Becommer.com

Dünyanın En İyi Online Pazaryeri Platformları (Güncel)

Online Pazaryeri, satıcılar ve alıcılar arasındaki ticareti kolaylaştıran, tüketicilerin ziyaret etmeye, güvenmeye ve satın almaya alıştığı sanal alışveriş merkezlerine benzer online bir alışveriş platformudur.

En İyi Online Pazaryerileri 

 

Online Pazaryeri

 

Son yılların en gözde alışveriş platformları olan online pazaryeri platformlarında satış yapmak satıcılara hem kolaylık hem de kazanç sağlıyor. Buralarda satış yapan markaların herhangi bir e-ticaret platformu veya lojistik ile uğraşması gerekmiyor. Hem alıcılar hem satıcılar için online Pazar yerleri  büyük avantajlar sağlıyor. Hem satıcı hem de alıcı için pazaryerinde bulunan tüm ürünlerin, kategorilere ayrılıyor olması ve satışları teşvik edecek şekilde sunulması ayrı bir cazibe. Tüketiciler, birçok farklı marka arasında zevklerine göre  istedikleri seçenekleri anında kolayca satın alabiliyor ve karşılaştırabiliyor. Bu platformlar, ödeme sürecini sorunsuz hale getirmek ve müşteri kazanmak için genellikle hızlı ödeme özellikleri sunarken  müşterilerinin güvenlerini de kazanmaya çalışıyorlar.

Bir çok açıdan alışveriş kolaylığı sağlayan online pazaryerlerinin birkaç türü bulunuyor. Bazıları tek bir ürün türü üzerine satışlar sağlarken, bir kısmı da ürün çeşitliliği sağlıyor.

ilgili: 2022’de Adım Adım Amazon Satıcı Hesabı Açma

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

ilgili: Becommer Shopify Danışmanlık Hizmetleri

Yalnızca bir tür ürün kategorisinde uzmanlaşan pazaryerleri dikey pazar yerleri olarak isimlendiriliyor. Her tür ürünü satmayı hedefleyen Pazar yerleri ise  yatay Pazar yerleri olarak  tanamlanıyor.

Her iki türde de online pazaryeri benzersiz ve özel bir alım satım imkanı sağlıyor. Hepsinin kendine özgü şartları, listeleme ücretleri, ürün kategorileri ve hedef kitleleri var. Eğer bir alıcı iseniz zevkinize ve bütçenize göre aradığınız ürünü bulmama şansınız yok. Eğer bir satıcı iseniz o zaman da size çok büyük kolaylıklar ve avantajlar sunuluyor. Yazımızda online pazaryerlerinin avantajlarına değinirken dünyanın önde gelen 10 pazaryerinden söz edeceğiz.

Online Pazaryerleri: Avantajlar

Online pazaryerlerinde satış yapmanın birçok avantajı bulunuyor.  Online alışveriş yapanlar alışveriş yapmak, fiyatları karşılaştırmak veya satın alma yolculuğuna başlamak için eBay, Amazon veya Walmart gibi duyulmuş pazar yerlerine akın ediyorlar ve araştırmaya başlıyorlar. Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu Google veya perakende web siteleriyle değil, pazar yerleriyle araştırmalarına başlıyor.

 

Bunun en temel nedeni, online pazaryerlerinin tüketiciye sağladığı güven. Bağımsız web sitelerinden ve bilinmeyen markalardan alışveriş yapanlar, satın alma işlemini tamamlama ve ödeme bilgilerini girme anında o platforma güven duymak istiyor. Bu nedenle tüketiciler marka olmuş güvenilirlik sağlamış Pazar yerlerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.

Online Pazaryerlerinde Satış Yapmanın 11 Avantajı

 • Çok sayıda potansiyel müşteriye hızlı erişim.
 • Hızlı başlatma süreleri, kolaylaştırılmış süreçler ve ödenmemiş faturalar, dolandırıcılık ve anlaşmazlık risklerine karşı koruma.
 • Daha düşük maliyetler ve/veya satın alma maliyetlerinizi optimize etme olasılığı: ölçek ve verimliliğin faydaları.
 • Yerleşik araçlar ve e-ticaret çözümleri.
 • Pazarın pazarlama gücünden yararlanır: arama motorlarında görünürlüğü, hedef kitlesi, itibarı ve marka oluşturma giderleri.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

 • Müşteri sadakati: pazar yerleri, özellikle abonelik hizmetlerinde, ör. Amazon Prime veya Allegro Smart.
 • Bazı pazar yerleri tarafından sunulan depolama ve teslimat hizmetlerini kullanma imkanı, ör. Amazon’dan FBA veya eBay Global Nakliye Programı.

ilgili: Adım Adım Türkiye’den Amazon FBA Deposuna Ürün Gönderme Rehberi 2022

ilgili:  En güncel eBay Satış Rehberi: Ebay Yapmanın avantajları! Nereden Başlarım? Nasıl yaparım?

