Becommer.com

Amazon Amerika’da satış yapmak için mükemmel başlangıç rehberi 2023

Amazon Amerika’da satış nasıl yapılır

Amazon müşterisi takıntılıdır, güvenilir bir alışveriş için Prime üye olmaya hazır ve bunun bedeleni de önceden ödeyeme yaparak gösterirler. Amazon’da satış yapıyorsanız, müşteri size güvenir, platform bu güven algısı için ciddi bedeller ödemiştir. Amazon kendini müşteri odaklı çalışan dünyanın en büyük şirketi olarak tanımlıyor, bunda haklı da olabilirler. Amazon’da satış yaparken birinci sınıf müşteriye, güven algısına, en iyi fiyat performansına yatırım yapmadan erişinirsiniz. Çünkü bunu sizin adınıza Amazon’nun kendisi yapar. Amazon, dünya çapında yüz milyonlarca aktif müşteriye ve 150 milyondan fazla Prime üyeye sahiptir.

Aşağıdaki görselde Amazon Prime üye sayısının yıllara göre artışını göreceksiniz.

Amazon Amerika'da Satış

 

 

 

Amazon Amerika’da Satış Yapmak İçin Şirket Gerekli mi?

Amazon Amerika’da satış yaparken şirket zorunluluğu çalışma modelinize ve elde edeceğiniz avantajlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Amazon Private Label modelini ele alalım, Markanızı Türkiye’deki şirketiniz üzerinde de kaydedebilirsiniz. Ancak bunun bazı dezavantajları var.

Amazon Amerika'da Satış Yapmak İçin Şirket Gerekli Mi

 • Amazon marka tescilinizi, Türkiye’deki şirketinizden yaparsanız, tescil süreci uzun ve maliyetler yükselir.
 • Amazon, mağazanızda 10 bin dolar ciro oluştuktan sonra, sizden 1 milyon dolar değerinde sigorta yapmanızı talep eder. Bu süreci, Amazon’un önerdiği avukatlardan destek alarak çözerseniz, 2.000 dolara kadar parayı gözden çıkarmanız gerekebilir.

Peki, Amazon Amerika’da satış yapmak için şirket kurduğunuzda nasıl bir avantaj var?

 • Kuracağınız şirketin maliyeti: 750 ile 1200 dolar. (Şirket kurma maliyetinizin bir defa olduğunu unutmayınız)
 • Marka Tescili: 1000 ile 1200 Dolar
 • 10 bin doları geçen ciro sigorta maliyeti: 350 ile 400 dolar. 

Amazon Arbitrage için şirket kurmanız gerekiyor mu? 

Temelde evet, şirket kurmanız gerekiyor. Amazon FBA kullanacaksanız, şirket kurmanız gerekiyor ancak taşıyıcı firmalar farklı bir yöntem kullanarak, ürününüzü Amazon FBA lojistiğe teslim ediyor. Ürün Amazon FBA’ya teslim edildiğinden şirket kurmanıza gerek yok görünüyor.

Amazon Amerika’da Hesap Açmak İçin Plan Belirle

Tabiki bir Amazon satıcı hesabınız olmalıdır. Bunun için iki satış palanı size önerilir. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış tabi. 

 1. Seçenek : Satandart Amazon Satıcı Hesabı
 2. Seçenek: Profesyonel Amazon Satıcı Hesabı

Kısacası bir üründe satabilirsiniz, binlerce üründe…. Amazon size her türlü esnekliği sağlıyor. Sadece satış yapmaya başlamadan önce hangi plana uygun hareket edeceğinize karar verin.

Bireysel Amazon Hesabı açtığınızda her satışta 0.99 $ komisyon ödersiniz. Profesyonel Amazon satıcı hesabı açtığınızda 39.99$ ödeme yaparsınız, tabiki her ay. Bireysel Amazon satıcı hesabı ile başlayıp daha sonra Profesyonel hesaba geçiş yapabilirsiniz. Bu tercih elbette satış adetlerinize ve Amazon’nun size sunmuş olduğu Seller Center araçlarına erişime sahip olmayla ilgilidir.

