Becommer.com

Amazon Petshop Kategorisinde Nasıl Avantaj Sağlanır?

Amazon Petshop kategorisi satışların yoğun olarak gerçekleştiği bir alan. Eğer bu kategoride satış yapmak istiyorsanız rakipleriniz ile yarışta öne geçmeniz gerek. Peki ama nasıl?

Amazon Petshop Kategorisinde Öne Geçmek

Amazon Petshop, Amazon’da satış yapan markalar için büyük ve sürekli büyüyen bir iş, çünkü tüketicilerin artan payı hayatlarına bir evcil hayvan getiriyor. Mesela, mevcut evcil hayvan sahiplerinin %24’ü dahil olmak üzere, pandemi sırasında insanların %18’i yeni bir evcil hayvan sahiplendi. Bu durumda yeni ve mevcut evcil hayvanlara bakmak isteyen insanlar ile evcil hayvan malzemelerine yapılan harcamaların artmasını sağlıyor.

Jungle Scout Q1 2022 Tüketici Eğilimleri Raporuna göre, tüketicilerin yüzde 18’i son çeyreğe kıyasla daha fazla evcil hayvan malzemesi satın alıyor. Evcil hayvanlarla ilgili ürünleri satın almak için tüketicilerin %15’i Amazon üzerinden alışveriş yapıyor.

ilgili: Amazon Ürün Analizi İçin Helium 10 ile Jungle Scout Kullanmak Yeterli mi?

Amerika Ulusal Evcil Hayvan Günü şerefine, son çeyrekte Amazon’da en çok satış havalı kedilerin mi yoksa en yakın dostumuz köpeklerin mi getirdiğini görmek için verileri inceleyelim.

ilgili: Amazon’da ne satılır? Amazon’da en çok satılan ürünler 2022

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

 

Amazon Evcil Hayvan Kategorisi-Becommer.com

Amazon Petshop İçin Anahtar Kelime Trendleri Nedir?

Jungle Scout Cobalt verilerine göre, Amazon’da ”Petshop malzemeleri” için yapılan arama hacmi geçen ay %4 arttığından, evcil hayvan ürünlerinin tüketicilerin ihtiyaç listelerinin üst sıralarında yer aldığını görüyoruz. “Köpek malzemeleri” için yapılan aramalar da %4 oranında artarken, “kedi malzemeleri” için yapılan aramalar da %14 oranında düştü.

ilgili: Püf Noktaları ile Amazon Keyword Belirleme (Anahtar Kelime) Klavuzu 2022

“Köpek yatağı” aramaları geçen ay %7 oranında azaldığından, köpekler dinlenmekten çok aktif olduğunu anlayabiliriz. Ancak, evcil hayvanların akşam yemeğini sabırsızlıkla beklediğini : “kuru köpek maması” aramalarının %19 artması ve kuru kedi maması aramalarının ise daha ılımlı bir şekilde %2 artmasıyla anlıyoruz.

“Köpek şampuanı” aramaları %6, “kedi şampuanı” sorgulamaları %5 oranında arttığından, köpek ve kedi bakımı tüketicilerin en çok aklına gelen şey olduğunu görebiliyoruz.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

Kısacası, Evcil hayvan sahipleri, köpeklerine ve kedilerine bakmak, beslemek ve eğlendirmek için çok çeşitli ürünler satın alıyor. Amazon’da yiyecek, oyuncak, tasma, yatak, kazı ve bakım malzemeleri arasında hangisinde daha fazla arama ve satın alma eğiliminde olunduğunu görebilirsiniz.

Evcil Hayvan Gıdaları

Tüketiciler, evcil hayvanlarının sağlığını veya eğitimini ilerletecek imkanlar için Amazon’a yöneliyor. 2022’nin ilk çeyreğinde, köpekler için işlemler 148 milyon doların altında gelir sağlarken ve kedi işlemleri 30 milyon doların üzerinde gelir sağladı. Köpek maması geliri, kedi maması gelirini toplamda çok geride bırakırken, kedi maması satışları 2021’in 4. çeyreğine göre %13 artarken köpek maması satışları %7 azaldı. Köpeklerin doğal diş bakımı tedavileri paketlerinin satışlarında 2021’in 4. çeyreği ile 2022’nin ilk çeyreği arasında %4.602 artış var.

