Becommer.com

Amazon Vine Nedir? Amazon Vine Yorum Stratejisi

Amazon Vine Nedir? Amazon Vine Programı İncelemesi

Amazon’da yeni lansmanını yaptığınız ürünlerinizin ürün bilinirliğini artırma stratejiniz nedir? Tam da bu noktada Amazon Vine programını incelemenizde fayda var. Amazon Vine Programı, güvenilir alıcılardan değerli yorumlar oluşturmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, insanların yüzde 91’inin yorumları online olarak okuduğunu ve %84’ünün bu yorumlara (incelemelere) kişisel öneriler olarak güvendiğini gösteriyor. Amazon işinizin sağlığı ve karlılığı için ürün incelemeleri önemlidir.

ilgili: Olumlu Amazon Müşteri Yorumları Almanın 15 Etkili Yolu

Satış yaratmada ve müşterileriniz arasında farkındalığı artırmada müşteri yorumları çok önemli bir rol oynarlar. Bu nedenle, müşterilerinizi satın alma işleminden sonra yorum bırakmaya teşvik etmek için bir yöntem oluşturmanız gerekir. İster yavaş ilerleyen bir ürününüz olsun, ister yeni bir ürün piyasaya sürmüş olun, Amazon Vine programı sizin için doğru çözüm olabilir. Bu yazıda Amazon Vine Programına bakalım ve sizin için ne tür faydalar sağlayabileceğini yakından görelim.

Amazon Yorum

Ürününüzün Amazon’da başarılı olmasını istiyorsanız, ürün yorumu ve incelemeleri almanın tüm olası yollarını keşfetmeniz gerekir. Müşteri geri bildirimi, ürününüzün satın almaya değer olduğuna dair güven ve sosyal kanıt oluşturmaya yardımcı olur. Bu, özellikle bir listelemenin kullanım süresinin başlarında önemlidir. Amazon, 2016’da inceleme ve yorum politikasını değiştirmeden önce, satıcılar, bir ürün incelemesi karşılığında ürünlerini ücretsiz veya yüksek bir indirimle verebilirdi. Buna artık izin verilmiyor ve sonuç olarak Amazon’da erken incelemeleri puanlamak giderek zorlaşıyor.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Neyse ki, Amazon Vine programı da dahil olmak üzere yıllar içinde ürün incelemeleri oluşturmak için başka stratejiler ortaya çıktı. Başlangıçta yalnızca birinci taraf satıcılar (vendors) tarafından kullanılabilen Amazon Vine, 2019’un sonlarından itibaren artık üçüncü taraf satıcılar tarafından kullanılabilir. Amazon Vine programının ne olduğunu, başlıca faydalarını, nasıl kayıt olunacağını, kaydolmanın maliyetini ve Amazon satıcı topluluğunun katılmaya değer olup olmadığını inceleyelim.

 Amazon Vine. Becommer
Amazon Vine

Amazon’un Satıcılar İçin Vine Programı: Nedir?

Vine, müşterilere dürüst ve tarafsız incelemeler sağlamak için Amazon tarafından oluşturulmuş bir ürün inceleme programıdır. Amazon Vine, en iyi yorumcularını, inceleme karşılığında ücretsiz bir ürün almaya davet ediyor. Bu teşvik programı hem yorum yapana hem de satıcıya yarar sağlar. Artık Amazon, Amazon Vine programına herhangi bir müşterinin girmesine izin vermiyor; “Vine Voices,” Amazon’un en güvenilir yorumcularıyla sınırlı. Amazon, diğer Amazon müşterileri tarafından değerlendirilen incelemelerinin kalitesinin ve yararlılığının bir yansıması olan yorumcu sıralamasına göre müşterileri Vine Voices olmaya davet ediyor.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Amazon Vine Nasıl Çalışır?

Amazon’daki bir satıcı olarak programa kaydolduğunuzda, Vine Voice’lardan biri ürününüzü inceleme talebinde bulunabilir. İncelemeleri karşılığında ürünü ücretsiz olarak sağlayacaksınız. Amazon Vine incelemeleri genellikle çok kapsamlıdır ve çoğu zaman ürünün resimlerini içermez. Elbette bu, yalnızca olumlu geri bildirim alacağınızı garanti etmez. Vine Voices, ürününüzle ilgili bir sorun bulursa eleştirilerini geri çekmez.

Amazon Vine. Becommer
Amazon Vine

Satıcılar Amazon Vine Programına Nasıl Kaydolabilir ve Maliyeti Ne Kadardır?

