Becommer.com

Etsy Etiketleri En Doğru Nasıl Belirlenir? Etsy Etiket Rehberi 2023

Etsy Etiketleri (Tags) Nasıl Bulunur?

Etsy etiketlerini mağazanız için uygun şekilde nasıl kullanacağınız konusunda kafanız karışık mı? Onların ne olduklarını veya işiniz için neden faydalı olduklarını bilmek ister misiniz? Hiç harika bir anahtar kelime bulup Etsy etiketine sığmayacak kadar çok karakteri olduğunu fark edip vazgeçtiğiniz oldu mu? Bunlardan biri sizin durumunuza uyuyorsa doğru yerdesiniz demektir. Bu yazıda Etsy etiketlerinin ne olduğunu gözden geçireceğiz ve kendi Etsy sayfanızda kullanılabilecek popüler etiketlerin nasıl belirlenebileceği üzerinde duracağız.

 

Etsy etiketlerini mağazanız için uygun şekilde nasıl kullanacağınız konusunda önemli tavsiyeler içeriyor bu yazı. Etsy etiketlerinizde, başlıklarınızda, kategorilerinizde ve niteliklerinizde seçtiğiniz anahtar kelimeler, ürünlerinizi tüketici aramalarıyla eşleştirmek için birlikte çalışır. Bir arama sorgusu bir anahtar kelimeyle eşleştirildiğinde, ürünleriniz arama sonuçlarında gösterilme potansiyeline sahiptir.

Etsy Tag Etiketleri Nedir?

Etiketler anahtar kelime değildir. Anahtar kelimeler, müşterinin ürüleri bulmak için Etsy’de arama yaptığı şeydir. Etiketler müşteri için değildir. Etiketler, Etsy listelemenizin meta verilerinin bir parçasıdır. Yani, yalnızca Etsy’nin arama motoruna ürününüzün ne olduğunu söylemek için varlar. Etiketler, Etsy‘ye ürününüzün ne olduğunu söylemek için bir listenin etiket alanına koyduğumuz şeydir. Etiketler ve anahtar kelimeler genellikle aynı anlama geliyormuş gibi, sanki eşanlamlılarmış ve birbirinin yerine geçebilirmiş gibi yanlış yorumlanır. Belki de kafa karışıklığının bir kısmı, arama motorlarının bir anahtar kelimeyle tam olarak eşleşen etiketlere daha fazla ağırlık vermesi gerçeğinde yatmaktadır.

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Etsy etiketleri, bir anahtar kelimeye eşdeğer değildir. Etsy’ye göre, Etsy satıcıları, alışveriş yapanların aradıkları ile eşleşmesi için listelerini optimize etmelidir. Bu nedenle, mağaza listelerini öne çıkarmak için etiketlerde, başlıklarda, kategorilerde ve özelliklerde anahtar kelimeler kullanmalıyız. Etsy etiketi, bir kelime veya kısa bir ifadedir.

 

Etsy, ürün listesi başına 13 etikete kadar izin verir. Her etiketin 20’ye kadar karakteri olabilir ve bunların tümü Etsy sorgu aramasında görünme olanağına sahiptir. Etsy etiketleri, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi tanımlamak için kullandığımız etiketlerdir. Mağazamız ve ürünlerimiz için en iyi performans gösteren etiketleri seçmek için yeterince Etsy etiket araştırması yapmalıyız.

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

Etsy Etiketleri Nasıl Kullanılır

Etsy etiketi, ürününüzü tanımlayan bir kelime veya kısa ifadedir. Alakalı sonuçlar sağlamak için Etsy, etiketleri müşterilerin aramalarıyla eşleştirir. Etsy etiketlerinizi ürünleri listelerken ekleyerek ürünlerinizin Etsy’deki görünürlüğünü artırmalsınız. Ürün listesi başına en fazla 13 etiket ekleyebilirsiniz. Tek bir etiket, kısa bir açıklayıcı ifade olabilir (örneğin, “gümüş küpeler”). Kullandığınız ifadelerin yalnızca doğru ve alakalı terimler içerdiğinden emin olun.

1-Etsy Etiketleri Nasıl Eklenir veya Güncellenir?

