Becommer.com

Amazon Envanter Problemleri ve Pratik Çözüm Önerileri 2022

Amazon Envanter Problemleri İle Nasıl Çözülür?

Bir Amazon FBA işini yürütmek her zaman kolay değildir. Aslında, Amazon’da satış yapmanın, satıcılar olarak her zaman farkında olmamız gereken birçok sinir bozucu yönü vardır. Amazon’da veya herhangi bir e-ticaret işletmesinde satış yapmanın önemli yönlerinden biri envanter yönetimidir. Envanterinizin ne durumda olduğunu ve nasıl performans gösterdiğini bilmek durumundasınız. Bu nedenle, gereksiz depolama ücretlerinden veya hesap sorunlarından kaçınmak için envanterinizi sık sık kontrol etmeniz çok önemlidir.

Amazon FBA‘da satış yapmak, neredeyse herkesin yararlanabileceği harika bir gelir kaynağıdır. Ancak, bir işletme sahibi olarak, vitrininizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için kesinlikle aklınızda bulundurmanız gereken bazı sıkıntılar vardır. Amazon satıcılarını zaman zaman rahatsız eden bir sorun,  atıl (stranded ) kalan envanterdir. Amazon’da atıl envanterle uğraşmak, gereksiz depolama ücretlerine, hesap sorunlarına ve hatta ürün kaybına yol açan gerçek bir güçlük olabilir. Bu makalede, Amazon’da atıl envanterle başa çıkma ve bunları önleme hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçiriyoruz.

ilgili: Adım Adım Türkiye’den Amazon FBA Deposuna Ürün Gönderme Rehberi 2022

Amazon Envanter Problemleri
Amazon Envanter Problemleri

Amazon Atıl Envanter Problemi Nedir?

Amazon’da atıl envanter, Amazon’un deposunda depolanan ve ürün için etkin teklifi olmayan envanteri ifade eder. Bu, müşterilerin bu ürünleri satın alamayacakları ve dolayısıyla atıl envanter olarak etiketlendikleri anlamına gelir. Atıl kalan envanter, satıcılar için büyük bir sorundur çünkü Amazon, envanteriniz etkin değilse ve satışa kapalı olsa bile aylık depolama ücreti almaya devam edecektir. Bu nedenle, herhangi bir envanter sorunu için hesabınızı sürekli olarak kontrol etmezseniz, çeşitli ücretlerden sorumlu tutulabilirsiniz. Bu ücretler, aylık envanter depolama, Amazon Lojistik envanter depolama fazlalığı ve Amazon Lojistik uzun vadeli depolama ücretlerini içerebilir.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

 

Amazon FBA Atıl Envanteri Nedir?

Amazon’un deposunda depolanan envanteriniz varsa ancak ürün için artık etkin bir teklif yoksa müşteriler bu envanteri satın alamaz. Bununla ilgili sorun, envanteriniz etkin olmasa ve satışa sunulmasa bile, Amazon bu envanter için sizden aylık depolama ücreti almaya devam edecektir. Herhangi bir atıl envanter sorununun ortaya çıkıp çıkmadığını düzenli olarak kontrol etmezseniz, aylık envanter depolama ücretleri, Amazon Lojistik uzun vadeli depolama ücretleri ve Amazon Lojistik envanter depolama aşım ücretleri dahil olmak üzere çeşitli pahalı ücretlerden sorumlu olabilirsiniz.

Amazon Envanter Problemleri
Amazon Envanter Problemleri

Atıl envanter, IPI’nizi (envanter performans endeksi) de olumsuz etkiler (bu endeks, Amazon’un envanter performansınızı değerlendirmek için kullandığı 0 ile 1000 arasında bir ölçektir). Amazon’un satıcılarının envanterlerini doğru şekilde optimize etmesini sağlamak için kullandığı bir sistemdir. Performansı nasıl hesapladıklarını söylemiyorlar, ancak esasen, stokta kalan bir envanteriniz varsa bu, Amazon’un deposunda gereksiz yer kapladığı anlamına gelir ve bunu istemezler. 1 Ocak 2022’den itibaren IPI puanınız 400’ün altına düşerse Amazon, Amazon Lojistik depolarında izin verilen depolama alanınızı sınırlayacaktır. Bu görmezden gelmek isteyeceğiniz bir şey değil. Elinizde kalan bir envanter olduğunu görürseniz hemen önleminizi almalısınız.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

FBA Atıl Evanterin Probleminin Nedenleri

Atıl envanter çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak aşağıdakiler en yaygın olanlarıdır.

