Becommer.com

Etsy Star Seller (Yıldız Satıcı) Nedir? Nasıl Star Seller Olunur? (Güncel)

Etsy Star Seller- Yıldız Satıcı rozeti, Etsy’nin mükemmel bir müşteri deneyimi sağlama konusunda kanıtlanmış bir sicile sahip satıcıları tanıma yöntemidir. Yıldız Satıcı olmak için mağazanızın mesajlar, nakliye, derecelendirmeler, siparişler ve satışlar için belirli kriterleri karşılaması gerekir.

Etsy Star Seller Nedir, Nasıl Olunur?

Etsy Star Seller-Becommer.com 1

Etsy Star Seller derecelendirme kriterlerinin başında üç aylık ortalama 4,8 yıldız yorum almak veya daha fazla yıldızlı yorumlara sahip olmak geliyor. Etsy bu konuda yeni düzenlemeler yaptı ancak yapılan bu değişiklik Yıldız Satıcısı kontrol panelinizde Temmuz ayından itibaren görünecek, yine de 1 Ağustos’a kadar Yıldız Satıcısı rozeti uygunluğunu etkilemeyecek. Etsy Star Seller inceleme süresi boyunca (5 yerine) en az 10 sipariş almanız gerekiyor.

Mağazanız Etsy Star Seller rozeti almaya hak kazanmadan önceki son 3 ay içinde yerine getirmeniz gereken 5 kriter şunlar: ( Parantez içinde yapılan değişiklikten önceki kriterleri de ekledim.)

 • Mesajların en az %95’inin 24 saat içinde yanıtlanması.
 • En az 4,8 yorum puanı ortalaması (Önceki kriterde : Yorumların %95’inin 5 yıldızlı olması gerekiyordu)
 • Siparişlerin en az %95’inin Etsy’den takip veya nakliye etiketi ile zamanında gönderilmesi
 • En az 10 sipariş (Önce: en az 5 sipariş)
 • Satışların en az 300 ABD Doları/200 Sterlin/250 Avro/350 Kanada Doları/350 Avustralya Doları bedelinde olması

 

Etsy Star Seller-Becommer.com 1
Etsy Star Seller-Becommer.com 1

Satıcıların Yıldız Satıcı kriterlerlerine uygunluğu her ayın 1’inde hesaplanıyor. Kriterleri karşılıyorsanız, kazandığınız rozetinizin mağazanızda ve Star Seller panosunda görünmesi için 24 saat kadar bir süre geçmesi geçebilir.

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Satıcı olarak müşterilere mükemmel hizmet sunmanın bu temel ilkelerine üç aylık bir süre içinde ulaşırsanız, mağazanız alıcılara sürekli olarak mükemmel bir müşteri deneyimi sunduğunuzu gösteren bir  Yıldız Satıcı rozeti alabilir. O ay için Yıldız Satıcı Rozeti almaya hak kazanmasanız bile, aynı inceleme döneminde başarıyla elde ettiğiniz ölçümler için bireysel müşteri hizmetleri rozetleri almaya devam edebilirsiniz.

Etsy Destek Hizmetleri, Yıldız Satıcı verilerinizde değişiklik yapamaz veya Yıldız Satıcı rozetlerini manuel olarak veremez. Yıldız Satıcı puanınızın yanlış hesaplandığını düşünüyorsanız Teknik Sorunlar forumunda Etsy Destek biriminden yardım isteyebilirsiniz.

ilgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

Mağazanız Yıldız Satıcı rozeti için nasıl değerlendirilir?

Etsy Star Seller-Becommer.com 1

Mesajlar, kargo, puanlar, siparişler ve satışlar Yıldız Satıcıyı belirlemek için hesaplanan belli kriterler. Değerlendirilmek için, ilk satışınızdan itibaren 90 gün boyunca Etsy’nin platformunda olmanız ve Etsy Satıcı Politikası ve Kullanım Koşulları dahil olmak üzere geçerli politikalara uymanız gerekir.

Dükkanınız ne sıklıkla değerlendirilecek?