 

Etiketleri mevcut bir Etsy listesine eklemek veya değiştirmek için:

  • Adım 1: Mağaza Yöneticisi > Listeler’e gidin ve değiştirmek istediğiniz ürünleri seçin.
  • Adım 2: Bir öğenin simgesinin açılır menüsünden Düzenle’yi seçin.
  • Adım 3: Listeleme sayfasındaki listeleme ayrıntılarının en altına gidin ve Etiketler’e tıklayın.
  • Adım4 : Ürününüzle alakalı Etsy etiketlerini ekleyin!

Etsy tag nasıl olmalı??

13 etiketin tümünü kullanmak ve bazı varyasyonları dahil etmek (aynı zamanda benzer ifadelerden kaçınmak) çok önemlidir. Mallarınızı neyin öne çıkardığını ve alıcıların onları nasıl arayabileceğini düşünün. 20 karakter veya daha kısa ifadelerle yaratıcı olmanız gerekebilir. Hedeflemek istediğiniz anahtar sözcük öbeği 20 karakterden uzunsa, bu sözcükleri içeren birden çok sözcük öbeği etiketi ekleyerek bu aramaları yine de eşleştirebilirsiniz.

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

Hedef müşterinizin 20 karakterin ötesine geçen çok açıklayıcı bir arama olan “minimalist elmas nişan yüzükleri” aradığını varsayalım. İfadeyi, bir tüketicinin aramada kullanabileceği “minimalist mücevher” ve “elmas yüzük” gibi daha küçük kelime öbeklerine ayırın. Aşağıdaki kelimeler, anahtar kelimeleri “minimalist” veya “yüzük” gibi tek tek kelimelere bölmekten daha açıklayıcıdır, ancak hedef tüketicilerinizin arayabileceği tüm terimleri içerir. Mallarınızı açık ve doğru bir şekilde tanımlayan açıklayıcı etiketler, başlamak için iyi bir yerdir, ancak test edebileceğiniz başka birçok etiket türü vardır.

1: Açıklayıcı olmalı

Listelerinize, sattığınız ürünleri tanımlayan etiketler ekleyebilirsiniz. Unutmayın: Çok kelimeli ifadeler, tek bir tanımlayıcı kelimeye tercih edilir. Örnek Etsy etiketleri:

  • çizgili bir seramik kupa
  • 1920’lerin kedi broşu
  • dört bardak altlığı seti
  • yeniden kullanılabilir hasır kese.

2: Ürün teknik özellikleri

Ürününüzde uzman sizsiniz, bu nedenle nasıl yapıldığını veya onu benzersiz kılan şeyin ne olduğunu açıklamak için etiketler kullanın. Kişiselleştirilmiş veya özelleştirilmiş ürünler satıyorsanız, bu kelimeleri içeren etiket terimlerini eklediğinizden emin olun. Ayrıntılı bilgi alın ve uyguladığınız prosedürler veya yöntemler hakkında müşterilere bilgi verin. Örnek Etsy Etiketleri:  özel nakış, kişiselleştirilmiş bardak, geri kazanılmış ahşap çerçeve.

ilgili:Becommer Etsy Ürün Analiz Hizmetleri

3: Ürünü kim kullanır?

Hediye almak için alışveriş yapan kişilere, ürünün kimin için ideal olduğunu açıklayan etiketlerle bazı fikirler verin. Hedef tüketicinizi ve en iyi hediyenin verileceği kişiyi düşünün. Örnekler: Erkek arkadaş için hediyeler, yeni anneler için hediyeler, yeni evliler için hediyeler, öğretmen hediyesi.

4: Özel Alışveriş Etkinlikleri

Hayatın dönüm noktalarından birini anmak için bir hediye almak için alışveriş yapıyor olsaydınız nasıl hissedeceğinizi düşünün. Kendinizi her olayı daha unutulmaz kılmaya çalışan bir ev sahibi olarak düşünün. Ürünlerinizle alakalı hangi kelimeleri ararlar? Kısa bir hatırlatma: Durum özelliği, Noel çorapları veya süslemeler gibi belirli bir olayla ilgili her şey için uygundur. Listelerinize fırsata dayalı etiketler eklemek, bir etkinlik için uygun olan ancak açıkça bunun için yapılmamış şeyleri arayan tüketicileri bulmanın bir yoludur. Örnekler: çorap doldurma, birinci yıl dönümü, bekarlığa veda partisi, vaftiz hediyeleri, hayvan temalı parti.

