Becommer.com

Tüm Yönleriyle Amazon’da Fiyat Belirleme: Doğru Fiyat Yüksek Kazanç

Amazon’da fiyat nasıl belirlenir?

E-ticaret alanının amiral gemisi ve perakende devi olan Amazon, 2021’de 400 milyar ABD doları civarında net satışla  lider pazar yeri konumunda. Yeni veya eski her satıcı, devasa, küresel müşteri tabanı nedeniyle Amazon’da satış yapmak istiyor. Amazon, birçok ülkede  online alışverişle eş anlamlı hale gelmiş durumda. Ama bu pozisyona sadece bir gecede gelmedi şüphesiz. Amazon, sofistike süreçler, ileri teknoloji, her zaman rekabetçi Amazon fiyatlandırması ve müşteri odaklılığı uygulayarak ve yavaş yavaş farklı coğrafyalara genişleyerek ve ürünlerini çeşitlendirerek zirveye çıktı. Amazon Prime‘ın lansmanı ile müşteri odaklılığı bir adım öteye taşıyarak, sadık müşterileri için alışverişi daha ucuz ve daha kolay hale getirdi ve dünya çapında popülaritesini artırdı. Bu yazımızda Amazon’da fiyat belirleme konusundaki en çok merak edilen hususları irdeleyeceğiz.

ilgili: 2022’de Bilmeniz Gereken Amazon İstatistikleri

Ürünlerinizi Amazon’da satıyorsanız, dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biri fiyatlandırmadır. Bunun nedeni, Amazon’un dünyanın en büyük pazar yeri olmasıdır; benzer ürünler satan çok sayıda satıcıyla rekabet etmeniz gerekecek. Amazon’da kaç satıcı var derseniz: yaklaşık 6,3 milyon… ve sayı gün geçtikçe de tırmanıyor. Rekabetin yoğunluğunu düşündüğünüzde, stratejik fiyatlandırmanın neden gerekli olduğunu anlamak kolaydır. Burada, işinize yarayabilecek Amazon’da fiyat belirleme stratejilerine bir göz atacağız.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Amazon’un büyük başarısının arkasındaki temel faktörler, dinamik fiyatlandırma modeli, müşterilerine her zaman en iyi fiyatları sunma vaadi, uygun ve hızlı teslimat seçenekleri ve sunduğu ürünlerin büyüklüğü ve çeşitliliğidir. Satıcılar ürünlerini Amazon’da satmaktan büyük fayda sağlasalar da, Amazon’da fiyat belirleme zor olabilir ve tek başına fiyatları düşürmek her zaman lehinize çalışmayabilir. Satıcıların, Amazon’un onları en üstte sıralamak ve Satın Alma Kutusunda (buybox) öne çıkarmak için rekabetçi fiyatların yanı sıra birden fazla faktörü hesaba kattığını anlaması gerekir. Bu yazıda, Amazon satıcılarının Amazon’daki listelerinden en iyi şekilde yararlanmak için kullanabilecekleri temel fiyatlandırma yöntemlerine bakacağız.

ilgili: 2022 Amazon Buybox rehberi: Amazon Buybox nedir, kriterleri nelerdir? Buybox nasıl kazanılır?

Amazon envanterinize yeni bir ürün eklemenin heyecanı, ürünlerinizi tam olarak hangi fiyata ayarlamanız gerektiği endişesiyle hızla telaşa dönüşebilir. İdealin üzerinde bir seviyede belirlediğiniz fiyatla kendinizi piyasanın dışında fiyatlandırabilir ve bu nedenle herhangi bir satış yapamayabilirsiniz. Öte yandan belirlediğiniz düşük fiyat ise hedef kitlenize, ürününüzün kaliteli olamayacak kadar ucuz olduğunu düşündürebilir ve bu nedenle yine de satış yapamazsınız. Karşılaşacağınız başka bir durum ise şu olabilir: çok fazla satış yapabilir, ancak işinizi sürdüremeyecek derecede verimsiz bir kâr oranı elde edebilirsiniz! Amazon’da fiyat belirleme, bir denge tutturmakla ilgilidir, ancak elbette, bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınızı anlamak, işinizin gelişeceğinin ve sürdürülebilirliğinin temeldir.

