Becommer.com

Etsy Kargo Planı Nasıl Yapılır? 2023 Rehberi

Etsy Kargo Planı ve Etsy Kargo Ayarları Nasıl Yapılır?

Etsy’de ürünlerinizi hazırladınız ve mağazanızı açtınız ürünlerinizi yüklediniz. Yapmanız gereken şey ise kargo şirketi ile anlaşma yapıp veya en uygun kargo şirketini bulup, ürünlerinizi müşteri ile buluşturmak. Etsy satış politikası ile uyumlu hareket edip termin süresine uyan şirketleri araştırmanız gerekiyor. Zira gecikmeler veya aksaklıklar mağazanızı olumsuz etkileyecektir. Etsy satış politikaları, hem sizi hemde müşteriyi korumayı amaçlar.

Bütün ticari faaliyetlerde olduğu gibi, Etsy’de satış yaparkende, söz verdiğiniz teslim tarihine uygun hareket etmeniz gerekiyor. Kargo planı yaparken ‘ kargonun hangi ülkeden ve lokasyondan çıkacağını’ ve ne zaman çıkacağı konusunda müşterinize net bilgi vermeniz gerekir.

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Ürün ülkenizden çıkıyor ise ve müşterinizde aynı ülkede ise Yurtiçi, MNG, Sürat Kargo veya PTT kargoyu tercih edebilirsiniz. Gönderinizin ücretini öğrenmek için kargoların web sayfalarında ebat ve ağırlık bilgilerini gönderileceği hedef şehri ve adresi yazdığınızda yaklaşık fiyatına erişirsiniz. Gönderinin güvenli bir şekilde müşteriye erişmesi için paketlemeye dikkat etmenizi öneriyoruz.

Müşteri yurtdışında ise stratejinizi iyi belirlemeniz gerekir. Etsy satıcıları genelde hangi ülkede yaşıyorsa, o ülkenin ulusal psta şirketlerini kullanırlar. Türkiye’de PTT kargoyu kullanabilirsiniz. Ancak tek sorun teslim tarihinin uzun olması. Amerika’ya gönderim 20 günden daha uzun sürebiliyor. Avrupaya teslimat ise 10’ü bulabiliyor, bezen geçiyor. Bu uzun teslimat süreleri müşterinin ürünü satın almasını engelliyor.

Belki PTT bünyesinde olan Turpex’i deneyebilirsiniz. 2 kiloya kadar desi ve ağırlık sınırı olmaksızın en uygun seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.

Etsy_Kargo_Sirketleri_Becommer

Bunun dışında UPS, FedEx veya PTS’yi de deneyebilirsiniz. Yine yapmanız gereken bu taşıyıcı firmaların web sayfalarına gidip ağırlık, ebat, gideceği adresi girip en uygun fiyatı incelemeniz. Hızlı kargo imkanı sunan FedEx ürünlerinizi teslim tarihinden 1-2 gün sonra Avrupa2daki müşterilere ise teslim tarihinden 1 gün sonra ulaştırabilir, ürünün karlığına bağlı olarak tercih edebilirsiniz.

UPS’nin en büyük avantajı ise müşteri adresinde bulunmuyorsa üç defa aynı adresi kontrol eder ve ürünü teslim etmeye çalışır. Bu hizmet ücretsiz verilir.

Etsy kargo şirketleri önerileri

En yaygın ve popüler Etsy kargo şirketleri

UPS

FedEx

PTS

PTT

TURPEX

Navlungo

Aras Kargo 

Yurtiçi Kargo  

TNT

DHL

gibi lojistik ve kargo şirketlerinden yararlanabilirsiniz.

Sıra geldi Etsy kargo planı oluşturmaya, makalenin devamında, kargo ve ücretsiz kargo ayarları nasıl oluşturulur detaylıca anlatmış olacağız.

Etsy Kargo Planı Nasıl Oluşturulur?