Yıldız Satıcı uygunluğu her ayın 1’inde hesaplanıyor. Rozetinizin mağazanızda ve Star Seller panosunda görünmesi 24 saat kadar sürebiliyor.

Mağazanız hangi zaman dilimi için değerlendiriliyor?

Star Seller için mağazaları değerlendirirken, inceleme tarihinden önceki son 3 aylık veriler ele alınıyor.

Yıldız Satıcı rozeti arama sıralamasını etkiler mi?

Etsy Star Seller-Becommer.com 1

Star Seller, Etsy’deki arama sıralamanızı doğrudan etkilemez. Bir Yıldız Satıcı rozeti kazanmasanız bile, müşteri hizmetleri için en iyi uygulamaları kullanmak Etsy arama performansınızı iyileştirebilir. Aramanın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Etsy SEO ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Yıldız Satıcı olma yolundaki ilerlemenizi nasıl takip edebilirsiniz?

Star Seller’ı kazanmaya ne kadar yakın olduğunuzu Star Seller kontrol panelinizden görebilirsiniz:

 • Etsy.com’da oturum açın ve Mağaza Yöneticisi’ne gidin.
 • Yıldız Satıcı sekmesini seçin.
 • İki sekme göreceksiniz: Mevcut inceleme dönemi ve Son inceleme dönemi. Mevcut inceleme döneminiz, bu ay Star Seller’a yönelik performansınızdır. Son inceleme döneminiz, şu anda Yıldız Satıcı rozetine sahip olup olmadığınızı belirler.

Bu gösterge panosunu kullanarak, mükemmel bir müşteri deneyimi sunmayla ilgili beş alandaki ilerlemenizi takip edebilirsiniz. Ayrıca, mesaj yanıt oranı, zamanında gönderim ve mükemmel incelemeler için bireysel müşteri hizmetleri rozetleri kazanma yolundaki ilerlemenizi buradan takip edebilirsiniz.

 • Mesaj yanıt oranı
 • Zamanında sevkiyat ve takip
 • Mükemmel derecelendirmeler
 • Siparişler
 • Satış

Müşteri hizmetleri sunmakta sorun yaşıyorsam ne olur?

Yıldız Satıcı statüsüne ulaşmadığınız için cezalandırılmazsınız, ancak Etsy satıcıların Hizmet Seviyesi Standartlarında müşteri hizmetleri beklentilerini karşılamasını bekler

Kendi Star Seller gösterge tablonuza bakarak mükemmel bir müşteri deneyimini nasıl sunacağınızı ve bu konudaki ekisklerinizi nasıl iyileştireceğinizin belirli yolları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yıldız Satıcı rozeti metriklerini elde ettim, ancak mağazamda bir rozet göremiyorum

Yıldız Satıcı olmak için mağazanızın tüm Etsy politikalarına uyması gerekiyor. Mağazanız bir Yıldız Satıcı rozeti veya bireysel müşteri hizmetleri rozetleri kazandıysa ancak artık programın gereksinimlerini karşılamıyorsa, bunları Etsy tarafından kaldırılabilir. Yıldız Satıcı Koşullarına göre, aşağıdaki durumlar programdan geçici veya kalıcı olarak diskalifiye ile sonuçlanabilir:

 • Mağazanız artık yeterlilik kriterlerini karşılamıyorsa
 • Mağazanızın gecikmiş bir faturası varsa
 • Hesap ayrıcalıklarınız sınırlı ise
 • Hesabınız Etsy Satıcı Politikası dahil ve bununla sınırlı olmamak üzere Kullanım Koşullarını ihlal etti ise
 • Yıldız Satıcı istatistiklerinizi gerçek dışı olarak şişirmeye çalıştığınıza inanmak için Etsy’nin geçerli nedenleri var ise
 • Yıldız Satıcı rozetiniz gecikmiş bir fatura nedeniyle kaldırıldıysa, faturanızı ödeyerek Yıldız Satıcı rozetinizi eski durumuna getirebilirsiniz.

Etsy’de yıldız satıcısı olmak ne anlama geliyor?

Yıldız Satıcı: Müşteri deneyiminde en iyiyi kutlamak demek. Star Seller, sürekli olarak mükemmel bir müşteri deneyimi sunan Etsy satıcılarını tanımanın ve ödüllendirmenin bir yoludur.

