Becommer.com

Amazon Bullet Pointleri Satacak Şekilde Yazın; Şablonlar ve İpuçları

Amazon Bullet Point Unsurlarının Gücünden Faydalanın

Sık sık online alışveriş yapan kişiler, Amazon ürün detay sayfalarında Amazon’daki madde işaretlerini (bullet point) kesinlikle fark edeceklerdir. Amazon ürün listeleri, uygun anahtar kelimelerin kullanıldığı iyi yazılmış içerik gerektirir. Amazon’daki alışveriş yapanlar seçim yapmakta zorlanırlar, bu nedenle satıcı olarak listelemenizi geliştirmek durumundasınız. Bir Amazon satıcısı olarak, liste kaydınızı rakipler arasında öne çıkarmak için Amazon ürün maddelerinin ne kadar önemli olduğunu bilmelisiniz. Bu bullet pointler ürününüzün temel özelliklerini vurgulama yeteneğine sahiptirler.

ilgili: Amazon Ürün Detay Sayfası Nedir? Sizi Öne Geçirecek 10 Değerli Taktik

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Amazon’da Müşterileri cezbetmek için özellikleriyle birlikte liste kaydınızın benzersizliğini pazarlamak için Amazon madde işaretleri kullanılmalıdır. Bu, satın almayı planlayan müşterilere belirli bilgileri iletmenin basit ama çok etkili bir yoludur. Optimize edilmiş madde işaretleri, Amazon’da daha iyi satış yapmanın anahtarıdır. Ürün sayfanızdaki ilgi çekici içeriğin, sayfa ziyaretlerinizi satın alma işlemlerine dönüştürme yeteneğine sahip olduğunu unutmayın. Bir satıcı olarak, optimize edilmiş Amazon madde işaretleri ile ürün listelemenizi nasıl üst düzeye çıkarabileceğinizi öğrenmelisiniz. Bu yazıda Amazon bullet point uygulamasının neden bu kadar önemli oldukları ele alınacak.

ilgili: Olumlu Amazon Müşteri Yorumları Almanın 15 Etkili Yolu

Amazon Bullet Point

Yazımızın ana hatlarını şöyle ortaya koyabiliriz:

 • Amazon bullet point nedir?
 • Amazon ürün açıklamalarına bullet point nasıl eklenir?

ilgili: Amazon Ürün Detay Sayfası Nedir? Sizi Öne Geçirecek 10 Değerli Taktik

 • Amazon bullet point’in faydaları
 • Amazon’un madde işaretleri için yönergeleri nelerdir?
 • Amazon bullet point yazmak için ipuçları

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Amazon Bullet Point Nedir?

Amazon madde işaretleri, ürünün taranabilir bir şekilde sunulan özelliklerinin kısa bir özetidir. Adından da anlaşılacağı gibi, buradaki metin bullet point (madde işareti) şeklinde sunulur, böylece okunması ve anlaşılması daha kolay hale gelir. Bu noktalar, ürünün müşteriler için yararlı olan özelliklerini, boyutlarını, rengini ve diğer özelliklerini vurgulamak için kullanılır. Bu noktalardaki içerik genellikle müşterilerin ne aradığını belirtir ve satın almalarını tamamlamalarına yardımcı olur. Amazon ürün madde işaretleri, ürünü masaüstünde mi yoksa mobilde mi görüntülediğinize bağlı olarak ürün ayrıntıları sayfasında farklı alanlarda bulunabilir. Bunu genellikle “Bu öğe hakkında” altında bulabilirsiniz.

Amazon’u mobil cihazınızda kullanıyorsanız, ürün sayfasını aşağı kaydırdığınızda madde işaretlerini bulabilirsiniz. Masaüstü olması durumunda, bunları ürün resminin yanında, ürün başlığı altında görüntüleyebilirsiniz. Alışveriş yapanların yüzlerce Amazon ürün listesi arasında gezinirken, sayfanızda kaldıklarından ve onlara ne sunduğunuzu okuduklarından emin olmanız önemlidir. Amazon bullet point araçları en iyi seçeneğinizdir ve tüm önemli yönergeleri izlediğiniz sürece, lehinize çalışmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Amazon Bullet Point
Amazon Bullet Point

Amazon Listelerine Madde İşaretleri Nasıl Eklenir?