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Kediler için ise ton balığı ve somon ürünlerinin satışları aynı zaman diliminde %5,581 arttı.

Evcil hayvanlarının beslenmesi için tüketiciler Amazon’a yöneldi. Kuru köpek maması 250 milyon doların biraz altında gelir sağlarken, kuru kedi maması 72 milyon doların biraz üzerinde gelir getirdi. Kuru köpek maması satışları kuru kedi mamasını geride bırakırken, kuru köpek maması gelirleri 2021’in 4’üncü çeyreği ile 2022’nin ilk çeyreği arasında %12 ve kuru kedi maması gelirleri %10 artış göstermiştir.  Markalara göre değişen bu yüzdeler gene de bu konudaki yoğun talebi görmemize engel değil.

 

Amazon Evcil Hayvan Kategorisi-Becommer.com


Kuru mamalar haricinde, tüketiciler evcil hayvanları için konserve mamalarda satın aldı. Konserve köpek maması 22 milyon doların biraz üzerinde gelir getirirken, konserve kedi maması son çeyrekte 32 milyon doların üzerinde gelir getirdi. Konserve kedi maması geliri 2021’in 4. çeyreğine göre %13 artarken, konserve köpek maması geliri %12 arttı.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Kediler konserve mama satışlarını domine ettiğinden ve köpekler kuru mama ve ısmarlama kategorilerinin en üst sıralarında yer aldığından, evcil hayvan maması kategorisi için köpekler ve kediler arasında eşit bir liderlik var diyebiliriz.

Amazon Petshop Kategorsinde;  Oyuncaklar ve Eğlence

Evcil hayvan sahipleri, kedilerini ve köpeklerini eğlendirmek ve zihinlerini zenginleştirmek için Amazon’da alışveriş yaptı. Köpek oyuncakları yaklaşık 48 milyon dolar gelir getirdi ve kedi kulelerinin yaklaşık 26 milyon dolarlık gelirini geride bıraktı. Köpek oyuncakları gelirleri 2021’in 4. çeyreğine göre %33, kedi oyuncakları gelirleri ise %31 düştüğü için, evcil hayvan sahipleri önceki çeyreklerde aldıkları evcil hayvan oyuncaklarını stoklamış olabilir.

 

Amazon Evcil Hayvan Kategorisi-Becommer.com

Kedi oyuncakları ve köpek yapbozunun satışları son 90 gün içinde artarken, köpekler milyonlarca gelirle oyuncak satışlarını domine etti. Sonuç olarak, köpekleri bu kategorinin kazananı olarak adlandırabiliriz.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Amazon Petshop Kategorisinde; Tasmalar

Bu temel evcil hayvan bakım ürününü satın almak için Amazon’a yönelen köpek ve kedi sahipleri için tasmalar bir zorunluluktur. Köpek tasmaları, 16 milyon doların biraz altında satış getirirken ve kedi tasmaları 4 milyon doların biraz üzerinde gelire ulaştı. Köpek tasmaları satışları son çeyreğe göre %14, kedi tasmaları satışları ise %27 düştü. Köpekler için elde edilen tasma ve köpekler için kedilerinkinden çok daha fazla gelir elde ederek, köpeklerin bu kategorinin kazananı olduğu net olarak görülüyor.

 

Amazon Evcil Hayvan Kategorisi-Becommer.com


Dinlenme Ürünleri ve Yataklar

Köpekler ve kedilerin de dinlenmek için bir yere ihtiyacı var ve tüketiciler evcil hayvanlarının dinlenebileceği bir yer satın almak için Amazon’a yöneldi. Köpek yatakları, kedi yataklarının yaklaşık 2,5 milyon dolarının çok üzerinde olan, 45 milyon doların biraz altında bir gelir getirdi. Köpek yatağı satışları çeyreğe göre %11 düşerken, kedi kuleleri satışları %20 oranında düştü. Kategori olarak köpek yataklarının gelirleri kedi yataklarından çok daha fazla olduğu için, köpekleri bu kategorinin de kazananı sayabiliriz.

