağazanızı geliştirmeye devam etmelisiniz. Ürün görüntülenme ve satışa dönüşüm oranlarının başarılı olması için görsellerinizin yüksek degerde piksele sahip olmasına dikkat edin.

2.ADIM: Shopify Hesap Açma

Yapılması gereken 2. adım, daha önce Shopify hesabı açmadıysanız, Shopify hesabı oluşturmak. Bu aşamada ihtiyacınız olan bir email ve şifre belirlemektir.  Ardından, mağazanız için bir alan adı belirlemek. Bu alan adı benzersiz olmalıdır, yani daha önce kullanılmış olmamalıdır. Aksi taktirde alan adını alamazsınız.  

Shopify Nasıl Kurulur

Ardından, kendiniz ve ne satmayı planladığınız ürün ve hizmetler hakkında kısa bilgiler girin.

 

Shopify Nasıl Kurulur -2

 

Shopify girdiğiniz bilgilere dayanarak vergilendirme ve kullanılacak para birimlerini yapılandırmak için kullanacaktır.

 

 

Bu sayfaya ödeme alma bilgilerinizi giriyorsunuz. Bu aşamadan sonra CMS panelinize yönlendirilecekseniz.

 

Bu panelde  e-ticaret ayarları için gerekli bütün menülere ulaşabilirsiniz. Shopify, hesabınızı istenmeyen oturum açmalarından korumak için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) da sağlıyor, Hesap açılış ayarlarından 2FA’i aktif etmeyi unutmayınız. Bir sonraki adım

3.ADIM: Shopify Tema Ayarları

Bu aşamada mağazanızın düzenini belirleme ve tema ayarlarınızı yapabilirsiniz. Premium tema seçenekleri size daha çok manevra alanı kazandırıyor. Ancak ücretsiz temalarla da güzel bir mağaza tasarımı yapabilirisiniz. Tema ayrları için 

Bunu yapmak için Onlanine Mağaza butonuna tıklayına çılan sekmeden Temaları tıklayın. 

Mağazanızı kişselleştirmeye başlamak için temalardan yararlanın ve bir tema seçin. Temalar, mağazanızı tasarlamak için kullanılan hazır şablonlardır. Temalar mağazanızın ana iskeletini oluşturur, siz bu şablonlar üzerinde çalışarak farklı bir mağaza tasarımı elde edebiliriniz. Shopify, çeşitli sektörlere hitap ettiğinden, hem ücretsiz hem de ücretli temalar sunuyor.

Temanızı seçtikten sonra ana sayfanız üzerinden daha fazla düzenleme yapabilirsiniz. Öğrenmek için bazı özelliklerle oynamaktan ve belirlediğiniz düzeni bozmaktan çekinmeyin. Tema ayarlarını öğrendikçe mağazanızın renklerini ve yazı fontlarını, markanıza ve gezinme menülerinize uygun olacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Mağazanızda daha fazla ücretli veya ücretsiz temaya ulaşmak için themes.shopify.com’a bağlanabilir ve seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Shopify mağazasına bağlanmadan ana sayfada sağ alt köşesinde bulunan Tema Ekle sekmesinden ücretsiz temalarla başlayabilirsiniz. 

Temanızı özelleştirdikçe Demo görüntüleme ile mağaza görünümünüzü kontrol edebilirsiniz.

 

4.ADIM: Shopify Ürün Ekleme

Mağazanızın temasını ayarladıktan sonra, ürün ekleyebilirisiniz, mağazanıza ürün eklemek  gerçekten çok kolay. Soldaki menüden ”Ürünler” sekmesine tıklayınız açılan menüden, satmayı düşündüğünüz ürünün başlığını yazın. Açıklama kısmına ürünün teknik bilgilerini ve ürün özelliklerini girebilirsiniz 

 

Ürün başlığı ve ürün detaylarını girdikten sonra menünün alt kısmında kalan bölümlere URL bağlantısını, ürün fiyatını, ürün Barkod (ISBN, UPC, GTIN vb.) bilgilerini girebilirsiniz.Ürünlerinizi farklı etiketler kullanarak düzenleyebilirsiniz. Kullanılabilir bazı etiketler arasında ürün bulunabilirliği, ürün türü, satıcı, etiketler ve koleksiyonlar bulunur. Bu etiketler, ürünlerinizi gruplandırmanıza ve müşterilerinizin alışveriş yapmasını kolaylaştırmanıza yardımcı olur.

