Becommer.com

Madalyonun iki yüzü! Shopify ve Etsy!

Shopify ve Etsy e-ticaret alanında çalışmak isteyen bireysel satıcılar için mallarını pazarlayabilecekleri çevrimiçi e-ticaret platformlarının en popüler olanlarından. Çevrimiçi satış yapmayı uman küçük bir işletme sahibiyseniz, e-ticarete atılmak istiyorsanız vermeniz gereken en önemli kararlardan biri ürünleriniz için en doğru pazaryerini seçmek olacaktır. Acaba Shopify mı yoksa Etsy mi size uygun? Yoksa ikisi de işinize yarar mı?

Shopify mı Etsy mi ?

Shopify ve Etsy arasında nasıl karar vereceğinizi bilmiyorsanız yazımızın size yol gösterici olmasını umarak her iki pazaryerini sizin için karşılaştırdık.

Shopify ve Etsy arasında dikkate alınması gereken birçok faktör olsa da, Etsy yeni işletmeler veya çok az ürün satan ve henüz özel bir mağaza oluşturması gerekmeyen işletmeler için daha iyi bir seçim olabilir.

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Shopify Danışmanlık Hizmetleri

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Shopify ve Etsy arasındaki temel farklar

Shopify ve Etsy, e-ticaret dünyasında iki büyük isimdir ve her iki platform da ürünlerinizi geniş bir çevrimiçi kitlenin önüne çıkarmanıza olanak tanır.

Ama bunlar aslında birbirinden çok farklı platformlardır. Shopify, kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturmanıza olanak tanıyan bir web sitesi oluşturma platformu. Buna karşın Etsy, mevcut bir çevrimiçi mağaza (ve bu konuda büyük, iyi bilinen bir mağazadır ve son istatistikler 7,6 milyondan fazla tüccarın yaklaşık 95 milyon müşteriye satış yapmak için bunu kullandığını göstermektedir).

 Shopify aracılığıyla, uygun gördüğünüz şekilde özelleştirebileceğiniz ve yönetebileceğiniz kendi alan adına sahip bağımsız bir e-ticaret mağazası oluşturabiliyorsunuz. Etsy ise Amazon veya eBay gibi ürünlerinizi listeleyebileceğiniz bir pazar yeri. Etsy tam teşekküllü bir mağaza olmadığı ve platformun parametreleri dahilinde çalıştığınız için Etsy mağazanızı Shopify mağazanızda olduğu gibi tasarlama ve yönetme konusunda neredeyse aynı sınırsız özgürlüğe sahip olamıyorsunuz. Bu önemli fark nedeniyle, Shopify ile Etsy arasında bire bir karşılaştırma yapmak zor, o nedenle bazı işletme sahipleri her iki platformu da birlikte kullanmayı tercih ediyor.

Etsy’yi ürünlerinize olan talebi ölçmek, marka kimliğinizi geliştirmek ve bir müşteri tabanı kazanmak için bir test alanı olarak kullanmayı da düşünebilirsiniz. Ardından, en çok satan ürünlerinizi satmak ve ölçeklendirmek için Shopify’ı kullanabilirsiniz ve bir Etsy sitesini ek bir gelir akışı olarak sürdürürken kendinizi tam teşekküllü bir marka olarak kurabilirsiniz.               

Shopify’da satış yapmak, bir yer kiralayıp kendi mağazanızı kurmak gibiyken, Etsy‘de satış yapmak daha çok bir süpermarkette mallarınızı satmak gibidir.  Süpermarkette bir raf alanına sahip olup ürünlerinizi gelen geçene beğendirip satmaya çalışırsınız. Acaba alacaklar mı? Sorusu kafanızı meşgul eder. Etsys ile satış yapmak istediğinizde hazır müşteriniz ne kadar çok olsa da bir o kadar da rekabet söz konusudur.

Shopify ve Etsy arasında bir kıyaslama yaparken dikkat edilmesi gereken iki çok önemli nokta vardır:

 Ne satacaksınız ve nasıl satacaksınız? Her iki platformun da kendisine özgü satış teknikleri ve satılacak ürün profili var.

 Şimdi bu iki platformu detaylı inceleyerek önce nasıl satış yapıldığına bakalım.

Shopify ana özellikleri

Küçük işletme sahipleri için mevcut en güçlü e-ticaret platformlarından biri olan Shopify, dijital vitrininizi sıfırdan oluşturmanıza, yönetmenize ve pazarlamanıza yardımcı olan özelliklerle yüklüdür.