Amazon’nun satıcılara önerisi, Amazon’da aylık satış adediniz 40’ın altında ise bireysel, 40’ın üstünde ise Pro hesap kullanmanız yönündedir.

Amazon Amerika Hesabı için gerekenler

Hesabınızı açmak ve satışa başlamak için aşağıda belirtilen evrakları karşılamanız gereklidir. 

 • Banka hesabı
 • Kredi kartı (Amazon Pro hesap açarken 39.99 $çekercektir. Kart sizin adınıza olmalıdır.)
 • Kimlik veya Pasaport
 • Vergi numaranız
 • Telefon numaranız

Satıcı Hesabınızı açtıysanız, Amazon Seller Central’ı tanımanız gerekecek

Amazon Amerika Hesabı Için Gerekenler

Amazon Seller Nedir?

Amazon Seller Central’ı satış yapmak için kullanacağınız operasyonel bir kütüphane olarak değerlendirebilirsiniz. Mağazanızı yönetmek için tasarlanan muhteşem bir portal. Satış hesabınızı, ürün bilgileri eklemeyi, ürün güncellemelerini, envanterinizi, ödemelerinizi yönetmeyi bu panelden yapabilirsiniz. Amazon Seller Central ürün listemelerini yaptığınız paneldir.  Amazon satıcı hesabınızı açtığınızda Seller Central panelinize erişmiş imkanınız olacak. 

Seller Central’dan nasıl yararlanabilirsiniz, bir kaç ipucu verelim

 • Envanter sekmesinden, Envanterinizin takibini ve listelerinizi güncelleyebilirsiniz.
 • Sık kullanacağınız özel raporları kaydedebilir ve  indirebilirsiniz
 • Mağaza performansınızı takip etmek için panelinizde bulunan araçları kullanabilirsiniz. 
 • Destek birimi ile iletişime geçip ve Vaka Günlüğünü kullanarak yardım talep edebilirsiniz.
 • Amazon’da sattığınız tüm ürünler için günlük satışları takip edin

Satışları takip etmek, siparişleri karşılamak, yeni ürün bulmak, müşteri sorularına cevap vermek, profesyonel kalitede ürün fotoğrafları çekip düzenlemek ve telefonunuzdan liste oluşturmak için Amazon Satıcı Uygulamasını indirip kullanabilirsiniz.

Mağazanızı açtıysanız satış yapmak için yapmanız gerekenleri adım adım takip ediniz.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Amazon Mağazanızda Ürünler Nasıl Listelenir?

İlk ürününüzü listelemeye birlikte başlayalım

Amazon Amerika’da satış yapmak için öncelikle ürünlerinizi listelemeniz gerekiyor.  Halihazırda arbitrage yapacaksanız var olan bir listede satış yapacaksınız veya yeni bir liste oluşturcaksanız demektir. O üründe ilk veya tek satıcıysanız bu geçerlidir.

Mağazanıza ürün listeme şekli satıcı hesabınıza göre değişir. Açıkçası Profesyonel bir satıcı hesabına sahipseniz toplu yüklemeler yapabilirsiniz (Biz bunu önermiyoruz) . Bireysel satıcı hesabına aitseniz ürünleri tek tek yüklemeniz gerekir.

Başarılı bir şekilde hazırlanmış listeler Amazon tarafından hem B2C hem de B2B müşterilerine sunulur. Bu sayede ek maliyet ödemeden tek hesaptan bütün müşteri profillerine erişirsiniz.

Amazon mağazanızda ürün listelemeye başlamak için gerekenler

Genelikle listeleme için Global Ticari Ürün Numarası olarak adlandırılan (GTIN) numarasına ihtiyacınız var. Bu gereksinimleri; UPC, ISBN veya EAN gibi tanımlayabiliriz. Bu kodlar ürünün kimliğini oluşturur. Liste oluştururken bu kodlardan oluşan bir liste ile eşleşir ise ayrıca listeleme yapmanıza gerek kalmayabilir. Amazon’da yeni bir ürün listeliyorsanız, bir UPC kodu satın almanız veya muafiyet talep etmeniz gerekecektir.

ilgili: Amazon Bullet Pointleri Satacak Şekilde Yazın; Şablonlar ve İpuçları

ilgili: Becommer Ürün Analiz Hizmetleri

Başarılı bir Amazon ürün listeleme nasıl olmalı?