Ürünlerinizi farklı etiketler kullanarak düzenleyemeye dikkat edin. Doğru etiket kullanımı ile görünürlülüğü artırabilirsiniz. Etiketler, ürünlerinizi gruplandırmanıza ve müşterilerinizin alışveriş yapmasını kolaylaştırmanıza yardımcı olur.

5. ADIM. Shopify Ödeme Ayarları:

Shopify mağazanızın kurulumunu tamamlamak için ödeme ayarlarınızı yapmanız gerekiyor.  Tema ayarlarının altında ‘Ayarlar’ı tıklayın, ödeme ayarlarını göreceksiniz. 

 

Aşağıda ödeme yöntemleri menüsünden sizin için uygun olan ödeme seçeneklerini girin.

Ödeme sağlayıcısı Sağlayıcı türü Müşterinin ödeme yöntemi Nasıl ödeme alırsınız?
Shopify Payments Ödeme ağ geçidi Shopify Payments kullanılarak Shopify Payments üzerinden
Apple Pay Hızlı ödeme Apple Pay kullanılarak Shopify Payments üzerinden
Amazon Pay Ödeme ağ geçidi Amazon Pay kullanılarak Amazon tarafından
Meta Pay Hızlı ödeme Meta Pay’i kullanma Shopify Payments üzerinden
Google Pay Hızlı ödeme Google Pay kullanılarak Shopify Payments üzerinden
PayPal (Türkiye operasyonları askıya alındı) Ödeme ağ geçidi PayPal kullanılarak PayPal tarafından
Shop Pay Hızlı ödeme Shop Pay kullanılarak Shopify Payments üzerinden
Shop Pay Installments Ödeme ağ geçidi Shop Pay kullanılarak Affirm tarafından, Shop Pay Installments aracılığıyla

6. ADIM: Shopify Kargo ayarları

Ürün gönderimi için “Shopify Shipping” hizmeti vardır:

 

 • Gönderim ücretlerini, sabit ücretleri, şartlı ürün gönderim ücretlerini, ağırlığa dayalı ücretleri ayarlayabilirsiniz
 • Kargo seçeneklerinizi artırın. (UPS, USPS, DHL Express, Canada Post, Sendle ve Hermes) gerçek zamanlı nakliye teklifleri sağlayın
 • Kargo etiketlerinizi belirleyin. 
 • Kargo için tercihler sunun.

 

Shopify Shipping, Kuzey Amerika, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta bulunduğunuz sürece sunulur. Aksi takdirde, ek bir aylık ücret ödemeniz, planınızı yıllık olarak ödemeniz ve “Shopify Plus” veya daha yüksek bir mağaza planına sahip olmanız gerekiyor.

7. ADIM: Shopify Güvenlik ve Yedeklemeleri

Shopify ile web sitenizi, platformlarınızı ve uygulamalarınızı güncel tutma veya yüksek düzeyde teknik güvenlik protokolleri uygulama konusunda endişelenmenize gerek yok; Bunların tamamı Shopify’ın sorumluluğundadır.

Kredi kartı bilgileri, dolandırıcılık veya gizlilik ayarları gibi gözden kaçan faktörler bile hizmet kapsamındadır. Verilerinizi kurtarmanız gereken acil bir durumdur. Mutlaka, verilerinizi bir CSV dosyası olarak dışarı almalısınız. Bununla birlikte, uygulama mağazasından her zaman özel bir yedekleme aracı yükleyebilirsiniz .