İlk olarak, Shopify üzerinden satın alabileceğiniz veya Shopify mağazanıza kolayca aktarabileceğiniz bir alan adı kullanarak web sitenizi oluşturmak ve özelleştirmek için 70’in üzerinde profesyonelce tasarlanmış şablon arasından seçim yapabilirsiniz. Ardından, tüm önemli kredi ve banka kartı ödemelerini, ek işlem ücreti ödemeden, platformun Stripe aracılığıyla desteklenen yerleşik ödeme işlemcisi Shopify Payments aracılığıyla güvenli bir şekilde kabul edebileceksiniz veya 100’den fazla üçüncü taraf ödeme işlemcilerinden birini entegre edebilirsiniz.

Mağazanız çalışır durumdayken Shopify’ın devasa mağaza yönetimi özelliklerinden yararlanabilirsiniz: müşterilerinizin kişisel ve fatura bilgilerini kaydedebilirsiniz, stoksuz satış uygulamalarıyla entegre olabilirsiniz, siparişleri tek tıklamayla karşılayıp, Amazon’a veya diğer sipariş karşılama merkezlerine bağlanabilirsiniz ve o sitelere, erişim sağlayarak güçlü performans analitiği yapabilirsiniz.

Shopify ayrıca yerleşik SEO ipuçları, tüm sosyal medya profillerinizle entegrasyon, blog oluşturma ve müşterilerinize indirimler ve hediye kartları sunma gibi güçlü müşteri ilişkileri yönetimi ve pazarlama araçlarıyla donatılmıştır. Bulut tabanlı bir platform olarak, Shopify kontrol panelinizde yaptığınız tüm güncellemeler ve değişiklikler Shopify Uygulaması ile otomatik olarak senkronize edilir veya bunun tersi de geçerlidir.

Shopify’ın kendisine ait olan Shopify App Store, İşletme sahiplerinin özellikle değerli bulduğu araçlardan birisidir. Satış, envanter yönetimi, SEO taktikleri, ürün incelemeleri veya süreçlerinizi optimize etmenize yardımcı olmak için mağazanızla entegre edebileceğiniz binlerce uygulamayı Shopify App Store’dan arayıp indirebilirsiniz.  Shopify POS, platformun şirket içi yazılımıdır ve bir dizi donanım ile, işletme sahiplerinin ödemeleri şahsen kabul etmesini ve işlemesini sağlar.

 Shopify ile işleri istediğiniz gibi yapılandırmak ve müşteri bulmak için yapacak daha çok işiniz olacak.

Bununla birlikte, her şey üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olacaksınız.

Örneğin, şunları kontrol edebilirsiniz:

-mağazanızın alan adı

Markanızı sunma tarzınız

Mağazanızın görünümü

Ürünlerinizi satma şekliniz

Etsy‘nin ana özellikleri

Shopify’ın kendi bağımsız mağazanızı oluşturmanıza izin verdiği yerde Etsy, satıcıları kendi sitesinde toplayan bir platformudur. Başlangıçta platform, sanatçıların, yaratıcıların ve satıcıların el yapımı ürünlerini ve eski ürünlerini satabilecekleri bir pazar yeri olarak tasarlanmıştır. Platform, türünün tek örneği orijinal ürünler için bir merkez olduğundan, Etsy’nin  marka ürünlerin  bayiler için doğru seçim olmadığını unutmayın.

İlgili: Etsy Satışınızı Arttıracak 9 Taktik!

Bununla birlikte, Etsy, kolay olduğu için tam gelişmiş bir çevrimiçi mağaza aracılığıyla ödeme yapmak, yönetmek ve ödemeleri kabul etmek için gereken sermayeyi koymaya hazır olmayan çok küçük işletmeler için iyi bir seçimdir. Bir Etsy mağazası açın ve Etsy’nin yerleşik parametreleri aracılığıyla satış yapmaya başlayın. Etsy’yi, ister Shopify isterse başka bir e-ticaret mağazası platformu tarafından barındırılsın, çevrimiçi mağazanıza ek olarak da kullanabilirsiniz.

Shopify gibi, Etsy listelemelerinizi ve siparişlerinizi yönetebilir, alıcılarla iletişim kurabilir ve çevrimiçi bir gösterge panosu veya Etsy Uygulaması aracılığıyla posta ücreti satın alabilir ve yazdırabilirsiniz. Ancak üçüncü taraf ödeme işlemcileriyle entegrasyona izin veren Shopify’ın aksine (ek bir işlem ücreti karşılığında), Etsy kullanıcıları yalnızca Etsy Payments aracılığıyla ödeme kabul edebilir. Bu şirket içi ödeme işlemcisi, kredi ve banka kartları, PayPal, ACH ödemeleri, Apple Pay ve Google Pay dahil olmak üzere tüm önemli ödeme biçimlerini kabul edebilir.