Etsy ücretsiz kargo uygulamasını duymuşsunuzdur. Pek çok online pazaryerinde de ücretsiz kargo uygulama adımları atılıyor peki satıcı mağazaları ücretsiz kargo sistemini nasıl kuruyor? Piyasanın popüler 5 ünlü satıcısının daha fazla müşteri çekmek için ücretsiz kargo cazibesini nasıl başarıyla kullandığını öğrenmek istiyor musunuz? Öyleyse yazımızı okumaya devam edin.

Online alışveriş yaptıysanız, ki muhtemelen yapmışsınızdır: Ücretsiz kargo almak için sepetinize bir şey daha eklediniz. Ya da kargo ücretinin çok yüksek olduğunu gördüğünüz için ödeme sırasında siparişinizden vazgeçmiş olabilirsiniz.

ilgili: Etsy Kargo Başarısı İçin İhtiyacınız Olan 5 Stratejik Adım

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

Müşteriler olarak hepimiz ücretsiz gönderimin cazibesini yaşadık. Ve küçük bir işletme sahibi olarak, bu pazarlama teşvikinden yararlanmak sizin de işinize yarayabilir. Bu yıl şimdiye kadar ABD’de ücretsiz gönderim garantisi ayarlayan birçok satıcı, satışlarında ortalama %20’lik bir artış gördü.

Burada, irili ufaklı ürünleri müşteriye gönderen beş satıcı, bunun sonucunda deneyimledikleri çeşitli avantajlarla birlikte ücretsiz gönderim sunmaya yönelik ipuçlarını sizler için paylaşıyor.

 

Etsy Ücretsiz Kargo-Becommer.com

 Etsy Kargo Planı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Verimli bir kargo planlaması ve stratejisi çok kolay olmayabilir. Zamanla optimize etmeniz gerekebilir. Lojistik ve kargo firmasının seçimi, ürünü kapınızdan alıp son tüketiciye ulaşacağı süre, fiyatlandırma kârlılığınızı ve müşteri memnuniyetini etkileyecektir.

Etsy mağaza açtıysanız en verimli şekilde ürünü müşteriye ulaştırma sorumluluğunuz var. Bir kargo firması neye göre seçilir? Aşağıda belirtilen stratejileri dikkate almanız önerilir.

 • Ürün gönderiminde eko veya Ekspres kargoyu doğru tespit etmek
 • Etsy’de satışların arttığı dönemlik kargo yığılmalarını öngörmek
 • Ürün ambalaj ve paketlemesini mükemmel hazırlamak
 • Kendi Kargo politikanızı oluşturmak
 • Etsy mağazanızda kargo profili oluşturmak ve bu profile uygun hareket etmek
 • Süreçle ilgili olarak ürün paketlenmesi ve gönderilmesi ile ilgili olarak müşteriyi bilgilendirmek
 • Güvenilir ve hizmet/fiyat performansı kaliteli kargo şirketleri ile anlaşma yapmak

Etsy Kargo Planı Nasıl Yapılır?

Planlı bir çalışma ve oluşturacağınız bant sistemi ile ürün paketleme, gönderme kolay olacaktır. Ancak dağınık çalışıyorsanız bu süreç gerçekten yorucu olabilir. 

 • Ürünleri, kargo maliyetlerini minimize edecek ancak ürünün hasar görmeyeceği şekilde paketleyin. Anlaşmalı kargo firmanızı davet edin veya yeni fiyat araştırması yapıp, daha ekonomik fiyatlar alın. Kargo fimanızı davet edip paketinizi belirtilen müşteriye teslimatı için kargo firmasına teslim edin.

ilgili: Etsy en çok satılan ürünler 2022

Etsy Kargo Profili Oluşturmak ve Etsy Kargo Ayarları Düzenlemek

Bir kargo profili oluşturmak size zamandan kazandırır çünkü aynı profil müşteriler için rehber niteliğindedir. Siz bu profili esas alarak ürün gönderim planı oluşturursunuz.