Shopify Paketleri ve özellikleri

Shopify  Temel paket (29 $) (Temel Paket)

Ürün listeleme sınırı yok, hediye kartları hazırlama araçlarına erişim. Shopify Payments kullanmadığınızda Shopify %2 işlem ücreti alır.

 

Shopify Temel-Basic özellikler

Bu seçenek, yeni başlayan bir girişimci için en çok önerilen seçenektir. Yapmanız gereken şey, alan adınızı mağazanıza girmek, temanızı belirlemek ürün listelemek, ödeme ayrlarınızı yapmak, kargo planınızı belirlemektir.  

 

Shopify online mağaza modülünde

 • Online satışlar için satış noktası (POS) sistemi.
 • Doğrudan Facebook ve Pinterest’te satış yapmanızı sağlayacak Facebook ve Pinterest modülleri.
 • Çok dilli ve çoklu para birimi desteği.
 • Nakliye desteği.
 • Sınırsız ürün listeleme
 • Pazaryerleri ve sosyal medyadaki satış kanallarını sunar.

Shopify Standart (79 $)

Profesyonel raporlar ve uluslararası fiyatlandırma araçlarına erişim, Shopify Payments kullandığınızda işlem ücretleri %1’dir.

Shopify Standard özellikleri

Temel planın aksine, standart plan, işinizi daha verimli yönetmenize yardımcı olacak daha fazla özellik ekler. Aşağıdakiler gibi özelliklere erişmenizi sağlar:

 • İş performansınızı, zayıf noktalarınızı ve iyileştirme fırsatlarını izlemek için standart analiz raporları.
 • Shopify ödemelerinden daha düşük bir ücret.
 • Uluslararası alan adları ve fiyatlandırma ekleme yeteneği.
 • Ekibinizin boyutunu artırmak için daha fazla sayıda personel hesabı
 • %88’e varan kargo indirimleri.

Temel plana kıyasla fiyatının iki katından fazla olmasına rağmen, işletmenizin doğru boyutta olduğu göz önüne alındığında bu plan değerlidir, bu nedenle raporlarınız çevrimiçi mağazanızı nasıl yönlendireceğiniz ve pazarlayacağınız üzerinde önemli bir etki yapabilir.

Shopify Advenced Gelişmiş (299$)

Gelişmiş raporlar ve otomatik olarak hesaplanan nakliye ücretlerine erişim. Shopify Payments’ı kullanmadığınmadığınızda işlem ücretleri %0,5’tir.

 

Advanced Shopify Paket Özellikleri

En pahalı plan (aylık 299$), işinizi daha da büyütmenize ve ölçeklendirmenize olanak sağlayacak temel özellikleri genişletir. Örneğin:

 • Özel rapor oluşturucuya erişiminiz olacak. Daha fazla veri toplamak, nüanslı metrikleri izlemek ve işletmenizi süresiz olarak ölçeklendirmenize yardımcı olacak öngörüler bulmak için gelişmiş özelliklere sahip olan.
 • Müşteri tabanınızı bölümlere ayırmak, geliri satış kanallarınıza bağlamak ve mağazanızı optimize etmek için gelişmiş raporlar içerir.
 • Daha doğru olan üçüncü taraf hesaplanmış nakliye ücretleri ile birlikte gelir. Böylece, nakliye maliyetleri söz konusu olduğunda müşterilerinize karşı daha şeffaf olabilir ve daha fazla nakliye seçeneği (standart, ekspres ve bir günlük) sunabilirsiniz.
 • İşletmenizi yönetmek için 15’e kadar personel hesabı. Bu da makul büyüklükte bir şirket kurmak için yeterlidir.

Bu plan, standart planın neredeyse dört katıdır ve yalnızca analitik için temel plandan on kat daha pahalıdır. Bu nedenle, yalnızca işiniz yeterince büyüdüğünde ve iş kararları daha etkili hale geldiğinde ekstra maliyeti almak mantıklıdır.