5: Çözüm Odaklı Olun

Belki müşterilerin belirli sorunlarını çözmeye yardımcı olan, hayatlarını kolaylaştıran veya onları harika bir hediye veren/ebeveyn/arkadaş gibi hissettiren bir ürününüz vardır. Sorununa çözüm arayan bir müşterinin (ister dairesinde boş bir duvar doldurmak isteyen ister dağınık bir el çantası arayanolsun) onu nasıl arayabileceğini hayal edin. Örnekler: dolap organizasyonu, beslenme çantası çıkartması, egzersiz bandı, kapalı bahçe.

6: Ürün Stili

 

Etsy Etiketler

 

Kişisel zevk, bir müşterinin satın alma kararlarını etkiler. Hepimiz, satın aldığımız ürünlerin mükemmel yargımızı dünyaya gösterdiğine inanmak isteriz. Ürünlerinizin farklı stilini tanımlamak için etiketler kullanın, böylece sahip olduğunuz şeyi arayan alıcılar onları bulabilir. Ürününüz için en uygun olan zaman periyodunu, renk şemasını veya stili göz önünde bulundurun ve bunu, çok kelimeli bir deyim etiketi oluşturmak için onu tanımlayan bir ifadeyle birleştirin. Örnekler: minimalist halka, Art deco lamba, tipografik baskı, rustik duvar dekoru.

7: Ürün Boyutu

Mücevher veya değerli metaller gibi bazı eşyalar özel işlem gerektirir. Mükemmel uyumu arayan müşterilere hitap etmek için ürünlerinizin boyutunu ve şeklini açıklayan etiketler kullanmayı deneyin. Örnekler: büyük plaj çantası, sığ sepet, yürümeye başlayan çocuk pantolonu, minik altın halkalar.

8. Sorulara Cevap Oluşturun

Aşağıdaki soruları cevaplamalarını sağlayın: ● Ürün kimler için uygundur? ● Ürün ne zaman kullanılabilir? ● Ürünün renkleri nelerdir? ● Ürünün boyutu nedir? ● Ürün için ne tür hammaddeler kullanılıyor? ● Ürünü yapmak için hangi yöntemler veya teknikler kullanılıyor?

9. Ek Olarak

13 etiketin hepsini kullanın. Eklediğiniz her etiket, bir alışverişçinin aramasıyla eşleşmek için bir fırsattır. Çok kelimeli ifadeler kullanın. Etiketleriniz en fazla 20 karakter uzunluğunda olabilir. Etiketlerinizi tek kelimelerle yüklemek yerine birden çok kelime öbeği kullanmak daha iyidir. Mağaza İstatistiklerinize danışın. Daha az trafik alan listelemelerdeki etiketleri yenileyin ve kullandığınız terimleri çeşitlendirin. Eşanlamlıları ve bölgesel ifadeleri dikkate alın. Örneğin, parmak arası terlik satıyorsanız ve birçok müşteriniz Avustralya’da “tanga sandalet” arıyorsa, etiketlerinize “tanga sandalet” eklemelisiniz.

“Uzun kuyruklu” anahtar kelimeleri hedefleyin. “Bez çanta” veya “elmas yüzük” gibi popüler, genel aramalar için rekabet etmeye çalışmak yerine, ürünlerinizle ilgili gerçekten neyin özel olduğunu açıklayan daha az popüler olan ifadelere öncelik verin. Örneğin, “kanvas tote çanta” veya “doğal elmas yüzük”. Ne satın almak istediklerini bilen müşteriler genellikle daha spesifik aramalar kullanır ve siz de tam olarak aradıklarını sunabilirsiniz.

9-Etsy Etiketlerinizi Güncelleyin

Mağazanızda bu yöntemlerden herhangi birini denemeye hazırsanız, hemen yapabileceğiniz birkaç şey var. Mağaza Yöneticinizde yanlarındaki kutuyu işaretleyerek, düzenleme seçeneğine tıklayarak ve ardından açılır menüden Etiketleri düzenle’yi seçerek çok sayıda listedeki etiketleri aynı anda güncelleyebilirsiniz. Ayrıca, her bir listeyi ziyaret etmek zorunda kalmadan değişiklik yapmanızı sağlayan Hızlı Düzenleme özelliğini kullanarak başlıklarınızı ve Etsy etiketlerinizi değiştirebilirsiniz.