Etsy Star satıcısı önemli mi?

Etsy’nin satış politikalarının temellerinden birisidir Star Seller. Yıldız Satıcı olmak demek ‘kalabalığın arasından sıyrılmanıza’ yardımcı olacak bir sıfata sahip olmak demektir. Mağazanızın daha fazla öne çıktıkça, daha fazla tıklanacak olması muhtemeldir ve bu da ‘liste kalite puanlarını’ artırır.

Etsy Star Seller-Becommer.com 1

Star Seller uygulamasında önceden satıcıları Star Seller ile ilgili endişelendiren şeylerden biri, bir müşterinin bir mağazaya birden çok kez mesaj atabilmesiydi. Normal şartlarda çoğu satıcı, tüm bilgileri bir arada tutmak için mantıksal olarak tüm soruları mesajlardan yalnızca birinde yanıtlamayı seçer. Ancak, Etsy son değişikliği yapmadan önce bu gibi durumlarda sadece bir mesaj ‘yanıtlandı’ olarak ve diğer mesajlar ise ‘yanıtlanmadı’ olarak sayılıyordu ve bu da mağazanın kriterleri karşılama kabiliyetini olumsuz etkiliyordu.

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

Değişiklikten sonra, aynı müşteriden gelen mesajlar tek bir ileti dizisinde birleştirildi ve bu da mesajlaşmayı daha akıcı ve mantıklı hale getirip hem zaman kaybını hem de olumsuz değerlendirmeyi önlemiş oldu.

Yıldız Satıcı Ne Sıklıkta Değerlendirilecek?

Etsy Star Seller kriterleri her ayın ilk günü değerlendiriliyor. Etsy, Yıldız Satıcı rozetine uygun olup olmadığınızı belirlemek için mağazanızdan son 3 aya ait verilere bakacaktır.

‍Star Seller Rozeti Arama Sıralamanızı Etkiler mi?

Etsy, Star Seller’ın şu anda arama sıralamanızı etkilemeyeceğini söylese de, arama sıralamanızı dolaylı olarak etkilemesi çok muhtemeldir.

Etsy’deki arama sıralama faktörlerinden biri ‘Etsy liste kalite puanı’dır. Listelemenizin dönüşüm oranına bakar: alışveriş yapanların ürününüzü nasıl görüntülediği, tıkladığı ve satın aldığı önemli kriterlerdir.

Etsy Star Seller-Becommer.com 1

 

Gelecekte, Etsy’nin bu rozeti, tıpkı “ücretsiz gönderim” rozeti ve “en çok satanlar” rozeti gibi arama sonuçlarında göstermesi de olasılık dahilinde. ‘Yıldız Satıcı’ yazan rozetli ilanlar, alışveriş yapanların daha fazla dikkatini çekecektir. Bu şekilde  Etsy’nin satış planlamasının bir parçası olarak, Yıldız Satıcı rozetine sahaip olmanın ‘kalabalığın arasından sıyrılmanıza’ yardımcı olacağı kesin. Mağaza daha fazla öne çıktıkça da, daha fazla tıklanacak ve bu da “liste kalite puanlarını” artıracaktır.

Bu nedenle, Yıldız Satıcı olmak veya olmamak arama sıralamanızı doğrudan etkilemese de, potansiyel dönüşüm oranı artışı nedeniyle dolaylı olarak kesinlikle etkileri olacaktır.

‍Etsy Star Satıcısı Olma Şansınızı Artırmanın Birkaç Yolu

Mesaj Yanıt Hızını Artırmak için Otomatik Yanıtı Ayarlama

Mesaj yanıt oranı yalnızca ilk yanıtı saydığından, bir gün içinde müşterilere geri dönemeyeceğinizi düşünüyorsanız otomatik yanıt ayarlamak iyi bir fikirdir. Bazı satıcılar, mesajlara yanıt vermek için fazla vakti olmayınca bu uğraşa kısa bir ara verebilmeleri için hafta sonları özellikle 2-3 gün boyunca mesaj yanıtlarını otomatik yanıt ayarlıyorlar.

