Becommer.com

2023’de Etsy Sıralamanızı Yükseltecek 10 Faydalı İpucu (Güncel)

Etsy Sıralamanızı Nasıl Yükseltirsiniz?

Etsy’de bir satıcı olarak, özellikle platformda yeniyseniz, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak zor olabilir. Bu nedenle, sıfırdan bir online iş kurmak zor olabilir. Bununla birlikte, mağazanızın görünürlüğünü artırmak ve potansiyel alıcıların sizi Etsy’de sizi bulmasını kolaylaştırmak için kanıtlanmış bazı yöntemler vardır. Bu makale, Etsy arama özelliğinin nasıl çalıştığını ve Etsy sıralamasını etkileyen unsurları açıklayacaktır. Ayrıca Etsy işinizi büyütmek ve genel satışlarınızı ve kârınızı artırmak için en iyi uygulamaları inceleyeceğiz.

ilgili: Etsy en çok satılan ürünler 2022

Etsy Sıralama
Etsy Sıralama

Bir zamanlar Etsy SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) kolaydı: tek yapmanız gereken Etsy etiketlerinizi ve başlıklarınızı sıralamak istediğiniz anahtar kelimelerle doldurmaktı ve işte, bir Etsy aramasının birinci sayfasında görünürdünüz. Ancak daha fazla satıcı platformu sardıkça, Etsy gelişmeye zorlandı. Bu günlerde biraz daha araştırma yapmanız gerekiyor: zaman alan araştırma; enerji alan araştırmalar; Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, kafanızın çok karışık hissetmesine neden olabilecek araştırma. Bu yazıda, Etsy’deki arama sıralamanıza katkıda bulunan en önemli faktörlerden  bazılarından bahsedeceğiz. Etsy’nin algoritması – Etsy’nin listeleri düzenlemek için kullandığı kendi çok gizli formülü çarpıcı bir şekilde değişti ve şimdi girişlerinizin hangi sayfada yer alacağını belirleyen birkaç faktör var.

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

Etsy Sıralama
Etsy Sıralama

Etsy Sıralama ve Etsy SEO İlişkisi Nedir?

Etsy’nin iş stratejisi, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan özel yapım ve kişiselleştirilmiş ürünlere dayanmaktadır. Etsy gibi platformların arama motorlarında görünürlüğünü artırmak, arama motoru optimizasyonu veya basitçe SEO olarak bilinen bir süreçle yapılır. Sonuç olarak, Etsy satıcılarının SEO’nun en iyi uygulamalarını iyi anlamaları gerekir. Anahtar kelimeler kullanır ve diğer en iyi uygulamaları uygularsanız, Etsy mağazanız veya web siteniz arama sonuçlarının ilk sayfasında görünebilir. Web sitenizi veya blogunuzu sattığınız ürünlerle alakalı anahtar kelimeleri içerecek şekilde optimize ederek de yeni müşteriler çekebilirsiniz.

Etsy SEO Nasıl Çalışır?

Etsy’nin arama algoritması, her kullanıcının sorgusu için en alakalı sonuçları sağlamayı amaçlar. Müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için algoritmasının parametrelerini sürekli olarak değiştirir. Ancak satıcılar, sitedeki SEO’nun en önemli bileşenleri üzerinde hala önemli etkiye sahiptir. Etsy SEO için arama sürecinin iki aşaması vardır: Sorgu eşleştirme ve sıralama.

ilgili: Tüm Detayları ile Etsy SEO nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Sorgu Eşleştirme

Bir müşteri bir ürünü aradığında, Etsy’nin arama motoru, alakalı anahtar kelimeleri bulmak için listelemelerinize eklediğiniz başlıkları, etiketleri, kategorileri ve açıklamaları kullanır. Listelerinizin bir arama sorgusuyla eşleşme olasılığını artırmak için 13 etiketin tümünü kullanmalısınız. Çeşitli etiketler kullanın, ilgili tüm özellikleri ekleyin ve ürünlerinizi olabildiğince doğru bir şekilde kategorilere ayırın.

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Etsy Ürün Sıralaması Naıl Yükseltilir?