Amazon’da Fiyat Belirleme Çeşitleri Nelerdir?

Fiyatlandırma stratejisi, kârı korurken müşteriler için adil olarak algılanan bir fiyat belirlemenin bir yoludur. Amazon’da fiyat belirleme stratejinizi şekillendirirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. İlk olarak, kar elde edebileceğiniz fiyatı belirlemeniz gerekecek. İkincisi, satıştan sonra Amazon’un alacağı çeşitli ücretleri göz önünde bulundurmanız gerekecek. Son olarak, ürünü satın almak ve bir Amazon ya da üçüncü taraf deposuna göndermek için ödediğiniz fiyatı hesaba katmanız gerekecektir. Amazon satış fiyatlandırma stratejinizi belirledikten sonra, ürününüzü platforma sunmaya hazır olacaksınız.

Amazon'da Fiyat Belirleme

Amazon fiyatlandırma stratejisi, bir ürün listeleme oluştururken bir ürünün fiyatını mümkün olduğunca düşük tutmaktır. Bu nedenle, en iyi fiyata sahip olduğunuzdan emin olmak ve “satın alma kutusunu” kazanmak için ürününüzün fiyatını sürekli olarak izlemeniz gerekir. Satın alma kutusu, bir ürünün Amazon satış sayfasındaki en üstteki listeyi ifade eder. Satın alma kutusunu kazanan listeleme, o ürün için satışların çoğunu kazanacaktır.

Amazon Yeniden Fiyatlandırma Araçları

Her zaman satın alma kutusunu kazanmanızı sağlamak için öğenizi yeniden fiyatlandıracak satın alabileceğiniz birkaç araç vardır. Bu Amazon yeniden fiyatlandırma araçlarından bazıları aylık veya yıllık ücretle mevcut olsa da, kazanacağınız ekstra satışlar nedeniyle buna değer olabilir.

lgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Manuel Fiyatlandırma

Amazon’da fiyat belirleme opsiyonlarından biri manuel fiyatlandırmadır. Bu strateji ile ürünü kendiniz yeniden fiyatlayacaksınız. Amazon’da fiyat belirleme amacıyla kullandığınız yazılım araçlarının size sağladığı sonuçlara müdahale etme anlamına geliyor bu seçenek. Bu size en fazla özgürlüğü verirken, ürününüz için en iyi fiyatı sunduğunuzdan emin olmak için sayfa listesini izlemeniz gerekecektir.

Kurala Dayalı Fiyatlandırma

Kurallara dayalı fiyatlandırma, fiyatın ne olacağına dair kişisel kuralınızı belirlediğiniz anlamına gelir. Örnek olarak, en düşük fiyatı her zaman bir sent veya %0,2 oranında azaltacağınız bir kural belirleyebilirsiniz. Bazen en düşük fiyatı belirlemek istemezsiniz çünkü bu durum müşteri gözünde “kalitesiz ürün” imajını yaratabilir.

Algoritmik Fiyatlandırma

Algoritmik fiyatlandırma ile, ürününüz için en iyi fiyatı belirlemek için bir dizi faktörü periyodik olarak gözden geçirerek bir yazılım programı kullanmanız gerekmektedir. Bu program doğru bir şekilde kullanıldığında, bu fiyatlandırma stratejisi size rekabette en büyük avantajı sunabilir.

Amazon'da Fiyat Belirleme

Amazon’da Fiyat Belirlemenin Formülü Nedir?

Her şeyden önce şunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir ki ürünlerinizi fiyatlandırmanın sihirli bir formülü yoktur. Amazon’da fiyat belirleme bu birkaç faktöre bağlı olarak şekillenmektedir:

  • Ürününüz
  • Üretim maliyetleriniz ve işletme giderleriniz
  • Hedef pazarınız
  • Gelir hedefleriniz
  • Rakiplerinizin fiyat noktaları

Her işletmenin bu temel faktörlere farklı yanıtları olacaktır, ancak o zaman bile, ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınız sadece rakamlarla bitmez. Aslında, sayıları belirlemek muhtemelen tüm sürecin en kolay kısmıdır. Ürününüzün fiyatını teorik olarak hesaplamak aslında çok basittir çünkü bu, istediğiniz kar marjına dayalı çok basit bir denklemdir (satış fiyatınız eksi maliyetleriniz). Ne kadar kar etmek istiyorsun? Diyelim ki satılan birim başına 5 dolar. Toplam ürün maliyetleriniz ve giderleriniz nedir? Birim başına 20 dolar diyelim. Başabaş satış fiyatı: 20$ (toplam harcamanız)
Birim başına 5$ kar elde etmek için satış maliyeti: 25$.