Etsy kargo ayarları oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Etsy mağazanıza girin “Shop Manager” sekmesini tıkla.
 • Profildeki menüden “Settings” sekmesini tıkla.
 • Gelen yeni menüden  “Shipping Settings” seçeneğini tıkla.
 • Yeni gelen sayfadan  “Shipping Profiles” butonunu tıkla.
 • Sonra “Add a shipping profile” butonunu tıklayıp Etsy kargo profilinizi ve Kargo ücretlerini belirleyebilirsiniz 
 • Ücretsiz Etsy kargo planı için  “ücretsiz kargo” sekmesini kullanabiliriniz. İstediğiniz zaman ”ücretsiz kargo” seçeneğini kaldırabilirsiniz.

Önemli: Mağazanızın lokasyonu Kanada veya Amerika’da ise Etsy’nin otomotik kargo maliyetleri hesaplama araçlarından da yararlanabilirsiniz.

Not: Bazı kargo firmaları kargo entegrasyonu konusunda size ayrıca destek sağlıyor (Navlungo)

Etsy Kargo Profili için Gerekli Bilgiler

Etsy Kargo profili için gerekli bilgiler ve nasıl doldurulacağını anlatalım.

”Shipping Origin”

Bu alan gönderinin hangi ülkeden gideceğini belirler. Şayet menüde ülkeler görünmüyorsa siz ayrıca seçmelisiniz. Türkiye’den gönderecekseniz mutlaka ”Turkey”i seçmelisiniz.

”Processing Time”:

Bu alan sizin ürünü ne kadar zamanda hazırlayacağınızı belirtir. Bu süre kargoya teslime kadar geçen süredir. Ürün 2 veya 4 hafta içinde hazırlanacak ise ”Custom Range” sekmesinden süreyi ayarlamalısınız. Şayet ürünün hazırlanma süreci müşteri talimatlarına göre uzayacak ise  “Unknown” sekmesini işaretlenmelidir.

”Fixed Shipping Costs”:

Sabit kargo anlamına gelir. Türkiye’den hedef ülkeye sabit maliyetle gönderi açık değil. Bu nedenle bir alt sekmeyi tıklamalı ve hedef ülkeyi seçmelisiniz.

”Standart Shipping”:

Bu alan kargolamada herhangi bir entegrasyon kullanıyorsanız ”Other” sekmesini tıklayarak devam etmelisiniz.

 “Delivery Time”: 

Bu sekme kargonun müşteriye süresini gösteriyor. Hedef ülkeye göre 21 günü bulabilir. Müşterinizi bilgilendirmelisiniz.

”Add Another Location:”

Şayet gönderiniz ücretsiz kargo olarak belirlenmiş ise teslimat süresini girdikten hemen sonra müşterinin ülkesini belirlemek için  “Add another location” tıklayıp gideceği ülkeyi seçmelisiniz. Gönderi ücretli gidecek ise “What you’ll charge” sekmesinden “Fixed Cost” butonunu işaretlemelisiniz.

”One Item”:

Sadece bir ürün gönderisi için ücreti belirtir

Additional Item:

Aynı müşteri mağazasından  farklı ürünler de almış ise ek ürünler için alınacak kargo ücretine eklenecek farkı ifade eder.

Everywhere Else:

Her ülke için ayrıca jargo fiyatları belirlemek zor gelebilir, bu sizin tercihiniz. Ancak hedef pazar için genel bir kargo ücreti belirlenebilir. Örneğin  “Avrupa Birliği (European Union)” gibi bölge de seçebilirsiniz

Ayrıca satış yaptığınız bazı ülkelere sabit fiyat girebilirsiniz, Diğer ülkeler için “Add a location” sekmesinden “Everywhere Else” menüsünü seçerek ayrıca fiyat girişi yapılabilirsiniz.

”Profil Name”:

Kargo profil ismi hangi ülkede yoğunluklu çalışıyorsanız işinizi kolaylaştırcak şekilde seçmeniz faydalı olacaktır.