Amazon, 2019’da Vine programını üçüncü taraf satıcılara açmadan önce, programı yalnızca birinci taraf satıcılar/satıcılar kullanabiliyordu ve ASIN başına tipik olarak 2,5 ila 7,5 ABD doları gibi yüksek kayıt ücretleri ödediler. Üçüncü taraf satıcıların Vine programına kaydolması eskiden ücretsizdi ancak 12 Ekim 2021’den itibaren Amazon, kaydettirdiğiniz her ebeveyn ASIN‘i için 200 ABD doları kayıt ücreti alacaktır. Kayıt ücretine ek olarak, Vine yorumcularına sağlanan ürünlerin maliyetini de karşılamanız gerekiyor.

Vine Programı Gereksinimleri

ilgili: Amazon Marka Tescili ve Size Sağlayacağı 6 Kritik Fayda

 • Her ürünü ücretsiz vermelisiniz
 • Girişinizde 30’dan az yorum olmalıdır
 • Ürününüz “Yeni” durumda bir Amazon Lojistik teklifi olmalıdır

ilgili: Adım Adım Türkiye’den Amazon FBA Deposuna Ürün Gönderme Rehberi 2022

 • Ürününüz “yetişkin/adult” içn bir ürün olmamalıdır
 • Ürününüz, kayıt sırasında zaten piyasaya sürülmüş olmalıdır
 • Ürününüz için kullanılabilir envanteriniz olmalıdır
 • Girişinizin bir resmi ve açıklaması olmalıdır

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

 

Amazon Vine’a Nasıl Kayıt Olunur?

Amazon Markanız ve ürününüz yukarıdaki gereksinimleri karşılıyorsa Amazon Vine’a kaydolmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1- Seller Central’da Reklam sekmesine tıkladıktan sonra > Vine’a gidin.

ilgili: Amazon Reklam Optimizasyonu Kılavuzu 2022

Amazon Vine.becommer
Amazon Vine

2. Amazon Marka tescilliyseniz, bu ekranda bir ‘Amazon Vine’a Kaydolun’ düğmesini göreceksiniz.

3. Bir sonraki ekranda, ASIN’inizi girebilecek ve ardından Kayıt Başla’ya tıklayabileceksiniz. Bu kadar basit! Çok da karmaşık olmayan bir süreç.

Amazon Vine Programına Kaydolduktan Sonra Ne Olur?

Kaydolduktan sonra, ürünlerinizin örneklerini Amazon’a göndereceksiniz. Amazon,  Vine yorumcularına ürününüzün teste hazır olduğunu bildirecektir. Şu anda, aynı anda yalnızca beş ASIN kaydetmenize izin verilmektedir. Amazon, her bir yorumcusuna önceki satın almalarına/incelemelerine göre hangi ürünleri sunacağına karar verir. Örneğin, bir Vine Voice çoğunlukla elektronik satın alıyor ve/veya inceliyorsa, Amazon’un onlara bu kategorideki ürünleri sunma olasılığı daha yüksektir. Kayıttan sonraki ilk 28 gün boyunca Amazon, ürününüzü yalnızca sizin kategorinizde satın alma yapan hedeflenen bir Vine Voice grubuna gösterir. 28 gün sonra hala envanter kalırsa, Amazon bunu tüm Vine Voice incelemecilerine sunar.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon Vine Programına kaç ASIN kaydedebilirim?

Programa aynı anda kayıtlı en fazla beş ASIN’e sahip olmanıza izin verilir. Bir ürünün kaydı silindiğinde, başka bir ürünü kaydedebilirsiniz. Peki Amazon Vine yorumcuları bir ürün incelemesi veya yorumu yapmak zorunda mı mı? Bu sorunu cevabı: Hayır. Akılda tutulması gereken önemli bir nokta: Ürünlerinizi alan Vine Voices’ın gerçekten bir inceleme bırakma zorunluluğu yoktur ve yalnızca olumlu yorumlar yazmaları da beklenmez. Bir Vine Voice ürününüzü aldığında, inceleme yapıp yorum oluşturması 4-8 hafta sürebilir; ürünü değerlendirmeden önce kullanmak için zamana ihtiyaçları vardır.

Amazon Vine
Amazon Vine

Amazon Vine ile Kaç Müşteri Yorum Alabilirim?

Ürününüzün Vine Voices’tan alabileceği maksimum yorum sayısı 30’dur. Ürününüz için zaten 5 yorum varsa, Amazon Vine programı aracılığıyla en fazla 25 yorum daha alabilirsiniz. Girişiniz 30 incelemeye ulaştığında, programdan otomatik olarak kaydı silinecektir.

ilgili: Satıcılar İçin Amazon Yorum Stratejileri 2022: Nasıl Pozitif Yorum Alınır?