Etsy, sıralamasını belirlemek için aşağıdaki unsurları dikkate alır:

2022’de Etsy Sıralamanızı Yükseltecek 10 Faydalı İpucu

Alaka düzeyi ve Listeleme Kalite Puanı

Etsy, alakalı müşterilerin girişlerinizi nasıl bulduğuna ve onlarla nasıl etkileşim kurduğuna çok önem verir. Bir müşteri ürününüzle ilgilenirse ve mağazanızda uzun süre kalırsa listeleme kalite puanınız yükselir. Etsy kullanıcıları listenizden hızla çıkarsa, sattığınız ürünle ilgilenmediklerini veya öğelerinizin arama sorgularına uymadığını gösterir.

ilgili: Etsy Etiketleri En Doğru Nasıl Belirlenir? Fark Yaratan 11 Tavsiye

Etsy Sıralama
Etsy Sıralama

Yenilik Puanı

Etsy’nin arama motoru, alıcıların bu listelerle nasıl etkileşime girdiğini anlamak için yeni listelemelere arama sıralamalarında bir destek sağlar. Bu, algoritmanın kalite puanlarını belirlemesine yardımcı olur. Yenilenen listelemeler küçük ama önemli bir destek alır. Müşterilerin belirli bir ürünü ne sıklıkta aradığına bağlı olarak, arama hacminde birkaç saatten birkaç güne kadar bir artış görülebilir.

Kişiselleştirilmiş Arama Puanı

Etsy, arama sonuçlarını müşterilerinin ilgi alanlarına göre uyarlamak için makine öğrenimini kullanır. Etsy’nin öznel sıralama sistemi nedeniyle, ürünleriniz bazı müşterilerin arama sonuçlarında diğerlerinden daha yüksek görünebilir. Etsy SEO söz konusu olduğunda, farklı SEO uygulamalarını denedikçe sıralamanızda bir artış ve iyileşme göreceksiniz.

Müşteri ve Pazar Deneyimi Puanı

İşletme puanınız, müşterilerin yorumları, mağazanızın “Hakkında” bölümünün eksiksizliği ve olumsuz yorumlar gibi faktörlere göre belirlenebilir.

ilgili: Etsy Müşterilerinin En Çok Dikkat Ettiği Kriterler Nedir?

Kargo Fiyat Puanı

Etsy mağazalarının yüksek nakliye ücretleri talep etmesi yaygındır. Ücretsiz veya indirimli kargo sunan mağazaların kargo fiyat puanları, daha fazla ücret alan mağazalara göre daha yüksektir.

ilgili:Adım Adım Etsy Ücretsiz Kargo Planı Nasıl Yapılır? Etsy Kargo Profil Ayarları Nasıl Düzenlenir?

Dil ve Çeviri

Ürün açıklamalarınız müşterilerinizin anlayabileceği bir dilde yazılmalıdır. Ürünlerini çok çeşitli dillerde tanıtmak isteyen satıcılar için Etsy’nin otomatik çevirisi yerine kişisel çeviriyi kullanabilirsiniz. Dünya çapındaki müşteriler, çok dilli listeleme seçeneklerinizi takdir edecek ve bu da Google’ın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır.

 Etsy Sıralama
Etsy Sıralama

Etsy Sıralama ve Etsy SEO için 10 Faydalı İpucu

1. Etsy Mağazanızı Sattığınız Şeyi Daha İyi Temsil Edecek Şekilde Yeniden Adlandırın

Bir online mağazanın başlığı, potansiyel müşterilere tam olarak ne sattığını söyler. Bu yüzden mağazanıza uygun bir isim verme şansını kaçırmayın. Mağaza sayfanızın başlığı bu adı temel alacak ve bir kullanıcının mağazanıza geldiğinde gördüğü ilk şey bu olacaktır. Sattığınız ürüne akılda kalıcı ve alakalı bir ad vermek, ürünlerinizin arama sonuçlarında bulunmasını kolaylaştırır. Yeni bir mağaza başlığı oluşturduğunuzda veya değiştirdiğinizde ya da mevcut bir başlığı değiştirdiğinizde, bunun Google arama sonuçlarında nasıl görüneceğini önizleyebilirsiniz.

2. Kısa Ama Ayrıntılı Ürün Adları Kullanın

Bir öğenin başlığı, bir listeleme için çok önemli bir bilgi parçasıdır. Listenizin başlığı, Etsy’de nerede sıralandığını belirler, bu nedenle ilgili kelimeleri seçip uygun düzenlemeye yerleştirmek hayati önem taşır. Başlık etiketlerinizdeki ilk kelimeler, ziyaretçilerinizin bir arama kutusuna yazma olasılığı en yüksek olan kelimeler olmalıdır. Ürününüzü potansiyel bir alıcıya anlatırken, temel ayrıntılarla başlayın.