Etsy’nin işletme sahipleri için en büyük avantajlarından biri, platformun büyük, mevcut müşteri tabanından yararlanma yeteneğidir, bu nedenle müşterileri çekmek için biraz daha az çaba gösterme zorunluluğu var. Bununla birlikte, listeleriniz 2,1 milyon diğer Etsy satıcısınınkilerle rekabet edecek. Etsy’nin yerleşik pazarlama araçlarını kullanabilir veya size özel üçüncü taraf uygulamaları entegre edebilirsiniz.

Listelerinizi artırmak için Etsy’ye özel pazarlama taktiklerini öğrenmelisiizn. Ayrıca, platformda satışla ilgili neredeyse tüm sorularınızı yanıtlayabilecek kapsamlı bir kılavuz olan Etsy Satıcı El Kitabına da başvurabilirsiniz.

Shopify ve Etsy’de NELER satabilirsiniz?

Shopify, bulunduğunuz ülkede yasal olduğu sürece hemen hemen her şeyi satmanıza olanak tanır.

Buna karşılık, Etsy yalnızca belirli türdeki ürünleri satmanıza izin verir:

Sizin tarafınızdan el yapımı ürünler.

Vintage ürünler (en az 20 yıllık ürünler).

Zanaat malzemeleri (amacı bir öğenin / olayın yaratılmasında kullanılmak üzere olan araçlar, malzemeler veya malzemeler).

Bu nedenle, Etsy’nin izin verdiği türde ürünleri satmayacaksanız, Shopify – veya başka bir e-ticaret platformu – daha açık bir seçimdir.

Bu tür ürünleri satıyorsanız, her iki platform da iyi çalışacaktır – Etsy, özellikle el yapımı ve orijinal ürünleri seven mevcut bir kitlenin ek avantajını getirir.

Not: Etsy, ‘Pattern by Etsy’ ürününü kullanırsanız diğer tür malları satmanıza izin verir

Artık Shopify ve Etsy’nin nasıl çalıştığının temellerine baktık, şimdi bunların kullanımının ne kadar kolay olduğuna geçelim.

Kullanım kolaylığı

Etsy ve Shopify, e-ticarete yeni başlayanların satışa başlaması için kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

Her iki platformda da bir hesaba kaydolduğunuzda, satışa başlamanız için gereken temel adımlarda sizi yönlendiren bir katılım süreci sağlanır.

Ek olarak, sizi daha fazla desteklemek için bir dizi çevrimiçi kaynak ve video eğitimi mevcuttur.

(Shopify’ın videoları daha kapsamlıdır ve Etsy’nin “nasıl yapılır” videolarından bazıları biraz eskidir).

Her iki platform için de öğrenme eğrileri, çok dik olmasa da farklıdır.

Etsy ile temel olarak mevcut bir çevrimiçi pazara listeler ekliyorsunuz. Bu göründüğü kadar kolay değil – ürünlerin kopyalanması, görüntülenmesi ve fiyatlandırması için biraz düşünmeniz gerekecek. Ancak sizi çok da zorlayacağını düşünmeyin.

 Shopify ile ise tamamen yeni bir web sitesi oluşturuyorsunuz.

Bu nedenle, Shopify mağazanızı sıfırdan başlatmak için aşağıdaki gibi işlere aşina olmanız gerekir:

kendi markanı yaratmak

şablonları özelleştirme

web sayfaları oluşturmak

alanınızı düzenlemek. (Ve tüm bunlar, ürün eklemeye başlamadan önce olması gerekiyor).

Shopify bunu olabildiğince kolay bir şekilde kolaylaştırmak için tasarlanmış olsa da, web tasarımında yeniyseniz, öğrenecek çok şey var.

Marka bilinci oluşturma ve kullanıcı deneyimi üzerinde kontrol

Etsy’de satış yaptığınızda, işletmenizi çevrimiçi olarak nasıl sunabileceğinizin sınırları vardır. Vitrininize bir logo ve bir afiş ekleyebilirsiniz – ancak aşağı yukarı bu kadar.

Genel olarak, çevrimiçi varlığınız çok “Etsy benzeri” görünecek ve platformu kullanarak çok fazla ısmarlama alışveriş deneyimi yaratamayacaksınız.

Şimdi, Etsy kullanıcıları belirli bir görünüm ve his beklediğinden, bu muhtemelen iyi bir şey gibi geleebilir – Etsy alışveriş deneyiminden çok uzaklaşmanın ise satışlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olması beklenebilir.

Shopify, özelleştirme söz konusu olduğunda çok farklı çalışır: size markanız ve kullanıcı deneyiminiz üzerinde büyük miktarda kontrol sağlar.