 • Ürünlerinizin/mağazanızın reklamını yapma ve hedef kitlenizi inceleme ve kapsamlı alışveriş verilerinden yararlanma imkanı, ör. Amazon Advertising veya eBay ürün Listeleri ile.
 • Daha az risk içeren harika test alanları, örn. Yeni ürünler sunmak istiyorsanız.
 • Çok kanallı satış stratejisinin faydaları: Satış kanallarınızı çeşitlendirirseniz çoğu zaman bir B Planınız olmalıdır.
 • En az çabayla diğer ülkelere erişiminizi genişletebilmeniz için uluslararası satış yapma imkanı.

İlgili: Becommer Amazon Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Online Pazaryerlerinde Potansiyel Riskler

Online Pazar yerlerinde satış yapmanın bazı potansiyel dezavantajları da olabilir:

 • Ücretler: pazara bağlı olarak satılan ürünler için komisyonlar %5 ile %20 arasında değişebilir.
 • Kurallar, ör. bazıları kısıtlayıcı olabilen marka adları, ürün açıklamaları, fiyatlandırma veya fotoğraf kalitesi satma konusunda.
 • Rekabet ve fiyat savaşları riski.
 • Platformdan uzaklaştırılma veya yasaklanma riski, ör. Müşteriler mutsuz olduğunda ve/veya endişelerine zamanında cevap verilmediğinde.
 • Yeniden hedefleme veya abonelik stratejilerini başlatmanızı zorlaştırabilecek şekilde, müşterilerinizin verileri üzerindeki kontrolden vazgeçmek.

Dünyanın En Büyük Pazaryerleri Listesi

Bu bölümde, farklı kıtalardaki en iyi online pazar yerlerinin bir listesini ve açıklamalarını bulacaksınız. Satışlarınızı dünyanın farklı yerlerinde genişletmek istiyorsanız, aşağıdaki pazar yerlerini göz önünde bulundurun.

(Daha fazla) pazaryerinde satış yapmak, satış kanallarınızı çeşitlendirmenize yardımcı olacak ve koronavirüs gibi olumsuzluklar durumunda size daha fazla fırsat ve seçenek sunacaktır.

 • Amazon
 • eBay
 • Etsy
 • Allegro
 • Walmart
 • Cindirim
 • Serbest pazar
 • Alibaba / Taobao / Tmall
 • alışveriş yapan
 • Flipkart.

 

1. Sırada Amazon

Las Vegas – Yaklaşık Haziran 2019: Amazon.com Lojistik Merkezi. Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki En Büyük İnternet Tabanlı Perakendecidir

Amazon gibi web siteleri, online satış platformları dünyasında devrim yarattı diyebiliriz.  Amazon, alışveriş yapan birçok kişi için bir pazar yeri. Amazon’dan alışveriş yapanların tahmini %44’ü, başka bir siteden alışveriş yapmadan önce her zaman Amazon’daki fiyatları kontrol ettiklerini söylüyorlar.

Amazon’da satış yapmanın en büyük avantajlarından biri, pazar devinin milyonlarca alıcı tabanına erişimi ancak bu aynı zamanda  büyük bir rekabet ortamı anlamına da geliyor.

Rekabeti azaltmak için niş ürünler satmayı düşünün. Daha iyi ürün görünürlüğü için Amazon Advertising’i de deneyebilirsiniz. Bu uygulama Amazon’da etkili reklam vermenize imkan tanıyor.

Amazon Niş ürünlerinde ne satılır

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Amazon’da satış yaparken:

 • Amazon Reklamcılığına, A+ Content , Gelişmiş Marka İçeriğine ve Amazon Mağazalarına yatırım yapmayı düşünün.
 • Markanızı korumaya ve güvenilir bir müşteri deneyimi oluşturmaya yardımcı olmak için Amazon Marka Kaydı’na kaydolmayı düşünün.
 • Amazon’da en çok satan ürünleri belirlemek için zaman ayırın.
 • Ürünlerinizi uluslararası Amazon pazarlarında sunmayı düşünün.