Amazon listelemeleri için madde işaretleri, bir ürün listeleme oluştururken veya hatta bir listeyi değiştirirken eklenebilir. Madde işaretleri eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Amazon Seller Central’da oturum açın
 • Şimdi, ürün listeleme seçeneğinin altındaki “Düzenle”ye tıklayın
 • “Açıklama” sekmesine gelin. “Temel Ürün Özellikleri” için bir alan ve “Ürün Açıklaması” için başka bir alan göreceksiniz.
 • “Temel Ürün Özellikleri” alanına madde işaretlerinizi girin, hepsi eklenecektir.

Bu o kadar da zor bir aşama değil. Evet, madde işareti ekleme işlemi basittir ama ne eklediğiniz her şeyden daha önemlidir. İşin özüne dalmadan önce, bu madde işaretlerinin neden önemli olduğunu anlayalım.

Neden Bullet Pointlere (madde işaretlerine) İhtiyacınız Var?

Amazon madde işaretlerinin faydaları genellikle küçümsenir. Satıcıların, bunların satışları artırmada ne kadar hayati olduğunu dikkate almaları gerekir. Madde işaretleri, satıcıların ürünlerinin USPS’sini pazarlamasını sağlar. Müşterileri, ürünün gereksinimlerine mümkün olan her şekilde mükemmel bir şekilde uyduğuna ikna etmek için kullanılabilir.  Müşteriler bir satın alma işlemi yapmadan önce incelemelere ve madde işaretlerine bakar. Ayrıca müşterilerin satın alma kararlarını vermeleri için geçen sürenin oldukça kısa olduğunu, sadece birkaç saniye olduğunu unutmamalısınız.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon Bullet Point 1
Amazon Bullet Point

Bu yüzden madde işaretleri, noktaları hızlıca gözden geçirmek ve satın alma yapıp yapmamaya karar vermek için gidilecek noktalardan biridir. Tüm doğru anahtar kelimelerin madde işaretleri içinde kullanılmasıyla, müşterilerinizin dikkatini kolayca çekebilir ve listelemenizin benzersizliği ile onları etkileyebilirsiniz. Bunu başarabilirseniz, emin olun, satış hacminiz kısa sürede fırlayacak.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Madde işaretleri önemlidir çünkü görünürlüğünüzü artırmaya katkıda bulunurlar. Nasıl? Amazon’da madde işaretlerinde kullanılan Anahtar Kelimeler, başlıklarda ve ürün açıklamalarının diğer bölümlerinde kullanılan anahtar kelimelerle birlikte dizine eklenir. Bu nedenle, madde listeleri dahil her yerde anahtar kelimelerle ürün listelemelerini optimize etmek, Amazon SERP’de daha üst sıralarda yer alma şansınızı artırır ve bu da görünürlüğü artırır.

Amazon’un Madde İşaretleri İçin Yönergeleri Nelerdir?

Amazon’da satışın her alanında olduğu gibi, madde işaretleri yazmak için de yönergeler vardır. Sağladığınız bilgiler ve sakladığınız içeriğin yapısı Amazon’un gereksinimlerine uygun olmalıdır. Bu yönergelere uymazsanız, girişiniz konusunda uyarı alabilirsiniz. İşte bazı Amazon madde işaretleri yönergeleri/kuralları:

 • Madde işaretleri büyük harflerle başlamalıdır.
 • Satıcılara 5 madde işaretine izin verilir ve vendorlara 10 madde için izin verilir.
 • Madde işaretleriniz, ürününüzün temel özellikleri veya en önemli özellikleri olarak kabul edilen 5 özelliğini listelemelidir.
 • Tüm madde işaretlerinin uzunluklarının aynı olduğundan, çok kısa veya çok uzun olmadığından emin olun.
 • Promosyon içeriğinin kullanımından, fiyatlandırma veya satışlarla ilgili bilgilerden ve sunduğunuz indirimlerden uzak durun.
Amazon Bullet Point
Amazon Bullet Point