Otomatik yanıtı ayarlamak için Satıcı kontrol panelinize gitmeniz gerekiyor öncelikle. ‘Mesajlar’ altında, sağ üst köşede ‘Otomatik yanıtla’ seçeneğini bulacaksınız. Orada açabilecek, müşterilere otomatik olarak gönderilecek mesajı yazabilecek ve çalışacağı zaman dilimini ayarlayabileceksiniz.

Ulaşabileceğiniz Gerçekçi Nakliye Süresini Ayarlama

Zamanında teslimat Etsy Star Seller için önemli kriterlerden biridir. İşlem süresini olabildiğince kısa ayarlamak cazip gelse de, siparişi işlemeyi gerçekten bitirebileceğiniz doğru bir zaman çerçevesi olduğundan emin olun ve gerçekçi bir teslim tarihi belirleyin.

‍Ancak işlem sürenizi belirlerken arada bir meydana gelen beklenmedik olayları hesaba katmayı unutmayınç Örneğin, siparişlerde ani bir artış, hammaddelerin tükenmesi vb.

Etsy Star Seller-Becommer.com 1

Etsy Mağazanız İçin 5 Yıldızlı Yorumları Teşvik Edin

Tüm kriterler arasında yorumların 5 yıldızlı olma oranının en az %95’ini yakalamak oldukça zordur.

Neden derseniz, işin zor olan kısmı her müşterinin derecelendirmeleri aynı şekilde görmemesidir. Bir müşteri herhangi bir uygun satın alma işleminin 5 yıldız değerinde olduğunu düşünürken, başka bir müşteri kontrolünüz dışındaki bazı küçük faktörlerden dolayı size 3 yıldız verebilir. Örneğin, bir , müşteri beklediği gibi olmadığı için ürüne 3 yıldız verdi (listenin birden çok yerinde açıkça belirtilmiş olmasına rağmen ürünün fiziksel bir ürün yerine dijital bir şablon olduğunu fark etmemiş ve ona göre yorum yapmış).

ilgili: Etsy Müşterilerinin En Çok Dikkat Ettiği Kriterler Nedir?

En etkili (ve bariz) stratejiler arasında yüksek kaliteli ürünler, yardımcı müşteri hizmetleri ve zamanında sevkiyat sağlamak yer alır. Müşteri beklentisini doğru ayarlamak da yararlı olacaktır: ürünün boyutunu/ölçeğini gösterecek fotoğraflar, özellikle uluslararası gönderi yapıyorsanız nakliye zamanını iletmek vb.

Etsy Star Seller-Becommer.com 1
Etsy Star Seller-Becommer.com 1

Etsy Star Satıcılarının Endişeleri

Takipli Nakliye Uluslararası Satıcılar İçin Çok Pahalıdır

blu_stingray adlı satıcı  bir reddit ileti dizisinde “ABD müşterileri için Kanada postası aracılığıyla etsy etiketlerini kullanarak gönderiyorum, ancak bazı ürünlerim küçük ve onları takip etmeden gönderiyorum çünkü fark 35 dolarlık bir öğede 12 dolar” dedi.‍

Bu, özellikle doğum günü kartları gibi küçük ve nispeten düşük fiyatlı ürünler gönderen uluslararası satıcılar için geçerli bir durum. Gönderimlerini takip etmelerini sağlarlarsa, fiyatlarını artıracak ve nişlerinde rekabetçi olmamalarına neden olacaktır.

 

Etsy Star Seller-Becommer.com 1

24 Saatlik Yanıt Süresi Sadece Hafta İçi Günlere Uygulanmalıdır

Birçok mağaza sahibi hafta sonu mola vermeyi tercih ettiği için bu ihtiyacı karşılayamayabilir. Artık çözüm, müşterinize bir gün içinde geri mesaj gönderemezseniz, hafta sonu otomatik yanıtlamayı ayarlayıp açmaktır.

Sonuç

Etsy Star Seller uygulaması hem satıcılar hem de müşteriler açısından kaliteyi arttırıcı ve özendirici bir uygulama. Bu haliyle satışların artmasına mutlaka faydası olacaktır.