 • Anında yardım almak için 7/24 telefon desteği.
 • Hızlı çözümler için 7/24 canlı sohbet desteği.
 • İstekler ve eğitim için sosyal medya ve e-posta.
 • Herhangi bir nedenle destek ile iletişime geçemezseniz. Ayrıca yardım merkezlerine göz atabilir ve en yaygın sorunlara çözümler bulabilirsiniz.
 • Buna rağmen, Shopify’ın desteği yanıt süreleriyle mücadele etme eğilimindedir. Müşterilerin beklemesi birkaç dakika sürebilir
 • Bir yanıt almak saatler değilse de, e-postalar daha da uzun sürebilir. Muhtemelen, destek ekiplerine yetişmek için zaman vermeden büyüyen müşteri tabanları nedeniyle.

Shopify Yıllık Ücretleri

Shopify Yıllık Ücretleri

Shopify 1 yıllık Abonelik ücretleri

Shopify  Standart paket  26.10 $

Shopify 71.10 $

Shopify Gelişmiş 269.10 $

Shopify 2 yıllık Abonelik ücretleri

Shopify  Standart paket  23,20 $

Shopify 63,20$

Shopify Gelişmiş 239 $

.com uzantılı domenin ücrete tabidir: 14 $

Not: Yıllık Shopify aboneliği aldığınızda %20 tasarruf sunar

Shopify’ın kendi ödeme ağını kullanabilirsiniz. Bu hizmet, ABD, Porto Riko, Kanada, Birleşik Krallık, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Almanya, İtalya, İspanya, İsveç ve Hollanda dahil olmak üzere birçok ülkede kullanılabilir.

Not: Shopify ödeme altyapısı Türkiyede geçerli değildir

Kurumsal Shopify Plus ücretleri ise minimum 2.000$ dan başlıyor.

 Shopify Paypal  Entegrasyonu

Not: Yurtdışındaki şirketiniz var ise 

Adım 1: Shopify giriniz sonra sol menüden Ayarlar butonuna tıklayın.

Aşağıdaki ekran görüntüleri ile yönergeyi takip edin

Adım 2: Ödemeler butonunu tıklayı

Adım 3: PayPal bölümünde, açılan menüden PayPal Express Checkout’u seçin.

Adım 4: Etkinleştir butonu tıklayın

Adım 5: Bu aşamada bir PayPal sayfasına yönlendirileceksiniz. Kişisel email adresiniz ve şifrenizle giriş yapın

 

 

Adım 6: İzin Ver butonunu tıklayın

7. Adım: Sizi Shopify Yönetici aracına yönlendirecek . Kaydet butonuna tıklayın, hayırlı olsun

 

İlgili: Madalyonun Iki Yüzü! Shopify Ve Etsy!

Shopify’ı hangi ülkelerde kullanılıyor?

Shopify’da 175 ülkede satıcımız var. Shopify’ı 20’den fazla dilde kullanabilir ve Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Almanya, Hong Kong SAR, İrlanda, İtalya, Japonya, Hollanda, Yeni Zelanda, Singapur, İspanya, İsveç, Birleşik Krallık ve Shopify Payments’ı kabul edebilirsiniz. Birleşik Devletler. Shopify Payments’ı Porto Riko dışındaki ABD bölgelerinde kullanamazsınız.

Shopify’da ne satabilirim?

Shopify'da Ne Satabilirim

Shopify’da fiziksel ürünler, dijital ürünler (ör. e-kitaplar veya e-posta şablonları), üyelikler (ör. abonelik kutuları, online yoga stüdyosu üyelikleri), biletli deneyimler, sınıflar ve dersler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bir dizi ürün ve hizmet satabilirsiniz.
Satmayı planladığınız şeyin, yaşadığınız yerde yasal olduğundan emin olmak için resmi hizmet şartlarını okumalısınız.

