Becommer.com

Amazon Sponsorlu Marka Reklamları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Amazon Sponsorlu Marka Reklamları Hakkında Herşey

Önceden başlık arama reklamları (Headline Search Ads) olarak bilinen, Amazon Sponsorlu Marka Reklamları, Amazon PPC araç setinizin güçlü bir parçasıdır. Arama sonuçlarının en üstünde yer alarak alışveriş yapanların dikkatini çekerler ve yalnızca ürünlerinizden herhangi birine değil, tüm markanıza yönelik farkındalıklarını ve değerlendirmelerini artırmak için kullanılabilirler. Amazon reklam dünyasında, Sponsorlu Marka Reklamları rekabetinizin önemli bir aracı olarak kullanılabilir.

Amazon Sponsorlu Marka Reklamları

Amazon’da marka tescilli bir satıcı olarak, diğer satıcıların sahip olmadığı gelişmiş pazarlama ve reklam araçlarına erişebilirsiniz. Böyle bir reklam aracı, Sponsorlu Markalar reklamlarıdır. Sponsorlu Markalar reklamları, trafiği doğrudan reklamdan Amazon Storefront’unuza veya özel Amazon açılış sayfanıza yönlendirildiği için marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olur. Bir müşteri tıkladığında, markanızla ilgili her şeyi görebilir. Şimdi, Sponsorlu Marka reklamlarının tam olarak ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve nasıl kurulacağını daha derinlemesine inceleyelim.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon Sponsorlu Marka Reklamları Nedir?

Önceden Amazon Başlık Arama Reklamları olarak bilinen Amazon Sponsorlu Markalar, marka logonuzu, özel etiket satırınızı ve birden çok ürünü tipik olarak Amazon arama sonuçlarının en üstünde gösteren banner reklamlardır. 2020’nin başlarında Amazon, markaların arama sonuçlarında görünecek video reklamlar oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir özellik yayınladı. Sponsorlu Markalar reklamlarının popülaritesi yıllar içinde arttı. Bugün, 1 milyon dolara ulaşan satıcıların %66’sı da dahil olmak üzere üçüncü taraf Amazon satıcılarının %38’i bunları kullanıyor. 2018’de Amazon’un reklam gelirinin yalnızca %10’u Sponsorlu Markalar reklamlarından geldi. Bu rakam o zamandan beri ikiye katlandı.

ilgili: Amazon Reklam Optimizasyonu Kılavuzu 2022

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Sponsorlu Markalar reklamları tıklandığında, müşterileri yalnızca ürünlerinizi ve ürünlerinizi görebilecekleri vitrininize veya açılış sayfanıza gönderir. Alternatif olarak, bu trafiği ürün listelemelerinizden birine yönlendirebilirsiniz. Örneğin, bir video reklam kullanıyorsanız trafik, vitrininiz veya açılış sayfanız yerine doğrudan ilgili ürün listelemesine gönderilir. Müşteriler için Amazon’da çok fazla dikkat dağıtıcı şey var. Onları doğrudan kendi ürün sayfanıza yönlendirebilme imkanına sahip olma avantajını kaçırmamak akıllıca olur.

 Amazon Sponsorlu Marka Reklamları
Amazon Sponsorlu Marka Reklamları

Amazon Sponsorlu Markalar, müşterileriniz için arama sonuçları sayfasındaki tüm gürültüyü ortadan kaldıran özel bir markalı alışveriş deneyimi oluşturma fırsatı sunar. Sponsorlu Ürün reklamlarına benzer şekilde, Sponsorlu Markalar reklamları, anahtar kelime aramalarını hedefleyen Amazon PPC (tıklama başına ödeme) reklamlarıdır. Bir müşteri arama çubuğuna hedeflenmiş bir anahtar kelime girer ve reklamınızla karşılaşır. Reklamınız tıklanmaya hazır olarak sonuçlar arasında görünür. Birisi reklamınızı tıkladığında Amazon’a ödeme yaparsınız. Ve tıpkı Sponsorlu Ürünler gibi, genel pazarlama bütçenizi aşmadığınızdan emin olmak için anahtar kelime tekliflerinizi ve günlük harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz.