Shopify için çok çeşitli şablonlar mevcuttur (hem ücretsiz hem de ücretli); ve bunlar, marka gereksinimlerinize uyacak şekilde kapsamlı bir şekilde değiştirilebilir (ve ilgili teknik becerilere sahipseniz, CSS ve HTML aracılığıyla da yapabilirsiniz).

Shopify’daki gelişmiş çoklu para birimi ve çok dilli özellikler, kullanıcı deneyimini daha da özelleştirmenize olanak tanır – bu nedenle, nihai olarak, belirli bir alıcı kişisine, pazara veya konuma uyarlanmış ısmarlama bir alışveriş deneyimi oluşturmak istiyorsanız, Shopify bu seçeneği Etsy’nin sunduğu şekilde yapmaz

Etsy’nin ‘Pattern’ platformu

Bu Shopify ve Etsy karşılaştırması, esas olarak Shopify ile Etsy’nin ana, “katalog” tabanlı sürümü arasındaki farkları ele alıyor.

Bununla birlikte, Etsy’nin bağımsız bir çevrimiçi mağaza oluşturmanıza izin veren ayrı bir “pattern” ürünü olduğunu unutmamak önemlidir.

Pattern kullanmanın iki yolu vardır. İlk olarak, Model mağazanızı “güçlendirmek” için Etsy’nin ana sürümünü kullanabilirsiniz – bu, Etsy’ye sitenizi ürünlerle dolduran bir ürün kataloğu eklemek anlamına gelir (envanter verileri iki platform arasında senkronize edilir).

Alternatif olarak,ürünleri doğrudan bir Pattern mağazasına ekleyebilir ve bunları ayrı olarak satabilirsiniz (yani, bu ürünler “normal” Etsy’de görünmez). Ana Etsy platformunun aksine, bunların el yapımı, eski veya el işi ürünler olması gerekmez.

Model, aylık 15 ABD Dolardır ve bağımsız bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanıyan en ucuz Shopify planı olan Shopify “Temel” planından 14 ABD doları daha ucuzdur. Model hesabınızın ilk 30 günü ücretsizdir ve bu süre dolmadan iptal ederseniz sizden ücret alınmaz.

Bununla birlikte, Pattern by Etsy’nin Shopify tarafından sağlanan birçok e-ticaret özelliğinden yoksun olduğunu belirtmek gerekiyor, örneğin, terk edilmiş sepet koruması, yerleşik e-posta pazarlaması, gelişmiş arama motoru optimizasyonu özellikleri.

Nakliye ve stoksuz satış

Etsy ve Shopify’ı karşılaştırırken bakılması gereken özellikle önemli bir alan nakliyedir.

Etsy ile mal gönderme

El yapımı ve “tek seferlik” ürünlere verilen önem göz önüne alındığında, birçok Etsy satıcısı sadece kendi ürünlerini gönderiyor. Platform,nakliye konusunda yardımcı olanaklar sunuyor!

Örneğin, Etsy’yi kullanarak USPS, FedEx ve Canada Post etiketlerini yazdırdığınızda posta ücretinde %30’a kadar tasarruf edebilirsiniz.

Kendi mallarınızı göndermek istemiyorsanız ve bir sipariş karşılama hizmetini kullanmaya yetecek kadar ürün satıyorsanız, iyi olan şu ki, birçoğu Etsy ile çalışıyor – Shipstation ve ilginç bir şekilde Amazon’un popüler FBA hizmeti dahil.

Shopify ile mal gönderme

Shopify ile kendi mallarınızı göndermek istiyorsanız, kendi kargo ücretlerinizi, kurallarınızı ve ürün ağırlığına, fiyatına, miktarına ve daha fazlasına göre belirleyebileceğiniz çok esnek bir seçenek yelpazesi ile karşı karşıyasınız.

Faaliyet gösterdiğiniz ülkeye bağlı olarak, gerçek zamanlı bir taşıyıcı fiyat teklifi sistemi olan ‘Shopify Shipping’ aracılığıyla size önemli kargo indirimleri de sunulur (bu yalnızca belirli taşıyıcılarla çalışır, ancak indirimler son derece uygundur- bazılarında %88’e kadar indirim bulabilirsiniz).

Etsy’de olduğu gibi ürünlerinizi kendiniz göndermek istemiyorsanız Shopify mağazanızı üçüncü taraf bir sipariş karşılama hizmetine bağlayabilirsiniz.

Shopify ve Etsy ile Dropshipping

Dropshipping, herhangi bir ürünü üretmediğiniz, saklamadığınız veya tedarik etmediğiniz bir yerde mal satmanın bir yoludur. Bunun yerine, mağazanız aracılığıyla bir sipariş alırsınız, bir tedarikçiye gönderirsiniz ve malları müşterinize teslim ederler.

