Becommer.com

2023’de Amerika’ya E-İhracat Yapmanın Adım Adım Yol Haritası

 Amerika’ya E-İhracat Yapmak Mümkün

İhracat, genel olarak büyük ölçekli şirketler tarafından gerçekleştirilen çok adımlı ve karmaşık bir süreç olarak tanımlanabilir. E-ticaretin yükselişi ile getirisi yüksek bu tür faaliyetler her seviyedeki firma tarafından gerçekleştirilebilecek bir iş modeli kimliği kazanmıştır. Çünkü operasyonun internet ortamına kayması, farklı ülkelerdeki potansiyel müşterilere ulaşmayı ve bu alanlara yönelik pazarlama faaliyetleri yürütmeyi hemen her açıdan kolaylaştırmıştır. E-ihracat konusunda karar verdikten sonra sıra ülke seçimine geldi. Elbette birden fazla bölge için herhangi bir sınırlama olmaksızın uluslararası e-ticaret yapabilirsiniz. Ancak bu kadar büyük çaplı bir operasyon, özellikle başlangıçta kaynaklarınızı etkin bir şekilde kullanmaya zorlayabilir.

Bu nedenle öncelikle belirli ülkelere odaklanmak daha avantajlı olacaktır. E-ticaretin merkezlerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nin çok fazla detaya girmeden düşünüldüğünde dahi bu tür faaliyetler için ideal olduğunu söylemek mümkün. Peki Amerika’ya e-ihracat yapmadan önce hangi verileri gözden geçirmelisiniz? Bu yazının konularından birisi bu. Birçok girişimci, dünyanın en büyük ve en güçlü pazarlarından biri olan Amerika’ya e-ihracat yapmak istiyor. Özellikle Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin her geçen gün güçlenmesi ile bu alanda arz ve talep artmaktadır. Amerika pazarında Amazon, Ebay ve Walmart gibi ünlü satış kanalları oldukça avantajlı hale geldi. Dijital dönüşümün sağladığı imkanlar sayesinde karmaşık gibi görünen e-ihracat süreçleri eskisinden daha kolay hale geldi.

 

Amerika'ya E-İhracat Yapmanın Adım Adım Yol Haritası
Amerika’Ya E-İhracat Yapmanın Adım Adım Yol Haritası

ilgili : Becommer eBay Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Shopify Danışmanlık Hizmetleri

Günümüzde kargo şirketleri gümrük işlemlerini üstlenmekte, yazılım şirketleri ise kullanışlı e-ihracat paketleri sunmaktadır. ABD’ye e-ihracat yapmak isteyenler ortak sanal pazaryerlerini de tercih edebilirler. Bir web sitesi oluşturarak satış yapmak başka bir yöntemdir. E-ihracat için en çok tercih edilenlerden biri, hazır müşteri tabanına sahip ortak satış kanallarıdır. Türkiye’de e-ticaret sektörünün büyük bir kısmı bu yöntemi takip ediyor. Gümrük işlemlerinde sağladığı kolaylık ve hızlı teslimat avantajları sayesinde satış işlemleri güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca ürün reklamları platformda yer aldığı için satıcılara kolaylık sağlamaktadır. Ancak, ortak pazaryerlerindeki yüksek rekabet seviyesi, emsallerinden öne çıkmayı zorlaştırıyor.

Girişimcilerin, markaların veya şirketlerin kişisel web siteleri üzerinden satış işlemleri gerçekleştirmeleri mümkündür. Bu noktada ABD’ye e-ihracat için gerekli olan reklam çalışmalarının, altyapının ve ödeme yöntemlerinin desteklenmesi gerekmektedir. Firma sahibi olmak ve e-ihracat koşullarını yerine getirmek ana kriterdir. Ortak pazaryerine komisyon ödenmediği, kişiye özel hat oluşturulabildiği ve müşteri ile etkileşim imkanı sunduğu için avantajlıdır. Şimdi ABD’ye e-ihracata başlamadan önce bilinmesi gereken temel konularla devam edelim.