Madde işaretleri, ürününüzle ilgili gerçeklere ve özelliklere odaklanmalı ve pazarlama materyali gibi görünmemelidir.
Amazon, madde işaretlerinde süslü semboller oluşturmak için HTML ve diğer kodlama türlerinin kullanılmasını önermez.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Amazon Açıklama Karakter Sınırı

Her bir madde işareti için satıcılar ve vendorler için değişen bir kelime ve karakter sınırı vardır. Ayrıca sattığınız farklı kategorilere göre de değişir. Karakter sayısı satıcılar için 500, vendor için 250-255’tir ve bir kişi bunu aşamaz. Vendorler için 10 madde işareti, ancak madde işareti başına yalnızca 250 karakter sağlanması, sahip oldukları sınırlı alanı makul bir şekilde kullanmaları gerektiği anlamına gelir.

Amazon Madde İşaretleri Nasıl Yazılır?

Madde işaretlerini Amazon’un kurallarına göre çerçevelemek ve en iyi sonuçları elde etmelerini sağlamak kolay bir iş değil. Ürününüze işaret eden faydaları basitçe not etmek yeterli değil. Amazon için madde işaretleri yazarken akılda tutulması gereken bazı önemli noktalar var.

 • Öncelikle, müşterilerinizin ürünlerinizi satın almasını sağlamak için bu madde işaretlerini yazdığınızı unutmayın. Genel açıklamadaki özelliklerden ve teknik yönlerden bahsetmenin yanı sıra, bu noktalar, müşterilerinizi satın almaya ikna etmeleri için avantajlara ve faydalara daha fazla odaklanmalıdır.
 • Anahtar kelime araştırmasına iyi bir zaman ayırın. Madde işaretlerinizin anahtar kelimeleri içermesi gerekir, bu nedenle araştırmanız kullanabileceğiniz en üst sıradaki, alakalı olanları bulmaya odaklanmalıdır. Bu, Amazon arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır. Madde işaretlerinin ne kadar okunabilir olduğuna dikkat etmeden daha üst sıralarda yer almak için anahtar kelimeleri tekrarlamaya devam ederseniz, bu anahtar kelime doldurma olarak kabul edilecektir. Anahtar kelime doldurma, madde işaretlerinizin daha az etkileyici görünmesini sağlar ve bu uygulamadan uzak durmalısınız.Amazon Bullet Point. Becommer
 • Abartılı iddialarda bulunmaktan ve yanlış bilgi kullanmaktan kaçının. Madde işaretleriniz, ürününüzü kendi kategorisinde en iyisi olarak ilan ettiğiniz açık bir reklam gibi görünmemelidir. Bu, müşteri beklentileri açısından çıtayı çok yükseltecek ve ürününüz onların beklentilerini karşılamıyorsa, çok fazla olumsuz geri bildirim davet etmiş olacaksınız.
 • Ayrıca, bu madde işaretlerinin ürününüzün benzersizliğini ve onu rekabetten ayıran özellikleri sergilemesi gerektiğini unutmayın.

ilgili: Amazon A+ İçerik (A+ Content) ile İlgili En Çok Merak Edilenler!

 • Amazon’un madde işaretleri için bir karakter sınırı vardır. Sınır ne olursa olsun, onu tam olarak kullanmaya gerek yoktur. Bu, yalnızca size bir karakter sınırı verildiği için, madde işaretinizi maksimuma çıkarmanız gerektiği anlamına gelmez. Madde işaretleriniz uzunsa, 200 karakter veya daha fazlaysa, müşteriler yalnızca ilk iki veya üçünü görecek ve ardından “Daha Fazla”yı tıklamaları gerekecek ve çoğu zaman okumaya devam etmeyeceklerdir. Kısa ve bilgilendirici tutmak her zaman daha iyi sonuç verir.
 • Amazon bullet pointlerinizi, kendinizi müşteri yerine koyarak yazın. Ürününüzün kullanımlarını ve özelliklerini sıradan birine anlatır gibi açıklayın. Çok fazla teknik terim kullanırsanız, pek çok insan ne iletmeye çalıştığınızı anlamayacak ve bu, madde işaretlerinizin etkinliğini azaltacaktır.
 • Madde işaretleri, bir müşterinin hassas noktalarını ve önemli sorularını ele almalıdır. Bu şeyler, müşterilerin bir satın alma işlemi yapmasına yardımcı olmaya katkıda bulunur. İncelemelere ve geri bildirimlere baktıktan sonra ilgili tüm bilgileri madde işaretlerine dahil etmelisiniz. Rakip analizinin de işe yaradığı yer burasıdır. Özellikle ürünleri henüz inceleme almamış yeni bir satıcıysanız, içgörü için rakiplerinizin madde işaretlerine ve incelemelerine göz atabilirsiniz.