İlgili: Becommer Amazon Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

2. sıradaki en iyi online pazaryeri: eBay

eBay, geniş bir küresel pazar payına sahip en büyük online pazaryerlerinden. Platform, dünya çapında 180 milyondan fazla alıcıya hizmet veriyor ve dünya çapında 190 pazarda faaliyet gösteriyor.

ilgili: Becommer E-ihracat Danışmanlık Hizmetleri

Henüz eBay’de satış yapmıyorsanız, bir eBay mağazasının nasıl kurulacağını öğrenin: temel bilgiler, en iyi uygulamalar ve temel terimler hakkında bilgi edinin, ör. eBay ücretleri (ekleme ücretleri, nihai değer ücretleri), abonelikler, eBay listeleme şablonları vb. Her bir online pazaryerinin kendine ait özellikleri, satış kuralları ve ücretleri olduğunu untmayın.

eBay’de satış yaparken:

 • eBay’de en çok neyin satıldığını öğrenin.

ilgili: eBay Dropshipping nasıl yapılır ve en çok satılanlar listesi 2022 Rehberi

 • Optimum kargo  politikasını uygulayın (eBay’in Global Nakliye Programını kullanmayı düşünebilirsiniz).
 • eBay araması için başlıklar ve ürün açıklamaları dahil görünürlüklerini artırmak için ürün listelemelerinizi optimize edin.
 • Yüksek kalitede doğru ürün fotoğrafları ekleyin.
 • Tekliflerinizi eBay Tanıtılan Listelerle tanıtmayı düşünün (Amazon gibi, eBay de rekabetçi bir pazardır).
 •  en iyi online pazar yeri: Etsy

3. Sıradaki en iyi platform Etsy

Etsy, alıcıların özel, yaratıcı ve sıra dışı ürünler bulabileceği küresel bir pazar yeri. Pazar yeri, ürünü satan kişi tarafından oluşturulan el yapımı ürünleri satmak için tasarlanmış. Zanaatkarlar, sanatçılar, koleksiyonerler ve antika ve vintage dükkanları için en doğru bir platform.

Etsy, kendisini satıcıları alternatif bir şey arayan alıcılarla buluşturan ve satıcıların sevdikleri şeyi yapmalarını sağlayan bir platform olarak tanımlıyor.

Etsy pazarında listelenen satıcılar için en iyi uygulamalardan biri, güzel ürün fotoğrafları çekmek. Etsy’de en iyi performansı gösteren ürünler oldukça görselliğe dayandığı için estetik çok önemli.

4. En iyi online pazaryeri: Allegro

Allegro, Polonya’nın en büyük online pazarı ve Amazon, eBay ve AliExpress’ten sonra Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri.

Allegro’daki ilk 5 kategori elektronik, moda, ev, çocuk bakımı ve sağlık. Allegro satıcıları yeni, yenilenmiş veya kullanılmış ürünler satabiliyor. Markalı ürünler ise çok talep görüyor.

Allegro, B2C markalarına ve profesyonel yeniden satıcılara Polonya’nın gelişen online pazarına genişleme imkanı veriyor. Ek olarak, Doğu Avrupa bölgesinde büyüme fırsatları da sunmakta.

Allegro’nun temel prensibi, uluslararası e-ticaret satıcılarını işe almak. Bu nedenle dünyanın her yerinden satıcıları burada ad görebilirsiniz.

5. En iyi online pazaryeri: Walmart

Walmart, davetle çalışan ve  yalnızca komisyon ücretlerini kullanan, bir e-ticaret pazarıdır. Satıcıların platformun kendisini ziyaret eden milyonlarca müşteriye erişmesini sağlıyor. Satıcılar, Walmart’ın Jet.com dahil olmak üzere, kendisine bağlı web sitelerinden de yararlanabiliyor.

ilgili: 2022’de Walmart Dropshipping Para Kazandırır mı? 5 Faydalı İpucu

Statista’ya göre, 2021 mali yılında, dünya genelinde Walmart mağazalarına her hafta yaklaşık 240 milyon müşteri ziyareti yapıldı.