ilgili: En Güncel Amazon PPC Reklamları Kullanım Rehberi

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Amazon Sponsorlu Marka Reklamları

Amazon’da alışveriş yapıyorsanız, bir ürün ararken mutlaka Sponsorlu Marka reklamlarıyla karşılaşmışsınızdır. Genellikle bir markanın iki ila üç ürününü içerirler ve Arama sonuçlarının üstünde, Sponsorlu Ürün reklamlarının üstünde görünürler. Ancak Amazon, reklamınızı arama sonuçlarının yanına veya içine de yerleştirebilir. Amazon, satıcıların ve markaların karlı ve etkili kampanyalar yürütmesine yardımcı olmak için reklamcılık özelliklerini ve ölçümlerini geliştirmeye devam ediyor. Sponsorlu Marka Reklamları, bir satışın yeni bir müşteriden mi yoksa mevcut bir müşteriden mi geldiğini söyleyen Markaya Yeni (New-to-Brand) metrikleri adı verilen benzersiz bir raporlama aracı sunar.Bu metrikler, markaların reklamcılık çabaları hakkında daha bilinçli kararlar vermelerini sağlar.

Amazon Sponsorlu Markalar Reklamları Nasıl Çalışır?

Sponsorlu Ürünler ve Sponsorlu Görüntülü reklamlar gibi, Sponsorlu Markalar reklamları da bir PPC reklam yöntemidir, bu nedenle potansiyel müşterileriniz üzerinde gösterim kazanmak için diğer satıcılara karşı çeşitli anahtar kelimeler için teklif verirsiniz. Satıcı olarak, her bir anahtar kelime için verdiğiniz tekliflerin yanı sıra kampanyalarınızın her birinin günlük bütçesi üzerinde kontrole sahipsiniz. Sponsorlu Markalar ile seçebileceğiniz üç tür reklam biçiminiz vardır: Ürün koleksiyonu, Store spotlight veya video.

Amazon Sponsorlu Marka Reklamları

Ürün Koleksiyonu

Ürün Koleksiyonu reklam türü, seçtiğiniz bir açılış sayfasından markanızdaki en fazla üç ürünü hedeflemenize olanak tanır. Bununla Amazon, trafiği doğrudan kendi özel markalı Amazon vitrininize veya yalnızca reklamınızdaki ürünleri gösteren özel bir açılış sayfasına gönderebileceğiniz anlamına gelir.

Amazon markanızda düşük organik veya sponsorlu reklam görünürlüğü olan ürünleri öne çıkarmak istiyorsanız, ürün koleksiyonu harika bir seçenektir. Birinin reklamınızı tıklama şansını artırmaya yardımcı olmak için karışıma iyi performans gösteren bir ürün ekleyebilirsiniz.

ilgili: Amazon Brand Registry ( Amazon Marka Koruma ) Nedir? Püf Noktaları!

Aşağıda, gösterimdeki bir Ürün koleksiyonu reklamı örneği verilmiştir.
Toshiba logosuna, “Depolama Basitleştirildi” veya bunun altındaki mavi “Toshiba Mağazası” metnine tıklarsanız, sizi reklamda yalnızca üç ürünün görüntülendiği bir açılış sayfasına götürür. Bu sayfada dikkat dağıtıcı başka bir şey olmadığına dikkat edin? Tıklanacak rakip reklamlar olmayacağından, bu büyük bir kazanç ve markanız için çok değerli. Ayrıca müşteri, tam olarak aradıklarını bulmak için ürünlerinizin bir koleksiyonuna tek bir yerden göz atar.

Amazon Sponsorlu Marka Reklamaları

Amazon Store Spotlight

Bu sonraki reklam türü, yalnızca marka tescilli satıcıların yapabileceği kendi Amazon vitrininizi oluşturduysanız kullanılabilir. Store Spotlight ile, temelde Amazondaki kendi e-ticaret web sitenize, trafik çekebilirsiniz. Ayrıca vitrininize herhangi bir reklam yerleştirilmeyecektir; müşteri sadece markanızı görür. Store Spotlight, çeşitli kategorilerde veya alt kategorilerde birden fazla ürün satan markalar için idealdir. Üç belirli ürünün tanıtımını yapmak yerine, üç ürün kategorisinin tamamını ve bunların mağaza sayfalarını tek bir reklamla tanıtabilirsiniz.

