Becommer.com

Etsy Dönüşüm Oranları (Conversion Rates) Nasıl Yükseltilir? 4 Etkili Taktik…

Etsy Dönüşüm Oranları (Etsy Conversion Rates) Nedir?

Etsy’de iyi bir dönüşüm oranına sahip olmanın ne anlama geldiği olduğu konusunda kafanız mı karıştı? O zaman doğru yerdesininz. Dönüşüm oranınız, mağazanıza yapılan ve satışla sonuçlanan ziyaretlerin yüzdesidir. Başka bir deyişle: dönüşüm oranınız, Etsy mağazanıza yapılan 100 ziyaret başına elde ettiğiniz satış sayısını yansıtır. Genel olarak bir dönüşüm oranı, belirli bir eylemi gerçekleştiren kişilerin yüzdesini ifade eden bir yüzde rakamıdır. Etsy mağazanız açısından, bir ürün listesini gören kişi sayısı, onu satın alan kişi sayısıyla doğrudan karşılaştırılır. Örneğin, belirli bir süre içinde 100 kişi özel yastık kılıfları için Etsy listenizi ziyaret ederse ve bu 100 kişiden 1’i ürününüzü satın alırsa, bu %1’lik bir dönüşüm oranıdır.

Etsy Dönüşüm Oranları
Etsy Dönüşüm Oranları

 Etsy Dönüşüm Oranlarını (Etsy Conversion Rates) Nasıl Hesaplarsınız?

Bu, ziyaret sayınızın satış sayısına bölünmesi ve ardından yüzdeye ulaşmak için 100 ile çarpılmasıdır. Örneğin, mağazanız bir ayda 5 satış yaptı ve 200  ziyaret aldıysa, dönüşüm oranınız %2,5 olur. (5, 200’e bölünür, ardından 100 ile çarpılır). İşte formül: Satış sayısı ÷ ziyaret sayısı x 100 = dönüşüm oranınız. Etsy bu işi sizin için yapıyor, eRank da öyle. Etsy, mağaza dönüşüm oranınızı sağlar. Etsy eRank ile herhangi bir aktif listelemenin dönüşüm oranını görebilirsiniz. Önce eRank’e bir göz atalım.

ilgili: Etsy eRank İle Rakiplerinizi Nasıl Takip Edebilirsiniz?

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Peki, eRank’te listeleme dönüşüm oranları nerede gösteriliyor? eRank’te, aktif olan herhangi bir ürün listeleme için dönüşüm oranını bulabilirsiniz. Ana Menü’den Listelemeler’i ve ardından Aktif Listelemeler’i seçin. Herhangi bir ürün başlığına tıklayın veya o turuncu Listeleme Denetimi düğmesine basın. Bunu yapmak, aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi, bu listeleme hakkında yeni bir sayfa oluşturacaktır. Listeleme İstatistikleri bölümünün en üst satırında, Tahmini Dönüşüm Oranını göreceksiniz. Bunun, mağaza dönüşüm oranınız değil, listeleme dönüşüm oranınız olduğunu unutmayın.

Etsy Dönüşüm Oranları

Mağaza dönüşüm oranımı Etsy’de nerede bulabilirim?

Mağaza Yöneticisine gidin, yan menüden İstatistikler’i seçin ve ardından bir zaman çerçevesi belirleyin.Herhangi bir zaman aralığı için verileri görüntüleyebilirsiniz – yıl, ay, hafta, dün veya özel bir aralığı seçebilirsiniz. seçim. Etsy’deki dönüşüm oranları değişiyor! Ancak Etsy satıcıları için tipik olan nedir? derseniz: Nisan 2021 itibarıyla, e-ticaret işletmeleri genelinde ortalama dönüşüm oranları, önceki aya göre hafifçe düşerek yüzde 2,12 seviyesindeydi. Ayrıca, önceki yıla göre 0,19 puanlık bir düşüş oldu. E-ticaret siteleri için küresel ortalama dönüşüm oranı %2,9 iken (çok çeşitli online perakendeciler dahil), Etsy’de “iyi” bir dönüşüm oranı her mağaza için farklı görünür ve kategoriler ve fiyat noktaları arasında önemli ölçüde değişir. , satıcılar %1-5 arasında bir dönüşüm oranı beklemelidir.

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

Etsy Dönüşüm Oranları Neden Önemlidir?

