Becommer.com

Amazon Kısıtlı Kategori Onayını Kolaylaştıracak Tüyolar (2023)

Amazon kısıtlı kategori onayı için talepte bulunmak genellikle çok karmaşık gibi görünebilir. Bu nedenle Amazon’un kısıtlı kategorileri üzerinde fazla kafa yormak istemeyebilir, hatta bu tarz zorluklardan kaçınmanın daha makul bir yaklaşım olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, ekstra mesafe kat etmeye hazır bir Amazon satıcısıysanız, kısıtlı kategorilerde satış fırsatlarının gerçekten de muazzam olduğunu unutmayın!

 

Amazon kısıtlı kategori onayı nasıl alınır?

Amazon’da satış yapmak, son dönemde oldukça popüler iş alanlarından biridir, ancak önemli ölçüde zaman ve çaba gerektiren araştırmalar yapmanız gerekir. Bu nedenle, satışa uygun ürünleri araştırmak için saatler süren sıkı çalışmaların ardından, talep gören, düşük rekabete sahip ve son derece karlı olan ürününüzün Amazon’un kısıtlı kategorilerinden birine girdiğini fark edip, hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Amazon Kısıtlı Kategori Onayını Kolaylaştıran Tüyolar

Kısıtlı kategorileri açtırmanın zor olduğunu düşünebilir; Amazon’un kısıtlı kategorileri ile uğraşmak istemeyebilirsiniz. Ancak, yüksek kar marjları elde etmek isteyen bir Amazon satıcısı iseniz, kısıtlı kategorilerde satış fırsatlarının muazzam olduğunu unutmayın!

Bir de Amazon kısıtlı kategorisi için onay almakla uğraşmak istemeyen çok sayıda satıcı olduğunu da unutmayın.

İşin gerçeği; Amazon’da kısıtlı kategoride satış yapmak istiyorsanız, oldukça çetrefilli süreçlerden geçmeniz gerekecek. Ki bu da genellikle birçok satıcıyı caydırır; ancak esasen kilit nokta da burasıdır. Çünkü birçok kişi böyle bir zahmete katlanmazken; siz burada, büyük bir başarı fırsatı yakalayabilirsiniz!

 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Peki Amazon Kısıtlı Kategoriler nelerdir?

Amazon kısıtlı kategorileri, “denetime tabi tutalan tüm kategoriler” olarak tabir edilebilir.

Genellikle “gated categories – kapılı kategoriler” olarak adlandırılan kısıtlı kategoriler, Amazon tarafından belirlenir. Bir ürünün kısıtlı kategoriye girme nedeni kategoriden kategoriye değişirken; yine tahmin edebileceğiniz gibi, yalnızca belirleyici faktörlere Amazon’un kendisi karar verir.

İlgili:Amazon Kısıtlanmış Ürünler Neler? Hangi Ürünleri Amazon’da satamazsınız?

Ancak iyi tarafı şu ki, Amazon artık daha önceden uyguladığı gibi, tüm kategorileri kısıtlamaz ve bunun yerine yalnızca bazı alt kategorilerde ve alt nişlerde kısıtlamalar uygular. Bu nedenle, kısıtlama listesine baktığınızda, nispeten küçük bir kısıtlı kategori listesi gibi görünen, ancak uzun bir kısıtlanmış ürün listesi görürsünüz.

Tabi burada Amazon kısıtlı kategorileri kısıtlı ürünlerle karıştırmamak gerekir. Potansiyel olarak kısıtlı bir kategoriye giren bir ürünü tedarik etmek isteyebilirsiniz, ancak ürünün kendisi gerçekten kısıtlı değilse, biraz hayal gücü ve yaratıcılıkla ürününüzü alternatif bir kategoride listeleyebilirsiniz.

Böyle düşündüğünüzde, ürünler genellikle birden fazla kategoriye sığabilir. Örneğin, bir hula hoop, mevsimsel olarak kısıtlanmış bir kategori olan oyuncak ve oyun kategorisine düşebilir, ancak kısıtlı olmayan spor ve açık hava kategorisi üzerinden de satılabilir! Dolayısıyla, böyle bir alternatifin aynı şekilde ürününüzde işe yarayacağı bir kategori için onay almanız gerekmeyebilir. 