Amazon Video Hazırlama

Sponsorlu Markalar Video reklamlar benzersizdir ve video içeriği, ürününüzün arama sonuçlarında öne çıkmasına yardımcı olduğundan, rakiplerinize göre büyük bir avantaj sağlayabilir. Aşağıdaki örnekte, “blender” için Amazon’da arama yapıldı. İlk sayfada sonuçlar arasında gezinirken büyük bir video reklamla karşılaşıldı. Ve sesi kapatılmış olmasına rağmen kesinlikle dikkat çekti. Video reklamlar ses olmadan otomatik olarak oynatılıyor.

Amazon Sponsorlu Marka Reklamaları
Amazon Sponsorlu Marka Reklamaları

Bu videolar kısa olmalıdır. Amazon, 15-30 saniye arasında bir video uzunluğu önerir; ancak bilgilendirici olmalıdır. İyi hazırlanmış bir video reklam, potansiyel müşteriye ürün hakkında bilmeleri gereken her şeyi ilk birkaç saniye içinde anlatır. Videonuzu oluşturmadan önce lütfen Amazon’un video oluşturma yönergelerini incelediğinizden emin olun. Yetenekli bir kameraman değilseniz, ürün videolarınızı çekmek için bir profesyonelle, özellikle de Amazon’a aşina olan birini tutmalısınız. Ürün videoları için bazı öneriler:

  • Ürününüz hakkında tanıtıcı bir video ile müşterilerinizi eğitin.
  • Video, gereksiz dolgu içeriği olmadan tamamen ürün odaklı olmalıdır.
  • Videolarınızı kısa ve öz tutun (15–30 saniye)
  • Videolarınız ses olmadan otomatik olarak oynatılacaktır, bu nedenle bilgilendirici metin veya altyazı ekleyin.
  • Video otomatik olarak döngüye girecek; müşterileri bağlı tutmak için döngüyü sorunsuz hale getirmeyi düşünün.
  • Ürününüzü video başlar başlamaz hemen gösterin. Karmaşık efektler kullanmayın veya karmaşık bir girişle başlamayın.

ilgili: Tüm Detayları ile Amazon Ürün Videosu Hazırlama Rehberi 2022

Amazon Sponsorlu Marka Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Amazon Sponsorlu Marka reklamlarınızı hazırlamak ve yayınlamak basittir. Amazon’daki diğer reklamcılık çözümleri gibi, markanızı tanıtmaya başlamak için büyük bir bütçeye ihtiyacınız yok. Marka tescilli bir satıcı olmanız yeterlidir ve birkaç tıklamayla reklamlarınızı yayına hazır hale getirebilirsiniz. Seller Central’da “Reklamcılık” sekmesine gidin, ardından “Kampanya Yöneticisi”ni ve ardından “Kampanya oluştur”u tıklayın.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

“Ayarlar” altında kampanyanızın adını, reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz tarih aralığını, günlük bütçeyi ve reklamını yapacağınız markayı girin. Daha önce de belirttiğimiz gibi, “Ürün koleksiyonu, Store Spotlight veya Video reklam arasından seçim yapabilirsiniz. Bu örnek vermek gerekirse Ürün koleksiyonunu seçtiğinizi düşünelim. Bir Ürün koleksiyonu reklamı yayınlamak için markanızda öne çıkarmak üzere en az üç ürün seçmeniz gerekir.

Amazon Sponsor Marka Reklamları

Sponsorlu Markalar reklamınızda hangi üç ürünü istediğinizi seçtikten sonraki adım, yaratıcı içeriğinizi eklemektir. Burada birçok seçeneğiniz var; özel bir başlık oluşturabilir, ürünlerinizin sırasını seçebilir ve logonuzun yanı sıra özel bir resim ekleyebilirsiniz. Son adım, hedeflemenizi seçmek, hedef anahtar kelimelerinizi girmek ve her bir anahtar kelime için teklifinizi belirlemektir. Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri seçtikten sonra “İnceleme için gönder”i tıklayın. Amazon, reklamınızı 72 saat içinde inceleyecektir. Bu kadar! Amazon onayladıktan kısa bir süre sonra reklamınız yayında ve yayında olmalıdır.