Şimdi, Shopify bu tür çevrimiçi satış için çok daha iyi bir fırsattır ve birçok yönden bu tür satışlar düşünülerek tasarlanmıştır.

Shopify ile çevrimiçi mağazanızı çok sayıda stoksuz satış-dropshipping uygulamasına bağlayabilir ve çok sayıda tedarikçiden mal tedarik edebilirsiniz – büyük bir yatırım yapmanız gerekmez.

Şimdi, Etsy’de gerçekten ne satabileceğinize ilişkin kısıtlamalar (el yapımı ürünler, eski ürünler ve el işi malzemeleri) göz önüne alındığında, bunun gerçekten stoksuz satışları kolaylaştıran bir platform olmaması muhtemelen şaşırtıcı değil.

Diğer işletmelerin Etsy’de satılan ürünleri yerine ulaştırmasını sağlayabilirsiniz, ancak bunları siz tasarlamadıysanız mümkün değildir.

Bununla birlikte, Printful ve Printify’ı Etsy ile birlikte kullanmak mümkün – bunlar, sizin yüklediğiniz resimlere ve sanat eserlerine dayalı olarak ürünleri üreten ve müşterilerinize teslim eden bir tür stoksuz satış hizmetleridir.

Shopify veya Etsy mağazanıza müşteri çekme

Hazır bir müşteri tabanı ile ilgili olarak, Shopify ile Etsy arasındaki çatışmada kazanan taraf Etsy’dir.

95 milyondan fazla müşterisi ve 3,1 milyar ABD doları tutarındaki brüt mal satışları nedeniyle, Etsy’de bir vitrine sahip olmak, teknik olarak sizi çok para harcayan geniş bir kitlenin önüne çıkarır.

Ve el yapımı ürünler, eski ürünler veya el işi malzemeleri satıyorsanız, sizin için  Etsy müşterilerinden “daha sıcak”, daha alakalı bir hedef kitle düşünmek çok zordur.

Bu mevcut müşteri tabanı, Etsy’yi Shopify gibi bir çevrimiçi mağaza oluşturucuya göre kullanmanın en büyük avantajıdır, ancak elbette ki bu durum  Etsy’de satış yapmaya başladığınız anda hemen bir müşteri akışıyla karşılaşacağınız anlamına gelmiyor – sadeceürünleriniz çok popüler bir platformda hızla listelenmiş olacak.

Bir nişi doğru bir şekilde tanımladığınız,kaliteli ürün açıklamaları, güçlü bir fiyatlandırma stratejisi oluşturduğunuz,sürece satış yapmak için oldukça iyi bir şansınız var.

Buna karşılık, bir Shopify mağazası kurduğunuzda, tamamen sıfırdan başlıyorsunuz – bu nedenle bir müşteri tabanı oluşturmak için çok fazla çaba sarf etmeniz gereken kriterler var mesela:

SEO

içerik pazarlama

çevrimiçi reklamcılık

çevrimiçi PR.

Bu, önemli bir öğrenme eğrisi içeren pahalı ve zaman alıcı bir çaba olabiliyor. Artı tarafta, bunu başarırsanız, az çok tamamen kontrol ettiğiniz çok güçlü bir çevrimiçi varlığa sahip olacaksınız.

Ancak genel olarak, yararlanabileceğiniz hazır müşteri tabanı nedeniyle Etsy, ‘müşteri çekme’ savaşında kesinlikle kazanır.

Yerel satış ve satış noktası

COVID-19 krizi, milyonlarca “fiziksel” işletme için çevrimiçi satışı ani bir zorunluluk haline getirdi – karantinalar, işletmelerini bir gecede kapatmak ve e-ticareti benimsemek zorunda kalmaları anlamına geliyordu.

Birçok fiziksel mağaza sahibi bu durumda yüzünü Shopify’a döndü çünkü  platform çevrimiçi satış yapmak, Covid’e karşı güvenli ürün toplamayı kolaylaştırmak ve yerel teslimat hizmetleri sunmak için çok çeşitli yollar sunuyor.

Artık Shopify, yalnızca ürünleri listelemek yerine kendi web sitenizi oluşturmanıza olanak tanıyan son derece özelleştirilebilir bir çözüm olduğundan, yerel işletmeler bunu, fiziksel mağazalarının özünü gerçekten yansıtan tam teşekküllü dijital varlıklar oluşturmak için kullanabilir.

Ve kendi özel alan adınızda bağımsız bir site (yani siteadınız.com’da yaşayan bir Shopify sitesi) çalıştırarak, işletmenizin bölgenizde görünürlüğünü artıran yerel SEO taktiklerinden de yararlanabilirsiniz.