Create Profile:

“Profil Oluştur” sekmesine tıklayın. Böylece belirtmiş olduğunuz bilgilerin tamamı profilinize kaydolacaktır. Bu size nasıl bir avantaj sağlar? Elbette ürün bilgileri girerken ayrıca gönderi fiyatı vs girme kısmıyla uğraşmazsınız. 

Etsy Müşteri Beklentisi 

2014 yılında Beardbangs mağazasını açan Toronto merkezli bir satıcı olan Alicia Zwicewicz, gülümseyen kedi ve güneş motifleriyle boyanmış neşeli el yapımı saksılar, kupalar ve diğer seramikler yapıyor. Kızının doğumunun ardından bir yıllık doğum izni kullanan Alicia, 2018 yılının Eylül ayında dükkânını yeniden açtı.

Alicia, işinin bu sonraki bölümünü kargoya yaklaşımını gözden geçirmek için bir fırsat olarak kullanmaya karar verdi. Online alışveriş yapan biri olarak kendi deneyiminden haberdar olarak, müşterilerinin çoğunluğunun yaşadığı Kuzey Amerika’da ücretsiz kargo hizmetini müşterilerine sunmaya başladı. Ayrıca dünyanın geri kalanına kargo ücretlerini yaklaşık 10 dolar kadar daha düşük maliyetlerle ulaştırmaya başladı.

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

Alicia bazı siparişlerde 1 dolar veya 2 dolar daha az kazandığını tahmin ederken, birden fazla ürün siparişinde daha büyük bir kar olduğunu fark etti, bu nedenle karı sabit tutarak müşterisine kargo avantajı sunmaya karar verdi.. Alicia, “Bütün psikolojik olayı anlıyorum” diye açıklıyor. “Geçmişte, insanların bana bir nakliye ücreti için mesaj attığı ve ardından satışları alamadığını ve iptal edildiğini söylerken. Onları gerçekten suçlayamam. Ben de aynı şekilde tepki verirdim.” Diye sözlerini tamamladı.

 

Etsy Ücretsiz Kargo-Becommer.com

 

ilgili: Etsy Müşterilerinin En Çok Dikkat Ettiği Kriterler Nedir?

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Etsy’de kargolar müşteriyi teşvik etmeli

İsrail, Tel Aviv’de bir sanatçı olan Lee Narkis, endüstriyel tasarım diploması aldıktan sonra, farklı özellikteki malzemelere olan tutkusunu takip etti ve aynı adı taşıyan kendi mücevher markasını kurdu. 2017 yılında dükkânını açtığından yıl sonuna kadar, tığ işi ile renkli metal işçiliğini birleştiren şık küpe ve kolyelerinden 115’den fazla sipariş sattı.

Eylül ayında Lee, üç veya daha fazla ürün satın alan müşterilere ücretsiz kargo hizmeti sunmaya başladı. “İlk başta iki ürün için teklif ettim ama gerçekten kârlı değildi” diyor. Ücretsiz kargoya hak kazanma eşiğini artırarak, müşterileri daha fazla sipariş vermeye teşvik ederken, teşviğin işletmesi için sürdürülebilir olmasını sağlamayı umuyordu. Beklemediği şey, dönüşüm oranı üzerinde bu kadar büyük bir etkiydi.

ilgili: Doğru Etsy Reklam Stratejisi Nasıl Olmalı? (Pinterest, Facebook ve Instagram)-2022 Rehberi

Yaptığı bu değişiklikten bu yana, dönüşüm oranı üç katına çıktı. Sadece tatil sezonunda, mağazası önceki tüm yılla aynı miktarda trafik aldı ve satışlarında yüzde 300 artış oldu. Lee, “İnsanlar daha fazla ziyaret etmese de daha fazla satın alıyor” diyor. Ücretsiz gönderimin çekiciliğinin daha fazla tarayıcıyı alıcıya dönüştürdüğünden emin.