Ürününüzün fiyatının işinizi sürdürülebilir kılması gerektiğini ve bu nedenle iyi bir kârın gerekli olduğunu anlamalısınız. Kaybederek çalışıyorsanız veya yalnızca “parayı döndürüyorsanız” (başabaş), o zaman işinizi yeniden gözden geçirmek uzun ve zorlu bir yol olarak karşınıza çıkacaktır. Yani teorik olarak ürününüzü istediğiniz karı dikkate alarak fiyatlandıracaksınız. Ancak, ürününüzü örneğin 25$’dan fiyatlandırabileceğinizi ve bu fiyat noktasında zorlanmadan satacağını nereden biliyorsunuz? Ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınıza karar verirken ilgili diğer tüm faktörleri göz önünde bulundurmadan olmaz. Ancak, ürün fiyatlandırma stratejinize karar vermeden önce sizin için ücretsiz olarak kolayca erişebileceğiniz bilgileri kullanarak öncelikli olarak bakmanız gereken çok önemli bir noktalar var.

Amazonda pazar araştırması yapmadan ürünlerinizi asla denememeli ve fiyatlandırmamalısınız. Evet, bu zaman alıcı olabilir, ancak atmaya değer bir adımdır çünkü hedef pazarınızın ürününüz için ödemeye hazır olduğu fiyatı anlamak çok önemlidir. İlk olarak, pazarı ölçmek için rakiplerinizin fiyatlarını bir başlangıç ​​noktası olarak kullanın. Doğru bir karşılaştırma elde etmek için benzer ürünler seçmelisiniz. Ardından, e-posta veya sosyal medya aracılığıyla insanlara ürün için (varsayımsal olarak) hangi fiyat aralığında ödemeye razı olacaklarını soran gayri resmi bir anket veya anket yapın.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Amazon'da Fiyat Belirleme

Hatta üçüncü taraf bir acenteye bu tür piyasa verilerini sizin için toplaması talimatını verebilirsiniz. Ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınıza karar verirken aradığınız bilgiler, hedef kitlenizin çoğunluğunun ürününüz için ne ödemeyi bekleyeceğine dair bir fikirdir. Araştırmanız sırasında, elde ettiğiniz fiyatın geniş bir aralıkta olması muhtemeldir, ancak bu, içinde çalışmanız için başlangıç ​​parametreleri sağlar ve bu bilgileri, ürün fiyatlandırma stratejinizde size yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Esasen, kullandığınız fiyatlandırma stratejisi ne olursa olsun, araştırdığınız parametreler dahilinde olduğu sürece test etmeye değer.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Amazon’da fiyat belirleme konusunda şunu unutmayın ki, nihai fiyatınız sabit değildir! Bir ürünü tek fiyattan piyasaya sürmeniz, onu değiştirmemeniz gerektiği anlamına gelmez – aslında, müşteri talebi, ücretlerdeki veya harcamalardaki dalgalanma ve elbette rakiplerinizin davranışları nedeniyle ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Ürün fiyatlandırma oyununuzun zirvesinde kalmak, müşterilerinizin satın alma alışkanlıklarını yakından takip etmenizi ve uygun olduğunda yeniden fiyatlandırmaya hazırlıklı olmanızı gerektirir. Öyleyse, ilk pazar araştırmanızdan fiyatlandırma parametrelerinizi topladıktan sonra, ürün fiyatınıza nasıl karar vermelisiniz?

 

 Amazon Da Fiyat Belirleme

Amazon’da Fiyat Belirlerken Kullanılacak Parametreler

1. Piyasanın Nereye Gittiğini Bilin

Düzenli olarak sektör haberlerini araştırıyor, teknik incelemeleri okuyor, pazar trendlerini ve yeni veya geliştirilmiş ürünlerin tanıtımını takip ediyor musunuz? Bunu yapmazsanız, ürününüzün talebini veya gelecekteki satışlarını ve nihayetinde fiyatlandırmanızı etkileyebilecek kalıpları nasıl tespit edeceksiniz? Piyasadaki bir değişiklik, sizi fiyat ayarlaması yapmaya sevk edecek ana faktörlerden biridir. Örneğin, ürününüz yazlık giysiler gibi mevsimlik ise, hava durumu açısından kötü bir sezon satışları ve fiyatları etkileyecektir.