Dönüşümü küçük bir miktar bile artırabiliyorsanız, mağazanıza ziyaretçi çekmek için yaptığınız iş için elde ettiğiniz geliri artırırsınız (Gelir, mal satışından elde edilen toplam gelirdir.) Bu nedenle, Etsy mağazaları için dönüşüm oranları %1-5 arasında değişiyorsa, aşağıdaki senaryoyu hayal edelim: Dönüşümün gelir üzerinde ne kadar etkili olduğunu daha iyi göstermek için abartılmıştır. Diyelim ki beş Etsy mağazası (Shop) var. Her ürünün fiyatı 1000$. Her müşteri ziyaret başına bir ürün satın alıyor. Her mağazaya yapılan her 100 ziyaret için:

ilgili. Etsy Dönüşüm Oranları Nasıl Yükseltilir? 4 Etkili Taktik

Etsy Dönüşüm Oranları

En yüksek dönüşüm oranına sahip mağaza (Mağaza E), en düşük dönüşüm oranına sahip mağazaya (A Dükkanı) göre beş kat daha fazla gelir elde ediyor. ​Artık hepimiz biliyoruz ki trafik çekmek için çok fazla zaman, emek ve para harcanıyor. Bu nedenle, bu yatırımı hesaba katmanız gerekir. Ancak bu, kulağa küçük bir miktar gibi görünen (ör. %1) dönüşüm oranınızı artırmanın geliriniz üzerinde oldukça önemli bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

Etsy Mağaza Dönüşüm Oranı, Kalite Puanlarınızı Etkiler

Elbette Etsy satış yapan listelemeleri tercih eder. Dönüşüm oranları, mağaza listelemelerinizin kalite puanlarını artıran faktörlerden biridir. Etsy para kazanmak istediği için “Etsy dönüşüm oranları” yüksel listeleri öne çıkaracaktır.

Dönüşüm Oranı, Etsy Anahtar Kelime Otoritesi” Kazanmanıza Yardımcı Olur

Etsy’nin arama motorunun amacı, alışveriş yapan kişinin sorgusuyla eşleşen en yetkili, en alakalı kaynakları bulmaktır. Belirli bir anahtar kelimeyle her satış yaptığınızda, Etsy’nin algoritmasına listelemenizin o anahtar kelime için “iyi” olduğunu bildirir. Çok fazla rekabet nedeniyle geniş bir anahtar kelime için üst sıralarda yer alamayabilirsiniz (örneğin, evcil hayvan sanatı), bir niş bulabilir ve bu anahtar kelimeye hükmedebilirsiniz (örneğin, kişiselleştirilmiş evcil hayvan gelincik sanatı).

ilgili:Bu Benzersiz Etsy Satış Teknikleri Sizi Başarıya Götürecek!

Etsy Dönüşüm Oranları
Etsy Dönüşüm Oranları

Etsy Satılmayan Listeler

Henüz dönüştürülmemiş listelere sahip olmak dükkanınıza zarar vermez. Çoğu Etsy mağazasında, satışların büyük kısmı listelerin küçük bir yüzdesinden gelir. Bununla birlikte, listelemeniz satış sağlamadıysa, zamanla daha düşük sıralanır. Ve arama sonuçlarında daha düşük yerlere iner. Bu, eRank’in Görünürlük Skoru ile ölçülür. Bu nedenle, girişiniz satış yapmadan bir veya iki kez yenilenirse, fotoğrafları, anahtar kelimeleri vb.  gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Çok sayıda ziyareti olan ancak dönüşüm sağlamayan bir girişiniz olabilir. Bu, revize edilmesi gereken bir şey olduğunu gösterebilir. Veya müşterilerin bu girişe geldiği, ancak mağazanızdan başka bir şey satın aldığı anlamına gelebilir. Bunun yerine, potansiyeli olduğunu düşündüğünüz ancak hem düşük görüntülemeleri olan hem de satışı olmayan listeleri gözden geçirmeye odaklanmalısınız.

Dönüşüm Oranlarını Etkili Şekilde Değerlendirmek İçin Yeterli Veriniz Var mı?