Amazon Vine Yorumcuları Bana Olumlu Yorumlar Sağlayacak mı?

Vine Voices, incelemelerinin eksiksizliğine ve dürüstlüklerine göre seçilir. Ürünlerinizi Amazon Vine’a kaydettirmek, olumlu eleştiriler alacağınızı garanti etmez. Amazon Vine Voices, ürününüz hakkında size tarafsız ve dürüst görüşler sağlayacaktır. Amazon Listeleme bilgilerinizin %100 doğru ve doğru olduğundan emin olun. Bir Vine Voice incelemecisi, aldıkları ürünle karşılaştırıldığında listelemenizde herhangi bir yanlışlık veya yanlış iddia tespit ederse, incelemelerinde tutarsızlıkları vurgulayacaktır.

ilgili: Amazon Ürün Listeleme Stratejisi ve Satışları Artıran 10 İpucu

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Bir Amazon Vine İncelemesini Kaldırabilir miyim?

Hayır, Amazon’un hizmet şartlarını ihlal etmedikçe bir Amazon Vine incelemesini kaldıramazsınız. İncelemeyi beğenmediyseniz veya olumsuz bir inceleme ise kaldıramazsınız.

Amazon Vine Kaydolmaya Değer mi?

Amazon’daki diğer inceleme stratejileriyle karşılaştırıldığında, Vine programının avantajları vardır. Ancak diğer taktikler gibi, bazı olumsuzluklar da var. Kaydolmaya değer olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için Amazon Vine programının avantajlarını ve dezavantajlarını gözden geçirelim.

Amazon Vine
Amazon Vine

Vine Programının Artıları

 • Daha fazla inceleme potansiyeli: Amazon Vine, satıcıların 30’a kadar inceleme almasına olanak tanır. Bazı Vine Voice’lar bir inceleme veya yorum yapmamayı seçebileceğinden, 30’un tamamını alacağınızın hala bir garantisi yok.
 • Kapsamlı, daha kaliteli incelemeler: Vine Voices, diğer Amazon müşterileri tarafından değerlendirilen incelemelerinin kalitesinin ve yararlılığının bir yansıması olan yorumcu sıralaması nedeniyle Amazon tarafından seçilir. Bu, bıraktıkları incelemelerin, ortalama müşteri incelemesine kıyasla iyi düşünülmüş ve ayrıntı odaklı olacağı anlamına gelir. Müşteri resimleri/videoları ile birlikte bir artılar ve eksiler listesi görmeyi bekleyin.Amazon Vine
 • Daha pratik geri bildirim: Vine Voices, ürünün her yönünü yıkmayı amaçladığından, potansiyel müşteriler, ürünün kendileri için nasıl çalışabileceğine dair daha eksiksiz bir resim elde eder. Vine Voice yorumcuları, belirsiz, tek kelimelik incelemeler yerine, müşterinin satın alma kararıyla alakalı, eyleme dönüştürülebilir geri bildirimler bırakır.
 • Trafiği ve dönüşümleri artırır: Müşteri yorumları, liste kaydınızdaki satışları ve dönüşümleri etkileyen en güçlü faktörler arasındadır. Ürününüzde yüksek kaliteli Vine Voice incelemelerine sahip olmak, Amazon dönüşüm oranlarını artırmaya yardımcı olacak ve sonuçta genel en çok satanlar sıralamanızı yükseltmek için ivme sağlayacaktır.

ilgili: Zirveye Çıkışın Yolu: Amazon Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Arttırma!

Amazon Vine’ın Eksileri

Olumlu yorum garanti edilmez. Vine Voices’ın yaptığı incelemeler önemli ayrıntılarla dolu olsa da Amazon, olumlu eleştiriler veya herhangi bir inceleme yapacaklarını garanti etmez. Satıcılar, gözden geçirenin söyledikleri üzerinde hiçbir kontrole sahip olmayacak ve onlarla iletişim kuramayacak konumdadır. Yalnızca marka kayıtlı satıcılar tarafından kullanılabilir. Bu, programa fiilen katılabilecek satıcıların sayısını sınırlar. Rakipleriniz henüz marka tescilli değilse, Vine incelemelerinden yararlanmak size avantaj sağlayabilir.

ilgili: Satış Artırmak İçin Amazon Influencerlarından Nasıl Faydalanılır?