Güzellik alanındaysanız ve belirli bir içerik veya ürün yeniden düzenlenirse, mevcut stoğu satmak için sınırlı bir süreniz olabilir. Ürününüz çevre dostu değilse, çevre bilincine sahip halkın sürekli gelişen ihtiyaçlarına hitap etmek için fiyatta değişiklikler yapmanız gerekebilir. Faktörler her zaman nişten nişe önemli ölçüde değişecektir, bu nedenle, mevcut piyasa trendlerinden türetilen bilinçli kararlara dayalı olarak tetikte olmak olmak ve fiyatlarınızda değişiklik yapmaya hazırlıklı olmak hayati önem taşır.

2. Ürün Fiyatlarınızı İzleyin

Sadece piyasayı takip edip nereye gittiğini bilmekle kalmamalı, aynı zamanda ürün fiyatlarınızı da bireysel olarak bilmelisiniz. Başka bir deyişle, tekil olarak, ürünlerinizin her biri kârlı mı? Bu, karlılığınıza bir bütün olarak bakmaktan farklıdır. Kârınıza nasıl karar verdiğinizin bir parçası olan gelir hedefinize, yalnızca bir veya iki en çok satan ürün tarafından değil, tüm ürünler tarafından katkıda bulunulması gerektiğini unutmayın. Rakiplerinizin fiyatlarını izlemek, fiyat dalgalanmalarından haberdar olmanın en kolay yoludur ve bu da ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınızı belirlemenize yardımcı olur.

Her gün onları gözünüzün önüne getirmek zorunda değilsiniz ancak haftada bir kez gerekli kontrolleri yapmanız, önemli fiyat değişikliklerini yakalamanız ve arkasındaki nedenleri araştırmanız için yeterlidir. Ayrıca, müşterilerinizden düzenli olarak fiyatlandırmanız hakkında geri bildirim almalısınız. Bir kupon veya başka bir teşvik karşılığında bir e-posta gönderin, onları bir ankete veya ankete davet edin. Gerçek müşterilerinizin görüşleri, ürününüze zaten yatırım yaptıkları için sayılır. Bonus şu ki, bunu yaparken işinizi, itibarınızı ve müşterilerinizi gerçekten önemsediğinizi de kanıtlamış olacaksınız.

Amazon Da Fiyat Belirleme

3. Ürün fiyatlarınızı Düzenli Olarak Yükseltin

Fiyatlandırmanızı belirlediğinizi, rakiplerinizi yakından takip ettiğinizi, piyasaya yeni çıkan ürünlerden haberdar olduğunuzu ve ürününüzün sabit bir oranda sattığını varsayalım. Fiyatınızı yükseltmeli misiniz – yoksa bu riskli bir hareket mi? Kesin cevap, potansiyel olarak daha fazla ürün satmanıza ve sonuçta kârınızı artırmanıza yardımcı olacak yeni fiyatları, teklifleri veya kombinasyonları (paketler gibi) test etmekten asla korkmamanız gerektiğidir. İşletmenizde, fiyatlarınızı yine de yükseltmeniz gereken bir dönem gelebilir. Çünkü yapmazsanız, işinizi gerçek bir gelecek düşüncesiyle ve vizyonu ile yönetmiyorsunuz demektir. Bu nedenle, fiyatınızı yükseltin ve her ay yeni teklifleri test edin ve oluşturulan siparişlerdeki herhangi bir artışı veya yavaşlamayı izleyin.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Her iki durumda da oldukça hızlı bir tepki göreceksiniz, ancak iyi ekonomik zamanlarda fiyat artışlarının daha kolay kabul edildiğini göreceğinizi belirtmekte fayda var! Gerçekten ilginç olan, rakiplerinizin fiyatlarını sizinkine paralel olarak artırdığını görürseniz, işe yarayan olumlu bir değişiklik yaptığınızı bilirsiniz! Belirli bir fiyat veya teklif işe yaramazsa – panik yapmayın, sadece yeni bir şey deneyin. Niş alanınızda rekabetçi kalabilmeniz için sürekli test etme ve izleme çok önemlidir. Bir gecede fiyatlarınızı keskin bir şekilde artırarak müşterilerinizi yabancılaştırmayın. Büyük bir sıçrama yerine bir süre içinde küçük artışlar yapın. Daha az fark edilir, müşterileri korkutmaz ve daha kolay kabul edilir!