Ancak kötü haber şu ki, ürününüzün dahil olabileceği potansiyel alternatif kategoriler yoksa ve sınırlı bir kategoride satış yapmanız gerekiyorsa, başvurup doğrudan Amazon’daki yetkililerden onay alana kadar giremezsiniz!

 

Amazon Kısıtlı Kategori Onayını Kolaylaştıran Tüyolar

 

Amazon’da Kısıtlı Kategoriler Hangileridir?

Ürün araştırmaya ve tedarik etmeye başlamadan önce, neyle karşı karşıya kalabileceğiniz hakkında bir fikir vermek istiyoruz. Aşağıda Amazon.com tarafından listelendiği gibi şu anda Amazon’daki kapalı kategorilerin listesine yer verdik:

Amazon kapalı kategoriler nelerdir?

Koleksiyon Paraları
Kişisel Güvenlik ve Ev Ürünleri
Eğlence Koleksiyon Ürünleri
Güzel Sanatlar
Oyuncaklar ve Oyunlar (Tatil Satış Koşulları Geçerlidir)
Mücevher
Amazon El Yapımına Katılma
Amazon Abonelik Kutularına Katılma
Made in İtaly
Müzik ve DVD
Otomotiv ve Güç Sporları
Hizmetler
Spor Koleksiyonu
Veri akışı Oynatıcılar
Video, DVD ve Blu-ray
Saatler

 

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

 

Hangi kategorilerde satış yapmak için onay aldığınızı görmek istiyorsanız, Seller Central hesabınıza giriş yapın ve aşağıdaki adımları gerçekleştirin:

  • ‘Inventory (Envanter)’i tıklayın
  • ‘Add a Product (Ürün Ekle)’yi seçin
  • ‘Selling Application Status (Uygulama Satış Durumu)’nu tıklayın
  • Böylece satış için onay aldığınız tüm kategorileri görebilirsiniz.

İlgili: Hangisi Daha Iyi? Amazon’da Satış Mı, EBay’de Satış Mı? – 7 Maddede Amazon Vs EBay!

Amazon’da Neden Kısıtlı veya Kapalı Kategoriler Var?

Yukarıda listelenen tüm kısıtlı kategorilerin, yüksek potansiyel karlılığa sahip nişler, yani özellikli ürün gruplarının yer aldığı dar alanlar olduğunu fark edeceksiniz. İşte tam da bu nedenle Amazon, ürünleri listelemeden önce satıcıların ön yeterlilik kazanmasını istiyor.

Çünkü Amazon’da satıcıların sayısı arttıkça yasal olmayan satıcı ve kalitesiz ürün tehlikesi de artıyor. Böylece Amazon, kategori kısıtlamaları koyarak, belirli bir standart oluşturmak ve orijinal ürünlerin güvenilir satıcılar tarafından satıldığından emin olmak istiyor.

 

Böylece Amazon, müşterilerini korurken; güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmelerini sağlar ve bunun yanı sıra sahte veya kalitesiz ürünler satarak itibarını riske atmaktan kaçınır.

İlgili: Becommer Amazon Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon kısıtlı kategori onayı için talepte bulunmak genellikle çok karmaşık bir süreç değildir ancak biraz zaman aldığı da bir gerçek. Bazen, isteği gönderdiğinizde otomatik olarak onay alabilirsiniz. Ancak bunun için uzun bir süredir Amazon’da satış yapıyor ve tam anlamıyla popüler bir satıcı olmanız gerekir.

Bu nedenle, ilk adım olarak Amazon Seller Central hesabınıza girerek, ürün kısıtlamalarını kontrol etmek ve ardından onay istemeniz gerekecek.

Amazon Kategori Onayı Nasıl Alınır?

Seller Central hesabınıza gidin ve envantere tıklayın

‘Add a Product (Ürün Ekle)’ı seçin

Satmak istediğiniz ürünü aratın

Kısıtlanmış kategori ise, ‘Listing Limitations Apply (Listeleme Sınırlamaları Uygula)’yı tıklayın.

‘Request Approval (Onay İste) düğmesini tıklayın

Talebinizin onaylandığını bildiren anlık bir yanıt alırsanız, gerçekten şanslısınız demektir!