Amazon Fiyatlandırma Hatası

Amazon, fiyatınızı çok düşük veya çok yüksek bulabilir ve ardından listelemeyi bastırır. Bu sorunu genellikle envanter yönetimi bölümünüze minimum ve maksimum fiyat koyarak kolayca çözebilirsiniz.

Amazon Kısıtlanmış ASIN

Bu, Amazon bir ASIN’in satışını kısıtladığında meydana gelir (muhtemelen fikri mülkiyet ihlalleri, düşük ürün kalitesi, ürününüz için ek güvenlik testleri yapılması vb. nedeniyle). Birkaç nedenden dolayı olabileceğinden, büyük olasılıkla bunun için satıcı desteğiyle iletişime geçmeniz gerekecek.

ilgili: Amazon Kısıtlanmış Ürünler Neler? Hangi Ürünleri Amazon’da satamazsınız?

Askıya Alınan İisteleme (Suspended Listing)

Askıya alınmış veya gizlenmiş bir listeleme, gerekli bilgilerin (ör. resimler, madde işaretleri, yaş gereksinimleri vb.) eksik olmasından kaynaklanabilir. Veya ürününüz çok sayıda iade almış olabilir. Bunun da çeşitli nedenleri olabilir.

Amazon Ürün Listeleme Hatası

Amazon Envanter Problemleri
Amazon Envanter Problemleri

Listeleme hatası, envanterinizin herhangi bir etkin ASIN’e bağlı olmamasıdır; örneğin, Amazon Lojistik gönderinizdeki öğeler aktif bir listelemeyle ilişkili değilse veya liste kaydınız silindiyse (kazayla ya da bir rakip tarafından). Çoğu zaman bu kolay bir düzeltmedir. Siz sadece ASIN’i yeniden listelersiniz. Yine de, bazı durumlarda satıcı desteğiyle iletişime geçmeniz gerekecektir.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Amazon Marka Sorunları

Bu sorun, satmak istediğiniz ASIN veya markanın önceden onay gerektirmesi durumunda ortaya çıkar. Ürünlerini Amazon’da satmak için markadan doğrudan onay almanız veya yetkili bir distribütörden fatura almanız gerekebilir.

ilgili: Olumlu Amazon Müşteri Yorumları Almanın 15 Etkili Yolu

Amazon’da SKT’si Bitmiş Ürün

Yakın zamanda süresi dolmuş bir ürünü satıyorsanız, Amazon, envanteri “stranded” olarak olarak işaretler. Bu durumda, envanterin depodan çıkarılması gerekecektir.

Amazon’da Liste Kapatma veya Silme

Envanterinizi sattıktan hemen sonra bir listelemeyi satıcı hesabınızdan silerseniz, herhangi bir kayıp envanter veya aktif bir teklif olmadan müşteri iadeleri atıl kalır.

Amazon’da Toplu Ürün Yükleme Şablonu Hatası

Bir toplu şablon yükleme dosyası doldururken, miktar sütunu doldurulursa liste kayıtlarınız Amazon Tarafından Gönderildi’den Satıcı Tarafından Gönderildi olarak değişir ve bu da envanterinizi zorlaştırır. Ancak, atıl envanterinizin nedeni ne olursa olsun, satıcı hesabınızdaki envanter sorunları hakkında bilgi sahibi olmak ve önlem almak önemlidir.

Amazon Envanter Problemleri
Amazon Envanter Problemleri

 Atıl Kalan Amazon FBA Envanteri Nasıl Düzeltilir?

Envanterinizde aksama olduğunda Amazon sizi bilgilendirmekle birlikte, bildirimden sonraki 30 gün içinde satıcı olarak harekete geçmek size kalmıştır. Amazon, artık 30 gün sonra atıl durumdaki envanteri satılamaz olarak sınıflandırmamaktadır. Bunun yerine, 30 gün içinde atıl envanterle ilgili herhangi bir işlem yapmazsanız, Amazon envanteri depodan otomatik olarak kaldırır. Ayrıca, varsayılan ayar Amazon’un envanterinizi elden çıkarmasıdır. Bu nedenle, envanterinizle ilgili bir sorun olduğunda sizi bilgilendirmesi için %100 Amazon’a güvenmemelisiniz. Proaktif olmalı ve hesabınızdaki sorunları sık sık kontrol etmelisiniz.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Atıl Kalan Envanterinizi Nerede Bulabilirsiniz?