 

Amerika'ya E-Ihracat Yapma
Amerika’Ya E-İhracat Yapma

Amerika’ya E-İhracata Başlamadan Önce Öğrenilmesi Gerekenler Nelerdir?

İstatistiksel verilere göre 2021 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin toplam perakende e-ticaret tutarı yaklaşık 767,7 milyar dolar. Bu rakamın her yıl artacağı ve 2023 yılında 1 trilyon dolar barajını geçeceği tahmin ediliyor. Bu veriler ışığında internet üzerinden Amerika’ya ihracat yapmanın çok yerinde bir karar olacağı rahatlıkla söylenebilir. Amerika’ya yeniden ihracatı avantajlı kılan bir diğer detay ise burada yaşayan Türklerin çoğunluğu. Ülkede yaklaşık 250 bin vatandaşımız yaşıyor ve bu kişilerin aşina oldukları ürünleri internetten sipariş edebileceklerini düşünmek yanlış olmaz. Bu arada ABD’ye ihracat yapan firmalara katılmak özellikle döviz cinsinden para kazanmak için ideal bir yol olarak öne çıkıyor.

Türkiye’nin ABD’ye İhracat Karnesi

ABD’ye ihracat yaptığımız ürünlerin listesine göz atmak, bu ülke için e-ticaret operasyonlarında hangi sektörlere odaklanabileceğiniz konusunda önemli veriler sunuyor. Bu listede yer alan ürünleri ve satış rakamlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Otomotiv – 308.3 milyon dolar
 • Halı – 284 milyon dolar
 • Savunma ve havacılık – 280,2 milyon dolar
 • Kimyasallar – 252.9 milyon dolar
 • Giyim ve hazır giyim – 196.7 milyon dolar

Bu verilere ek olarak Amerika’ya nelerin ihraç edilebileceğine karar verirken ülkede internet üzerinden en çok sipariş edilen ürün gruplarına bakmakta fayda var. Yine son istatistik verilerine göre moda, elektronik, oyuncak ve kişisel bakım malzemeleri Amerika’da e-ticaret platformlarından en çok satın alınan ürünler. Verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak hazır giyimin Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracat yapmak için ideal sektörlerden biri olarak öne çıktığını söyleyebiliriz.

Türkiye ile Amerika Arasındaki Ticaret Hacmi Ne Kadardır?

Türkiye-ABD ihracat ve ithalat rakamları, bu iki ülke arasında ticaret yapmanın avantajlı olacağını gösteriyor. 2021 yılına gelindiğinde ABD, Türkiye’nin en büyük ikinci pazarı haline geldi. Bu ülkeye toplam ihracatımız 16 milyar dolar civarında. Benzer şekilde ABD’den yapılan ithalat rakamları da son dönemde artış eğiliminde. Geçen yıl bu ülkeden yaptığımız alımların seviyesi 12 milyar dolara ulaştı.

 

Amazon. Endişe Etmek

Amerika’ya E-İhracat için Gereksinimler

Elektronik ortamda gerçekleştirilen bir ihracat türü olan e-ihracat, firmaların ürün ve hizmetlerini yurt dışındaki tüketicilere ulaştırmasını sağlamaktadır. E-ihracat, elektronik ticaret gümrük beyannamesi (ETGB) ve mikro ihracat kuralları çerçevesinde gerçekleştirilir. E-ihracatın geleneksel ihracattan farkı, ürün veya hizmetlerin müşteriye firmadan ulaşmasıdır. İhracatta satışlar firmadan firmaya gerçekleşmektedir. E-ihracat modeli sunduğu imkanlar sayesinde büyük bir avantaj elde etti. Amerika’ya e-ihracat, büyümeyi hedefleyen birçok işletme veya markanın planları arasında yer alıyor. Özellikle son yıllarda bu alanda karşılıklı çalışmalar güçlenmiştir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), konuyu ele alarak ABD’ye e-ihracatı desteklemek için çalışmalara başladı. Türkiye ve ABD ortak projesinde ABD pazarında ilk kez e-ihracat yapacak firmalara mentörluk sağlanacak.