Etsy Etiketler
Etsy Etiketler

 10-Etsy Etiket Hatalarından kaçının

Öğelerinizin Etsy aramasında bulunmasını ciddi şekilde engelleyebilecek Etsy satıcıları tarafından sık sık yapılan 5 hatayı göstereceğiz. İnternette Etsy SEO ile ilgili tonlarca kötü bilgi var ve Etsy algoritması da her zaman değişiyor – bu nedenle, tek kişi için izole edilmiş bir stratejiyi körü körüne izlemek yerine, öğrendiklerinizi her zaman kontrol etmelisiniz.

“Başlıklarınız etsy etiketlerinizle eşleşmelidir.”

İlk hata o kadar yaygındır ki, insanlar sadece bunu yapmanızı tavsiye etmeye devam etmekle kalmaz, aynı zamanda Etsy bunun birçok kez kötü bir teknik olduğunu da belirtmiştir. “Etiketleriniz ve başlıklarınız birbiriyle uyumlu olmalıdır” fikridir. Bu yanlıştır ve tüm anahtar kelimelerinizi başlıklarınızda ve etiketlerinizde tekrarlamaya çalışıyorsanız, çok zaman harcarsınız. Böyle yaparak ve Etsy’de bulunma şansınızı öldüreceksiniz

11-Etsy’de Etiketleri Tekrarlamayın

Eklediğiniz 13 etiketin tümü mümkün olduğunca benzersiz olmalıdır. Örneğin, “ahtapot sanat baskısı” ve “hayvan duvar dekoru” gibi etiketlere sahip olmak, bu listeyi “ahtapot sanatı” ve “ahtapot baskısı”ndan daha fazla potansiyel alıcının önüne çıkaracaktır. Kategorileri ve nitelikleri tekrarlamayın. Eklediğiniz kategoriler ve nitelikler etiketler gibi davranır, bu nedenle kategorilerinizde tam bir ifade görünüyorsa, onu etiket olarak eklemeniz gerekmez.

 Etsy Etiketler
Etsy Etiketler

12-Yazım Hatalarını Dahil Etmeyin

Etsy araması, alışveriş yapanları yaygın bir hata yaptıklarında doğru sonuçlara yönlendirir, bu nedenle küçük bir yazım hatası yapan müşterilere ulaşmak için anahtar kelimeleri bilerek yanlış yazmamalısınız.

13-Birden Fazla Dilde Etiket Eklemeyin

Eklediğiniz başlıklar ve etiketler, mağazanızı kurarken seçtiğiniz dilde olmalıdır. Arama sorgusuyla eşleşen listeleri aradığımızda girdiğiniz şeyi çevireceğiz. Birden fazla dil konuşuyorsanız, girişlerinizi kendiniz çevirmeyi seçebilirsiniz. Kendi çevirinizi eklerseniz, başlıklarınız ve etiketleriniz için çeviri de ekleyebilirsiniz.

14-Çoğul ekler konusunda endişelenme

Bir müşteri sorgusunu girdiğinde, yazılan ifadenin kök kelimelerine bakılır ve Etsy bunları listelemelerinizin anahtar kelimelerindeki kök kelimelerle eşleştirir. Örneğin, “günlükler” araması, aynı kök kelimeye sahip oldukları için “günlük” etiketli listelerle eşleşmeye devam edecektir.

Faq

Sıkça Sorulan Sorular

Etsy’de hangi etiketleri kullanıyorsunuz?

Etiket, öğenizi tanımlayan bir kelime veya kısa kelime öbeğidir. Etsy, alakalı sonuçları bulmak için etiketleri alışveriş yapanların aramalarıyla eşleştirir. Öğelerinizin Etsy’de nerede göründüğünü iyileştirmek için, öğelerinizi listelerken etiketlerinizi kullandığınızdan emin olun!

Etsy’deki en popüler etiketler nelerdir?

İşte Etsy’deki sade hediye vermeyle ilgili en popüler etiketler: En iyi arkadaş hediyeleri, onun için doğum günü hediyeleri, erkek arkadaş hediye, kadınlar için hediye kutusu, onun için hediye, erkek arkadaşa hediyeler.