4. Ürün fiyatlarını Sadece Gerektiğinde İndirin

Fiyatları düşürmek, stratejik nedenlerle yapılmadığı sürece, genellikle iyi bir strateji değildir. Örneğin, pazar payını hızlı bir şekilde denemek ve kapmak isteyebilirsiniz ve süper rekabetçi bir fiyata sahip olmak bunu yapacaktır. Belki rakiplerinizin hepsi fiyatlarını düşürmüştür ve siz sadece davayı takip ediyorsunuzdur – ancak bu mutlaka yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Belki de kurtulmanız gereken fazla stokunuz veya durdurulan bir hattınız var. Bunların hepsi, fiyatınızı düşürmeniz gerektiğini hissedebileceğiniz meşru sebeplerdir.

Amazon Da Fiyat Belirleme

Fiyatlarınızı yükseltme ve farklı teklifleri test etme uygulaması her zaman başarılı olmayacaktır. Çok yüksek fiyat verirseniz, potansiyel olarak hedef kitlenizi kaçırırsınız, ancak bu, fiyatlandırmanızı otomatik olarak orijinaline düşürmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, fiyatınızı yüksek tutun, ancak tüketicileri ürününüzü denemeye teşvik etmek için ücretsiz bir şeyler ekleyin. Bu aynı zamanda ürününüze ve tabii ki web sitenize ilgi yaratma işini de yapar. Herkes karşılıksız bir şeyler almayı sever, bu nedenle bir bedava ekleyerek müşteriniz ödedikleri daha yüksek fiyat için daha fazla değer elde ettiklerini hisseder – ve ödeme konusunda o kadar da endişe etmezler!

5. Paket Fiyatlandırma Stratejisini Kullanın

‘Bundling’ her zaman burnunuzun dibinde olur. Bu durumlar, tek bir fiyat için bir paket olarak satılan birden fazla ürünü gördüğünüz yerdir. Örneğin, bir paket üç tişört veya beş çift çorap, iki yastık. Veya fırça ve tarak seti, şampuan ve saç kremi gibi ilgili ürünler ve bazen el çantası ve çanta veya oyunlu el bilgisayar konsolu gibi tamamlayıcı ürünler. Harvard Business School tarafından yapılan bir araştırma, ilgili ürün gruplarının ürünlerin daha iyi satılmasına yardımcı olabileceğini buldu – ve bu stratejiyi “algılanan değere” dayalı olarak fiyatınızı artırmak için kullanabilirsiniz. Algılanan değer, müşterilerin bir ürün veya hizmeti benzer ürünlerle karşılaştırmalı olarak değerlendirmesidir.

Amazon. Becommer

Bir müşteri değer elde ettiğini hissettiğinde, fiyatla daha az ilgilenme eğilimi gösterir, böylece birden fazla ürünü bir araya getirebilir ve fiyatınızı buna göre (genellikle rakiplerinizden daha yüksek) belirleyip yine de satış yapabilirsiniz. Diğer bir avantaj ise, benzersiz bir şey sunmanız ve alışveriş yapanların benzer fiyatları karşılaştırmasını zorlaştırmanızdır. Maliyetlerinizi de düzenli olarak yeniden değerlendirmeyi unutmayın! Kârla fiyatlandırabilmek ve satabilmek için ürününüzü doğru fiyattan satın almalısınız. Kabul edilebilir bir kârla satış yapmakta zorlanıyorsanız, daha önemli bir marjınız olması için tedarikçinizle görüşmeye bakın veya başa baş fiyatınıza dahil olan diğer maliyetlere ve ücretlere bakın. Bunları azaltabilirseniz, ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınız konusunda daha fazla hareket alanınız olur.