 

Amerika’ya E-İhracat Belgeleri

Kargo ve lojistik desteği sağlayan aracı firmalar, Amerika Birleşik Devletleri’ne e-ihracat için gerekli işlemleri üstlenirler. ETGB ve mikro ihracat kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen işlemlerde satıcıların bu konuda gerekli yetkiye sahip firmalarla çalışması gerekmektedir. Aracı firmalar bu ticari faturaları düzenleme hakkına sahip olan satıcılar için büyük kolaylık sağlamaktadır. Ortak pazaryerlerini tercih edenler için süreç, seçtikleri platforma göre değişiklik gösterecektir. E-ihracat işlemlerinde ödenecek vergi tutarı ve KDV toplam tutara yansıtılacaktır. Ancak, Türkiye’de ihracat faturaları KDV eklenmeden düzenlendiğinden, ilgili vergi dairesine başvurularak yurtiçi KDV masraflarının geri alınması mümkündür.

Amerika’ya En Çok E-İhraç Edilen Ürünler Nelerdir?

Otomotiv, tekstil, savunma ve havacılık, Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç ettiği önde gelen ürün ve hizmetlerdir. E-ihracat sektöründe 2021 yılı itibari ile moda ve hazır giyim ürünleri ile öne çıkmaktadır. Bunları elektronik ürünler, oyuncaklar, halılar, mobilya, kişisel bakım ve mutfak ürünleri izlemektedir. Beyaz eşya, ayakkabı, dekorasyon, aksesuar, kozmetik ve bahçe ürünleri en çok tercih edilen e-ihracat arasında yer almaktadır.

Amerika’ya E-İhracat Yapılırken Kullanılabilecek Kanallar Nelerdir?

İnternet üzerinden ABD’ye ihracat yapmak için halihazırda önemli bir müşteri kitlesine sahip olan sanal pazaryerleri tercih edilebilir. Amazon, Walmart, eBay, Etsy gibi platformlar yüksek işlem hacimleri ve popülerlikleri ile ideal seçenekler olarak öne çıkıyor. Özellikle Amazon ve Walmart‘ın ABD e-ticaret sektöründe ilk üçe girmeleri nedeniyle daha da çekici göründüğünü söyleyebiliriz. Yurtdışına ürün satmak için tercih edebileceğiniz bir diğer yol da kendi web sitenizi kullanmaktır. Aynı doğrultuda tercih edilebilecek iki farklı yöntemin olması kaçınılmaz olarak hangisinin daha avantajlı olduğu konusunu gündeme getirmektedir.

 

ABD’ye E-İhracat Yaparken Bu Kanalları Kullanmak mı Daha Avantajlı Yoksa Kendi Sitemizi Kullanmak mı?

ABD’ye nasıl ihracat yapılır sorusuna verilen her iki cevabın da avantajları ve dezavantajları var. Sanal pazaryerleri, yoğun pazarlama çalışmaları yapmadan yüksek kullanıcı sayıları ile geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar. Bu önemli bir fırsat ama aynı zamanda yoğun rekabeti de beraberinde getiriyor. Bu durumda benzer hedeflere sahip rakiplerinizden sıyrılmanız ve marka değerinizi artırmanız zorlaşıyor. Ayrıca bu platformların satış başına uyguladığı komisyon oranları da kazandığınız kâr miktarındaki artışa engel olabilir.

Kendi web sitenizde komisyon gibi uygulamaların olmaması finansal bir avantajdır. Benzer şekilde satışını yapacağınız sitenin tasarımı ve diğer özellikleri sizin kontrolünüz altında olduğu için marka kimliğinizi müşterilerinize kolayca aktarabilir ve hedef kitlenizle daha güçlü bir ilişki kurabilirsiniz. Ancak bu tür bir operasyonda söz konusu kitleye ulaşmak nispeten zor ve maliyetli olabilir. Bunun için sitenizin SEO stratejileri ve reklam çalışmaları mümkün olan en etkili şekilde gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca sitenizin Amerika’ya ihracat yapabilmek için gerekli altyapıya sahip olması gerekmektedir. Bu ülkede tercih edilen e-ihracat ödeme yöntemleri ve para birimi web siteniz tarafından desteklenmelidir. Verdiğimiz bilgiler ışığında ABD’ye e-ihracat için tek bir yöntem kullanmanın potansiyelinize ulaşmanızı engelleyebileceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle her iki yöntemi de içeren bir iş modeli ile avantaj ve dezavantajları dengeleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

