Becommer.com

Satıcılar İçin Etsy Alışveriş Çılgınlığının Yaşandığı Özel Günler

Etsy alışveriş çılgınlığı yılın belirli zamanlarını kapsıyor. En iyi tatil ve alışveriş sezonlarını planlama nasıl yapılmalı ve özellikle hangi zamanlar ön plana çıkıyor? İşte genelde iş yeri sahiplerinin kendilerine sorduğu ve bu konuda çok ciddi hazırlık ve planlamalar yaptığı bir soru. Hadi birlikte cevabı bulmaya çalışalım.

 

Etsy Alışveriş-Becommer.com

Tıpkı mevsimler gibi, Etsy müşterilerinin satın alma alışkanlıkları da sürekli değişiyor. 2022 Tatil sezonundan önce, gerçek dünyadan binden fazla Etsy müşterisiyle anket yapıldı. Etsy’de en çok hangi tatillerde hediye aldıklarını öğrendik. Noel sezonunun bir numaralı yanıt olması şaşırtıcı değil (büyük oranla %66.5). Sıralamada ikinci ve diğer yerler arasında Doğum Günleri, Anneler Günü, Sevgililer Günü, Kara Cuma ve Babalar Günü yer aldı.

Aşağıdaki durumlar ve özel günler için Etsy’den bir şeyler satın alma olasılığınız nedir?

Yeni yıl ve tatil sezonu % 66.5 % 22.5 % 5.2
Doğum günleri % 53.1 % 39.9 % 7.1
Anneler günü % 38.2 % 40.2 % 21.6
Sevgililer günü % 33.6 % 37.9 % 28.5
Kara Cuma % 33.4 % 36.7 % 30.0
Babalar günü % 28.5 % 33.9 % 37.6
  Kesinlikle Bazen Olasılık yok

Bu tatillerin Etsy Alışverişi için yoğun trafik zamanları olduğunu biliyoruz, ancak onlar için ne planlamalıyız? Satıcılar ve alışveriş yapanlar olarak bizim için sorunsuz bir deneyim haline getirmek için ne yapabiliriz? Mesela Anneler Günü hızla yaklaşırken, hazır olduğunuzdan emin olmanın şimdi tam zamanı. Sizlerle paylaşmaktan mutlu olacağımız altı ipucumuzu öğrenmek için okumaya devam edin.

İlgilİ: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

İpucu 1: Envanter Sarf Malzemelerinize Bakın

Mağazanız için satışların yoğun olduğu bir zamanda malzemelerin bitmesi sizin için stresli olabilir. İhtiyacınız olan malzemeleri tahmin etmenize yardımcı olması için önceki sezonunuza bakın. Sattığınız ürünleri oluşturmak için her bir malzemeden ne kadar kullanıldığını tahmin edin. Ardından, en az bu miktarı satın alın veya tedarik edin.

Gönderiminizi ve ilgili malzemelerinizi de ayrıca dikkate almayı unutmayın. Bu, kapıdan sipariş almak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olacaktır. Paketleme aşamasına gelmek hala sorun ise bir şeyleri kaçırdığınızı anlayın.

İpucu 2: Yılbaşında Etsy Alışveriş Çılgınlığı İçin Ürün Envanteri Oluşturun

Artık envanterinize baktığınıza göre, elinizde ne bulundurmanız gerektiğini düşünmenin zamanı geldi. Bu birkaç faktöre bağlıdır. İlk faktör, öğelerinizin tamamen özel olup olmadığına bağlı olacaktır. Örneğin, özel boyutlu çantalar yaparsanız, ürün envanteri tutamazsınız. Ancak, önceden belirlenmiş boylarda kişiye özel çantalar yaparsanız, çantaların envanterini oluşturabilir ve sipariş edildikçe kişiselleştirebilirsiniz. Bu size çok zaman kazandıracaktır.

İkinci faktör, dükkanınızdaki yeterli boş alan sahibi olmanız. Envanter taşımak için yeterli alanınız var mı? Özellikle mağazanızın küçük bir alanı varsa, alanın ne kadar değerli olabileceğini o durumda daha iyi anlıyoruz. Çok fazla ürün envanteri elde tutmak, çok daha değerli üretim alanını azaltabilir. Ne kadar alana sahip olduğunuz ve özel envanter deponuz hakkında çok daha önceden hazırlıklı olmak ve bu tip durumlar için ileri düşünceli olmak önemlidir.

İpucu 3: Etsy Alışveriş Çılgınlığı İçin; Başlıkları, Açıklamaları, Fotoğrafları ve Etiketleri İnceleyin

Arama motorları yazılı içerikle gelişir. Kaydınızın tüm yazılı öğelerini gözden geçirmek için zaman ayırmak, müşteriler tarafından bulunmanız için çok önemlidir. Tatil telaşından önce, listelerinizi denetlemek için uygun bir zaman bulmalısınız. En iyi anahtar kelimelerinizi kullandığınızdan emin olun. İpucu: eRank, anahtar kelime araştırması ve eğilimleri konusunda size yardımcı olacak mükemmel araçlara sahiptir.