Elinizde atıl kalan envanter olup olmadığını belirlemek için;

Seller Central’a gidin ve “Envanter”in üzerine gelin. Oradan, ‘Envanteri Yönet’i seçin. Atıl kalan envanteriniz varsa, en üstte “Bozuk envanteri düzeltin” adlı bir bölüm göreceksiniz. Buna ‘Envanter Kontrol Paneli’ni tıklayarak da ulaşabilirsiniz. “Bozuk envanteri düzelt” sayfasında, atıl durumdaki tüm envanterinizi ve bunun nedenlerini görebileceksiniz.

Amazon Envanter Problemleri
Amazon Envanter Problemleri

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, envanter bir listeleme hatası nedeniyle atıl olmuş. Sağ tarafta, mahsur kalan envanterin nasıl ele alınacağına ilişkin seçeneklerin bulunduğu bir açılır menü göreceksiniz. Bu özel hata için, bize gösterilen tek acil seçenek, bir kaldırma emri oluşturmaktır. Ancak bu envanteri Amazon Lojistik’ten kaldırmak istemiyoruz; envanteri yeniden listelemek istiyoruz. Sonraki adımlarınızı anlamak için, daha fazla bilgi ve talimat bulmak için envanterin atıl  kalma nedeninin üzerine gelin. Bu durumda, “Listeleme hatası”nın üzerine geleceğiz. Amazon’un, sorunu gidermemize yardımcı olmak için satıcı desteğiyle iletişime geçmemizi söylediğini görebilirsiniz. Bazen satıcı desteğiyle uğraşmak sinir bozucu olabilir, bu nedenle durumunuzu açıklarken sabırlı ve saygılı olun.

Amazon Case Nasıl Açılır?

Yeni bir Amazon Case yazışması gönderirken, Amazon’un destek ekibinin, aslında yeni bir destek yazışması açmadan önce sorunu çözmenize yardımcı olmaya çalışabileceğini görebilirsiniz. Ancak, bir “case” göndermek zorunda kalırsanız, atmanız gereken adımlar şunlardır:

  • Seller Central’ın sağ üst köşesinde ‘Yardım’a tıklayın.
  • Ardından, sayfanın alt kısmında “Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?” bölümüne gidin ve “Destek Al”ı tıklayın.
  • “Size hangi hizmette yardımcı olabiliriz?” bölümünde, “Amazon’da Satış” > “Amazon Gönderimleri” > “Diğer Amazon Lojistik Sorunlarını Araştırın” > “Ayrılmış Envanter veya Amazon Lojistik Listeleme Hatası” öğelerini tıklayın.
  • “Sorunu Seç”i tıkladıktan sonra, ASIN veya FNSKU’nuzu girin ve “İleri”yi tıklayın.
  • Burada size sorunun tam olarak ne olduğunu ve nasıl düzeltebileceğinizi söyleyebilir! Bu yine de sorununuzu çözmezse, ‘Bu sorunla ilgili daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Bize Ulaşın’ seçeneğini kullanın.
  • Satıcı desteğiyle iletişime geçtiğinizde, “Captive Team”e aktarılma talebinde bulunun. Genellikle ABD’de bulunurlar ve Amazon’un politikaları ve karşılaşabileceğiniz sorunları çözme konusunda daha yüksek düzeyde anlayışa sahiptirler. 