Peki, Amazon Sponsorlu Marka Reklamları Buna Değer mi?

Amazon Sponsorlu Marka Reklamları, satıcıların müşterileri için bir marka deneyimi oluşturmasına ve onları rakiplerinin listelerinden uzaklaştırmasına olanak tanır. Öne çıkan ve cezbedicidirler müşterilerin benzersiz markanızı görüntülemek için tıklamasını kolaylaştırırlar. Cephaneliğinizde başka bir reklam stratejisine sahip olmak, özellikle video reklamlar oluşturabiliyorsanız, rekabette zirvede kalmanın harika bir yoludur. Veriler, online alışveriş yapanların bir ürünle ilgili görsel ipuçlarına yanıt verdiğini gösteriyor: Amazon’da alışveriş yapan tüketicilerin %79’u, ürün puanlarından veya fotoğraf veya video içeren incelemelerden etkilendiklerini söylüyor.

 

 Amazon Sponsorlu Marka Reklamları

Amazon Reklam Bütçesinin Getirisi

Sponsorlu Markalar reklamlarını kullanmanın bir başka avantajı da, herhangi bir Amazon PPC türü arasında en yüksek reklam harcaması getirisini (RoAS) sunmalarıdır.Bu nedenle, Sponsorlu Markalar reklamlarına yatırdığınız her kuruş için, bunun yerine Sponsorlu Ürünler veya Sponsorlu Görüntülü reklamlar için ödeme yapmış olmanızdan daha fazla gelir elde edersiniz.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Bununla birlikte, Amazon Marka Kaydı‘na kaydolduysanız, Sponsorlu Markalar reklamlarını test edin ve Amazon işiniz için nasıl çalıştıklarını görün! Müşterilerde neyin yankı uyandırdığını görmek için farklı ürünleri ve yaratıcı içerikleri test ederek biçimlerin her birini deneyin. Bu tür reklamları daha önce yayınladınız mı veya Sponsorlu Markalar reklamlarıyla ilgili başka sorularınız mı var? Sponsorlu Markalar reklamlarınız için hedeflenecek en iyi anahtar kelimeleri bulmak için bu amaca yönelik yazılım programlarına bir göz atın.

Faq

Sıkça Sorulan Sorular

Sponsorlu bir Amazon reklamının maliyeti nedir?

Ortalama olarak, Amazon reklamverenleri, reklamlarına yapılan her tıklama için 0,81 ABD doları öder. Hatırlanması gereken önemli şey, maliyetin taşa sabitlenmemiş olmasıdır. Reklam kampanyası maliyetleriniz rekabetinize ve bütçenize bağlı olacaktır.

Amazon ürünlerinin reklamını nasıl yapıyor?

Amazon Pazarlama Hizmetleri, ortaklarına sponsorlu ürün reklamları, ana hizmet reklamları ve ürün görüntülü reklamları tıklama başına maliyet temelinde satar. Bu hizmet aracılığıyla Amazon, ürünler Amazon’da satıldığında ön uçta (yani reklamcılık) ve arka uçta gelir elde eder.

Amazon sponsorlu ürün ne anlama geliyor?

Sponsorlu Ürünler, Amazon’daki bireysel ürün listelemelerinin reklamlarıdır. Alışveriş sonuçları sayfalarında ve ürün detay sayfalarında görünürler. Sponsorlu Ürünler, aktif olarak kendileriyle ilgili ürünleri arayan yüksek niyetli müşterilere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Amazon tarafından nasıl sponsor olunur?

Amazon Seller Central’daki Campaign Manager’a gidin ve Başlık Arama Reklamları sekmesinde değil, Amazon Sponsorlu Ürünler sekmesinde olduğunuzdan emin olun. Adım 2: “Kampanya Oluştur” düğmesine basın. Açıklamanızla ilgili bir resimle Nasıl Yapılır Açıklamasını girin. 3. Adım : Kampanya adınızı, bütçenizi ve sürenizi belirleyin.