Başarılı bir listeleme için rakiplerinizden yararlanabileceğiniz gibi tamamen özgün bir listeleme de tercih edebilirsiniz. Ürünler hakkında açıklayıcı başlıklar, kaliteli görseller, bullet point tercihlerinin başarılı olması, müşteri aramalarında erişimi kolaylaştırır. Lansman döneminde hatalı ve niteliksiz liste oluşturmaktan kaçınmanızı şiddetle öneririz. Profesyonel destek de alabilirsiz. Var ise varyantlarınızın ölçü renk, koku, renk gibi detaylarını paylaşmalısınız.

ilgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme ve Yönetme Hizmetleri

Amazon Ürün Görselleri Hangi Piksel Değerlerine Sahip Olmalı?

Göresellerde yüksek kaliteli piksel değerlerini kullanmanızı öneririz. Boyutu 1.000 x 1.000′ ve arka plan düz beyaz olarak ayarlanmış olmalıdır. Ürün, görüntü alanının en az %80’ini doldurmanızı öneririz.

Amazon Amerika’da satış yapmak için ürün kimliği oluştur (GTIN, UPC)

Ürün UPC’leri ve GTIN’leri (Küresel Ticari Ürün Numarası) gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olun. Bu kodlardaki tutarlılık, Amazon listelerinde gösterilen ürün yelpazesine duyulan güvenin artmasına yardımcı olur.

 

Amazon Ürün Detay Sayfası Düzenleme

Amazon mağazanızda müşterilerin ürünleri görüntüledikleri alana denir. Amazon’da alışveriş yapan bir müşteri deneyimiz var ise zaten bu sayfayı görmüşsünüz demektir. Bu alan müşterilerin beğendikleri bir ürünle ilgili tüm detayları bulabileceği yerdir.

Aynı ürünü satan satıcılar için sadece tek detay sayfası vardır. Bu müşterilere daha iyi bir alış veriş deneyime sunar, müşteri tek bir sayfada en iyi ürün fiyatına erişir. 

Ürün detay sayfası oluştururken, müşterilerilerin ürünleri kolayca bulmasına, sorularına cevap vermeye ve satın alma kararı vermesine yardımcı olacak şekilde tasarlanması gerekir. 

Amazon Amerika kargo teslimatı?

Amazon satıcıları için teslimat konusunda iki seçenekten yararlanır. Amazon Lojistik hizmetlerinden yararlanırsanız. Gelen satışları amazon karşılar, ürünü paketler, teslim eder ve iade var ise kabul eder. İadeler de sorun yok ise envantere ekler veya satıcının isteği doğrultusunda imha eder veya satıcıya gönderir. 

Yada FBM denilen teslimat yöntemi tercih edilebilir. Bu 3. parti bir lojistikten depolama ve ürün teslimat desteği almak demektir. Aynı şekilde gelen siparişi anlaşmalı deponuz karşılar ürünü paketler, kargolar ve iadeleri kabul eder. Hangi modeli tercih edeceğinizin bir çok parametresi vardır. Ancak bunu belirleyen temel kriter, rakiplerinizin FBM mi? Amazon FBA’mı tercih ettiğidir? Çünkü rekabet şartlarına uygun hareket etmeniz gerekir. Rakiplerinizin FBA kullandığı bir tercihte FBM tercih etmeniz çok da akıllıca olmaz.

Amazon satıcıları, alışveriş yapanlara eşyalarını almak için iki seçeneğe sahiptir: Kendi envanterinizi koruyarak ve ürünleri müşterilere göndererek (satıcıdan sipariş karşılama) veya Amazon Lojistik aracılığıyla ürünlerin ambalajlanması, etiketlenmesi ve nakliyesi için sorumluluk alarak bunu kendiniz yapabilirsiniz ( FBA) . Her yöntemin kendi avantajları vardır; yalnızca işiniz için hangisinin doğru olduğuna karar vermeniz yeterlidir. E-ticaret gerçekleştirme stratejisi hakkında bilgi edinin .