Eğer hemen onay alamazsanız, daha fazla bilgi sağlamanız istenecek. Büyük olasılıkla Amazon, işiniz ve ürünleriniz hakkında ayrıntılı toptan faturalar ve bilgiler göndermenizi talep edecek. 

Amazon kısıtlı kategoriye erişmenize izin verilip verilmeyeceği konusunda makul bir karar vermek için ek kriterlerle birlikte sağladığınız faturaları kullanır.

 

 

Ek kriterler arasında şunlar yer alabilir:

  • %1’in altında sipariş kusur oranı
  • Profesyonel satıcı planı
  • Kayda değer durumda bir hesap
  • En az 3 aylık satış geçmişi
  • Satış yaptığınız ülkedeki iade adresi VEYA ücretsiz teslimat
  • Yerel dilde müşteri hizmetleri desteği

Fatura sağlamanız istenirse, Amazon yasal bir satıcı olduğunuzu görmek istiyordur ve dolayısıyla kısıtlı kategoriye uyan bir ürün için toptan satış faturaları almanız gerekir.

Hali hazırda başka bir yerde kısıtlı kategoriye uyan bir ürün satıyorsanız, bu bilgiler zaten elinizde vardır.

Amazon'da Toptan Satış

Ancak yeni bir ürün tedarik edecekseniz ve ürünü satın almadan önce kapalı kategoriye girip girmediğini öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsanız, endişelenmeyin çünkü bu o kadar da zor bir şey değil!

Ancak bunun için, faturanızın nihai olarak satmak istediğiniz ürün için olması gerekmez, sadece kısıtlı kategoriye giren herhangi bir ürün için toptan satış faturası almanız yeterli.

İlgili: En iyi Amazon FBA toptancısı bulabileceğiniz 10 platform!

Amazon kısıtlı kategoriye giren bir ürün için toptan satış faturası nasıl alınır?

1. Adım: Bir toptancıda hesap oluşturun
2. Adım: Toptan satış siparişi verin ve ticari fatura alın
3. Adım: Faturayı tara ve kopyala

İşte üç adımda yapmanız gerekenler:

1. Adım: Bir Toptancıda Hesap Oluşturun

Toptancıya kaydolduğunuz adresin Amazon hesabınızdaki ile eşleştiğinden emin olmanız gerekir.

2. Adım: Toptan Satış Siparişi Verin ve Ticari Fatura Alın

İlk olarak, satış yapmak istediğiniz Amazon kısıtlı kategorisinden, o kategoride hali hazırda satılmakta olan üç farklı ürün seçin. Toptancınıza her birinden 10 adet sipariş verin. Bu ürünleri satın aldığınızda bir fatura alacaksınız. Bu ürünleri Amazon’da hiç satamayabilirsiniz, bu sadece uygun bir fatura sağlayabilmek için gerekli.

Bu arada şuna dikkat edin: Ticari faturanızda aşağıdaki bilgilerin olması gerekiyor:

İsim, telefon numarası, adres ve web sitesi dahil olmak üzere tedarikçi bilgileri.

Ayrıca işletme bilgilerinizin Amazon satıcı hesap bilgilerinizle eşleşip eşlenmediğinden emin olun. 

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

3. Adım: Faturayı Tara ve Kopyala

Artık toptan satın alma işleminizin yasal olduğuna dair bir kanıtınız var. Ve şimdi resmi orijinal fatura ayrıntılarını Amazon’a gönderebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu ise fotoğraf çekmek ve bunu size sunacakları form aracılığıyla göndermek. Faturaya herhangi bir ekleme yapmayın. Daha fazla güvenilirlik kazanmak adına, Amazon’a satmaya hazır stoğunuz olduğunu göstermek için ürünlerinizin fotoğrafını çekebilirsiniz.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Bundan sonra ise, Amazon’dan yanıt gelmesini bekleyeceksiniz. Bu, birkaç saate sürebilir, birkaç gün de.

Amazon’un sınırlı bir kategoriye erişimi reddetmesi alışılmadık bir durum değil. Bunu, çok kısa bir açıklamayla da yapabilir ya da hiç açıklama yapmadan da. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, moralinizi bozmadan denemeye devam edin. Farklı toptancılarla denemeler yapmaya devam edin. Onay alana kadar da satıcı metriklerinizi artırmanız gerekebilir.

İlgili: Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Amazonda Satış Yapmak (2022)