 

Amazon Evcil Hayvan Kategorisi-Becommer.com


Evler ve Kuleler

Kedi ve köpekler kendilerine ait bir yere ihtiyaç duyarlar ve evcil hayvan sahipleri bunun için Amazon Petshop’a koşuyor. Köpek kulübeleri 1,5 milyon doların biraz üzerinde gelir getirirken, kedi kuleleri 3 milyon doların biraz üzerinde gelir elde etti. Dış mekan köpek kulübelerinin gelirleri çeyreğe göre %44 düşerken, kedi kulelerinin satışları %86 arttı. Yukarıda gördüğümüz gibi kedi kuleleri ve  köpek kulübelerinin ikisi de astronomik bir büyüme gösterirken, kedi kulelerinin gelirleri, dış mekan köpek kulübelerinin gelirlerini çok geride bıraktı. Kedileri bu kategorinin kazananı olarak belirledik.

 

Amazon Evcil Hayvan Kategorisi-Becommer.com

Amazon Petshop Kategorisinde; Evcil Hayvan Bakım Ürünleri

Tüketiciler ayrıca evcil hayvanlarını sağlıklı ve temiz tutmak amacıyla ürünler satın almak için Amazon Petshop mağazalarına yöneldi. Köpek şampuanı 15 milyon doların biraz üzerinde gelir sağlarken, kedi şampuanı yalnızca 1 milyon doların biraz üzerinde gelir elde etti. Ancak, kedi şampuanı gelirleri çeyreğe göre %2 artarken (kedilerin suyu sevmediği düşünülürse küçük bir mucize olarak görebilirsiniz), köpek şampuanı gelirleri ise %22 azaldı. Köpek şampuanı ve kedi şampuanı satışları çeyreğe göre artış gösterse de, köpek şampuanı gelirleri kedi şampuanını çok geride bıraktı. Köpekleri bu kategorinin de kazananı olarak devam ediyor.

Evcil Hayvan Ürün İncelemeleri ve Yorumlar

Köpek ve kedi sahiplerinin Amazon’dan satın aldıkları ürünler için yorum bırakma olasılıkları hemen hemen aynı. 21 Mart ile 27 Mart 2022 arasında, kuru köpek maması kategorisi ortalama 855 yorum alırken, kuru kedi maması alanı ortalama 891 yorum üretti. Benzer şekilde, köpek maması kategorisi ortalama 706 yorum üretti, kedi maması pazarı ise ortalama 652 yorum getirdi.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Hem köpek sahipleri hem de kedi sahipleri, satın alınan ürünlerde neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda geri bildirimde bulunurken ve hatta bazıları yaratıcı fikirlerle sizi ve diğer tüketicileri yönlendirebilir.

Fiyatlandırma

Köpek ürünleri Amazon Petshop’da ki kedi ürünlerinden daha yüksek bir ortalama fiyata gitme eğiliminde olduğundan, köpek sahipleri evcil hayvanlarına kedi sahiplerine göre para harcamaya biraz daha isteklidir.

 

Amazon Evcil Hayvan Kategorisi-Becommer.com

 

21 Mart ile 27 Mart 2022 arasındaki dönemde, köpek mamasının ortalama fiyatı 21 doların biraz altındayken, kedi mamasının ortalama fiyatı 16 doların biraz altındaydı. Benzer şekilde, köpek şampuanı ortalama 17 doların biraz üzerinde, kedi şampuanı ise ortalama 15 doların biraz altında satıldı.

Bununla birlikte, kedi sahipleri, dış mekan köpek evlerinde köpek sahiplerine göre kedi kulelerine biraz daha fazla harcamaya meyilliydi. Kedi kulelerinin ortalama fiyatı 63 doların biraz altındayken, dış mekan köpek evleri yaklaşık 50 dolardı.