Harika Amazon Madde İşaretleri Neye Benzemeli?

Madde işaretlerinizi etkili kılmak için, bir alıcıyı ürünün özelliklerinin kendisi için faydalı olduğuna ikna edebilecek satış noktaları gibi görünmeleri gerekir. Bu ürüne neden ve nasıl ihtiyaç duyduklarını ve ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini detaylandırması gerekiyor. Harika madde işaretleri, doğru anahtar kelimeleri içeren noktalardır. Şimdi anahtar kelimeler dediğimizde, sadece alakalı olan tüm anahtar kelimeleri kastetmiyorum. Müşterilerin ürün aramak için gerçekten kullandıkları anahtar kelimelerden bahsediyorum. Amazon Arama Terim Raporunun kullanışlı olduğu yer burasıdır. Müşterilerin Amazon arama çubuğuna hangi anahtar kelimeleri veya terimleri yazdıklarını söyler ve bu da onları ürününüzü bulmaya yönlendirir. Bu anahtar kelimeleri kullanan madde işaretleri, müşterinin arama sorgusunu doğrudan ele aldıkları veya bunlarla eşleştiği için harika bir örnektir.

ilgili:Püf Noktaları ile Amazon Keyword Belirleme (Anahtar Kelime) Klavuzu 2022

Amazon Bullet Point. Becommer
Amazon Bullet Point

Ürün kaydınızın profesyonel görünmesini sağlamak için akılda tutulması gereken bir diğer önemli husus, onu aynı zamanda yüksek oranda gözden geçirilebilir olacak şekilde optimize etmektir. En önemli bilgiler öncelikle belirtilecektir.  Her bir madde işaretinin ilk kelimesini büyük harf yapma modelini tekrar hatırlatmakta fayda var.

Sonuç

Madde işaretleri, ürün listelemenizin önemli bir parçasını oluşturur ve satışların artmasına katkıda bulunur. Yerleşimleri nedeniyle, ürün ayrıntıları sayfanızdaki ilk ve en önemli odak alanlarından biridir. Ürününüzün ilk izleniminin dönüşüm oranlarınızı artırabileceğini veya bozabileceğini unutmayın; bu nedenle, anahtar kelime alaka düzeyi ile birlikte madde işaretlerinizi optimize etmeye çalışmanız gerekir. Madde işaretlerinizde kullandığınız dil ve bunları çerçeveleme şekliniz, onları öne çıkarmak için yenilikçi olmalıdır. Yukarıda belirtilen tüm yönergeleri ve ipuçlarını izleyin ve gerçekten satan etkileyici kurşun noktaları oluşturma yolunda olacaksınız.

Amazon Bullet Point. Becommer
Amazon Bullet Point

Sıkça Sorulan Sorular

Amazon bullet point ne kadar uzun olmalıdır?

Ne tür satıcı olduğunuza göre değişiyor. Her madde işareti için maksimum 15 kelime/500 karakter sınırını aşmadığınızdan emin olun. Noktalama işaretlerini fazla abartmaktan kaçının. Maddeleriniz devam eden cümleler olmamalı.

Amazon listelemesinde kaç tane madde işaretiniz olabilir?

Bir Amazon Satıcısı olarak emrinizde en fazla 5 Bullet Pointiniz vardır. Vendorlar 5 ek bullet pointe sahip. Tüm madde işaretlerinin uzunluğu için Amazon, boşluklar dahil maksimum 200 ila 250 karakter önerir.