Amazon Amerika’da satış yapmak için mükemmel başlangıç nasıl olmalı?

İş hayatında hız elbette çok önemlidir. Amazon Amerika’da satış yapmak için ilk 90 günlük lansman dönemi iyi değerlendirilmelidir. Gelen siparişleri karşılama, fiyatlandırma optimizasyonu ve diğer uygulamalar hayatidir. Bu flört dönemine nasıl başlanmalı? Başarılı olmak için aşağıda belirttiğimiz beş satış proğramını tamamlamanız mükemmel başlangıç için gereklidir. Bu muhteşem proğramlar, Marka Kaydı, A +İçerik (A+Content), Amazon FBA kullanmak, otomatik fiyatlandırma, Amazon PPC ve diğer reklam yöntemleri. En başarılı satıcılar doğru başlangıç için gerekli olduğu konusunda hemfikirler ve daha hızlı satış için biz de gerekli görüyoruz.

Oyunu kitabına ve kurallarına göre oynamak, test edilmiş stratejiler uygulamak güvenli alanda kalmanızı sağlayacaktır.

Amazon Amerika’da satış yapmak için doğru başlangıç;

 • Markanızı Marka Kaydı’na (Brand Registry) kaydedin
 • A+ İçerik (A+Content) ile ürün detay sayfalarınızı geliştirin
 • Amazon Lojistik  (Amazon FBA ) ile kurulum yapın
 • Ürün fiyatlandırmayı otomatikleştirin
 • Sponsorlu ürünler ve reklam kampanyaları, Kuponlar ve/veya Teklifler oluşturun

Markanızı Marka Kaydı’na (Amazon Brand Registry) kaydedin

Amazon Amerika’da satış yapmak için en önemli başarı kriteri şüphesiz Marka Tescili. Amazon’da 500 binden fazla marka tescilli ürün satılıyor. Amazon marka kaydı, size güçlü bir koruma sağlar. Listenizi saldırılarılara karşı korur. Daha güçlü arama araçları olmak üzere, diğer satıcılardan ayrışmanızı sağlayacak kapıyı ardına kadar açar. Şayet markanız Amazon Brand Registry proğramına uygun ise

ilgili: Amazon Brand Registry ( Amazon Marka Koruma ) Nedir? Püf Noktaları!

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

 • 1.000.000 $ ciroya ulaştığınızda 50.000 $ bonus ise sizi ödüllendirir.
 • Ücretsiz Amazon Vine  (200$ değerinde) proğramına kayıt, ayrıca markanızı proaktif korumak ve  taklitlerinize karşı 100$ değerinde kod hediye eder.
 • ABD’de yerleşik Amazon Partnered Carrier programını kullanarak gelen Amazon FBA gönderilerinde 100$ indirim kazanır.

ilgili: Adım Adım Türkiye’den Amazon FBA Deposuna Ürün Gönderme Rehberi 2022

 • Ülke dışındaki satıcılar, Amazon Global Logistics’i kullanarak sipariş karşılama ücretlerinde 200 ABD doları indirim kazanır.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

 

 

Amazon A+ İçerik (A+Content) ile ürün detay sayfalarınızı geliştirin

A+ Content ile Amazon ürün detay sayfalarında markanızı ve ürün özelliklerinizi paylaşın. Ürünlerinizin teknik özellikleri, karşılaştırmalı ürün bilgileri ve görselleri, videolar veya ürün kurulumu dahil ek zengin içeriklere erişmiş olacaksınız. Manage Your Experiments aracını kullanarak dönüşüm oranlarını optimize etmek için A/B test aracına erişmiş olacaksınız. Binlerce başarılı satıcının bu her iki aracı kullandığı amazon istatistiklerine yansımıştır. Detay sayfalarına A+ Content eklemek, satışlarınızı %5,6 oranında artırdığı Amazon tarafından paylaşılmıştır.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

ilgili: Amazon A+ İçerik (A+ Content) ile İlgili En Çok Merak Edilenler!