Bu aynı zamanda fotoğraflarınıza ve etiketlerinize bakmak için harika bir zamandır. Hatta bunları tatile özel fotoğraflar veya etiketlerle değiştirebilirsiniz. Örneğin, kişiselleştirilmiş takı satıyorsanız, Anneler Günü temalı bir pakete takı öğesinin fotoğrafını ekleyebilirsiniz. “Anneler Günü Hediyeleri” veya benzeri bir etiket ekleyebilirsiniz. Bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Etsy Alışveriş-Becommer.com

İpucu 4: Snippet’lerinizi ve Otomatik Yanıtlarınızı Ayarlayın ve İnceleyin

Zaman kazanmak için, sık sorulan sorulara yanıtlar oluşturmak için Etsy’nin messenger’ında snippet’ler (kayıtlı mesajlar) oluşturabilirsiniz. Bu sizin için büyük bir zaman tasarrufu olabilir. Bunu bir adım daha ileri götürmek için, belirli soruları otomatik olarak ele almak için otomatik yanıtlar da ayarlayabilirsiniz. Müşterinin ihtiyaç duyduğu şeyi sağladıklarından emin olmak için bu mesajları gerekirse tekrar tekrar kontrol ettiğinizden emin olun.

İpucu 5: Mağaza Duyurularınızı ve Alıcılara Gönderilen Mesajlarınızı İnceleyin

Mağaza duyuru ve mesajlarını alıcı bölümlerine ileterek kullanıyor musunuz? Eğer öyleyse, tatile özel bir mesaj ekleyebilirsiniz. Doğru ve güncel bilgiler sağladıklarından emin olmak için bu alanlardaki içeriği düzenli ve sistematik olarak gözden geçirdiğinizden emin olun. Bunlar, nakliye gecikmelerini, iade politikalarını veya alıcılar için diğer önemli bilgileri iletmek için harika yerlerdir. Aynı zamanda müşterilerinizin bazen o an için aradığı kısa sorularının cevaplarını bulacağı bölümler olabilir.

İpucu 6: Gönderim ve İşleme Sürelerinizi İnceleyin

Bir tatil baskısına girmek, sipariş hacmindeki artış olasılığını karşılamak için ayarlamalar yapmanız gerekip gerekmediğine karar vermek için mağazanızın tüm nakliye profillerine göz atmak için mükemmel bir zamandır. Dikkate alınması gereken diğer bir şey de, eğer yükümlülük altına girmişseniz daha önceden olası tüm aksilikleri düşünüp taşıma sürenizi ayarlamaktır. Ayrıca, favori nakliyecinizin mevcut gecikmelerine bakmayı düşünebilirsiniz. 2020 ve 2021 tatil sezonlarında ürün gönderen herkes, büyük ölçekli nakliye gecikmelerinin ne kadar acı verici olabileceğini öğrendi.

Satışa Hazır mısınız? O Zaman Başlayalım!

Şimdi yılın yarısını geçtik yeni yıl için indirimler ve birlikte mutlu anlar ve de gülümsemeler için hazırlanma zamanı! Bunalmaktan kaçınmak için (olabildiğince fazla), yukarıda özetlenen altı ipucunu kullanın. Oyun planınızı ortaya koyun, oturun, derin bir nefes alın ve tüm bu heyecan verici siparişlere artık hazır olduğunuzu bilin.

 

Etsy Alışveriş-Becommer.com

 

Etsy’de Nasıl Tatil İndirimi Ayarlarım?

Tatil Modunu açmak için:

 • Etsy.com’da oturum açın.
 • Mağaza Yöneticisi’ne tıklayın.
 • Ayarlar’ı tıklayın.
 • Seçenekler’i tıklayın.
 • Tatil Modu sekmesine tıklayın.
 • Ayarı Açık olarak değiştirin.
 • Geçici bir mağaza duyurusunu ve Mesaj otomatik yanıtını doldurun.
 • Kaydet’i tıklayın.

Black Friday’de Etsy’ye Nasıl Katılırım?

 • Etsy.com’da Mağaza Yönetimi’ne gidin.
 • Pazarlama’ya gidin.
 • Satışlar ve kuponlar’a gidin.
 • Yeni özel teklif’i seçin.
 • Satış gerçekleştir’i seçin.
 • Site genelindeki satış etkinliğine karşılık gelen satış türünü seçin.

Etsy’de Disney Ürünleri Satmamıza İzin Var mı?

Basitçe söylemek gerekirse: Etsy’de ticari kullanım için bir Disney dosyası satın almış olsanız bile, dosyayı size satan satıcının Disney’den onu satma iznine sahip olmaması muhtemeldir. Ticari kullanım lisansı almış olmanız önemli değil, yine de satamazsınız.

Etsy’de Yasaklanabilir miyim?

Platformdaki mesajlar ve ürünler aracılığıyla da yasa dışı faaliyetler gerçekleştirilebiliyor. Hesabınızdan herhangi bir yasa dışı faaliyet şüphesi varsa, Etsy hesabınızı yakından inceleyecek ve sizi yakaladıklarında hesabınızı kalıcı olarak yasaklayacaktır.

Neden Etsy’den atıldım?

Etsy mağazalarınızın veya hesaplarınızın askıya alınmasına neden olan bazı ciddi sorunlar, uygunsuz içeriğe sahip mesaj, görsel, video veya ürünler veya mağazalarında telif hakkı veya yasa dışı ürünler satmanızdır.

Etsy Mağazamı Neden Kapatmalıyım?

İhlal edilen ve askıya alınmaya neden olan bu tarz durumlar, itirazlarınız sonucunda olumsuz olursa , mağazanızı veya hesabınızı tekrar aktif duruma getirmez.

Etsy’nin size sunacak hiçbir şeyi olmadığını gerçekten düşünüyorsanız, satışlarınız olmadığında Etsy listeleme ücretlerini ve parasını önlemek için dükkanınızı kapatmak iyi bir fikirdir.

İlgili: Etsy Star Seller (Yıldız Satıcı) Nedir? Nasıl Star Seller Olunur?