Bir dereceye kadar, Etsy’nin Pattern ürünüün özellikle yerel bir kitleye hitap etmek için kullanabilirsiniz – ancak genel olarak, Etsy daha çok çevrimiçi bir pazara niş ürünler satmakla ilgilidir.

Dolayısıyla, işletmenizin belirli bir yerel odağı varsa, kapsamlı SEO ve özelleştirme özellikleri nedeniyle Shopify genellikle daha iyi bir platformdur.

Ek olarak, kapsamlı satış noktası (POS) özellikleri sayesinde Shopify, fiziksel konumlarda da bir ödeme işlemcisi olarak kullanılabilir.

Bu, perakendecilerin tüm çevrimdışı ve çevrimiçi satışlarını yönetmek için tek bir platform kullanmalarına ve bir satışın nerede veya nasıl gerçekleştiğine bakmaksızın envanter verilerini her ikisinden de doğru bir şekilde senkronize etmelerini sağlar.

Square ile entegrasyon, Etsy’yi belirli satış noktası bağlamlarında kullanmanıza izin verse de, bu belirli ülkelerle (ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya) sınırlıdır, satış donanımı ve satış donanımı seçenekleri sınırlıdır.

Bu nedenle, şahsen satış söz konusu olduğunda Shopify kesinlikle daha güçlü bir üründür.

Shopify ve Etsy için SEO

Sonunda e-ticaret siteniz için Shopify veya Etsy’yi seçseniz de seçmeseniz de, başarılı olmak sonuçta arama motoru optimizasyonu (SEO) çabalarınıza bağlı olacaktır – ve her iki platformda da bir vitrin kurmak, iki farklı arama motorunun nasıl olduğunu öğrenmek anlamına gelir.

Shopify mağazasında, odaklanmanız gereken ana arama motoru Google’dır – kendi alanınızda kendi mağazanızı çalıştırdığınızda, potansiyel müşterilerin sizinki gibi ürünleri aramak için kullanacağı ana arama motorudur (şu anda Google tüm arama motoru sorgularının yaklaşık %92’sini yönetir).

Etsy’de satış yaptığınızda, öncelikle farklı bir arama motoruna, yani Etsy’nin kendi arama motoruna odaklanmalısınız. Bu, Google’ınkinden farklı bir şekilde çalışır – arama sonuçlarını satın alabilecek kişiler yerine satın almaya hazır kişilere sunmayı amaçlar.

Bu nedenle Shopify veya Etsy mağazanızdan en iyi şekilde yararlanmak için her ikisi için de en iyi SEO teknikleri konusunda kaliteli araştırma yapmanız gerekecektir.

(Bir Shopify mağazasını arama motorları için optimize etmek için bir başlangıç ​​noktası olarak Shopify SEO kılavuzumuza ve Printful’un Etsy için Etsy SEO kılavuzuna göz atmanızı tavsiye ederim.)

Etsy mağazaları hakkında hatırlanması gereken bir şey, Shopify mağazalarından farklı olarak size iki SEO fırsatı sunmalarıdır.

Ürün kataloğunuzu yalnızca Etsy’nin arama motoru için optimize etmekle kalmaz, aynı zamanda Etsy kataloğunuz diğer arama motorları tarafından da taranabildiğinden, Google tarafından da dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu, teknik olarak bir Etsy mağazasının, ürünlerinizi bir arama kitlesinin önüne çıkarmak için bir Shopify mağazasından daha fazla fırsat sunduğu anlamına gelir.

Shopify ve Etsy için müşteri desteği

Shopify ve Etsy, telefon, sohbet ve e-posta üzerinden müşteri desteği sunar. Ek olarak, ürün hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için çeşitli aranabilir çevrimiçi kaynaklar ve topluluk forumları sağlanır.

Bu günlerde pek çok e-ticaret platformunda olduğu gibi, iletişim bilgilerini aradığınızda, hem Shopify hem de Etsy tarafından yanıt için önce yardım sayfalarında arama yapmanız istenir. Ancak bunu yaptıktan sonra destek ekibinin iletişim bilgilerine erişebilirsiniz; bu bazı kullanıcıları rahatsız edecektir.

Destek alabileceğiniz dil sayısı açısından Shopify, bunu 21 dilde sağlar; Etsy bunu 11’de sunuyor.

Shopify ve Etsy fiyatlandırması

Shopify ve Etsy’nin nasıl çalıştığını ve ilgili temel özelliklerini tartıştık – şimdi kullanımlarının gerçekte ne kadara mal olduğuna bakmanın zamanı geldi.