Amazon Amerika'da Satış Yapmak-Becommer

Amazon Lojistik  (Amazon FBA ) ile kurulum yapın

Amazon FBA kullanmak, Prime rozetini almanız için çok önemlidir. Amazon’un dünya genelinde yüzelerce ürün dağıtım merkezi ve deposu olduğu biliniyor. Amazon gelen siparişleri karşılar, paketler ve son tüketiciye erişimini sağlar. Amazon FBA işinizi büyütmenin ve ölçeklendirmenin yanında, daha fazla müşteriye erişiminizi de sağlar. Unutmayın! Amazon FBA kullanmak sizi Prime imkanı sunar. Prime müşteri,  ürünü prime satıcıdan edinmeyi tercih eder. Prime müşteri ürün alırken FBM satıcısını en başında filtreler. Prime rozeti almış bir satıcının satışlarında % 20-25 oranında artış olduğu Amazon tarafından paylaşılmıştır.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

ilgili: Amazon Prime Day Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Bugün başlayan uygun yeni satıcılar, Amazon FBA kullanan ABD dışındaki satıcılar için 200 ABD Doları  gelen FBA satışlarında 100 $ indirim kazanırlar.

Amazon ürün fiyatlandırmanızı otomatikleştirin

Ürünlerinizi ücretsiz fiyatlandırma aracını kullanarak, otomatik olarak fiyatlanırın. Bu Amazon’da ”öne çıkan ürün” olma şansınızı artırır. Amazon öne çıkan ürün olarak sizi seçtiğinde satışlarınız %50 oranında artar. Otomatik fiyatlandırma aracından yararlanarak ayarlarınızı yapmalısınız. Otomatik fiyatlandırma için listenizden ürünlerinizi seçebilirsiniz. Bu araç ile alt limitlerinizi girmelisiniz.

ilgili: Tüm Yönleriyle Amazon’da Fiyat Belirleme: Doğru Fiyat Yüksek Kazanç

Amazon sponsorlu reklam kampanyaları, Kuponlar ve/veya Teklifler oluşturun

Ürünlerinizi, ilgili arama sonuçlarında ve ürün sayfalarında görünen sponsorlu ürün reklamları ile destekleyin, müşterilerin size daha çabuk erişmesine yardımcı olun. Unutmayın Amazon’da sadece tıklama başına ödeme yaparsınız. Dönüşüm ranlarınızı artırmak için teklifler veya kuponlar oluşturun.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

 

ilgili: Amazon Reklam Optimizasyonu Kılavuzu 2022

Bir Sponsorlu ürünler reklamı başlatıldığında, yıllık sipariş adedi baz alındığında;  haftalık ortalamada +%40,  görünümlerde ise +%54’lük bir artış görüldüğü Amazon istatistiklerine yansımıştır.

Amazon Amerika’da satış yapabilir miyim?

Kuzey Amerika’da kıtasında satıcı hesabı açarak tek bir hesapla Amazon ABD, Kanada ve Meksika pazar yerlerinde satış yapabilirsiniz. Dört basit adımla Amerika’da Amazon satıcısı olabilirsiniz. Sadece nerede ve ne satacağınıza karar verin. Satıcı hesabı açın ve ürünlerinizi listeleyin.

ABD Amazon’da satıcı nasıl olurum?

Öncelikle Amazon satıcı hesabı oluşturun
bunun için aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirin
*Ulusal kimlik veya (pasaport, ehliyet vb.)
*Son 180 gün içinde bir banka veya kredi kartı şirketi tarafından düzenlenen ekstre.
*e-posta adresi
*Telefon numarası.
* Kredi kartı.

Amazon ABD’de satış yapmak kârlı mı?

İlk yılında Amazon Amerika’da satış yapan ve başarılı olan satıcıların yıllık ortalama kazançları 30 bin dolar. Çok başarılı olanların aylık kazançları 250.000 dolardan fazla. Daha eski ve başarılı olan ”süper satıcılar”ın aylık kazançları ise 3 milyon dolar