 

Amerika’ya E-İhracat Danışmanlık Hizmeti

Amerika Birleşik Devletleri’ne e-ihracat süreçleri yeni başlayanlar için uzun ve karmaşık bir dönem gibi görünebilir. Mevcut birçok şirket, bu süreçlerle tek tek uğraşmak yerine destek almayı tercih ediyor. Bu alanda profesyonel danışmanlık ve muhasebe hizmeti veren firmalar işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için çalışmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ne e-ihracat konusunda karşılaşabileceğiniz her türlü güçlük için size danışmanlık yapabilecek profesyonel şirketlerden yardım almak akıllıca olacaktır.

Amerika’ya E-İhracat Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Amerika’ya ihracat yapılırken tüm operasyon adımları bu ülkeye göre tasarlanmalıdır. E-ihracat reklam stratejileri buradaki müşterilere hitap etmeli ve lojistik süreçler buna göre belirlenmelidir. Tabii bu noktada Amerika’ya ihracat prosedürleriyle de karşılaşıyoruz.

Amerika’ya E-İhracat İçin Gerekli İzin ve Belgeler Nelerdir?

İnternet üzerinden Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan satışların büyük çoğunluğu mikro ihracat kapsamına girmektedir. Miktarı 15 bin avroyu geçmeyen ve ağırlığı 300 kilogramı geçmeyen ürünler için gerekli olan bu işlem türü, gerekli evrakları azaltmakta ve sürecin çok daha hızlı işlemesini sağlamaktadır. Belirttiğimiz sınırlar dahilinde ABD’ye ihracat yaparken aşağıdaki belgelere sahip olmanız yeterlidir:

 • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)
 • Ticari fatura
 • Uluslararası kargo teslimat bilgileri

ETGB, sattığınız ürünlerin yurtdışına taşınma sürecini yürüten kargo firmaları tarafından organize edilmektedir. Bu durum, uzun zaman alan ve birçok farklı belgenin toplanmasını gerektiren gümrük müşavirlik süreçlerini devre dışı bıraktığı için Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan ihracat işlemlerini oldukça pratik hale getirmektedir.

 

Amerika’ya E-İhracat Yaparken Devlete Ödenecek Vergiler Nelerdir?

E-ihracatta vergilendirme, Amerika Birleşik Devletleri’ne satış yapılırken en çok merak edilen konulardan biridir. İşleme tabi olan ürünler, tutar 800 doları geçmediği takdirde ABD tarafından gümrük vergisinden muaf tutulmaktadır. Belirtilen seviyeyi aşan rakamlar için %15 vergi ödemeniz gerekmektedir. Bu ülkenin de %8,18 KDV uygulaması var. Satış esnasında bu oranı genel tutara yansıtacağınızı müşterilerinize bildirmeniz şeffaflık açısından sizin için faydalı olacaktır.

Amerika’ya E-İhracat Yaparken Lojistik Süreci Nasıl Çalışır?

ABD’ye ihracat yapılırken yapılacak lojistik süreç büyük ölçüde nakliye şirketlerinin kontrolünde. Bu konuda anlaşma sağlandıktan sonra ilgili firma yetkilileri satılan ürünleri almak için iş yerinize gelirler. Bu esnada ticari fatura aslı ve gerekirse diğer belgeler görevlilere verilir. Sonraki adımlar şirketin kendi operasyon planı doğrultusunda devam eder. Öncelikle ürün havalimanlarındaki depolara alınır ve ETGB düzenlenir. Bu belge size e-posta yoluyla gönderilecektir. Daha sonra Amerika’ya götürülmek üzere bir uçağa yüklenir. Ülkeye girişte gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra teslimat gerçekleştirilir. Buradan da anlaşılacağı üzere mikro düzeydeki e-ticarette gümrükleme süreçleri de taşıyıcı firmanın sorumluluğundadır.