 

Etsy Ücretsiz Kargo-Becommer.com

Etsy satışlarındaki kargo bariyerini kaldırın 

Mike Wilson ve Megan Hanneman, Catastrophi Creations’ı, Mike’ın iki kedileri Heisenberg ve Ickle için “Indiana-Jones tarzı” bir köprü oluşturma fikrini edindikten sonra 2013 yılında başlattılar. O zamandan beri, köprüler, hamaklar ve tırmalama direkleriyle dolu duvara monte kedicik komplekslerinden 10.000’den fazla ürün sattılar. Çift ayrıca işletmeyi Grand Rapids’deki oturma odalarından, Michigan’daki bir ticari alana taşıdı (ve Instagram ünlüsü haline gelen başka bir kedi Bronson’ı evlat edindi).

2017’de çift, müşterilerinden ağır eşyalarının yüksek nakliye maliyetleri hakkında çok fazla olumsuz geri bildirim aldıktan ve rakiplerinin çoğunun ücretsiz gönderim yaptığını gördükten sonra fiyatlarını ayarladı ve ABD genelinde ücretsiz gönderim sunmaya başladı. Megan, “Bugünlerde pek çok insan nakliye ücreti ödemeye alışık değil” diyor. “Ayrıca, çok fazla bütçesi olan müşteriler için daha kolay cazip. Aynı zamanda ürünün tam maliyetinin ne olduğunu hemen biliyorlar.”

Çift, fiyatlarını ortalama nakliye maliyetini içerecek şekilde güncelledikten sonra, dönüşümlerde büyük bir fark gördü. Megan, “Ücretsiz gönderim sunmaya başladığımızdan bu yana dönüşüm oranımızda yıldan yıla %50 artış gördük” diyor. “Alıcıların ücretsiz kargoya hak kazanacaklarını önceden bilmeleri, ödeme zamanı geldiğinde karşılarına çıkması muhtemel sürprizleri de ortadan kaldırıyor.”

Etsy Ücretsiz Kargo-Becommer.com 6

 

Yeni yaklaşımları test etme

Tel Aviv merkezli tasarımcı Meital Lev, “İnternetten alışveriş yapmayı seven biri olarak, her zaman ücretsiz kargo sunan bir mağazadan sipariş vermeyi tercih ederim” diyor. “Benim için psikolojik olarak, perakendecilerin nakliye maliyetini ürüne eklemiş olması gerektiğini biliyorum, ama yine de bunu tercih ediyorum.”

ilgili Satıcılar İçin Etsy Alışveriş Çılgınlığının Yaşandığı Özel Günler

Meital, 2013’te mağazasını açtığından bu yana tüm deri çantaları ve aksesuarlarında ücretsiz kargo imkanı sunuyor. “Daha fazla müşterinin satın alma işlemini tamamlamasına yardımcı olmada büyük bir fark yarattığını gördüm” diye açıklıyor.

Hem online alışveriş hem de perakendeci olarak yeterli deneyime sahip olan Meital, e-ticaretin evrimine ilk elden tanık oldu. Sonuç olarak, işini büyütmek için yinelemeli bir yaklaşım benimsemeye özen gösteriyor. Meital, “Etsy’de yeni bir şey denemeye, ona zaman ayırmaya ve satışlarınızı nasıl değiştirdiğini görmeye açık olmalısınız” diyor. “Bundan sonra senin için iyi olup olmadığına karar verebilirsiniz. Eğer şartlar size uymuyorsa her zaman eski halinize dönebilirsiniz.” Ücretsiz gönderimle fiyatlandırma yaklaşımı hakkında daha fazla bilgiyi Etsy Success Podcast‘te bulabilirsiniz.

 

Etsy Ücretsiz Kargo-Becommer.com 6

Etsy’de ücretsiz gönderim yapmak satıcılar için daha mı iyi?