İlk Etsy mağazamı açtığımda, istatistiklerime bakarak ve günlük ziyaretler ve favoriler hakkında endişelenerek saatler harcadım. Tüm sıkı çalışmalarım için geri bildirim arıyordum. Ama geriye dönüp baktığımda, bunun zaman ve enerji kaybı olduğunu biliyorum. Mesele sadece Etsy’nin aynı gün ziyaret/görüntüleme bilgilerinin yanlış olması değil. Esasen, çoğu Etsy mağazası sahibi için bir günlük veya haftalık ziyaretlerin analizinin anlamsız olmasıdır. Henüz yeterli veri yok. Ziyaretler, görüntülemeler ve satışlar yeterli satış geçmişi olmadan, dönüşüm oranlarınız istatistiksel olarak anlamlı değildir.

Etsy Dönüşüm Oranları
Etsy Dönüşüm Oranları

İstatistiksel Anlamlılık Nedir?

İstatistiksel önem, satışların ziyaretlere oranının rastgele değil, tahmin edilebilir olduğunu belirlemek için yeterli satış/ziyaret geçmişiniz olduğunda ortaya çıkar. Genel olarak, mağazanıza ne kadar çok ziyaret yaparsanız, verileriniz o kadar güvenilir olur. Binlerce görüntülemeye sahip olana kadar dönüşüm oranlarım hakkında resmi olarak düşünmezdim.

Etsy Dönüşüm Oranlarımı Nasıl Artırabilirim?

Listeler ve SEO Optimizasyonu

Anahtar kelimeleriniz ve etiketleriniz ne kadar iyi hedeflenirse, listelemeniz alakalı arama sonuçlarında o kadar fazla görünür. Hedef pazarınızdaki amacınızı geliştirmek için, Etsy müşterilerinin şu anda kullandığı arama terimlerini kullanın. Bu, eRank’in Anahtar Kelime Gezgini’ni kullanmanın size rekabet gücü kazandırabileceği yerdir. Ve anahtar kelimenin trend grafiğine bir bakış, hem mevcut arama hacmini hem de son 15 ay için, ve anahtar kelimenin trend grafiğine bir bakış, hem mevcut arama hacmini hem de son 15 ay için size gösterir.

ilgili: Tüm Detayları ile Etsy SEO nedir? Nasıl Optimize Edilir?

ilgili: Etsy Müşterilerinin En Çok Dikkat Ettiği Kriterler Nedir?

Dönüşüm ve sıralama birbiriyle ilişkilidir. Dönüştürmek için ziyaretlere ihtiyacınız vardır ve ziyaret almak için girişinizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması gerekir. Mağazanıza ne kadar hedefli ziyaretler getirebilirseniz, o kadar fazla satış elde edersiniz. Hedeflenen anahtar kelimeler, bulunmanıza ve sıralamada yer almanıza yardımcı olur. Ancak zaman içinde bu sıralamayı korumak için başka güçlü yönlere sahip olmanız gerekir. Daha fazla listeleme, müşteri etkileşimi ve satış etkinliği ile Etsy, mağazanızı daha iyi anlayacak ve orada daha nitelikli trafik çekecektir.

Etsy Ürün fotoğrafları

Aramada ilk birkaç sayfada göründüğünüzde, ana fotoğraflarınız trafiğin bir sonraki ana itici gücüdür. Müşteriler girişinizi tıklamazsa, satış yapılamaz

 

Etsy Ürün Başlıkları

Başlıklarınızın süper yıldız anahtar kelimelerinizi içerdiğinden, müşterilerin anlaması kolay olduğundan ve hatasız olduğundan emin olun. Liste başlıkları bazı cihazlarda kısaltıldığından, girişlerinizin farklı cihazlarda nasıl göründüğüne bakın. Bu nedenle, en güçlü anahtar kelime öbeklerinizi kullanın.

ilgili: Etsy Star Seller (Yıldız Satıcı) Nedir? Nasıl Star Seller Olunur?

Rekabet ortamını analiz edin

Talebi değerlendirin. Kimsenin satın almadığını satamazsınız. ERank’ın anahtar kelime araçları, müşterilerin ne aradığını belirlemek için kullanışlıdır. Ürününüzü (anahtar kelimeleriniz) kimse aramıyorsa, öğeniz dönüşüm sağlamayacaktır.

ilgili: Becommer Etsy ürün listeleme hizmetleri

Pazar Doygunluğu

Çok sayıda mağaza nedeniyle Etsy’de niş bulmak zorlaşıyor Marketplace Pulse’a göre, Haziran 2021’de aktif Etsy satıcılarının sayısı 5,23 milyondu. Bu, geçen yıla göre 3,14 milyon  (%67) arttı. Etsy satıcıları olarak hepimiz kutsal kâseyi arıyoruz: yüksek arama hacmine ve düşük rekabete sahip alanlar. Evet, zamanınızı nasıl değerlendireceğinizi seçerken rekabet ortamını değerlendirmeniz gerekir. Bununla birlikte, rekabet etmekten korkmayın.