Shopify fiyatlandırması

Shopify aylık abonelik modelinde çalışır, bu nedenle mağazanızı çalışır durumda tutmak için sabit bir aylık ücret ve ayrıca her satış için kredi kartı ücretleri ödersiniz. Listeleme başına bir ücret ödemeniz gerekmeyecek, bu da sınırsız miktarda ürünü sınırsız bir süre boyunca, ölçeklendirirken fazladan nakit ödemenize gerek kalmadan satabileceğiniz anlamına gelir.

Shopify, aylık ücret ve yeteneklerde artış sağlayan üç hesap katmanına sahiptir:

Temel Shopify: Ayda 29 ABD doları artı çevrimiçi kredi kartı satışları için %2,9 + 30 sent, yüz yüze satışlar için %2,7 veya Shopify Payments dışında bir ödeme işlemcisi kullanıyorsanız %2.

Shopify: Ayda 79 ABD doları, artı çevrimiçi kredi kartı satışları için %2,6 + 30 sent, yüz yüze satışlar için %2,5 veya diğer ödeme işlemcileri için %1.

Gelişmiş Shopify: Ayda 299 ABD Doları, artı çevrimiçi kredi kartı satışları için %2,4 + 30 sent, yüz yüze satışlar için %2,4 veya diğer ödeme işlemcileri için %0,5.

Her Shopify planı, Shopify Shipping aracılığıyla USPS, UPS veya DHL’den kargo indirimleri sunar: Temel Shopify planıyla %64’e, Shopify planıyla %72’ye veya Advanced Shopify ile %74’e kadar. Shopify App Store üzerinden indirilen eklentilerin ekstra ücrete tabi olacağını unutmayın.

Shopify, mağazanızı açtıktan sonra belirli bir plana kaydolmanız gerekmeden önce 14 günlük bir ek süre sunar.

Etsy fiyatlandırması

Etsy’nin standart planının kullanımı tamamen ücretsizdir, ancak aynı zamanda ayda 10 ABD doları tutarında bir Artı planı ve bu yıl başlatılan bir Premium planı da sunar. Tahmin edebileceğiniz gibi, ücretli bir planla mağaza özelleştirmesi, e-posta pazarlama araçları ve özel bir adres dahil olmak üzere daha fazla araca erişebileceksiniz.

Hangi Etsy planını seçerseniz seçin, ayrıca üç ücret ödemeniz gerekir:

Listeleme ücreti: Etsy’deki öğeleri listelemek, öğe başına 20 sente mal olacak. Listeler yalnızca dört ay boyunca veya ürün satılana kadar kalacaktır.

İşlem ücreti: Etsy’ye işlem başına %5 ödemeniz gerekir.

Ödeme işlem ücreti: Etsy Payment’ın işlem ücretleri %3 + 25 senttir.

Etsy’nin listeleme fiyatları ucuzdur, ancak ek ücretleri Shopify’ınkinden daha ağır basar – ve ürünlerinizin ve satışlarınızın hacmine bağlı olarak, aslında Etsy sayfanız için bir Shopify mağazası için aylık abonelik ücretlerinden daha fazlasını harcamanız gerekebilir.

Shopify vs Etsy: sonuç

Artıları ve Eksileri Karşılaştırmak

Shopify artıları 👍

Güçlü e-ticaret araçları: Shopify, piyasadaki çevrimiçi satışlar için en iyi araç setlerinden birini sunar. Buna, siparişlerinizi ve stok seviyelerinizi takip eden, senkronize eden ve izleyen sezgisel bir envanter sistemi dahildir.

Shopify son derece ölçeklenebilir: Küçük işletmelerden büyük markalara kadar tüm mağaza türleri için tasarlanmıştır. Markanızı kontrol edebilir, daha fazla özelliğe erişmek için yükseltme yapabilir ve ekstra eklentiler ekleyebilirsiniz.

Sınırsız sayıda ürün satabilirsiniz: Fiziksel mallardan hizmetlere ve dijital ürünlere kadar neyi veya ne kadar satabileceğinize dair bir kural yoktur.

Shopify Eksileri 👎

Shopify, kullanma konusunda size yardımcı olmaz. Müşterilerinizin sizi bulmak için arama yapması veya onların önüne başka bir şekilde geçmeniz gerekir (Facebook reklamları, Google reklamları, e-posta pazarlaması vb.), bu nedenle yerleşik bir müşteri tabanınız yoksa, bulamayabilirsiniz.

Uygulamalar ve eklentiler aylık maliyeti artırabilir: Küçük ölçekli satıcılar için platform, bütçelerini hızla aşabilir.

Etsy artıları👍

Çevrimiçi bir pazar yeri olarak Etsy, en başından beri yerleşik bir müşteri tabanıyla birlikte gelir. Ziyaretçileri kendinize çekmek için Etsy’nin popülaritesine güvenebilirsiniz.