3. Ürün Açıklaması İçin Kelime Seçerken Dikkat Edin

Etsy SEO, büyük ölçüde anahtar kelimelere dayanır. Etsy, müşterilerinin arama ifadeleriyle doğrudan eşleşen anahtar kelimeler ekleyen satıcıları artırmak istiyor. Mağazanız için ideal anahtar kelimeleri araştırırken bir müşteri gibi düşünün. Potansiyel tüketiciniz, ürün veya hizmetinizi bulmak için bir arama motoruna ne yazar? Hedef kitlenizin anahtar kelimelerini belirledikten sonra, rakiplerinizin de kullandığı anahtar kelimeleri kontrol edin.

Etsy Sıralama
Etsy Sıralama

4. Aynı Anahtar Kelimeleri Tekrar Tekrar Kullanmaktan Kaçının

Çoğu zaman, satıcılar aynı kategorideki birçok ürünü sıralamak için aynı anahtar kelime grubunu kullanma hatasına düşerler. Ürünleriniz için bazı alakalı anahtar kelimeler belirledikten sonra, tek yapmanız gereken, daha üst sıralarda yer almak için bu anahtar kelimeleri kullanmaya devam etmek olduğunu varsayabilirsiniz. Ancak bu her zaman böyle değildir. Görünen o ki, Etsy’nin algoritması, aynı anahtar kelimeler kullanılarak sıralandığında aynı satıcıdan sadece bir veya iki ürün gösteriyor. Bu nedenle, ürününüzün görünürlüğünü artırmak için çeşitli arama terimleri kullanın.

 5. Mağazanızın Bölümlerini Optimize Edin

Mağazanızın bölüm adları da Etsy mağaza SEO’nuza yardımcı olabilir. Her segment için açılış sayfaları, bölümün adından sonra adlandırılır. Etsydeki mağazanızın açılış sayfalarının her biri, açılış sayfalarındaki bölüm adları seçiminizden oluşturulan bir başlığa sahip olacaktır. Bir arama motorunun sonuç sayfasında, sayfa başlığı, kullanıcıları web sitenize yönlendiren metindir. Arama motorları sayfa başlıklarının 66 karaktere kadar olmasına izin verirken, Etsy bölüm adlarının yalnızca 24 karakter uzunluğunda olmasına izin verir. Bölümleriniz için “kategori stili” başlıklar kullanırsanız ve anahtar kelimelerinizi eklerseniz, müşterileriniz arama motorlarında sizi bulabilir.

Etsy Sıralama
Etsy Sıralama

6. 13 Etiket Kullanımınızı En Üst Düzeye Çıkarın

Ürün açıklamalarında en fazla 13 etiket olabilir. Hepsinden en iyi şekilde yararlanın. Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanın ve etiketleri oluştururken teknik olun çünkü her etiketin 20 karakterlik bir sınırı vardır. Etsy’de etiketler oluştururken bölgesel terimler, eş anlamlılar ve çok kelimeli ifadeler kullanabilirsiniz. Sitede tekrarlama, kasıtlı yazım hataları, çeşitli diller ve anahtar kelime çoğullaştırması önerilmez.

7. Listelerinizi Tanıtmak Etsy SEO’nuza Yardımcı Olur

Bir Etsy satıcısı olarak, ürünlerinizi pazarlamak için sosyal medyayı kullandığınızda, ilanlarınıza daha fazla trafik çekecek ve Etsy arama motoru optimizasyonunuzu iyileştireceksiniz. Bunun nedeni, Etsy’nin değerli olduğunu düşündüğü geri bağlantılar oluşturmanızdır. Bu nedenle, Etsy mağazanızdan ve platform dışındaki ürünlerden bahsettiğinizde, Etsy sizi arama sonuçlarında daha yüksek bir genel sıralama ile ödüllendirir. Sosyal medya dışında diğer platformları da kullanabilirsiniz. Etsy ürünleriniz hakkında blog yazmak SEO’ya yardımcı olur. Ayrıca, Google’ın SERP’lerde görüntülemesini sağlayarak Etsy mağazanızı daha da geniş bir kitleye tanıtmanın ek bir avantajı da vardır. WordPress, Blogger ve hatta Tumblr gibi siteler, uygun bir fiyata bir blog oluşturmanıza ve barındırmanıza olanak tanır.