Etsy’de ürünler için ücretsiz gönderim sunmak, genellikle maliyetlerinizi kontrol etmişseniz Ücretsiz Gönderim Garantisine sahip olmak her zaman sizin için daha iyi bir yoldur. Ürün fiyatına nakliye maliyetini veya kısmi maliyeti ekleyerek nakliye maliyetini karşılayabilir ve bir müşteri birden fazla ürün satın alırsa potansiyel olarak daha fazla kar elde edebilirsiniz.

Etsy ücretsiz kargo ücretini kim ödüyor?

ABD’li alıcıların toplam 35 ABD Doları veya daha fazla siparişleri ücretsiz gönderim avantajına sahiptir. Ve bu ücreti satıcı kendi karşılar. Sipariş toplamına vergiler veya bir alıcının siparişi 35 ABD doları eşiğini karşılamıyorsa ödeyeceği nakliye ücreti dahil değildir.

Etsy’de kargo neden bu kadar yüksek?

Etsy’nin kargo fiyatları, Amazon ve eBay gibi diğer sitelerle karşılaştırıldığında kesinlikle yüksek. Bunun nedeni, Etsy’nin el yapımı ürünler için bir pazar yeri olmasıdır. Çünkü el yapımı ürünlerin nakliye maliyeti genellikle seri üretilen ürünlerin nakliye maliyetinden daha yüksektir.

Ücretsiz gönderimi deneyin

Ücretsiz gönderim garantisi sunma konusunda ne düşündüğünüzü bilmek isteriz: Geri bildirimi becommer.com iletişim bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ücretsiz Etsy Kargo Nasıl Yapılır?

*Etsy mağazanıza girin “Shop Manager” sekmesini tıkla.
*Profildeki menüden “Settings” sekmesini tıkla.
*Gelen yeni menüden “Shipping Settings” seçeneğini tıkla.
*Yeni gelen sayfadan “Shipping Profiles” butonunu tıkla.
*Sonra “Add a shipping profile” butonunu tıklayıp Etsy kargo profilinizi ve Kargo *ücretlerini belirleyebilirsiniz
*Ücretsiz Etsy kargo planı için “ücretsiz kargo” sekmesini kullanabiliriniz.

Etsy kargo ücreti nasıl belirlenir?

Kargo ile hesaplanan maliyetler, siparişin toplam ağırlığına, boyutlarına, alıcının adresine ve alıcının ödeme sırasında seçtiği kargo hizmetine ve planına göre belirlenir.

Etsy kargo anlaşması var mı?

Etsy’nin kargo politikalarına uygun çalışan kargo şirketlerinden paket almanız yeterli olacaktır.

Etsy de kargo ücreti kime ait?

Alıcılar!

Satıcılar genellikle kargo maliyetlerinden dolayı, kargo maliyetlerini ürün satış fiyatına eklediğinden, kargo ücretini Etsy müşterisi ödemiş olur.

Etsy’de en uygun kargo hangisi?

Türkiye’de Etsy satıcılarının Çoğu PTT ve Navlungo’yu tercih eder. Bu iki kargo şirketi dışındaki seçenekleri de değerlendirmeniz önerilir.

Etsy ne kadar komisyon alıyor?

* Etsy listelenen her üründen 0,20 $ alınır.
* Her satışta liste yenilenir ve 0.20 $ kesilir.
* Etsy her satıştan % 5 işlem ücreti alır.
* Standart ödeme oranı % 6.5, artı 3YTL’dir.
*Etsy Plus kullanıcıları için her ay 10 $ maliyet vardır

Etsy satıcısı en çok hangi ülkede ?

Ülke Mağazalar
Amerika Birleşik Devletleri: 731,823
Birleşik Krallık: 69,932
Kanada: 37,825
Avustralya: 22,215

Etsy’de fatura kesmek zorunda mıyım?

Etsy satıcının şirket kurmasını zorunlu kılmıyor. Ancak müşteriye fatura kesmek zorundasınız. Faturası olmayan bir ürünün gümrükten geçmesi mümkün değildir.