Kullanımı kolaydır: Bir hesap oluşturmanız, ürünlerinizi, resimlerinizi ve ürün bilgilerinizi yüklemeniz ve satmaya başlamanız yeterlidir.

Düşük Maliyet: Listeleme ücretleri ve işlem ücretleri ödemek zorunda olsanız da, Etsy’nin standart planında ekstra bir aylık ücret ödemeniz gerekmez (bundan biraz daha fazlası). Bu nedenle, çevrimiçi satış dünyasına adım atan herkes için Etsy, deneme yapmak için güvenli bir platformdur.

Etsy’nin Eksileri 👎

Yaratıcı kontrolünüz yok: Vitrininizin görünümünü veya markanızı değiştiremezsiniz. Ayrıca, müşterinin satın alma süreci üzerinde daha az kontrole sahipsiniz ve genel olarak, takipçilerinizi büyütmenize yardımcı olacak daha az araç var.

Ürün Kısıtlamaları: Etsy’nin nelerin satılabileceği ve satılamayacağı konusunda kuralları vardır. Açıkçası, kendilerini niş ürünlere ve el yapımı, eski ve benzersiz ürünlere yönlendiriyorlar. Dolayısıyla, bu görev alanı dışında şube açmak ve mal satmak isteseydiniz, yapamazsınız.

İşlem ücreti ödemeniz gerekir: Bu, sattığınız her ürün için %5 ve 0,20 $ listeleme ücreti tutarındadır. Bunlar, giderek daha fazla satış üretmeye başladığınızda, kârınızda oldukça önemli bir düşüşe neden olabilir.

İki farklı e-ticaret platformunu karşılaştırdığımızda amacımız genellikle bir ‘kazanan’ ilan etmektir. Ancak Shopify ve Etsy oldukça farklı araçlar olduğundan, bu durumda sizin için daha mantıklı olan bağlamları vurgulamak daha yararlıdır. birini diğerinin üzerine kullanın.

Aşağıda Shopify veya Etsy’yi kullanmamızın ana nedenlerinin bir özetini bulacaksınız.

Etsy yerine Shopify kullanmanın avantajları

Shopify, kendi etki alanlarında bağımsız bir siteye ihtiyaç duyan satıcılar için daha iyi bir seçenektir.

Önemli ölçüde daha özelleştirilebilir ve Etsy’den çok daha “marka üzerinde” bir varlık oluşturmanıza olanak tanır.

Dropshipping için çok daha iyi bir platform.

Gelişmiş Shopify POS sistemi, platformu yerel satış ve satış noktası araçlarına ihtiyaç duyan küçük işletmeler için daha iyi bir seçenek haline getiriyor.

Shopify, ürünleri Etsy’de listelemenizi sağlayarak size her iki dünyanın da en iyisini sunar.

Destek daha fazla dilde mevcuttur.

Shopify’ın ödeme işlem ücretleri daha düşüktür – genellikle satış başına %2,4 ila %2,9 ödersiniz, bu da Etsy’nin %6,5’lik oranıyla çok olumlu bir karşılaştırma yapar

Shopify ücretsiz denemesine buradan erişebilirsiniz.

Etsy’yi Shopify’a göre kullanmanın avantajları

Ürünlerinizi mevcut geniş bir kitlenin önüne çıkarır: Etsy pazaryerinde teorik olarak hemen satmaya başlayabileceğiniz milyonlarca insan bulunur. Shopify ile bir müşteri tabanı geliştirmek için daha çok çalışmanız gerekecek.

Etsy ile aylık ücretlerden tamamen kaçınabilirsiniz – ancak Shopify ile genellikle aylık minimum 29 ABD doları ücrete bakıyorsunuz.

Etsy ile ürünlerinizi mevcut bir çevrimiçi mağazada listelediğiniz için herhangi bir web tasarım çalışması için endişelenmenize gerek yok. Shopify’ı kullanmak, bir alan adı kaydettirmek ve yepyeni bir e-ticaret web sitesi kurmak anlamına gelir.

Etsy’nin mevcut izleyici kitlesi, özellikle el yapımı, eski ve el yapımı ürünlere açık olan bir kitledir – bu nişlerde çalışıyorsanız, bu sizin için harika bir pazar yeridir.

Etsy satıcıları, Etsy’nin kendi popüler arama motorunu kullanan kişiler ve Google veya Bing gibi diğer arama motorlarını kullananlar olmak üzere 2 “arama kitlesini” hedefleyebilir. Shopify ile esas olarak yalnızca 1 arama kitlesine (yani geleneksel arama motorlarının kullanıcılarına) hitap etmeye çalışıyorsunuz.