6. Ayrıcalıklı Fiyatlandırma Yapabilirsiniz

Amazon’da başarılı olmak için fiyatlarınızı her zaman düşürmeniz gerekmez. Premium bir ürün satıyorsanız ve size bağlı büyük bir markanız varsa, rakiplerinizden daha yüksek fiyatlar sunduğunuz bir premium fiyatlandırma stratejisi uygulayabilirsiniz. Ancak bu, tüketiciler genellikle marka bilincine sahip olmadığından ve birçok satıcıyı premium ürünlerinde indirimler ve teklifler sunmaya zorlayarak marka sadakati yerine düşük fiyatları tercih edebileceğinden Amazon’da her zaman işe yaramaz.

7. Pazara Giriş Amaçlı Fiyatlandırma Yapabilirsiniz

Penetrasyon fiyatlandırması, yeni ürünlerle satışa yeni başlayan ve ürüne daha fazla ilgi çekmek isteyen satıcılar veya markalar için idealdir. Bu stratejide, satıcılar önce fiyatlarını düşürürler, genellikle kar marjlarından önce arama sonuçlarının en üstünde görünmekten ve ilgiyi ve satışları artırırlar. Ve iyi bir tüketici tabanı oluşturduklarında fiyatlarını yükseltirler.

8.Değere Dayalı Fiyatlandırma Yapılabilir

Değere dayalı fiyatlandırma, genellikle geçmiş fiyatlandırma eğilimlerine, maliyetlere ve rakip fiyatlarına bakarak belirlenen olağan fiyatlandırma normlarına bağlı değildir. Bu tür bir stratejide satıcı, ürünlerin tüketiciler için yarattığı algılanan değere ve sonlarından itibaren ödeme istekliliğine dayalı olarak fiyatlar belirler. Marka değeri yüksek yerleşik markalar veya özgün ürünler sunan ve pazarda kendini kurmak ve farklılaşmak isteyen özel markalı markalar için mantıklıdır.

Amazon. Becommer

Sonuç Olarak

Pazarınızı anlamak ve ardından o pazarı test etmek, sürdürülebilir bir işletmenin büyümesini sağlamak için ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınızı öğrenmenin anahtarıdır. Ürünlerinizi dikkatlice ve düzenli olarak ince ayar yaparak fiyatlandırarak, en iyi dönüşümü sağlayan fiyatı ortaya çıkaracaksınız. Optimum getiriler daha sonra sürekli izleme ile elde edilebilir. Ürünlerinize Amazon’da fiyat belirleme hususunda başarı için tek bir formül yoktur. Satıcıların çevik, bilgili ve fiyatları konusunda rekabetçi olmaları ve kendileri için neyin işe yaradığını sürekli olarak değerlendirmesi gerekir.

Amazon tarafından kullanılan son derece rekabetçi atmosfer ve karmaşık ve sofistike dinamik fiyatlandırma algoritmaları nedeniyle, perakendeciler ve satıcıların rekabette öne geçmek için ileri teknoloji ve otomatik fiyatlandırma çözümlerine yatırım yapması gerekiyor. Pazardan en iyi şekilde yararlanmak ve Amazon’da fiyat belirleme savaşını kazanmak için listeleme, teslimat ve iadelerinizi gözden geçirip optimize etmeniz ve ürün kalitenizi izlemeniz de önemlidir.

Amazon’da Fiyat Belirleme Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Ana Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?

Mümkün olan en düşük fiyatı belirleyin ve yine de bir kâr elde edin
Pazara ilk giren sizseniz yapay olarak yüksek bir fiyat belirleyin ve rakipler geldikçe fiyatı düşürün. Pazar payı kazanmak veya müşteri iletişim bilgilerini toplamak için yapay olarak düşük bir fiyat belirleyin. Ürününüzdeki marka değerinden yararlanmak için rekabetten daha yüksek bir fiyat belirleyin.

Otomatik Fiyatlandırma Nedir?

Otomatik Fiyatlandırma, fiyatınızı her değiştirmek istediğinizde tekrar SKU’ya gitmek zorunda kalmadan, Öne Çıkan Teklif (Satın Alma Kutusu) fiyatı gibi durumlar karşısında kataloğunuzdaki SKU’ların fiyatlarını otomatik olarak ayarlamanızı sağlar.