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon Envanter Problemleri
Amazon Envanter Problemleri

Amazon’un Otomatik Envanter İşlem Ayarları

Amazon yakın zamanda depolarında kalan envanteri işleme sürecinde büyük bir değişiklik yaptı. Geçmişte Amazon, 30 gün boyunca atıl kaldıktan sonra envanteri “satılamaz” olarak sınıflandırdı. Daha sonra envanteri kaldırmanız için sizi bilgilendireceklerdir. Artık, atıl durumdaki envanteriniz için, atıl kaldığı tarihten itibaren 30 gün içinde herhangi bir işlem yapmazsanız, envanteriniz otomatik olarak kaldırılacak ve/veya imha edilecektir. Amazon’un atıl kalan envanterinizi yok etmesini durdurabilirsiniz.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

“Elde kalmış envanteri düzelt” kontrol panelinde “Otomatik işlem ayarlarını düzenle” yazan bir düğme göreceksiniz. Burada iki seçenek göreceksiniz. İlki, “Otomatik düzeltmeler”dir. Amazon, aşağıdaki nedenlerle atıl kalan envanteri otomatik olarak yeniden listeleyecektir:

  • Liste kapatıldı
  • Ürün durduruldu
  • Listeleme kapatıldı ve Envanter hatası
  • Amazon Lojistik listesi, Satıcı yerine getirildi olarak değiştirildi

Atıl kalan envanterinizi 30 gün boyunca görmezden gelseniz bile, bu dört nedenden biri nedeniyle herhangi bir ürün atıl kalırsa, Amazon otomatik olarak ASIN’leri yeniden listeler ve böylece envanter tekrar etkinleşir.

Amazon Envanter Problemleri
Amazon Envanter Problemleri

İkinci bölüm, otomatik kaldırma, dikkat etmeniz gereken bölümdür. Başlamak için, “Otomatik kaldırma ayarlarını incelemek veya düzenlemek için burayı tıklayın” bağlantısını tıklayın. Bu ayarı kendi satıcı hesabınızdan kontrol ederseniz, Amazon’un tüm bu atıl envanter senaryoları için varsayılan ayar olarak ‘Birimleri elden çıkarma’ya sahip olduğunu görürsünüz. Başka bir deyişle, bir satıcı bu varsayılan ayarı bilmiyorsa veya elinde atıl kalan envanteri olduğunu bilmiyorsa, atıl envanteri otomatik olarak silindiğinde yüzlerce (hatta binlerce) dolar kaybedebilir. Envanterinizin korunmasını istiyorsanız, kaldırma yönteminiz olarak “Birimleri bana iade et”i seçin.

Amazon Atıl Envanteri Önleme

1. Öğeleri listelemeden ve FBA’ya envanter göndermeden önce uygun araştırmayı tamamlayın. Bir ürün için envanter satın almadan önce, özellikle toptan satış veya arbitraj yaparken, satmanıza izin verildiğinden emin olun.

2. FBA gönderilerinizi göndermeden önce listeleme bilgilerinizi eksiksiz doldurun. Bunu önceden yapmak, listeleme hatalarının oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Amazon, yepyeni bir liste kaydı oluştururken, resim veya ürün özellikleri ekleme gibi adımları atlamanıza olanak tanır.

3. Amazon Lojistik gönderileri oluştururken %100 doğru olun. Envanterinizin atıl kalmasının bir başka nedeni de, bir Amazon Lojistik deposunun sevkiyat planınızda belirtilenden daha fazla envanter alması veya sizin sevkiyat planına dahil olmayan kalemler göndermenizdir. Gönderi check-in sırasında oluşabilecek sorunların sayısını sınırlamak için bu bilgilerin %100 doğru olduğundan emin olun.

ilgili:Amazon Lojistik ve Operasyon Modelleri; FBA, FBM

4. Minimum ve maksimum fiyat ayarlarınızın altında veya üstünde fiyat vermeyin.

Faq

Sıkça Sorulan Sorular

Atıl envanterimi nasıl yeniden etkinleştiririm?

Tek yapmanız gereken Seller Central’da oturum açmak, “Envanteri Yönet”e ve ardından “Bağımsız Envanteri Onar”a tıklamak (bu seçeneği yalnızca gerçekten atıl kalmış envanteriniz varsa görürsünüz).

Amazon, atıl kalan envanteri nasıl ele alıyor?

Amazon Seller Central, atıl bir envanter raporuna sahiptir. Tek tek listelere erişmek için Seller Central’a gidin. Daha fazla > Envanter > Envanteri Yönet > Atıl Envanteri Onar. Bu sayfada, listelemeleri kolayca düzenlemenize veya ürünlerinizi kaldırmanıza olanak tanıyan bir tablo göreceksiniz.