Tinuiti tarafından toplanan tüketici araştırmasına göre, Amazon.com ve Walmart.com müşterileri arasında büyük bir örtüşme var. Amazon alıcılarının %57’sinden fazlası Walmart.com’dan da alışveriş yapıyor. Sonuç olarak, her iki pazaryerinde de ürün listelemek, satıcıların bu müşterileri yakalama konusunda şanslarını arttırıyor.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

 

Walmart’ta satış yapmak istiyorsanız bu konuda onay almak için ürünlerinizin uygun fiyatlı olması ve müşteri hizmetlerinizin birinci sınıf olması gerekiyor.

6. En iyi online pazaryeri: Cdiscount

Cdiscount, Amazon’dan sonra Fransa’daki en büyük ikinci pazar yeridir. Hızlı katılım süreci ve uygun satış ücretleri nedeniyle Cdiscount’ta satış yapan eBay veya Amazon satıcılarını bulmak oldukça yaygın bir durum.

Platform, farklı kategorilerde çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyor: elektronik, ev eşyaları, giyim, mücevher, sağlık, eğlence, spor malzemeleri, oyuncaklar ve oyunlar vb.

Cdiscount kendisini bir online indirim perakendecisi olarak konumlandırdığından, hedef kitlesi online fırsatlar ve özel teklifler arayan alıcılar. Platform, mümkün olan en düşük fiyata en kaliteli ürünleri sunmak istediği için bu konuda tüm yıl boyunca inanılmaz fırsatlar yaratıyor.

Cdiscount güçlü bir şekilde büyümeye devam eden bir platform ve Fransız pazarında işlerini büyütmek isteyen perakendeciler için bol miktarda satış potansiyeli sunmaya da devam ediyor. Bilinen diğer pazaryerlerinden farklı olarak, harici satıcılara erişimi kısıtlamıyor.

7. En iyi online pazaryeri: Mercado Libre

Mercado Libre, mercadolibre.com dahil olmak üzere e-ticaret ve online açık artırmalara ayrılmış online pazar yerleri işleten Arjantinli bir şirket. Ziyaretçi sayısına göre Latin Amerika’nın en popüler e-ticaret sitesi.

Mercado Libre’nin faaliyette olduğu ülkeler; Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Meksika, İspanya, Ekvador, Guatemala, Honduras, Peru, Panama, Uruguay ve Venezuela.

8. En iyi online pazaryeri: Alibaba / Taobao / Tmall

Alibaba Group (aka Alibaba.com), e-ticaret, perakende, İnternet ve teknoloji alanlarında uzmanlaşmış Çinli çok uluslu bir şirket. Dünyanın en büyük perakendecileri ve e-ticaret şirketlerinden birisi.

Şirket, C2C (Taobao), B2C (Tmall) ve B2B (Alibaba.com) pazarlarına ev sahipliği yapıyor. Neredeyse her yıl Alibaba, dünyanın en büyük online ve çevrimdışı alışveriş günü olan Çin’in Bekarlar Günü’nde satış rekorları kırıyor.

Alibaba bir B2B sitesidir. En çok satanları genellikle toplu olarak üretilebilen ve şirketlerin envanterini yenilemek için toptan satılabilen ürünlerdir.

Taobao, küçük işletmelere ve bireysel girişimcilere, çoğunlukla Çince konuşulan bölgelerdeki tüketicilere hitap eden online mağazalar açmaları için bir platform sağlayarak C2C perakende satışını kolaylaştırıyor.

Tmall, Taobao’dan ayrılan B2C online perakende satışı için bir Çin pazarı. Yerel Çinli ve uluslararası işletmelerin Büyük Çin’deki tüketicilere markalı ürünler satmaları için bir platform. Tmall, giyim, kişisel bakım, ev mobilyası ve yemek gibi yüksek kaliteli ürünlere odaklanmış  durumda.

9. En iyi online pazaryeri: Shopee

Shopee, şu anda Güneydoğu ve Doğu Asya’nın yanı sıra Latin Amerika’daki birçok ülkede alıcı ve satıcılara hizmet veren Singapurlu bir e-ticaret platformu. Sosyal öncelikli, mobil merkezli bir pazar.

Shopee ilk olarak 2015 yılında Singapur’da piyasaya sürüldü ve daha sonra erişimini Malezya, Tayland, Tayvan, Endonezya, Vietnam, Filipinler, Brezilya, Meksika, Şili, Kolombiya, Çin anakarası, Hong Kong, Japonya ve Güney Kore’ye genişletti.