Amazon Petshop Kupasını Kim Kazandı?

Peki bu Amazon Petshop kategorisinde köpekler mi yoksa kediler mi kazanıyor? Bu çeyreğin kazananı olarak köpekleri taçlandırıyoruz. Köpek ürünleri geliri, ilk çeyrekte kedi ürünlerini çok aştı (konserve mama ve evcil hayvan kazıları hariç). Köpek ve kedi sahiplerinin Amazon satın alımları hakkında yorum bırakma olasılıkları hemen hemen eşit; ancak köpek ürünleri, kedi ürünlerinden daha yüksek bir ortalama satış fiyatına sahip olma eğiliminde olduğundan, köpek sahipleri dostları için daha fazla harcama yapmaya istekli gibi duruyor.

 

Amazon Evcil Hayvan Kategorisi-Becommer.com


Amazon Markalarının Tüketici Petshop Harcamalarından Yararlanmaları İçin 8 İpucu

Markalar, evcil hayvan harcama çılgınlığından yararlanmak ve Amazon’da daha fazla evcil hayvan malzemesi satmak için birkaç adım atabilir.

Amazon’da bir köpek tasması markası olan Bontog’un sahibinden 8 ipucu:

  • “Anahtar kelimeler, Amazon’da organik trafik almak için kritik öneme sahiptir. Listelemenizde hangi anahtar kelimelerin olması gerektiğini görmenin en kolay yolu, listenize tam olarak eklemeniz gereken metni ve organik olarak sıralamanın ne kadar zor olacağını gösteren Jungle Scout gibi bir araç kullanmak olacaktır.
  • “Tüm kategorilerde rekabet var. Ancak, ürününüzü piyasadaki diğerlerinden farklı hale getirerek kendinizi farklı kılmak mümkündür. Örneğin, tedarikçime köpek tasmamın içine fazladan dolgu eklettim ve ayrıca ağır hizmet tipi bir toka ekledim bilgisini verirseniz. Minimum miktarda sipariş verirseniz, tedarikçiler genellikle sizinle birlikte çalışır.”
  • Sponsorlu Gösterim’in köpek tasmalarında ne kadar işe yaradığına şaşıracaksınız. Sponsorlu Reklamlardan bile daha iyi performans göstereceksiniz. Buradan alacağınız ders, ürününüz için hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için birden fazla reklam kanalı denemektir.”
  • Evcil hayvan malzemeleri ürünlerinin satışını artırmak için, müşterilere ürünlerinizi satın alma konusunda güven veren önemli sosyal kanıtlar sağlayan daha fazla inceleme kazanmak için çalışabilirsiniz. Aslında, müşterilerin %92’sinin olumlu bir inceleme okuduktan sonra bir ürünü satın alma olasılığı daha yüksektir.

 

Amazon Petshop-Becommer.com


  • Amazon’daki varlığınızı artırmak için ürün kataloğunuzu da genişletebilirsiniz. Amazon’da yeni ürünler piyasaya sürerek evcil hayvan malzemeleri alanındaki pazar payınızı artırabilirsiniz. Amazon’daki mevcut kataloğunuzdan farklı tamamen yeni bir ürün (veya mevcut bir ürünün varyasyonunu) piyasaya sürebilirsiniz.
  • Ek olarak, tüketicilerin ürünlerinizi bulmalarına ve bilinçli bir satın alma kararı vermeleri için yeterli bilgiye sahip olmalarına yardımcı olmak için listelemelerinizi optimize edebilirsiniz.
  • Alışveriş yapanların çoğu, kendi evcil hayvan türlerine göre açıkça pazarlanmayan ürünleri satın aldığından, evcil hayvan ürünlerinizi herhangi başka bir hayvan tarafından kullanılmak üzere tasarlayın ve pazarlayın.
  • Son olarak, ürün listelemelerinizin aramanın en üstünde olmasını ve evcil hayvan sahiplerinin ürünlerinizi rakipleriniz yerine bulabilmesini sağlamak için PPC reklamlarınızı optimize etmek çok önemlidir.