Kayıt ücreti 200 $ yüklü bir miktar. Program önceden ücretsiz iken, şimdi kaydolduğunuz her ASIN’i için size 200 $ kayıt ücreti ödeyecektir. Kayıt ücretinin sizin için buna değip değmeyeceğini belirlemeniz gerekir. Her şey düşünüldüğünde, Vine incelemeleri zorlayıcı olsa da bazı avantajlar sunar. Amazon marka tescilli bir satıcıysanız, denemeye değer. Amazon satıcıları için diğer tüm satış veya inceleme stratejileri gibi, işiniz için işe yarayıp yaramayacağını bilmenin tek yolu onu test etmektir. Başkası için iyi olmayan şey, sizin için harika olabilir.

ilgili: Amazon Brand Registry ( Amazon Marka Koruma ) Nedir? Püf Noktaları!

Amazon Seo

Amazon’da Başka Nasıl İnceleme Alabilirsiniz?

Yeni incelemeler veya yorumlar almak, birçok satıcının karşılaştığı çetin bir mücadeledir. Vine, ihtiyacınız olan ilk incelemeleri almanıza yardımcı olsa da, test edebileceğiniz başka taktikler de var. Önerdiğimiz yöntemlerden biri, satıcıların ürünlerini potansiyel alıcılara ve gözden geçirenlere hızlı bir şekilde tanıtmalarını sağlayan bu iş için tasarlanmış programlar kullanmaktır. Amazon Lansman ile, satış sıralamanızı hızlandırmaya ve ürün incelemelerini artırmaya yardımcı olmak için ürününüzü indirimli olarak tanıtabilirsiniz.

ilgili: Amazon ACoS Nedir? Amazon Reklam Satış Maliyeti Nasıl İyileştirilir?

İncelemeleri artırmanın bir başka güçlü yolu, Amazon’un 2019’un sonlarında Seller Central’a sunulan İnceleme İste düğmesini kullanmaktır. Bu, satıcıların her uygun sipariş için bir inceleme isteği göndermesine olanak tanır. Özel toollar bu süreci kolaylaştırıyor. Satıcılar, her siparişte İnceleme İste düğmesini manuel olarak tıklamak yerine, toplu olarak inceleme istemek için bir kez tıklayabilir. Bu, özellikle büyük hacimli satıcılar için çok zaman kazandırır.

Ayrıca e-postalarla incelemelerinizi otomatikleştirebilirsiniz. Satın alma sonrası bir dizi e-posta gönderin ve müşterinizle bağlantı kurun. Sipariş onayından, teslimattan ve satın alma işleminden birkaç gün sonra onları inceleme bırakmaya teşvik eden e-postalar gönderebilirsiniz. Bu, marka katılımını artıracak ve Amazon’da inceleme kazanma şansınızı artıracaktır.

Amazon Vine

Amazon Vine Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Amazon Vine sadece FBA için mi?

Teklifler, mevcut envantere sahip Amazon Lojistik teklifleri veya ürün detay sayfasında halihazırda yayınlanmış 30’dan az incelemeye sahip yetişkinlere yönelik olmayan ürünler olmalıdır. Ek olarak, kayıtlı ürünlerin Vine’a uygun olması için bir görsele, bir açıklamaya, bir başlığa sahip olması ve bir göz atma düğümü altında sınıflandırılmış olması gerekir.

Amazon Vine için ödeme yapmanız gerekiyor mu?

12 Ekim 2021’den itibaren kayıtlı her ebeveyn ASIN için 200 $ kayıt ücreti alınıyor. Ücret, söz konusu ürün için ilk Vine incelemesinin yayın tarihinden yedi gün sonra, ASIN’i başına bir kez tahsil edilecektir.

Vine incelemeleri ne kadar sürer?

Amazon kayıtlı ürünleri aldıktan yaklaşık üç hafta sonra ilk Vine Voice incelemelerini görmeyi beklemelisiniz.

Amazon Vine nedir?

Amazon tarafından 2007’de başlatılan bir proğramdır. Amazon Vine, üreticilerin ve satıcıların ürünlerini müşterilerin yorumlaması ve incelemesi için hazırlanmıştır. Satıcılar Amazon Vine kayıt için bir ücret öderler. Bu ödeme ile birlikte Amazon Vine de ürünler yayınlanır.

Amazon Vine nasıl başvurulur?

*Marka tescillinizi yaptırın.
*Her ürünü müşterile bedelsiz vermelisiniz
*Başvuru öncesinde 30’dan az ürün yorumu olmalıdır
*Ürününüz ‘Yeni’ durumda bir Amazon FBA depolarında olmalıdır
*Yetişkinlere hitap eden bir ürün olmamalıdır
*Ürününüz, kayıt sırasında piyasaya sürülmüş olmalıdır
*Ürününüz için kullanılabilir envanteriniz olmalıdır
*Ürünün resmi bir açıklaması olmalıdır