Shopee ilk olarak tüketiciden tüketiciye (C2C) bir pazar yeri olarak başladı, ancak o zamandan beri hem C2C ​​hem de işletmeden tüketiciye (B2C) hibrit modele geçti.

10. En iyi online pazaryeri: Flipkart

Flipkart, ilk önce başlangıçta online kitap satışlarına odaklanan Hintli bir e-ticaret şirketi;  daha sonra ise ürün yelpazesini genişleterek tüketici elektroniği, moda, ev temelleri ve yaşam tarzı ürünlerine kadar çeşitlendirdi.

Hindistan yoğun nüfuslu bir e-ticaret pazarı olduğundan, dünya çapında büyümek isteyen başarı odaklı satıcılar, Hindistan’ın farklı yaş gruplarından insanlardan oluşan devasa tüketici nüfusunu kesinlikle dikkate almalı ve bu pazaryerine yönelmeli.

Flipkart, aynı zamanda Flipkart Toptan Satış, Myntra ve Cleartrip grup şirketlerini de içeren Walmart’ın sahibi olduğu Flipkart Grubunun bir parçası

eMarketer’a göre, dünya çapındaki perakendecilerin %80’inden fazlası sınır ötesi e-ticaretin karlı olduğunu düşünüyor. Bu düşünce hiç şaşırtıcı değil çünkü 10 online alışverişçiden 7’si uluslararası sitelerden alışveriş yapıyor.

Sonuç

Sonuç olarak, büyüme odaklı pazaryeri satıcıları, uluslararası online satış platformlarında satışları artırmayı düşünmeli ve bu platformlara yönelmeli.

Pazar yerleri aracılığıyla satış yapmak genellikle ürünleri ihraç etmenin en kolay yoludur.

eBay ve Amazon gibi küresel e-ticaret siteleri, satıcılarının uluslararası satış yapmalarını sağlıyor. Polonya’daki Allegro veya Fransa’daki Cdiscount gibi diğer popüler pazar yerleri de yabancı satıcılara açık durumda. Türkiye’de ise Trendyol ülke içinde ilk sırada ve dünyada 11. Sırada yer alarak satıcı olmak isteyenlere çok geniş çaplı bir müşteri portföyü sunuyor.

Pandeminin de etkisiyle online pazaryerlerinden alışveriş yapmak dünya çapında yaygınlaşmış durumda ve halihazırda büyük bir patlama yaşıyor. Küresel bir dünyada yaşadığımıza göre ve internet gibi dünyayı küçük bir köy haline getiren bir teknolojiye sahip olduğumuza göre ticaret yapmak istiyorsanız küresel pazarlarda listelenmek, uluslararası genişleme stratejinizde bir zorunluluk haline gelmiş durumda, ancak potansiyelinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, Amazon, eBay, Etsy, Allegro, CDiscount ve Walmart gibi pazar yerlerinde listelenmek de ayrıca çok önemli.

En iyi pazar yerleri ve doğru e-ticaret platformunu seçme

Ürünlerinizi acilen satmak ve bu konuda doğru satış kanallarına sahip olmak için istiyorsanız e-ticaret platformlarında satış yapmayı düşünmelisiniz. Sadece eBay veya Amazon gibi daha büyük olanları (rakipsiz erişim ve aynı zamanda yüksek rekabet ile) değil, aynı zamanda daha küçük platformları da seçebilirsiniz. Her tür online pazaryeri ürününüzü satabilmek için size büyük fırsatlar sunuyor.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda uluslararası pazar yeri ve en çok satan web siteleri var. Ürünlerinizi en çabuk ve istediğiniz fiyata satabilmek için uygun olan en iyi online pazaryerlerini belirlemek için pazar yeri ücretlerini, gereksinimlerini ve en iyi kategorileri göz önünde bulundurmak sizin bir e-ticarete başlamadan önce yapmanız gereken en önemli hazırlık. Pazaryerinizi belirledikten sonra o pazaryerinin şartlarını ücretlerini ve kendi sermayenizi, kazanç oranınızı netleştirip üyelik kaydınızız yaparak ticaretinize başlayabilirsiniz. Artık bundan sonar işler sizin çalışma gücünüze ve satış tekniklerini doğru kullanmanıza bağlı. Başarılar sizinle olsun.