 

 

Bahsettiğimiz klasik yönteme alternatif olarak Amerika’ya ihracat süreçlerinde yerine getirme veya Türk depolama yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu yöntem, ürünlerinizin bir kısmını önceden Amerika’ya gönderip depolarda tutma mantığına dayanmaktadır. Sipariş geldiğinde ürünler depo personeli tarafından paketlenir ve kargo süreci başlatılır. Özellikle Amazon gibi büyük pazaryerlerinde faaliyet göstermek için avantajlı olan bu sistem, müşteri için teslimat süresini önemli ölçüde kısaltıyor ve iadeleri kolaylaştırıyor. Yerine getirme yöntemini kullanmak için bu alanda çalışan firmalardan belirli bir ücret karşılığında hizmet satın almanız ve duruma göre belirlenen vergileri ödemeniz gerekmektedir.

Amerika’ya E-İhracat için Faturalandırma Süreci Nasıldır?

Ülkemizdeki vergi kuralları gereği ihracat faturaları KDV’siz olarak düzenlenmektedir. Bu tür faturalarda tutar olarak birim ve toplam fiyatların yer alması yeterlidir. İlgili satışı yapmak için Türkiye’de yaptığınız harcamalar için KDV iadesi alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken firmanızın bağlı olduğu vergi dairesine başvurmanızdır.

Amerika’ya E-İhracatın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Türkiye’den Amerika’ya e-ticaret yapmak birçok önemli avantajı da beraberinde getiriyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dolar kazanma fırsatı
 • Resmi kurumların sunduğu e-ihracat teşvikleri ile süreci kolaylaştırmak
 • Bu ülkede birçok Türk yaşıyor
 • KDV iadesi alma ve vergi muafiyetlerinden yararlanma şansı
 • Dünyanın en büyük e-ticaret pazarında faaliyet gösterme fırsatı
 • Mikro ihracat konseptinin sağladığı kolaylıklar

Yeniden ihracat, Türkiye gibi ülkelerde faaliyet gösteren şirketler için cazip bir iş modeli olmakla birlikte bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Konuya ABD’de yaklaşırsak kargo süreçlerinin uzaması burada müşterilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri diyebiliriz. Bu nedenle çalışacağınız taşıyıcı firmalarla görüşürken bu konuyu tam olarak netleştirmeniz ve teslimat süreleri hakkında müşterilerinizi bilgilendirmeniz önemlidir. Yoğun rekabet ortamı ve başta pazarlama faaliyetleri olmak üzere birçok pahalı kaleme ciddi bütçeler ayırma zorunluluğu ABD’ye ihracatın diğer olumsuz yönleridir.

 

Sss

 

Amerika’ya E-İhracat Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

ABD’de bir ithalat lisansı maliyeti ne kadardır?

Bedava. Genellikle, bu lisanslar/izinler ücretsizdir. İlgili acente formunu doldurmanız ve gerekli talimatları izlemeniz yeterlidir. Birçok kişi gümrük bonosu yanlışlıkla bir ithalat lisansı olarak görür, bu o kadar da kötü değildir çünkü ticari bir ithalatın değeri 2.500 doları aşarsa bono tutarını ödemeniz gerekir.

ABD ihracat lisansı nasıl alınır?

Başvurunuzu Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS) Aracılığıyla Gönderin Ürünlerinizi sevk etmek için bir ihracat lisansına ihtiyacınız olup olmadığını belirledikten sonra, BIS üzerinden çevrimiçi olarak bir ihracat lisansı başvurusu yapabilirsiniz.

ABD ihracat lisansı gerektiriyor mu?

Cevap genellikle “hayır” çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nden ihraç edilen tüm ürünlerin yaklaşık yüzde 95’i ihracat lisansı gerektirmiyor. Bu nedenle, tüm ABD ihracat işlemlerinin yalnızca küçük bir yüzdesi ABD hükümetinden lisans gerektirir.