Etsy Ürün Fiyatı

Ürününüzü fiyatlandırmak, dönüşümü iyi etkiler. Şimdi, iyi fiyatlandırma, düşük fiyatlandırma anlamına gelmez. Görüntülemeleri satışa dönüştürmekte sorun yaşıyorsanız, fiyatlandırma, gözden geçirebileceğiniz bir alandır. eRank’in Anahtar Kelime Aracı’nın gerçekten parladığı yer burasıdır. Etsy’de bulunan ilk 100 liste, belirttiğiniz herhangi bir anahtar kelimeyi arar. Rakiplerin karşılaştırılabilir ürünler için ne fiyat verdiğini görebilirsiniz. Ardından, yanıt olarak fiyatlarınızı yükseltme veya düşürme denemeleri yapabilirsiniz.

 Etsy Dönüşüm Oranları

 

Etsy Ürün Kategoriniz

Farklı kategorilerdeki dönüşüm oranları değişiklik gösterir. Eski mobilya veya orijinal sanat eserlerini daha yüksek fiyat noktalarında satarsanız, satış elde etmek için daha fazla görüntüleme gerekebilir.

Etsy Trafik Takibi

Mevsimsellik önemli. Alıcı davranışındaki ve mağaza trafiğindeki mevsimsel dalgalanmalar normaldir. Çoğu, yılın ilk çeyreğini ve yazı sessiz, dördüncü çeyreği ise en yoğun olarak değerlendirir. Bu mevsimsel gelgitleri öngörüyor ve planlıyorsanız, daha düşük dönüşüm oranları gerçekleştiğinde paniklemezsiniz. İşlerin yavaşladığını hissettiğimde rakiplerime bir göz atarım. Bir grup küratörlüğünü takip ederim. Benimkiyle aynı kategorideler. Ayrıca en çok satanları da takip ediyorum.Dükkanlarımdan biri için en çok satan, belirli bir haftada yaptığımın 10 katı kadar sürekli satıyor. Yani ben de bu oranı izliyorum. Çoğu zaman, satışlarım yavaş olduğunda, onlarınki de öyle.

 

Etsy Sosyal Medya

Çok sayıda mağaza sahibi kendi trafiğini sosyal medya üzerinden yönlendiriyor. eRank’in Facebook grubunda mağaza dönüşüm oranları ortaya çıktığında, bazıları belirli bir ay için %10 veya daha yüksek oranlar bildiriyor. Bu, Etsy için veya genel olarak çevrimiçi satışlar için son derece yüksektir. %10 + dönüşüm sağlıyorlarsa, diğer kaynaklardan Etsy mağazalarına nitelikli trafik çekiyorlardır. “Nitelikli trafik”, ürünlerine başka bir yerde zaten ilgi göstermiş bir mağazaya ulaşır.

ilgili:2022’de Etsy Sıralamanızı Yükseltecek 10 Faydalı İpucu

Etsy başarınızı tekrarlayın

Tekrar eden iş geliştirmek, satın alma niyetini artırır. Yani, bir müşterinin satın alma olasılığı ve özellikle mağazanızdan satın almak için geri döner. Müşterilerin geri gelmesini sağlamak için müşteri hizmetinizin yerinde olduğundan emin olun. İyi politikalara sahip olun, açık iletişim kurun, ve son teslim tarihlerini karşılayın. Her Etsy mağazası sahibi, dönüşümü iyileştirmek için çalışabilir. Yönetilebilir ve elde edilebilir hissettiren bir veya iki şey seçin, kendinize bir zaman çizelgesi verin ve başlayın!

 Etsy Dönüşüm Oranları

 

Sıkça Sorulan Sorular

Etsy’de iyi bir dönüşüm oranı nedir?

%2-3. Genel olarak, uygun dönüşüm oranları, ortalama olan en az %2-3 olmalıdır. %4’ten fazla puan alırsanız, Etsy dönüşüm oranlarınız harikadır.

Kötü bir dönüşüm oranı nedir?

Genel bir kural olarak, çoğu şirket yüzde 2-3’lük bir dönüşüm oranına ulaşır. Dönüşüm oranınız %3’ün altındaysa endişelenmeye başlamalısınız.