 Etsy Sıralama
Etsy Sıralama

8. Listelerinizin Düzenli Olarak Güncellendiğinden Emin Olun

Müşterilerin belirli ürünleri ne sıklıkta aradığına bağlı olarak, yakın zamanda güncellenen listelemelerde aramalarda ani bir artış görülebilir. Etsy, uzun vadeli bir SEO stratejisi olarak buna karşı tavsiyede bulunsa da, ürünlerinizi ara sıra yenilemek veya yeniden listelemek faydalı olabilir. Bir listeyi yenilerseniz, Etsy tüketicilerinin satın alma olasılığı daha yüksektir.

9. Tüketici Satın Alma Deneyimini İyileştirin

Etsy, bir mağazanın pazardaki derecelendirmesini belirlerken müşteri memnuniyetini dikkate alır. Mağazanız doğrulanırsa, arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda görünme olasılığı daha yüksektir. Etsy’de daha fazla satış yapmak istiyorsanız, profilinizin mümkün olduğunca eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Şirketin gönderimi, ödeme seçenekleri ve iade ve değişim politikaları ile ilgili bilgileri buraya ekleyin. Etsy SEO’nuz, sağladığınız müşteri hizmetleri düzeyinden olumsuz etkilenebilir. Sorulara, iadelere, takaslara yanıt vererek ve olumsuz yorumları ele alarak olumlu incelemeler ve daha iyi arama sonuçları elde edilebilir. Arama motoru sonuçlarınız, fikri mülkiyet konusundaki anlaşmazlıklardan veya müşterilerden gelen şikayetlerden etkilenebilir.

 Etsy Sıralama
Etsy Sıralama

10. Etsy Mağazanızı Etsy’de Reklamlarla Tanıtın

İnsanların mağazanızı hızlı bir şekilde bulmasını istiyorsanız en basit yöntemlerden biri Etsy Ads kullanmaktır. Etsy’nin algoritması, potansiyel müşterilerin reklamı yapılan ürünleri görmesini sağlasa da, para israfını önlemek için yine de akıllı teklif vermeyi düşünmeniz gerekir. Teklif fiyatınız ne kadar yüksek olursa, Etsy’nin bir açık artırma gibi çalışan reklam tanıtım sisteminde göze çarpan bir yere yerleştirilme şansınız o kadar artar. Reklam bütçeniz çok yüksekse, kar marjınız etkilenebilir. Bunu önlemek için, teklif vermeye başlamadan önce makul bir bütçe belirleyin ve maksimum teklifinizi önceden belirleyin.

Etsy SEO Hataları Yapmak İstemezsiniz

Etsy SEO’yu olumsuz etkilediği bilinen birkaç faktör var, ancak Google bunların ne olduğu ve arama sonuçlarınızı nasıl etkilediği konusunda her zaman net değildir. Google tarafından cezalandırılmaktan kaçınmak için en iyi yaklaşım, yararlı bilgileri doğrudan sunmaktır. Google, botlarını manipüle ettiğinizi algılarsa, sitenizin arama motoru sıralamasını düşürür. Yararlı içerikler içeren kullanıcı dostu bir mağaza oluşturmak için çaba gösterin ve aşağıdaki uygulamalardan kaçının.

 Etsy Sıralama
Etsy Sıralama
  • Sayfanız gereksiz kelimeler ve uzun metin blokları ile doldurulmamalıdır. Hedef kitlenizin hangi bilgileri ilginç ve değerli bulacağını düşünmeniz gerekir. Bu bilgiyi mümkün olduğunca özlü hale getirmeye çalışın. Daha önce başka ilanlarda paylaşılmış bilgileri tekrarlamayın.
  • Müşterilerinizi yanıltmayın. Arama motorları, insanların aradıklarını online olarak bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Web sitenizde kırık linkler veya hata sayfaları bulunması arama motorları tarafından cezalandırılacaktır.
  • Web sitenizin bozuk bağlantılarından birinde bir sorun fark ettiğinizde, onları geri yüklemeyi veya yenilerine yönlendirmeyi deneyin.
  • Bazı web siteleri, derecelendirmesini yükseltme umuduyla sitenize geri bağlantı satın almanızı sağlar, ancak Google bu uygulamanın çok iyi farkındadır. Satın alınan geri bağlantılar yoluyla sıralamanızı yükseltmeye çalışırsanız, SEO çalışmalarınızı etkileyebilir.
  • Marka kimliğinizi ve değerinizi düşünün. Potansiyel tüketicilerin sizi bulmasını kolaylaştırmak için tüm platformlarda aynı marka renklerini kullanın. Kullanıcıların mağazanıza ulaşmasını kolaylaştırmak için sosyal medya profilinize çevrimiçi mağazanızın veya web sitenizin bağlantısını ekleyin.nden ders alabilirler.