Shopify Artıları ve Eksileri

SHOPİFY AVANTAJLARI SHOPİFY DEZAVANTAJLARI
Tamamen ev sahipliği yapılır, böylece sunucu bakımı ve maliyetleri konusunda endişelenmenize gerek kalmaz   Harici ağ geçitlerini kullanmak için ek işlem ücretleri  
Kullanımı çok kolay ve yeni başlayanlar için uygun   Ücretsiz plan mevcut değil (sadece ücretsiz deneme sürümü)  
Hassas verileri işlerken platform çok güvenlidir   Planlar çok erişilebilir olmasına rağmen. İşletmeniz ölçeklenmeye hazır olmadan önce maliyetler çok yükselebilir  
Aralarından seçim yapabileceğiniz harika bir tema seçimi   Tema ve platform yetenekleriyle sınırlı özelleştirme  
Düşük aylık ücretler   B2B dostu değil  
Destek sağlayabilecek çok sayıda Shopify iş ortağı   İşlem ücretleri
Yüksek katılımlı topluluk   Uzun süren teknik destek
Mağazalarından üçüncü taraf entegrasyonları için birçok seçenek    
Çok kanallı perakendecilik desteği – yani çevrimiçi, çevrimdışı, sosyal    
Mükemmel site hızı ve SEO için optimize edilmiştir    

Shopify-Nedir-Becommer

Shopify’ı kullanma nedenleri

Online Mağaza Sosyal satış özellikleri
Satın al seçeneği Satın Alınabilir Pinler, Facebook Mağazası ve Facebook Messenger dahil olmak üzere sosyal satış
Amazon entegrasyonu  
Perakende Pos  

Shopify Kim için uygun?

Bununla birlikte, mükemmel bir Shopify kullanıcısı olması gerekiyorsa, bu ya e-ticaret alanında başlayan, düşük bütçeyle bir iş kuran ya da her ikisini birden yapan biri olurdu. Platformun kullanıcı dostu, düşük fiyatlandırması ve eksiksiz özellik setinden en iyi şekilde yararlanacakları için.

Öte yandan, sektörde uzun yıllara dayanan ve önemli fonlara sahip bir e-ticaret uzmanı Shopify’ın gelişmiş planından yararlanmaya devam edebilir. Ancak örneğin Magento’da olduğu gibi web siteniz üzerinde kontrolünüz olmadan.

 

Shopify Mağaza Örnekleri

1.Tattly,

Tattly, kızı için ucuz, kötü görünümlü geçici dövmeler satın almaktan bıkmış bir anne tarafından kurulan çok sağlıklı bir işletmedir. Kendi dövme markasını yaratmak ve onları çevrimiçi satmak için uzman tasarımcılardan oluşan bir ekip tutmaya karar verdi.

İş iyi gitti ve büyüklük veya yatırım ne olursa olsun Shopify’ın her proje ve kişi için nasıl uygun olabileceğini gösteriyor.

2. Graydon

 

Graydon, yüzünüzü temiz tutmak için vegan ürünler satan bir cilt bakım mağazasıdır ve işe girme cesaretini gösteren eski bir vegan şef tarafından kurulmuştur.

 

Web sitesinde gezinirseniz, ne kadar iyi yapıldığını fark edeceksiniz. Çok çeşitli sayfaları, bölümleri ve hatta bir blogu var. Ve büyümesi oldukça dikkat çekiciydi.

3.Allbirds,

Yeni Zelandalı Tim Brown tarafından kurulan Shopify ile yapılan başka bir e-ticaret mağazasıdır.

 

Tim, ayakkabı endüstrisinin kullanmadığı inanılmaz derecede sürdürülebilir bir kaynak olan merinos yünü ile deneyler yapmaya başladı. Bu nedenle, bu çevre dostu ayakkabıları yaratmak ve bunun etrafında bir iş kurmak için Zoey Zwillinger ile ortaklık kurdu.

Web sitesi diğer büyük mağazalar kadar kapsamlı görünmüyor, ama öyle. Kataloğu hem erkekler hem de kadınlar için pek çok seçenek sunuyor ve bu mümkün oldu çünkü Shopify dünyanın her yerinden insanların hızlı ve düşük bir bütçeyle harika bir çevrimiçi işletme açmasına izin veriyor.